WEGWIJS Nauwelijks ruimte voor meer auto's Auto's op papier Bezwaren tegen bouw landhuis prinses Christina afgewezen Voorschoten moet minima helpen V» be SPORT/KUNST CcidócSouomit DONDERDAG 10 JANUARI 1985PAGIN LEI! Com terre NOORI kleuter Houtkr aan H« kort w, Stichtir wijk. peuters naar ei Bronck de ovi Naar v op de J compu ken bi; person Wie zich een nieuwe auto wil aanschaffen kan, als hij ANWB- I lid is. gratis een summiere test van de wagen krijgen. Altijd I handig, al krijgen we soms de indruk dat weinig mensen zich door zo'n test laten beïnvloeden. Vaak is de keus „diep in het hart" al gemaakt en even vaak wordt die bepaald door het mo del of gewoon de uitmonstering van het dashboard. Vreemd Niettemin is onlangs weer een aantal autoboeken op de markt verschenen, waarbij we een onderscheid kunnen maken in twee categorieën. Er zijn boeken die zich bepalen tot een foto en technische omschrijving van elk model auto, dat in ons land verkrijgbaar is en er zijn er. die er ruimschoots autotests aan toevoegen. Dat laatste kan in de praktijk alleen als men kan terugvallen op reeds eerder in een bepaald blad gepubliceerde rijproeven. Dat laatste is het geval met het Jaarboek Auto '85, waarbij de tests uit het blad Autovisie het belangrijkste deel van het boek uitmaken. Het is het beste informatieboek dat op onze markt in onze taal te koop is. Het is ook het duurste32,50, maar wat maakt zo'n bedrag uit als men enkele tienduizenden wil neer tellen voor een auto? Het Jaarboek Auto. een uitgave van Annoventura, Amster dam, geeft vijftig uitvoerige, uiteraard persoonlijk gekleurde, autotests, verder alle technische bijzonderheden over „alle" personenauto's en terreinwagens, de prijzen en een aantal arti kelen en lijsten, die voor de autoliefhebber interessant zijn, zo als over lood in de benzine, kentekens, autosport en ook een traditionele prijsvraag. In totaal 536 bladzijden en zo beschouwt zeker niet te duur. Traditiegetrouw is er ook door Fred van der Vlugt weei autoboek samengesteld, dat ietwat verwarrend dezelfde draagt: Auto '85, zonder toevoeging van „Jaarboek". Ook boek verschijnt alweer voor de zevende maal. Het ontbi tests en geeft in ruim 320 bladzijden een overzicht van alle krijgbare autotypes in beeld en woord. Waarbij dat laatste voor alle technische en andere gegevens over motor, transn sie, onderstel, maten en gewichten, interieur en prestaties, uitvoerige catalogus dus, waarbij achterin de prijzen zijn op nomen. Er worden wat meer technische gegevens vermeld vorige jaren. Zo zijn bijvoorbeeld van elke auto de lucht we standscoëfficiënten en de garantie-perioden en servicebeur opgegeven. Het boek is een uitgave van Wereld op Wiel Den Haag en wordt via de boekhandel gedistribueerd door dipress, De Meern. JAN LOUWÏ Na twee jaar van produktie- uitbreiding zullen de autofa brikanten in de wereld het dit jaar kalmer aan moeten doen. In de Verenigde Staten zal de verkoop van personenwagens een hoogtepunt bereiken en in Europa zal de automarkt worden gekenmerkt door een harde concurrentiestrijd, Zelfs in Japan, waar de ver koop ook weer een record kan bereiken, zijn de vooruit zichten onzeker als gevolg van de beperkingen die er be staan voor de export naar de belangrijkste afzetmarkten. De verkoop van personenwa gens over de hele wereld zal volgend jaar anderhalf pro cent groter zijn dan in 1984. In de VS zal er alleen in de eerste helft van volgend jaar sprake zijn van een sterke toeneming van de autover koop. De verkoop neemt toe van 10,59 miljoen dit jaar tot 11,63 miljoen wagens over ge heel 1985. In West-Europa zal de ver koop volgend jaar met naar schatting 10,39 miljoen stuks 1,2 procent groter zijn dan dit jaar. Na de achteruitgang van 10,47 miljoen in 1983 tot 10,24 miljoen auto's dit jaar zal de verkoop in 1985 nog niet het peil van 1983 bereiken. Vol gens DRI is dat onder meer het gevolg van de verwikke lingen rond de invoering van loodvrije benzine De drie grote autofabrikanten in de VS General Moters, Ford en Chrysler zijn weer op de goede weg na sie. Ze hebben echter geen plannen voor uitbreiding. Chrysler-topman Lee Iacocca voorziet een goed eerste half- koop wat zal afnemen. General Motors (GM), die on geveer 46 procent van de Amerikaanse markt in han den heeft, is nog bezig de ach terstand in te halen die is op gelopen door een zesdaagse staking in de VS en een pro- duktiestop van dertien dagen in Canada. GM zal, op korte termijn, beginnen met een on derneming in Californië, sa men met de Japanse autofa brikant Toyota. De Japanse autoproducenten zijn op het ogenblik druk doende voet aan de grond te krijgen in de VS en Europa om zo de importbeperkingen te omzeilen. De autoverkoop in Japan zal dit jaar door een gestage toeneming van de binnenlandse.verkoop het re cord van 3,25 miljoen stuks bereiken. De totale autopro- duktie in het eind maart ein digende begrotingsjaar wordt geschat op 11,45 miljoen stuks, 2,2 procent meer dan in het afgelopen begrotingsjaar. De export zal volgend jaar wat groter zijn dan dit jaar, maar door de importbeper kingen zal het exportrecord van 1980/81 niet worden ge haald. Deskundigen achten de produktie van Japanse auto's in het buitenland van vitaal belang voor de verkoopstrate gie van de Japanse producten Toyota gaat met GM auto's maken in Californië en Maz da en Mitsubishi zijn op zoek produktievestigingen in Mee lane De Italiaanse auto-indil zal zich volgend jaar toj gen op een verdere vermil ring van de kosten na een riode van ingrijpende structurering. Fiat, de groj Italië, heeft in de e( >n maanden van dit kans gezien Renault va( eerste plaats op de Euro automarkt te verdringen de Uno. Het Europese VI ïl aandeel van Fiat is gegr tot veertien procent. De e( NOOR plaats van Fiat wordt op pianne ogenblik bedreigd door Fi IS een Spanje heeft zich op wete randbe werken tot de op drie gebied grootste autoproducent inj geplan ropa. Verwacht wordt dat pover land die positie volgend je pl; kan handhaven. De ex naar e van Spaanse personenwaj allure. (55 procent van de produ aanmé gaat naar het buitenlandj j)e 26 volgend jaar een toenen gaat k laten zien van vijf procen) sje bij een toeneming van 7,7 mer v cent in de eerste negen mj en zo den van dit jaar. zienin De Britse autofabrikar wat r, hebben het niet makke meerk f 700C Volgend jaar zullen zij schatting een miljoen pe ningei nenewagens maken t^ krijge raadsl verba; wetho de VS. Nissan laat op het 200.000 wagens per jaar bou- ogenblik een fabriek voor wen in Groot-Brittannië. De autofabrikanten in Europa worden verkocht tegen eerde- worstelen met een produktie- re rameningen van ongeveer capaciteit die ongeveer twin- 2,5 miljoen stuks. De export- tig procent te groot is. De vooruitzichten zijn matig: in strijd op de markt zal hevig de VS zullen er maar weinig blijven. De vooruitzichten zijn Westduitse auto's meer wor- vrij somber door de verschil- den verkocht, hoewel de van mening over de ma- Amerikaanse markt voor de ren waarop de luchtver- autofabrikanten in de Bonds- ontreiniging door uitlaatgas- republiek dit jaar een grote moet worden tegenge- stimulans is geweest. gaan. In West-Duitsland zullen er volgend jaar tussen de 2,2 en 2,4 miljoen personenenauto's De twee trote fabrikanten in Frankrijk, Peugeot en Re nault, hebben nog te kampen met structurele moeilijkhe- Voor volgend jaar wordt een produktietoeneming verwacht van 4,9 procent, nadat dit jaar de produktie* is verminderd met 4,1 procent. Peugeot hoopt volgend jaar quitte te kunnen draaien dank zij het verkoopsucces van de kleine 205. Renault blijkt enigszins teleurgesteld te zijn over de ontvangst bij het koperspu- bliek van de nieuwe Renault 900.000 dit jaar. Dat nog niet de helft van d< duktie van twaalf jaar den. Arbeidsonrust is ee de problemen voor de Bi auto-industrie. Nieuwkomers op de automarkt willen niets dan hun export vergro) Zuid-Korea wil volgend zijn autoproduktie vergri met vijftien procent 300.000 stuks na een t ming van naar schatting aj Van tien procent -dit jaar. In; maa] eerste tien maanden van hpt jaar voerde Zuid-Korea 4i personenwagens uit, hond procent meer dan in dezel periode van vorig jaar. Brazilië verwacht volg» kema jaar iets meer auto's te pro een s ceren dan dit jaar, na een p duktievermindering die I gevolg was van stakingen! leveranciers in de VS, Can) en West-Duitsland. In Me» zijn maatregelen aangekj digd die zijn bedoeld om buitenlandse autofabrikan daar hun produktie en exj te laten vergroten. vijzel koste ting i Op i WASSENAAR Als het ligt de raadscommissie ruimte lijke ordening en openbare werken van Wassenaar, kan morgen reeds begonnen wor den met de bouw van het landhuis voor het gezin van prinses Christina en haar man Jorge Guillermo op het land goed De Horsten. Bezwaren te gen de bouw van de Algemene Vereniging voor Natuurbe scherming en drs. J. van Gogh, inwoner van Wasse naar, werden gisteravond con form het advies van burge meester en wethouders door de commissie verworpen. Vol gens B en W, de commissie en de architect van het Konink lijk Huis J. B. Baron van As- beck, die gisteren ook aanwe- was, wordt het natuurge bied De Horsten door bouw het landhuis niet aange tast. De bezwaren van de algemene vereniging voor natuurbe scherming en Wassenaarder drs. J. van Gogh richten zich op beschadiging van „waarde vol natuurgebied". De heer Van Gogh was gisteravond aanwezig om zijn bezwaren toe te lichten. Hij vertelde door velen te zijn geschreven, te zijn opgebeld of te zijn aange sproken. „Dus is ben geen half idiote eenling, die meent zono dig bezwaar te moeten maken. Ik i dat niet gezin een stuk natuur moet worden opgeofferd. De argu menten van de gemeente Was senaar zijn bijzonder onduide lijk. Er gaat gewoon natuur schoon verloren en dat is een zeer treurige zaak. Daarbij ben ik bang dat de familie geen ge bruik zal maken van de Raep- horstlaan maar van de ingang aan de Papeweg, waardoor men helemaal door het land goed zal rijden en zodoende de wandelaars hindert. U weet hoe dat gaat. Daar komen vriendjes van de kinderen spe len en daar worden natuurlijk partijen gegeven. Die mensen zijn natuurlijk geen kluize- Op een vraag van PvdA- raadslid H. Goulooze welke onderbouwing de heer van Gogh voor zijn betoog over het veelvuldige verkeer heeft zei deze: „Daar komen natuurlijk auto's en bromfietsen. Hoeveel dat er zijn? Weet ik veel." Ar chitect J. B. Baron van Asbeck gaf te kennen dat door de bouw van het landhuis het na* tuurgebied juist beter zal wor den onderhouden. De architect van het Koninklijk Huis kreeg daarin bijval van wethouder Mr. A. F. Cocheret de la Mori- niëre, die verder stelde dat het gaat om een „kaalgeslagen stuk grond, waarom een wind- singel van bomen en een sloot ligt". Cocheret ziet geen pro blemen en zei verder dat de bezwaren van de heer Van Gogh en de Algemene Vereni ging voor Natuurbescherming voldoende zijn weerlegd. De leden van de commissie gin gen daarmee unaniem ak koord. Of de bezwaarmakers in beroep zullen gaan bij de Kroon was gisteravond nog niet bekend. VOORSCHOTEN De raads commissie welzijn in Voor schoten is niet bereid zich neer te leggen bij een opmerking in het sociaal cultureel jaarplan 1985, dat de gemeente niets kan doen inzake inkomenspo litiek voor de minima. Er moet toch nog onderzocht worden of de minima niet geholpen kun nen worden. Wethouders Mar selis (CDA) deelde mee dat in de praktijk de enige vorm van hulpverlening bestaat uit een kwijtscheldingsprocedure van gemeentelijke belastingen en eventuele opcenten. Volgens de commissie begint het te kort op het zwembad „Het Wedde" een financieel blok aan het gemeentelijke been te worden. Wethouder Marselis meent dat Voorscho ten echt wel enige offers mag brengen voor dit mooie bad, de commissie-leden hebben daar meer moeite mee. Drs. C. Bremmer (CDA) en J. Aikens (D'66) zien wel iets in privati sering oftewel afstoten aan particulieren. Eventueel met een dotatie (eenmalige finan ciële uitkering) waardoor het de particulier mogelijk ge maakt wordt het bad goed te exploiteren. Wethouder Marselis (CDA) toonde zich een tegenstander: „Ook het Ambachtshuis kost geld en tal van andere gebou wen. Zo lang de burger er druk gebruik van maakt, dan mag dat best geld kosten". Ten aanzien van de sport wil de commissie heel snel een notitie over de bouw van een tweede sporthal. De commissie wil de handbalvereniging een hoge prioriteit geven voor de klee druimten. Eventueel moet er een tijdelijke oplossing komen, omdat de handbalbond ge dreigd heeft de huidige accom modatie af te keuren, waar door geen competitiewedstrij den in Voorschoten gespeeld kunnen worden. De commissie is voorts akkoord met een ver snelde inrichting van het woonwagenkampje bij de Noord-Hoflandbrug. Hier kun nen drie gezinnen uit Leiden worden gehuisvest. Hans van Willigenburg wordt acteur HILVERSUM KRO-presen- tator Hans van Willigenburg zal in het nieuwe seizoen op de planken te zien zijn als acteur. Hij gaat de hoofdrol spelen in de produktie „Stepping Out". Volgens producenten Frans Ruhl en Wim Visser is het geen probleem dat Hans van Willigenburg geen ervaring heeft als acteur. Volgens het tweetal moet zijn rol als on handige man, hem goed af gaan. Slang haalt zent uit de lucht word bezw toege g.int Berc GARISSA Een radio in het noordoosten van kon eerder deze week twe lang niet uitzenden, omdi ruim een meter lange coi studio was binngeslopen e zit had genomen van de ze paratuur. Een werknemer de slang uiteindelijk mé stige Engelse sleutel dood te de v nadat eerdere pogingen he zwa; te elektrocuteren of te vei van gen waren mislukt. Volger^ de b VOC dew< pens medewerker van het raó het tion in Garissa voert het j hem neel een voortdurende stri plaa gen binnendringende scho\ daar Testpiloot Kokkinaki gestorven MOSKOU De vroeg wereldberoemde Russiscl testpiloot Vladimir Kokk naki is afgelopen maand) op 80-jarige leeftijd Moskou overleden. I vele malen gedecoreer< piloot verbeterde in de j ren dertig 14 hoogte- snelheidsrecords. De ove lijdensadvertentie va Kokkinaki in de Pravc was onder meer onderti kend door partijleider 4 president Tsjernenko. Noo bou' ond' Dez Travestiet tweemaal dronken: voorstellingen afgelast AMSTERDAM De directie van theater De Kleine Kom in Amsterdam heeft de laatste vier voorstellingen van de be de travestiet Craig Russell afgelast omdat de artiest dins avond voor de tweede keer „lam" op het toneel stond, aldus woordvoerder van het theater. Russell zou met zijn „Grea dies of show business" (imitaties van beroemde vrouwelijk» tiesten) tot en met zaterdagavond in Amsterdam te zier Ongeveer 100 bezoekers van de Kleine Komedie eisten gen dinsdagavond hun geld terug. Er waren 150 van de 500 kaartjes verkocht. Russell stond vorige week donder avond ook dronken op het toneel. Toen kregen ongeveer 80 de 320 bezoekers hun geld terug. De Kleine Komedie gaf c West-Duitsland wonende Canadese artiest nog een kans. De Kleine Komedie kon gisteren niet zeggen wat precies d nanciële gevolgen zijn van de afgelasting van Russells progi ma Het zal echter vooral de artiest zelf zijn die strop heeft dus de theaterwoordvoerder.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14