Alleen tips kunnen moord nog oplossen STAD OMGEVING Siberische auto- controle bi j DS Schapen op Dr. Lelylaan Zacht beleid gasafsluitingen JONGEN REDT KIND UIT WAK Groene golf op W. de Zwijgerlaan .OPSPORING VERZOCHT" KOMT LEIDSE POLITIE TE HULP Politie Noordwijk observeert casino Vervuiler betaalt emeente waarborg oor grondreiniging CDA-vragen beantwoorden is „zonde van de tijd" DONDERDAG 10 JANUARI 1985 PAGINA 11 M nker Morsweg moet geknapt worden DEN Het gemeentebestuur zal het minis- e van defensie verzoeken de bunker aan de rsweg op een behoorlijke manier af te wer- Getracht werd de bunker af te breken, irtoe werden er gaten in en stukken uit de tenmuren geboord. De bunker bleek echter tevig om te slopen, waarna werd besloten de iker dan maar te laten staan. Het uiterlijk de bunker verkeert momenteel in armoe- staat. B en W hebben besloten het bad- rtgebouw aan de Morssingel aan het rijk te kopen. Het zal worden afgebroken ten be- ve van uitbreiding van het defensiekantoor ter plaatse. De opbrengst van de verkoop gebruikt worden voor de bouw van een iwe sporthal in de Mors. LEIDEN Het Energie Be drijf Rijnland (EBR) sluit als gevolg van de lage tem peraturen wanbetalers min der snel af. Volgens een woordvoerder van het EBR is het afsluitbeleid officieel niet veranderd, maar wordt in de praktijk wel veel min der snel ingegrepen. Omdat de vorst in de grond zit, is afsluiten op straat toch al onmogelijk en binnen in een woning afsluiten heeft be vriezende waterleidingen tot gevolg, aldus een woord voerder. KATWIJK ^Een 13-jarige jongen uit Katwijk heeft gisteren een ongeveer 5- jarig kind uit een wak gered. De jongen was aan het schaatsen op een vijver in het Molenblok toen hij bij een wak voor eenden kindergehuil hoorde. In het wak ontdekte hij het kind dat in het water lag en zich met zijn handjes aan de rand van het wak vastgeklemd hield. De jongen is op zijn buik gaan liggen en slaagde erin het kind uit het wrak te trekken. De drenkeling vloog er onmiddellijk vandoor, naar huis waarschijnlijk, en is daardoor onbe kend gebleven. De 13-jarige heeft zijn reddingspoging met een nat pak moe ten bekopen en ligt nu ziek te bed. Spoorbomen weigeren LEIDEN De bo- men van de spoor wegovergangen Haagweg en Mors weg bleven gister avond rond kwart voor tien plotseling omlaag staan. Mon teurs van de NS had den een uur nodig om dit euvel te ver helpen. Agenten heb ben in die periode het verkeer geregeld. Vermoed wordt dat dit defect is veroor zaakt door de vorst. Bank beloont ideeënmakers LEIDEN De Rabobank Lei den en Oegstgeest bestaat in au gustus 75 jaar. Ter gelegenheid daarvan wil de bank verenigin gen, clubs en stichtingen in bei de gemeenten financieel belonen voor goede ideeën. De ingedien de plannen moeten op cultureel, sportief, recreatief of maat schappelijk terrein liggen. Het is de bedoeling, dat de bank tot en met augustus de inzenders van plannen regelmatig een fi nanciële ondersteuning geeft. Gesprongen water leiding LEIDEN De poli- tie registreerde giste ren en vannacht nog eens vier gevallen van een gesprongen waterleiding. In pan den aan de Kore- vaarstraat. Van der Werfstraat, Morsweg en Willem de Zwij gerlaan begaf de wa terleiding het door de vorst. LEIDEN Op de Willem de Zwijgerlaan is een groene golf ingesteld. Wanneer men met een snelheid van circa 40 km. rijdt, is het mogelijk in beide richtingen alle verkeers lichten ongehinderd te passeren. Voorheen werden de verkeerslichten apart geregeld. Omdat er echter nieuwe lichten op de Willem de Zwijgerlaan werden geplaatst, was de verwachting dat de individuele rege ling files in de spitsuren tot gevolg zou heb ben. Hierdoor neemt het door rood-licht rij den toe terwijl de reeds bestaande klachten over geluidoverlast eveneens toenemen. ompromis over ateroverlast in ariënpoelstraat IIDEN Tussen de ge- ente en bewoners van Boerhaavelaan en Ma- npoelstraat lijkt over- nstemming bereikt over nemen van maatrege- om de wateroverlast te lossen. De tuinen n de bewoners lopen jelmatig onder water gevolg van het ontbre- n van een goede afvoer. Igens de gemeente is het ibleem ontstaan toen de ippel achter de tuinen van bewoners langzaam maar er dichtwoekerde. Daar- r kon het grondwater niet afgevoerd worden. Daar- liggen de tuinen aanmerke- lager dan de bebouwing in omgeving. De gemeente t de bewoners aansprake- voor de drainage onder en iter hun achtertuinen, de ivoners beweren dat de wa- liuishouding in hun wijk verantwoordelijkheid van gemeente is. de raadscommssie ruimtelij- ordening is gisteravond af- iproken dat aan de bewo- zal worden voorgesteld zij de afvoerbuis, die de ge- :ente achter hun tuinen zal inleggen, betalen. De kosten dragen 200 gulden per wo- ng. De bewoners moeten bo ndien het aanbrengen van drainagebuis onder hun in voor hun rekening ne- e jen. De gemeente zal dan de ,]jJ isten van de aanleg en on- rhoud van een pompinstal- ;ie bekostigen. Deze installa- moet het water afzuigen ir de riolering. )t(le bewoners die gister- oid aanwezig waren, vol- flden in hun mening dat de ieente alle kosten voor r rekening moet nemen. ~j wezen het compromisvoor- il echter niet meteen van de NOS l/PRO n Tijn. iK .ACHTER SCHIET I EIGEN KNIE ÏIDEN Een 52-jarige Lei 22.30 naar raakte gistermiddag in t slachthuis gewond aan zijn lie en is naar het AZL ge acht. De man was bezig met Sou 1 verdoven van een koe. Het est maakte echter een on- 9 tafe rwachte beweging waardoor met een schietmasker „ge- 2o°3o|apende" man de pen van optre-asker in zijn eigen knie t Yvai hoot. De arbeidsinspectie zal i Mid' n onderzoek instellen. tijd de ïge hte LEIDEN Het televi sieprogramma „Opspo ring verzocht" besteedt vanavond uitgebreid aandacht aan de moord op jongerenpastor Ben Juffermans. Nieuwe in formatie is hard nodig, want het recherchebij standsteam zit op een dood spoor. In het poli tiebureau aan de Zonne veldstraat wordt van avond een tiental extra telefoons bemand om de verwachte stroom van tips te verwerken. De politie is vooral geïnte resseerd in de man die maandagmiddag 3 de cember een bezoek bracht aan Juffermans. Het programma begint om tien voor half tien en wordt uitgezonden op Nederland 2. De jongerenpastor werd woensdagavond 5 december gevonden in de werkkamer van zijn bovenwoning aan De Sitterlaan 16a. Hij bleek met zes kogels uit een 9 mil limeter pistool om het leven te zijn gebracht. De politie gaat er vanuit dat Juffer mans op maandag 3 decem ber tussen kwart over vijf 's middags en acht uur 's avonds is vermoord. Dit is uit getuigenverklaringen ko men vast te staan. Het mo tief voor de moord is geheel onduidelijk. Vast staat wel dat uit de woning niets is ge stolen. Het slachtoffer was als jon gerenpastor in dienst van het dekenaat Leiden. Hij was op vele fronten actief, stond altijd klaar wanneer iemand een beroep op hem deed. Juffermans, die een zeer druk bezet leven leidde, was ook goed bekend in kringen van homofielen. Zo maakte hij deel uit van de Werkgroep Homosexualiteit en het COC Werkverband van Katholieke homofiele pastoraal werkenden. Juf fermans, die op 12 december onder overweldigende be langstelling werd begraven, ontving ook regelmatig mensen beroepshalve thuis aan De Sitterlaan. Problemen Op zaterdag 1 december kreeg Juffermans 's avonds laat een telefoontje van een man die vertelde, dat hij problemen had met zijn zoon die homofiel was en dat hij graag zo snel mogelijk met de jongerenpastor wilde pra ten. De vader, die zich Mo hammed Yamani noemde, belde uit een café of een wo ning, want op de achter grond was geroezemoes van stemmen, hoorbaar. Juffer mans raadde de man aan nog een nachtje over zijn problemen te slapen en hem de volgende dag nog eens te bellen. De politie is op de hoogte van dit telefoonge sprek, omdat er een getuige bij aanwezig was. Zij ver zoekt degenen die de man het telefoongesprek hebben zien of horen voeren, con tact met haar op te nemen. De volgende dag belde de man om vier uur 's middags terug. Een kennis van de jongerenpastor nam de tele foon op en de vader vertelde ook aan deze kennis dat zijn Ben Juffermans. zoon homofiel was en dat hij daarom terug moest naar Marokko. De man sprak Ne derlands met een sterk Ara bisch accent. Juffermans nam de telefoon over en maakte een afspraak met de verontruste vader. Deze zou op maandag 3 december om vier uur 's middags naar De Sitterlaan komen. Op zon dagavond echter luidde de deurbel van de woning van Juffermans. Hij ging kijken en volgens getuigen stond beneden een man die Neder lands met een Arabisch ac cent sprak. Hij vroeg of hij de jongerenwerker even mocht spreken. Deze wim pelde dit verzoek echter af met de mededeling dat hij gasten had en wees de vader op de afspraak van de vol gende dag. Op maandag 3 december werd Ben Juffermans regel matig door buurtbewoners op straat gezien. Getuigen zagen rond kwart voor drie een in de buurt onbekende auto staan op de hoek De Sitterlaan/Van der Waals straat. Het was een rood bruine (of oranjebruine) De woning van de jongerenpastor aan de De Sitterlaan. Opel Ascona van het voor laatste type of een Ford Tau- nus waarin twee personen zaten. Om vier uur zagen ge tuigen een man uit de wagen stappen en naar het huis van Juffermans lopen. Nadat hij had aangebeld werd de deur geopend en ging hij naar binnen. De auto reed weg, maar stond rond vijf uur weer op dezelfde plek. De bestuurder liet de motor draaien. Om half zes was de auto voorgoed verdwenen. Ben Juffermans belde om kwart over vijf een kennis 'en vertelde dat hij wat later zou verschijnen op een ver gadering die avond. Op de vergadering, die om acht uur begon, is de jongeren pastor nooit geweest. De man die het huis van Juffermans binnenging was 35 a 40 jaar oud, had een lengte van 1.70 a 1.75 meter en een mager postuur. Zijn donkere haar was lang en vettig en hing tot op zijn schouders. De man, die een donker pak droeg en vol gens getuigen hele kleine stapjes nam, had opvallend lange bakkebaarden. De po litie is er niet in geslaagd hem op te sporen. Alle man nen (enkele tientallen) die de genoemde naam dragen zijn bezocht, maar dat heeft geen resultaat opgeleverd. Daarom is het denkbaar dat de man een valse naam heeft gebruikt. Men wil hem spreken omdat hij een van de laatsten is geweest, die contact heeft gehad met het slachtoffer. De politie vraagt zich ook af wie of welke in stantie deze persoon naar Ben Juffermans heeft ver wezen. In koffiehuizen in Leiden en omgeving zijn in het Turks, Marokkaans en Frans opgestelde pamfletten verspreid waarop de politie om getuigen vraagt. Deze pamfletten hebben nog geen enkel resultaat opgeleverd. Het uit 21 rechercheurs be staande bijstandsteam dat zich ruim drie weken inten sief met deze moordzaak heeft beziggehouden, werd aan het eind van de afgelo pen maand gedeeltelijk ont bonden. Wanneer er van avond veel tips binnenko men, dan gaat deze ploeg on der leiding van hoofdinspec teur D. Anneveldt weer aan de slag. NOORDWIJK De Noordwijkse politie grijpt voorlo pig nog niet in bij het vrijdag geopende Golden Ten- casino aan de Koningin Wilhelminaboulevard. Waar nemend korpschef G. Schilperoord heeft de officier van justtitie in Den Haag om iets meêr tijd gevraagd om het casino en het daarin gespeelde spel te kunnen observeren. Het casino in het Boulevard Hotel is het eerste in het arrondissement Den Haag en daarom de eerste keer dat er in het bereik vah de Haagse recht bank daadwerkelijk over dit spel geoordeeld moet worden. Het punt van discussie, zoals bekend, is de vraag of het Golden Ten-spel nu een behendigheidsspel of een kansspel, met een go- kelement dus, is. Is het eerste het geval, dan hoet de politie niets te doen, maar als het om een kansspel gaat moet de politie han delen op basis van de Wet op de kansspelen. De Noordwijkse politie acht zich niet in staat in enkele dagen tijd hierover tot een gefundeerd oordeel te kunnen komen. Op juridisch niveau is het nu zo dat er een arrest is van de Hoge Raad naar aanleiding van de sluiting van een dergelijk casino in Almelo. In dat arrest, dat is gebaseerd op onderzoekingen van TNO in Delft, staat dat Golden Ten ook wel observatieroulet te genoemd een behendigheidsspel is. De spelers kunnen dus na enig oefenen hun winstkansen „berekenen". De procureurs generaal van de vijf Nederlandse gerechtshoven hebben zich daar -orlopig achter geschaard, maar het staat een officier van justiiie altijd vrij te proberen het tegendeel te bewijzen. Of de Haagse officier van justitie dat ook gaat doen, zal mede afhan gen van de ervaringen en observaties van de Noordwijkse poli- Volgende week heeft waarnemend korpschef in Noordwijk ver der overleg met justitie. Overigens sluit Schilperoord niet uit dat personeel van het Noordwijkse korps daadwerkelijk plaats neemt aan één van de vijf speeltafels om aan den lijve te onder vinden of het een kans- dan wel een behendigheidsspel. Toch is de kans daarop klein, omdat iemand die speelt waarschijnlijk niet meer zo objectief over het spel kan oordelen. (ADVERTENTIE) DS laat uw auto bijkomen van de koude en zorgt er voor dat u deze winter niet meer voor problemen staat. Wat houdt de controle in? Alle vorstgevoelige onderdelen worden nagelopen Kontroleren en zonodig vorstvrijmaken van niite- sproeier- en koelsystemen en anti-vochtbehande ling van de ontsteking Invetten deurrubbers Behandeling ruitewissers, deur- en tankdopsloten Accu, banden en uitlaat test De prijs: ^5" Materialen niet inbegrepen. Daar hoeft uw auto geen kou voor te lijden. Binnenrijden zonder afspraak én klaar terwijl u wachL DIREKTSERVICE HOGE RUNOUK 5 LEIDEN TEL 1071) KKIJLST UK BLIJFT MET DE KOSTEN ZITTEN van|EIDEN Bedrijven die ^Verantwoordelijk zijn voor 16.02 et vervuilen van grond, 70C lijken achteraf moeilijk mul insprakelijk te stellen Perjoor de kosten die ge- )rr£ aakt moeten worden om 9 3ce grond te reinigen dan- ja-Jel te saneren. Wanneer 11.3(0 vervuiler zijn grond j®n2^ erkoopt, werd in het ver tuin. oopcontract meestal een 12.36 ausule opgenomen aarin de verkoper aan- óp- irakelijk wordt gesteld Nws oor a^e k°sten die ge laakt moeten worden op 3 anneer later zou blijken oten at de grond verontrei- 13.0? igd is. In toenemende *°ndl late blijken bedrijven •ster iet bereid een dergelijk [2 J ausule in het contract op Hum nemen. Daarom heeft' 15 3« e gemeente een nieuwe Clausule verzonnen waar- >por ij zij zelf financieel bui- ooJto schot blijft maar het s en jk met de kosten blijft bitten. Jorp. aak is het in het belang van Erik e stadsvernieuwing dat een epaald bedrijf door de ge- leente aangekocht kan wor den. Neem het chemische be drijf Bleys in De Mors. De ge meente wil dit bedrijfspand graag aankopen om het af te kunnen breken. Op deze plaats moeten zes woningen gebouwd worden. Onderzoek heeft uitgewezen dat de grond onder dit bedrijf verontreinigd is maar de eige naar van Bleys is niet bereid zijn bedrijf te verkopen wan neer in het contract wordt op genomen dat hij het opruimen van de vervuilde grond moet betalen. De gemeente heeft daar het volgende op verzon nen. Buiten schot De eigenaar van het bedrijf moet buiten de koopsom een bedrag van één ton betalen en verder toezeggen dat hij tien procent van de saneringskos- ten van de grond voor zijn re kening neemt. De sanerings- kosten worden begroot op zes ton, de huidige eigenaar dient dus 150.000 gulden aan de ge meente te betalen. Het overige deel van 4,5 ton wordt door het rijk betaald. De bijdrage die Bleys aan de gemeente be taalt, komt overeen met het bedrag dat de gemeente zou moeten bijdragen wanneer de Het chemisch bedrijf Lilo aan de Langegracht. provincie sanering van de grond zou vorderen. Via deze constructie blijft de gemeente financieel buiten schot terwijl zij wel de grond verwerft. De filosofie is dat het rijk (oftewel de belasting betaler) zelf maar moet zien hoe ze de resterende 4,5 ton van de firma Bleys terug krijgt. Vervuiler PPR en SP vielen wethouder J. Peters (ruimtelijke orde ning) tijdens een raadscommis sievergadering gisteravond aan op deze constructie omdat deze het principe „de vervui ler betaalt" zou ondergraven. Peters wees er echter op dat de grond toch een keer gesa neerd zou moeten worden en dat de gemeente dan 150.000 gulden hieraan zou moeten bij dragen zonder eigenaar van de grond te worden. „Op deze wijze kan tenminste de stads vernieuwing doorgaan", stelde Peters. Hij zei bovendien dat de vervuiling de firma Bleys niet geheel aangerekend mocht worden omdat de mi lieuwetgeving vroeger nog niet zo streng was als nu. Deze nieuwe constructie zal incidenteel worden toegepast op bedrijven die de zogenaam de vrijwaringsclausule in het verkoopcontract weigeren op te nemen. Dat deed zich bij voorbeeld voor bij het chemi sche bedrijf Lilo aan de Lan gegracht. De eigenaar weiger de hier ook maar een enkele clausule over verontreiniging in het contract op te nemen. In het belang van de stadsver nieuwing, zal de gemeente het bedrijf overnemen, zij het dat de kosten van het saneren van de grond door de gemeente zelf (buiten de bijdrage van het rijk) betaald zal moeten worden LEIDS COLLEGE: LEIDEN Het college vindt het beantwoorden van schriftelijke CDA- vragen over het Europees Sociaal Fonds zonde van de tijd. „De ambtelijke tijd die besteed wordt aan het beantwoorden van deze vragen, kan beter besteed worden", laat het college de vragensteller D. van Düijn weten. Desalniettemin heeft het colle ge getracht de nieuwsgierig heid van de heer Van Duijn enigszins te bevredigen. Hii wilde weten of het college wel een beroep had gedaan op het Europees Sociaal Fonds (ESF) ter financiering van projecten ter bestrijding van de jeugd werkeloosheid. „Waarom heeft Leiden nooit geld van het ESF gekregen", vroeg Van Duijn aan B en W. Volgens het colle ge zijn er verschillende aan vragen ingediend die echter allemaal werden afgewezen, omdat Leiden in het kader van de werkeloosheidbestrij- dmg door het ESF „een lage prioriteit heeft" Dat lot is ove rigens alle Zuid-Hollandse ge meenten overkomen. Toch heeft het college voor 1985 weer enkele subsidieverzoe ken ingediend. Daarover is tot op heden nog geen beslissing genomen. Van Duijn had het college verweten op de ver keerde subsidieregelingen een beroep te hebben gedaan. LEIDEN Op de geluidswal len langs de Dr. Lelylaan zul len schapen worden ingezet om het gras kort te houden. Op die manier probeert de ge meente tot bezuinigingen te komen bij de directie Groen. Het inzetten van schapen is goedkoper dan het regelmatig hanteren van een maaimachi- ne. Als gevolg van de bezuini gingen zullen in de stad ook zo'n 20 bloembakken verdwij nen. Bovendien zal getracht worden het onderhoud van bloembakken aan particulie ren over te dragen Dit ge beurt nu al in de Doezastraat. In de raadscommissie ruimte lijke ordening kon men het niet eens worden over het to tale bedrag wat bezuinigd Zijloever verontreinigd LEIDEN Een strook grond langs de Zijloever blijkt verontrei nigd te zijn. Het gaat om het lapje grond tussen Atjehstraat en Voorstraat. Binnenkort wordt onderzoek verricht naar de pre cieze aard van de verontreiniging. Voorlopig onderzoek heeft uitgewezen dat alleen het grondwa ter en niet de grond zelf verontreinigd is. De vervuiling kan daarom geen kwaad voor de daar aanwezige volkstuintjes, zo meent de gemeentelijke directie milieuzaken moet worden. Afgesproken is daarom dat wethouder J. Pe ters zal proberen de voorge stelde bezuiniging op de direc tie Groen terug te draaien en het geld ergens anders binnen zijn begroting te zoeken. De bezuinigingen blijken namelijk niet uitvoerbaar tenzij er che mische onkrutd-bestnidings- middelen worden gebruikt. Dat laatste is voor de raads commissie onaanvaardbaar. Overigens is er vanuit de di rectie Groen op aan gedrongen dat het ook andere organisa ties verboden wordt chemische bestrijdingsmiddelen te ge bruiken Bij het beheer van de begraafplaatsen en van plant soenen door de LWS /ouden namelijk wel chemische mid delen gebruikt worden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11