^ScidócSou^cmt^ Bijvoeren vogels bij sneeuw en ij zei gewenst De klok tikt voort en laa t de oppositie verslagen achter STAD OMGEVING I Geen hobby werkplaats in Leiden-Noord Marokkaanse hoofddoekjes verboden op Alphense school DINSDAG 8 JANUARI 1985 PAGINA 9 iverlast door gesprongen waterleidinge hstreeks zes uur begaf de waterleiding het van een parfume- jwinkel aan de Haarlemmerstraat met als gevolg dat het water 'straat op stroomde. Om acht uur knapte de waterleiding van ng heel1 won'n6 aan de Haarlemmerstraat. Ook de Prinses Beatrix- danseT00^ aan Morsweg werd gisteravond getroffen door water- groe»a^e- Vannacht brak ook een waterleiding op het Pieterskerk- toten tr ndividi c'e Lelylaan schoot gistermiddag een auto de sloot in na een bestuurder van de auto werd niet gewond. Op de t ondervenshofdreef werd gisteravond een auto van een 29-jarige in- Da|ner van Hoogmade geheel vernield na een slippartij. De auto te6en een lantaarnpaal tot stilstand. De Leidse politie re- §'steren a°ht aanrijdingen waarvan zeven een direct c voofwaren van de gladheid. Ook niet goed schoongemaakte is zeef°ruiten zor£den voor aanrijdingen. Key Town al uitverkocht LEIDEN Het Key Town Jazz Festival dat zaterdag 19 januari het hoogtepunt moet worden van de Leidse Jazzweek is volledig uitverkocht. Volgens één van de organisato ren van het festival. Groenoordhallendirec- teur A. de Jong, vlogen de tweeduizend be schikbare kaarten over de toonbank. „Vele mensen wilden vorig jaar al bestellen". De organisatie is niet van plan het Key Town Jazzfestival volgend jaar naar een gro tere zaal te verhuizen. „Alleen de Groe- noordhallen zijn groter, maar daar is de sfeer en de ambiance van de Stadsgehoorzaal vol ledig zoek", aldus De Jong. De organisatie wil wel het Big Band Ball dat vrijdagavond 18 januari in de Stadsgehoorzaal plaats heeft uitbreiden. Dat zou een tweede hoogtepunt van de Leidse Jazzweek moeten worden. Vijf jaar cel voor mishandeling DEN HAAG/ALPHEN Het Haagse Gerechtshof heeft in hoger beroep een 26-jarige man uit Woerden tot vijf jaar gevangenisstraf en tbr veroordeeld. De Woerdenaar sloeg in februari vorig jaar een Nieuw- veens meisje in een Alphense kelderbox in elkaar. Haar leven kon nog maar net worden gered. Tegen de verdachte was in hoger beroep drie jaar cel en tbr geëist. De Woerdenaar ontkende twee weken ge leden tijdens de zitting de Nieuwveense te hebben mis handeld in de kelder aan de Briljantstraat. Eerst werd de keel van het 18-jarige meisje dichtgeknepen en ver volgens werd haar hoofd meerdere malen tegen de be tonnen vloer geslagen. De rechtbank veroordeelde de Woerdenaar in eerste instantie tot drie jaar met tbr. Hij ontkende de daad toén niet. De verdachte ging daar la ter tegen in beroep omdat hij wil dat de nu nog rondlo pende ..echte" dader gepakt wordt. Medisch Archief moet plaats maken voor woningbouw LEIDEN Het is de bedoeling dat het medisch archief aan de Oude Varkenmarkt wordt afge broken om plaats te maken voor woningbouw. Het oude pand staat op de nominatie om te worden aangekocht door de gemeente maar is momenteel nog bewoond door 17 krakers. De gemeente is van plan het pand te ontrui men. De krakers hebben gevraagd om een ge sprek met de gemeente maar dat is door wet houder D. Tesselaar van volkshuisvesting van de hand gewezen omdat hij niet van plan is de bestemming van het pand te wijzigen. De kra kers willen namelijk in het pand blijven wo nen. Het PSP-raadslid H. de la Mar heeft aan gekondigd de zaak in de volgende vergadering van de raadscommissie volkshuisvesting aan de orde te stellen. Hofjessoos LEIDEN Voor de bewoners van de Leidse hofjes wordt maandag 14 januari een Hofjessoos geopend. Het is de be doeling, dat de hofjesbewoners in de soos op een gezellige manier met elkaar in contact kunnen komen. Men kan er spelletjes doen, gewoon een kopje kof fie drinken en er worden diverse acti viteiten gehouden. Momenteel gaat er een vragenlijst rond om bewoners naar ideeën voor activiteiten te vragen. De soos wordt gehouden in het zaaltje van de buurtvereniging Noord Rijnevest op de hoek van de Groenesteeg en de Kaarsenmakersstraat. De soos wordt komende maandag geopend door de heer O.J. Tromp, voorzitter van de stichting Leidse Hofjes. LEIDEN Zodra een laagje sneeuw stad en land bedekt komen te genwoordig tienduizen den mensen in het ge weer voor de vogels. Ve len hebben daartoe in hun tuin een voeder- plekje voor de vogels ge maakt, of nog mooier: een voedertafel opge steld. Maar de zorg voor de vogels beperkt zich niet tot de begenadigden met een eigen tuintje, ook tal van flatbewoners hebben er tegenwoordig plezier in de vogels, die neerstrijken op de bal kons hun kostje te ge worden zodra een laag sneeuw of ijzel dagenlang al les bedekt. Op de duur be gint het dan voor de vogels wat moeilijker te worden hun kostje op te scharrelen en vaak zoeken ze dan ook wat meer de bewoonde we reld op. De eenvoudigste manier is: veeg ergens in de tuin een plek schoon en vrij van sneeuw en strooi hier het voer. Nadelen van deze ma nier zijn, dat gestrooid zaad in het komend voorjaar gaat opkomen en.... dat ook de buurkatten een gevaar vor men. Een vogel zal hier niet neerstrijken, zolang er maar een glimp van een kat in de buurt te zien is. Voederhuisjes huisjes uit de handel kunnen vogeldeskundigen ook al niet bewonderen. Een vogel kruipt niet graag in een bovendien zijn ze meestal' Een betere methode is: zorg voor een schotje, spijker om de randen lage opstaande randjes, die alleen maar die nen om morsen van het strooivoer tegen te gaan en plaats dit tafeltje op een paaltje of het een of ander onderstel. de i erg steekt dat ook natuurlijk op een plekje, waar men er vanuit het huiskamerraam zicht op heeft. Flatbewoners kunnen een voedertafeltje via de een of andere constructie bevesti gen op de leuning van het balkon of gaanderij. Wat moeten ze daar nu op strooi en? Er zijn in de vogelwe reld zaadeters en insectene ters, maar gelukkig nemen ze het in de winter niet zo nauw! Tafelafval kan er heel goed voor dienen en dan denken we in de eerste plaats aan oud brood. Merels en zanglijsters zijn tuk op rotte vruchten; hoewel een gave appel, in stukjes gesne den, er ook best in gaat. Ha vermout kan ook als strooi voer dienen. Lijsterbessen Velen zijn gewend in de na zomer trossen lijsterbessen te verzamelen, die nu wat uit gedroogd zijn, maar op de voedertafel toch nog heel wat vogels lokken. In de handel zijn zakken strooi voer verkrijgbaar (let er wel op dat er niet teveel mais- korrels of erwten inzitten), zaden van gierst, van allerlei onkruiden en vooral zunne- pitten zijn kostelijk voer. Andere mogelijkheden zijn: pinda's in een netje of aan een touwtje, daar azen voor al mezen op; of een stukje spekzwoerd aan een touwtje. Afgewerkt frituurvet, in stukjes gestoken, kan ook dienst doen en we kunnen er ook zelf vetbollen van gieten in halve kokosnoot- schalen en vermengd met strooivoer. Men ziet het: le gio mogelijkheden. Sommigen menen, dat de vogels 's winters ook water moeten hebben; maar uit ei gen waarneming weten we dat ze soms sneeuw pikken: aan water is dus niet zoveel behoefte. Slotonde Lammenschans ijtóinitief verdwenen :',Het Lammenschansplein is niet :'-pieer. De rotonde die voor vele vfiutomobilisten de eerste ken nismaking was met de warrige Xferkeerssituatie die Leiden Xlenmerkt, maakte vorige week :j:>laats voor een kruispunt. Een lijdelijk kruispunt, want het is >:Je bedoeling dat de vier we- :.'|en die op deze plaats bij el- >iaar samen komen, in de toe- ivtomst door twee kruispunten an elkaar verbonden worden. Jaarmee hoopt men een einde e maken aan de onveiligheid deze plaats; de rotonde |old immers jarenlang als één an de meest onveilige ver- ;eersknooppunten in Zuid-Hol- ind. pe eerste uren nadat de roton- e werd afgesloten en het ver- i het kruispunt werd ge- iid, hadden er enkele aanrij- lingen plaats die blikschade ot gevolg hadden. Maar na ia\ gewenningsverschijnselen jasseren de meeste automobi- sten ondanks de niet al te luidelijke markering het mispunt nu zonder al te veel iroblemen, slechts vrachtwa- )ens hebben het moeilijk el- op de smalle rijbanen te tasseren. In de spitsuren en ranneer één van de twee iruggen opengaat, doen zich het kruispunt Lammen- ichans flinke files voor. Drempelvrees De drang tot zelfbehoud heeft de laatste jaren menig fietser van de Leidse Apothekersdijk ver dreven. Niet omdat voorbijscheurende auto's het daar zo gevaarlijk maken, maar omdat de maatregelen die werden genomen om het voor de fietser veiliger te maken, juist het tegenover gestelde effect hadden. In een poging het op de stoep parkeren tegen te gaan en de fietser een eigen rijstrook te geven, werd daar een paar jaar geleden een betonnen drempel in het weg dek ingebouwd. Het bleek inderdaad een af doende middel tegen het op de stoep parkeren: de paar automobilisten die toch een poging waagden, moesten dat bekopen met kapotte uitlaten of een beschadigd chassis. Machteloos moest de bestuurder soms toezien hoe zijn ver voermiddel muurvast op de drempel vast kwam te zitten. Even machteloos sloeg echter ook me nig fietser met fiets en al tegen de grond. De drempel (ook wel ..mollengang" genaamd) voor bijrijden zonder het ding met een trapper te ra ken, bleek een te moeilijke opgave. En zo groei de de drempelvrees voor sommigen uit tot een obsessie. Totdat eind vorig jaar de bewoners van de Apo thekersdijk werden verblijd met de aanleg van een nieuwe riolering. Die riolering ligt er inmid dels op een paar meter na helemaal in en zie daar: de oude vertrouwde drempel is er ook weer en de fietser kan zijn drempelvrees laten varen. Of toch niet? De nieuwe mollengang ligt weliswaar een paar centimeter lager dan zijn voorganger, maar ook de automobilist heeft dat inmiddels ontdekt. Hij neemt de hobbel nu moeiteloos. CDA-VOORSTEL AFGEWEZEN LEIDEN Er komt geen hobbywerkplaats in Lei den-Noord. Een overgrote meerderheid van de ge meenteraad heeft dit CDA-voorstel gisteravond van de hand gewezen. Deze meerderheid stelde dat er via de huidige leer- lingenwerkplaatsen vol doende mogelijkheden zijn om werkloze jongeren ervaring in het arbeids proces op te laten doen. Het CDA vroeg de gemeente raad gisteravond bij monde van het raadslid D. van Duijn 45.000 gulden vrij te maken voor de oprichting van een hobbywerkplaats voor auto- en (brom)fietstechniek in De Kooi of Leiden-Noord. Deze werkplaats zou ter beschik king moeten komen van werklozen tot 23 jaar. Deze jongeren zouden hierdoor werkervaring krijgen en daar door een grotere kans maken op een baan, veronderstelde Van Duijn. Hij verbond twee eisen aan zijn voorstel: de werkplaats zou niet concuren- tievervalsend mogen zijn, nog zou er sprake mogen zijn van een scholend karakter want dat zou de jongeren teveel af schrikken. Het waren juist deze twee ele menten die de gemeenteraad deed besluiten het voorstel af te wijzen. De PvdA hechtte meer waarde aan echte leer lingenplaatsen waar jongeren een diploma kunnen behalen en de VVD was juist bang voor oneerlijke concurrentie met garages en rijwielherstel lers. A. Boot (PvdA) noemde het initiatief „een werkplaats waarin mensen een beetje zoet worden gehouden zonder dat het wat uithaalt" Volgens VVD-wethouder J. Fase was er geen behoefte aan een werkplaats omdat er genoeg leerlingenplaatsen voor jonge ren zouden zijn. Van Duijn verweet zijn tegen standers „politieke onwil" en betoogde dat leerlingenplaat sen geen soelaas bieden voor werkloze jongeren uit zwakke sociale milieu's. Ook een voorstel van Van Duijn dat de gemeente zou be vorderen en coördineren dat bedrijven zogenaamde „prak tijk-ervaringsplaatsen" voor werkloze jongeren beschikbaar zouden stellen, werd door de gemeenteraad van de hand ge wezen. Een meerderheid acht te het waar het arbeidsbu reau op dit terrein ook aktief is niet te taak van het ge meentebestuur om hiervoor te zorgen. ^LPHEN AAN DEN IIJN Het dragen van ïoofddoekjes in de klas loor Marokkaanse meis- es, mag worden verboden loor openbare scholen in llphen. Dit heeft de ge- neente onlangs meege- ieeld. De gemeente vaar- ligde dit verbod, een woordvoerder spreekt lie ver van een „voorschrift", na advies van een gro- groep deskundigen die na onderzoek vaststelde fdat de geloofsvrijheid niet gedrang komt door het verbod. hoofddoekjes zijn volgens leer van de Islam voorge schreven voor vrouwen, zeg gen de meeste ouders van de ruim vijftig Marokkaanse leer lingen op de openbare lagere scholen. Gemeentelijk coördi nator minderhedenbeleid A. van Garderen: „Het laatste half jaar hebben we in Alphen Elotseling een opleving van de elangstelling voor Islamiti sche gebruiken en dat geloof gehad". Volgens hem houdt dat direct verband met de op richting van de eerste moskee in Alphen, een half jaar gele den. De Islamieten die nu bij na allemaal godsdienstoefenin gen bijwonen, worden weer gewezen op hun plichten als gelovige. „Al is die invloed na tuurlijk moeilijk hard te ma ken". zegt Van Garderen voorzichtig. „Er kwamen opeens klachten van ouders die hun kinderen bij de biologieles weg wilden halen en ook de gymnastiekles Auto in het water geduwd LEIDEN De auto van een 27-jarige Leidenaar is in de n^cht van zondag op maandag het water langs De Vliet inge- 4'jjwd. Volgens omwonenden werd de auto door drie jongens het water ingeduwd. De auto beldridde op zijn kop in het ijs. mochten ze niet meer volgen. Verder maakten vooral de va ders van de kinderen bezwaar tegen de volgens hen aanstoot gevende kleding van onder wijzeressen". Ook kwamen de meisjes steeds vaker met hooffdoeken naar school. „Als we dat niet verbieden, dan kunnen de leerlingen straks ook met een ijsmuts op school verschijnen. Dat kan je dan natuurlijk niet meer verbie den". Kort daarna staken de drie schoolbesturen de koppen bij- elkaar. Een Islamoloog over tuigde hen dat de de Koran niets zegt over het verplicht dragen van hoofddoeken. „Het is een traditioneel gebruik", aldus Van Garderen. De ge meente kwam toen eind vorig jaar met de richtlijn dat de doekjes op scholen verboden mogen worden. Het bijzonder onderwijs wilde echter nog geen standpunt innemen. Wel is afgesproken dat kinderen die van een openbare school worden gehaald omdat ze daar geen hoofddoekjes mogen dra gen, niet geaccepteerd worden bij de andere scholen. LEIDEN Het gebeurt niet regelmatig, dat een voorstel van de oppositie door een meerderheid in de gemeente raad wordt gesteund en aan genomen. Doet zich één van die zeldzame momenten voor, dan is de oppositie bereid zich in de meest vreemde bochten te wringen om die kans niet onbenut te laten. Dat bleek gisteravond weer toen de gemeenteraad voor de eerste maal in het nieuwe jaar vergaderde. Inzet was een voorstel van alle oppositiepar tijen na de ruzietjes tussen het college en de oppositie ge durende de begrotingsbehan deling, vertonen de zes oppo sitiepartijen een eendracht als nimmer tevoren over voortzetting van het Instituut Technisch Bewoners Advi seurs (TBA 's). De oppositie wil dat er geld komt om het WSW-verband van één der TBA's om te zetten in een vast dienstverband en PvdA en VVD willen dat niet. Een motie hierover van de opposi tie tijdens de begrotingsbe handeling werd nipt verwor pen. Dissidenten Maar er bestaat een theoreti sche meerderheid voor het voorstel van de oppositiepar tijen. Zowel binnen de PvdA (T. Fallaux, A Boot en S. de Vreeze) als binnen de VVD (L. Driessen) zijn er enkele dissidenten die met de opposi tie meestemmen. Dat de be wuste motie het destijds niet haalde, was te wijten aan het feit dat de oppositie enkele zieken binnen de gelederen telde. De motie werd daarom wat aangepast en gisteravond opnieuw als initiatiefvoorstel ingediend. Ondanks het feit dat er ook gisteravond enkele raadsleden afwezig waren, was er dit keer wel een poten tiële meerderheid voor het voorstel van de oppositie. De oppositie had er daarom alle baat bij, dat het punt gis teravond zou worden afge handeld. Wanneer het agen dapunt verschoven zou wor den. zou het op de volgende raadsvergadering over drie weken aan de orde komen. Dan is echter het raadslid S. de Vreeze op vakantie en zon der zijn steun zouden de stem men vermoedelijk staken. Daarbij was de oppositie er niet van overtuigd, dat het VVD-raadslid Driessen zou volharden in haar steun en niet onder druk van haar 'fractie binnen de VVD heerst een sterke fractiedisci pline haar standpunt zou wijzigen. Dan dreigde immers het voorstel verworpen te worden. Alle reden dus om gisteravond een stemming af te dwingen. Elf uur Maar voordat het zover was. vielen er heel wat obstakels te overwinnen. Allereerst stond het punt achteraan de agenda van de vergadering. En daar het een goede gewoonte is. dat de gemeenteraad zijn agenda afrondt, vroeg de opposi- het te halen. en natuurlijk koord, zodat de TBA's uitein delijk halverwege de agenda kwamen te prijken Nu wilde hel geval, dat het CDA-raads- lid D. van Duijn zoveel tijd nodig had voor de verdedi ging van een eigen voorstel, dat zelfs de helft van de agen da niet afgewerkt bleek te kunnen worden (het CDA moet kennelijk nog wat wen nen aan de eendrachtige sa menwerking in oppositiever- band). Om de voortgang in het afhandelen van de agenda te bespoedigen, bleek het PSP-raadslid H. de la Mar zelfs bereid een eigen initia tiefvoorstel in te trekken, maar ook dat mocht niet ba ten De klok stond onverbid delijk in de buurt van elf uur toen men het bewuste agen dapunt genaderd was. De laatste noodgreep van de op positie was om voor te stellen om dan maar tot na elf uur door te vergaderen, maar dat werd door de meerderheid af gewezen. En zo dreigde daar de meer derheid door de voortikken de klok in de kou te blijven .Sl.i.m y.c u-sl,:mt daarom maar een extra raadsvergadering aan te vragen die volgende week maandag, nog voordat het PvdA -raadlid De Vreeze hij vervult een soort van spilfunctie op vakantie gaat, gehouden zou moeten worden. Niemand verwacht dat na tuurlijk van serieuze politici, maar misschien zijn er van morgen in de collegekamer toch even de koppen geteld: wie wanneer op de winter sport gaat en wie er nog net op tijd terug kan zijn En heeft men al geregeld wie van de oppositie straks het zieke D'66-raadshd Van der Ham van haar ziekbed sleurt, zodat ze haar steun aan het opposi- tievoorstel kan verlenen En die ene WÓW-mf Znn toe komst wordt bepaald door de politicus die in Tirol op de lange latten staat of door het raadslid dat met een koutje onder de warme wol is gekro pen Hij wacht welwillend af GERT VISSER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9