e BON Haags duo „niet schuldig" aan moordaanslag op Tinus Fens Vrijspraak van roofoverval Agressie geeft nare nasmaak aan nieuwjaarsviering Puzzelt u mee? I l| I I HOE ZIT DAT PRECIES BINNENLAND Ccidóc Qowuvnt DINSDAG 8 JANUARI 1985 PAGINA DEN HAAG De procu reur-generaal bij het gere chthof in Den Haag, mr. B. de Hoogh, heeft giste ren vrijspraak gevraagd van de aan twee 18-jarige jongens ten laste gelegde poging tot moord op de 39-jarige Haagse onderwe reldkoning Martinus Fens. De ironie van het lot wil dat een volgende moordaanslag - /even maanden later - op de Hagenaar wel lukte. „Tinus" Fens, die vorig jaar mei als door een wonder herstelde van schotwonden in zijn sche del. arm en buik. stierf maan dag 17 december aan de gevol gen van een schotwond in zijn achterhoofd. Mr. De Hoogh stelde in zijn re quisitoir dat hij - „ondanks het overvloedige wettige bewijs" - toch niet voldoende overtuigd was geraakt van de schuld van beide knapen om .tegen hen een gevangenisstraf te eisen. „Ik heb er lang over nage dacht. maar aarzel deze jon gens als de daders te betitelen. Hebben ze 't wel gedaan, dan ontspringen ze de dans. He laas. dat is dan mooi voor hen". Het slachtoffer Fens overleef de op 8 mei van het vorig jaar in café Petit Paris aan het Haagse Wagenplein een aan slag op zijn leven. De dader was 's avonds het stampvolle café binnengestormd met een semi-automatisch geweer, waaruit hij een salvo loste. De politie telde later zestien koge linslagen in de bar. Een aantal kogels trof de Hagenaar in vi tale lichaamsdelen. Wraakneming Van meet af aan hebben bar- bezoekers beweerd dat het hier een wraaknemening be trof van twee jeugdige stadsge noten, die kort tevoren een be zoek aan de kroeg hadden ge bracht. Al vrij snel na binnen komst zouden de nieuwkomers in een ruzie zijn verwikkeld met enkele stamgasten aan de toog. De woordenwisseling ging over het gebruik van een lege, net verlaten barkruk, waarop één van hen plaats wilde nemen. Er werd van weerskanten wat gescholden en geduwd. Ook de Hagenaar Fens zou zich ermee hebben bemoeid. De ruzie had een vrij onschuldig karakter. De twee bezoekers waren ook weer snel verdwenen. De politie heeft zich destijds bij de opsporing en het verde re onderzoek laten leiden door de door getuigen verschafte signalementen. Deze kwamen hier en daar sterk overeen met het uiterlijk van de jonge café- DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft de 37-jarige R L. uit die stad gisteren vrij gesproken van een gewapende roofoverval op een postkan toor. De officier van justitie had drie jaar geëist, maar de rechtbank had teveel twijfels over de bewijsvoering. „Twij fel, die in het voordéel van de verdachte moet worden uitge legd", zei de president van de rechtbank, mr N. Schipper. De politie hield L. vorig jaar aan op aanwijzing van een aanvankelijke verdachte. Hij ontkende van begin af aan iets te maken te hebben gehad met de overval op 15 augustus op een geldtransport van de PTT. De buit daarvan, 135.000 gul den, is niet teruggevonden. Twee getuigen herkenden L. tijdens een eerste confrontatie door de politie. De verdachte maakte bezwaar tegen het zichtbare verschil tussen hem en de andere figu ranten. Ook de officier van justitie, mr I. Klopper, was niet tevreden met de confron tatie. De rechtbank gaf dan ook in december opdracht tot een nieuwe confrontatie. Daarbij zou L. niet de enige fi gurant mogen zijn in een trai ningspak, witte gymschoenen en met snor en baard. Zo ge beurde het ook. Desondanks herkenden dezelfde getuigen L. weer. Het slachtoffer van de over val, de geldloper, was nu ook bij de confrontatie. Hij wees echter verkeerde „daders" aan. L.'s raadsman, mr G. Spong, vond die „onbevangen verklaring" van meer belang dan de tweede herkenning door de andere getuigen. Het rammelende bewijsmateriaal kon volgens hem niet meer dan wat tegenstrijdige ver moedens opleveren. De recht bank deelde zijn mening, sprak L. van deze beschuldi ging vrij en veroordeelde hem alleen voor het bezit van een vuurwapen tot acht weken ge vangenisstraf. bezoekers en dat van de schut ter. Op grond daarvan en bij gebrek aan een stevig alibi werden de knapen vorig jaar augustus door de rechtbank tot drie en vier jaar gevangenis straf veroordeeld. Ze hebben zelf echter steeds hun schuld ontkend. De opa en oma van één der verdach ten bevestigden gisteren dat het tweetal op de avond van het misdrijf in hun woning tot 's avonds laat naar de tv had zitten kijken. De vader van de andere verdachte pleitte voor de onschuld van zijn zoon en deelde het Hof mee dat hij al tijd een goede vriend van de familie Fens is geweest. „Mis schien is de dader van toen wel dezelfde als degene die Ti nus onlangs doodschoot". Glazen oog Procureur-generaal De Hoogh achtte de bewijsvoering in te genstelling tot destijds de rechtbank op tal van punten onvoldoende om tot een ver oordeling te komen. Zo wer den het geweer en de vlucht auto (grijze Volvo), waarvan de dader zich bediende nooit teruggevonden. Ook ontdekte de aanklager te veel tegenstrij digheden in de ter hand ge stelde signalementen. De ene getuige beweerde dat de dader een glazen oog had en scheel keek, een ander vertelde weer iets over de haarkleur van de schutter. Echter geen van de beschrijvingen klopt met de signalementen van de ver dachten. Mr. De Hoogh voerde als laat ste punt aan dat hij de kwestie rond de barkruk voor iemand wel een erg gezochte aanlei ding vond om er spontaan op los te knallen. Ik heb er moei te mee die jongens hiervoor te veroordelen". Uitspraak op 21 januari. tvei UITHOORN De ver- bijstering in Uithoorn, waar in de nacht van oud op nieuw de brand werd gestoken in een winkel centrum, is nog niet voor bij. Dagelijks staan drom men mensen te kijken naar de puinhoop, die het vuur heeft achtergelaten. ,,Ik kan wel janken", zuchtte een vrouw, wier zonen nu werkloos zijn. Zij niet alleen. Iedereen staat zich voor de chaos van steen en verwrongen ijzer af te vragen hoe ie mand zich zo kan vergrij pen aan andermans goed. Psychiater H.J. Dalewijk, die veel inzicht heeft in groepsge drag, ziet de jaarwisseling als een graadmeter van de maat schappelijke tolerantie. Grote groepen, vooral jongeren, hol len na twaalf uur de straat op en doen dan dingen, die an ders niet mogen. Dennebomen in de fik steken, vuurwerk af steken en herrie maken. „De maatschappij houdt er reke ning mee en accepteert de overlast als die maar binnen redelijke perken blijft. De moeilijkheid is nu dat de gren zen telkens verschuiven". Zoals in Uithoorn, waar voor 40 miljoen is platgebrand, nog afgezien van de schade, die drie Molotovcocktails hebben aangericht in het stadskantoor van die gemeente. „Natuurlijk, het is daar zwaar uit de hand gelopen", zegt dr. Dalewijk. „Daarbij is voor mij de vraag zeer interessant of de catastro fe rechtstreeks het gevolg is van de relletjesschopperij of het resultaat van een indivi duele actie. Het kan best zijn dat één of meer personen on der dekking van de lawaaieri ge groep welbewust op de ver- nieltoer zijn gegaan. Dat zie je ook vaak bij kraakacties. Die trekken figuren aan, die geen enkele boodschap hebben aan de filosofie van de krakers, maar alleen uit zijn op ont wrichting en geweld". Meedoen In de meeste gevallen is het echter zo, dat van boosaardige opzet geen sprake is, maar dat de aardige eenling in de groep haast ongemerkt verandert in een engerd. Dr. Dalewijk: „Dat herkennen we toch ook in onszelf. Hoe vaak hoor je ie mand niet zeggen dat-ie vroe ger op school een bepaalde le raar heeft weggepest. En wel zo genadeloos, dat hij daar achteraf spijt van heeft. Was hij als scholier dan zo'n ver schrikkelijke knul? Welnee, hij deed alleen maar mee met de anderen. Een bekend ver schijnsel: in groepsverband kunnen acties worden uitge voerd, die de individuen af zonderlijk niet op hun gewe ten zouden willen hebben. Tij dens de jaarwisseling ontwik kelt zich een vergelijkbaar groepsgedrag. Jongeren met wat drank achter de kiezen peppen elkaar op tot streken, die zij normaal niet uithalen". Omgezwaaid Worat de burger die wordt ge pakt, met zo'n verklaring vol doende getroost? De man, wiens huisdeur wordt inge trapt en zich wezenloos schrikt als door het gat vervolgens een zevenklapper wordt gegooid raakt over zijn toeren van woede. Hij komt er alleen geen steek verder mee. Dr. Dalewijk ziet dat anders: „Op het moment zelf zit hij met de narigheid, maar zijn boosheid heeft effect op de maatschappelijke veerkracht. Als blijkt dat veel mensen zich rot ergeren, omdat ze het slachtoffer zijn van wange drag, wordt de soepelheid van de samenleving als geheel minder. Enkele jaren geleden werd een klaagpartij over ge leden onrecht nog afgedaan met de kreet „conservatief ge zeur". Toen was de maatschap pij alleen maar intolerant te genover intolerantie, voor de rest kon alles. Ik constateer dat in vrij korte tijd het kli maat grondig is gewijzigd. Pro gressieven, die voor elk naar verschijnsel het grootste be grip opbrachten, zijn omge zwaaid na zelf herhaaldelijk de dupe te zijn geworden van zinloos geweld". Jaarwisseling '84-'85 in Am sterdam, Rotterdam en Eind hoven: een sliert jongeren stort zich zonder enige aanlei ding op niets vermoedende passanten. Nadat de agressie is uitgewoed blijven de slachtof fers bewusteloos achter. Kan „de maatschappij" zo verande ren, dat we dit soort absurdi teiten niet meer meemaken, of verliest de samenleving haar corrigerend vermogen? „Zo doemdenkerig wil ik niet zijn", reageert dr. Dalewijk. „De maatschappij kan de rol van dompteur best spelen, maar naarmate meer normen worden overschreden, wordt de reactie natuurlijk grimmi ger. Een teken van toenemen de angst. Het verschijnsel van groepen, die zomaar mensen in elkaar meppen, roept die angstreacties op. Dolle agressi viteit kan ook binnen een groep ontstaan. Zo af en toe wordt er jacht gemaakt op een zwart schaap. Dat gebeurt wanneer de groep het weer eens nodig vindt om de eigen norm duidelijk vast te stellen. Uiterst onaangenaam om het buitenbeentje te zijn, er niet bij te horen. Om dat rotgevoel te vermijden is de eenling heef graag bereid om te danseif00 naar de pijpen van de groept3116. Alles liever dan uitgestoten tr worden". Zo lijkt hetof het individi)oe voor zijn wandaden is geëxcupPar' seerd zodra hij opereert onde|veni het regime van de groep. „DaF61^ heb ik niet gezegd", weerleg*3"1 dr Dalewijk „Elk individifr6ei blijft verantwoordelijk voor®, zijn gedrag. Maar het is zeef0™1 moeilijk om binnen het spanr ningsveld van de groep, waar[^_ in de een zich voor de andej^^ moet bewijzen, precies de grens tussen „dit kan wel" en I „dat kan niet meer" te trek-t I ken. Ik zie dat ook zo vaak in I een therapiegroep. De patient] I die als individu heftig protes-j J teert tegen het optreden van de therapeut, kan als lid van de groep Zich volstrekt afhani kelijk van de behandelaar op-: stellen. Het omgekeerde komij ook voor. Een patiënt kan per-I soonlijk de behandelwijze van de therapeut enorm waarde-1 k ren, maar als lid van de groep uiterst agressief tekeer gaan tegen dezelfde therapeut. Waar het om gaat is dit: we mogen ons niet onttrekken aan de groep, aangezien we| ons daarin aan elkaar kunnen; toetsen, maar anderzijds ont komt niemand aan de plicht zich in het spel der relatie; zijn eigen norm te bepalen". GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA lijn Deze 5-daagse reis geeft u een onvergetelijk beeld van West- en Oost-Ber- lijn. Een wereldstad vol tegenstellingen waar de cultuur op een hoog peil staat Er zijn prachtige parken, bossen en meren, de historie is rijk en de verscheidenheid aan at tracties zo groot, dat u zich geen moment zult vervelen Het programma is er geheel op gericht u de sfeer van deze unieke stad te doen proeven U kunt de veelzijdigheid be leven van de ontelbare winkels, boetieks, galerij en en shops. Of een kijkje nemen in één van de prachtige musea, de Bo tanische tuin of in één van de kastelen. Ook kunt u naar de grootste dieren tuin ter wereld, waar 9300 dieren leven. En wanneer u toe bent aan de lunch heeft u de keuze uit liefst 5.000 eet- qelegenheden in het cen trum. Accomodatie U logeert in West-Berlijn m Hotel Igel op basis van halfpension (4x diner, lo gies en ontbijt). Alle ka mers zijn voorzien van douche, toilet, radio en telefoon. Een luxe tou ringcar zorgt voor uw ver voer Vertrek naar keuze vanuit Rotterdam of Den Haag op 21 januari 1985 Prijs: F 365,- p.p. op ba sis van 2-persoonskamer. Nadere inlichtingen en boekingen onder tele foonnummer 070-190882 van maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur. Als speciale service wor den onder deze titel in deze rubriek vragen van lezers beantwoord De af deling documentatie van uw krant is zeer uitge breid en weet dan ook het antwoord op veel vragen. Vragen die door meerde re lezers worden gesteld zullen voorrang krijgen. U kunt uw vraag inzenden tot 15 januari naar: Leidse Courant, Afd. Promotie, Kamer 813, Postbus 16050, 2500 AA Den Haag. Vragen welke naar onze mening betrekking hebben op onderwerpen die door onze redacties worden besproken zullen aan de desbetreffende re dactie worden overhan digd. Wanneer uw vraag niet voor beant woording in deze rubriek in aanmerking kan ko men, ontvangt u daarvan wel een berichtje. Hoe zit dat? Wanneer mijn oom vroe ger zei dat hij ging piere waaien dan dacht mijn tante altijd dat hij een luchtje ging scheppen op de pier. Ikzelf dacht altijd dat mijn oom iets anders bedoelde. Wie had er ge lijk? Mijn oom lachtte al leen maar en zei niets. Zo zit dat: Het woord pierewaaien betekent de bloemetjes buiten zetten, feesten, fui ven, op stap gaan en is afgeleid van het Russi sche woord pirovat, het geen 'een feestmaal aan richten' betekent. Het is het enige woord van Rus sische oorsprong in de Nederlandse taal. Omge keerd zijn er veel Neder landse woorden in de Russische taal opgeno men Het meest scheep vaarttermen Ook dit woord heeft trouwens zijn overkomst naar Neder land aan de scheepvaart te danken. Het wordt voor het eerst geschreven ge signaleerd in 1666 en is meegekomen met Neder landse matrozen die een winter ingevroren hadden gelegen in Archangelen, en daardoor alle tijd had den gehad om met het Russische 'pirovat' kennis te maken Uw oom kon het dus wel op de Pier doen. maar het hoefde niet. Vakantie Let op de krant van a.s. zaterdag: daarin vindt u speciale pagina's met tips voor de zomervakantie. Dan kan de voorpret vast beginnen! Onderwijs Op vrijdag 19 januari ver schijnt bij uw krant weer de Onderwijsbijlage. Zeer lezenswaardig voor ieder een die nog wat wil leren! Maak van het woord 'krantiviteiten' zoveel mogelijk Nederlandse woorden. Als voorbeeld geven wij u de woorden: krant. in. ei, tiener. Afkor tingen en eigen namen zijn niet toegestaan. Schrijf deze woorden op een briefkaart of een vel papier en vermeldt tevens het totaal aantal door u gemaakte woorden. Stuur uw inzending naar: Leidse Courant, kamer 813, Postbus 16414, 2500 BK Den Haag. Uw oplossing moet uiter lijk maandag aanstaande bij ons binnen zijn. De uit slag wordt gepubliceerd in de 'Krantiviteiten' pagi na die over twee weken verschijnt. Voor de winnaar, die de meeste woorden uit het woord heeft gemaakt, staat een Krantiviteiten- pakket klaar, bestaande uit: een paraplu, een lin nen tas, een asbak, een handdoek, alle met kran- tenopdruk, en een 'gou den' drukplaatje van de krant. ::jjdel ;:ie t \|en i^taar ;Uom Elke dinsdag vindt u op deze pagina alle aktivitei- ten die uw krant voor haar lezers organiseert. Bij elk onderdeel vindt u een telefoonnummer voor eventuele nadere informa tie. Andere belangrijke te lefoonnummers zijn: Abonnementen Service afdeling: 071-313677 (van maandag t/m vrijdag tus sen 9.00-17.00 uur). Nabezorging 071-122248 (van 18.00-20.00 uur) en op zaterdag van 14.00- 15.00 uur Rubrieksadvertenties (Kleintjes): 071-122244. Heeft u vragen waarvan u niet precies weet bij wel ke afdeling u daarvoor moet zijn, dan kunt u bel len met onze promotie-af deling: 070-190544 of 190577. Win een reis naar Parijs met het meest originele voorbeeld van hergebruik van de krant! Natuurlijk is de eerste functie van een krant te worden gelezen: gede gen nieuwsfeiten, inte ressante achtergrond verhalen, duidelijke fo to's, scherpzinnige com mentaren en geestige kolommen. Zeker, dat biedt deze krant. Maar een krant heeft meer dan èen leven. Voorbeelden te over: Ramen Met de krant maak je uit stekend de ramen schoon. Ook van de auto. Dieren Op het gebied van huis dieren bewijst de krant diverse diensten: je kunt er de vogelkooi mee be kleden, de kattebak mee schoonmaken, en bij het spelen met de hond kan een opgerolde krant even goede diensten bewijzen als een stok. Als vliegen- en muggen- mepper heeft de krant Stoken Met behulp van een krant heb je zo een stevig vuur tje en veel mensen ge bruiken kranten (al dan niet geperst in speciaal daarvoor in de handel zijnde apparaten) ook in plaats van blokken hout in de open haard. Confetti Nu het kleurgebruik toe neemt is de krant meer dan ooit geschikt voor het maken van goedkope confetti. Met name de sportkrant op maandag - uiteraard nadat de sport liefhebbers hebben ken nis genomen van de in houd - komt hiervoor in aanmerking. Isolatie Mocht u ooit door de kou worden overvallen wan neer u geen winterjas bij de hand heeft, dan kunt u zich uitstekend warm houden met een krant. Een bekende methode bij 'doorgewinterde' schaat- Kastpapier Zeldzaam is de huishou ding waar niet ergens in huis- zolder, berging, kel der - kranten als kastpa pier zijn gebruikt. Verpakking Onze markten kunnen niet zonder kranten. Waar zou dan de vis, de groen ten en het fruit in moeten worden verpakt? Is niet mede dankzij de krant daar uw gulden een daal der waard? Verhuizing Voor uw glaswerk en ser vies - bij verhuizing - en voor uw kerstspullen - wanneer het geen kerst mis is - zijn kranten een levenszaak. Papier maché Nog altijd de goedkoop ste manier om de meest fantastische creaties te maken: poppen, decors, maquettes. Hoedjes Op een regenachtige woensdagmiddag kan het een feest zijn voor kinde ren om hoedjes, scheeps- jes of wat-dan-ook van kranten te vouwen. Op een verjaarspartijtje kan het zelfs tot gezellige wedstrijd worden verhe ven. Schillen De schillen van de aard appels en de resten van de maaltijdbereiding in het algemeen vinden in heel veel huishoudens hun weg naar de afvalbak in een oude krant. Zeker weten dat ook u nog veel meer met die krant doet nadat u hem hebt gelezen. Laat u ons dat eens we ten. Voor de origineelste inzending hebben we een leuke verrassing: een weekend Parijs voor twee personen, geheel ver zorgd. Begin februari kunt u op deze pagina (die elke dinsdag in uw krant ver schijnt) kennisnemen van de leukste inzendingen en wordt de inzender van het meest originele herge bruik van de krant be kend gemaakt. Stuur üw voorbeeld van een 'tweede kranteleven' vóór 15 januari 1985 aan: Leidse Courant, Afd. Abonneeservice, Postbus 9, 2501 CA Den Haag. KORTINGSCOUPON VOOR LEIDSE COURANT LEZERS AHOY' Rotterdam 18 t/m 23 januari AHOY' Wieier- zesdaagse Op vertoon van deze bon ontvangt u een reductie van 5,- per persoon. De reductie geldt alleen op de vrijdagavond en de zondagmiddag. Geldig voor twee perso nen. JA

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8