Henk van Spanje Nederlandse tafeltennispionier in Zweden ■•v. Talbot ontkent berichten over stoppen produktie Na 41 zetten afgebroken Hongaarse international moet Feyenoord versterken .onder Jan de Rooy op dreef in Parijs-Dakar Leidse zaalvoetballers op valreep achterhaald SPORT GeidóeSouaq/nl DINSDAG 8IANUARI1985 PAGINA 6^ A Borg tennisser van het decenium NEW YORK De Vereniging van Tennis Profs (ATP) heeft de Zweed Björn Borg uitgeroepen tot speler van het decenium en de Amerikaan John McEnroe tot spe ler van het jaar 1984. In de stemming kreeg Borg de voorkeur boven McEnroe, Jimmy Connors (VSt) en iVan Lendl (Tsj). Björn Borg behaalde vijf Wimbldeontitels en veroverde zés keer de open Franse titel. Hij werd vijfmaal uitge roepen tot speler van het jaar tussen 1976 en 1980. Voor Jbhn McEnroe was het derde uitverkiezing tot speler van het jaar. Eerder was hij het in 1981 en 1983. Met Peter Fleming vormde McEnroe voor de derde maal ook het beste dubbel van het jaar. De Amerikaan Robert Green werd door de ATP gekozen tot de beste „nieuwkomer" van het jaar 1984. Green bereikte de vierde ronde van de strijd om de open Amerikaanse ti tel in 1984. nadat hij zich voor het hoofdtoernooi op Flushing Meadow had geplaatst. Hij klom in 1984 van de 369e plaats op de wereldranglijst naar de veertigste. McLeod krijgt alsnog zilveren medaille LAUSANNE De Brit Mike McLeod, derde op de 10.000 kilometer tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles, krijgt de zilveren me daille uitgereikt vanwege de diskwalificatie van de als tweede geëindigde Fin Martti Vai- nio. Voorzitter Juan Antonio Samaranch van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) overhandigt McLeod de plak tijdens de eerste indoor-wereldspelen, die op 18 en 19 januari in Parijs worden gehouden. De op het gebruik van stimulerende middelen betrapte Vainio heeft tot nu toe geweigerd de medaille terug te geven. „Maar dat is een zaak van het Finse Olympisch Comité", zei een woordvoerder van het IOC. „Wat Vainio ook doet, McLeod kan er zeker van zijn dat hij krijgt waarop hij recht heeft". NK marathon op natuurijs in Westerland WESTERLAND De titelstrijd voor mara thonschaatsers op na tuurijs is toegewezen aan Westerland. De wedstrijd over 100 ki lometer wordt vrijdag op het Amstelmeer, in de kop van Noord- -Holland, verreden. Titelverdediger is Henk Portengen. Hij behaalde het kampi oenschap in 1982. Plan voor bouw wintersportcentrum in Heerenveen HEERENVEEN In Heerenveen zijn plannen ontwikkeld voor de bouw van een overdekt wintersportcentrum. Cen traal staat de kunstijsbaan Thialf, die daarmee de eerste internationale 400-meterbaan is die wordt overdekt. De overkapping van de buitenbaan van Thi alf is een onderdeel van een renovatie plan, dat twintig miljoen gulden gaat kosten. In het wintersportcentrum is plaats voor een skibaan, een fitness-centrum, een zwembad en een nieuwe ijshal. Vorig jaar lanceerde een Alkmaarse skileraar het idee al voor een skibaan en dat is nu in het ambitieuze plan opgenomen. Schaatsrecords Visser en Mulder erkend fetech opgei DEN HAAG De scherpe tijden, diefaet Ria Visser en Grietje Mulder ruim eenj^eelci week geleden in Inzeil op de vijf kilome-feur ter hebben verwezenlijkt, zullen waar-gevr; schijnlijk wel in de recordboeken ver-iret schijnen. Volgens de voorzitter van deD n recordcommmissie van de KNSB, Jan^ Charisius, staat niets erkenning van dernge( damestijden in de weg. Het nationaalf0pe, wedstrijdreglement voorziet in het rijden Lpn(j met dubbele paren. Let Ria Visser legde de 5000 meter in hetL Beierse schaatsoord af in 7.48,73 en Grietje Mulder noteerde 8.00,79. Beide tijden liggen ruimschoots onder de er- kende senioren- en juniorenrecords. Met£ artikel 106 in de hand stelt Charisius dat L niets erkenning in de weg staat. VEENENDAAL „Je hebt geluk", zegt hij, „ik heb net een goed toernooi achter de rug. Kan de pers eindelijk eens positief over ons schrijven. Daar schort het helaas nog al eens aan". Tafeltennisser Henk van Spanje reageert een beetje bitter, wanneer de pers ter sprake komt. „Als het maar enigszins mogelijk is, worden de ta feltennissers in Nederland de grond ingeboord". Voorlopig heeft de rasech te Veenendaler (20) de critici de mond gesnoerd, want na zijn uitstekende prestaties op Winterkam pioenschappen en de Open Joegoslavische kam pioenschappen, mag hij zich tot de top-dertig van Europa rekenen. Henk van Spanje, de Bettine Vriesekoop onder de he- De doorbraak van Henk van Spanje is komende. Henk van Spanje is daarnaast een belangrijke pion in de na tionale selectie. Ook het Ne derlandse team zit mede door de tweevoudige Nederlandse kampioen in de lift. Hij leeft eigenlijk alleen maar voor zijn Henk van Spanje: ,,lk moet veel wedstrijden spelen". „plankie" met aan weerszijden een stukje rubber en het witte celluloid balletje. Zo reist hij de hele wereld af om zijn ta lenten achter de groene tafel te vertonen. Op Schiphol is hij inmiddels een vertrouwd ge zicht. „Ze pakken de flessen drank al, wanneer zij mij aan zien komen. De Zweden zijn namelijk dol op het goedkope alcoholische goedje uit Neder land". Henk van Spanje is een pio nier in de Nederlandse tafel- tenniswereld. De Nederlandse top, die hij inmiddels zonder moeite veroverde, was niet ge noeg voor hem. Hij wilde meer. Hij hunkerde naar in ternationale erkenning. Hij kwam er snel achter dat je dan naar het buitenland moest. Daar raakte het groeiproces in een stroomversnelling. Op uit nodiging van het Engelse Or- mesby, vertrok hij vorig jaar naar het Britse continent. Sinds augustus van dit jaar volgt de Veenendaler de ont wikkelingen in het tweede ta- feltennisland van de wereld Zweden, achter China, op de voet. De trainingen en wed strijden met de Zweedse top- spelers, hebben hem goed ge daan. Met zijn overwinningen tijdens de Open Joegoslavische kampioenschappen op de ge routineerde Joegoslaaf Stipa- nic in de tweede en de Zweed Ulf Carlsson inde vierde ronde en zijn superliga-zege in de in terland op de Zweed Lindh etaleerde Henk van Spanje zijn vooruitgang, die hij de af gelopen maanden heeft ge maakt. Voorlopig kan hij van het ta feltennis nog niet leven, maar dat is in de toekomst wel de bedoeling. „In Zweden wordt kost en inwoning voor mij be taald. Bovendien krijgen wij als spelers een premie bij een overwinning. Dat is echter niet meer dan een zakcentje, maar daar gaat het mij niet om. Ik heb wel een contract met een Duitse firma afgeslo ten. Voor niets doe ik het dus niet". Henk van Spanje wacht op een aanbieding uit Duits land. In de Bondsrepubliek wordt volgens de Veenendaler met geld gesmeten. „Daar van gen de grote jongens een ton in het jaar. In Nederland staat met name de sponsoring op een laag pitje. Met Bettine Vriesekoop is dat gelukkig wel veranderd, maar toch". BERNIE VAN UNEN MOSKOU De 39 e partij uit de tweekamp om het wereld kampioenschap schaken tussen titelhouder Anatoli Karpov, die gisteren met wit speelde, en zijn uitdager Gary Kasparov is in Moskou na 41 zetten afgebroken. Karpov leidt in de tweekamp met 5-1. De speler, die het eerst zes winstpartijen boekt is we reldkampioen. Verloop 39e partij (Karpov met wit): 1 Pg2-f3. d7-d5; 2. d2-d4. Pg8-(6, 3. c2-c4 c-7-c6, 4 Lcl-g5, Lf8-e7; 5. Pbl-c3, h7-hü. 6. Lg5-h4. 0-0; 7 e2-e3. b7-b6; 8. Lfl-c-2. Lc8-b7; 9. Lh4xf6. Le7xfG; 10. c4xd5. c-6xd5; 11. 0-0, Pb8-d7; 12. b2-b4, c7-c5; 13. b4xc5, bGxc5; 14. Tal-bl, Lb7-cG; 15. Le2-b5, Dd8-c7; 16. Ddl-c-2, Tf8-d8; 17. Tfl-cl, Ta8-b8; 18. a2-a4. Dc7-d6; 19. d4xc5, Pd7xc5; 20. LI.5xcG; DdGxc6; 21. Pc3-b5, Lf6-e7; 22. Pb5xa7, DcG-aG; 23. Pa7-b5, Da6xa4; 24. Dc2xa4. Pc5xa4, 25. Pf3-d4. Td8-d7; 26. Pd4-c6, Tb8-b6; 27. Pb5-d4. Le7-fG; 28. Tblxb6. Pa4xb6; 29. Tcl-bl. Pb6-a4; 30 g2-g3, Pa4-c5, 31. Kgl-g2, g7-g6. 32. Pd4-f3. Td7-d6; 33 PcG-d4. Pc5-e6; 34 Tbl-b8 Kg8-g7; 35. Pd4-b3, Td6-d7; 36 Tb8-b5. Lf6-c3; 37 Pb3-cl, Pe6-g5; 38. Pcl-e2, Pg5-c4; 39. Tb5-b3, Td7-c7; 40. Tb3-b5. Tc7-d7; 41. Pe2-f4; afgebroken De afgebroken stand is: wit: Kg2, Tb5, Pf3, Pf4, pionnen: e3. f2, g3, h2. zwart: Kg7, Td7, Lc3, Pe4, pionnen: d5. f7, gG, hG Tennis Het meisjesdubbel van het internationale jeugd- toernooi van Caracas was een geheel Nederlandse aangele genheid. Hester Witvoet en Ingelise Driehuis wonnen met 6-3, 6-3 van Pascale Druyts en Hellas te Riet. Wielrennen Reinier Groe- nendaal is tijdens een veldrit in het Belgische Otegem als tweede geëindigd. Zijn broer Michel, eveneens beroepsrij der, werd vierde. De overwin ning was voor de Belg Paul Herreygers. ROTTERDAM Op aan dringen van trainer Ab Fafié probeert Feyenoord zich deze week te verster ken met de 45-voudige Hongaarse international Bela Varadi, nu nog in dienst van de Franse eer- ste-divisieclub Tours. Dat heeft het bestuur van de Rotterdamse club gisteren bekend gemaakt. De 31-jarige Varadi, die de laatste tijd niet meer uitkwam voor de nationale ploeg van Hongarije, traint vanaf van daag met de hoofdmacht van Feyenoord mee. Fafié had de clubleiding ge waarschuwd voor de inkrim ping van het beschikbare aan tal spelers. Feyenoord wordt geteisterd door langdurige ziekten en blessures van Ivan Nielsen, Henk Duut, Petur Pe- tursson en André Stafleu. „Als je zoiets ziet gebeuren, moet je snel ingrijpen", zei Fafié. „Via enkele makelaars kwamen we op het spoor van Varadi. Hij moet zich de komende dagen maar bewijzen. Indien alle spelers fit waren geweest, had den we Varadi alleen aange trokken als hij over heel bij zondere kwaliteiten zou be schikken.". Van de Hongaarse overheid mag Varadi, die carrière maakte bij Vasas Boedapest, nog anderhalf jaar bij een bui tenlandse club voetballen. Als Varadi en Feyenoord het eens worden, zal de Rotterdamse club voor hem via de Stichting Arbeidszaken van de KNVB een werkvergunning moeten aanvragen bij het ministerie van sociale zaken en werkge legenheid. Geen India De trip van Feyenoord naar India is definitief van de baan. De landskampioen heeft niets meer vernomen van de orga-- nisatoren, die eerder hadden aangekondigd de knoop door te hakken op 7 januari. Dit was een reden voor het be stuur van Feyenoord om het toernooi in India als afgelast te beschouwen. De voorgenomen reis van Feyenoord was aan vankelijk uitgesteld vanwege de verkiezingen in India. D „In Los Angeles heb ik met verbazing staan kijken naar sommige zwemsters die nog nooit waren gaan stappen en na de wedstrijden helemaal doorsloegen. Het is niet ge zond om zo fanatiek op het zwemmen gericht te zijn. Ik denk niet dat uitgaan zo slecht is, als je maar niet 's ochtends om zes uur hoéft te trainen. Ik heb nog nooit 's ochtends vroeg getraind en het is een ellende, het went nooit. Het grote fanatisme is er bij mij af. De trainingsu ren breng ik langzaam terug. Over anderhalf jaar is het medisch verantwoord om he lemaal te stoppen. Als ik me de komènde tijd nog in de Nederlandse ploeg zwem is dat mooi meegenomen, maar het hoeft niet meer. Ik zet er niks meer voor opzij. Mijn studie aan de HEAO gaat nu voor en ik wil ook nog de tijd hebben voor leuke dingen". (Olympische Zwemster Dcsi Rcijcrs in Trouw) „Heger heeft een verjonging toegepast met daarom heen wat routiniers. Hij belegt veel trainingssessies, waarin hij spelers allerlei opdrachten verstrekt, die soms tegen hun speelstijl indruisen. Ik vind dat Heger moet uitgaan van de aanwezige kwaliteiten en vervolgens dient te bekijken hoe hij van het beschikbare materiaal een hecht team smeedt. Dat kan volgens mij alleen maar door veel oefen duels te spelen. Dat laatste zou ik wel kunnen opbren gen, maar deze aanpak staat me niet aan. Daar komt bij dat Heger voor een geleidelij ke opbouw kiest terwijl ik van mening ben dat de beste spelers ongeacht hun leeftijd in Oranje moeten staan. Dit en mijn weinige vrije tijd zin de belangrijkste redenen voor mijn besluit te bedan ken voor Oranje". (Basketballer Emill Ha- gens over bondscoach He ger in Het Parool) „In het amateurvoetbal heb ben wij zo'n duizend gevallen per seizoen van trainers die zonder pardon op straat wor den gezet. Het verbijsterende is dat die gevallen in de ama1 teursector zich niet beperken tot de hoofdklasseverenigin gen of clubs uit de hogere af delingen, maar dat een voet balvereniging uit de onder bond net zo makkelijk zijn trainer ontslaat als een be taalde club wanneer de resul taten niet naar wens verlo pen. Wat ik niet begrijp is dat er altijd geld is om een trai ner af te kopen. De macht van de sponsors en de com mercie is ook in het amateur voetbal al zo groot dat dit geen enkel beletsel vormt". Jaap van der Leek: „Dui zend gevallen per sei zoen". „Vroeger kon je in Neder land op vijf, zes verschillende plaatsen programma's organi seren dieelkaar wat niveau betreft weinig ontliepen. Te genwoordig kun je nog niet eens een wedstrijdavond houden met A-klassers. Ze laten het een voor een afwe ten. Vroeger ook hadden de jongens niks anders. Nu heb ben ze geld in hun zak en stappen een discotheek bin nen. De mentaliteit is veran derd. Dat merk je maar al te goed. En als Blanchard straks geen Europees kampioen meer is in het halfzwaarge- wicht valt ook bij ons 'het profboksen in elkaar. Prof- boksen is een produkt dat verkoopbaar moet zijn. Je kunt tegenwoordig best een programma samenstellen, maar daar komt geen hond op af". (Bokstrainer en ex-prof Ben Zwezerijnen in het Al gemeen Dagblad) „Een aanfluiting. Het leek wel een personeelsavondje. Het is toch een schande dat die Ter Weijden de sport mensen niet eens met naam en toenaam kent. Nee, ik heb me vanmiddag bij de finales van het Indoor Soccer-toer- nooi in Rotterdam aanmerke lijk beter geamuseerd". (Bondsvoorzitter KNVB Jo van Marie over AVR.O- sportverkiezing in de Haagsche Courant) „Dat men mij voor gek ver klaart, vind ik een geweldig compliment. Hetbetekent na melijk dat men mij niet be grijpt. Een wereldkampioen denksport kan zich geen gro ter compliment wensen, want van hem worden dingen ver wacht die een ander boven de pet gaan". En: „Hmmm. Ik ben ouder geworden, heb meer ervaring opgedaan, heb andere kleren gekregen, ik heb me nu niet geschoren en er is een vulling uit m'n ge bit. Er is dus wel degelijk sprake van veranderingen". (Dammer Jannes van der Wal in Het Vrije Volk) „Lozano is nu beter maar Scifo kan beter worden. Juan zocht meer de punt op van de Jannes van der Wal: „Sprake van veranderin gen". aanval, Enzo vertrekt van ver achteraan. Maar Scifo is mentaal beter en is ook echt een prof, dat zie je zo op de training. Hij heeft alles mee om zeer ver te geraken. Vol gens mij heeft hij één fout begaan met Belg te worden. Hij is een Italiaan en vroeg of laat trekt hij als speler naar Italië, dat is onvermijdelijk". En: „Croon was de meest menselijke oefenmeester die ik had en Ivic de allerbeste. De eerste luisterde naar jou en kon zijn ideeën aanpassen. De Joegoslaaf luisterde ook maar veranderde geen kom ma aan zijn theorieën". (Voetballer Frank Vercau- teren van Andcrlecht op BRT-radio) Jan Kooiman: snelste in Polsbroek. Eerste ijsmarathon voor Jan Kooiman POLSBROEK Jan Kooiman heeft gisteren de eerste schaatsmarathon op natuurijs gewonnen. De rijder uit Am- merstol toonde zich op de baan in Polsbroek de beste van de zeventien cracks. An- dries Kasper uit Driel eindigde als tweede, Henri Ruitenberg uit Oldebroek werd op een ronde derde. De wedstrijd ging over een uur en vijf ronden (van 350 meter). Celsius 2 kansloos DEN HAAG In een wed strijd voor het toernooi om de KNBB-driebandenbeker heeft Celsius 2 kansloos verloren van Groentevakman met 8-0. De uitslagen waren: Wigbers- Hollander 30-40 in 68 beurten. Ter Hoek-Kuyt 25-35 (41), Aalmers-Van Kempen 27-35 (72)en Huysman-Van Houten 26-30 (55). TAMANRASSET De vierde etappe van Parijs - Dakar, de uitputtende woestijnrally, grotendeels verreden door het Noor den van Afrika, heeft verhoudingsgewijs weinig slachtoffers en klassementsverschuivingen opgeleverd. Tussen In Amguel en Tamanrasset, over een afstand van 263 kilometer, bleven de po sities van de klassementsleiders bij de auto's, vrachtwagens en motoren onaangetast. Jan de Rooy, de Nederlandse vrachtwagenbestuurder, is in de zanderige omgeving uitstekend op zijn gemak. Hij won ook gis teren met grote overmacht. De voorsprong in het klassement op de nummer twee, de Westduitser Capito, is uitgegroeid tot an derhalf uur. De eerste auto, die over de eindstreep kwam, werd bestuurd door Jacky Ickx, de ervaren Belg, wiens landgenoot Colsoul een comfortabele voorsprong bezit in het klassement. De snelste mo torrijder van de dag was Gilles Lalay. Serge Bacou, eveneens uit Frankrijk, bleef klasdsementsleider. De verwondingen van de Franse moterrijder Jean-Luc Therier, zondag zwaar ten val ge komen in de derde etappe, blijken veel minder ernstig, dan aan vankelijk was vastgesteld. Er was gevreesd voor een schedelba- sisbreuk. Therier kwam er vanaf met een breuken, waaronder één in het schouderblad. Schaatskalender f DEN HAAG De schaatskalender van de KNSB voor de komende da-._ gen ziet er als volgt uit: morgen: Bergambacht (ijsclub Voorwaarts) W gewestelijk kampioenschap korte- baan Zuid-Holland voor heren A. B, C en D, aanvang 13.30 uur, 01825-1296. (HIL donderdag: maa Jisp (ijsclubs) - de Bannetocht over,mpt 30, 60. 90 en 120 kilometer. Start-1" plaatsen: Jisp, Spijkerboor, Jispers- fe. luis. Wijde Wormer. Start van 10.00 in j1 tot 14.00 uur. heb Wilnis (IJsclub Nooitgedacht) - Hart ^eb van Holland over 35 kilometer. Start- plaatsen: Wilnis, Hoek van Spengen, Kockengen, Portengen. Start van va' 10.00 tot 14.30 uur, 02979-4103. viel Westgraftdijk - Eilandspoldertocht ;hou 35 kilometer. Startplaatsen: West- en Oostgraftdijk, De Rijp, Schermerhorn, Grootschermer, Gralt en Driehuizen. Start tussen 10.00 en 13.30 uur. Gorredijk (ijsclub) marathonwed strijd over 1 uur en 10 ronden voor heren, aanvang 19.00 uur, 05133-1228. Ommen (ijsclub) - marathonwedst- rrijd over 100 ronden voor categorie a. b en veteranen, aanvang 20.00 05291-1172. Nieuw-Lekkerland (ijsclub) korte- baanwedstrijd voor heren, aanvang 19.30 uur. 01848-1984. Zuid-Beijerland (ijsclub) - marathon- wedstrijd voor heren over 40 km, aanvang 14.30 uur, 01866-1359/1937. Tips Nootdorp NOOTDORP Elf draverijen staan er woensdagmiddag op het program- I ma van tie drafbaan Nootdorp. De eerste start is om 14.30 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. MAI REGINAPRIJS- Zon Evento, Zanella Oostland en Yria P. MAESTRO CAVALJOSPRIJS: Zon- nemaagd. Yber Spencer en Yonkerj MANZA BUITENZORGPRIJS: War- rie Renka, Yento Rotary en Wicky de Vlieger. MANZA BUITENZORGPRIJS(twee de afdeling): York Bennesse, Ygor Sammer en Yjo Spencer. MASSEL TPRIJS. Yok van de Len te, Warna van Echten en Vinnie Tukker. MARJON HESSPRIJS: Yorki Ulan- dia, Wolita Hekkenhof en Wisdom L. MEINDERT O-PRIJS. Venri van i Echten, Wals Boszorg en Winneton Heiloo. MONEYMAKERPRIJS: Worthy Dil lon, Vasco Buitenzorg en Year of, King. MONTY BUITENZORGPRIJS: Uri- ca Marijke, Useful Prince en Ricardo Nora. MIKE HPRIJS: Vinci Fortuna, j Ureck Eberhof en Uncrowned. j MISTRAL NORAPRIJS: Uno van de Lente, Unit Fortuna en Video Bui-1 tenzorg. - I Autosport Het Nederland- se echtpaar Els en Willem Sin- tenie zal op 26 januari met een Opel Manta deelnemen aan de 53 e rally van Monte Carlo. Het tweetal start in Monte Carlo. LEIDEN Het interre gionale zaalvoetbalteam van Zwartewolf liep gis teravond in de slotsecon den van het treffen met en bij FC Grovo de volle winst mis. De in een alles- of-niets-poging naar voren getrokken thuisclub-doel man Kortenhoeve zorgde op de valreep voor een domper op de Leidse (winst) vreugde door hoogstpersoonlijk voor de gelijkmaker te zorgen: 4-4. Zwartewolf was in de eer ste helft door Grovo op een 2-0 achterstand gezet, maar was er vervolgens in geslaagd die score in een 4-2 voorsprong om te bui gen. Een actie die uitein delijk net niet voldoende bleek voor de volle winst... Het ook interre gionaal acterende Silva Boys klopte De Rozet m'et 4-6. In de Leidse hoofdklasse bleek Cleijn Duin in eigen hal de meerderè van Noordwijk. De Katwijkers wonnen met 7-5, ook al omdat Jan („Ouwe Dirk") Vieveen als invaller doelman geen overdreven overtuigende indruk maakte. Bij rust leidde Cleijn Duin al met 4-1. Amerik van Duiven voorde en Peter Boon doel puntten beiden twee keer voor Cleijn Duin. Wim Huug Haas noot, Wim Guyt 1 en Adrie Nijgh allen eenmaal. Namens Noordwijk waren Andries Wendt en Jos Smits twee maal succesvol. Geert-Jan Bakker completeerde het totaal van vijf. De confrontatie met THB Boys leverde Van Duuren een kost bare 3-5 overwinning op. De Leidenaars kenden bij de pau ze al een 0-3 voorsprong en hielden die marge, ondanks scorend werk van met name Fred Muller (hij nam alle Lis- sese treffers voor zijn reke ning), goed vast. Ted van Ber- kel (3x), Ton Kamphues en Hans Braat doelpuntten voor Van Duuren. PARIJS Het automerk Tal bot blijft bestaan. Dat heeft de directie van het particuliere Franse concern Peugeot, waarvan Talbot sinds 1978 on derdeel is, meegedeeld in reac tie op berichten in de Franse pers als zou Peugeot hebben besloten de produktie bij het in zorgwekkende toestand verkerende Talbot te stoppen. De verklaring kwam nadat het Franse weekblad L'Auto Journal en de krant Journal de Dimanche vorige week meldden dat de directie van Peugeot had besloten spoedig een punt te zetten achter het drama Talbot. De verklaring kan echter niet wegnemen dat Peugeot duide lijk zwaar met Talbot in de maag zit. Calvet maakt er geen me van Chrysler Europe (later Talbot) beschouwt als een gro te blunder. Behalve de Samba, een auto naar Italiaans model, heeft Talbot het moederbedrijf Peugeot alleen maar geld ge kost. Maar de honderden mil joenen aan investeringen en de duizenden ontslagen heb ben niet kunnen voorkomen dat de verkoopcijfers vergele ken met 1983 vorig jaar met maar liefst 55 procent teruglie pen. Het aandeel van Talbot op de Franse markt zakte van 10 procent in 1979 naar nog geen 2 procent in 1984. Een onduidelijk beleid van de Pcugeot-directie voor Talbot resulteerde in vele werkon derbrekingen en stakingen, die aan het einde van 1983 een triest dieptepunt bereikte toen stakers en werkwilligen in Poissy met elkaar op de vuist gingen. De incidenten gaven het bedrijf een slechte naam. Dat de nieuwe modellen niet verder dan de tekentafel ko men en dat de Peugeot-direc- tie nauwelijks pogingen heeft gedaan het besmeurde blazoen van deze dochter op te poetsen wordt door velen gezien als een bewijs dat men de zaak wil laten doodbloeden. Bijkomend probleem voor Peugeot is, dat waar Talbot- -Frankrijk grossiert in rode cijfers, de vestigingen in Enge land en Spanje redelijk draai-s en. Het opheffen van Talbot— -Frankrijk is daarom niet zon-* der risico's voor de verkoop iiv het buitenland, al zou die dan onder een andere naam kun nen worden voortgezet.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6