V S-troepen bezitten al jaren „atoomrugzak Veel Britse mijnwerkers hervatten werk Mogelijk in Moskou vervolgbijeenkomst Piotrowski bekent moord op priester Echtgenoot Ferraro geeft fraude toe Franse regerings commissaris pleit voor onafhankelijk Caledonië Commissie moet opnieuw aanzetten tot vernieuwing NANCY WIL „TOP" VAN FIRST LADY'S Suriname kocht voor drie miljoen Belgische wapens ™.FENS 440. 221. 273. 429. 545.- «BUITENLAND foid&zQowuvnt DINSDAG 8 JANUARI 198S PAGINA S onferentie op zuidpool CHRISTCHURCH Geleerden en diplomaten uit 25 landen zijn in een kamp op Antartiea begon nen aan een conferentie, waar zal worden gesproken over de toe komst van dit ijzige continent. De zestig deelnemers die overi gens geen officiële vertegenwoor digers van hun regeringen zijn vergaderen in een weten schappelijk kamp op de Beard- moregletsjer, 700 kilometer van de zuidpool. Gesproken wordt onder meer over problemen als de mijnbouw, territoriale claims en het voorkomen van de milita risering van de zuidpool. Plek atoomproef gaf groen licht LONDEN Een terrein in het zuiden van Australië, dat in de jaren vijftig door de Brit ten voor atoomproeven werd gebruikt, was zo radioactief, dat het zeker vijf jaar in het donker groen oplichtte. Dat heeft een voormalige ambte naar van het Britse Bureau voor Atoomenergie verklaard voor een Australische commis sie. De commissie stelt een on derzoek in naar mogelijke schadelijke gevolgen van de Britse atoomproeven, die tus sen 1952 en 1963 in de Austra lische woestijn werden gehou den. Katten aten van bedlegerige vrouw PARIJS Hongerige katten hebben in een afgelegen woning in Oost-Parijs ge vreten aan hun 68-jarige bazin Made leine Maréchal. Voeten en benen van de vrouw waren al aangevreten toen zij door de buitenwereld werd gevonden. De vrouw had een aanval van zwakte gehad en lag onmachtig te bed. De poli tie, die door een buurvrouw was ge waarschuwd, kon het stinkende en ver vuilde huis alleen met gasmaskers op binnendringen en de vrouw, die zich na de dood van haar man van de bui tenwereld had afgezonderd, redden. Behalve veertien levende katten wer den de kadavers van een kat en een hond gevonden. Burgemeester Detroit opgepakt bij protest WASHINGTON De burgemeester van Detroit, Coleman Young, is tij dens een protestdemonstratie tegen apartheid bij de Zuidafrikaanse am bassade in Washington gearresteerd. Young werd aangehouden omdat hij een politiekordon doorbrak en de af gekondigde verboden zone van 150 meter rond de ambassade betrad. Hij werd door agenten van de geheime dienst geboeid en in een politie-auto weggevoerd. Youngs overtreding kan worden bestraft met 60 dagen gevan genisstraf. Maar sinds het begin van de demonstraties tegen Zuid-Afrika in de,VS, heeft het openbaar ministerie overtreders telkens vrijgelaten na vaststelling van hun identiteit. Prinses Margaret geopereerd (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse koninklijke familie is blij dat prinses Margaret (54). zuster van koningin Elizabeth II, geen longkanker heeft. Volgens het Brompton Hospital van Londen, waarin de prinses afgelopen zondag een operatie onderging, heeft het deeltje van haar linkerlong dat bij die gelegenheid weggenomen werd, geen ziekteverschijnse len van dien aard aan het licht gebracht. Verwacht wordt dat prinses Margaret dit ziekenhuis van de week al zal kunnen ver laten. Bij de vader van koningin Elizabeth en prinses Margaret, koning George VI, die een kettingroker was, werd in 1951 wegens kanker een long verwijderd. Hij stierf een jaar later. Hij was toen 56 jaar. Van prinses Margaret is bekend, dat zij al sinds haar 16- jarige leeftijd 40 tot 60 sigaretten per dag rookt. BAD TOLZ De com mandant van de Ameri kaanse troepen in het Bei erse Bad Tölz, kolonel Paul C. Hutton, heeft be richten tegengesproken dat daar gelegerde specia le troepen zijn uitgerust met draagbare atoomwa pens. Maar van NAVO-zij- de werd tezelfdertijd ver nomen, dat de Ameri kaanse troepen in de Bondsrepubliek al jaren beschikken over „atoom rugzakken". Het gaat daarbij om nucleaire mij nen, die het bijvoorbeeld mogelijk maken bruggen en dergelijke te vernieti- re atoomexplosieven werd eind vorige week gemeld door de Amerikaanse om- roepmaatschappij NBC. Het Pentagon verklaarde toen indirect, dat deze middelen dienen om in tijd van oorlog door commando's achter de vijandelijke linies te kunnen worden ingezet. In de rap portage liet NBC een film zien van het garnizoen spe ciale eenheden in Bad Tölz, maar werd dit niet als plaats genoemd waar de mijnen zich daadwerkelijk bevin den. De atoommijnen zouden ook opgeslagen zijn in Italië en Zuid-Korea. In NAVO-k- ringen wees men er gisteren op dat de atoommijnen deel uitmaken van het arsenaal Amerikaanse tactische kern wapens. Woordvoerders van de West- duitse regering wilden geen commentaar geven op de be richtenstroom. De VS zijn niet verplicht de regering in Bonn mee te delen, welke wapens zij plaatsen in het land en ook niet waar zij zijn opgeslagen, aldus Bonn. NEW YORK John Zaccaro. de echtgenoot van de Demo cratische kandidate voor het vice-presidentschap Geraldine Ferraro, heeft voor een recht bank in New York bekend fraude te hebben gepleegd in verband met de aankoop en de financiering van vijf apparte menten in New York. Zaccaro had een koopcontract inge diend, waarop een veel hoger bedrag vermeld stond dan in werkelijkheid voor de appar tementen was betaald. Zaccaro bekende schuld, omdat hij op die manier aan een veroorde ling tot gevangenisstraf kon (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Edgard Pisani, de speciale Franse rege ringscommissaris voor Nieuw Caledonië, heeft de Eu ropese en Melanesische bevolkingsgroepen op dit ten oosten van Australië gelegen Franse gebiedsdeel giste ren voorgesteld in juli aanstaande te kiezen voor onaf hankelijkheid, met behoud van een associatie met Frankrijk. Pisani. die sprak voor de Caledonische televisie, zei een snelle onafhankelijkheid als meest wenselijke oplossing te zien om een einde te maken aan de strijd tussen de Melanesische Kanaken en de Europeanen, overwegend van Franse afkomst. „Het is mo gelijk samen te brengen, wat men tot nu toe altijd tegenover el kaar heeft gezet", aldus Pisani. Als de bewoners van Nieuw Ca ledonië inderdaad voor onafhankelijkheid stemmen, dan kan zijns inziens al op 1 januari 1986 de nieuwe staat „Kanaki" wor den uitgeroepen. Volgens Pisani is een volledige onafhankelijkheid van Nieuw Caledonië voorlopig ondenkbaar. Daarvoor zijn de Franse be langen in het gebied te groot. Bovendien wil Frankrijk de belan gen kunnen garanderen van degenen die na een eventuele onaf hankelijkheid weigeren de Caledonische nationaliteit aan te ne men. Het is de bedoeling dat de nieuwe staat Kanaki daarom nauw verbonden blijft aan Frankrijk, wat in militaire, economi sche en technische verdragen zal worden vastgelegd. De hoofd stad Noumea, waar verreweg de meeste Europeanen wonen, zou met ingang van volgend jaar een vrijhaven moeten worden, naar voorbeeld van Hong Kong. De voorstellen van Pisani zijn in Parijs met gemengde gevoelens ontvangen. Een deel van zijn plannen was hier overigens vrij dag al bekend door een publikatie in het linkse weekblad Le Nouvel Observateur. Lionel Jospin, de leider van de socialisten in de Nationale Vergadering in Parijs, prees de voorstellen van Pisani als enige manier om uit de impasse te komen. Van de kant van de rechtse oppositie stuiten Pisani's voorstellen op gro te weerstand. NIEUWE VOORZITTER DELORS: (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Europese Gemeenschap is op het punt aangekomen van overleven of tenonder- gaan. Dat stelde de Frans man Jacques Delors, de kersverse voorzitter van de nieuwe Europese Com missie, die gisteren voor de eerste keer in Brussel aantrad. Delors uitte indirect kritiek op zijn voorganger Gaston Thorn toen hij zei: „De Europese Commissie is steeds verder te gen de muur komen te staan. Het roer van de Commissie moet om. Zij moet weer de motor van Europa worden. Een beperking van het func tioneren van de motor is ech ter de Raad van Ministers. We moeten terug naar de dyna miek". „De lidstaten moeten zich bewust zijn van het be lang van de Europese Ge meenschap en de voordelen die de EG biedt. Het trof me dat sommige lidstaten alleen uitgaan van de voordelen". Over de steeds groter worden de verwijdering tussen de noordelijke "en zuidelijke lid staten zei Delors: „Het mag niet zo zijn dat de noordelijke landen de volste portefeuilles hebben en dat de zuidelijke landen een smekende hand ophouden. Er is echter hoop; ik ben geen Euro-pessimist". (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Op de eerste dag van het nieuwe jaar dat al de 174 Britse mijnen weer geopend waren, zijn giste ren meer dan 1200 stakende mijnwerkers opnieuw aan de slag gegaan. De mijndirecteuren beschouwen dit verschijnsel als een teken, dat volgens vele mijnwer kers de nationale mijnstaking, die al 44 weken duurt, geen zin meer heeft. Het was gisteren de eerste keer sinds half november, dat op één dag zoveel mijnwerkers weer aan het werk gingen. Sedert tien maanden hebben bijna 19.000 mijnwerkers de staking opgege ven. In het graafschap Yorkshire,, de militante regio van sta kingsleider Arthur Scargill, gingen gisteren meer dan 250 mijn werkers voor het eerst opnieuw aan de slag. De Nationale Steenkolen Raad. die de Britse Staatsmijnen be stuurt, probeert door middel van advertenties en mediaverkla- ringen de mijnwerkers ervan te overtuigen, dat zij niet meer kunnen winnen door nog langer te staken. Volgens optimisti sche voorspellingen zou over een paar weken meer dan 50 pro cent van de mijnarbeiders opnieuw aan het werk kunnen zijn. Maar Scargill heeft gisteren deze voorspellingen de grond in willen boren met de opmerking, dat „er op dit moment nog al tijd veel meer mijnwerkers in staking zijn dan bij het begin van de actie". WASHINGTON Nancy Reagan, de vrouw van de Amerikaanse president, wil voor eind april in Washing ton een „topconferentie" houden voor vierentwintig collega-presidentsvrouwen uit Afrika, Europa, Zuid-A- merika, Azië en het Mid den-Oosten. De First Lady's zouden van gedachten moe ten wisselen over drugsmis bruik door jongeren en wat eraan gedaan kan worden. Nancy Reagan is al geruime tijd actief betrokken bij de bestrijding van de drugsver slaving onder Amerikaanse jongeren. Nederlandse Franciscanen hielden gisteren voor het gebouw van de Russische ambassade in Genève een vredeswacht. Witte Huis komt met eigen persbureau WASHINGTON Op het Witte Huis, waar men van mening is dat de woorden en gedachten van presi dent Reagan vaak door de media worden verdraaid, worden voorbereidingen getroffen voor de oprich ting van een eigen persbu reau om de presidentiële toespraken en communi ques te verspreiden. Rea- gans staf hoopt hiermee in een behoefte te voorzien van kleine radiostations en kranten in het land die geen eigen corresponden ten in Washington hebben. AMSTERDAM Suriname heeft voor ruim drie miljoen gul den wapens en munitie gekocht van de Belgische wapenfabri kant FN Herstal. Dat heeft de voorzitter van de Raad voor de Bevrijding van Suriname, ex-president Chin A Sen. verklaard. De Bevrijdingsraad blijkt te beschikken over kopieen van im portvergunningen ter waarde van 1.1 miljoen dollar, die op 19 oktober 1984 in Paramaribo zijn afgegeven. De levering van de wapens liep, zo blijkt uit de importvergunningen, via de Lon- dense firma Marliam Ltd. In de vergunningen staat dat de wa pens zijn geproduceerd in Argentinië. De vermelde wapentypes maken volgens deskundigen echter duidelijk dat de wapens door de Belgische firma FN Herstal zijn geproduceerd. De wapens zouden dit voorjaar in Suriname moeten aankomen. Vorig jaar kocht Suriname reeds voor ongeveer vijf miljoen gulden wapens en voertuigen in Brazilië. Daarnaast werden ook nog 16 Brazili aanse pantserwagens aangeschaft voor een onbekend SMIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH w (Vervolg van de voorpagina) GENEVE Diplomaten sloten overigens niet uit dat Gromyko Genève zal verlaten zonder een offi ciële afspraak over een volgende stap. Niettemin wijst een voor morgen ge plande persconferentie van president Reagan op een positief resultaat van Genève. Diplomaten geloven dat beide heren na enige maanden, bij voorbeeld in Moskou, elkaar opnieuw kunnen ontmoeten. Er zou dan de suggestie zijn gewekt dat het gaat om een geheel nieuwe fase. Moskou heeft na het afbreken van de oude onderhandelingen steeds „absoluut nieuwe onderhande lingen" geëist. Dit ter onder scheiding van de INF- en START-onderhandelingen, waaruit Moskou zich terugtrok met de verklaring dat het die niet zou hervatten voordat de pas geplaatste Pershing II- en kruisraketten uit West-Europa 6) „Je mot zijn wagentje maar 'es goed nakie ken. Verholen." zei boer Knolle. „Het is geen jonkie meer, zoals je ziet. Afijn..., je zult het zelf wel beter weten dan ikke. Ajuus!" „Bedankt voor het sleepie, Knolle!" riep de smid zijn wegstappende buurman na. Vervolgens opende hij de motorkap van Gozewijn's oude auto en begon zijn speurtocht in het inwendige. En het duurde nog geen twee minuten, of hij had het euvel al gevonden. „Meneertje...," sprak hij toen vriendelijk. „Lieve, beste meneertje.... Een auto RIJDT niet zonder benzine. Wist U dat niet? Ik zal uw tankje vullen en gelijk olie en water even nakijken. Dan kunt U weer fijn verder." De heer Gozewijn van Uylen toon de echter in het geheel geen belangstelling voor de technische uiteenzettingen van de smid Hij zat op een stoeprandje en bladerde koortsachtig in een groot, ouderwets boek, dat hij tussen zijn knieën hield... „Lieve, beste menéértje!" zei de smid nogmaals, doch nu met enige aandrang. „Eh.., ja? Wat is er?" vroeg de boekhandelaar afwezig, verdiept als hij was in zijn lectuur. „Mijn naam is Verholen", antwoordde de smid. „Mijn beroep is smid te Rijkhuyzen en ik heb uw auto weer aan het lopen gemaakt." „Dat is erg vriendelijk van u," zei Gozewijn. „Mijn naam is Gozewijn van Uylen, mijn beroep is boekhandelaar te Ravelijn, en ik lees hier in de oude kroniek, dat u het huis Uylenborgh be woont. Het huis Uylenborgh, meneer! En dat huis behoort toe aan mijn familie!" zouden zijn teruggetrokken. Aan de gesprekken van maan dag deden namens de Ameri kanen mee: Shultz, zijn advi seur en vroegere INF-onder- handelaar Paul Nitze, de Ame rikaanse ambassadeur in Mos kou Arthur Hartman, Reagans nationale veiligheidsadviseur Robert McFarlane, Jack Mat lock van de Nationale Veilig heidsraad, en een tolk. In de Sovjetdelegatie zaten: Gromyko, de Sovjetambassa deur in de VS Anatoly Dobry- nin, eerste-onderminister van buitenlandse zaken Georgi Kornienko, de gewezen START-onderhandelaar Vik tor Karpov, en Aleksander Oboekov, plaatsvervangend hoofd van Amerika-afdeling van Gromyko's ministerie. Richard Perle. onderminister van defensie, en Richard Burt, onderminister van buitenland se zaken, zaten niet aan de conferentietafel. Hun namen zijn de laatste tijd veelvuldig genoemd in verband met de verdeeldheid die binnen de Amerikaanse regering bestaat waarop met Moskou moet worden onder handeld. Perle heeft openlijk gezegd de Sovjets onbetrouw baar te vinden terwijl Burt meent dat er oprecht met ze moet worden onderhandeld. Naast de onderhandelingen in Genève zijn er tussen de Vere nigde Staten en de Sovjet-Unie nog andere gesprekken op gang gekomen. Volgens waar- Zwitserse diplomaat in Beiroet bevrijd BEIROET De Zwitserse zaakgelastigde in Beiroet, die vorige week werd ontvoerd, is ongedeerd vrij. Zaakgelastigde Wehrli werd bevrijd door le den van de shi'itische Amal- -beweging, toen zijn ontvoer ders hem naar een andere schuilplaats wilden overbren gen. Volgens Wehrli eisten de ontvoerders de vrijlating van een Libanees, die in november in Zurich werd gearresteerd wegens bezit van explosieven De ontvoerders zouden fami lieleden van de man zijn. beide landen. In Washington werden bespre kingen geopend om de samen werking bij opsporings- en reddingsacties in de wateren tussen de kusten van Alaska en Siberië te verbeteren. In Moskou beginnen deze week ook de eerste handelsbespre kingen op hoog niveau tussen beide supermogendheden sinds 1978. Zoals op de voorpagina al ge meld is Washington ook voor nemens de Sovjet-Unie offi cieel om onderhandelingen te verzoeken om een gezamenlij ke i n de en om de mogelijkheden jor het redden van eikaars limtevaarders na te eaan. Roken verboden op Rode Plein MOSKOU De gemeente raad van Moskou heeft be sloten het roken op het Rode Plein te verbieden. ICen Moskouse krant meld de dat het rookverbod aan staande donderdag ingaat. Ook bij het graf van de on bekende soldaat mag niet meer worden gerookt. De gemeenteraad besloot tot het verbod na een groot aantal brieven hierover te hebben ontvangen van in- aldus de krant. TORUN Kapitein Grze- gorz Piotrowski (33), een van de vier leden van de Poolse geheime politie die terechtstaan op beschuldi ging Jerzy Popieluszko te hebben vermoord, heeft gisteren voor de recht bank in Torun bekend di rect verantwoordelijk te zijn voor de dood van de priester. ,,Ik heb hem vastgebonden. met de vuisten geslagen om hem vervolgens in het water te gooien", aldus Piotrowski. Hij erkende „enkele" da den te hebben verricht, maar verwierp de aan klacht in zijn totaliteit. Waarnemers in de rechtszaal beschreven Piotrowski's hou ding als hooghartig en onbe schaamd, alsof hij de rechters wilde uitdagen en zijn hande lingen rechtvaardigen omdat die om veiligheidsredenen noodzakelijk zouden zijn ge weest. Niet duidelijk werd waarom hij „enkele" daden toegaf, terwijl hij de aanklacht in zijn geheel afwees. Voordat Piotrowski met zijn bekente nissen voor de rechter ver scheen, had een van de andere beklaagden. Waldemar Chmielewski, verklaard zijn beschuldigingen tegen de Poolse onder-minister van binnenlandse zaken, generaal Wladyslaw Ciaston, in te wil len trekken. Tiidens het on derzoek naar de moordzaak nT had Chmielewski de naam van de onder-minister genoemd Deze zou toestemming hebben gegeven voor de a< pastoor Popieluszko, vente aanhanger van de ver boden vakbond Solidariteit. Ook de derde verdachte. Les- zek Pekala, had verklaard te geloven dal de operatie van hogerhand was goedgekeurd De vierde beklaagde, kolonel Adam Pietruszka, wordt ten laste gelegd de hele operatie op louw te hebben gezet (ADVERTENTIE) WINTERSPORT JANUAR11985 I8en25)anuana.s.1 pendelreis WATTENS QOC 10 dogen WWJi' MIEDERS A(\C 10 dagen 4vwi' 19 en 26)anuana.s.. slandplaalsrets ind. excursies WATTENS ACC 8 dagen 400. 18,21,25 en 28 jan uan as. pendelreis WINTERBERG/ SAUERLAND 4 dagen vanaf 5 dagen vanaf 26 januari a.s.. standplaats/eis, ind WAIDRING 8dagen Inlichtingen en boekingen 070-190882maandag t m vn/dsg vsn 9 tol 16 uur cé persoonlijk in onze siodsves- liging Spuistraat 71/hoek Spui Den Haag «ï»SIJTHOFF PERS 18 00 an 19 00 14 00 an 15 00 uur, 122248 an uw krant

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5