Alleen Griekenland blijft uit greep van de winter 7,25% Salarisbeleid ambtenaren breekt overheid steeds meer op OP SCfflPHOL IN 1984 VEEL MEER ASIELAANVRAGEN Winter van 1963 nog steeds het grimmigst leidse spaarbank Brand in villa zou wraakactie zijn van „Pyromanen tegen apartheid i TW JINNENLAND CeidócSomant DINSDAG 8 JANUARI 198S PAGINA 3 ederlandse journalist erdacht van spionage treek j)ARARE/DEN HAAG De Nederland- free-lance journalist Ton Gerrits (31) is iered(orige week vrijdag door de autoriteiten n Zimbabwe gearresteerd op beschuldi ging van spionage voor Zuid-Afrika. De t Twain pul'na6st. die werkte aan een reportage ioor de VPRO-radio. werd na een etmaal keer vrijgelaten. Zijn geluidsbanden en ilmmateriaal zijn in beslag genomen. De •gering van Zimbabwe weigert tot op he- nentaar op het voorval. Volgens dvoerster van de VPRO-radio is duidelijk wat de aanleiding tot de e is geweest. Gerrits woont en i de Zimbabwaanse hoofdstad Ha- fungeert als correspondent voor Nederlandse omroepen, de VPRO. Verzekering tegen milieuvervuiling DEN HAAG Bedrijven kunnen zich binnenkort verzekeren tegen de schade die zij zelf aan het milieu berokkenen. Dit is het gevolg van een gezamenlijk initia tief van 53 verzekeringmaatschappijen. De maatschappijen hebben aan de polissen en aan de voorwaarden een jaar gewerkt. Volgens minister Winsemius van Milieu beheer zal deze verzekeringsvorm in de komende vijf a tien jaar een grote vlucht nemen. De minister zei gisteren voor de NOS-radio deze nieuwe faciliteit toe te juichen. De nieuwe verzekeringsvorm geldt voor het midden- en kleinbedrijf, maar als het aan de minister ligt zullen op niet al te lange termijn ook grote bedrij ven zich tegen deze milieurisicos verzekeren. Man vermoordt dochtertje van vijf maanden NOORDOOSTPOLDER Naar nu pas bekend is geworden heeft de 26-jarige K. uit de Noordoostpolder in de nac^van 2 op 3 januari zijn vijf maanden oude dochter door verstikking om het leven gebracht. Volgens een woordvoerder van jus titie in Zwolle gebruikte hij daarbij het kussen of matras van het kin derbedje. Een arts die de dood van de baby kwam vaststellen, ver trouwde de verklaring van de man niet en lichtte de officier van justi tie in Zwolle in. De vader in inmid dels voorgeleid aan de politiecom- Zwolle. Minder leerlingen bij lbo DEN HAAG Het aantal leerlingen bij het lager beroepsonderwijs (lbo) is per 1 september 1984 met 4.4 procent gedaald. In 1983 waren er nog 400.675 leerlingen, vorig jaar is dat aantal afgenomen tot 383.013. Het lager agrarisch en individueel landbouwonderwijs vormt een uitzonde ring. Het leerlingenaantal steeg daar met 1574 leerlingen (4,6 procent). Verder heeft het lager middenstandsonderwijs 356 (2,7 procent) meer leerlingen gekregen. Bij het middelbaar beroepsonderwijs (mbo) is het aantal leerlingen toegenomen met 21.943 (9,4 procent). Deze toename brengt het to taal aantal mbo-leerlingen op 255.234. Dit blijkt uit voorlopige cijfer SCHIPHOL Schiphol heeft het afgelo pen jaar te maken gehad met een zeer ster ke toename van het aantal vreemdelingen dat in ons land politiek asiel wil. In 1984 hebben 262 personen dit op Schiphol te kennen gegeven, tegen 96 in 1983. In 1982 bedroeg dit aantal asielaanvragen slechts veertig, aldus de marechaussee. Verreweg de meeste asielaanvragen, onge veer 64. waren afkomstig van Iraniers. Op de tweede plaats kwamen de aanvragen van mensen uit Afghanistan: 24. De mare chaussee schakelt bij dergelijke aanvragen de dienst vreemdelingenzaken van Justitie in, die de asielaanvragen overneemt. De marechaussee op Schiphol heeft vorig jaar ruim 468.000 gulden voor de schatkist kunnen incasseren, afkomstig van nog niet betaalde boetes. In 1983 omvatten de gein- de boetes een bedrag van bijna 379 000 gul den. Dat daarbij ook op de ..kleintjes" wordt gelet, ondervond maandagmorgen een vrouw, die bij aankomst op Schiphol werd geconfronteerd met een nog niet door haar voldane boete van honderd gulden, haar in 1970 door de rechtbank in Den Haag opgelegd wegens diefstal. Volgend jaar zou deze boete zijn verjaard. Op Schip hol werden vorig jaar 374 personen van wie de opsporing werd verzocht aangehouden. Vijftien van hen waren zware criminelen, buitenlanders die internationaal werden gezocht, in de meeste gevallen wegens drughandel. Januari dure maand voor gasverbruikers GRONINGEN Januari 1985 wordt een dure maand voor de Nederland se gasverbruikers. Gedu rende de eerste zes dagen van januari werd 150 mil joen kubieke meter méér afgenomen dan normaal gesproken. Gemiddeld wordt in de eerste week van januari 1000 kubieke meter aardgas verbruikt, zo blijkt uit een medede ling van de Gasunie. De extra gasafzet zit in het bijzonder in de afgelopen dagen, omdat januari met vrij normale tepmperatu- ren begon. In geld uitge drukt komt het er op neer dat de verschillende cate gorieën gasafnemers (grootverbruikers, tuin ders en kleinverbruikers) de eerste zes dagen van 1985 samen gemiddeld per dag ongeveer voor 12,5 miljoen gulden méér aan gas verstookten dan nor maal. Volgens een woord voerder van de N.V. Ne derlandse Gasunie doet zich bij de gasvoorziening geen enkel probleem voor en heeft het transportnet ook voldoende capaciteit. De Gasunie verwacht dat gisteren de tot nu toe voor 1985 hoogste gasafzet te zien zal geven. Verwacht wordt dat de afzet (inclu sief export) ongeveer 440 miljoen kubieke meter zal bedragen. doordat de wis sels vastvriezen. Op de foto is men druk doende beweging te brengen in de wissels bij Am sterdam CS. HAMBURG Op de sneeuwwitte kaart van het Europese vasteland blijft vooralsnog één land gro tendeels blauw. Koning Winter heeft nog geen vat kunnen krijgen op Mid den- en Zuid-Grieken land. In Athene steeg het kwik gisteren tot plus 17 graden celsius. Stralende zon gaf de indruk van lente. Anders is de situatie in het noorden van Grie kenland, waar zeker 50 bergdorpen door zware sneeuwval al dagenlang van de buitenwereld zijn afgesloten. Zelfs Spanje heeft de winter niet kunnen weerstaan. Het noorden heeft het meeste te lijden van ijzige kou en sneeuw. Maar zelfs aan de Costa Brava, in deze tijd van het jaar toch een streek van aangename temperaturen, zak te het kwik de afgelopen nachten tot onder nul. Voor andere extremen moet men in Finland zijn. In Salla, in Noordoost-Finland, werd gisteren een temperatuur ge meten van 50,1 graad onder nul. In grote delen van het land drijven honger en kou de wolven uit de wouden naar dorpen. In Frankrijk heeft de regering het jachtseizoen tien dagen op geschort, omdat weerloze vo gels en wilde dieren door de vorst en sneeuw uit hun woon- naar woongebieden worden gedreven en een te makkelijke prooi voor de ja gers i Verkeer In alle landen leveren de strenge vorst en de sneeuw vooral problemen op voor het verkeer. Van overal komen berichten over treinvertragin- gen, lange wachttijden op vliegvelden, onbegaanbare wegen en lange rijen (vracht auto's met winterpech. Ook het scheepvaartverkeer begint De grootste chaos veroorzaakt Koning Winter waarschijnlijk in Midden- en Zuid-Italië, waar men nauwelijks sneeuw en strenge vorst gewend is. Afgelopen zondag vormde de sneeuw nog een bron van ver maak, maar gisteren verlamde het witte dek er het openbare leven volkomen, met name in Rome. Talrijke bedrijven en overheidsdiensten bleven ge sloten, omdat niemand zich in de fabriek of op kantoor meld de. Voor de Romeinse scholie ren is de kerstvakantie met een paar dagen verlengd. Er is in Rome en omstreken ook nauwelijks materiaal voorhan den om de sneeuw te lijf te gaan. Vandaar dat uit het noorden van het land met gro te spoed sneeuwscheppen en strooizout wordt angevoerd. De media in Oostenrijk be richtten de dood van drie mensen als gevolg van het barre weer. De slachtoffers zijn na een bezoek aan een café. waar volop sterk dronken, op weg na doodgevroren. TOP-TIEN 2. 1947 84 49 2 3. 1942 93 45 2 4. 1855 93 34 2 5. 1940 89 42 2 6. 1891 95 36 2 7. 1929 98 25 1 8. 1871 74 32 1 9. 1979 87 33 10. 1956 69 25 1 Vorstdagen betekenen: (novembermaart) -18,2 -15,3 -24,8 -19,1 -16,7 -16,5 -18,9 -15,0 -17.7 -21,6 83,2 78.7 76,9 74,1 71,9 70.8 60,6 53,1 52.8 50.9 temperatuur lager i temperatuur lager dan 0 graden temperatuur lager dan Absolute minima: (novembermaart) de laagst gemeten temperatuur. Vorstgetal: wordt berekend uit het aantal vorst-. Ijs- en zeer koude dagen ield: „1963" DEN HAAG Nog steeds staat de grimmige winter van 1963 bovenaan de lijst van de „top-10"-winters sinds 1855. Het was het tot nu toe fameuze jaar van de Elfstedentocht, die Reinier Paping won. Er waren zware sneeuwstor men die dag en het ijs was een pure verschrikking. Die winter spreekt nog steeds tot de verbeelding. Oudere mensen kunnen echter 1929 maar niet vergeten, hoe wel die winter „pas" op de ze vende plaats staat. In die barre winter van 1929 kon het pu bliek per bus over de bevroren IJssel toeren, zelfs naar de Waddeneilanden. Ook het IJs- selmeer lag dicht. Vooral in februari was het toen bikkel- koud. Op woensdag 13 februa ri won K. Leemburg uit Leeu warden de Elfstedentocht. Er heerste in dat jaar bittere armoe, mede als gevolg van langdurige werkloosheid door de vorst. Gemeenten en ker kelijke armbesturen verstrek ten brandstoffen. Sommige ge meenten alarmeerden de mijn- directies om meer kolen te zenden. Ook werd er voedsel verstrekt, dat vooral voor kin deren was bedoeld. De koude in 1929 was zo groot dat men sen op straat stierven. In het Gelderse Steenderen vroor een 66-jarige melkrijder op zijn wagen dood. Datzelfde ge beurde, maar dan in veel gro tere omvang, in het oorlogsjaar 1942. Dagenlang bleef de ther mometer op ongeveer 25 gra den onder nul staan. Extra voedsel voor de kinderen was er niet. Ook hadden veel men sen gebrek aan warme kle ding. Veel scholen waren, als de Duitse bezetter ze niet had gevorderd, gesloten. De leslo kalen waren niet warm te krijgen door het gebrek aan steenkolen. In 1979 werd met name Noord-Nederland zwaar ge troffen. In Groningen en Friesland heerste eveneens to tale ontreddering. De provin cie-hoofdsteden waren vrijwel onbereikbaar, maar ook de Drentse hoofdsstad kreeg zijn portie. In Noord-Groningen werd de toestand benard. Veel mensen konden hun eigen wo ningen slechts verlaten door uit zolderramen te kruipen. Door de harde wind lagen er enorme sneeuwhopen tegen de gevels, zodat de mensen in un woonkamers constant bij kunstlicht moesten leven. In Roodeschool vroor een 30- jarige man dood. Ingesneeuw de auto's vormden het doelwit van dieven en inbrekers. De schade was voor de noordelij ke boeren en tuinders gigan tisch. Duizenden liters melk moesten in de sloot worden ge gooid. Tuinders klaagden over geweldige schade aan hun broeikassen, waarvan de glas ruiten, als gevolg van sneeuw- druk, bij duizenden tegelijk braken. De winterschade aan de Nederlandse wegen beliep 190 miljoen gulden. Welke plaats de winter van 1985 in de rangorde van poolwinters zal krijgen is nog niet bekend, maar bij temperaturen van min 15 graden en lager, zoals we de afgelopen dagen beleefd hebben, lijkt een plaats in de top tien verzekerd. De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort Looptijd 5 of lOjaar. Min storting f15.000,- Rente:1 (0 EfFektief7,50% _/JClCU. 1V111 L OlAJI LU 1 DE DICHT BIJ HUIS BANK BERG EN DAL De verantwoordelijkheid voor de aanslag van giste ren op de villa van olie handelaar John Deuss in Berg en Dal is opgeëist door de tot nu toe onbe kende groepering „pyro manen tegen apartheid". De groep bezorgde een brief bij het ANP in Den Haag waarin werd gezegd dat deze de brand gister morgen had aangestoken met behulp van brand bommen. Volgens deze groepering is Deuss met zijn onderneming Transworld Oil één van de grootste leveranciers van olie aan Zuid-Afrika. Daarvoor zou FRIEMELS J^«y^^k"Ne^ccED, l£v£MpN WTT-l/ fl/fiaJWEEH su\a WiKCCHT. hij grote geld heeft ontvangen. Het Ko- mitee Zuidelijk Afrika en de anti-apartheidsbeweging heb ben laten weten niets met de brandstichting in Berg en Dal te maken te hebben. Hoewel de groepering „pyromanen te gen apartheid" volkomen on bekend is, neemt de politie deze zeer serieus. De brand in de kapitale villa, die in verband met restauratie niet werd bewoond, verwoest te een achtervleugel volledig. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. De scha de wordt door de politie ge schat op ten minste enkele tonnen. Bij het nabij de villa gelegen kantoorpand van Transworld Oil vond de politie nog twee brandbommen met tijdontsteking Volgens des kundigen van de explosieven opruimingsdienst (EOD) uit Culemborg zijn die bommen niet tot ontbranding gekomen omdat de tijdontstekingen het door de strenge vorst af lieten weten. De brand brak werd ontdekt door buren. Volgens de politie werd de villa bewaakt door ca mera's en door beveiligings mensen van Deuss. Die heb ben voor zover bekend niets van de aanslag gemerkt. Voor de politie stond vrijwel onmid dellijk vast dat er sprake was van brandstichting In de om geving van de villa werden Voetstappen gevonden van ten ■hinste twee mensen, terwijl in Een politiewagen rijdt de oprijlaan op van de kapitale villa van John Deuss. waarvan de (niet zichtbare) achtervleugel groten deels werd verwoest. de omheining rond het pand een gat was geknipt. John Deuss is sinds het eind van de jaren zeventig veelvul dig in de publiciteit versche nen. Enerzijds had dat te ma ken met de gerechtelijke pro cedures die de Russische staat- oliemaatschappij Sojuznefte tegen hem aanspande Ander zijds lag dat aan het Shipping Research Bureau (SRB) in Amsterdam. Het bureau, dat in de strijd tegen de apartheid alle oliestromen naar Zuid-A frika tracht te traceren, dicht Deuss in rapporten steeds een belangrijke rol toe in de gehei- rie en zeer winstgevende olie- transporten naar dat land KWALITEIT GENOEG, MAAR „ONBETAALBAAR"' DEN HAAG Als zelfs vertegenwoordigers van de radicaalste onder de ambtenarenbonden gaan pleiten voor een verdub beling van directiesala rissen, dan moet er wel iets goed mis zijn. Abva- Kabo-bestuurder Theo Sonneveld pleitte vorige week dan ook niet van harte voor een verdub beling van de topsalaris sen bij het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP). Als lid van de Raad van Toezicht van dit fonds is hij tot de conclusie gekomen dat er geen capabele figuren te vinden zijn die voor een salaris van een ton tot 130.000 gulden dit grootste pensioenfonds van Nederland (met een vermogen van 110 mil jard) willen leiden. „Die salarissen moeten min stens verdubbelen", stelt Sonneveld. „Wat er nu verdiend wordt, werkt alleen maar fraude in de hand". Bijna de helft van zetels in de ABP-top is vacant. Er be staat een vacature voor de functie van adjunct-direc teur onroerend goed en voor een directeur beleggingen sinds mr. drs. Masson, die het laatst deze functie ver vulde, in de gevangenis ver dween op verdenking van miljoenenfraude. Verder zoekt het ABP een hoofddi recteur. Al deze functies worden volgens de ambtena- renschalen betaald, dat wil zeggen dat kandidaten niet meer kunnen verdienen dan 100-130.000 gulden. Daar doet niemand het meer voor. Natuurlijk is het aantal lieden dat zo n bedrag wil verdienen groot, maar zij moeten ook nog over kwali teiten beschikken Na alle schandalen van 1984 is daar bij het ABP immers eerst en vooral behoefte aan. Maar alle waar is naar zijn geld en aangezien een directeur van kleinere pensioenfondsen zoals in de metaal, het bank wezen, de chemie en bv. Shell al gauw het dubbele tot drievoudige verdient, is het uitgesloten dat de over heid in staat is kwaliteit uit het bedrijfsleven weg te ko pen. Gevolg: met uitzonde ring van een enkele carriè remaker met waarschijnlijk meer politieke ambities dan kundigheid is er niemand te vinden. Onder die omstandigheden moet je wel toegeven dat een verdubbeling van het direc tiesalaris onontkoombaar is. Jan Anneveld. bestuurder van de christelijke ambtena renbond CFO en met zijn collega van de AbvaKabo lid van de Raad van Toezicht van het ABP. is er tamelijk nuchter over: „Het is zonder meer in het algemeen belang dat het ABP een goed rende ment haalt en zorgvuldig be legt. Dan ontkom je er niet aan kwalitatief goede be stuurders aan te trekken. Als de arbeidsmarkt voor deze mensen zo werkt dat je een salaris van tonnen moet bieden, nou dan moet dat Differentiatie Anneveld gelooft (nog) niet dat een verdubbeling van het salaris bij het ABP on vermijdelijk zal leiden tot het overhoop halen van de hele salarisstructuur bij de overheid. Wel is hij voor stander van een differentia tie in salarissen, waardoor het mogelijk wordt dat men sen op vitale functies in een apparaat meer gaan verdie nen dan bijvoorbeeld de di recteur. „Vroeger was het in een parfumfabriek ook heel gewoon dat de geurmaker meer verdiende dan zijn baas. Zo'n differentiatie kan voorkomen dat de overheid zich als gevolg van bezuini gingen en kortingen op de salarissen op een verschrik kelijke manier uit de markt gaat prijzen", meent Anne veld. De Centrale van Middelbare en Hogere Ambtenaren (CMHA) die al jaren waar schuwt voor de leegloop van de overheid naar het be drijfsleven en nu steeds meer gelijk krijgt, vindt wél een ingrijpende herziening van de salarisstructuur no dig. Volgens secretaris Van Dalen staat het probleem van het ABP zeker niet op zichzelf. „We kennen al ge ruime tijd de voorbeelden van belastinginspecteurs, die in het bedrijfsleven vaak 100 procent meer kunnen ver dienen. Voor accountants en automatiseringspersoneel geldt dat ook. Je kunt wel eindeloos willen nivelleren. overtuigd dat het mid delbaar en hoger personeel bij de overheid wordt onder betaald. Studies wijzen op een achterstand van tien tot honderd procent. Dan pra ten we over 75.000 functies bij de overheid. We waar schuwen daar al jaren tegen, maar tot nog toe is er mets gebeurd", zegt Van Dalen, die bijvoorbeeld nog niets gemerkt heeft van de toesla gen die het kabinet een half jaar geleden nog in het voor uitzicht stelde voor die groe pen die massaal naar het be drijfsleven dreigden over te stappen. Vergelijking Van Lïalen hoop hoopt dat de ver gelijking die de overheid gaat uitvoeren tussen func ties in het bedrijfsleven en onder de ambtenaren vol doende basis zal bieden voor een herziening van het beta lingssysteem bij de overheid, waardoor de tientallen pro centen- achterstand in het midden en hogere kader kan worden weggewerkt Die zo genaamde pakketvergelij king was de afgelopen jaren alleen maar onderwerp van onenigheid. Nu minister Rietkerk haar eenzijdig gaat uitvoeren, is aan het einde van dit jaar resultaat te wachten Het is echter zeer de vraag of dat nog op tijd komt vervolgens effectief iets doen aan het probleem de salariëring bij de O' hcid Ook al verdienen amb tenaren volgens velen nog astronomische salarissen, feit is dat deze steeds vaker in het niet zinken bij wat in het zich herstellende be drijfsleven wordt geboden Tegen de achtergrond van de trage politieke besluitvor ming zou het dan ook best mogelijk zijn dat de uittocht van goede mensen bij de overheid zich eerst gaande weg voltooit, waarna voor de (noodgedwongen) achter blijvers van lagere kwaliteit uiteindelijk salarisverbete- ringen worden doorgevoerd. Als dat zo is, breekt het loonbelcid de overheid pas K' -I <>p t ri /.il g.»« dk.M.p opzicht duur koop blijken >p blijkc ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3