VS en Soviet-Unie zwngzaam over Geneefs overleg 4 Vietnamese troepen lopen Cambodjaans kamp onder de voet Vertraging BON/S mm V Extreme kou ontregelt verkeer in heel Europa DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden, Postbus 11/2300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: [J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.61 permm. kleintjes f 0,43 per mm. Losse nui Dinsdag 8 januari 1985, 76e jaargang no. 23086 TV-TIPS HET Documentaire over de politiek actieve Nigeriaanse muzikant Fela Kuti Ned. I. 22.35 uur Om 20.28 uur „1-2-3 Show" in Egyptisch decor en om 22.00 uur Brandpunt over brand stichting. Ned. II. 22 45 uur Tijdsein over de media in het Oostblok. Half tot zwaar bewolkt en af en toe sneeuw. In de nacht mi nima van min 4 graden langs de kust tot min 15 plaatselijk in het binnenland. Middag- temperatuur rond min 5 gra den. Aan de kust vrij krachti ge wind uit zuid tot zuidwest. Zon op: 08.45. onder. 16.50; hoog water Schev 04.23 en 16.31; laag water: 0.04 en 12.37. lejaarde vrouwen hnderkoeld aangetroffen llEN HAAG Twee bejaarde vrouwen zijn gister- 'dag in Den Haag in sterk onderkoelde toestand ïun woning aangetroffen. De GG en GD heeft overgebracht naar Haagse ziekenhuizen. Om wart over twaalf kreeg de politie een melding dat een overleden vrouw op de vloer van haar wo- ing aan de Meppelweg zou liggen. Door de kou had bejaarde (85) echter een sterke ondertemperatuur. it bezuinigingsoverwegingen had zij de kachel heel Ifiag gezet. De dame is overgebracht naar het zieken- Leyenburg. Om half twee moest de politie uit lekken naar een woning aan de Molenstraat. Een ge verzorgster die bij de 83-jarige langs kwam hoor- le vrouw roepen, maar kon het huis niet in. Uit- I indelijk lukte het de politie de deur open te krijgen. I )e bewoonster was eveneens onderkoeld en is over- ebracht naar het ziekenhuis Bronovo. Diesel duurder diesel wordt met in gang van morgen verhoogd met 2.6 cent. De prijs van diesel aan de zelf- tank wordt vanaf die dag 124,8 cent per li ter. De prijsverande- ring is het gevolg van de ontwikkelin gen op de nationale produktenmarkt. Deze prijzen kunnen plaatselijk verschil len, aldus de maat schappijen. Jongen kan weerzien na trekken verstandskiezen LONDEN Een blinde jongeman, die vorige week in het Brits ziekenhuis van twee verstandskiezen werd verlost, bleek nadat hij uit de verdoving was bijgekomen weer te kunnen zien. De 20-jarige Ian Kirby had vijf jaar gele den door een zeldzame oogziekte het gezichtsvermogen verloren en kreeg te horen, dat hij nooit meer zou kunnen zien. Maar na de gebitsoperatie bleek dat hij behalve van zijn verstandskie zen ook van zijn blindheid was verlost. De artsen denken dat de uitwerking van de verdoving de jongen zijn ge zichtsvermogen heeft teruggegeven. KNEL TUSSEN BUSDEUREN EN OVERREDEN HOOGERHEIDE De 15-jarige Claudia Schroeijers isgisteren in Hoogerheide om het leven gekomen toen zij werd overreden door een bus. Het meisje wilde bij een halte in de reeds volle bus stappen toen de deuren dichtgingen en zij met haar pols beklemd raakte. De chauffeur, die dit niet in de gaten had, reed weg waarop het meisje meerende. Na enkele tientallen meters slaagde zij erin zich los te rukken, maar kwam daarbij ech ter ten val en werd overreden. De politie zegt dat de busdeuren bij de halte automa tisch weer open zouden zijn gegaan als er een forser lichaamdsdeel beklemd had geze- Beter starten met scheutje spritus DEN HAAG Dieselmotoren heten probleemloos te starten, maar de laatste dagen zijn veel dieselrijders toch bedrogen uit gekomen. Bij temperaturen van min tien graden en lager, kan de paraffine in de dieselo lie namelijk gaan klonteren Het gevolg is dat de brandstof leiding verstopt raakt. Pomp en garagehouders zijn de afge lopen dagen overstelpt met te lefoontjes van klagende auto mobilisten. Een scheutje brandspiritus in de tank of tien procent normale benzine bijtanken kan de startproble men verhelpen. Auto als trekker: kind zwaar gewond EINDHOVEN Een negenjarig jon getje uit Eindhoven is ernstig gewond ge raakt toen hij zich gehurkt achter een auto over het be sneeuwde wegdek' liet voorttrekken. De automobilist had niets opgemerkt. Bij het achteruit rijden reed hij over de jon gen. Het slachtoffer is met een gebroken bekken opgenomen in een ziekenhuis. Rokers hebben de toekomst JAKARTA Een medicus in In donesië heeft laten weten dat het roken van sigaretten op den duur „over ongeveer een miljoen jaargeen gevaar meer is voor de gezondheid. Volgens dr. Soewasono Adisewojo. kan de mens ooit zonder risico zo veel sigaretten roken als hij wil. omdat evolutie zijn lichaam im muun maakt voor nicotine en an dere schadelijke stoffen die in een sigaret zitten Adisewojo merkte op dat de mens pas 500 jaar tabaks rook inhaleert en nog niet de tijd heeft gehad om weerstand op te bouwen. ploper Le- I met anval. i Ger- larijkft rschil. Actief laks [ekost. i twee n 4-0 rdedi- 'rV<Bij it 5-4. orden bleef Mym- lwiek -10 te k te- tot 7- lamse kaart' te arsen duele irecte epen. ng in rdoor ieelde lecht. VS wil samenwerken bij reddingsoperatie in de ruimte fs |H vooi gedi ruimtevaartfunctionarissen zijn van me ning dat als de Sovjet-Unie met een der gelijke oefening instemt, dit uiteindelijk zal kunnen leiden tot een gezamenlijke verkenning van de maan en mogelijk een gezamenlijke bemande vlucht naar Mars. Dit jaar al zou een dergelijke vlucht kun nen worden uitgevoerd. Ze vereist geen De NASA bevestigde gisteren dat het speciale apparatuur en zou een tastbaar WASHINGTON De Verenigde Staten is bereid op hoog niveau de Sovjet-Unie voor te stellen in de ruimte een reddings operatie na te bootsen, waarbij gestrande astronauten en kosmonauten van het ene in het andere ruimteschip kunnen over stappen. voorstel wellicht deze week al zal worden teken van verbetering gedaan, mogelijk in Genève. Amerikaanse gen inhouden. i de betrekkin- GENEVE De ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, George Shultz en Andrej Gromy- ko, hebben gisteren bijna zeven uur met elkaar overlegd om te komen tot hervatting van de ontwa peningsonderhandelingen. Vanmorgen hebben zij el kaar opnieuw ontmoet. Naar verluidt zou er ook vanmiddag nog een ge sprek plaats hebben. Na afloop van de gesprekken bewaarden beide partijen het absolute stilzwijgen over de voortgang van het overleg. Het was voor het eerst sinds dertien maanden dat er weer Amerikaanse en Sovjet-onder handelaars rond de tafel zaten. De twee delegaties wilden geen vragen beantwoorden toen zij uit de conferentiezaal kwamen op weg naar de re ceptieruimte. „Geen inter views", zei Gromyko. Wel had hij een komische noot: „Ik denk dat ik naar Siberië te rugga. Het is me hier te koud". In Genève is het 18 graden on der nul. Ook Shultz, en andere Amerikaanse delegatieleden, hielden hun mond dicht. Shultz lachte en leek in een goed humeur te verkeren. De leden van de twee delegaties spraken met elkaar, maar le ken zich niet gemakkelijk te vermengen. Na het eerste ge sprek verkeerden Gromyko en Shultz in een duidelijk gea nimeerde stemming. Joviaal poseerden zij toen voor de fo tografen, lachten en maakten grapjes. Het beste resultaat van het overleg vandaag is een besluit tot hervatting van het dertien maanden geleden afgebroken wapenoverleg, zo zeggen di plomaten. Maar, zo voegen zij er aan toe, waarschijnlijker is dat er een akkoord wordt be reikt over een nieuwe bijeen komst tussen Shultz en Gro myko. Pagina 5: Mogelijk vervolg- bijeenkomst in Moskou ARANYAPRATHET Vietnamese troepen heb ben gisteravond met .zwaar geschut het kamp Ampil, bolwerk van de •Cambodjaanse verzetsbe weging KNPLF, vero verd. Bij de Vietnamese aanval zijn tientallen do den gevallen. Dit hebben .Thaise militairen en oog getuigen gemeld. Na een dag va .bardementen en hevige r •tot-man gevechten, was ochtend nog slechts bom- klein deel van het kamp in handen van de verzetsstrij ders. Maar gezien het grote Vietnamese militaire over wicht is er voor hen geen en kele kans om stand te kun nen houden. Het merendeel van de ongeveer 5.000 ver zetsstrijders had gisterbn al het kamp verlaten, nadat Vietnamese grondtroepen gesteund door tanks langs vier fronten hun slotaanval hadden geopend. Een foto graaf, die in Ampil was toen de door de Sovjet-Unie gele gerde T-54 tanks het kamp oinnenrolden, vertelde dat honderden guerrillastrijders in paniek de Thais-Cambod- janase grens zijn overge- vlucht. De meeste hutten in Ampil stonden vanochtend in brand. Volgens medewerkers van het Rode Kruis, die aan de Thaise zijde van de grens verblijven op enkele honder den meters van het kamp, hebben de Vietnamezen van nacht het kamp nog bestookt met zwaar artillerievuur. Ampil was het laatste bol werk van de Cambodjaanse verzetsbeweging KNPLF. Amerikaanse priester in Beiroet ontvoerd BEIROET Gewapende mannen hebben vanmor gen in het islamitische westelijke deel van Beiroet de Amerikaanse priester Laurence Jinco ontvoerd. Jinco is directeur van een katholieke hulporganisa tie. Volgens de politie werd hij op weg naar zijn werk in zijn auto overval len. Zijn Libanese chauf feur werd mishandeld en daarna in de afgesloten auto achtergelaten. Het motief van de ontvoerders is onduidelijk. Jinco is de vierde Amerikaan die bin nen een jaar in West-Bei- roet is ontvoerd. Koude voeten Deze pinguïns in Munchen voelen zich erg wél bij de strenge vorst van de afgelo pen dagen. Par mantig stappen ze door het be sneeuwde die renpark ter plaatse, alsof ze zeggen willen: 'Zó moet je lo pen als je geen koude voeten wilt krijgen'. Eerste blikrit Ook auto's kan het slecht ver gaan op een ski vakantie. Behal ve de gipsvluch- ten zijn er daar om nu ook „blik- ritten" voor ver ongelukte voer tuigen. Gisteren arriveerde de eerste oplegger met beschadig de auto's bij de Nederlandse grens. DEN HAAG Het blijkt dat het verkeer de meeste last heeft van de noordpooltemperaturen tot minus vijftig graden, die Europa teisteren. In de meeste lan den liep het openbaar en particulier vervoer gisteren en vanmorgen vast in de sneeuw. In Nederland kamp ten veel dieselauto's met problemen omdat de paraffi ne in de dieselolie bevroor. Het treinverkeer kwam re delijk op gang, maar in de loop van de ochtend ont stonden in de Randstad toch vertragingen van soms meer dan een uur. Een bitter koude maar sneeuwvrije nacht zorgde ervoor dat de automobilisten die hun wagen aan de praat konden krijgen, op de Nederlandse snelwegen redelijk uit de voeten konden. De ochtendspits telde acht files met een lengte van 26 kilometer, niet veel meer dan normaal. De spoorwegen hadden minder dan gisteren te kampen met stuifsneeuw en vastgevroren wissels. Toch liep de dienstregeling 's ochtends al snel in de war omdat veel materieel defect raakte. Op enkele trajecten in het noorden en oosten van het land liet de NS bussen in plaats van treinen Ondanks de grootschalige bestrijding van de gladheid op de we gen is er in Nederland op dit moment voldoende wegenzout in vooraad, zo heeft een woordvoerder van Akzo Zout Chemie (AZC) in Hengelo desgevraagd meegedeeld. AZC heeft zelf 160.000 ton wegenzout in depot, provincies en gemeenten een veelvoud daarvan. Het verbruik schommelt rond de 10.000 ton per dag. In de Randstad wordt deze dagen de post gemiddeld een dag la ter bezorgd, doordat de posttreinen niet rijden of te laat arrive ren. aldus een woordvoerder van de PTT De bezorging aan huis levert tot dusverre nog nergens problemen op. De laagste temperatuur in Europa werd gisteren gemeten in Sal- la in Noordwest Finland, waar het kwik daalde tot 50,1 graad onder nul. Dat is slechts één graad onder het absolute Finse re cord. dat uit 1862 stamt. In Griekenland daarentegen, werden zomerse temperaturen gemeten. Pag.3: Januari dure maand voor gasverbruikers. Winter van 1963 was het grimmigst. Alleen Griekenland blijft uit de greep van de winter Het hoeft maar even wat strenger te vriezen dan normaal of sirenes kunnen niet meer loeien en treinen worden in hun vnje loop gestoord door vastgevroren wissels. Komen we er vandaag mei dan komen we er morgen, zullen veel treinreizigers in dat geval gelaten reageren En zo gebeurt het ook met de post, die ergens in de treinen van gisteren ligt te wachten tot het station van bestemming pas vandaag is bereikt Zo met bi| de krant Vraag maar met hoe het met al die gladde wegen soms gaat, maar de Leidse Courant verschijnt We zorgen ervoor, dat de abonnee zijn dagelqkse portie sneeuw- en ïjsmeuws persoonlgk onder ogen krijgt. Ook al woont hij in de polder, de bezorger brengt hem vul de bon maar in! er de eerste veertien dagen zelfs gratis. i De LeidM Couranf wil ik bMt dagen proberen gebeel vn|bb|vend mant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag «5*£cidóeSoutant i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1