Ceidó&Sowuvnt 1000 arbeidsplaatsen Rijnland meer in PTT Leiden doorbreekt grens van miljoen Kerstpoststukken STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Beroepenmanifesta tie Schaatsen op de gracht Geen gedwongen ontslagen bij AZL MAANDAG 7 JANUARI 1965 PAGINA 7 Twee gewonden door gladheid EIDEN Voor zover bij de politie bekend, zijn er dit week end in Leiden twee gewonden gevallen als gevolg van de glad- eid. Een 18-jarige Leidenaar is zondagmiddag met schedelletsel naar het AZL overgebracht, nadat hij met zijn hoofd tegen een len paal was gevallen. De jongen reed met een slee van jhet talud van A4 de snelweg Den Haag Amsterdam af en kwam tegen een paal van de bovenleiding van de trein tot stil- tand. Een Leidse vrouw is gisteravond vanaf het Stationsplein naar het AZL overgebracht, nadat zij was gevallen. De vrouw liep een hoofdwond op. De politie registreerde dit weekend 33 aanrijdingen. Volgens een woordvoerder van de politie waren 24 aanrijdingen een direct gevolg van de gladheid. De politie heeft zaterdag een aantal jon gens tot de orde geroepen die emmers water over de Essenrode had gegooid, nadat daar net was gestrooid. Volgens de politie wilden de jongens een glijbaantje behouden. Uit de Merenwijk kwamen ook klachten over het gooien van ijshallen Dierenbescherming stelt vogelvoer beschikbaar LEIDEN Bij de dierenbe scherming Leiden en omge ving is stro en voeder ver krijgbaar om de (water)vogels in deze voor hen barre tijden bij te voederen. De dierenbe scherming is bereikbaar op de telefoonnummers 01714-5483 en 01715-1562. Via deze num mers kan men ook tips kwijt of inlichtingen vragen. Vrij willigers van de dierenbe scherming moesten het afgelo pen weekend al enkele malen in aktie komen om vastgevro ren eenden te bevrijden. Brand in kelderbox OEGSTGEEST Een 60-jarige inwo ner van Oegstgeest is in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt bij een brand in een kelderbox. De man was omstreeks vier uur in de weer met een brandertje in zijn kelderbox aan de Dahlialaan. Door onbekende oorzaak vatte materiaal in de box vlam. waarna een flinke brand ontstond. De man slaagde erin de box tijdig te verlaten. Hij liep een paar brandwonden op. waarvoor hij is behandeld in het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. Omwo nenden zagen het vuur en waarschuw den de brandweer, die een uur bezig was met blussen. De box brandde volle dig uit. Inbrekers betrapt LEIDEN De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee mannen en een vrouw aangehouden die bezig waren in te breken in een benzinestation langs de snelweg Den Haag-Amsterdam. Het gaat om het benzinestation ter hoogte van de Eu- ropaweg. De politie werd gewaar schuwd door de alarminstallatie van het gebouwtje en trof een 21-jarige Rotterdammer, een 38-jarige Rotter damse en een 22-jarige Amsterdam mer aan. Het drietal had al een grote hoeveelheid shag en sigaretten klaar staan. De drie waren het gebouwtje binnengekomen door een boven- raampje te forceren. Vrouw urenlang vast in douche LEIDEN Een Leidse vrouw heeft zaterdag ruim vier en een half uur in de douche van haar woning aan het Leven daal vastgezeten. Ze vrouw was om elf uur onder de dou che gegaan en kreeg de deur vervolgens niet meer open Door bonken op de vloer waarschuwde ze een buurman, die op zijn beurt de moeder van de vrouw waarschuwde Deze slaagde er om kwart voor vier in de deur van de douche te openen. Man met bijl bedreigd LEIDEN Een 32-jarige Leidenaar is zater dagmiddag op de Nieuwstraat met een bijl be dreigd door een 40-jarige plaatsgenoot Deze kon even later worden aangehouden. De 40-ja- rige Leidenaar maakte zich kwaad over een fout geparkeerde bestelauto en eiste van de 32- jarige Leidenaar dat deze de auto zou wegha len. De man weigerde dat. omdat het niet zijn auto was. De ander haalde daarop de bijl uit zijn auto en zwaaide ermee in de richting van de 32-jarige Leidenaar. Negen winkeldieven aangehouden dag negen winkeldieven aangehouden. De ne gen hadden in verschillende winkels goederen met een waarde van enkele guldens tot enkele tientjes weggehaald. Academisch Bedrijven Centrum al volgeboekt LEIDEN De belang stelling van het bedrijfs leven voor hei in het na jaar 1984 van start gega- ne Academisch Bedrijven Centrum (ABC) is enorm. De heer Konings veld meldde vanmiddag dat alle beschikbare ruimte (die vlakbij het Centraal Rekeninstituut ligt) inmiddels is ver huurd en dat hard wordt gewerkt aan nieuwbouw. Binnenkort wordt hier voor de eerste paal gesla gen. De Kamer hecht grote waarde aan dit cen trum omdat het regionale bedrijfsleven de kans krijgt samen te werken met universitaire specia listen. De Kamer heeft het onderzoek naar de mogelijkheden en de meeste gerede opzet van het ABC voor zijn reke- ning genomen. Hiermee wil men het belang dat men hecht aan het ABC onderstrepen. In het ABC participeren uni versiteit, de gemeente Leiden en de Kamer van Koophandel. KAMER VAN KOOPHANDEL: ECONOMISCH HERSTEL ZET DOOR LEIDEN Rijnland kan ook in 1985 rekenen op een licht economisch herstel. Hoewel dit ge bied (regio Leiden, Al phen en Bollenstreek) in enkele opzichten achter blijft bij de rest van Ne derland, kwamen er in 1984 toch 500 arbeids plaatsen bij en wordt dit jaar een netto groei van 1000 banen verwacht. De ontwikkelingen in de omzet en export verlie pen minder gunstig dan werd aangenomen. Posi tief is dat nog maar één op de zeven Rijnlandse ondernemingen in 1984 verlies leed. In 1982 en '83 was dat één op de vijf. LEIDEN De Kamer van Koophandel hoopt in samen wer king met het lager en middelbaar beroepsonderwijs in 1986 een beroepenmanifestatie te houden. Motto van deze manifes tatie is ..Een goed beroep is het halve werk". Nog deze maand wordt definitief beslist of dit evenement zal plaatsvinden. Volgens de heer Koningsveld zal een dergelijk gebeuren veel onbekendheid en onbegrip over het beroepsonderwijs wegne men. Tevens kan het bedrijfsleven laten zien hoe de beroeps opleiding in praktijk wordt gebracht. Door de samenwerking bij deze manifestatie kunnen onderwijs en bedrijfsleven tot een gestructureerd overleg komen over de best mogelijke af stemming van wederzijdse behoeften en mogelijkheden, be nadrukte de Voor dit jaar verwacht men, dat nog één op de ne gen bedrijven verliesge vend is. Deze cijfers maakte de heer A. Koningsveld, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland, vanmid dag bekend in zijn nieuw jaarstoespraak in het Leidse stedelijk museum De La kenhal. De omzetontwikke ling kende vorig jaar een nominale groei van 3 pro cent, hetgeen echter niet meer dan een stabilisatie inhoudt. Deze ontwikkeling ligt 2 procent onder het lan delijke cijfer. Het verschil bij de export is nog groter. Nederland kende nationaal een groei van 11 procent. Rijnland moest het met een toename van 2 procent doen. Dit gebied raakte hierdoor nog verder achter op bij de rest van Neder land. De Rijnlandse bedrij ven investeerden in 1984 minder dan in 1983. Dit is een daling van 14 procent, terwijl de rest van Neder land een investeringstoena me van 2 procent beleefde Toch repte Koningsveld vanmiddag van een gestaag, maar heel bescheiden her stel. Op het gebied van de werkgelegenheid, winstge- venheid en rendementsbe oordeling heeft Rijnland gunstiger cijfers dan de rest van Nederland. In 1984 vestigden zich 900 nieuwe bedrijven in Rijn land, 800 werden opgehe- Voor het eerst zijn dit jaar de economische ontwikke lingen in de drie deelgebie den van Rijnland apart aan te geven. Grote verschillen zijn er niet tussen Leiden, de Bollenstreek en de Al- phense regio. In Leiden was de omzetgroei hoger dan in de twee andere ge deelten, maar in Leiden is de absolute omzetdaling in de belangrijke sector detail handel opmerkelijk. Wat betreft behaalde rendemen ten, werkgelegenheid en verwachtingen voor 1985 scoort de Bollenstreek ho ger dan Alphen en Leiden. Daar staat tegenover dat in de Bollenstreek de investe ringssom met 27 procent daalde. In Alphen was dat een daling van 11, in Lei den van 5 procent. Ko ningsveld vroeg om meer aandacht voor de groothan del. Deze branche wordt volgens hem sterk onder schat, maar heeft wel een groot aandeel in de omzet stijgingen. Van alle bedrijven in Rijn land heeft 28 procent pro blemen met de bereikbaar heid. In de regio Alphen acht 32 procent van de on dernemers de parkeersitua- De Kamer is volgens Ko- tie een probleem, in de Bol- ningsveld onlangs begon- lenstreek is dat 45 en in nen met het opsporen van Leiden 62 procent De Ka- potentieel kansrijke activi- heeft volgens Konings- teiten. Als voorbeelden veld grote waardering het parkeer- leid in Alph Minder waardering noemde de voorzitter trans- verkeersbe- portbedrijven, de Katwijkse Katwijk, visserij en een vergistings- fabriek van afval in de Bol lenstreek, Naar een derge- ngsveld vraagtekens bij derzoek gedaan, de Sanders parkeergarage Koningsveld ging ook die momenteel wordt ge - - bouwd. OP het landelijk Distributie- planologisch Informatie Sy steem (DIS). Dit is een lan delijk basisbestand met op- pervlakte- en branche-ge- gevens van de hele detail- Hij vroeg zich af of een gelijk „winkelcentrum parkeeraccommodatie" positieve bijdrage leven hindeï. Deze'gegevëns aan de parkeerbehoefte van den opgeslagen in de eo de klanten van de binnen- pUter. De Alphense regio stad-wmkeliers. Misschien de Bollenstreek is inmid- heeft de garage wel gatief effect wanneer elders parkeerplaatsen worden op- geheven, zei de voorzitter ïcomTook van de Kamer. dels in kaart gebracht, de rest zal half februari in de computer zijn ingevoerd. Er geautomati seerde registratie richtingen, opheffingen Konings veld verwacht dat het wes telijke stuk van Rijksweg 11 nemingen. Zo krijgt niet zal worden aangelegd onder meer inzicht Hij noemde dat niet aanleg gen onaanvaardbaar. Mei gemeentebesturen uit de Bollenstreek en dat van Al phen is bij de provincie Noord-Holland aangedron gen op een snelle oplossing van het knelpunt Leimui- derbrug. het fenomeen starters (begin nende ondernemers). Die starters kunnen overigens gebruik maken van een nieuwe service. Sinds 1 no vember kunnen zij via de Kamer persoonlijk advies krijgen van eer oud-ondernemer. Scène uit de Soldatenmis. Ballet K&O Leiden zorgt weer voor busvervoer naar Sche- veningen waar donderdag 10 en vrijdag 18 januari in het Circustheater het Ne derlands Danstheater op treedt. Er worden vier bal letten uitgevoerd: „Conver ge" van Nacho Duato (we reldpremière), „De anato mische les" van Glen Tet- ley, Vijf schetsenvan Hans van Manen en de „Soldatenmis" van Jiri Ky- lian. Inlichtingen en opgave bij K&O aan de Oude Vest 45, telefoon 141141. Cursus De directie Sociaal Cultu reel Werk organiseert in het voorjaar cursussen voor mensen zonder betaald werk. De lesssen zijn gratis. Tot 19 januari kunnen be langstellenden zich inschrij- de balie stadhuis, de bibliotheken club- en buurthuizen. het Volksdansinstuif De dansgroep Tarantella gaat zondag 13 januari van start met de eerste instuif in 1985. Deze instuif wordt in het Leids Vrijetijds Cen trum aan de Breestraat 66 gehouden en begint om 19.00 uur. De volksdansin stuif staat onder leiding van Yvonne Knijnenburg. De toegangsprijs bedraagt 3.50 gulden. pen vrijdag al stopgezet om het ijs te sparen. „Maar in de polder kunnen de waterschappen altijd zelf beslissen of ze door blijven gaan met bemalen. Het blijft dus oppassen ge- Winterse taferelen alom. Terwijl de ijsverenigingen in de regio v*n bf zich al opmaken voor de eerste molentochten, en langlaufers schap. Molen- en Merentochten worden zeker niet vóór zich dit weekeinde uitleefden in de besneeuwde duinen, ston- woensdag gehouden Hot ijs is momenteel ongeveer zeven den in Leiden weer schaatsers op de grachten. Op de foto centimeter dik en dat moet minimaal twaalf centimeter zi|n. wordt geschaatst op de nieuwe Rijn- en Schiekade. Het ijs is •Eerder 's he' verantwoord dergeh|ke grote tochten te nog niet overal betrouwbaar. Volgens een woordvoerder van aldus de heer H. Zonderop van de organrseren- Rijnland, heeft het Hoogheemraadschap de gemalen afgelo- de 'isclub Riipwetering. Zaalvoetbal In de Leidse Groenoordhallen werd gisteren weer het G.S. Bernac zaalvoetbaltoernooi gehouden. Uit Zuid- en Noordhol land namen in totaal 42 teams deel. De zes poules werden gewonnen door de teams Van Lierop, Mc. Donald's I, Mc. Do nald's III, The Jam, buurthuis Zevensprong (alle uit Leiden) en Satèh International uit Valkenburg. Directeur A. de Jong (rechts) van de Groenoordhallen reikte na afloop de prijzen DIRECTEUR PETERS IN NIEUWJAARSREDE: LEIDEN Gedwongen ontslagen bij het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) zijn waarschijnlijk niet nodig. Hoewel er 50 arbeidsplaatsen op de tocht staan, ver wacht men dat dit verlies van werkgelegenheid kan worden opgevangen met vervroegd uittreden en na tuurlijk verloop. Dit zei mr. dr. J.H. Peters, algemeen directeur van AZL, vanmiddag tijdens zijn nieuwjaars rede. Worden de bezuinigingen van de medische facul teit hierbij betrokken, dan gaat het in totaal om 100 arbeidsplaatsen. Peters zei verder dat het AZL zich in de toekomst duidelijker als ziekenhuis moet profileren. De directeur vreest dat door bezuinigingen en het aantal patiënten de patiëntenzorgtaak sterk wordt ver zwaard. Hierdoor komen de pioniers- en referentiefunctie van het AZL in het gedrang en wordt zelfs het bestaan van het Aca demisch Ziekenhuis bedreigd. Deze ontwikkelingen gaan ook ten koste van de hele Nederlandse gezondsheidzorg. aldus een sombere Peters. Hij stelde dat de kwaliteit van de gezondheids zorg onder zware druk komt te staan. Het voeren van een duur zaam beleid en het vaststellen van zwaartepunten is volgens Pe ters de enige manier om deze moeilijkheden het hoofd te bieden. De vier zwaartepunten zijn: oncologie (leer der gezwellen), transplantatiegeneeskunde, aandoeningen van het bewegingsap- paraat. hart- en longchirurgie Het gezicht van de AZL-organisatie is in het verleden sterk be paald door de universiteit. Dit moet worden veranderd, zei Pe ters. Het AZL moet zich profileren als ziekenhuisorganisatie, want het zijn immers uiteindelijk de patiënten die naar het AZL komen voor de behandeling van hun klachten Het feit dat uni versiteit en medische faculteit actief zijn in het ziekenhuis kan nooit de enige bestaansgrond voor het AZL vormen, aldus de directeur. Peters ging uitgebreid in op het hoofdstuk participatie (het deel nemen aan). Hij uitte kritiek op onderwijs-minister Deetman omdat deze plannen heeft om de plaats en functie van overle gorganen in overheidsinstellingen te beknotten. Deetman wil een zogenaamde medezeggenschapsraad installeren in alle aca demische ziekenhuizen. Volgens Peters betekent dit een bchoo- rijke achteruitgang in macht De huidige overlegorganen kun nen veel meer invloed uitoefenen, meent de directeur. Volgens Peters moet een grote en complexe organisaUe als het AZL zo danig zijn ingericht dat alle personeelsleden invloed op de gang van zaken kunnen uitoefenen. De directeur toonde zich overigens weinig tevreden met de hui dige „medezeggenschaps-situatie" in het AZL. De formele over legorganen sluiten niet meer aan hij de belevingswereld van de individuele medewerkers, stelde hij Dat komt volgens hem tot uiting in de lage opkomst bij verkiezingen en vergaderingen. De directie van het AZL zal personeelsleden stimuleren hun eigen werksituatie te beïnvloeden. Peters zei verder dat de afdelingen en diensten in het AZL meer beleidsvrijheid zullen krijgen. Hiermee wil men de slagvaardigheid en efficiency in het zie kenhuis vergroten. LEIDEN De PTT Leiden heeft een „magische grens" doorbroken. Voor het eerst werden in 1984 meer dan 1 miljoen stuks kerst- en nieuwjaarspost verwerkt. Werden er rond de feestda gen van 1983 nog 950 000 poststukken aangeboden, eind 1984 waren er dat 1.086.000. De Leidse PTT be antwoordt daarmee aan het landelijke, positieve beeld. De Leidse stadspost noemt geen cijfers, maar zegt het druk te hebben gehad. De PTT heeft bij het verwer ken van deze duizenden ki lo's post geen grote proble men ondervonden. Door wat extra personeel en overuren was men op 29 december al „schoon", oftewel, had ieder een ziin kerstpost in de bus Op 17 december kwam de eerste kerstpost binnen De Leidse PTT zegt erg blij te zijn met deze stijging, maar meldt dat er in een korte pe riode wel flink moest wor den gesjouwd. Hoe deze toe name in "het postaanbod kan worden verklaard, weet men niet. De laatste 3 jaren was de hoeveelheid kerstpost on geveer stabiel gebleven. Stadspost De heer J R Verwerda van de Leidse Stadspost heeft on dervonden dat de burgers zijn bedrijf nog maar moei lijk weten te vinden. Hij moet het hebben van vaste klanten (vaak bedrijven). „Maar", zegt hij, „ik ben blij met de recente Kerst. Ik heb tocb het idee dat de Stads post gaat leven In de ko mende jaren zal het publiek zijn weg naar dit alternatief wel vinden". Verwerda wil een cijfers van de door de tadspost verwerkte kerst post noemen Als argument noemt hij dat hij de PTT niet wil provoceren „We moeten nu eerst maar eens aan de organisatie gaan werken", zegt hij. Verwerda meldt meer te gaan doen in de ..drukwerksfeer

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7