Oud-medewerker van Philips bntkent poging tot afpersing Milieugroep Alpen wenst bergen zonder bekleding" Wij maken uw ski-pak weer sneeuwfrisen waterafstotend. Amsterdammer is bijna failliet door maandelijkse kosten Vakantiebeurs in Utrecht verwacht meer bezoekers ati<Felle strijd in Cambodja >ak IE PALTHE Materieel en troepen .Reformer via Nederland Trr^INNENLAND/BUITENlAND CeidaeSouocmt MAANDAG 7 JANUARI 1985 PAGINA 5 Vietnamese eenheden, die tot op Thais grondgebied zijn doorgedrongen. De Vietnamese troepen begon nen de aanval met een artille rie-beschieting, waarna tanks oprukten RANYAPRATHET Vietnamese troepen heb ben vanmorgen bij dage raad de aanval ingezet op flrie Cambodjaanse ver- jetskampen aan de grens McFarlaffiet Thailand. Onder de die ervfcampen bevindt zich het lijk uit bamboe-hutten be- ;cht ondfljoofdkwartier van het s.taan.Ë? ,kamP-. Dit verklaar- hmer Nationale Volks- ?vrijdingsfront, Ampil. hardeEr zijn uit het grensgebied RT-ondrf°k gevechten gemeld erminisüussen Thaise troepen en ïrd Pert. den Thaise officieren in Ban Sa-Ngae, een dorpje in Thai land op enkele honderden me ters van Ampil. Er werd van morgen fel gevochten om het hoofdkwartier van de Khmer. Vietnamese tanks trachtten de buitenste verdedigingslinie rond Ampil te doorbreken. Die linies zijn echter met mijnen en omgehakte bomen bezaaid om de Vietnamese tanks tegen te houden. Vorige week vluchtten rond 20.000 burgers uit Ampil de grens met Thai land over in verband met de verwachte aanval. De regering van Thailand heeft de burgers uit het grensgebied geëva cueerd, terwijl tanks en troe pen stelling hebben genomen om Vietnamese troepen af te slaan als die de grens over schrijden. Gered door brandweer |ln de Jan van jGalenstraat in Amsterdam is (gisterochtend een dierenwinkel door een ontplof fing en brand grotendeels ver woest. De winkel brandde uit. Twee mensen werden door de brandweer met ladders uit bo venliggende wo ningen gered. De oorzaak van de ontploffing is (vermoedelijk een gaslek. De scha de loopt in de tonnen. sa T ite i Genèv JctievoofelNDHOVEN Drs. C. abinet <^an g e oud-medewer- /an deeer van Philips tegen wie Def*e onderneming een straf- erikaneplacht heeft ingediend, n te orontkent ten stelligste dat akkoorftij het concern heeft wil- or de b(jen afpersen. Volgens hem !ens d?s er slechts sprake van t nieuujeen civiel meningsver- abinet. schil. „Ik heb in de brief iciscanejaan Philips waarin ik 5,25 cfcniijoen gulden eiste de- °een Va'zeHde bewoordingen ge- die de raadsman e biddeivan Philips drie jaar eer der hanteerde in een brief aan mij", aldus drs. Van B. De oud-medewerker, een accountant, heeft ge dreigd vertrouwelijke ge gevens van Philips open baar te maken. Van B. zou in Zaïre bepaalde activiteiten van Philips over nemen. Dat was contractueel vastgelegd. Philips is dat con tract niet nagekomen, aldus Van B. „Daardoor heb ik fi nanciële schade geleden. Dat bedrag is inmiddels opgelopen tot 5,25 miljoen gulden". Vol gens Van B. zou de zaak nooi zo hoog zijn opgelopen als Phi lips niet ruim een jaar na zijr terugkeer uit Zaïre tegen eer der gemaakte afspraken in als nog geld van hem eiste. Van I verliet medio 1980 Zaï re en nam vrijwel onmiddel lijk daarna zelf ontslag. Tussen hem en Philips werd een af vloeiingsregeling overeenge komen. Ruim een jaar later kreeg hij van de raadsman van Philips een brief waarin deze nadrukkelijk verwees naar privéproblemen waarin Van B. in Zaïre verwikkeld was geraakt. Philips meende nog die brief aan op een gesprek ten einde een procedure te voorkomen die, zoals hij schreef, voor Van B. „onver mijdelijk zou leiden tot erger nissen, beslagen en ruchtbaar heid". Diezelfde bewoordingen gebruikte Van B. in de brief aan Philips die nu uiteindelijk leidde tot de strafklacht. Volgens Van B. is de zaak nu aan het rollen gekomen, om dat een weekblad al geruime tijd bezig is met een onderzoek naar deze affaire en van plan is daar volgende week een uit gebreide reportage aan te wij den. „Philips voelt zich kenne lijk bedreigd en probeert nu van alles in mijn schoenen te schuiven door een volstrekt eenzijdige verklaring af te ge ven", aldus Van B. Op de beschuldiging van Van B. dat hij in Zaïre namens Philips steekpenningen heeft betaald heeft het Eindhovense bedrijf inmiddels laten weten dat het om zogenaamde com missiebetalingen aan derden ging. Dat is in een land als Zaïre en zeker in die periode heel gebruikelijk, aldus een woordvoerder. HET IS GEEN VER- VAN-MIJN-BED-SHOW Serene rust, hoog in de Alpen.. DEN HAAG Er wordt veel roofbouw gepleegd; op de Alpén. Volgens het woordenboek houdt dat in: „Roekeloze exploitatie ten koste van het mogelij ke toekomstige". Aan de eisen van (zomer)skiërs wordt steeds maar weer tegemoet gekomen. Op maagdelijke berghellin gen verschijnen stalen ge raamtes waarover staalka bels gespannen worden. Immers: de skiërs moeten snel en comfortabel naar boven worden gebracht. De Alpeneconomie draait op deze bergsport. De in vesteringen betalen zich zelf terug. Natuurlijk moeten diezelfde skiërs per auto zo ver mogelijk kunnen komen. Soms worden daartoe eeuwen oude wandelpaden geas falteerd. Zwitserland en Oostenrijk kan 'n men bovengeschetste roof- ee" bouw veelvuldig waarnemen. n h| Het is een doorn in het oog 1 Bii Jorda ijk e. hoor' Lyon, oruarj van de Nederlandse Milieu groep Alpen, die voorspelt dat toekomstige generaties het prachtige Europese hoogge bergte zulen aantreffen in een totaal geëxploiteerde toestand, als tenminste nu niet pas op de plaats wordt gemaakt. Er is al veel onherstelbaars gebeurd, er zijn stuwmeren aangelegd die niet noodzakelijk bleken, waardoor talloze beken uit droogden. Talloze vakantiewo ningen en appartementencom plexen legden beslag op kost bare alpenweiden, asfaltlinten kronkelden zich door tot voor kort ongerept gebied, maar te laat is het nog niet. Alleen aan de bewustwording dat de situ atie alarmerend is, daaraan ontbreekt het volgens de va derlandse milieugroepen nog al eens. Rick Nijland, penningmeester van de actiegroep meent dat het niet om een „Ver-van- mijn-bed-show" gaat. Er is contact met de Koninklijke Nederlandse Alpen Vereni ging (KNAV) en met de Ne derlandse Bergsport Vereni ging (NBV) om de leden te wijzen op het belang van een ongerepte natuur. Moeizamer verloopt het contact met zui ver op de skisport gerichte verenigingen en organisaties De meeste (Nederlandse) skiërs beschouwden tot voor kort de milieugroep Alpen als een stel „misplaatste fanatie kelingen" die zich beter met de Waddenzee zouden kunnen bezighouden, immers: een Zwitser bemoeit zich toch ook niet met „onze" zaken. Maar Nijland en het Ermelose lid van de actiegroep mevr. Tine ke de Boer-Loggers stellen: „De bergen gaan ons allemaal aan. De klant is koning, zeker. Maar zijn de wandelaar en de rustzoeker dan geen klant? Nijland en mevrouw Boer- Loggers vinden het kortzichtig op het gewin alleen te letten en wijzen op talloze vormen van Alpenvervuiling, waarvan het kappen van bossen ten be hoeve van wintersportgenoe gens hoofdzonde Plezier Met nadruk stellen de leden van de Milieugroep Alpen dat ze het plezier van de winter sporter niet willen bederven. „Natuurlijk wordt in de ber gen de skisport bedreven. Dat zich daarin willen uit leven is vanzelfsprekend. Al leen wordt veel te vaak toege geven aan het geld verdienen, ten koste van natuur en mi lieu", aldus Nijland. Trouwens: ook hele dorpen kunnen ontregeld raken door de wintersport. Er zijn in het Alpengebied dorpen waar méér toeristen vertier zoeken dan eigenlijk verantwoord is. Je ziet maar weinig oorspron kelijke dorpsbewoners. In de meeste gevallen is er helemaal geen contact tussen dorpelin gen en toeristen. Er ontstaan toeristen-getto's; een bedenke lijke ontwikkeling die uitein delijk niemand goed doet, want ook voor de toeristen is het aangenaam te ervaren dat ze door het contact met streekbewoners in een an der land zijn. Een fenomeen van de laatste jaren is het skiën tijdens de zo mermaanden op de allerhoog ste hellingen. Berghellingen die vroeger lagen te wachten op wandelaars en waar je vrij wel niemand tegenkwam, worden nu bedreigd door de aanvoerlijnen van het zomers- kiën: asfaltwegen, bergbaan- tjes, appartementenbouw. De plaatselijke bevolking juicht die ontwikkeling vaak toe; Verdeeld Over grote projecten is de plaatselijke bevolking vaak verdeeld. In het Oostenrijkse Mattrei trachtte de burgemees ter een waterkrachtcentrale door te drukken met de belof te dat er dan ook een zwem bad zou komen (wat niet luk te). Toch zijn ook de Zwitsers en Oostenrijkers zich ervan bewust, dat het toerisme niet altijd kan prevaleren boven natuurbehoud. Vele plaatselij ke milieuverenigingen zetten zich daarvoor in, en de Milieu groep Alpen zoekt met hen in nige samenwerking. In het Zwitserse kanton Grau- bunden werd een project ge start met de veelzeggende titel „het zachte toerisme". Voor zieningen op beperkte schaal waarbij de hele dorpsgemeen schap is betrokken tegenover ruimtevretende appartemen tenhotels. Het is nog niet te laat, maar kwart voor twaalf lijkt het wél in de Alpen. JOCHEM GREVEN ERVEN SERVICEFLA T KAN DRAMA WORDEN... AMSTERDAM Het verkrijgen van een erfenis is lang niet altijd een on verdeeld genoegen. Hier over kan de vijftigjarige Amsterdammer R. Stok vis meepraten. Sinds zijn vader hem ruim twee jaar geleden een verzorgings flat naliet betaalt hij maandelijks 900 voor verwarming die hij niet gebruikt en voor maaltij den die hij niet nuttigt. In september 1982, zijn vader was toen net overleden, erfde Stokvis de verzorgingsflat in het complex Nieuwenhof in Voorst bij Apeldoorn. Zijn va der had zich achttien jaar gele den voor 36.600 ingekocht in De .Nieuwenhof, een voor dit soort flats normale procedure, en betaalde daarnaast nog f 900 servicekosten per maand. Aangezien dit inclusief maal tijden en verwarming was, niet eens zo'n groot bedrag. Stokvis jr., zich toen nog onbe wust van de ellende die hem te wachten stond, zag de nala tenschap wel zitten. De moge lijkheid een erfenis te weige ren overwoog hij dan ook niet eens. Een flat die in 1966 bijna 40 mille kostte zou achttien jaar later toch minstens het zelfde moeten opbrengen Niet aan de straatstenen De praktijk wees anders uit; Stokvis bleek de woning aan de straatstenen niet kwijt te kunnen. Niet via makelaars en evenmin via het plaatsen van advertenties (in de loop van twee jaar vele tientallen). Wel iswaar kwamen er zo nu en dan kijkers, maar als het op kopen aankwam bleven reac ties uit. Stokvis: „Ik kreeg het idee dat mensen voor de gein huisjes gingen kijken. Een soort tijdverdrijf, anders kan ik het niet verklaren. Ik heb er echt tientallen over de vloer gehad. In de weekends, omdat ik door de week in Am sterdam was". Voor Stokvis begon de tijd zo langzamerhand een beetje te dringen.#omdat hij zijn spaar geld langzaam maar zeker zag verdwijnen, 900 per maand tikt behoorlijk aan. Wat hij echter ook probeerde, de wo ning verkopen lukte niet. Op een gegeven moment was hij zelfs zo wanhopig dat hij de flat voor niets kwijt wilde. Sterker nog, hij was bereid voor de volgende bewoner de vloerbedekking te laten liggen en wilde de woonkamer zelfs op eigen kosten behangen. Niemand reageerde echter. Stokvis: „Ik kreeg gewoon het idee dat er een soort vloek op de flat rustte,. Wanneer aspi rant-kopers weer eens hadden afgebeld en ik vroeg wat hun beweegreden was, bleven ze meestal erg vaag. Te kleine woonkamer, te ver van de be woonde wereld enz". De continuing story van zijn erfenis is voor Stokvis nog steeds niet ten eind. De enige mogelijkheid die zich voor deed was de flat verhuren aan een studente, maar aangezien die de minimumleeftijd van 65 jaar nog op geen stukken na had bereikt, bleek ook dat on mogelijk. Star denkende mensen Over de medewerking van het bestuur van De Nieuwenhof is Stokvis niet erg te spreken. „Dat is een club van star den kende oude mensen. Zeker niet te kwader trouw, maar zij zitten blijkbaar goed en willen geen concessies doen om mij van de flat af te helpen. Ik heb heel wat bestuursvergade ringen meegemaakt, maar de enige onderwerpen die ter sprake kwamen waren nieuwe afzuigsystemen voor de keu ken en geluiddempende pla fonds voor de recreatiezalen. Gezeur waar ik geen bood schap aan had". Volgens mr.P.Alers van de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort is Stokvis zeer waarschijnlijk één van de ve len die met dit probleem te kampen heeft. „Het is een idi ote situatie, maar de enige ma nier om dit soort ellende te voorkomen is de erfenis te weigeren. Een andere moge lijkheid is misschien om geza menlijk te proberen de statu ten van besturen van service- veranderen waardoor vsteem van ballotageeom es, die aspirant-kopers weigeren, wordt afge- flats heel kunn schaft". Uitzonderlijk „Doordat het nier om uitzonderlijks gaat, kopen eigenlijk geen flat maar een lidmaatschapsrecht, zijn erg weinig van dit soort geval len bij onze juridische dienst aangekaart. Simpelweg omdat eigenaars van serviceflats er geen heil in zien lid te worden van een vereniging die in de eerste plaats de belangen van huiseigenaren behartigt". Voorlopig lijkt een gezamenlij ke aanpak van het probleem voor Stokvis nog toekomstmu ziek. Wanneer de Amsterdam mer zijn flat niet erg snel weet kwijt te raken zal hij zelfs fail liet worden verklaard. Eén ding is nu al zeker, zijn erfenis heeft hem tot nu toe meer dan 20.000 gulden gekost en dat kan nooit de bedoeling van zijn vader zijn geweest toen deze zijn tesatament liet opma ken. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Robeco wellicht naar Optiebeurs AMSTERDAM De Optie- beurs is bezig met voorberei dingen om opties op aandelen van het beleggingsfonds Robe- co in de notering op te nemen. Vooruitlopend op deze stap is Robeco al betrokken bij de be rekeningen voor de optiebeur- s-index. Robeco is het grootste beleggingsfonds in ons land. Volgens directeur Westerterp van de optiebeurs kan de note ring van Robeco-opties nog in het eerste kwartaal van dit jaar haar beslag krijgen. Automobilist ramt huis UTRECHT Een 36-jarige inwoner van Utrecht is zater dagavond met zijn auto tegen een huis aan de Vleutenseweg in Utrecht opgebotst. De man reed onder invloed en later bleek op het politiebureau dat het niet de eerste keer was: de rijbevoegdheid was hem tot 1990 ontzegd, aldus de politie Het huis werd lichtbeschadigd, de auto was total loss. VVD: commercieel omroepnet DEN HAAG De Tweede Kamerfractie van de VVD vindt dat het hoog tijd wordt voor een commercieel omroep net in Nederland. Ook wil de fractie sponsoring van pro gramma's toestaan. VVD'er L Hermans zei gisteren voor de AVRO-radio dat er serieus moet worden nagedacht over een commercieel net naast de bestaande netten. Hij daarbij naar Engeland naast BBC 1 en 2 cieel station tv-programma's verzorgt. Hermans zei echter „Dat betekent dat de reclame gelden kunnen gaan weglek ken naar het buitenland De VVD'er verweet CDA en PvdA het voeren van een con servatief beleid. ..Dit doet af breuk aan het bestaande bestel en de kijker wordt de dupe", aldus Hermans. ADVERTENTIE stomerij SUSKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS huhm hot de siluitit mm n. Jullie rdhrn tem item \mter ddn. héBefirpen GOUDA Bijna 19 000 Amerikaanse militairen en ruim 300.000 ton mate rieel worden deze UTRECHT Voor het eerst zal het aantal bezoe kers van de Vakantie beurs te Utrecht de 100.000 overschrijden, zo verwachten de organisato ren van dit evenement. Aanstaande donderdag wordt deze grote supermarkt voor toerisme en recreatie voor het publiek geopend. Uit een on derzoek is gebleken, dat vijftig procent van de consumenten naar de Jaarbeurshallen komt om een definitief reisdoel te kiezen. De malaise ten spijt blijkt bijna drie kwart van de bezoekers meer dan duizend gulden per persoon te willen besteden aan de vakantie. Ook tal van andere cijfers to nen aan, dat de reisindustrie nog op een goede afzet kan re kenen. zij het dat de passagiers aanzienlijk kritischer zijn ge worden ten aanzien van prijs en kwaliteit. Dit verklaart ook het sterk toenemende bezoek aan de beurs, waar de aanbie dingen met èlkaar vergeleken kunnen worden. In januari vorig jaar kwamen 80.000 mensen naar Utrecht om zich te oriënteren Hun voorkeur bleek voor 37 pro cent uit te gaan naar hotels, -pensions en bungalows. Bijna een kwart van de ondervraag den was op zoek naar zonnige stranden en 18 procent maakte een keuze uit actieve vakan ties. De Vakantiebeurs 1985, van 10 tot en met 14 januari, zal niet alleen een rijke bron van in formatie zijn, maar tevens weer allerlei bonte schouwspe len en voorstellingen te zien geven. Zowel de buitenlandse verkeersbureaus in ons land als regionale organisaties eisen veel standruimte voor zich op, evenals vervoersorganisaties en ondernemers uit de sector recreatie. Het Nederlands Bu reau voor Toerisme zal zich weer nadrukkelijk presente ren met informatie en docu mentatie over vakanties in ei gen land. De velden zijn im mers wit om te oogsten, nu ge bleken is dat in de drie zomer maanden van 1984 ruim 400.000 vakanties meer in Ne derland zijn doorgebracht dan tijdens de maanden juni, juli en augustus in 1983. De gemid delde besteding steeg met acht procent. bruikt te worden bij de jaarlijkse lege- roefening Reforger in West-Duitsland Een deel van man schappen en mate rieel wordt via Ne derland naar zijn bestemming ge bracht. Dit heeft het Nationaal Terri toriaal Commando in Gouda bekendgemaakt. Medio januari komen 5300 militairen op Schiphol aan. Sommi- Sen worden rechtstreeks doorgevlogen, anderen krijgen een tij- elijk onderdak in Amsterdam of de legerplaats Crailo bij het Noordhollandse Laren. Op 14 januari worden nog eens drie schepen met voer- en vliegtuigen en los materieel in Amsterdam verwacht. Manschappen en materieel zullen per trein, colonne over de weg of vliegtuig naar West-Duitsland worden overge bracht. aldus het Commando. Reforger (Return of Forces to Germany) is bedoeld om de be reidheid en mogelijkheden te demonstreren om in crisistijd snel de NAVO-eenheden in West-Duitsland te versterken. In 1979 werd Reforger voor de laatste keer ,n de winter gehouden. De oefeningen zelf worden van 18 tot en met 31 januari gehouden onder de naam „Central Guardian"

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5