"Aantal misdrijven met 20 procent gestegen" Omstreden Golden Ten nu ook in Noord wijk £cidóc Sou^cMit STAD OMGEVING Wapen van Koudekerk voor scheidende burgemeester P&O sa Kerstboomverbranding weer groot succes Thomasvear en Pieternel: Nieuwveen op de korrel Burgerwacht en gebrek aan vrijwilligers baren burgemeester Kret zorgen ?11985, ZATERDAG 5IANUARI1985 PAGINA 11 Zeshonderd gulden voor pater Bandsma NIEUWVEEN De 'inzame- lingsactie voor pater Bandsma heeft in de eerste veertien da gen 605 gulden opgeleverd. De Nieuwvener J. Stouten startte onlangs met een actie voor de pater die op de Filippijnen werkt. Giften zijn nog steeds welkom op rekeningnummer 300390319 van de Rabo. met melding „Pater Bandsma" Ook verzamelt de aan de Dorpsstraat 28 wonende heer Stouten postzegels. Man overleden na val van ladder LEIDEN De 68-jan- ge G. Pars uit Leiden is gisteren na een val van een ladder overleden. Het slachtoffer wilde vla een aluminium lad der het dak van zijn garage aan de Vlietweg beklimmen. Daarbij is hij, door een nog niet bekende oorzaak, ge vallen. De man werd door zijn vrouw aange troffen terwijl de lad der c hem heen 1 Oppositie doet opnieuw voorstel handhaving TBA's LEIDEN Nadat tijdens de begrotingsbehan deling een dergelijk voorstel door de meerder heid van de gemeenteraad was verworpen, heeft de oppositie opnieuw een voorstel ge-, daan om het Instituut Technisch Bewonersad- zijn geheel over te nemen. Het voorstel van het CDA en de kleine linkse partijen werd bij de begrotingsbehandeling verworpen met één stem meerderheid. Ach teraf bleek dat wanneer enkele raadsleden niet ziek waren geweest die dag, het voorstel het gehaald zou hebben. Daarom probeert de oppositie het nu weer. Het voorstel beoogt alle TBA's in vaste dienst te nemen. Het college wenstte voor één van hen het WSW-dienst- verband te handhaven. Meer uitrukken Katwijkse brandweer, maar minder schade KATWIJK Vooral door een toename van de dienstverlenende activiteiten is het aantal uitrukken van het Katwijkse brandweerkorps vorig jaar gestegen van 160 naar 180. Het totale schadebedag van 370.000 gulden staat echter in schril con trast met de zeven miljoen gulden van 1983, toen door met name het afbranden van het zwembad De Miereweide een uit zonderlijke situatie ontstond. Brandweercommandant P. den Hartog maakte deze cijfers gisteravond bekend tijdens de nieuwjaareceptie van het korps, een bijeenkomst die traditiegetrouw in de kazerne aan de Prins Hendrikkade werd gehouden. Het lage schadebedrag van vo rig jaar wordt gezien als één van de uit vloeisels van het brede preventieprogram ma dat door de brandweer is opgezet en dat, volgens burgemeester mr. C.A. Bos, nu zijn vruchten begint af te werpen. Bos maakte tijdens de receptie een zestal bevorderingen van vrijwillige korpsleden bekend, deelde drie oorkondes uit en nam tot slot ook nog van twee personen af scheid. Uitgewuifd werden de in Leid- schendam benoemde ondercommandant A. Stuivenberg, één van de drie beroeps krachten van het korps, en B. van der Plas die ontslag bij de brandweer heeft genomen. De lintjes en bijbehorende oor kondes werden uitgereikt aan ondercom mandant Stuivenberg en D. Brummel we gens hun 12,5-jarig dienstverband en aan R.W. Varkevisser wegens zijn 10-jarig dienstverband. EN ge- arstylist januari ri 1985 BURGEMEESTER GOEKOOP IN NIEUWJAARSREDE: LEIDEN Het aantal misdrijven is het afgelo pen jaar in vergelijking met het jaar ervoor ge stegen met twintig pro cent. In totaal maakte de Leidse politie in 1984 bij na 9.000 processen ver baal op. Amper twintig procent van het aantal misdrijven werd opge lost. De stijging van het aantal misdrijven is voor al te wijten aan de toena me van diefstallen. Dit aantal is in vier jaar tijd meer dan verdubbeld tot bijna 5.000. Ook het aan tal mishandelingen en moorden verdubbelde in die tijd. In 1984 werden 243 van deze agressieve delicten genoteerd. ■Dit deelde burgemeester C. Goekoop mee in zijn nieuw- jaarsspeech, die hij tijdens de drukbezochte nieuwjaarsre ceptie van het gemeentebe stuur hield. Goekoop zei dat de toename van geweld hem grote zorg baart. Voor wat betreft het totaal aantal mis drijven hield Leiden in '84 gelijke tred met (internatio nale ontwikkelingen. Naar zijn redevoering te oor delen, is de burgemeester op timistisch gestemd over de toekomst van Leiden. Hij roemde de vele positieve ont wikkelingen die het afgelo pen jaar hadden plaatsgevon den. „Op tal van terreinen zit de vaart er nog volop in", al dus foekoop. Waar de vaart „Andere steden de mond of met de rand van de wapen vrij zijn, al de kern. Leiden doet zoiets metterdaad. Na eerst de Morspoort- en de Doelenkazerne weggewerkt te hebben, is het afgelopen jaar het legermuseum buiten de grenzen gezet", aldus een Film over Leidse bom De aanwezigen op de receptie van het Leidse gemeentebe stuur kregen gisteravond een film voorgeschoteld over de ontmanteling van de Leidse bom op 19 december. De film, die ongeveer tien minu ten duurt, is 'opgehangen aan het lied „de bommel ding'' van de Leidse zanger Lampie. Het is een luchtige kijk op de omvangrijke ope ratie waarbij grote delen van de binnenstad werden ont ruimd. De film werd gemaakt door Bernardo Guillén in op dracht van het Centrum Leidse Stads films (CLS). De historische films van het CLS zijn voor vertoning be schikbaar tegen een vergoe ding van zestig gulden per avond. Inlichtingen bij me vrouw Kervers. tel. 218118. Filmer Guillén heeft nog veel materiaal over de bomo- peratie in de kast liggen. Wanneer er bijvoorbeeld door omroep Rijnland be langstelling voor een docu mentaire over de bom zou bestaan, is hij van plan het beeldmateriaal daarvoor te cabareteske burgemeester. Of: „Vele Leidenaren kregen nationale of meer dan natio nale bekendheid. Cees Waal werd burgemeester van De venter en legde dus, omdat hij daar de portefeuille ver keer niet heeft, het hele be taalde voetbal stil. Onze stad genoot Brinkman maakte er een piepshow van Onze ei gen Jantje van Leiden werd uitgebreid door minister Ru- ding in de schijnwerpers ge zet. En wie is tante Truus"? Om de glorieuze toekomst van Leiden nog eens te on derstrepen. eindigde Goe-1 koop met de slogan: „Amster dam heeft het, Rotterdam maakt het, maar Leiden is het". s NOORDWIJK Het omstreden Golden Ten-spel, ook wel observatieroulette genoemd, kan sinds gisteren ook in Noordwijk worden gespeeld. Het is de eerste gele genheid in deze streek waar dit spel beoefend kan worden. In het Boulevard Hotel aan de Koningin Wil- helminaboulevard is een ruimte, die een aparte ingang heeft, verhuurd aan het bestuur van dit plaatselijke ca sino. Het is geen officieel staatscasino, maar een gele genheid waarin aan vijf tafels van 's middags twee tot 's nachts één uur het Golden Ten-spel kan worden be oefend. Volgens de eigenaren van het hotel en de casinovereniging zijn gemeente, politie en justitie volledig geïnformeerd over dit ge beuren. Burgemeester mr. J.M. Bonnike verklaarde gistermid dag echter nooit officieel van de plannen voor het casino op de hoogte te zijn gesteld. „Uiteraard had ik er wel van gehoord. Ik ben er niet enthousiast over, maar we moeten eerst maar eens uitzoeken hoe dit juridisch ligt". Die uitzoekerij geldt onder meer de vraag of er een gemeentelijke vergunning voor de ex ploitatie van het Golden Ten-casino nodig is. Wanneer het spel wordt getypeerd als „behendigheidsspel" is dat niet het geval,, gaat het om een kansspel, dan moet de gemeente wel toestem ming verlenen. Het Golden Ten-spel heeft het vorig jaar voor nogal wat op schudding gezorgd in Nederland. Het spel lijkt op roulette alleen heeft het 24 in plaats van 36 nummers en staat de ronde bak met nummers stil. Bij roulette draait de bak wanneer het balletje er in tegengestelde richting in wordt geworpen. Bij Golden Ten kunnen de spelers, volgens de exploitanten althans, na enige oe fening vrij nauwkeurig bepalen in welk deel van de schaal het balletje zal vallen. Na een uitspraak van het Gerechtshof in Arnhem dat niet bewezen is dat het om een kansspel gaat wordt dit spel toegestaan, hoewel er in justitiële kringen ver schillend over wordt gedacht. Het Arnhemse hof sprak op die grond drie exploitanten vrij en vervolgens hebben de procureurs generaal van de vijf Nederlandse gerechtshoven besloten het spel voorlopig toe te laten. De rechtbank in Almelo heeft op 4 september 1984 ook twee exploitanten uit Nijverdal en Maas tricht vrijgesproken met hetzelfde argument. Tegen hen was een boete van 5000 gulden geëist. Op dezelfde dag werd in Meerssen een Golden Ten-casino gesloten na een inval door de politie, omdat de gemeente geen vergunning voor de exploitatie had ge geven. LEIDEN De kerstboomin zamelingen en massale ver brandingen zijn dit jaar in Lei den en omgeving bijna overal een groot succes gebleken. De reinigingsdienst schat dat het aantal ingezamelde bomen in Leiden bijna 10.000 is. Er wer den zeker 8000 loten uitgege ven. Vorig jaar werden hier ongeveer 3500 bomen ingele verd. Doordat al veel bomen zeer vroeg werden gebracht, verdween een flink deel naar de vuilverbranding, omdat zo snel nog geen opslag mogelijk was. De brandstapel op het Schuttersveld telde gister avond zo'n 3000 bomen. Voor de verbranding om ze ven uur was veel belangstel ling. Na afloop mochten kin deren de brandweer helpen met het blussen van de laatste smeulende restjes. Bij de ver- De meeste bomen voor de ver branding werden woensdag ingeleverd. Alleen al bij de kinderboerderij in de Meren- wijk werden op die dag meer dan 1000 bomen verzameld. Aan de inzamelakties deden dit jaar ook club- en buurthui zen mee. Zij hadden de be schikking gekregen over af sluitbare containers. De Leidse politie meent, dat de inzame ling van kerstbomen, zoals dat nu twee jaar gebeurt, een goe de bijdrage levert aan de rust in de stad. „Het komt nog steeds wel voor kinderen een boom in de brand steken, maar echt grote branden met veel bomen komt haast niet meer voor", aldus politievoor- lichter D. Graveland. De heer G. Swaan overhandigt de voorzittershamer van de ge meenteraad aan loco-burgemeester mevrouw M. Le Large-Van Breukelen. Wethouder N. Tensen (geheel links) en gemeentese cretaris P. Zoon (geheel rechts) kijken daarbij toe. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De gemeenteraad heeft gistermiddag tijdens een bijzondere raadsverga dering afscheid genomen van burgemeester G. Swaan. Deze maakt na ruim 40 dienstjaren gebruik van de VUT-regeling. Van die 40 jaar is hij er bijna negen eer~ ste burger van Koudekerk geweest. In die periode. veel gebeurd in het dorp. Veel kwam, mede door deT grote inzet van de burgemeester, tot stand. In zijn toe spraak memoreerde de fractievoorzitter van het CDA>. J. van der Vlugt, de reconstructie van de Hondsdijk£ Lagewaard en Hoogewaard, de uibreiding van de Rid derhof, het verplaatsen van het garagebedrijf Van der Meijden, de bouw van 60 premie-koopwoningen op datzelfde terrein en ook de woningbouw aan de Tas, de Deel en de Tollweide kwam tot stand tijdens de „period de Swaan". t PvdA-voorzitter J. Wondergem benadrukte de vasthoudendheid van de heer Swaan, „iets wat soms wel eens tot conflicten met deze partij leidde". Mevrouw M. Vorenkamp (VVD) zei vervol gens: „Vele grote projecten zijn tot stand gebracht in de rege ringstijd Swaan, maar belangrijker is: Swaan was er altijd voor gen, leed deelde hij en bij vreugde i hij Juist deze bijzondere kwaliteiten zult u niet tegenkomen in de geschiedenisboeken, maar het zijn wel de zaken waar het in het. leven om gaat". Na afloop van de veragdering bood de heer Swaan alle gemeen teraadleden het boek „Tienduizend jaren geschiedenis der Ne derlanden" aan. Voor ieder raadslid had hij daarbij een limerick gemaakt. Tijdens de afscheidsreceptie die volgde, namen hon derden Koudekerkers afscheid van hun burgemeester. Vele ca deaus werden de heer Swaan daarbij overhandigd, zoals een le ren stoel namens de bvedrijvenvereniging en het wapen van Koudekerk in glas en lood namens de gemeenteraad. NIEUWVEEN Een gisteren in het kader van de manifesta tie Nieuwveen Totaal gestart evenement, verdient volgens velen nu al een traditie te worden. Het betrof een „optre den" van de bekende figuren Thomasvaer en Pieternel. Te gen het einde van hun flitsen de voordracht trachtte burge meester Van der Kroft tot driemaal toe het woord te ne men en steeds kreeg hij daar om van de figuren, uitgebeeld door Gijs de Boer en Riet de Groot-Molenaar, te horen: „We hadden het al gehoord, hij wil altijd het laatste woord", waarop de burgerva der repliceerde :„En zo hoort het ook". Alle bestuurders kregen een spiegel voorgehouden in een rijm van een half uur. Wat zij hoorden was niet kwetsend maar wel raak. Zo had „het stel" vernomen dat de raadsle den graag ieder jaar een voor jaarskladje willen (in plaats van de uitgebreide nota s) en het college heeft beloofd dat ook te verstrekken, mits zij dat kladje in juli mogen leveren (de voorjaarsnota werd zomer- nota). Ook de mis-begroting van het laatste rioleringspro- kan geen dorp meer buiten, maar niet (in de financiële be rekeningen) vergeten B en W, dat ding ook op de huizen aan te sluiten. De kosten stijgen weliswaar uit de pan. maar eenmaal, zegt Van der Kroft, kost dat water nog maar 100 gulden de man. En wat die man zegt dat is waar, hij slaat een hamer nog eens in elkaar" (over de burgemester die nogal eens probeert een besluit by hamerslag te laten nemen). Thomasvaer voegde daar in het kader van de beroering- rond de diverse monumenten van Nieuwveen nog het voor», stel aan toe Van der kroft als zijn eigen monument dienst te laten doen: Volgend jaar bo ven op een corsowagen. Tot slot zong ieder uit volle borst, als protest tegen de gemeente lijk herindeling. „Wij willen Nieuwveen houden, ons dorpje fier maar klein". Meisje mishandeld LEIDEN Vier knapen van ongeveer 14 en 15 jaar oud hebben gisteren een 14-jarig meisje op de Lage Morsweg mishandeld. Zij liep onder meer blauwe plekken op toen zij klappen in haar gezicht kreeg Het viertal greep h.t.^ plotseling op straat vast en ei£ te de alarmsleutel van de fi*s ma van haar vader. Toen het meisje die ondanks bedreigin gen en nog meer klappen niet kon tonen, gingen de knapen (ADVERTENTIE) CRUISEN? Vraag dan de nieuwe Cruisebrochure 1985 bij Uw reisbureau ol bij H0YMAN SCHUURMAN 020-24.1&77 De Ruyterkade 125 Amsterdam SASSENHEIM Zorgen, die heeft burgmeester A.J. Kret van Sassenheim over het vrij willigerswerk in de gemeente. Met name is hij teleurgesteld over het feit dat onlangs de plaatselijke Unie Van Vrijwil ligers (UW, vroeger Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers) moest worden opgeheven om dat zij niet voldoende vrijwilli gers meer konden aantrekken voor de broodnodige hulp aan thuiswonenden bejaarden en levenlang gehandicapten. „Als het echt waar is dat er binnen onze zo goed bedeelde samen leving steeds minder mensen te vinden zijn die zich op een ten voor de zorg voor onze medemenden, dan blijft onze bevolking ernstig in gebreke". aldus de burgervader gister avond in zijn nieuwejaarstoe- spraak. De burgemeester uitte tijdens die toespraak ook nog een an dere zorg: die van de persoon lijke en gezamenlijke veilig heid. „Er is nu duidelijk een •grens bereikt bij het doorbre ken Ito mentaliteit in de laatste twin tig jaar. Het is toch niet nor maal. wanneer winkeldiefstal in feite door sommigen nau welijks mei beschouwd 'proletarisch winkelen door actiegroepen, is trouwens een belediging voor het proletariaat, want zeker in ons woongebied blijkt zonneklaar dat de gewoonsten I der gewone mensen aan hun de Brave Henderik- verplichtingen voldoen. Huur. 1 WOr(jen Jqqj. hen gewoon op tijd betaald". Tussen de regels door waar- als diefstal wordt schuwde de burgemeester ook De uitdrukking nog voor opkomende ver schijnsel van burgerwachten. Kret deed daarbij een beroep op het verantwoordelijkheids besef van de burgers in een „redelijke vorm van sociale controle Het mag niet zo zijn dat veiligheid een consumptie artikel is dat door de politie uit voorraad geleverd wordt. De burgers zullen er ook zelf wat voor moeten doen De geza menlijke waakzaamheid moet verhoogd worden, waarbij na drukkelijk voorkomen moet worden dat politietaken, zoals surveilleren en opsporen, overgenomen worden door het publiek. Enerzijds ligt hierin de waarschuwing vervat nooit eigen rechter te spelen, maar anderzijds ligt hierin de garan tie dal de politie u onder alle omstandigheden terzijde zal staan indien er sprake is van enige vorm van represaille, wanneer u besluit tot aangifte over te gaan".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11