Meeste Ethiopische joden nu in Israël Italianen enthousiast over voorzitterschap EG Onduidelijkheid over betrokkenheid top bij moord op priester NAVO reageert beheerst op kruisraket-incident ar 465.- 440.- 545.- Flick-proces tegen Lambsdorff verdaagd Paus wil weer op deski's K0- 221. 273. 429. 4A6 'buitenland CetdaeSouotml VRIJDAG 4 JANUARI 196S PAGINA 7 ovjet- ierngeleerde vraagt asiel in VS CHIGAGO De voorstaande tRussische kernfysicus Artem Kulikov (51) heeft eind de cember asiel aangevraagd in jde Verenigde Staten. Dat heb- Iben Amerikaanse functiona rissen meegedeeld. De kernge leerde was samen met drie an- Sovjet-natuurkundigen maanden in de VS in het kader van een uitwisselings programma. Kulikov vroeg op [kerstavond asiel aan, kort voordat hij naar huis zou te rugvliegen. EUROPEES PASPOORT IN HELFT EG-LANDEN BRUSSEL In slechts vijf van de tien lidstaten van de Europese Gemeenschap kunnen de burgers voortaan het nieuwe Europese paspoort aanschaffen. Het wijnro de paspoort waarop naast het land van uitgifte, Europe se Gemeenschap staat vermeld, is nu verkrijgbaar in Italië, Frankrijk, Denemarken, Ierland en Luxemburg. Het Europese paspoort heeft dezelfde wettelijke status als een nationaal paspoort, maar er wordt een grote symbolische waarde aan gegeven omdat dit het eerste document wordt dat voor alle 270 miljoen burgers van de EG van toepassing is. Groot-Brittannië en de Bonds republiek Duitsland hebben laten weten pas met de uit gifte van het Europese paspoort te beginnen als er een versie is ontwikkeld die niet te vervalsen is en met een machine kan worden gelezen. In België en Nederland wordt de vertraging geweten aan „technische moeilijk heden". Israëlische regering wil bankschandaal onderzoeken TEL AVIV Een commissie van het Israëlische kabinet onder leiding van premier Peres heeft zich gisteren uit gesproken voor een officieel onder zoek naar de manipulatie met bank aandelen in 1983, die leidde tot een crisis op de effectenbeurs. De commissie, die uit acht leden van het kabinet bestaat, was gevormd na dat de thesaurier-generaal controleert afgelopen maandag een kritisch rap port had uitgebracht over de aande- lencrisis in oktober 1983 waardoor Is raëlische beleggers voor miljarden guldens de boot in zijn gegaan. Zwisterse diplomaat nog steeds spoorloos BEIROET De Zwisterse zaakge lastigde in Beiroet. Eric Wehrli. die gisteren in de Libanese hoofdstad door onbekenden werd ontvoerd, is nog steeds zoek. Militieleden en po litiemannen hebben geen spoor van de diplomaat kunnen vinden. Wehrli werd door onbekende ge wapende mannen ontvoerd toen hij de Zwitserse ambassade verliet. De verantwoordelijkheid voor de ont voering is nog door niemand opge ëist. Waarnemers achten het moge lijk dat de actie te maken heeft met de arrestatie van een Libanees, die in november op een Zwitsers vlieg veld werd gepakt met explosieven. Amerikaan met kunsthart liep zonder hulp LOUISVILLE De Amerikaan William Schroeder. de tweede mens met een kunsthart, heeft voor het eerst sinds hij op 13 de cember werd getroffen door een beroerte zonder hulp van derden gelopen. De artsen in het interna tionale hartinstituut „Humana" waar Schroeder behandeld wordt, omschrijven zijn toestand als „be vredigend". Schroeder raakte door de beroerte gedeeltelijk verlamd en geestelijk verward. Maar volgens de artsen is hij de gevolgen van die beroerte grotendeels te boven. VS trainen eliteleger voor strijd tegen terrorisme WASHINGTON Ongeveer tweeduizend Ame rikaanse soldaten, die behoren tot elite-eenheden, krijgen momenteel een intensieve training voor acties tegen terrorisme in de hele wereld. Dat heeft het Amerikaanse televisiestation NBC ge meld. De woordvoerder van het Pentagon, Mi chael Burch, wilde het bericht van NBC bevesti gen noch ontkennen. Volgens NBC heeft de een heid de afgelopen maanden al een studie gemaakt van enkele terroristische acties. Zo zouden enkele leden van de groep tijdens de recente kaping van een Koeweits passagiersvliegtuig „in de Golf" zijn geweest. Ook bij het beleg van de Libische ambas sade in Londen en bij de Olympische Spelen in Los Angeles zouden zij aanwezig zijn geweest. Verwacht wordt dat zij aan het eind van deze maand ook bij de officiële ambtsaanvaarding van president Reagan zullen zijn. TEL AVIV Israël heeft met een geheime lucht brug duizenden Ethiopi sche joden, bekend als Fa lashas, naar Israël ge bracht. Er zijn opvang kampen en ziekenhuizen ingericht om hen te ver zorgen. Dit hebben Israë lische functionarissen gis- teren verklaard. Er zou den al 12.000 Ethiopische joden in Israël zijn en er worden nog enkele dui zenden verwacht. Op de vraag van het blad Ne- koeda, een krant voor joodse kolonisten op de bezette wes telijke oever Jordaanoever. of de meeste Ethiopische joden nu in Israël zijn, antwoordde Jehoeda Dominitz, directeur van de Jewish Agency: „Het is mogelijk daar ja op te zeggen, zonder in details te treden". Dominitz zei verder dat nie mand de gebieden in kan waar Ethiopische joden wonen. „Het onderwerp ligt heel gevoelig bij de autoriteiten en zij staan de buitenwereld niet toe"., Israël heeft zich zeer bezorgd betoond over het lot van de Ethiopische joden in verband met de hongersnood in Afrika. Volgens Ma'ariv, dat gisteren het artikel van het blad Ne- koeda overnam, lijden veel joodse weeskinderen uit Ethio pië aan malaria en zijn zij in diverse ziekenhuizen opgeno- De meeste van de Falashas, die in nood-afdelingen van het Rothschild- en het Shaarei Ze- dek-ziekenhuis in Jeruzalem worden behandeld, zijn kinde ren, zo verklaarden zieken huisfunctionarissen. Velen van hen zijn van hun ouders ge scheiden of zijn wees. De joden van Ethiopië hebben duizenden jaren geïsoleerd ge leefd van andere joodse ge meenschappen. De eerste Ethi opische joden kwamen in de jaren zeventig naar Israël en werden in 1973 officieel als jo den erkend door het opperrab binaat. Moderne staat De naar Israël overgebrachte Falashas worden in kampen voorbereidt op het leven in een moderne staat Tot dusver verbood de Israëlische censuur iets te melden over de lucht brug omdat dit de „aliyah" (emigratie) van de Falashas in gevaar zou brengen. De reddingsoperatie voor de Falashas is onlangs versneld wegens de hongersnood in Ethiopië en er zijn ziekenhui zen ingericht om aan ziekten en ondervoeding leidende Ethiopische joden te behande len, zo verklaarden Israëlische functionarissen gisteren. Een groot deel van de zwarte Ethiopische joodse gemeen schap begon enkele maanden geleden volgens de profetieën van hun wijzen aan de lange voettocht via Soedan naar Is raël. Hoewel rond Gondar, de noordwestelijke stad in Ethio pië waar ongeveer 10.000 Fa lashas leven, geen droogte en honger heerst, begonnen dui zenden Ethiopische joden aan de tocht. Op de duizenden ki lometers lange reis, via wel door droogte en voedselgebrek geplaagde gebieden, stierven er volgens hun leiders enkele duizenden Falashas. Onder de duizenden die Israël bereikten waren vaders en moeders die al hun kinderen hebben verlo ren. Of de Israëlische vliegtui gen de Falashas hebben opge haald in Ethiopië of onderweg hebben opgepikt in Soedan is niet bekendgemaakt Al enkele jaren zijn kleine aantallen Falashas het „Be loofde Land" binnengekomen. De Israëlische legerradio meldde gisteren dat sinds no vember vorig jaar een uitge breide luchtbrug is opgezet. Wapenleveranties Israël en Ethiopië onderhou den sinds 1973 geen diploma tieke betrekkingen meer. Het marxistische bewind in Addis Abeba geeft joodse inwoners officieel geen toestemming naar Israël te emigreren. Maar volgens buitenlandse waarne mers in Israël is de reddingso peratie desondanks mogelijk geweest aangezien Israël uit eigen belang door wapenleve ranties aan Addis Abeba druk kan uitoefenen op het strate gisch belangrijke land in de Hoorn van Afrika. Uit infor mele bronnen is zelfs verno men dat Israël, naast de Sov jet-Unie, de „grootste wapenle- r» Ethiopië" is. Overigens gold Ethiopië met zijn havens aan de kust van de Rode Zee in Israël altijd al als een „vesting", waarmee een eventuele Arabische blokkade van de Israëlische scheepvaart door de Rode Zee zou kunnen worden omzeild. TORUN Na vier dagen heeft het proces tegen de ontvoerders en moorde naars van de Poolse pries ter Popieluszko nog steeds geen duidelijkheid opgele verd over de vraag in hoeverre hooggeplaatste personen binnen het mi nisterie van het binnen landse zaken daadwerke lijk bij de moord op de priester betrokken zijn ge weest. De 29-jarige ex-luitenant Wal- demar Chmielewski herhaalde gisteren dat naar zijn mening hoge functionarissen van de ontvoering wisten, maar de enige naam die in dit verband viel was die van ex-kolonel Adam Pietruszka die wegens medeplichtigheid terechtstaat. Chmielewski's directe supe rieur ex-kapitein Piotrowski zou tijdens de voorbereiding van de ontvoering herhaalde lijk hebben laten doorscheme ren dat de „opdracht van bo ven kwam" en dat „de top al les accepteert", aldus Chmie lewski. Uit het verhoor van gisteren kwam naar voren dat de aangeklaagde in de veron derstelling verkeerde dat ook andere afdelingen van de poli tie, met name de militie van Warschau, bij de affaire be trokken waren. Ook schoof Chmielewski de schuld van de moord herhaal delijk in de schoenen van Pio trowski en ex-luitenant Les- zek Pekala (32). Piotrowski is naar zijn mening de voor naamste verantwoordelijke voor de dood van de geestelij ke, die in verband met zijn uitgesproken steun aan het verboden vakverbond Solida riteit moest worden „geïntimi deerd". De priester is volgens Chmielewski „mishandeld door Piotrowski en Pekala", terwijl hij zelf tot drie maal toe tevergeefs heeft gepro beerd Popieluszko's leven te laten sparen. Hij bekende Po pieluszko te hebben ontvoerd maar ontkende schuldig te zijn aan de dood van de geestelijke. Eerder liet ook Pekala weten dat Popieluszko's dood hem niet kan worden aangerekend. Het verhoor van Chmielewski werd bemoeilijkt door de slechte conditie waarin deze beklaagde sinds zijn arrestatie verkeert. Chmielewski, die last heeft van zenuwtrekken in zijn gezicht en moeilijkhe den bij het spreken, viel op een gegeven moment flauw. Hij staat onder voortdurende medische controle en mag tij dens de verhoren blijven zit- Adviseur Reagan stapt op wegens te laag salaris WASHINGTON Na minis ter van binnenlandse zaken William Clark heeft ook het plaatsvervangend hoofd van de staf van het Witte Huis, Mi chael Deaver, zijn ontslag in gediend bij president Reagan. Reagan gaat zodoende zijn tweede termijn in zonder zijn adviseurs, die hem vier jaar geleden vanuit Californië volgden. Want behalve Clark en Deaver verdwijnt waar schijnlijk ook Edwin Meese uit de staf van de president. Mee se wil minister van justitie worden. Deaver is al vele jaren een steun en toeverlaat van Reagan en zijn vrouw Nancy. De afgelopen drie jaar heeft hij echter steeds geklaagd over zijn salaris. De 46-jarige Dea ver verdient op dit moment 72.000 dollar (260.000 gulden) per jaar. Van Burson-Marstel- ler, het grootste reclamebu reau ter wereld, zou hij een aanbod hebben gekregen om voor 200.000 dollar (ruim 7 ton) per jaar de vestiging in Washington te gaan leiden. SMIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH 3) Toen de boekhandelaar G. van Uylen het pleintje voor de smidse zag, keek hij als door de donder getroffen rond. Hij stapte uit zijn auto, dribbelde nerveus een paar passen naar rechts, liep toen weer terug naar links, en mompelde: „Verbazingwekkend! Er lijkt vrijwel niets veran derd..., vrijwel niets..." Maar toch scheen er iets te zijn, dat hem niet beviel. Misschien doen we er zelfs beter aan te zeggen, dat er iets NIET was, wat hem niet beviel. „De trapgevel ont breekt...," mompelde Gozewijn. Om deze con statering te toetsen, haalde hij een oude gravu re uit zijn zak, die hij voorzichtig openvouwde. „Juist...," zei hij toen. „Dit is het huis. Het huis Uylenborgh. Maar de trapgevel ontbreekt. En wat is het huis Uylenborgh zonder -trapgevel?" Deze vraag kunnen wij onmogelijk beant woorden, en daarom volgen wij de heer G. van Uylen maar liever naar binnen. Het is duidelijk, dat de boekhandelaar zichzelf had opgevijzeld tot een staat van hevige opwinding. Hij rende tenminste lawaaiig de smidse binnen en riep: „Wel sakkerloot! Wat heeft U met mijn trapge vel gedaan?" - Smidje Verholen kreeg er bijna pijnlijke oorsuizingen van en antwoordde: „Uw trapgevel? Weet ik veel van uw trapgevel! Breek me de mond liever niet open over de trapgevel hier, want..., jasses! Als ik dèar nog aan denk!" BRUSSEL OSLO De NAVO heeft gisteren te rughoudend gereageerd op de schending van luchtruim van de NAVO- lidstaat Noorwegen vorige week door een kruisraket uit de Sovjet-Unie. De NAVO reageert gematigd omdat ze het klimaat rond de besprekingen tussen de VS en de Sovjet-Unie niet wil belasten. Begin volgende week praten de ministers Shultz en Gromyko in Genè- ve over een mogelijke her vatting van de besprekingen over wapenbeheersing. Een woordvoerder van het Noor se ministerie van defensie verklaarde eerder op de dag wegen een onbekend vlie- dat Oslo de zaak als een on- gend voorwerp zichtbaar, geluk beschouwt. Vorige Daarna verdween het in de week vrijdag was gedurende richting van Finland. Ver- één minuut op de radar- moedelijk is de kruisraket schermen van de noordelijke volgens de Noorse defensie- Finnen hebben nog niets ge- luchtverdediging van Noor- woordvoerder en Jane's een vonden SS-N-3 die sinds 1962 opera tioneel is en een reikwijdte heeft van 450 km neerge stort in of bij het Inari-meer noordoost-Finland. Schoonmaak- operatie Libanese leger uitgesteld Een militair van het Libanese le ger liet gisteren in Beiroet zijn laarzen nog maar eens poet sen, omdat hij nog niet naar de kustweg ten zui den van de Liba nese hoofdstad kon gaan. Vol gens plan had den Libanese militairen giste ren moeten be ginnen met het opruimen van barricades en explosieven tus sen Beiroet en het door Israël bezette Zuid-Li- banon. Deze operatie kon niet doorgaan we gens een me ningsverschil tussen de druzi- sche en de rechts-chris- telijke milities. BONN Het met veel spanning tegemoet geziene Flick-proces tegen de voormalige Duitse minsters van economische zaken, Hans Friderichs en Otto Graf Lambsdorff, gaat voorlopig niet door. Het proces tegen de beide liberalen, dat donderdag 10 januari zou begin nen, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Lambsdorff en Friderichs worden ervan beschuldigd dat zij zich door het Flick-concern hebben laten omkopen Beiden zouden van Flick-manager Von Brauchitsch grote bedragen hebben ont vangen op een moment dat zij als minister moesten beoordelen of Flick een belastingvrijstelling van ruim 800 miljoen mark verleend moest worden. Lambsdorff, die onder druk van het schandaal moest aftreden, is momenteel parlementslid voor de FDP. Zijn partijgenoot en voorganger Friderichs is voorzitter van het bestuur van de tweede bank van het land: De Dresdner Bank. Hij wordt voor de duur van het proces vrijgesteld van zijn taken bij de bank. Naast Lambsdorff en Friderichs moet ook Von Brauchitsch te recht staan voor de rechtbank in Bonn. De president van de rechtbank heeft besloten het proces te verdagen omdat de offi cier van justitie de aanklacht tegen de Flick-manager heeft uit gebreid. Behalve van omkoping wordt hij ook beschuldigd van belasting-ontduiking. De officier van justitie is van plan ook de aanklacht tegen Lambsdorff uit te breiden met de beschuldiging van belastingontduiking. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het Italiaanse EG-semester is begonnen. Na Ierland is het de beurt aan Italië om gedurende zes maanden (tot 30 juni) de Europese Gemeen schap aan te voeren, en naar men hoopt meer in houd en gestalte te geven. In Italië krijgt dit voorzit terschap grote aandacht, en de verwachtingen zijn hooggespannen. Eerste minister van Italië is de socialist Bettino Craxi, en hij is dus de nieuwe voorzitter van de Europese Raad van Rege ringsleiders. Giulio Andreotti is de nieuwe voorzitter van de Raad van Ministers van Bui tenlandse Zaken en Pandolfi van die van Landbouw Alle drie zijn zijn door de wol ge verfde politici die (ook al heb ben ze enige moeite met de vreemde talen) niet onderdoen voor hun buitenlandse colle ga's. Craxi ziet zijn taak als leider van Europa zo: „In Europa zullen we moeten zoeken naar een oplossing van een kleverig en ingewikkeld geschil, dat de toch al zo breekbare instellin gen van de Gemeenschap dreigt te verlammen. Wij zjjn van plan zo een zo mogelijk belangrijke en veelbetekenen de impuls te geven aan een Gemeenschap die zich op een tweesprong bevindt: ofwel de Gemeenschap slaagt er in zich te consolideren en te ontwik kelen, of ze dreigt in een crisis Het Italiaanse voorzitterschap heeft van zijn voorgangers enige problemen geërfd die zich toch niet zomaar met eni ge goede wil en optimisme la ten oplossen. Er ligt een begro tingsprobleem. de Spaans-Por tugese toetreding kan niet lan- Ser worden uitgesteld, en er is et vraagstuk van de Europese Unie Op al deze terreinen wil het duo Craxi-Andreotti be langrijke (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Niet alleen Ne derland, ook Italië is ge troffen door een koude- -golf. Op bepaalde plaat sen in het noorden daalt de tempertuur 's nachts tot ruim 20 graden onder nul. In Rome worden de laagste temperaturen ge meten van de laatste tien jaar. en ook in het zuiden, een gebied dat het grootste deel van het jaar lijdt aan hittegolven en droogtes, is de koude intens. De koude in Noord-Italië gaat gepaard met hevige sneeuwval. In Midden-Ita- lie is het ook ijskoud, maar hier ontbreekt de sneeuw. Normaal doet de Neder landse winterjas in Rome geen dienst, omdat het er nauwelijks vriest, en als het wel het geval is. alleen voor een of twee dagen per winter. Deze winter is diezelfde win terjas een elementair en onmisbaar kledingstuk gebleken. Al twee weken lang zakken de nachtelijke temperatu ren in Rome tot drie a vier graden beneden nul. Intussen verkeert het Mid- denitaliaanse wintersport- spanning, omdat het be richt is verspreid dat de paus komt skiën. Het Vati- caan heeft het bericht offi cieel tegengesproken, het geen normaal betekent dat er iets van waar is. Maar om te skiën hoeft de paus niet naar de Monte Livata te gaan. om de eenvoudige reden dat er dit jaar nog geen fatsoenlijke laag sneeuw is gevallen. Verderop naar Zuid-Italië heeft het weer wel ge sneeuwd. In Basilica ta Zuid-Italiënormaal toch al de meest onherbergza me streek van het hele land. hebben sneeuw, ijs. overstromingen en aard verschuivingen grote ver woestingen aangericht. Volgens de meteorologen heeft Italië zijn abnormale winter te danken aan een koude luchtstroom die haar oorsprong heeft in Noorwegen. Voorlopig is er geen verandering in dit weerbeeld te verwachten Dat is vervelend voor die talrijke Romeinen die geen centrale verwarming in hun huizen hebben, en vooral voor de inwóners ten wereld zijn afgesloten. (ADVERTENTIE) WINTERSPORT JANUAR11985 18 en 25 januan a.s.. pendelreis WATTENS QQC w5vi" MIEDERS AAC 10 dagen 4vwi" 19en 26 januari <j_s.. standplaatsreis mcl TERPENS 8dagen 18.2125 en 28 >anuan as. pendelreis WINTERBERG SAUERLAND 4 dagen vanaf 5 dagen vanaf 7 dagen vanaf 26)anuana^., slandplaatsreis. mcl. WAIDRING 8 dagen Inbchtmgen en boekingen 070-190882maandag t/m vnjdog van 9 tot 16 uur of persoonlek in onze stadsvee- t>gmg Spuistraat 71 hoek Spui Den Haag. «Fsiithoff pers

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7