Naderend koufront kan rijgedrag beïnvloeden 4 <jb Vertraging post valt mee nt1 Chaos verwacht in scheepvaart Bij hergebruik placenta vrouw eerst informeren ^BINNENLAND CcicUcSommxt VRIJDAG 4 JANUARI 1985 PAGINA 3 HELKHANDELAREN VERWIJTEN 30EREN VALSE CONCURRENTIE diaj 'EN HAAG De melkboeren in ederland willen dat de overheid b snel mogelijk paal en perk stelt an de verkoop van melkprodukten loor veehouders, die de laatste azen. Irnaan(jen meer dan verdubbeld zijn. 1 tusseOe handelaren voelen zich daardoor 'ing, d$"nstig benadeeld en spreken van le steurla'se concurrentie. De Nederlandse kveldda^e^anc*e'aren Organisatie (NMO) phat dat het aandeel van de vee- J °eiouders in de verkoop van meik an nie|rodukten landelijk op bijna 8 pro- igen seent ligt, in het oosten van het land iaamsW>nis zelfs op 17 a 18 procent. „De ?unden'ee'10uc'ers pikken de klanten in op me, ite dra. die eigenlijk bij de detaillist thuisho ren", zegt woordvoerder P.Visser van de NMO. Het is de handelaren vooral een doorn in het oog dat vee houders hun produkten ook nog eens ver beneden de minimumprijs verkopen. Die prijs ligt op 1,22 per liter. Volgens de NMO verkopen de boeren een liter voor 90 cent en minder. Het oprukken van de boer derijverkopen wordt vooral toege schreven aan de invoering van de superheffing. Veehouders willen hun overtollige melk slijten aan klanten die bij hen aan de deur ko- Voorbereiding kruisraketten niet stopgezet DEN HAAG Minister De Ruiter van Defensie is niet bereid de werkzaam heden die verband houden met de voorbereiding van eventuele plaatsing van kruisvluchtwapens in ons land stop te zetten totdat de rechter uitspraak heeft gedaan in het tegen de Staat aangespannen proces over de plaatsing. De minister van Defensie heeft dit meegedeeld aan PSP-fractievoorzitter Van der Spek die hierop in schriftelijke vragen had aangedrongen. Wel is de minister bereid Van der Speks verzoek in te willigen om processtuk ken die van de zijde van de Staat tijdens het geding worden ingebracht, ter kennisneming aan de Tweede Kamer toe te zen den. Vrouw die vriend met olie overgoot op vrije voeten AMSTERDAM De 25-jarige D.P., die in augustus vorig jaar haar vriend had geprobeerd te doden door hete olie over hem heen te gieten, is vandaag op vrije voeten gesteld. Zij werd door de rechtbank weliswaar veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, maar acht daarvan zijn voorwaardelijk. Omdat ze al vier maanden in voorarrest had gezeten, kon ze haar cel meteen na de uitspraak verlaten. Zowel de officier als de rechtbank zagen weinig heil in langere gevangenis straf omdat de jonge vrouw, die het moeilijk had met de verhouding van haar vriend met nog een andere vrouw, „slecht kon aarden in de gevangenis". De offi cier geloofde niet in celstraf, want, zo zei hij, als zij dan uit de gevangenis komt, zit zij nog steeds met die drie hoeksverhouding. Wanneer zij een goede begeleiding krijgt van het Sociaal-Psychologisch Werk (SPW) van de reclasseringsvereniging zal zij er beter mee leren omgaan, vond hij. be- daar-f^eersveranc^er'n9en hebben een merkwaardige invloed op het concentratievermo- Gisteren kwamen er sneeuwruimers aan te pas om de wegen in het zuiden van het ingenPen van autom°bilisten. Soms kan dat aanleiding geven tot ongelukken. land berijdbaar te houden, ijzon-l Langla ufloipes weer ingericht DEN HAAG De sneeuwval van de laatste dagen maakt ook in de lage landen het skiën weer mogelijk. Op tal van plaat sen. in het Zuid- en Noordhollandse duinge bied (o.a. Wassenaar), op de Vel uwe. in Brabant en Limburg worden weer langlaufloipes uitgezet. Dit weekend zal weer op grote schaal in Nederland kun nen worden geskied, aldus de ANWB. Er is een run op de verhuurbedrijven te verwachten. De sneeuw- lijn van de ANWB (070- 26.46.46) geeft gedetailleer de informatie over de ski mogelijkheden. Ook in België zullen dit weekeinde alle skipistes, zowel voor de langlaufer als de alpineskiër, geopend zijn. In de provincie Luik ligt 15 tot 30 centimeter sneeuw op de langlaufpis tes. Alpineskiërs kunnen rekenen op ongeveer 20 centimeter sneeuw op de pistes van La Gleize, Lier- neux, Malmedy. Bevercé. Olivat en Spa. Voor dege nen die niet met de eigen auto naar de piste willen, is er een mogelijkheid per bus te reizen vanuit o.a. Brussel. Leuven en Ant werpen. Informatie over ski-mogelijkheden en de vertrektijden van de bus sen is te verkrijgen via te- •litiekLEIDSCHENDAM de si-krijgen koud inderr etP lenoe „We over het algemeen minder ge- vochtig voelig voor dan vrouwen. Dat Met een trefzekerheid, veel personen dat wijzigende e eigen wolkentuurder weerbeeld kunnen ervaren, lleboer tot een goedbe- komt waarschijnlijk doordat er loeiende amateur degradeert, veranderingen optreden in de geert 'veten sommige reumalijders, /bejaarden of mensen met ringen in de bloedsomloop ties kan een licht gevoel in het eranderingen r ons y00rSpenen. aren. Maar naderende weersomsla- eant-gen, die zij heel duidelijk in t be- pun lichaam aanvoelen, heb- ngen ^en 'n °P een vee^ ëroie~ groep personen invloed. op de drie mensen is zo [evoelig voor weersverande- ingen, dat zij zich wat licht in iet hoofd gaan voelen, wat 'nder geconcentreerd zijn, of n ietsje onregelmatiger hart- ilag krijgen. Mannen zijn er hoofd of ongeconcentreerd- heid natuurlijk niet zo veel kwaad. Maar tijdens het auto rijden kan het fatale gevolgen hebben. Deskundigen van bij voorbeeld de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) in Leidschendam zijn het daar wel over eens. „Het kan de druppel zijn, die in een ge vaarlijke situatie de emmer doet overlopen", zegt woord voerder W.K.H. Krop. Het zenuwstelsel reageert op een stijgende of dalende lucht druk, op veranderingen in de vochtigheidsgraad in de lucht, op een plotseling optredende temperatuurstijging of -daling. Als een warmte- of koudefront ons land snel nadert, is dat in wezen een extra ongevalsfac tor in het verkeer. Al zo'n zes tig uur voordat een dergelijk front over ons land trekt, be gint de ongevalscurve te stij gen. Is het front eenmaal voorbij getrokken, dan daalt ze overigens weer even snel. „Bepaalde weersomstandighe den hebben hele duidelijke in vloeden op de mens", zegt SWOV-woord voerder Krop. „Een bekend voorbeeld daar van is de föhnwind in de Al penlanden. Je ziet dat dan het aantal zelfmoorden toeneemt; de mensen worden er op de een of andere manier depres sief van. Het schijnt iets te ma ken te hebben met een gewij zigd ozongehalte in de lucht". „Hoe het met zich snel wijzi gende weersomstandigheden in eigen land precies zit, weet eigenlijk niemand. Het is voor ons wel zeker dat het invloed heeft op het gedrag van de weggebruikers, maar het is een erg moeilijk proces om dat in statistieken te isoleren en vervolgens te zeggen dat het een belangrijke boosdoener is bij zo en zoveel ongelukken. Bovendien: er spelen altijd zo veel andere factoren mee. Denk maar aan een nat weg dek, waar een olie- of water- laag op ligt (aquaplaning), is de bermmarkering goed, in hoe verre is men op de hoogte met de plaatselijke situatie, is de bestuurder oververmoeid of heeft hij alcohol gedronken. Die laatste twee zijn, wat wij noemen, dominante factoren. Maar nogmaals: ook het weer en de veranderingen daarin kunnen een woordje meespre ken. Hoeveel ongelukken mede daardoor ontstaan weten we niet", aldus SWOV-woord- voerder Krop. „En ook al zou den wij het wel weten, dan nog is de vraag wat je eraan kunt doen. Niettemin is het natuurlijk goed dat men zich de invloed van weersverande ringen op het weggedrag reali seert". Canadese bevrijders bij 40e herdenking APELDOORN Tijdens de veertigste herdenking van de bevrijding in mei zal opnieuw een groot aantal Canadese be vrijders van weleer deelnemen aan de festiviteiten. De Cana dese stichting We Do Remem ber verwacht dat eind april begin mei tussen de 800 en 1500 oud-strijders naar Neder land zullen reizen. Dit heeft de Stichting Bevrijding '45 in Apeldoorn bekendgemaakt. De Canadese stichting ver moedt dat gezien de leeftijd van de voormalige bevrijders, het de laatste keer zal zijn dat er een dergelijke grootschalige reis wordt georganiseerd. LOODSEN ZETTEN ACTIE DIT WEEKEINDE VOORT onthqud zullen het komend weekeinde het zeescheep- vaartverkeer in en rond de Nederlandse havens treffen. Boze rijksloodsen hebben gis teren nogmaals benadrukt al leen voor noodgevallen in ac tie te komen. Vanaf vanavond zeven uur tot maandagmorgen zeven uur worden geen sche pen beloodst. De loodsen zet ten daarmee hun eis kracht bij voor een onregelmatigheids toeslag van 1300 gulden per maand. Een bod van 800 gul den hebben zij eerder al afge wezen. De Rotterdamse ha venwethouder R. den Dunnen vreest ernstige gevolgen voor de concurrentiepositie van de Nederlandse havens en voor die van Rotterdam in het bij zonder. Met het chaotische weekeinde in het vooruitzicht heeft de havenpolitie instructies gekre gen op grond van de Wet Ge vaarlijke Stoffen zonder par don proces-verbaal op te ma ken tegen kapiteins die met gevaarlijke stoffen aan boord van hun schip zonder loods een haven proberen in of uit te varen. Hetzelfde geldt voor schepen die langer zijn dan 250 meter. Woordvoerders van het minis terie van Verkeer en Water staat uitten gisteren hun te leurstelling over het feit dat het door de staat tegen de loodsen aangespannen kort ge ding niet vóór het weekeinde voor de president van de Rot terdamse rechtbank kan die nen. Intussen is een discussie op gang gekomen over de vraag of de acties van de lood sen al dan niet voorbarig zijn. Op het ministerie van Verkeer en Waterstaat is men zeer ver baasd over de houding van de loodsen; men beschouwde zich op het moment van het plotse linge uitbreken van de acties nog volledig met hen in ge sprek. De loodsen verwijzen ter on dersteuning van hun eisen naar het particuliere bedrijfs leven, waar onregelmatigheid stoeslagen van dertig procent bepaald geen uitzondering zijn. Ze wensen ook een dergelijk percentage, hetgeen hen de beoogde 1300 gulden in de maand extra zou opleveren. Een dergelijke bruto-toeslag geldt ook voor de sleepdien sten in de haven van Rotter dam. Werknemers van onder meer Smit Internationale krij gen in veel gevallen zelfs veertig procent. Woordvoerders van de Vere niging de Nederlandse Loods (waarvan de meeste van de 850 loodsen lid zijn) wijzen erop dat het werk van de lood sen slecht te vergelijken is met ander werk in de haven. Dat komt vooral door de grote ver schillen in opleiding. Alleen gezagvoerders van schepen hebben volgen hun een onge veer gelijkwaardige positie. „Wij zien onszelf het lièfst op één lijn met onze buitenlandse collega's", verklaart secretaris J. van Harmeien van de VNL. Die buitenlandse loodsen ver dienen volgens hem vaak be duidend meer dan de Neder landse vakgenoten. Het al jaren lopende conflict over de toeslag leidde een half jaar' geleden tot een brief waarin de VNL de minister vroeg om .Joon naar werken": de loodsen verzochten te wor den ingedeeld in een hogere bezoldigingsschaal. In reactie hierop stelde het ministerie van verkeer en waterstaat in samenwerking met Binnen landse Zaken een zogeheten functiewaarderings-onderzoek in. Daarbij werd de zwaarte van het loods werk eens goed doorgelicht en vergeleken met andere functies. Loodsen werken in continu dienst, vijf dagen lang op af roep. Daarop volgen vier vrije dagen. Volgens berekeningen van het ministerie van ver keer en waterstaat werken de loodsen netto dertig uur. Voor de onregelmatige werkomstan digheden, zo concludeerden de ambtenaren bij hun onder zoek, zouden eerste klasse- loodsen in totaal per maand een toeslag moeten krijgen van 836 gulden. De best be taalde loodsen zouden er daar entegen slechts 350 gulden op ruit gaan, omdat ze de rang seniorloods moeten inle- Het voorlopige resultaat van het onderzoek werd de lood sen 12 december voorgelegd, hoewel de consequenties van de voorstellen tussen de twee departementen nog niet volle-" dig waren doorgesproken. Toen de ambtenaren van de ministeries er eergisteren nog steeds niet uit waren, en de loodsen weinig hoop hadden dat hun eisen zouden worden ingewilligd, gingen ze tot actie over. Vooral net inleveren van de seniorrang is voor de lood sen volstrekt onbespreekbaar. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Ver keer en Waterstaat zijn de loodsen te ongeduldig en is er nog veel mogelijk. n t Kwaliteit nieuwbouw blijft slecht AMERSFOORT Het is nog e da-fteeds slecht gesteld met de in deKwahteit van nieuwe wonin- aar- Ben- Eén op de vijf huizen ver alge- Toont bij oplevering ernstige lauf-gebreken of zelfs bouwfouten mo-foals scheef metselwerk. Dit is ikiën gebleken uit een gisteren ge publiceerd onderzoek van de ski-Neren'g'n8 Eigen Huis naar de r ge. toestand bij oplevering van neenfueuwe woningen. De vereni- ip de«'n6 heeft er 364 huizen voor ïn js.t>ekeken. Een jaar geleden wa- ïliik ren de uitkomsten van een met zeRde onderzoek nagenoeg ge- atig lijkluidend. 8ra' In vergelijking met januari >uw- f984 is het gemiddeld aantal iker tekortkomingen per woning lom f?este8en van zestien tot twin tig, maar de herstelkosten daalden van 1200 gulden naar 1850 gulden. Bij 24 procent van 3Q de woningen zaten de ramen 3o scheef in de muren en bij 14 procent was als sprake van schimmelvorming of lekkage. 3o Slechts drie procent van de 30 onderzochte huizen, tien stuks, 40 bleek geheel vrij van manke- 75 menten te zijn. In ruim een - 75 kwart van de huizen ontbra ken op de dag van oplevering aansluitingen van water, elek- go tricteit of aardgas. Voor veel 05 huishoudens betekende dit uit- 50 stel van verhuizing, wat aller- 45 lei nare financiële en prakti sche gevolgen had. (Van sociaal-economische redactie) DEN HAAG De „ga rantie" die de PTT'geeft dat poststukken voor. in terlokaal verkeer al de volgende dag hun bestem ming bereiken, als ze ten minste voor zes uur 's middags zijn gepost, geldt maar voor 1 miljoen particuliere poststukken. Voor de zogenaamde za kelijke post, de rest van de ruim 16 miljoen post stukken die de PTT dage lijks te verwerken krijgt, gelden afwijkende con tracten. Daarin wordt be paald, dat de betreffende stukken ten hoogste bin nen drie dagen moeten worden besteld. Berichten in de krant van gisteren, als zouden honderd duizenden poststukken dage lijks te laat aankomen, zijn dan ook onterecht, verzekert een woordvoerder van de PTT. Het postbedrijf belooft voor het overgrote deel van de post namelijk helemaal niet, dat die binnen 24 uur op de plaats van bestemming zal zijn. Van echte vertragin gen kan dan ook alleen ge sproken worden bij de parti culiere post. Daarvan belooft de PTT over het algemeen, dat zij de volgende dag op de plaats van hun bestemming zijn, wat bij 96 procent van dat aantal ook werkelijk ge beurt. Na het weekeinde geldt een percentage van 91 procent. Het totaal aantal poststukken, dat dus echt een dag te laat aankomt, beloopt daarmee ongeveer 40.000 per dag. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. FRIEMELS «N^HENICie.HCecAjH 75 jevANQtyc INCB(is y?G/\o'o. dan UJEJEËN MAAR UfT.- Bomaanslag transformator professioneel MEDEMBUK De bomaanslag die gistermorgen een transforma torstation van het Provinciaal Elektriciteitsbe drijf Noord-Hol land zwaar be schadigde is ge pleegd met een „professionele springstof". Dat Is het resultaat van een eerste analyse van rest materiaal van de bom dat is ver zameld door de Explosieven Op- ruimings Dienst. Volgens een po litiewoordvoer der zal de verde re soortbepaling plaatsvinden in het gerechtelijk laboratorium en ongeveer een week duren. Kaartcontrole in nachtbussen bestaan blijft AMSTERDAM De kaart controle door de chauffeurs op de nachtbussen in Amsterdam moet gehandhaafd blijven en zo snel als verantwoord is uit gebreid worden. Daarvoor is het nodig dat de chauffeur snel bijstand kan krijgen. Bin nen het Gemeente Vervoer Bedrijf (GVB) in Amsterdam worden ondersteuningsploe- gen van controleurs gevormd, die in vorkomende gevallen te hulp kunnen komen. Ook de politie zal extra surveillance- -bijstand verlenen. Dat is het resultaat van het overleg dat gisteren is gevoerd naar aan leiding van een drietal inci denten in nachtbussen deze week, waarbij chauffeurs mis handeld werden. DEN HAAG Informa tie aan de moeder over mogelijk verder gebruik dan wel vernietiging van de placenta lijkt op zijn plaats. Dit heeft staatsse cretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) meege deeld aan de Tweede-Ka merleden van PvdA, CDA en VVD, die schriftelijke vragen hadden gesteld over het hergebruik van placenta's van vrouwen die in een ziekenhuis be vallen. De staatssecretaris wil eerst nog overleg met de Zieken fondsraad voordat hij over deze zaak een definitieve uit spraak doet. Daarin moet dan ook duidelijk worden wat de infomratie aan de moeder moet inhouden, in hoeverre haar toestemming nodig is of een verklaring van bezwaar. Placenta's van menselijke her komst worden, volgens Van der Reijden, in grote hoeveel heden gebruikt voor de pro- duktie van belangrijke genees middelen, zoals albumine (een bloedplasma vervangend mid del) en gammaglobuline. Voorts worden placenta-ext racten van menselijke en dier lijke herkomst gebruikt voor de fabricage van sommige cos metica. Van der Reijden vindt vooral dat placenta's niet voor deze laatste doeleinden mogen worden gebruikt als de vrouw daarvoor geen toestemming geefl. „Samenzwering justitie en fiscus tegen ABP-directeur" DEN HAAG „Een samen zwering tussen de fiscus en het Openbaar Ministerie om mijn cliënt op een onrechtmatige manier tot een bekentenis te dwingen". Zo betitelt de raads man van ex ABP-directeur be leggingen Masson de actie van de belastingdienst Limburg om beslag te leggen op de villa van zijn cliënt in het Limburg se Landgraaf Masson zit sinds 10 mei in het Maastrichtse Huis van Bewa ring op verdenking van frau de. In augustus onthulde de of ficier van jusiUtie, mr. Van Opstal, dat Masson zo'n vier ton aan steekpenningen had geïncasseerd via een geheime Duitse bankrekening De be lastingdienst stuurde Masson prompt een voorlopige aanslag die mede op die bron van in komsten was gebaseerd, en liet tegelijkertijd beslag leggen op ziin villa plus inboedel. Masson weigert de aanslag te voldoen. Erkenning van de belastingschuld zou immers neerkomen op een bekentenis, en Masson ontkent de feiten die hem ten laste zijn gelegd (oplichting, geknoei met fail lissementen. en het incasseren van steekpenningen). De advocaat is ervan over tuigd dat de actie van de fiscus in overleg met het Openbaar Ministerie is ingesteld om zijn cliënt een bekentenis te ont lokken. Hij leidt dat af uit het feit dat de beslaglegging door de fiscus en de onthulling van de geheime bankrekening door ae officier op exact het zelfde moment plaatsvonden. Bovendien heeft de fiscus geen belang bi» beslaglegging, aldus mr. Pfeil: „Zo n liuis loopt heus niet weg. Volgens mij fungeert de fiscus hier op on rechtmatige wiize als verleng stuk van het OM. maar verzet is onmogelijk omdat ik niet over bewijzen beschik". Mr. van Opstal ontkent overigens de beschuldigingen van Pfeil.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3