TAFEL Jackson vraagt paus naar Zuid-Afrika te gaan fiïïlTI Milieusurveillance per heli in het hele land succesvol £eidóe Somcmt,, kerk wereld Raad Kerk en Israel betreurt „officieel" contact met PLO Vietnamese bisschop onder huisarrest Rajiv, de hoop van India; ra'm weer Langlaufen b ook dicht pi bij huis 1)1 ACHTERGROND Ccidóc Souoant VRIJDAG 4 JANUARI 1985 PAGINA 26 .IN Niemöllerstraat in Jena Per 1 januari is de straat waaraan het in 1983 gereed gekomen Martin Niemöllerhuis te Jena in de DDR ligt, genoemd naar deze predikant, die symbool werd van het verzet van de Be kennende Kirche tegen de naziheerschappij. De gemeenteraad heeft hiertoe besloten omdat in het stadsdeel Neulobeda van deze Thüringse universiteitsstad meer straten zijn vernoemd naar mensen uit het verzet tegen Hitier. Martin Niemöller is van 1947 tot 1964 voorzitter geweest van de regio nale Evangelisch-Lutherse Kerk van Hessen-Nassau. Van 1937 tot 1945 za hij als persoonlijke gevangene van Hitler in de con centratiekampen Sachsenhausen en Dachau. Ruim 11.000 Capucijnen De orde der Minderbroeders-Capuciinen telde per 1 januari 1985 in totaal 11.467 leden (paters en broeders) en 403 novicen. Dat heeft het generalaat van de Capucijnen te Rome meege deeld. Er zijn 78 provincies en 79 andere bestuurslichamen van deze in 1619 onafhankelijk geworden orde. De leden leven vol gens de regel van St. Franciscus van 1223. De Capucijnen zijn met 528 leden het sterkst vertegenwoordigd in Zwitserland, ge volgd door de St. Karls-provincie van Lombardije in NoorcLI- talië met 432 en de Spaanse provincie Navarra-Cantabria-Ara- gon met 426 leden. De Nederlandse provincie staat met 264 le den op de negende plaats, de Vlaamse provincie is met 256 le den tiende. Er zijn twee soorten mensen: de ene soort bestaat niet. Victor E. van Vriesland. De Amerikaanse voor vechter van mensenrech ten en ex-presidentskan didaat ds Jesse Jackson, is gisteren door paus Jo hannes Paulus II in pri- vé-audiëntie ontvangen. Jackson verklaarde na afloop van het onderhoud dat hij de paus heeft ge vraagd naar Zuid-Afrika te gaan om een bijdrage te leveren aan de strijd tegen de apartheidspoli tiek in dat land. In het gesprek heeft Jackson nog vier andere kwesties aan de orde gesteld: de kernwa penwedloop, de honger in Afrika, de Amerikaanse eco nomie en de politieke onrust in Midden-Amerika. Maar het belangrijkste onderwerp was de rassenscheiding in Zuid-A frika, zei Jackson op een pers conferentie. Hij zei een paral lel te hebben getrokken tus sen de situatie in Zuid-Afrika en het geboorteland van de paus, Polen. In Polen is de- vakbeweging Solidariteit ver boden en zijn de vakbondslei ders gedetineerd; in Zuid-A frika is precies hetzelfde aan de hand met de onafhankelij ke bonden van zwarten, be toogde Jackson. En in beide landen is naar zijn oordeel sprake van onderdrukking van de godsdienst. „Wij heb ben de paus gevraagd dezelf de soort stap te ondernemen als met betrekking tot Polen, en naar Zuid-Afrika te gaan, zei Jackson. De aanwezigheid van de paus daar zal de men sen inspireren en een recht vaardiger samenleving tot stand brengen. Jackson wilde niet ingaan op de reactie van de paus op dit verzoek. Het Vaticaan verstrekt nooit mededelingen over prive-au- dienties. Jackson brak vorig jaar in ons land met die code door een gesprek met de ko ningin in de openbaarheid te brengen. De baptistenpredikant wil 4 februari in Zuid-Afrika de in stallatie bijwonen van Nobel prijswinnaar Tutu als angli caanse aartsbisschop van Jo hannesburg. Hij heeft tot op heden echter van de Zuidafri- kaanse autoriteiten geen vi sum gekregen. Ds. Jesse Jackson bij de paus. De raad voor de verhouding van Kerk en Israel van de Ne derlandse Hervormde Kerk betreurt de wijze waarop de Raad van Kerken het gesprek met vertegenwoordiger G. Khoury van de PLO in Den Haag in de openbaarheid heeft gebracht. Door het contact te presenteren als een officieel gesprek met de PLO is volgens de Raad Kerk en Israel „de indruk gewekt dat de Kerken boven in plaats van tussen de partijen staan en als zodanig diplomatieke en politieke initi atieven kunnen Deze indruk wordt nog versterkt, doordat joodse gesprekspart ners. zoals aanwezig in het Overlegorgaan van joden en chris tenen in Nederland OJEC, niet tevoren op de hoogte waren gesteld van dit initiatief, aldus de verklaring. Overigens is de Raad Kerk en Israel van mening dat gesprekken met beide partijen in het conflict, joden en palestijnen, nodig en geboden zijn, „gezien de haast uitzichtloze tegenstelling van rechten, be langen en menselijke ellende aan beide zijden". Plannen voor VS- zender voor joden in Sovjet-Unie Bij het Amerikaanse Congres is gisteren een wetsvoorstel ingediend voor het financie ren van een radioprogramma voor joden in de Sovjet-Unie. Voorgesteld is drie miljoen dollar (ongeveer 10,5 miljoen gulden) beschikbaar te stellen voor radio-Maccabee, een pro gramma dat wordt verzorgd onder auspiciën van radio-Li berty, een zender die gericht is op de Sovjetunie.„Radio- Maccabee is van essentieel be lang voor de bestrijding van de toenemende pogingen om het joodse culturele leven in de Sovjet-Unie uit te roeien", zo verklaarde een van de in dieners van het wetsvoorstel, de republikein Matthew Ri- naldo. Samen met de senator Paula Hawkins hekelde Ri- naldo de beperking die Rus land oplegt aan de emigratie van joden. Veel belangstelling voor Lutherhuis in Wittenberg Sedert de heropening na res tauratie van het Lutherhuis te Wittenberg (DDR), hebben meer dan 350.000 mensen uit binnen- en buitenland de daar opgestelde permanente aan de kerkhervormer gewijde ten toonstelling bezocht. Nooit te voren zijn in het huis waarin Luther van 1508 tot 1546 heeft gewoond en gewerkt, in zo korte tijd zoveel bezoekers ontvangen. De permanente expositie „Maarten Luther - 1483 tot 1546" zal dit jaar door drie bijzondere tentoonstellin gen worden aangevuld. „Muziek en reformatie" gaat ter gelegenheid van de ge boorte van Johann Sebastian Bach driehonderd jaar gele den op 21 maart open. Op 24 juni begint een tentoonstelling over Luthers biechtvader, de Noordduitse reformator Jo hann Bugenhagen, die vijf honderd jaar geleden werd geboren. Op 29 oktober ten slotte is de opening van de ex positie „Frankrijk is het span ningsveld van de kerkhervor ming - herdenking 300 jaar Edict van Potsdam". In de Lutherhal zal in de loop van dit jaar een werkplaats worden ingericht voor docu mentenrestauratie, waarin sy stematisch het hele unieke be stand aan documenten de Re formatie betreffend, zal wor den nagelopen en zo nodig hersteld. Volgens in Zurich aangeko men Vietnamese reizigers hebben de autoriteiten in Vietnam bisschop Pham Ngoc Chi van Danang onder huis arrest geplaatst. De bisschop heeft schriftelijke toestem ming nodig om zijn huis te verlaten of bezoekers te ont vangen. De overheid heeft het overgenomen, evenals een rusthuis voor oude en zieke priesters. Ook de bisschop van Nha Trang, Nguyen Van Hoa, ondervindt beperkingen in zijn ambtelijk werk. Zo mag hij geen pastorale reizen ma ken zonder schriftelijke toe stemming en mag hij alleen het H. Vormsel toedienen on der burgerlijk toezicht, zonder met de gelovigen verder in contact te treden. In de streek van Phan Rang mogen pries ters niet meer op retraite gaan of andere samenkomsten hou den. Het is de priesters alleen nog toegestaan de mis op te dragen maar ze mogen daarbij niet preken. Kaas- ha vermoutkoekjes met gemengde salade sneeuw pudding vegetarisch Voor twee personen hebt u no dig: 100 g havermout, 1,5 dl melk, 1 ei en 1 eierdooier (het wit is voor de pudding), 100 g grofgeraspte kaas, paprika poeder, peterselie, circa 30 g margarine; uitje. 2 lepels azijn, zout, pe per, 1 lepel olie, 1 appel, 2 schijven ananas, 2 gekookte aardappelen, 150 g knolselde rij, 100 g wortel, ananassap, suiker; 4 dl melk, 45 g maizena, 30 g suiker, 1 pakje vanillesuiker, 1 eiwit, half flesje puddings- Zet de havermout een halve dag weg met de melk. Voeg ei, kaas, paprikapoeder en fijngeknipte peterselie toe aan de geweekte havermout. Laat de helft van de margarine warm worden in de koekepan en schep er „bergjes" (een volle lepelvan het beslag in. Duw de bergjes plat tot koek- dik. Bak de havermoutkoekjes niet al te vlug bruin, keer ze en bak ook de tweede kant bruin. Ge bruik de overgebleven margari ne voor de rest van het beslag. Presenteer de koekjes warm. Snijd de ui fijn, voeg azijn, zout en peper toe en roer er drup pelsgewijs de olie door. Rasp de geschilde appel grof en meng hem direct door het sausje. Snijd ananas en aardappelen klein, rasp knolselderij en wortel grof en meng ze door het appelsausje. Breng het mengsel op smaak met azijn, zout, ananassap of sui ker. Laat de salade een half uur tje op kamertemperatuur staan, zodat de smaak goed kan door trekken en het geheel een pret tige temperatuur krijgt. Zet bijna alle melk op. Klop het eiwit stijf. Meng de maizena, sui ker en het restje koude melk, schenk bij dit mengsel wat hete melk en doe het in de pan. Laat de pudding even koken, doe er de vanillesuiker bij en schep hem luchtig door het eiwit. Doe de massa in een omgespoelde vorm. Laat de pudding afkoelen en opstijven (dat duurt een hal ve dag), keer hem en schenk er de puddingsaus omheen JEANNE SCHIPHOL De milieu surveillance vanuit de lucht begint door het hele land vruchten af te wer pen. Overal waar de rijks politie, samen met andere instanties, gebruik maakt van de helicopters van de Dienst Luchtvaart van Schiphol zijn de resultaten prima. Honderden illegale stortplaat sen zijn al in kaart gebracht en talloze (al of niet illegale) lo zingen op sloten, rivieren en meren opgespoord. Ook ernsti ge bodemverontreiniging in de vorm van gierlozingen en zelfs bloedlozingen van illegale slachterijen werden herhaal delijk een halt toegeroepen. Dit constateert majoor H. Re- mers, hoofd Dienst Luchtvaart naar aanleiding van de zoveel ste succesvolle proefperiode, ditmaal in Noord-Holland. De helicopter blijkt een uiterst ef- fektief middel om moeilijk be reikbare plekken af te speuren naar overtredingen. Alle rijkspolitiekorpsen die milieusurveillance vanuit de lucht toepassen, sommigen sinds kort, anderen al jaren, zijn tevreden over de resulta ten. De heli-surveillance vormt een actieve ondersteu ning van de basis-politiezorg. De speciaal hiervoor opgeleide waarnemers, meestal milieu ambtenaren, signaleren en rapporteren, waarna de plaat selijke politie een nader on derzoek instelt. Vaak betrapt de heli iemand op heterdaad en moet er direct actie worden ondernomen. Wat betreft oppervlaktewater verontreiniging wordt het hele land besurveilleerd. Waar het andere zaken betreft ligt de si tuatie van provincie tot pro vincie verschillend. Op de pro vincies Zuid-Holland, Lim burg en Overijssel na wordt heel Nederland afgevlogen op illegale stortplaatsen. Stortplaatsen In Noord-Holland alleen al zijn het afgelopen jaar zo'n 400 illegale stortplaatsen in kaart gebracht. Veel sloten dreigen hier te worden gedempt met afval. Maar in het district Apeldoorn bijvoorbeeld wordt vrijwel niet illegaal gestort, maar komt de meeste overlast van het illegaal kamperen en crossmotoren die de uigestrek- te heidevelden onveilig ma ken. Opsporing vanuit de lucht blijkt veel praktischer, maar ook prevent iever te werken dan opsporing met surveillance auto's. Dus is de luchtsurveillance vooral daarop gericht. In Nij megen ligt het accent vooral op het lichten en zetten van fuiken en overtredingen van de jachtwet. Een aantal pro vincies sluiten rond deze tijd hun eerste succesvolle proef periode af. De resultaten zijn zodanig dat elke provincie met de lucht surveillance doorgaat, terwijl provincies waar het tot dus verre nog niet werd uitge voerd delen van Brabant en Overijssel dit jaar ook van start gaan. In de meeste geval len wordt de zaak milieutech nisch ondersteund door Pro vinciale Waterstaat, en soms ook door het Hoogheemraad schap. In totaal werken door het hele land zo'n 60 waarnemers aan de opsporing vanuit de lucht. De vluchten worden voorbe reid en uitgevoerd in samen werking met de Dienst Lucht vaart vanaf Schiphol. Vaak gaat er ook iemand van de Rijkspolitie te Water mee. In ieder geval zit er altijd iemand aan boord die het af te grazen gebied goed kent. Het initiatief tot de vluchten gaat daarbij altijd uit van de plaatselijke milieu-instanties. Majoor Remers: „Wij zijn er uitsluitend ter ondersteuning van de plaatselijke politie. De vluchten gebeuren uitsluitend op aanvraag, meestal na het provinciaal milieu-overleg. Daarin is de ene provincie een stuk actiever dan de andere". „De regio Alkmaar bijvoor beeld was er al heel vroeg bij. Daar surveilleren we al jaren vanuit de lucht, evenals in Nij megen. Ik geloof dat Nijmegen Geld voor aanleg snelgroeiend bos DEN HAAG Om de aanleg van snelgroeiend bos voor de houtproduktie te stimuleren hebben de ministers Braks (Land bouw en Visserij) en Van Aardenne (Economische Zaken) een nieuwe bijdra geregeling ingevoerd. Ei genaren van grond kun nen eenmalig 3.000 gulden per hectare ontvangen als zij een bos met snelgroei ende soorten (wilg en po pulier) aanleggen. De re geling is bedoeld om het gemis aan inkomsten in de eerste jaren na inplant te compenseren. EZ heeft voor de regeling 15 mil joen beschikbaar gesteld. De regeling geldt tot het einde van het plantseizoen 1985/86. In delen van Zuid-Holland, die niet al leen zijn bestemd voor bosbouw, maar ook voor recreatief gebruik, mogen ook andere boomsoorten worden aangeplant. als eerste iets deed aan de wa terverontreiniging van de gro te rivieren. Daar wordt het hele zuidelijke deel van Gel derland bij betrokken. Ook Apeldoorn was er vrij snel mee bezig, evenals Leeuwar den. Het district Amsterdam echter startte het afgelopen jaar pas". „Het is een soort groeiproces. Het heeft vooral te maken met het belang dat de overheden hechten aan actief milieutoe zicht. In de provincies met „witte vlekken" zijn doorgaans andere instanties met het mi lieu bezig. Provinciale Water staat is de beheerder van het milieu en heeft ook opspo ringsbevoegdheid. Zij weten precies aan wie vergunningen zijn afgegeven en aan wie niet. Daarom is het handig iemand van deze instantie aan boord te hebben, hij kent het gebied meestal grondig". Soms overweegt zo'n provinci ale waterstaat dan ook om zelf maar te gaan vliegen. Dat was in Noord-Holland het geval. Remers: „Het was een novum dat ze ons rechtstreeks bena derden. Maar twee overheids instanties die hetzelfde gebied gaan afgrazen, daar heb ik als belastingbetaler bezwaar te gen". Dus werden de stoelen in de heli geteld en het bleek dat er nog makkelijk iemand van deze instantie bij kon. Het in teressante was dat de man van provinciale waterstaat duide lijk waarde toevoegde aan de zaak. De proef wordt dan ook zonder meer positief genoemd. Opsporing vanuit de lucht blijkt in alle gevallen veel praktischer, maar ook preven tiever te werken dan opspo ring met surveillance-auto's. En olie lozen in het water is vaak vanaf de weg niet te zien, net zo min als het dem pen van een sloot of het lozen van overtollig gier op een ver afgelegen weiland. Ook illega le autosloperijen kunnen maandenlang verborgen blij ven, terwijl ze vanuit de lucht duidelijk zichtbaar zijn. „We proberen op te sporen wat er fout gaat in de natuur", legt Remers uit, „Vooral in het begin is de vangst vrij groot. Die goede resultaten moeten we helaas wijten aan de ver vuiler. Als die ophield met vervuilen waren wij al lang niet meer nodig". Hoge kosten Toen heeft men het aantal vluchten wat moeten terug brengen in verband met de hoge kosten. Uit de resultaten komen twee dingen duidelijk naar voren. De verontreinigi- gers moeten meestal in de in dustrie of de recreatie gezocht worden. Daarnaast speelt de aard van de bevolking een grote rol. In het district Breda zijn alle voorbereidingen nu achter de rug. In februari gaat de mi lieusurveillance vanuit de lucht hier van start in samen werking met het Hoogheem raadschap Opperwachtmees ter Henderson verwacht er veel van. „Gezien het aantal milieude licten in ons district is een heli een ideaal middel om op die plaatsen te komen war je an ders niet kunt komen. Met als bijkomend voordeel dat je in korte tijd een groot gebied kunt afgrazen. De resultaten elders zijn zodanig dat ik er van overtuigd ben dat het ook hier een groot succes zal zijn". De proef wordt genomen naar aanleiding van een paar oriën terende vluchten van het Bra bantse Waterschap dat tiental len overtredingen constateer de. Ook in Leeuwarden is men druk bezig. Adjudant van de Berg: „We zitten nog in het experimentele stadium, maar de proef verloopt goed. We zijn tevreden over de resulta- De rijkspolitie van Apeldoorn heeft er al een heel seizoen op zitten, met als resultaat een lij vig dossier overtredingen. Voorlichter Van Uiteren meldt dat er niet alleen wordt gekeken naar crossmotoren en fuikenlichters, maar ook naar mestopslagplaatsen, vuilstort plaatsen, lekkende autotanks, gierlozingen, het dempen van sloten en autosloperijen. In één seizoen werden er in het uitgestrekte gebied 44 vluchten uitgevoerd, waarbij 70 keer proces-verbaal moest worden opgemaakt. Zo'n 30 overtreders kwamen er met een waarschuwing af. Ook werd een paar maal assistentie verleend bij het zoeken naar vermiste personen. Van Uiteren: „We bestrijken een zeer groot gebied dat vrij moeilijk met de auto te besur- veilleren is. De proefperiode van vorig jaar was dan ook bij zonder bevredigend". Ook in Nijmegen, waar al een jaar of vier op deze manier wordt ge werkt, is men erg tevreden. CORRY VIS |)EN F éderl; tie net I Ulll' INDIA, de grootste democratie ter wereld, blijft verbazen. I^aandi het afgelopen jaar waren er verscheurende onlusten tussei)e har een rijke, kleine, godsdienstig afwijkende groepering, d<rnstig Sikhs, en de overheersende Hindoes, welke laatsten de steui1alse c hadden van het centrale gezag in New Delhi. Het gewelddaf^ dige verzet van de Sikhs werd op hardhandige wijze gejoucjer smoord, precies zoals de Indiase leiding steeds, al dan niejrodul< met succes, gedaan heeft met de afscheidingsbewegingen seent lij dert het vertrek van de Engelsen in 1947. De voornaamsW>rns z politici die de eisen van de Sikhs in Punjab ondersteunden!ee^OL werden gevangen gezet. Daarop volgde de moord op vrouw Gandhi door Sikhs. Tussen alle politiek getinte dra< ma's door had er een onmetelijke vergiftigingsramp in Bhojl pal plaats die aan ten minste tweeduizend mensen het leven I kostte. Tenslotte waren er de verkiezingen waarin de politie-! I ke erfgenaam van mevrouw Gandhi, haar zoon Rajiv, mel| bijna driekwart van de stemmen werd gekozen, een unicurr in de parlementaire geschiedenis van India. POLITIEK beschouwd is de jonge Gandhi een vrijwel onbe schreven blad. Hij zet de merkwaardige dynastie binnen de vrijwel aan één stuk door regerende Congrespartij voort die) met zijn grootvader Jaharwal Nehroe is begonnen. Juist omT_ dat hij zich tot de moord op zijn moeder niet of nauwelijksB met de politiek had ingelaten, kon hij de hoop worden vanl tientallen miljoenen veelal arme Indiërs. Veelzeggend is het" dat de oude oppositie, ook waar zij over zeer redelijke kandi daten beschikte, van links tot rechts verpletterend is versla gen. De oude politici werden blijkbaar vereenzelvigd met de drama's uit het jongste verleden. Zoals voorheen grootvader en moeder, zijn het ook nu weer de straatarmen! geweest die Rajiv aan zijn grote overwinning hebben gehol-j| pen. OPMERKELIJK is echter dat ditmaal ook het zakenlevenl Gandhi zeer sterk heeft gesteund. Gandhi heeft in zijn cam-| pagne veel nadruk gelegd op de eenheid van India, traditioneel verkiezingsthema maar ook gehamerd op de! modernisering van zijn land, waarvan de meeste bewoners anno 1985 nog steeds niet kunnen lezen of schrijven. Met be-J hulp van het zakenleven wil de jonge Gandhi zijn land open leggen voor de investeerders uit het Westen, die langzaan maar zeker oog beginnen te krijgen voor de reusachtige| markt die India vertegenwoordigt. De Indiase bevolking heeft duidelijk te kennen gegeven dat zij met een nieuwe lei wil beginnen. Rajiv staat dan ook voorj de immense taak de hoop op vooruitgang te verwezenlijken van al diegenen die van andere politici niets meer verwach-l ten. De politieke stabiliteit van India zal opnieuw veel tijd van hem vergen. Ondanks de massaliteit van zijn overwin ning hebben de verkiezingen ook voor een nieuw zorgwek kend verschijnsel gezorgd in het Huis van de Mensen, zoalsg g het parlement in New Delhi officieel heet. Partijen van linksi en rechts zijn weggevaagd, maar regionale partijen zijn daar-f^eer voor in de plaats gekomen. Zij hebben slechts de belangenPen van een enkele deelstaat op het oog. Dat geldt in het bijzon der voor de Sikhsstaat Punjab, die voor het ogenblik politiek LEI I onder curatele is gesteld. Gandhi's eerste grote taak is de si-Krijg' tuatie in Punjab weer enigszins normaal te maken. Zonder^eer de eenheid van India geweld aan te doen, zal hij tegemoetf|ie c moeten komen aan de aspiraties van de Sikh-minderheid dieUoei{ het niet langer kan verkroppen dat zij als melkkoe fungeert X/ete voor de rest van India. bejas ringf De complexiteit van de Indiase problematiek is voor onsVoor westerlingen zo enorm dat men alle hoop zou laten varen. Maai Niet echter de Indiërs. Op die complexiteit wordt geant-gen, woord met een ongekend elan, alsof het verleden niet be-Pun stond. Daarop baseren zij hun hoop op betere ontwikkelingen ren en Rajiv Gandhi belichaamt die hoop. fc^n Matige tot strenge vorst DE BILT (KNMI) Heel Eu- ropa is in de greep van de winter. Vooral donderdag en vrijdag is er op grote schaal sneeuw gevallen. De sneeuw val houdt verband met een de pressie boven Polen die maar weinig van plaats verandert. Om de depressie heen staat een krachtige noordoostelijke stroming waarmee zeer koude lucht wordt aangevoerd. Hier in komen 's nachts temperati^- ren voor van -10 tot -15 gra den. Strenge vorst dus. Over dag loopt de temperatuur nog op tot ongeveer -6 graden, meest matige vorst. Er kan nog wel een enkele sneeuwbui vallen, voornamelijk langs de kust, maar in het algemeen zal het zaterdag droog zijn. Ook de dagen erna blijft de vorst aanhouden. da- ftee» i dekwa DEN HAAG De laatste da-f gen is de sneeuw-situatie i skigebieden dicht bij huis aar-K^"- dig veranderd. Over het alge-*oon meen zijn er goede langlauf-Rebl mogelijkheden en zijn de mo-foal gelijkheden voor alpine-skiën Eel5' redelijk tot goed. JPub In het Alpengebied zijn de ski-rer mogelijkheden op de hoger ge-f9es legen pistes over het algemeen fj,ei goed. De sneeuwconditie op de*»'1?* lagere pistes en in de dalen is-re over het algemeen redelijk, Ten maar in enkele plaatsen, met.?®j* name in Oostenrijk, nog matig. W*- De langlaufloipes zijn overal uitgezet. f" Overzicht gemiddelde sneeuw- 198 hoogten in centimeters: (linker ite kolom; dal; rechter kolom: j8es tig. Viisslngen l.bew. hoge pistes) België Hoge Venen Ardennen Duitsland Eifel Sauerland Harz Zwarte Woud Duitse Alpen Oostenrijk Voralberg Tirol Salzburgerland Karinthië Zwitserland Graubuenden Wallis Berner Oberland 1850 15 - 30 20 - 30 20 - 40 60 - 75 40 - 75 45 - 80 25 - 65 20-50 20 - 45 30 - 70 30 - 80 F 35-65 e 20 - 75 J Frankrijk Savoie/Haute Savoie 30 - 85 Alpes du Sud 30 - 65 Gedetailleerde informatie over de sneeuwhoogten in boven staande landen is dag en nacht verkrijgbaar via de sneeuwlijn ANWB/KNMI. tel. 070- 264646.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2