Eigenaar „Chinees hakt i in op compagnon Vrije Academie Dever in vijf jaar gegroeid naar 170 cursisten d Puinbouw Lenteflora nieuwe naam huisbroeitentoonstelling Katwijker (19) vergrijpt zich aan acht meisjes IJskast'in de sneeuw PL-1"J =1 MAAL lIDEN OMGEVING CatdóeSowuMit VRIJDAG 4 JANUARI 1985 PAGINA 15 schouw euk opÈiDSCHENDAM De Kon. Mij. Tuin- n woe-^uw en Plantkunde houdt maandag 14 coiiege(nuarj vanaf 20.00 uur een bijeenkomst ™ouj het dienstencentrum Duivenvoorde aan t "hÜI Graaf Willem de Rijkelaan in Leid is en tefhendam. De heer G. van der Heide, ofd omrorma^£ hoofd van de wetenschappelij- n". Der a'deling en adjunct-directeur van het i 0pna.uiderzeemuseum houdt een lezing met ;kamerfa's over „Ierland, het groene eiland", fernie-^t betreft landschap, plantenleven en ïandel-iensen een bijzondere landstreek. De metFond wordt besloten met de bespreking Breet-nn de Plant van de Maand en de gratis n Kol-erloting van planten. Belangstellende noemt |et-leden zijn welkom, filmers Hij I over Caravanplaats aan Langebrug WARMOND Op de agenda van de commissie ruimtelijke ordening staat voor 8 januari de behandeling van het beroep schrift van de heer P. van Leeuwen tegen de weigering om ontheffing te verlenen voor het plaatsen van een caravan op zijn terrein. De heer Van Leeuwen heeft een agrarisch bedrijf aan de Langebrug en wil daar graag op een braakliggend stukje grond een caravan plaatsen voor zijn broer. Volgens het bestemmingsplan is dat niet toegestaan. De heer Van Leeuwen is van mening dat hier een te strikte uitleg wordt gegeven, omdat het niet gaat om een caravanplaats waarmee geld verdiend wordt, maar om een familieaangelegenheid. Tijdens de vergadering van de commissie openbare werken zal onder meer worden gesproken over de herbestrating van een deel van de Kloosterweide (de 100 nummers), de verla ging van het verlichtingsniveau in Endepoel II en de voorbe reiding van het rust- en stiltegebied op Koudenhoorn. Voor gesteld wordt de rijbaan in de Kloosterwei te verleggen, zodat die niet meer vlak langs de schuurtjes en de uitgang van de tuinen loopt. De commissie openbare werken komt donder dag 10 januari bijeen. Duizend batterijen gestolen in Rijnsburg RIJNSBURG Bij een in- braak in twee winkels in een winkelcentrum De Hoftuin is in de nacht van woensdag op donderdag voor enkele dui zenden gulden ontvreemd. Uit een winkel voor huishoudelij ke artikelen werden duizend batterijen meegenomen en verdween duizend gulden wis selgeld uit de kassa. Uit een kledingzaak werd de kassa ge leegd en namen de inbrekers tien jasjes mee. De schade is onbekend De insluipers kwa men binnen door de deur te forceren. Kertboomverbranding zeer succesvol KATWIJK De Katwijkse brandweer heeft af gelopen woensdag maar liefst 3500 kerstbomen verbrand. Dat waren de bomen die. voornamelijk door kinderen, werden ingeleverd bij een van de zeven verzamelplaatsen. Dankzij het droge weer was er sprake van een spektaculaire brand. Voor elke ingeleverde boom was een lot uigereikt. Inmiddels heeft de trekking daarvan plaats gehad en er zijn 32 geldprijzen van tien tot 50 gulden uit gekomen. Die zijn af te halen tegen inlevering van de loten in het raadhuis, kamer 17, ingang Kon. Julianalaan, tel. 24034 tst 141/148/131. Het betreft de lotnummers rose 29, 60, 199, 730, 799, 1007, 1107, 1305, 1511, 1981 en 1982 (10 gulden); rose 147, 377 en 1616 (25 gulden); rose 1050 en 1142 (50 gulden); blauw 97, 601, 827, 1305. 1309, 1330, 1405, 1510 en 1806 (10 gulden), blauw 833. 834. 883, 1157 en 1870 (25 gulden) en blauw 104 en 1920 (50 gulden). IEGSTGEEST/DEN tAAG Tegen de 25-ja- ige voormalige eigenaar an het Chinese restau- ant „Nieuwe Wereld" in fegstgeest is gisteren een pvangenisstraf van fvaalf maanden geëist oor een poging tot dood- lag met voorbedachte ade op zijn compagnon, 8 oktober van het vorig verdachte, die zich voor dt aagse rechtbank moest ver- itwoorden, zei dat hij en de ede-eigenaar van het restau int, al geruime tijd in onmir met elkaar leefden. Hun res taurant werd precies een jaar geleden geopend. Al in het be gin onstonden er spanningen tussen beide heren en echtge notes over de taakverdeling binnen het bedrijf. De ver dachte en zijn vrouw moesten in de keuken werken, omdat zij niet over de nodige horeca- papieren beschikten. Dat zette op den duur kwaad bloed, mede omdat zij geen inzicht kregen in de ontvangsten van het bedrijf. Althans dat be weert de verdachte. Ruzies gingen aan het drama op 8 oktober vooraf. Op die dag laaiden de spanningen op tot een hoogtepunt. Tijdens een ruzie in het restaurant zou de verdachte zich bedreigd hebben gevoeld door zijn com pagnon. Toen de man hem vastpakte, toverde de verdach te plotseling een hakmes te voorschijn, waarmee hij ins loeg op zijn belager. Laatstge noemde moest wegens diverse hoofdwonden veertien dagen het ziekenhuis in. Ook de vrouw van het slachtoffer had zich met het gevecht bemoeid; zij echter liep geen klappen op. De verdachte en zijn vrouw wonen sinds vier jaar met een verblijfsvergunning in Neder land. Het echtpaar is thans in een civiele procedure verwik keld met hun vroegere com pagnon over de aankoopsom en een eventuele schadever goeding na het verlate nvan Zolang hier over nog geen beslissing is ge vallen, mogen de echtlieden zich krachtens een vonnis van de kort gedingrechter niet lan ger met de exploitatie van het restaurant bemoeien. Beiden zijn hierom inmiddels naar een andere stad verhuisd. Zij woonden met de tegenpartij boven de zaak. Volgens verdachtes Amster damse advocaat mr. C. Boek- hoff zou zijn cliënt uit nood weer hebben gehandeld, om dat hij bedreigd voelde. De raadsman voerde tevens aan dat de ex-zakenpartner van zijn cliënt in het verleden we gens ruzies door zijn eigen oom uit een Chinees restau rant in Arnhem is gezet. Vonnis op 17 januari. ISSE De Huisbroei- en loemenshow Lenteflora is de lieuwe naam van de traditio- ele huisbroeitentoonstelling ie Huisbroei De Engel elk houdt. De tentoonstelling thuis opgekweekte bol- iloemen is dit jaar te zien op 3, 24, 25 en 26 februari in de lobaho-hallen in Lisse. Men- fen die mee willen doen moe- en zich echter, gezien het be- jerkte aantal van 60 verplich- nzendingen, al voor don- erdag 10 januari aanmelden |ij N. van Wieringen, Water- i 52, 2163 BD Lisse, 02521- 11235 of L. Schoorl, Gladiolen- straat 32, 2161 KN Lisse, 02521-11294. Voor vrije inzen ders geldt die termijn niet. De al meer dan 40 jaar oude traditie van Huisbroei De En gel kent dus twee soorten in zenders: de verplichte die ab soluut geen gebruik mogen maken van de moderne bol- broeitechnieken en dus de bol len met ouderwetse huisvlijt op tijd in bloei moeten zien te trekken en de tweede catego rie vormen de vrije inzenders. Die mogen wel van hulpmid delen als kassen en dergelijke gebruik maken. Vorig jaar werden voor het eerst op grote schaal beroepsbroeiers in de gelegenheid gesteld in de vrije inzending aan de Huisbroei tentoonstelling mee te doen. De verplichte inzenders kun nen hun potten op 26 januari tussen elf en twaalf uur afha len bij de firma Van Dijk aan de Achterweg 72a in Lisse. Deelname kost een tientje en daarvoor krijgt men drie pot ten hyacinthen (Blue Jacket, Collosseum en Amsterdam), drie potten tulpen (lie de France, Blenda en Yokohama), twee potten narcissen (Ice Fol lies en Brighton), een pot cro- cussen (Jeanne d'Arc), een pot blauwe druifjes (Muscari Ar- meniacum) en een pot irissen (Harmonie). De inzendingen moeten vrijdag 22 februari tus sen negen en twaalf uur wor den ingeleverd in de Hobaho- hallen. De expositie is de dag erop geopend van een tot ne gen uur, de zondag en maan dag daarna van negen tot zes uur en dinsdag 26 februari van negen tot vier uur. KATWIJK/DEN HAAG Een 19-jarige jongen uit Katwijk heeft gisteren voor de Haagse rechtbank twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, tegen zich horen eisen wegens de aan randing van acht meisjes, waarvan de jongste tien jaar was. Bij het laatste slach- De officiële opening moet nog volgen, waarschijnlijk in februari, maar onder tussen hebben de medewerkers van het Gewestelijk Arbeidsbureau Lisse hun nieuwe onderkomen op de hoek van de Heereweg en de Vuursteeglaan in ge bruik genomen. Dat nieuwe onderko men, in de Lissese volksmond „De Ijs kast" genaamd vanweg het opvallen strakke witte uiterlijk temidden van de statige herenhuizen rondom, heeft 2,5 miljoen gulden gekost. De IJskast viel overigens gisteren voor het eerst niet op. In de witte wereld waren het juist de herenhuizen die afstaken. Loco-burgemeester A. de Kort van Lis se gaf 29 februari 1984 het startsein voor de bouw. Met de realisering van de nieuwbouw schuin achter het voor malige politiebureau, ter vervanging van de te krappe villa die verderop aan de Heereweg staat, kunnen veel wen sen van directeur A.A.J. van der Zwet en zijn voorganger A.N. de Brabander in vervulling gaan. Zo kan er een ar- beidswinkel worden gecreëerd waarin nieuwe vacatures direct worden omn geroepen als aanvulling op de al be staande vacaturebank en ruimtes voor gesprekken met arbeidsbemiddelaars. toffertje bleef het overi gens tot een poging. De verdachte was alleen de aanranding van meisjes van zestien en dertien jaar ten laste gelegd, op 15 juni en 13 augustus vorig jaar De ande re misdrijven deelde de offi cier van justitie, mr. H Klein Breteler. de rechtbank ter informatie mee. Het betrof hier een kind van twaalf, drie van zeventien en een van achttien jaar. Fietspaden De Katwijker benaderde rijn slachtoffers in de meeste ge vallen op fietspaden, die hij met zijn rijwiel blokkeerde, zodra er een meisje in zicht kwam. In de meeste gevallen moesten dezen de grootste sexuele vernederingen on dergaan. De slachtoffers werden niet verkracht, maar wel tot het verrichten en dulden van ontucht gedwon gen. De president van de recht bank, mevrouw mr. P. Ko ningsveld, noemde het een geluk dat de zaken zijn uit gekomen. De verdachte, afkomstig uit harmonieus gezin, wist onzekerheid contact met vrou wen te leggen, aldus rijn psy chiater. Hij werd hierom ook vaak door meisjes geplaagd. De officier noemde de serie misdrijven zeer ernstig, te meer omdat ze tegen „vol strekt onschuldige jeugdige slachtoffers waren gericht". Hij vorderde bovendien dat de knaap zich ondei toezicht van de reclassering laat stel len. Uitspraak op 17 januari. BINNENKORT PLANNEN VOOR HERGEBOORTE KUNSTSTICHTING SASSENHEIM De ma nifestatie „Kultureel en fCreatief Sassenheim" in Ipril 1975 is de geboorte- jodem geweest van wat nu de Vrije Academie De fer in Sassenheim is. Tij dens die manifesatatie fntstonden namelijk de frerste vage ideeën om in de Bollenstreek een kuns- lenaars-sociëteit op te tichten. Het idee bleek, als zoveel van- lergelijke plannen, nauwelijks ian de grond te komen. Wel genaderde Maarten Groene- feld enkele jaren later de lunstenaars Giel Langeveld, pjim de Graaf en Jan Vermey net kant en klare plannen die varen gebaseerd op een opzet lie bijvoorbeeld in Nunspeet jen succes bleek te zijn. Het ledegen plan leidde dan ook |nel tot de officiële oprichting Iran de kunststichting „Tussen Dever en Poelgeest". Deze jtichting had twee doelstellin gen: belangenbehartiging van |e beroeps-beeldende kunste naar en het stimuleren van Kunstonderwijs. De eerste foelstelling is nauwelijks uit je verf gekomen. De tweede wel. De Vrije Academie De fer, die dus wel van de grond zwam, viert morgen met een receptie van vier tot vijf uur jiet 5-jarige bestaan. Burge meester A.J. Kret van Sassen heim zal tijdens die bijeen komst het woord voeren. Het kunstonderwijs ging op 8 Januari 1980 van start met 70 tursisten. Veel van hen had- Hen hier al jaren op moeten •krachten. Al snel na de start ileek echter dat het program- ia vrij fors was. De avondop- •iding dagcursussen kende er toen nog niet had gedegen Docent/oprichter Giel Langeveld, voorzitter Hans de Vries en beeldend kunstenares Gradi de Vries in de Dever-ruimte aan de Kerklaan (v.l.n.r.). i dat de avonden in de week verg- In het tweede jaar bleek problematische daarvan i het aantal cursisten te- igliep tot 60. Het bestuur dan ook in die periode 'egelmatig bijeen ve cursusopzet resulteerde in de eerste specia- isatie-cursus (aquarelleren), maken, g»ng Drie maanden later echter, in juni 1981, kwam er een nieuw en slagvaardig bestuur te zit ten. Van de beeldende kunste naars was Giel Langeveld de enige overgebleven. Onder voorzitterschap van Hans de Vries braken succesvolle jaren aan De Vrije Academie werd naast de avondopleiding ook een dagopleiding. Maar vooral de totaal andere opzet bleek een succes. Het aantal cursis ten steeg gestaag in 1982 tot 120, in 1983 tot 143 en in 1984 tot 170. De cursussen die gege ven werden waren zowel op beginnersniveau, gevorderden en vergevorderden. De keuze was ruim: aquarel, olieverf, te kenen, moderne expressie, portret en model terwijl ook in het drie-demensionale vlak de keuze was uit pottenbakken, keramiek model en kop boet seren. De leeftijd van de cur sisten lag voorheen globaal tussen de 30 en 60 jaar, maar momenteel vinden ook veel i plekje in de op- Brug Voorzitter Hans de Vries stelt dat de academie nu de op bouwfase achter de rug heeft. „Op dit moment hebben we duidelijk een brug geslagen tussen de beroepsopleidingen en het tekenen en schilderen als hobby en vrijetijdsbeste ding. Door de specifieke in breng van het docentenkorps kunnen we stellen dat het peil en niveau hoog is. Het hele ge beuren is ondanks de groei niet massaal geworden, maar blijft zich afspelen in kleine groepen, gericht op het indivi du. We denken er dan ook over om bijvoorbeeld de basis cursus af te sluiten met een certificaat: een bewijs dat men deze cursus gevolgd heeft. Ze ker voor de groep jongeren kan deze cursus een goede op stap zijn naar-eventueel een Hoger Beroeps Opleiding". Overigens denkt het bestuur onder leiding van De Vries ook aan het geven van wat kortere cursussen van bijvoor beeld tweemaal 10 lessen. „Ook merk je dat met name de wat oudere cursisten, die al een aantal jaren de lessen vol gen, behoefte hebben aan doorstromen naar andere spe cialisaties zoals expressief schilderen, het fijnschilderen of beeldhouwen en boetseren Dat is nu in beperkte mate mogelijk," aldus Hans de Vries. „De ervaring van de af gelopen vijf jaar heeft ons ge leerd, dat we naar een zo breed mogelijke opzet moeten, dat is in het belang van de Vrije Academie en van de cur sisten die allemaal afkomstig zijn uit de regio". Toekomst De Academie is nu gevestigd op twee plaatsen in Sassen heim. Het atelier aan de Kerk laan en het noodlokaal van de Dr Visser Mavo. „Op zich geen ideale toestand", aldus Hans de Vries, „maar we ziin blij met de ruimte die we heb ben. Het atelier aan de Kerk laan is ruim en een plezierige werkruimte. De relatie met de verhuurder is uitstekend. Toch belemmert de huidige situatie de ontwikkeling. De huisves ting in een lokaal van de Mavo is van tijdelijke aard. Na de fusie van deze school met het Rijnlands lyceum zijn we dit lokaal vrijwel zeker kwijt. We beraden ons dan ook al ge ruime tijd naar andere moge lijkheden. Iets huren of kopen blijkt mogelijk te zijn. We pro beren de gemeenten met ons mee te krijgen, in die zin, dat we graag willen dat ze mee denken. Subsidie krijgen we niet dat is iets was we zelf ook niet willen hebben. We willen onafhankelijk zijn. We zijn trouwens ook erg gehecht aan de ruimte aan de Kerk laan. Bij de keuze voor even tueel een andere ruimte zullen we nauwkeurig de lusten en de lasten moeten afwegen". Kunststichting De Kunststichting „Tussen Dever en Poelgeest", die in 1986 10 jaar bestaat, is tot op heden niet echt van de grond gekomen. Hans de Vries zegt daarover: „De academie heeft altijd onze prioriteit gehad. Mede gezien het ruimtepro bleem hebben we aan de stich ting niet veel kunnen doen. Toch hebben we deze doelstel ling nooit uit het oog verloren. Op korte termijn komen we met nieuwe plannen hiervoor. De noodzaak tot het leven in blazen van de Kunststichting is belangrijk. Je ziet bijvoor beeld dat mensen na een aan tal jaren hier uitgekeken ra ken. Ze gaan dan verder, indi vidueel. Dan ontstaan soms de problemen, je verliest het con tact, de inspiratie en de moti vatie De Kunststichting zou het kontakt tussen (beroeps kunstenaars kunnen onder houden en stimuleren. Maar we hebben als academie lang zamerhand die maatschappelij ke erkenning gekregen die no dig is. We kiezen bewust voor de weg van de geleidelijkheid. Daarmee stellen we onze toe komst veilig". Lisse wil afzien van verdere flatsplitsing flatsplitsing i gaan. Het college van B en W is na melijk van mening dat men, ondanks de argumenten die voor zo'n splitsing spreken, hardere argumenten heeft té gen dit gebeuren. In de prak tijk blijkt namelijk, dat slechts voor een beperkte tijd door de gesplitste flats in de behoefte aan huisvesting wordt voor zien. Vele bewoners van tot HAT-eenheden opgesplitste flats gaven na korte tijd van bewonen namelijk al het sein dat ze voor grotere komen. In dat kader is uit een recent gehouden onderzoek gebleken dat 33 huidige bewoners groter willen gaan wonen. Wanneer dat aantal in relatie wordt ge bracht tot wat in het Woning behoefte-onderzoek van 1983 is neergeschreven, kan wor den gesteld dat het huidige aantal tweekamerwoningen voldoet aan de behoefte die er aan dit soort woningen is. Het college stelt de gemeente raad dan ook voor om te stop- trachten Meer heil ziet het college in de bouw van drie- en vierkamerwoningen, het geen de voorkeur verdient Bouwmogelijkheden daartoe kunnen gevonden worden in De Blinkerd. zowel als op ver spreide lokaties in het cen trum van Lisse. Het college stelt, dat door de bouw van deze woningen niet alleen kan worden ingespeeld op de behoefte daaraan, maar tevens kan worden voldaan aan de wens van vele bewo ners van de tweekamerwonin gen om door te stromen naar grotere woonruimten. De ge meenteraad bespreekt dit voorstel woensdag De HoIIandsche Tuyn Zondagavond is er het nodige muzikale geweld in het cultu rele centrum „De HoIIandsche Tuyn" aan de Hoofdstraat in Leiderdorp. Dan treedt op uitnodiging van Jazzclub „De Wagenschuur" de Big Band uit Voorschoten op. De Big Band Voorschoten is een mu zikale formatie met een jaren lange en rijke historie Deze 18-mans formatie bestaat uit vijf saxofoons, vier trompet ten. vier trombones, piano, gi taar, bas en drums. In 1983 en 1984 trad het orkest onder an dere op tijdens het Tros Big Band-festival en het North Sea Jazzfestival. Verschillen de malen werden opnames gemaakt voor de Vara-radio. Het jazzconcert begint om 2100 uur Volksdansen In Muzenhof in Leiderdorp wordt dinsdagmiddag weer een volksdansinstuif voor ou deren boven de 50 jaar gehou den. Hennie Polak verzorgt het dansprogramma. dat dan sen voor beginners en gevor derden omvat Aanvang twee uur, entree 2l Rome Drs Mattie Boom zal maan dagavond een eerste lezing met dia's geven over Rome in de HoIIandsche Tuyn aan de Hoofdstraat 24 in Leiderdorp. De tweede lezing volgt op maandag 21 januari. De eerste lezing gaat over Rome in de tijd van Keizer Augustus (rond het jaar 0), de stad, de bouwwerken en de bewoners. Op 21 januari zal de lezing zijn gewijd aan het Rome in de ogen van de toerist, van het jaar 0 tot het heden. Nage gaan wordt hoe de toerist in de loop der eeuwen tegen Rome heeft aangekeken, van de Nederlandse schilders uit de zeventiende eeuw tot bij voorbeeld Godfried Bomans in onze tijd. De entree voor beide lezingen bedraagt '10 het bijwonen van één lezing kost ƒ7,50. Kaarten zijn ver krijgbaar aan de zaal. Aan vang steeds kwart over acht. Munten De Numismatische Kring Bloembollenstreek houdt dinsdagavond een kring bijeenkomst in Het Trefpunt aan de Schoolstraat 11 in Lis se. Aanvang zeven uur, en tree voor niet-leden /3. In ja nuari verschijnt ook weer het maandblad van de kring, waarin deze keer uitgebreid informatie wordt gegeven over het verkopen van mun ten op veilingen, aan handela ren of aan particulieren Deze uitgave is gratis verkrijgbaar bij de redactie, tel. 02521- 14359 Concert Drumfanfare De Rijntam boers uit Zoeterwoude geeft zondagmiddag een nieuw jaarsconcert in de Eendenkooi aan het Kooikerspad in Zoe terwoude. De fanfare zal on der meer een aantal nieuwe nummers ten gehore brengen Het concert begint om half twee en de entree is gratis De fanfare kan nog steeds spelen de leden en leerlingen voor diverse secties plaatsen. In lichtingen zijn zondag ver krijgbaar. Ruilbeurs De Sassenheimse Postzegel vereniging houdt dinsdag avond vanaf zeven uur een ruil- en veilingavond in De Oude Tol aan de Hoofdstraat in Sassenheim. Er zijn onge veer 100 kavels te veilen en ook is er een verloting. Op za terdag 12 januari is er even eens een grote ruilbeurs in De Oude Tol, maar dan van 12.00 tot 17.00 uur. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij F.G. van Ken teren. 02522-13502 Stiltekring Het IKV. de Wereldwinkel en de Vrouwen voor Vrede m Oegstgeest organiseren dins dagmiddag een Stiltekring bij de markt aan de Lijtweg tn Oegstgeest Dit naar aanlei ding van de hervatting van de besprekingen over wapenbe heersing tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie ui Genève in januari. Van twaalf tot één uur wordt de knng gevormd, iedereen kan neb er bij aansluiten. Crisis Het Crisiscabaret brengt dins dagavond zijn tweede pro gramma in jongerencentrum De Lindehoeve in Voorscho ten. Dat betekent veel njfu«r verwikkelingen, met mijn heer Van Rillaer die zijn hart heeft verpand aan de reggae en een LSD-cursus volgt De BOB zit hem op de hielen, en hij houdt zich wederom bezig met werkeloosheid. En dan is er nog de schoonbroer van mijheer Huijbendie aelf rechten is gaan studeren en niet meer studeert Entree 3. f3 in voorverkoop, aanvang half negen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15