Rijkspolitie staat voor veranderingen Als het moet pak ik ze beet en zet ik ze eruit Tijdelijk onderkomen voor JJB Hazerswoude Zonneveld krijgt aansluiting op Rijndijk ZOETERWOUDE KRUGT EIGEN „BIOSCOOP" LEIDEN OMGEVING QeidóaQowuvnt VKIJDAG 4 JANUARI 1985 PAGINA ljLEIj ARTSEN Leiden: Mastenbroek. Tan. Zwijnenburg, Meyer, R. Van Gent. Taytelbaur Luyk, Klaassen. Rus. Kruis en dr. Hammerstein, tel wenhuis. Roos. Boer. Van de Waard en Arnou: za. dr Lahr, tel 120347, zo dr Boer. tel. 310420. Groep 5: Schaeter. dr Kooyman. tel. dr. Roelants, tel. 153747. Patiën- Sleeboom. tel. 02522-11393. Noordwijk: Groepspraktijk tel. 19300 Noordwijkerhout - Lis- se: Dr. Van der Laak, spreekuur za en zo. 12.00 en 17.00 uur Katwijk aan Zee: dr. Henneman. tel 13777 Katwijk - Rijnsburg - Valkenburg: dr Bergman, tel. Rijn8aterwoude - Leimuiden: dr Stoffels, tel. 01713-2329 Alphen: groep 1. za. dr. Van En gelen, zo. dr. Varkevisser, groep Goeje, tel 079-313737. Lange- tel. 212959 spreekuur om 13.00 uur. Leid- schendam: Voor spoedgevallen Doeza Apotheek in Lei den en Apotheek Breest in Lei derdorp. Alkemade: Apotheek Alkemade, open: zat 12-13, 17.30-18 u, zon feestdagen 12.30-13 en 17.30-18 u. Kat wijk: Katwijkse Apotheek. Noordwijkerhout: za geopend WIJKVERPLEGING Leiden: Interkruis. tel 122222. Bollen streek: Wijkverpleging Gezond- Hillegom: Opgave via het ant woordapparaat, tel. 02520- 16217 Leidschendam: Leid- schendamse Kruisvereniging, tel. 070-455300. IOegstgeest: dr Van Duyn, tel. 173266 Voorschoten - Leid- 01717-3836 BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dagelijks van 16.00 tot 17.00 uur Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. in het St. Elisabeth-ziekenhuis Endegeest: Di. en vr. 13.00- halve kinderen) zijn de bezoeku- 30-18 45 u. Voor ouders en familie is voort aan doorlopend bezoek moge lijk. Bezoek aan ernstige patiën ten: wanneer aan ernstige pa tiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofd verpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. De bezoektijden van de kinderkli niek zijn dageli|ks 15.00-15.45 u. en 18.30-19.00 u. De bezoektij den van de kinderafdeling (al leen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afge sproken worden met de hoofd verpleegkundige) zijn dagelijks Dagelijks 14.30-15.15 u. 18.30-19.30 u. Extra bezoek hartbewaklng: 11.00-11.30 u. ling 15.00-15.30 u alleen voor ouders 18.00-18.30 u. S.O.S.-DIENST Telefonische hulpdienst. tel. 071-125202. ilijk. Dag en nacht bereik- 12.30 u., wo. 13.30-16.00 u 18.30-20.30 u. LEIDSE RECHTSWINKEL J terssteeg 10. tel. 130775; Afde ling wonen en werken: ma. 18.30-20.30, wo. 10.00-12.00. do. 18.30-20.30. Afdeling belas tingen: dl. 18.30-20.30, wo. 18.30-20.30. Klachtenbureau: di. 18.30-20.30. do 18.30-20.30. DIERENHULPDIENST Hulp- vorlenlng aan verongelukte hon- Oegstgeesl. Warmond en Zoe- terwoude. Tel. 071-220021. GEZINSVERZORGING Stich ting gezinsverzorging Lelden. Aanvragen hulp voor bejaarden on langdurige zieken en gezins- 10.00 u. en 13 00-14.00 u). Auto in brand ROELOFARENDSVEEN Een inwo ner van Katwijk kreeg gistermorgen de schrik van zijn leven toen zijn auto rond half tien op de Alkemadelaan in Roelofarendsveen in brand vloog. De Katwijker had een tijdje tevoren LPG- gas getankt en toen hij rijdende in de richting van Rijpwetering en Leiden een garagebedrijf naderde, vloog zijn motor in brand. De politie vermoedt dat bij het tanken iets van het uiterst brandbare, vloeibare gas is gemorst of dat de druk van het gas te hoog is ge- De snel gearriveerde brandweer de schade te beperken tot het motorcompartiment van de auto. De bestuurder kwam met de schrik Inbraak in Alphense school ALPHEN AAN DEN RIJN Inbrekers hebben uit een schoolgebouw aan de Alphen se Honingzwam geluids- en vi deoapparatuur meegenomen. De insluipers kwamen in de nacht van woensdag op don derdag binnen door een ruit in te slaan. De gestolen waar ver tegenwoordigt een waarde van zo'n vijfduizend gulden. In een andere school aan de Marsdiep werd geprobeerd brand te stichten door de voordeuren in brand te steken. Behalve ver koolde deurpanelen liep de Oudshoornschool geen schade op. CDA zoekt vrouwen voor de politiek ALKEMADE Onder het motto; „Vrouwen uit Alkemade kom op voor uw belangen in 1985 en daarna natuurlijk ook", startte het Christen Democratisch ASppèl (CDA) in Alke made gisteren een aktie om meer vrouwen te interesseren voor de plaatselijke politiek. „De inbreng van vrouwen in de dorpspolitiek van Alkemade is zeer gering" signaleert het CDA. Daar moet in 1985 verandering in komen. Vooral in het CDA-Vrouwenberaad, aan de re alisering van een Emancipatienota, bij het com missie- en raadswerk en natuurlijk voor de pro vinciale- en landspolitiek is nog veel werk te verzetten. „U zult zien dat u invloed op de loop der gebeurtenissen kunt uitoefenen" belooft se cretaris Dick Nagtegaal van het CDA-bestuur. Voor nadere inlichtingen: tel. 01713-2095. Meer lege flats in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Het aantal leegstaande dure flats in Alphen zal de ko mende jaren sterk stijgen. Dat valt op te le zen uit het jaarverslag van de woningbouw vereniging Alphen. Het aantal verhuizingen vanuit flats naar nieuwbouw woningen in Ridderveld is de laatste jaren gigantisch ge stegen. Vergeleken met '80 nam het aantal verhuizingen vorig jaar toe met ruim vijftig procent. In '83 vertrokken 824 huurders. De huurachterstanden liepen in 1983 op met 42 procent. Van de mensen die hun huurpen ningen niet meer kunnen betalen, heeft ruim 92 procent een achterstand van twee maan den, en zes procent loopt drie maanden ach ter. Inkomensproblemen is de voornaamste oorzaak van de achterstand, aldus de wo ningbouwvereniging. Ajax tegen Blauw Zwart J™* krijgt WASSENAAR Het Amsterdamse Ajax speelt naabrar^\ alle waarschijnlijkheid zondagmiddag in Wassenaa£rOoim Men oefent dan tegen Blauw Zwart. De Belg Waltejjat er Meeuws zal voor het eerst van de partij zijn in de basi^^ne! van de Amsterdammers. De oefenwedstrijd wordt g^)p P( speeld als het voetbal in het komende weekeinde afgelast. Aanvang: twee uur. Duitsers bestolen leiding jneeste liit na< karwe worde NOORDWIJK Vier Duitse toeristen zijn gisternachbrand' beroofd in Noordwijk. Uit hun auto's, die geparkeer^ijksw stonden op de Paralleboulevard en de Koningin Wilhelmen in totaal'inr Boulevard, werd Duitse Marken gestolen j Er was ook veel schade, want bij elke auto werd de achPrama terruit ingeslagen. pven ongeveer 410f r autoradio s en dergelijke, hpr; WADDINXVEEN Bij de rijkspolitie verandert momenteel veel op het ge bied van democratisering, decentralisatie, communi catie en integratie. Dat constateerde kolonel J. van den Ban, hoofd van de rijkspolitie in het dis trict Den Haag, in zijn toe spraak die hij vanmiddag tijdens de nieuwjaarsre ceptie van de rijkspolitie in Waddinxveen uitsprak. De heer Van den Ban sprak met name tot de chefs uit de organisatie, die speciaal waren uitge nodigd. „Bij een veranderingsproces speelt de man aan de basis een hoofdrol. Hij is immers meest al de laatste uitvoerende scha kel. Als hij niets doet, niets verandert, dan gebeurt er niets. In dat verband wijs ik op de rol van de chefs om uw mensen te motiveren. Een be drijf als het onze, met 1100 medewerkers, kan alleen functioneren als de mensen aan de basis gemotiveerd mee denken", aldus kolonel Van den Ban. De heer Van den Ban ging ook in op negatieve aspecten. „Het financiële wurgkoord snoert ons soms strak om de hals. Er is korting op salaris en overuren, een verminderd toekomstperspec tief voor veel medewerkers en ook lijkt het overheidsappa raat soms traag te werken". De kolonel wees echter ook op de verbeteringen: betere kle ding, bewapening en uitrus ting, een vernieuwd voertui genpark, verbeterde oplei dingsmogelijkheden, nieuwe automatiseringsapparatuur, betere accommodaties, de re organisatie van justitiële en al gemene dienst en democratise ring. Dit jaar worden de ver kiezingen gehouden voor de dienstcommissie Nieuwe Stijl. Het komende jaar zal er nog meer computerapparatuur ko men, er komen gebiedsdek- kende portofoonnetten en aan de interne voorlichting zal veel aandacht worden besteed. „De bestrijding van de kleine criminaliteit, onder meer door middel van een andere sur veillance-opzet begint zijn vruchten af te werpen. Op on derwijsgebied zal er dit jaar vooral aandacht zijn voor toe zicht en omgang met vreemde lingen en sociale vaardighe den. Deze cursussen zijn er op gericht de man aan de basis beter toe te rusten. De kwali teit van de politiezorg dient zich ook uit te strekken tot hulp aan slachtoffers. In Wad dinxveen zal een proef met een project slachtofferhulp starten", aldus kolonel Van den Ban, die tenslotte stelde dat het er niet op lijkt, dat het rijkspolitiekorps aan gewicht zal verliezen door de reorgani satie van de politie. Kolonel J. van den Ban. Tante Riek tapt haar vaste klanten nog steeds uit hetzelfde vaatje. TANTE RIEK VAN CAFE „DE SPORT" VIERT ZILVEREN JUBILEUM: WETERINGBRUG Tante Riek van het be kende café „De Sport" aan de Huigsloterdijk 3 in Weteringbrug viert zon dagmiddag van 14.00 uur tot 17.00 uur haar zil veren jubileum met een feestelijke receptie voor alle vrienden en beken den. En dat zijn vooral de vele vissers, biljarters, tourfietsers en bejaarden die het café als trefcen trum hebben. Onder het genot van een „bakkie" koffie met zelfge bakken stroopwafels vertelt de 67-jarige kerngezonde en nog altijd hardwerkende ca féhoudster over de moeiza me start van het voormalige cafeetje „Het Witte Huis". Ten tijde van de aankoop van dat café door tante Riek en haar echtgenoot IJs de Jong (die vier jaar geleden is overleden) werd iuist het aquaduct onder de Ring vaart van de Haarlemmer meer gebouwd. In het toen nog piepkleine cafeetje wer den direct vierendertig kost gangers ondergebracht. Dat was een dag- en een nacht ploeg van ieder zeventien man, die 's morgens, respec tievelijk 's avonds de ma trassen omkeerden ten be hoeve van hun collega's. „Een gezellige tijd was dat", herinnert tante Riek zich le vendig. In die tijd had de Oude Weteringse voetbal club SVOW nog geen kanti ne. De voetballers bevolkten daarom in de beginjaren veelvuldig het tot café „De Sport" omgedoopte taveerne aan de Huigsloterdijk. Van lieverlee werd „De Sport" een echt visserscafé. Uit de hele regio van Leiden, Al phen, Ter Aar en Lisse ko men de leden van visclubs op zaterdag- en zondagoch tend héél vroeg naar het bruine café van tante Riek. In de beginjaren waren de openingstijden in de zomer dan ook extreem lang; van half drie 's morgens tot 1 uur in de nacht. „Tegen woordig gaan we in de zo mer pas om vijf uur 's mor gens open; maar om die tijd staan de eerste klanten al voor de deur", vertelt tante Riek. Volgens insiders serveert ze rond de klok van elf uur 's morgens de lekkerste erwtensoep, die de terugke rende sportvissers (soms meer dan honderd tegelij kertijd) zich wensen kun nen. Aan een achturige werkdag heeft tante Riek zich nog nooit gehouden. Elke dag weer, maakt ze sa men met haar dochter en schoonzoon Adri en Ger van Doesburg, werktijden van zestien of zeventien uur. Zelf vindt ze dat haar leven als kasteleinse is vol te hou den met veel liefde voor het vak en een flinke dosis in casseringsvermogen. „Som mige klanten kunnen de raarste dingen tegen je zeg gen; maar als het moet, pak ik ze beet en zet ze eruit; niemand die tegenstribbelt", aldus de kordate tante Riek Dochter Adri beaamt dit: „Iedereen heeft ontzag voor mijn moeder". Tante Riek houdt van hard werken, ge tuige het kraakheldere café met de prachtige pas acht jaar oude biljartzaal. Alle trofeeën van de diverse vis-, biljart-, bejaarden- en wiel- renclubs staan er keurig ge poetst opgesteld. Ondanks alle drukte, vindt tante Riek tijd voor haar hobby's: brei en en fietsen. „Van de zo mer heb ik nog diverse fietstochten van meer dan tachtig kilometer gemaakt", vertelt ze alsof dat de ge woonste zaak van de wereld is voor een 67-jarige. Tante Riek wil er zondagmiddag een gezellige jubileumvie ring en reünie van maken met een gratis drankje en hapje voor alle vissers, bil jarters, bejaarden, wielren ners en leden van andere clubs die Café „De Sport" als hun trefcentrum hebben. „Cadeaus moeten de mensen niet meebrengen. Ik vind het gewoon leuk om alle be kenden weer eens te zien", aldus tante Riek. der HAZERSWOUDE RIJNDIJK De Stichting Jeugd Jonge ren en Buurtwerk kan wel licht binnenkort toch een tij delijke ruimte betrekken. Het bouwbedrijf Egbo is namelijk bereid de nu overbodige bouwkeet aan de Sweelinc- klaan aan het JJB over te doen, voor het symbolische be drag van één gulden. Hiermee is voor een deel voor de JJB het ruimteprobleem opgelost, totdat de definitieve voorziening, in de gymzaal aan de Ten Katestraat gereed zal zijn. Dit blijvende onderko men zal nog wel enige jaren op zich laten wachten. Er moet in ieder geval gewacht worden op de bouw van de sportzaal, de plaats nog niet helemaal vaststaat. De JJB zoekt al enige jaren naar een geschikt tijdelijk onderkomen. De jeugdruimtes in Het Anker voldeden niet voor het werk. Daardoor werd een oplossing gezocht in het huren van een gebouwtje, drie geschakelde garages, aan de Vondellaan. Dit gebouwtje, dat uit één ruimte bestaat, werd al spoe dig te klein voor het aantal ac tiviteiten van de JJB. Boven dien konden de jeugdsoosa- vonden er niet worden onder gebracht. De jeugd, die daar door nog was aangewezen op Het Anker, bleef uit teleurstel ling weg. Die teleurstelling werd nog groter, toen een door de jeugd zelf opgezette keet aan de Marsstraat, weg moest. Vorig jaar zag het JJB hetj t' voornemen van de gemeente, om toestemming te geven voor, een tijdelijke ruimte aan de t- m) Ten Katestraat, door buurtbe- Je woners getorpedeerd. In de keet aan de Sweelinj Het i klaan wil het JJB huiskame\branc ractiviteiten voor jeugd van ftjet 1 twaalf tot zestien jaar onder- derw brengen. Disco-avonden zullen jaar c er niet gehouden worden. Het open gebouw aan de Sweelinklaan tegen zal nog niet genoeg ruimte bie- kenfi den, zodat Vondellaan 3 voor- bes to lopig nog wordt aangehouden, aanta De buurtbewoners van de kraar Sweelinklaan zullen op 14 ja- dan i nuari in de gelegenheid ge- des v steld worden, om met het ge- ter meentebestuur en het JBB van door gedachten te wisselen. werk j derw dient HAZERSWOUDE Rijkswaterstaat wil de nieuwbouwwijk Zonne veld een aansluiting ge ven op de Rijndijk. Er ko men voorsoorteerstroken op de Rijndijk en in de Melkweglaan. Verder zul len er verkeerslichten ko men. De Zonneveldstraat zal de aansluiting op de Rijndijk verliezen. De ont heffing, die nu voor deze straat geldt, zal Rijkswa terstaat intrekken. Al zul len b en w deze uitrit, op verzoek van de bewoners, niet zomaar „weggeven". De gevolgen van de maatrege len voor de wijk Rhijnenburch wil het gemeentebestuur pas na de voltooiing ervan bekij ken. Er zullen dan tellingen worden gehouden. Voor de Sweelincklaan en de Joseph Hadynlaan valt extra drukte te verwachten, door verkeer dat zo tussen Gemeneweg en Rijndijk twee stoplichten kan omzeilen. Gisteren werd de raadscom missie gehoord over het be schikbaar stellen van een be drag van vijf ton, uit het potje van het grondbedrijf, voor de maatregelen. De verkeerslich ten kosten anderhalve ton. Het instellen van een „groene golf", die ook geldt voor de andere lichten is technisch niet mogelijk: het systeem van de lichten bij de Da Costasin- gel en de Bruggestraat is ver ouderd, terwijl de lichten bij de Gemeneweg onder de ver antwoordelijkheid van de Pro vincie vallen. De commissiele den D. Kuypers, C. van Putten (PvdA/PPR) en K. Dekker (D'66) hadden gisteren kritiek op het plan van Rijkswater staat, dat inhoudt dat de be staande bushalte verder weg wordt gelegd en dat de voor rangsregeling voor de fietsers wordt veranderd. Net zoals onlangs bij de Molenlaan, waar het afslaande verkeer van en naar de Rijndijk voorrang! heeft gekregen op de wielrij ders. D. Kuyper vindt, dat Rijkswaterstaat hier „oneigen lijk gebruik maakt van een noodmaatregel", die het moge lijk maakt een verkeerssituatie te veranderen en pas later de officiële procedure in gang tl zetten. Inspraak wordt hier door vermeden. De heren Dekker en A. van Paridon (VVD) vonden in het plan nog te veel onduidelijkheden om ermee in te kunnen stemmen. De noodzaak van de dure op lossing is voor hen niet aange toond. Dekker betreurt het feit, dat een veel goedkoper plan, voor twee ton, dat hij vo rig jaar indiende, voor Rijks waterstaat niet bespreekbaar Verkeers lichten zorgen voor stagnatie LEIDEN Verkeerd afge stelde verkeerslichten zorg den gistermiddag vrijwel de gehele dag en met name tij dens de avondspits voor gro te stagnatie op het Lammen- schansplein. Van het ver keersplein tot de rijksweg 4 stond een file auto's die voor levensgevaarlijke situaties zorgde. Vier agenten hebben getracht het verkeer in goe de banen te leiden. Ongeluk ken deden zich niet voor. de avond nabezorgd. ZOETERWOUDE Het Zoeterwoudse Muziekcentrum gaat een steeds veelzijdiger programma bieden. Met ingang van zon dag zullen namelijk met vaste regelmaat (jeugdfilms één maal per maand en voor de ouderen éénmaal per twee weken) bio scoop-films worden vertoond. De primeur is voor de jeugd die zondagmiddag om half drie kan genieten van „Robin Hood", terwijl de ouderen 's avonds om acht uur eens goed kunnen gaan zitten voor „Indiana Jones". Al geruime tijd geleden zijn voorzieningen getroffen om het „Muziekcentrum" te kunnen verduisteren. Er is circa 1,5 jaar aan voorafgegaan om goede films naar Zoeterwoude te kunnen halen. Er zijn namelijk binnen de Nederlandse Bioscoopbond re>- gels om te voorkomen dat in een te klein gebied teveel biosco pen komen. Na het wegvallen van een mogelijkheid in buurge meente Zoetermeer kwam de weg vrij voor het Muziekcentrum. Inmiddels zijn aan de voorgevel van het gebouw reklame-bak- ken aangebracht zodat belangstellenden uitgebreid kennis kun nen nemen van de films die worden verwacht. De films worden aangetrokken via „Original Bioscoop Film." van reisbioscoop Gofilex. De organisatie binnen het Muziekcen trum is in handen van de evenementenkommissie. Om verant woord te kunnnen draaien is de toegangsprijs gesteld op 5 gul den voor kinderen en 7 gulden voor de ouderen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12