Ëeidóe6oma/rit Zijlpoort verboden voor auto's Dronken overvalsters wensen Leidse bankbediende geluk STAD OMGEVING Koor kleine klusjes. VRIJDAG 4 JANUARI 198S PAGINA 11 lader wurgmoord oorgeleid EIDEN De 27-jarige Leidenaar die |eft bekend in de oudejaarsnacht zijn jarig nichtje Patricia Tisseur te heb- |n gewurgd, is vanochtend in Den Bag voorgeleid aan de officier van Stitie mevrouw J.E. Klopper-Gerret- n. Sectie op het lichaam van het eisje heeft geen nieuwe feiten naar •ren gebracht. Vanochtend is ook een •-jarige Leidenaar voorgeleid die >eft bekend in de nacht van oud op euw een jongen met een mes te heb- ;n gestoken. Deze steekpartij was het Bgische dieptepunt van een confron- tie tussen twee groepen jongeren. In taal werden 22 jongens opgepakt, 21 larvan zijn -nu op vrije voeten. Het iderzoek heeft drie dagen geduurd. Oud-burgemeester Van Kinschot overleden LEIDEN Jhr. mr. F.H. avond in bejaardenoord van Kinschot, in de perio- Mariëngaerde in Warmond de 1946-1964 burgemeester overleden. Van Kinschot is van Leiden, is woensdag- 85 jaar oud geworden. De oud-burgemeester was onder meer officier in de Orde van Oranje Nassau, ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de Orde van de Heilige Gregorius. Voordat Van Kinschot naar Leiden kwam, was hij burgemeester van Zuid laren (van deze gemeente was hij ereburger) en Alk maar. Van Kinschot woon de tot vier jaar geleden in Leiden, maar vanwege hun gezondheid verhuisden hij en zijn vrouw naar War mond. Mevrouw J.M. van Kinschot-Dorhout Mees woont nog in Mariëngaer de. Maandag 7 januari wordt in de kapel van Mariën gaerde aan de Mgr. Aenge- nentlaan 3 in Warmond een oecumenische nage- dachtenisdienst gehouden. Deze dienst begint om half elf 's ochtends. De crematie zal in besloten kring plaats hebben. Slordige brugwachter LEIDEN De brugwachter van de Lammebrug kende gis termiddag een zwak moment jn zijn timing toen hij een van de afsluitbomen van zijn brug liet zakken. De boom kwam boven op het dak van de auto van een 45-jarige man uit Wassenaar terecht. Tot over maat van ramp had deze een imperial op het dak waarop een zitbank stond. De afsluit boom nestelde zich behaaglijk in de kussens, vernielde de imperial en zorgde voor een deuk in het dak. De bank moet een poot missen. Illegale radio-zenders uit de lucht gehaald LEIDEN De politie heeft gisteren in samenwerking met de radiocontroledienst drie illegale radiozenders uit de lucht gehaald. In een woning aan het Utrechtse Jaagpad zond „radio Freewave" uit. De apparatuur met een waarde van 1500 gulden is in beslag genomen; te gen de 19-jarige eigenaar is proces-verbaal opgemaakt. „Freewave" werd vorig jaar al 5 keer gesnapt. „Radio Entertainer" werd aangetroffen in een woning aan de Arendshorst. In de woning bevond zich een 22-jarige Leidenaar die niet de eigenaar is van de apparatuur (waarde 1000 gulden). „Entertainer" werd in 1984 6 keer uit de lucht gehaald. De derde zender. „Radio B", zond uit vanuit een woning aan de Beethovenlaan. Te gen een 29-jarige Leidenaar is proces verbaal opge maakt. De waarde van de zender bedroeg hier 2500 gul den. Brand in Alphense school aangestoken ALPHEN AAN DEN RIJN De brand die de Alphense He- licomschool gisternacht ge deeltelijk in as legde, is aange stoken. De politie heeft resten van een fles gevonden met een lont daarin. Men vermoedt dat de fles gevuld met benzine naar binnen is gegooid. De brandweer had enkele uren nodig om de brand te blussen. Het vuur was het hevigst tus sen dak en plafond. Verzeke ringsexperts hebben de schade aan het gebouw aan de Verdi- hof inmiddels geschat op zo'n half miljoen gulden. DOORGAAND VERKEER VOORTAAN VIA HERENSINGEL EN KOOILAAN LEIDEN/DEN HAAG De Zijlpoort en de Zijlpoortsbrug worden afgesloten voor het au toverkeer. De automo bilist zal niet langer via De Haven langs de Zijl poort over de Lage Rijndijk naar Leider dorp kunnen rijden. De nieuwe route wordt komend vanaf de Lan- gegracht Oude He rengracht, Herensingel, Kooilaan, Willem de Zwijgerlaan. Op het ge hele traject wordt twee richtingsverkeer inge steld. Een en ander zal over twee jaar zijn gere aliseerd. Er wordt nog met het rijk onderhandeld over de fi nanciering van het project, maar de werkzaamheden zullen in elk geval eind 1985 of begin 1986 van start gaan. Om de nieuwe ver binding mogelijk te maken, moeten de Verversbrug (de brug tussen de Langegracht en de Oude Herengracht) en de Herenpoortsbrug (de brug tussen de Oude Heren gracht en de Herensingel) worden vernieuwd en ver breed. Het karwei zal onge veer een jaar duren, zodat begin 1987 de nieuwe route kan worden opengesteld. De oude route via de Zijl poort wordt tegelijkertijd afgesloten. Alleen voetgan gers, fietsers en bromfieters zullen dan nog via de Zijl poort mogen rijden. De Ha ven zal dus voor het auto verkeer doodlopen. Dat liet Leids verkeersamb- tenaar M. Kuzee gistermor gen weten tijdens een hoor zitting door de Raad van de State over een aantal ver keersmaatregelen, die de gemeente wil treffen, dan wel al (lang) heeft uitge voerd. Het plan met de Zijl poort is al opgenomen in het eind jaren zeventig door de gemeenteraad vastgestel de Verkeercirculatieplan (VCP), maar tot dusver nog steeds niet uitgevoerd. Uit gangspunt van dat VCP is dat langzaam en snelver keer zoveel mogelijk wor den gescheiden en dat het doorgaand verkeer zoveel mogelijk op een aantal zoge naamde hoofdroutes wordt geconcentreerd. Voorbeel den daarvan zijn de aanleg van de nieuwe weg rond Molen de Valk en de Lely- laan. De Raad var zich gisteren roepschrift va State boog ver een be- i een aantal winkeliers van de Stations weg tegen het feit dat de Stationsweg niet langer een doorgaande route voor het wamÊmÊKÊmimmmÊÊÊÊÊÊm autoverkeer is, maar daar voor de route langs Molen de Valk is aangewezen. Volgens de winkeliers die hier al jaren tegen vech ten gaat en een ander ten koste van hun omzet. Veel kans marfkt het beroeps- schrift hoogstwaarschijnlijk niet: een eerder verzoek van de winkeliers aan de Raad van State uitvoering van de verkeersmaatregel tegen te houden, werd niet ingewilligd en het is niet gebruikelijke dat een al uit gevoerde maatregel dan la ter alsnog teruggedraaid moet worden. Tijdens de hoorzitting werd tevens de afsluiting van de Warmonderbrug de brug tussen de Korte Mare en de Maresingel voor autover keer behandeld. Deze maat regel werd al in 1983 uitge voerd en ook dit is een ge volg van het VCP en moet het autoverkeer dwingen van de weg rond Molen de Valk gebruik te maken. Een bedrijf aan de Haar lemmerweg betoogde giste ren dat de omzet daardoor is gekelderd. Volgens de ge meente zijn daar ook tal van andere oorzaken voor aan te wijzen zoals de eco nomische recessie. De Raad van State zal de de Kroon over de verkeers maatregelen adviseren, waarschijnlijk deze besluit zal vallen. Een witte Burcht De Burcht in het hartje van de Leidse binnen stad is altijd al een plek van in drukwekkende schoonheid, waar het lijkt alsof de tijd heeft stilge staan. Als de wereld zich zo af en toe in het wit hult, is de Burcht wellicht nog mooier. Vanaf de ves ting wordt de Hooglandse kerk dan een le vensechte an sichtkaart, waarbij de sneeuwwitte da ken de ranke contouren nog eens extra ac centueren. Voor kinderen is er vertier volop. Wat is er im mers spannen der dan vanaf de kantelen een sneeuwbalge vecht te voeren of met een slee van de eeuwen oude hellingen te glijden. I Leidster" Leidse jeugdbende loort jaar tegen zich eisen DEN HAAG/LEIDEN Een 19-jarige Leidse heeft gisteren de rechtbank in Den Haag een jaar gevangenisstraf tegen :ich horen eisen, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, wegens terroriseren van een aantal bewoners van en uit de omge ving van de Middelstegracht, iet meisje wordt door politie en justitie beschouwd als de leid- iter van een uit ongeveer vijftien personen bestaande jeugdben de. De groep zou zich vorig jaar hebben uitgeleefd met een onaf zienbare reeks diefstallen, bedreigingen, vernielingen, brand- itichtingen en afpersingen. Er werden in de wijk om de haver- dap ruiten ingegooid, auto's vernield, vechtpartijen uitgelokt en de lopende band diefstallen gepleegd. Ook zou de bende sen op straat geld hebben afgeperst. De buurt voelde zich lierdoor zeer bedreigd. De advocaat van de verdachte, mr. C. van Leeuwen, bestreed lat zijn cliënte zich aan al deze feiten heeft schuldig gemaakt. Ze was er wel een paar keer bij aanwezig toen de groep zich aan ptrafbare feiten schuldig maakte. Verdachte zou beslist niet aan gemerkt kunnen worden als de leider van de jeugdgang, zo stel de de raadsman. Hij vroeg de rechtbank bovendien begrip te lebben voor haar moeilijke jeugd. Vonnis op 17 januari. Caféhouder met mes gestoken LEIDEN Een 42-jarige Leidenaar, caféhouder van Café 't Centrum aan de Beestenmarkt, is vannacht door een jongen met mes boven het linkerooog gestoken. De man moest in het AZL worden behandeld, maar kon daarna naar huis. De Leide naar zat in een achterzaaltje te praten met vier broers over pro blemen die ontstonden op nieuwjaar. Een van de jongens kreeg toen geen bier meer. Het gesprek van gisteren liep uit de hand waarop een van de vier een mes trok. Het viertal is er vandoor gegaan. De politie weet in welke richting moet worden gezocht. Bejaarde omgekomen DEGSTGEEST De 75-jarige Jacoba Helena Balk-Van Veldhoven uit Oegstgeest is gisteravond aan de gevolgen van een verkeersongeval overleden. De vrouw stak omstreeks half zeven onverwacht de Rijnzichtweg over ter hoogte van de Homeruslaan. Een 25-jarige Noordwijker, die met zijn auto vanaf Rijnsburg kwam, kon haar niet meer ontwijken. De vrouw werd met zware verwondingen aan hoofd en li chaam naar het Academisch Ziekenhuis Leiden vervoerd, waar zij later overleed. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. noteeralsnieuweabonneem.lv. NAAM: ADRES: POSTCODE/PLAATS:. TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: I 0 kwartaal I automatisch per maand Dimt I STUUR EEN MINIATUUR BANKSCHROEFJE NAAR: NAAM: I ADRES: I POSTCODE/PLAATS: Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postjegel 'fieidaeSowio/nt Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. EIS: VIJFTIEN MAANDEN DEN HAAG/LEIDEN Vijftien maanden gevan genisstraf eiste de Haagse officier van justitie giste ren tegen de Leidse Ca- therina (22), die op 2 no vember van het vorig jaar met haar vriendin Heieen laveloos van de drank een filiaal van de NMB-bank aan het 5 Meiplein wilde overvallen. De verdachte is een oude be kende van justitie en al eer der wegens afpersing, des tijds nog door de kinderrech ter, tot een vrijheidsstraf veroordeeld. Op 2 november was ze, aldus naar advocaat mr. M. Mantz, weer eens toe aan de eigenaardige „kick" anderen met haar gedrag de doodschrik te bezorgen. Zij en vriendin Heieen hadden zich die middag met het ledi gen van een hele fles Pisang Ambon voldoende moed in gedronken om de Neder- landsche Middenstandsbank met een bezoek te vereren. Het aanvankelijke plan om een juwelier te beroven lie ten ze hiervoor varen. In een winkel in huishoudelijke ar tikelen kochten ze eerst nog een broodmes om de employ- ées mee te bedreigen. Cathe- rina had zelf haar eigen sti letto op zak. Tollend De dames kwamen halver wege de middag min of meer tollend van de alcohol het bankfiliaal binnen. De ver dachte kon gisteren bij het aanhoren van de feiten nau welijks haar lachen bedwin gen. Volgens het proces-ver baal van de Leidse politie zou het tweetal zo woest de bank zijn binnengestapt, dat de beschermstrip aan de deur door de harde klap van zijn plaats schoot. Onmiddel lijk hierop vloog het brood-, mes door de lucht, bestemd voor de dronken Heieen. Met een koelbleodig gebaar plantte deze het mes in een voor klanten bedoelde faute uil. Een op de herrie toegescho ten bankbediende had aan vankelijk niet in de gaten wat de precieze bedoeling was van het met fraaie punkkapsels getooide stel. Hij vroeg eerst nog heel be zorgd of de dames zich bij binnenkomst bezeerd had den. Daarna deed hij een po ging de deur te repareren. Catherina echter verhinder de dit door dreigend met haar stiletto onder z'n neus „Binnen twee se conden moet ik honderddui zend gulden hebben. Dit is echt menens hoor, anders vermoord ik je", voegde ze er nog aan toe. Juist op dat moment kwam er een argeloze NMB-klant binnen, die de bankemployé hartelijk begon te feliciteren met zijn verjaardag. De man was enkele dagen daarvoor Srig geweest. Catherina en elena waren door dit inter mezzo zo onthutst, dat ze hun slachtoffer eveneens spon taan begonnen geluk te wen sen. Daarna dropen ze stil af om ergens in ae buurt een patatje te kopen. Pistool Volgens officier van justitie mr. Klein Breteler is er al ja ren geen land met Catherina te bezeilen. Een paar dagen voor de mislukte overval had ze een bezoek gebracht aan café-restaurant Eigenzorg aan de Leidse Stationsweg met de bedoeling het perso neel daar geld af te persen. Twee jaar eerder had ze dat etablissement ook al eens be zocht met een pistool in de hand en hetzelfde verzoek. Sindsdien staat ze er op de zwarte lijst. „Ja die man daar leg me niet zo", was nu haar verklaring. Rechtbankpresidente me vrouw mr. P. Koningsveld waarschuwde de Leidse, dat ze als ze niet snel haar leven betert het risico loopt ter be schikking van de regering te worden gesteld. De presiden te leek zich goed te kunnen vinden in het advies van de psychiater en reclassering om Catherina een gedwon gen therapeutische behande ling in een inrichting te laten ondergaan. „Nou ik vin-dat allemaal wel een beetje hard' gesteld, vin-u-niet?", was naar reactie. Mr. Mantz vond dat in elk geval wel. Hij vergeleek de „stomme actie van de twee dames" (aldus de officier) met een uit de hand gelopen kwajongensstreek. De raads man betwijfelde of de bank bediende zich indertijd echt bedreigd heeft gevoeld, of dat er later met terugwer kende kracht van heeft ge maakt. „Ze waren niet eens meer in staat om te fietsen"*, aldus de Haagse strafpleiter. Op zijn vraag of Heieen ook nog zal worden vervolgd, wilde de officier geen mede deling doen. „Dat vertel ik u niet", zei mr. Klein Breteler Vonnis op 17 januari. PETER VIERING

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11