Huren gaan jaarlijks drie procent omhoog Drugsbeleid kan niet zonder harde aanpak Snel uitsluitsel minister over overlevingsplan Winst van PTT en RPS met veertig procent gestegen - HARMONISATIE MAXIMAAL TWEE PROCENT Loodsen boycotten Schelde- radar Dertiende geding over eroscentrum EEN GOEDVOO MEESPELEN Negen verkeersdoden -BINNENLAND EcidócSouocmt WOENSDAG 2 JANUARI 1985 PAGINA 3 Suiker twee cent goedkoper DEN HAAG De mi nimumprijs voor een kilo suiker is vandaag met twee cent ver laagd tot 2,29. De prijsverlaging is het gevolg van een wijzi ging van de interven tiewaarde, zo heeft het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel (CBL) in Den Haag bekend gemaakt. De interventiewaarde is de door de EG-land- bouwraad vastgestelde minimumprijs voor de suikerbieten. Beroepsbevolking bereikt 6 miljoen DEN HAAG De Nederland se beroepsbevolking (werken den en werklozen) heeft per 1 janauri 1985 een omvang be reikt van 6.055.000 personen: 3.904.000 mannen en 2.151.000 vrouwen ofwel 68 procent van de mannelijke bevolking res pectievelijk 36 procent van de vrouwelijke bevolking van 15 jaar en ouder. Dit blijkt uit maandag gepubliceerde ramin gen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Volgens de raming van januari vorig jaar omvatte de beroepsbevolking 5.930.000 mensen: 125.000 min- Omzet Ahold omhoog tot 11 miljard ZAANDAM De omzet van het Ahold- -concern (onder meer Albert Heijn) is vo rig jaar toegenomen met ongeveer 13 pro cent tot circafll miljard. Wat de resulta ten betreft kan worden gezegd, dat de nettowinst duidelijk boven de 86 miljoen van 1983 zal uitkomen. Aldus de president van de raad van bestuur, A. Heijn, in zijn Nieuwjaarstoespraak tot het personeel. De omzetgroei was, afgezien van de hogere omrekeningskoers van de dollar, het grootst in de VS. De omzetstijging in Ne derland stond onder druk, mede omdat de markt voor voedings- en genotsmiddelen niet alleen in geld, maar voor het eerst ook in volume stagneerde. De werkgele genheid nam bij Ahold in 1984 i Kamerleden:terugvordering woningpremies opschorten DEN HAAG De PvdA-kamerleden De Pree en Vos willen dat staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting voorlopig afziet van terugvordering van reeds ver strekte premies op 37 koopwoningen in Bergambacht. Zoals bekend heeft Brokx aangekondigd de premies tot vele duizenden guldens per woning te zullen te rugvorderen omdat door wijzigingen bij de bouw de stichtingskosten de vereiste grens hadden overschre den. Ook moet Brokx van de kamerleden doorgaan met het uitkeren van nog te verlenen premies. In het bijzonder vragen De Pree en Vos naar de rol van de FIOD. Zij willen weten of de FIOD de bewo ners misleidende informatie heeft verschaft over wat er zou gebeuren met de gegevens die zij hebben ver strekt. Bewoners zou voorgespiegeld zijn dat die uit sluitend bedoeld waren om de aannemer fiscaal door te lichten. Antieke granaat opgegraven HULST Op e bouwland nabij een lig fort in de Zeeuwsvlaam- se gemeente Hulst is een unieke vondst gedaan: er werden delen van een drie honderd jaar oude mortier granaat opgegraven, bene vens zes stukken van ka nonskogels. De projectielen werden in Hulst afgeschoten door de Franse troepen tij dens de Spaanse successie oorlog in 1702 of in de Oos tenrijkse successieoorlog in 1747. Kanonskogels uit die tijd zijn al eerder gevonden, maar granaatscherven nog nooit. Jongen die Kerwin doodde weer terecht AMERSFOORT De 17- jarige N.B., die in augustus 1983 de Antilliaanse Ker win Duinmeijer met mes steken om het leven heeft gebracht, is op nieuwjaars dag kort na zes uur weer teruggekeerd in de rijksin richting Op de Berg in Amersfoort. De jongen had zich woensdagavond 26 december na zijn kerst verlof weer bij de inrich ting moeten melden. Hij is wegens doodslag veroor deeld tot jeugd-tbr. Boeing: klapbanden bij landing Schiphol SCHIPHOL De 185 passagiers van de lijnvlucht Colombo-Am sterdam beleefden maandag avond laat benauwde momenten bij de landing op Schiphol. Kort voor de landing werd het toestel door de bliksem getroffen, waar bij elektrische systemen onklaar raakten en mogelijk een aantal wielen blokkeerden. Bij de lan ding gingen vervolgens negen van de in totaal achttien banden aan flarden, zo heeft een woord voerder van de KLM meege deeld. De Boeing 747 kwam zon der verdere brokken tot stil stand. De passagiers moesten het vliegtuig op de baan verlaten. DEN HAAG Het kabi net wil per 1 juli 1985 de trendmatige huurverho ging op drie procent stel len. Daarop komt nog maximaal twee procent wanneer de huur van een woning nog niet op een redelijk niveau is (harmo nisatie). De zogenoemde „halve harmonisatie" (in stadsvernieuwingsgebie den van 22 gemeenten) wordt gehandhaafd, waar door de huurverhoging daar maximaal vier pro cent is. Dit geldt alleen voor woningen die de laatste tien jaar zijn verbe terd of gebouwd. De jaarlijkse Huurbrief van staatssecretaris Brokx aan de Tweede Kamer bevat deze wijziging ten opzichte van wat vermeld was bij de begroting voor 1985. Toen werd uitge gaan van een trendmatige huurverhoging van vier pro cent. Naar aanleiding van de Algemene Beschouwingen en de daarbij aangenomen moties, waarin werd aangedrongen op het voeren van een gematigd woonlastenbeleid, wil het ka binet de huurverhoging nu be perken tot drie procent. In 1984 is verhoging van de minimaal- en maximaal-rede- lijke huren achterwege geble ven. Deze bevriezing was een malig en hield verband met de voorgenomen wijziging van het harmonisatiestelsel in 1985. Inmiddels is, aldus het ministerie, besloten deze wijzi ging nog niet in 1985 in te voe ren. Om nu de aansluiting te bewaren tussen huren van nieuwe woningen en het huur niveau van bestaande wonin gen is het nodig per 1 juli 1985 de minimaal en maximaal re delijke huurniveaus weer te verhogen. Ook bij de extra huurverho ging in het kader van de aan passing aan het woongenot wordt rekening gehouden met de wens van de Tweede Ka mer een gematigd woonlasten beleid te voeren. Het maxi mum percentage voor harmo nisatie is daarom op twee ge steld. heeft ook maatregelen aangekondigd voor het beheersen van de ser vicekosten. Verder wil de be windsman een halt toeroepen aan het eenzijdig verhogen door de verhuurder van voor schotbedragen indien de ver huurder geen duidelijke speci ficatie van die kosten geeft. VLISSINGEN Alle Belgi sche en Nederlandse loodsen in het district Scheldemond (Westerschelde en kanaal Gent-Terneuzen) boycotten sinds gisteren de marifoonka nalen 71 en 3, respectievelijk Hansweert en Terneuzen Ra dar. De loodsen hebben tot deze actie besloten uit protest tegen het feit dat, ondanks het advies van de loodsen om deze kanalen niet te gebruiken als informatiekanalen, deze toch zijn ingevoerd, waardoor een versnippering van de mari- foonblokken in dit gebied op treedt. Op deze kanalen wordt namelijk ook vanaf de wal as sistentie en informatie ver leend aan de binnenscheep vaart, waardoor voor het drukke zeescheepvaartgebied in de Westerschelde en het ka naal Gent-Terneuzen een ono verzichtelijke situatie ontstaat. De loodsen maken nu uitslui tend van de marifoonposten Zandvliet Radio (sluizen Ant werpen) en Vlissingen Radio (rede van Vlissingen). AMSTERDAMSE HOOFDCOMMISSARIS: AMSTERDAM De re sultaten van het nieuwe drugsbeleid in Amster dam zijn bemoedigend, maar maken ook duidelijk dat harde aanpak als deel van het totaalbeleid bitte re noodzaak is. Dit staat in de nieuwjaarstoespraak van hoofdcommissaris J.J. Valken van de Amster damse politie, die vandaag is rondgedeeld in het korps. Valken heeft zoals bekend zijn rede niet uitgesproken op de traditionele nieuwjaarsbijeen komst. omdat de Nederlandse Politiebond had gedreigd met acties tegen burgemeester Van Thijn tijdens diens toespraak. De hoofdcommissaris besloot de bijeenkomst af te gelasten In zijn rede spreekt hij zijn te vredenheid uit over het nieu we beleid, ondanks de grote druk die dat legt op de politie. ,,De drugsproblematiek heeft langzamerhand een bijna lo den last op ons korps gelegd. Duidelijk is dat de gevolgde aanpak en de ons ter beschik king staande middelen niet voldoende zijn om de maat schappelijke overlast afdoende te bestrijden", aldus Valken. Hij wees daarbij op de onvol doende capaciteit bij justitie en het cellentekort, wat het voor de politieman erg moeilijk maakt niet toe te geven aan gevoelens van machteloosheid en demotivatie. Valken schrijft dat de druk die van verschillende kanten wordt uitgeoefend echter zijn uitwer king lijkt te krijgen. Valken gaat verder uitgebreid in op de reorganisatie van de Amsterdamse politie, die dit jaar in volle omvang moet los barsten. Toch is volgens de hoofdcommissaris er de laatste jaren voor de politie-ambte- naar in de werksituatie en bij het optreden op straat niet veel verbeterd. „We zijn ech ter wel op de goede weg". Grootste onderdeel van de re organisatie is de decentralisa tie, waardoor er weer meer agenten op straat moeten ko men. De centrale verkeers dienst en de recherche zullen tegelijk met het overhevelen van taken naar de districten worden afgeslankt. „De politie moet er zijn. weer laten zien dat ze er is en wat ze kan", al dus Valken. Op die manier kunnen ook verschijnselen als burgerwachten worden tegen gegaan. ROTTERDAM Voor de president van de rechtbank in Rotterdam is op Oudejaarsdag het dertiende kort ge ding behandeld dat de afgelopen twee jaar is gevoerd rond de oprichting van een eroscentrum aan de Keile- weg. Ditmaal hadden de zes bedrijven met vestigingen aan deze weg de eigenaar van het eroscentrum gedag vaard. De bedrijven eisen dat de prostitutie-activiteiten onmiddellijk worden stopgezet. Hun raadsman, mr. H.J. Smit, voerde aan dat het prostitutiecen- trum in strijd is met het bestemmingsplan van de gemeente, waarin wordt gesproken van industriële- en handelsactiviteiten. Volgens mr. Smit kan allang niet meer worden gesproken van kleinschalige prostitutie. Volgens mr. Smit wordt zeker in de toekomst de overlast onhoudbaar. „Nu al ondervinden de bedrij ven ernstige last. Laatst werd een relatie van één van de bedrij ven honend in de bus uitgelachten toen hij de chauffeur vroeg hem te willen waarschuwen bij de halte Keileweg", aldus mr. Smit. Volgens één van de verdedigers van de seksexploitanten, mr. G.H.J. Dolk, is er sprake van kleinschalige prostitutie. Volgens hem is er geen sprake van overlast omdat de gemeente zorgt voor de bescherming van de belangen van derden. De Raad van State oordeelde dit jaar dat de gemeente voor het vermaakcen- trum aan de Keileweg terecht een ontheffing op het bestem mingsplan had verleend. Oud-kamerlid overleden HILVERSUM In zijn woon plaats Hilversum is zondag plotseling overleden dr Pieter Gerard van de Vliet. Van de Vliet, die 82 jaar is geworden, was van 20 september 1960 tot en met 10 mei 1971 lid van de Eerste Kamer voor de VVD. Hij was in 1924 aan de Ge meentelijke Universiteit in zijn geboortestad Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde. (ADVERTENTIE) Zak met wekkers Een lid van de Explosieven Opruimings dienst draagt een zak met verdachte inhoud weg bij het Britse consulaat in Amsterdam. De zak was gevonden na een anonieme telefonische tip. De inhoud was een aantal wekkers. DEN HAAG Minister van Aardenne van econo mische zaken zal wellicht eind deze week uitsluitsel geven over het overle vingsplan van de vakbon den voor de Amsterdamse reparatiewerf ADM, waar in een steunverzoek van tien miljoen gulden cen traal staat. De minister heeft echter al laten we ten dat het een moeilijke zaak zal worden, aldus G. Honing, bestuurder van de Industriebond FNV maandag in Den Haag na dat de vakbonden het ADM-plan aan de be windsman hadden aange boden en toegelicht. De bonden willen via het plan, dat de steun heeft van de werfdirectie en de commissa rissen van het bedrijf, de vol ledige werkgelegenheid (880 man) tenminste drie jaar handhaven. Het plan is opge bouwd rond de winstgevende, maar met risico's omklede ver bouwing van een kruiser uit Peru. Voorts via aan te trek ken reparatiewerk (al is deze markt verre van florissant) en het toeleveren aan andere me taalbedrijven in de Amster damse regio. Voor dat plan is behalve tien miljoen gulden, ook nodig dat de schuldeisers tijdelijk afzien van hun vorderingen en de rente daarop en dat de werk nemers afzien van hun bonus, en voorlopig vijf procent van het salaris laten Volgens werfdirecteur Bosman heeft de ADM een totale schuld van „enige tientallen miljoenen guldens". De aanvankelijk door de ADM aangevraagde herstelfinancie ring van 25 miljoen gulden is niet nodig, aldus Honing. Het college dat minister Van Aar denne daarover moest advise ren, oordeelde negatief, waar door de ADM acuut in de pro blemen raakte. „Als er dan geen verdere steun op basis van de criteria van de herstel financiering mogelijk is, dan maar niet", aldus Honing. Als alternatief vragen de bon den nu het overbruggingskre diet van tien miljoen gulden. Daardoor ontstaat volgens Ho ning een duidelijke situatie: „Want als de werf omvalt is iedereen zijn geld kwijt en de werknemers hun baan". FRIEMELS 1&.2S.3Ö6N VELVVieUGT Atfi'N PINKOP \ps weever? kcddt. nftfiid. cm naMs we. A15 6ëN VfttGeZP'IKeXtt pL/)MK. DEN HAAG Bij verschillende verkeersongelukken met oud en nieuw zijn totaal negen mensen om het leven gekomen. Drank en plotselinge gladheid speelde bij de meeste ongelukken een rol. Gisteravond kwam de 47-jarige P. van de Velde uit Zoetermeer om het leven bij een frontale botsing als gevolg van een foute inhaalmanoeuvre van een tegenligger, die vermoedelijk onder invloed verkeerde. Drie andere inzittenden raakten zwaar ge wond. Een dronken bestuurder reed in Oldenzaal een 73-jarige vrouw dood. toen ze de weg overstak. In het Gelderse Brummen vielen drie dodelijke slachtoffers bij een frontale botsing tussen twee auto's na een slippartij. Op oudejaarsavond reed een ver moedelijk beschonken automobilist in Nuis (Groningen) in op negen jongeren. Drie van hen werden in levensgevaarlijke toe stand naar het ziekenhuis gebracht. In mkb 30.000 jongerenbanen DEN HAAG In hel mid- den- en kleinbedrijf zijn in het afgelopen jaar 30.000 extra ar beidsplaatsen voor jongeren geschapen. In 1985 zouden minstens zoveel jongeren aan werk geholpen moeten wor den. „Dat lijkt een haalbare kaart", zo zei voorzitter Oos terhof van het KNOV gisteren in een radio-interview. Het merendeel van de jongerenba nen in het midden- en klein bedrijf zou leer-werkovereen- komsten betreffen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De PTT en de Rijkspostspaarbank heb ben met elkaar in 1984 een winst van 1,47 miljard gul den geboekt. Dat betekent ten opzichte van 1983 een stijging met veertig procent. De Rijkspostspaarbank nam daarvan 640 miljoen voor zijn rekening. In de sec tor Telecommunicatie boekte de PTT een winst van 840 miljoen gulden. De postcheque- en girodienst leed echter een verlies van 10 miljoen, aldus directeur-ge neraal C. Wit in zijn „Nieuwjaarsbericht. Hij kondigde tevens aan dat de PTT dit jaar definitief begint met de uitgifte van een nieuwe giropas: de giromaatpas. Daar door zal vervalsing van giropasjes en fraude met girobetaalkaar ten en kascheques extra worden bemoeilijkt. De giromaatpas wordt voorzien van een magneetstrip, waarin onzichtbaar een code is verwerkt. Deze code komt overeen met een Persoonlijk Indentificatie Nummer (PIN-code) dat elke rekeninghouder krijgt toegewezen. Bij verzilvering van een betaalkaart of cheque op een postkantoor wordt het (geheime) indentificatie- nummer dat de pasjeshouder opgeeft vergeleken met de code in de magneetstrip. De code wordt via een computer afgelezen. Het is de bedoeling dat rekeninghouders met hun giromaatpas in de toekomst ook via automaten bij postkantoren geld kunnen opnemen. De giromaatpas zal zeer moeilijk te vervalsen ziin, niet alleen vanwege de magneetstrip, maar ook omdat de verde re gegevens van de rekeninghouder, inclusief de handtekening, fotografisch op de pas worden aangebracht. De pas wordt afge dekt met een transparante beschermfolie. In 1985 introduceert de PTT een nieuwe vorm van dienstverle ning op het gebied van de postverzending: „de elektronische brievenbus". Dit houdt in dat bedrijven of particulieren die in het bezit zijn van telex, teletex of memocom hun berichten langs electronische weg aan de PTT kunnen aanbieden. De PTT le vert deze „post" dan af bij binnenlandse geadresseerden die niet in het bezit zijn van genoemde apparatuur. De Engelse rockgroep Def Leppard met tweede van links Rick Allen. Afgerukte arm van drummer weer aangenaaid SHEFFIELD Rick Allen, de 21-jarigc drummer van de Engelse rockgroep Def Leppard. verkeer de gisteren in kritieke, maar stabiele toestand in een ziekenhuis in Sheffield waar chirurgen znn bij een verkeersongeluk afgerukte arm weer heb ben aangenaaid. Artsen zeiden nog geen oordeel te kunnen geven over het succes van de operatie Bij het ongeluk raakte de Nederlandse vriendin van Allen, de 22-jarige Miriam Barvndsen uit Am sterdam. aan het hoofd gewond Haar toestand werd „zeer bevredigend" genoemd Het ongeluk gebeurde volgens de politie toen de sportwagen van Allen in een flauwe bocht op een snelweg bij Sheffield in de berm terecht kwam en over de kop sloeg, waarbij de bestuurder uit zijn voertuig werd geslingerd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3