Telefoonverkeer blij ft groeien Knalfuif BON: IS VS willen apart overleg over ruimtewapens Winkelbrand Uithoorn grootste schadepost tijdens jaarwisseling Vanaf vandaag meer stadsnieuws Schietpartij uit wraak: zeven jongeren gewond Aankoopkosten huis ook onder gemeentegarantie Een stem als n klok 'CcidócSouoont DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende lot Sijlholf Pers. Apothekersdi)k 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003Bank.Amro-fcank K V leiden. Directeur-hooldredacteur: I J Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I 21.89 (uitsl.aut.betalingJ.kwartaal 165.68. laart 250.86 Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) 10,61 permm. kleintjes! 0,43permm. I Woensdag 2 januari 1965, 76e jaargang no. 23081 Chiel Montagne kijkt terug op Hollandse hits op Ned. I om 20 33 uur. Om 21.55 uur serie ..Blood money". Op Ned II om 20 10 uur in Nederland C documentaire componist Puccini. Op België 2 om 20.10 uur ope rette „Der Bettelstudent". mogelijk ook een sneeuwbui. Minimum temperatuur ongeveer min 6 graden, middagtemperatuur circa min 2 graden Matige noordelijke wind. Zon op 08.48. onder 16.40; hoog water Schev.: 12.09. laag water. 07.44 e i 20.17. CeidóeGoma/ni STAD OMGEVING Van vandaag af ziet de Leidse Courant er wat anders uit. De pagina's met het nieuws uit Leiden en omgeving zijn verhuisd naar het tweede deel van de krant. Om nog meer plaatselijk nieuws te kunnen bieden met een betere presen tatie, vindt u de berichten uit uw woon-, werk- en leefomge ving voortaan van dinsdag tot en met vrijdag in het tweede katern. Een regiokatern met een eigen voorpagina. De Leidse Courant weet wat Leiden en omliggende plaatsen toekomt! WASHINGTON De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken George Shultz zal zijn Sovjet-collega Andrej Gromyko in het komende overleg in Genève voorstellen apart te onderhandelen over aanvals- en verdedigingswapens. Die gescheiden onderhandelingen zouden dan al in maart kunnen beginnen. Dit meldt het vooraanstaande Amerikaanse dagblad The Was hington Post. Bij de onderhandelingen over aanvalswapens zou zowel over de strategische (oceaan overschrijdende) als over de middellange- afstandswapens gesproken moeten worden. Tot dusverre werd over deze categorieën raketten apart onderhandeld, totdat ze j eind 1983 werden afgebroken In het tweede onderhandelingsforum zouden dan uitsluitend de defensieve wapensystemen aan de orde moeten komen. Hieron der worden verstaan de anti-satellietwapens en het door presi dent Reagan voorgestelde raketafweersysteem, ook wel het star- wars-systeem. Volgens de Amerikaanse krant is het verder duidelijk dat Reagan niet instemt met een bevriezing van het ontwikkelen en beproeven van ruimtewapens zolang de onderhandelingen niet zijn begonnen. Bovendien moet Moskou in ruil voor zulke be perkingen bereid zijn tot een werkelijke vermindering van zijn aanvalswapens. De functionaris wees erop dat de VS vasthouden het voornemen in het voorjaar een nieuwe proef te nemen het door hen ontwikkelde anti-satellietsysteem. Hierbij vliegt een F-15-gevechtsvliegtuig naar de rand van de damp kring vanwaar een raket wordt afgevuurd op een satelliet. De Amerikaanse onderhandelaar Paul Nitze die Shultz bij zijn overleg in Genève met Gromyko terzijde .staat, wil niet langer als onderhandelaar optreden met de Russen. Paus logeert in Den Haag DEN HAAG Tijdens zijn bezoek aan Nederland zal paus Johannes Paulus II de eerste drie nachten logeren in de nuntiatuur aan de Carnegie- laan in Den Haag. Alleen de laatste nacht, van 13 op 14 mei brengt hij door in het klooster Maria ter Eem in Amersfoort. Hiertoe heeft de Nederlandse bisschoppenconferentie beslo ten in overleg met de betrok ken Vaticaanse instanties. Aanvankelijk was het de be doeling dat paus gedurende heel het vierdaagse bezoek, van 10 tot 14 mei, in het Amersfoortse klooster zou overnachten. Geen krant ontvan gen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant- wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Man wurgt nichtje LEIDEN De vier jaar oude Patricia Tesseur is in de oudejaarsnacht door haar 27-jarige oom in haar ledikantje gewurgd. Het kind woonde bij haar oma in een flat aan de Hoflaan. In de wo ning had de familie het nieuwjaar inge luid. De dader werd om half vier 's nachts door de politie aangehouden in een tele fooncel. Hij had vanuit de cel zelf de Eerste Hulp Dienst gealarmeerd. Tij dens het verhoor op nieuwjaarsdag ver telde de man, dat hij aggressief was ge worden door spanningen binnen de fa milie en dat hij zich op Patricia had af gereageerd. Kees van Dijk politicus van 't jaar DEN HAAG De parlementaire pers heeft drs. C. van Dijk (CDA), de voorzitter van de RSV- enquêtecommissie. sprong gekozen tot politicus van het jaar 1984. Bij de jaarlijks door het weekblad De Tijd georganiseerde verkiezing kreeg Van Dijk 128 pun ten. De één van 1983, Ruud Lubbers, moet dit jaar met een twee de plaats (65 pun ten) genoegen ne men. De enquête- uitslag royaal ver tegenwoordigd: de derde plaats is voor Theo Joekes (VVD), de zevende plaats voor Marcel van Dam (PvdA), de ondervoorzitters Joop den Uyl en de Kees van Dijk GPV'er Gerrit Schutte bezetten respectievelijk de vierde en de vijfde plaats. De poedel prijs is voor staats secretaris Ad Ploeg (landbouw). Medeplichtige aan ontvoering Heineken ontsnapt UTRECHT Uit het Pieter-Baan- centrum in Utrecht, de psychiatri sche observatiekliniek van Justitie zijn gisteravond vier mannen ont snapt. Een van hen is de 31-jarige F.M., die vastzat wegens zijn aandeel in de ontvoeringszaak Heineken. Het viertal ontsnapte door een vloer- boenmachine door de gepantserde ruit van een genmeenschappelijke celruimte te gooien. Via een dak wisten de mannen daarna op de spoorbaan te komen die langs de kli niek loopt. Een van de vier is van ochtend in Amsterdam aangehou den. De anderen zijn nog spoorloos. KRO en VOO grootste ledenwinst HILVERSUM - Veronica heeft van alle omroepen de grootste ledenwinst geboekt het afgelopen jaar. De VOO zag zijn bestand stijgen ruim 595.000. eei Ook de KRO er De KRO kreeg komt daarmee i 460.000 eind '83 lot winst van 135.000 leden, de TROS boekten winsL r ruim 19.000 leden bij en t op 617.490 begunstigers, de hoogste stand sinds 21 jaar. De stijging bij de TROS was bescheidener. Die kreeg kleine 3000 leden bij en komt daar- it op 744.000. De NCRV zag zijn be- /oor het eerst in vijf jaar licht dalen n 1200 leden tot 532.000 De EO no en verlies van ruim 4000 leden en op 338.500. Van de andere oraroe- en er nog geen cijfers. teerde e DEN HAAG Nederlan ders grijpen steeds vaker naar de telefoon. Het bin- de PTT de komende jaren voor zowel binnen- als buitenlands telefoonver- nenlands telefoonverkeer keer een blijvende stijging is daardoor het afgelopen verwacht, jaar met vier procent toe genomen, juist zoals het jaar ervoor. Bellen met het buitenland gebeurde acht procent vaker. De di recteur-generaal van de PTT, ir. C. Wit, zei van middag in zijn zogeheten „Nieuwjaarsbericht" dat Bellen in het binnenland wordt zoals bekend in veel ge vallen duurder. In het zoge noemde basistariefgebied (in de naaste omgeving) gaat van af 1 maart ook 's avonds en in het weekend een tijdtellend tarief gelden. In 1986 zal het zelfde met lokale gesprekken gebeuren; onbeperkt telefoon hangen i niet meer bij. Celgesprekken worden in 1985 duurder op de korte afstand en goedkoper op de lange afstand. De PTT heeft met ingang van gisteren de tarieven voor tele foongesprekken naar verre weg de meeste landen buiten de Volgens directeur-generaal dus Wit was er in 1984 een toene mend aantal mensen dat de te lefoon vrijwillig of gedwongen moest opzeggen omdat men de kosten niet meer kon betalen. Niettemin stijgt het aantal te lefoonaansluitingen in huis houdens met een minimum-in komen (J 23.900 per jaar) nog Europa verlaagd. De tarieverf steeds. De telefoondichtheid telefoongesprekken landen dichter bij huis, zoals België, West-Duitsland, Oost- -Duitsland, Denemarken, Frankrijk, Engeland en Zwit serland zijn verhoogd. daalt alleen onder de huishou dens die minder dan het i mum-inkomen hebben. Tussen het puin van het verwoeste winkelcentrum Zijdelwaard in Uithoorn ontwaren brandweerlieden twee gehavende etalagepoppen (ADVERTENTIE) De directie van Sijthoff Pers, uitgeefster van deze krant, wenst al haar lezers en adverteerders een voorspoedig 1985 HEESCH De rijkspolitie van Heesch (Noord-Brabant) heeft een 20-jarige jongeman ingesloten, die in de oudejaarsnacht met een oud type geweer het vuur heeft geopend op bezoekers van een jeugdsociëteit in Heesch. Dinsdagmorgen om ongeveer half zes schoot de man op jongeren die voor de deur van de sociëteit stonden. Er vielen zeven gewonden, onder wie twee ernstig. De dader werd overmeesterd door omstanders op het ogenblik dat de politie arriveerde. Hij is ingesloten. Hij zou gehandeld hebben uit wraak tegenover een van de jongeren die omging met zijn voormalige vriendin. Alle slachtoffers zijn naar het Sint Anna-ziekenhuis in Oss ge bracht. Een van hen, die in de rug werd getroffen, is later over gebracht naar het academisch ziekenhuis Sint Radboud in Nij megen DEN HAAG Een totaal in de as gelegd winkel centrum in Uithoorn vormde het trieste hoogte punt van de gebruikelijke lange reeks vernielingen en geweldplegingen tij dens de jaarwisseling. Al leen een bankgebouw en een winkel bleven over eind staan, nadat het win kelcentrum op nieuw jaarsmorgen vermoedelijk met molotovcocktails was bestookt. Eerder gooiden jongeren brandbommen door de ruiten van het ge meentehuis in Uithoorn. De schade in Uithoorn werd verschillende relletjes licht ge- vanmorgen geraamd op 25 wond. ME-eenheden moesten iljoen gulden. Volgens woordvoerder van de brand weer, die het vuur na drie uur blussen onder controle kreeg, „was er geen houden aan". In het gemeentehuis bleef de schade beperkt, omdat de brandweer snel ter plaatse was. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. In Amsterdam, Rotterdam en Utrecht is de overgang naar het nieuwe jaar relatief rustig verlopen, maar in Den Haag liep de feestvreugde op een groot aantal plaatsen weer uit de hand. De politie arresteerde in totaal 33 mensen; vijftien poli tie-agenten raakten bij op verschillende punten stad verscheidende malen ach tereen in actie komen. In Lei den werd de politie getrac- teerd op zelfgemaakte bomme tjes en met vuurwerk gevulde flessen en in Rijswijk ging een schoolgebouw in de brand, waarbij vier lokalen volledig verwoest werden. In het trum van Almelo is oudej avond een gebouw met baby artikelen in vlammen opge gaan, vermoedelijk nadat vuurwerk via een kapotgesla gen ruit naar binnen was ge Pag 9 Agenten bekogeld met zelfgemaakte bommen Oudste aap dood In de dierentuin van de Amerikaanse stad Philadel phia is op oudejaarsdag de gorilla Massa overleden. Hij is 54 jaar geworden en was de oudste aap ter we reld. In de natuur levende gorilla's worden doorgaans niet ouder dan 25 jaar. Massa, die 81 kik) woog. was de lieveling van de bezoekers van de dierentuin in Philadelphia. Hij stierf aan een beroerte als gevolg van aderverkalking. DEN HAAG Kopers van een woning kunnen vanaf 1 januari ook gemeentegaran tie krijgen voor de noodzake lijke financieringskosten. Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting heeft hier toe besloten, omdat veel aspi rant-kopers deze bijkomende kosten vaak mee moeten fi nancieren, omdat zij het geld zelf niet kunnen opbrengen. De kosten bestaan uit de af- sluitprovisie over de hypo theeksom, notariële kosten van de hypotheekakte en ka dastrale leges. Zij kunnen, afhankelijk van de koopprijs het huis, oplopen tot kele duizenden guldens. De subsidieregeling voor nieuwe premiekoopwonin gen blijft ongewijzigd. Deze houdt in dat voor premie a-woningen de tijdelijke een malige bijdrage van 2.000 gulden voor de laagste inko mens niet meer zal worden verstrekt. Deze premie was alleen bedoeld als stimulans voor de verkoop van premie koopwoningen uit het bouw programma 1984. Ook de re geling dat opvolgende eigen aar-bewoners in aanmerking komen voor subsidie blijft van kracht. SEXBIERUM And ré van Duin heeft op Nieuw jaarsmorgen de hervormde gelo vigen van Sexbie- rum (Fr.) ter ker ke geroepen. Jon gelui hadden in de kerktoren een cassettebandje verwisseld, zodat rond elf uur niet de klokken beier den maar de stem van André van Duin over het dorp schalde. De klokken van de Hervormde kerk in Sexbierum kunnen niet wor den gebruikt we gens de bouwval lige staat van de toren. Daarom wordt bij kerke lijke evenemen ten een bandje met klokgebeier afgedraaid. De jaarlijkse knalfuif van maandag 31 december op dinsdag 1 januari is weer achter de rug. Met zijn allen hebben we weer voor dertig miljoen de lucht in laten vliegen. Maar helaas bleef het niet tot vuurwerk beperkt. Een heel winkelcentrum schade bijna even veel als de waarde van al dat vuurwerk ging in vlammen op. Toch zijn we het jaar vast vol goede voornemens ingestapt. Het eerste het beste is natuurlijk als u deze krant nog met zo goed kent een nadere kennismaking met de Leidse Courant. De eerste veertien dagen gratis. De volgende 351 (minus zon- en feestdagen) betaalt u vast en zeker graag. i De Leidse Cour an! ml ik bot open envelop xocder postzegel i Courant, Antwoordnummer 99 Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1