mi Een Verademing Freek de Jonge ALLER S De Trekvaartbrug: Zag duizenden reizigers naar Haarlem vertrekken Amsterdams Philharmonisch Orkest in meesterserie K&O ALLE REGEN KOMT VAN BOVEN Ecidae Soiucwit LEIDEN CeidoeSoutcmt WOENSDAG 2 JANUARI 198S PAGINA 11 Een vieze aangelegenheid LEIDEN De jongeman had 's nachts rond twee uur het etablissement aan de Nieuwe Beestenmarkt ver laten. Daar het toilet in het café bij voortduring bezet werd gehouden door be hoeftige kroegverlaters, had hij besloten buiten maar even tegen een muur te wa teren alvorens de lange weg naar huis aan te vangen „Ik dacht, een blinde muur, hier kan ik wel even", ont hulde de jongen maandag ochtend voor kantonrechter Rigters. Twee passerende agenten hadden de plassende jonge man in zijn kraag gegrepen. En terecht, meende de offi cier van justitie. Wateren op de openbare weg was een vieze aangelegenheid, de jongen had er beter aan ge daan een urinoir op te zoe ken. Er dreigde zich voor de balie een kleine discussie te ontspinnen over kwanti teit en kwaliteit van de Leidse urinoirs, waar door Rigters echter al snel een einde aan werd gemaakt. 45 gulden boete, luidde het strenge oordeel. De jonge man kon het haast niet ge- Hart De automobilist was werk zaam op de afdeling Hartbe- waking van het AZL. Die ochtend was hij vroeger dan op andere dagen opgeroe pen om naar het ziekenhuis te komen. Hij had het gas pedaal stevig ingetrapt. Toen hij bij het binnenrij den van de stad een file op de Oranjeboomstraat zag staan, besloot hij het inrij- verbod te negeren en de Korevaarstraat op te rijden. Waar hij terstond staande werd gehouden door een Deze geloofde niet veel van de „smoesjes" van de man als zou hij met spoed op weg zijn naar het ziekenhuis. Ook bleek de agent niet be reid even mee le rijden naar het ziekenhuis tenein de mans verhaal te contro leren. „De agent stond me gewoon te pesten", klaagde de man voor de kanton rechter. Maar ook rechter Rigters twijfelde over de juistheid van het gemak waarmee de man besloten had, dat de verkeersregels die ochtend niet voor hem golden. „Was er niemand anders in het ziekenhuis die uw werk even ovér kon nemen", vroeg hij zich bezorgd af. De man moest toegeven dat dat wel het geval was en sprak daarmee zijn eigen vonnis uit. Politiewagen Politieagenten mogen een heleboel meer dan gewone burgers, maar staan zeker niet boven de wet. Evenals andere automobilisten die nen ook surveillerende poli tieambtenaren zich aan de verkeersregels te houden tenzij bepaalde omstandig heden het overtreden ervan natuurlijk rechtvaardigen. De chauffeur had een ein deloos vertrouwen in de po litie. Toen dan ook een sur veillancewagen van de Leidse politie de 2e Binnen vestgracht van de verboden kant inreed, was hij de poli tiewagen zonder zich van enig kwaad bewust te zijn, gewoon achterna gereden. De man was pas wakker ge schrokken toen de agenten hem een bon uitschreven voor het negeren van het in rijverbod. Zijn vertrouwen in de poli tie was daarmee aanzienlijk geschaad, zo bleek maan dagochtend voor het kan tongerecht. Hadden de agenten een speciale reden om het inrijverbod aan hun laars te lappen. Dat dacht de verdachte niet. „Ze zei den mij dat zij als politiea gent van bepaalde verboden waren vrijgesteld", ver klaarde de man enigszins verontwaardigd. Hij voelde zich duidelijk verraden door de twee agenten. De kantonrechter wilde de man wel enigszins steunen Ook hij vond het een vreemde zaak dat een poli tiewagen, Zonder sirene of zwaailicht te gebruiken, de verkeersregels negeerde. Het argument van de agen ten dat voor hen geen re gels golden, wenstte hij ze ker niet zonder meer over te nemen. Rigters liet de man zijn laatste restantje vertrouwen in de sterke arm door hem te beloven, dat hij beide agenten op het matje zou roepen, alvorens te oordelen over de ver meende verkeersovertre ding. GERT VISSER Bruggen, we maken er allemaal gebruik van. Zeker in een waterrijke stad als Leiden zijn het onmisbare scha kels in het wegennet. Veel aandacht is er nooit aan de Leidse bruggen besteed. De stilte rond de Leidse bruggen is met de presentatie van het Bruggenboek al gedeelte lijk „verstoord". Het Gemeentearchief aan de Boisotkade j li* hoopt van 9 tot en met 29 augustus 1985 in De Waag de 1 1 LM tentoonstelling „De Leidse bruggen" te houden. Als inlei- - 1 ding op deze expositie verschijnt in deze krant een serie artikelen over Leidse bruggen. Het zijn geen technische verhandelingen, maar historische verhalen waarin een brug als leidraad dient. De gegevens zijn verzameld door een werkgroep van historisch geïnteresseerden, die veel van de geschiedenis van de Leidse bruggen heeft uitge zocht. Samensteller is de begeleider van deze werkgroep, de heer P.J.M. de Baar van het Gemeentearchief. Kees van Herpen tekent voor de eindredactie. De reprodukties zijn van fotograaf Wim van Noort. Vandaag verschijnt het vijfenzestigste artikel in deze serie. nderbrug (rechts) verlevendigen de Maresingel. Ansichtkaart van eens zes daarbuiten, zodat men elkaar misschien nog enigszins warm kon houden. Over de Haarlemmertrek vaart tussen de Rijnsburger- singel en de Maresingel ligt de Trekvaartbrug. De huidige brug over de Trekvaart is nog niet zo oud. maar heeft wel sporen tot in een ver verle den. In 1611 werd de stad ver groot met een nieuwe wijk achter de Oude Vest en het Galgewater. Toen werden de nieuwe singels gegraven: Morssingel, Rijnsburgersingel en Maresingel. Langs deze singels kwam een weg. Het spreekt vanzelf dat deze sin gelwegen waar mogelijk met elkaar verbonden werden, zo dat men rond de stad kon rij den. Vooral 's nachts was dat wel handig, want als de stads poorten gesloten werden zo dra de klapperlieden „de klok heit tien" riepen, de poort klok geluid werd en iedereen zich ter bedstede begaf, daal de er de stilte van een avond klok of spertijd over de stad neer. Wie dan voor een geslo ten poort of zelfs opgehaalde singelbrug kwam te staan, kon het wel vergeten'. Zelfs werden alle toegangen te water gesloten door een drijfboom of een hekwerk, zo dat ook de passagiers van schepen de stand niet inkon- den. Nu had het stadsbestuur een tweetal stadsherbergen laten bouwen, een buiten de Witte poort en een buiten de Zijlpoort, zodat men daar de nacht kon doorbrengen, even tueel voorzien, van een neutje en een warme kruik. Kwam nu iemand 's avonds laat nog van de Morsweg, de Rijnsbur- gerweg of de Maredijk, dan kon hij in ieder geval nog naar die herberg bij de Zijl poort. Hoe dan ook, een niet al te grote houten brug over het toen nog Mare geheten water was geen overdreven luxe. Wellicht is hij nog in 1611 of anders heel kort daarna, waarschijnlijk door het stad- spersoneel, gebouwd. Het hoefde geen ophaalbare of bij zonder hoge brug te zijn, want de brug stad-in, de Mare- poortsbrug, was een vaste ste nen brug met 2.41 meter door- vaarthoogte en de brug rich ting Warmond, de Kwaak- brug, was niet hoger dan 2.20 meter en vast. De Trekvaart brug was vroeger dan ook niet hoger dan 2.30 meter. weest van en naar de volmo lens aan de Poelwetering en Stokdammerwetering en naar de twee houtzaagmolens die in 1632 aan de Maredijk ge bouwd werden. Dit verander de echter aanmerkelijk in 1657. Aan de oostkant langs de Mare kwam een weg, het jaagpad, en dicht bij de brug werd een stal gebouwd waar in in ieder geval zes paarden een onderdak moesten kun nen vinden. Uiteraard werd dit pand voorzien van heel hoge hooizolders en een ge metselde mestbak, waarin de kostbare paardenmest opge slagen kon worden. Deze mest was zo kostbaar omdat deze nodig was bij het vervaardigen van loodwit, om witte verf van te kunnen ma ken. De rollen lood werden in speciale potten met azijn vele rijen hoog in de paardenmest gestapeld; de sterk gistende mest bevorderde het oxyda- tieproces van het lood. Overi gens werd dit hoogst giftige fabricageproces niet in de om geving van Leiden uitgeoe fend. Naast de stallen was er een woonhuis voor de stalk necht met mogelijk ook slaap gelegenheid voor de jongens die het jaagpaard bereden. De Mare, die al gauw Haar lemmertrekvaart ging heten, verwerkte nu vele duizenden passagiers. Veel comfort had den deze in het begin echter niet. De trekschuiten waren open en konden bij slecht weer overdekt worden met een tent. Dat men daarbij toch nog wel koude voeten kon krijgen, telde waarschijnlijk niet erg mee. In het allereer ste reglement op de trekvaart, afgekondigd op 16 oktober 1657, werd bepaald dat de schuitvoerders, zowel de Haarlemse als de Leidse, tot gemeenschappelijke kosten de schuiten moesten onderhou den en repareren „ende voor- naementlijck de tente door- gaens wel dicht houden" op straffe van verlies van hun baan; de commissarissen in beide plaatsen werd opgedra gen daar scherp op toe te zien en meteen naar het Stadhuis te hollen als ze iets zagen dat niet door de beugel kon. Nu was het vanzelfsprekend ook het belang van de heren stadsbestuurders, die zelf vrij vaak dit vervoermiddel ge bruikt zullen hebben wanneer het stadsjacht niet ter be schikking was, om geen regen of sneeuw in hun nek te voe len druipen tenslotte zou hun dure lakense pak wel eens vies kunnen worden. En wat de koude voeten betreft: de schipper mocht onder de tent maximaal 28 personen stouwen, met in de zomer nog Rookverbod Het is dan ook logisch dat op de pittige boete van 30 stui vers verboden werd „eenige toeback te drincken", dus ta bak te roken; met zo'n massa passagiers zou dat ook niet echt bevorderlijk zijn voor de atmosfeer. Overigens werd die boete verbeurd voor de helft aan de schipper en de helft aan de opzichter, zodat die er uit eigenbelang wel werk van zouden maken als er toch gerookt werd. Boven dien werd hen opgedragen de onwilligen bij het stadsbe stuur of de commissaris aan te klagen - als de schipper dit durfde te verzuimen wachtte hem de dreiging „arbitralijck gecorrigeert" te worden, en dat stond voor een hoogst on aangename strafexpeditie. Aan deze erg oncomfortabele toestand kwam niet lang daarna een eind: de trek schuiten werden overdekt en Jaagpad De meeste scheepvaart op de Mare zal het transport zijn ge- De Trekvaartbrug met de Haarlemmertrekvaart en links huizen aan de Rijnsburgersingel. Foto Hazenberg, ca. 1900. van vrij grote glazen ramen voorzien, uitgerust met een „roef" (een soort eersteklas afdeling), zachte banken en een soort kacheltje. Met een dusdanig verbeterd vaartuig, waarin zelfs gerookt mocht v/orden en dus de lucht wel eens blauw van de rook stond, kon men ook veel langer doorvaren bij zware storm of in de winter; zeker toen men primitieve ijsbrekers ging ge bruiken, moest pas bij harde vorst teruggevallen worden op de schokkerige karren en koetsen die over de bevroren wegen hobbelden. De passagiers van de trek schuit werden, nadat de lijn waaraan het paard trok losge gooid was. met handkracht de stad in geboomd, naar de aan legplaats aan de Korte Mare. Daarbij kregen ze de gelegen heid de stadspoort ter plaatse goed te bekijken, en wat ze zagen was eigenlijk een aan fluiting voor de grootste en rijkste stad van Holland na Amsterdam. Het Marepoortje. dat toen nog aan de westkant van de Marepoortsbrug stond waar vorig jaar de funderin gen weer blootgelegd zijn, was een onaanzienlijk gebouwtje. In 1665 werd deze poort ge sloopt en aan de oostkant van de (eveneens vernieuwde) Marepoortsbrug verrees een prachtige Marepoort naar ont werp van Willem van der Helm. Ook de Warmonder- brug over de singel was al vernieuwd, zodat eigenlijk het houten bruggetje over de trekvaart zelf nog uit de toon viel. Op 27 augustus 1665 bezichtig de het stadsbestuur deze brug en besloot dat dit een stenen brug moest worden. „In op- sichte van de bekommerlic- ken toestand van den tijt" zou nog bekeken worden of die vernieuwing in 1666 zou plaatsvinden of „langer ver schoven" zou worden. Men zal zich afvragen waarom in 1664 en het begin van 1665 zonder mankeren tot giganti sche bouwprojecten besloten werd en nu ineens moeilijk gedaan werd over een niet eens zo grote stenen brug. Het bekommerlijke van de tijd was echter te wijten aan de begin maart 1665 uitgebroken oorlog met Engeland, die vooral in het begin hoogst on fortuinlijk verliep. Hout Maar ook al eindigde de oor log met roem (de tocht van Michiel de Ruyter naar Chat ham), de brug was en bleef van hout. Wellicht hebben de stadsbestuurders al snel vrede met een niet eens zo lelijke houten brug gehad. Deze brug is in de loop der jaren van zelfsprekend ettelijke malen vernieuwd. Om slechts de meest recente te melden: Ja cob van Leeuwen nam op 29 januari 1779 aan om onder meer tussen 13 september en 18 oktober van dat jaar de brug te vernieuwen volgens een zéér uitvoerig bestek. Op 26 juli 1810 werd aan Pieter Blommendaal en Jan van Waalwijk aanbesteed om bin nen een jaar na de keuring van het te gebruiken houten de brug in elkaar te zetten, welk werk binnen vijf weken na het begin van de sloop van de oude brug gereed moest zijn. De volgende grote beurt werd op 24 februari 1870 aanbe steed aan J Groenewegen te Haarlem voor 1934,-. Er werden toen alleen maar on derdelen vernieuwd, bijvoor beeld de jukken, de liggers en het dek. zodat de hoofdvorm van de brug ongewijzigd bleef. Wel paste men in plaats van houten liggers nu liggers van balkijzer toe Dat bleek dan ook duidelijk bij de repa ratie van 1895, toen alleen de jukken vernieuwd moesten worden en de liggers en het dek niet vervangen hoefden te worden. Dit karwei werd op 23 september 1895 vooi 395,- aan G. Splinter opge dragen. In de twintiger en dertiger ja ren begon het verkeer steeds meer eisen te stellen aan de draagkracht van de brug en vooral zijn aansluiting op de Haarlemmerweg en de War- monderbrug was niet ideaal te noemen. Omdat de Warmon- derbrug versterkt moest wor den en een grotere doorvaar- thoogte diende te knigen, kon het hele punt in één keer aan gepakt worden. Daartoe volg de op 30 juni 1950 de aanbe steding van het maken van de huidige Trekvaartbrug in ge wapend beton. Was de oude brug slechts 4.50 meter breed, de nieuwe kreeg een rijweg van 8.50 meter en twee trot toirs van elk 1 86 meter Om de geweldige steilte wat te verminderen moest een concessie gedaan worden waar het de doorvaarthoogte betreft; van 2 30 meter zakte die naar 1.80 meter. Op 26 mei 1951 kon de brug feeste lijk in gebruik gesteld wor den; aannemer Zitman had er voor gezorgd dat er in ieder geval heel wat zwaarder ver keer dan voorheen (toen een beperking tot 2400 kilo gold) over de brug kon komen. Mis schien wordt op afzienbare termijn dezelfde operatie nog eens verricht met de War- monderbrug - wellicht wor den dan even vreugdevolle woorden gesproken als bij de openstelling van de Trek vaartbrug in 1951. LEIDEN Het Amsterdams Philharmonisch Orkest geeft in het kader van de 'meesterserie' van K&O op vrijdag 11 januari een concert in de Stadsgehoorzaal. De Bulgaarse concertpianiste Jenny Zacharieve treedt op als soliste. Het orkest staat onder leiding van de Russische dirigent Thomas Sanderling. Het concert begint met de uitvoering van 'zes stukken voor orkest' opus 6 van Anton Webern. Na het piano concert van Edvard Grieg wordt de derde of 'Rheini- sche' symfonie van Robert Schumann gespeeld. Thomas Sanderling, die op 1 februari van dit jaar werd be noemd tot artistiek adviseur van het Amsterdams Philhar monisch Orkest, is geboren in Nowosibirsk en studeerde viool in Leningrad. Hij werkte als dirigent met verschillende orkesten in Duitsland en maakte met het Tokyo Metropoli tan Orchestra een tournee door Japan. In '83 vestigde hij zich in West-Duitsland waarna hij tal van vooraanstaande orkesten dirigeerde. De soliste, de pianiste Jenny Zacharieva, behoort tot de meest vooraanstaande concertpianisten uit het huidige Bul garije. Zij werd in Sofia geboren en studeerde aan het con servatorium in Moskou. Na beëindiging van haar opleiding, studeerde zij enige tijd bij Pierre Sancan in Parijs. Op het befaamde Marguerite Long Concours behaalde zij een gou den medaille. Moemnteel is ze als hoofdlerares werkzaam aan het conservatorium van Sofia. Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten zijw verkrijgbaar bij het bureau van K&O aan de Oude. Vest 15 (tel. 141141) dagelijks tussen 9 en 17 uur en op zaterdag tussen 9 en 12 uur. Breehuys Het Breehuys aan de Bree- straat 19 viert het einde van de kerstvakantie met een aantal activiteiten Morgen middag is er van drie tot vijf een zogenaamde break- /boogie-middag, 's avonds een scholierencafé. vrijdag van drie tot vijf een discoca fé en zaterdag een har- drockcafé met de groep Ma- tyr. Cursussen Bij het LVC aan de Bree- straat 66 is de inschrijving begonnen van een aantal cursussen, die binnenkort van start gaan en allemaal uit vijftien lessen bestaan. DuOS Op het programma staat on der meer tekenen, schilde ren, mime en clowing en muziek. Inschrijven kan op werkdagen van half tien tot vijf en op 14 tot en met 18 januari ook van zeven tot negen. Huisvrouwen De afdeling Leiden van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen heeft weer een groot aantal activiteiten op het programma staan zo als lezingen, exursies, toneel, zang en een kledingbeurs. Nadere inlichtingen zijn te lefonisch verkrijgbaar, tele- Arjan Ederveen en Kees Prins, ook bekend, als de Duo's, treden zondag 6 janu ari op in het LVC aan de Breestraat 66 met „Roman Het betreft een persiflage op het schrijversleed. De voor stelling begint om negen uur en de toegang bedraagt ze ven gulden vijftig. Leden van het L VC betalen zes gulden. Film K&O draait dinsdag 8 janua ri de film „The Chosen", de verfilming van een roman van Chaim Potok over de spanning tussen ideologie en individu. Kaarten zijn ver krijgbaar bij K&O, Oude Vest 45 tel. 141141. ADVERTENTIE DE OUDEJAARSCONFERENCE VAN NU AL OP ELPEE EN MUSICASSETTE Daarom is deze prachtige paraplu met krantedessin voor u wanneer u een nieuwe abonnee aanbrengt. Die nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I. V NAAM ADRES POSTCODE/PLAATS TELEFOON Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis Daarna wordt het abonnement betaald per nu™ .auk lti-. h Derrr.nnJ I Uwar j STUUR ALS DANK DE KRANTEPARAPLU AAN I ADRES Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant Antwoordnummer 998. 2500 VD Den Haag (poetzegel met nodig) p^ jjq

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11