Zij verwisselden het tijdelijke voor het eeuwige 7illie Mullens krijgt circusprijs Zichtbaar herstel Rotterdamse haven JNNENLAND/BUITENLAND CctdócSotwont MAANDAG 31 DECEMBER 1984 PAGINA 1 ISra&i SlU Me - 'jï v ie na de Wé ten iipTELVEEN De /an arybantse paardendres- atregejr Willie Mullens heeft van beren de Oscar Carré- li op fee 1984 gekregen. De een onderscheiding y ti de heste circuspresta- van ïaar' JS hem in \elveen door cabare- Jan Blazer uitgereikt iens de Club van Cir- 'ienden Nederland. fc De 54-jarige Mullens is met zijn paardenacts de eerste Ne derlander die de trofee (een bronzen beeldje) krijgt. De jury, bestaand uit de circus- kenners Valesca Wilke. Henri Strassburger en Frank van Wijk, zei zeer onder de indruk te zijn van de door Mullens in circus Ross-Hanson in Scheve- ningen gepresenteerde vrij- heidsdressuren. „De wijze waarop de uitstekend verzorg de acht Poolse half-Arabieren, de acht Shetland-pony's en de beide solo-paarden werkten, getuigde van het klassieke vakmanschap waarover deze gentleman in de piste be schikt", aldus de jury in haar rapport. Ze prijst Mullens voor zijn rus tige manier van omgaan met de dieren. Ze staan uitstekend onder appèl, „hetgeen een grondbeginsel is van een goed paardennummer. De liefde voor het vak straalt van de prestatie af. De paarden en po ny's tonen vertrouwen in hun rs dresseur. Het resultaat van deze twee-eenheid is een lust voor het oog", aldus de jury. In de afgelopen jaren ging de circusprijs o.m. naar de West- duitse dresseur Jeanny Bügler. de Zwitserse clown Pierino en de Britse „paardenvrouw" Yasmine Smart. Willie Mullens werd al op zijn zevende op de paarden in het circus losgelaten. Hij trad op in het circus van zijn vader en werkte later o.m. in circussen in Noorwegen, Zweden, Oos tenrijk, Frankrijk, Zwitserland en in circus Sarrasani. Maar ook Mullens heeft te maken gekrègen met de veranderde tijd en de verminderde belang stelling voor het circus: „De laatste zes jaren heeft geen en kel circus mij mijn volle gage kunnen uitbetalen. Ze zeggen weieens dat zeven gouden en zeven magere jaren elkaar af wisselen. Misschien dat deze Oscar Carré-trofee het begin is van weer zeven gouden jaren", hoopt Mullens. Willie Mullens (I) met zijn trofee- Naast hem zijn moeder, weduwe van Jos Mullens, en zijn echtgenote Lilian die tevens zijn assistente is. i mmmm 2'T' WS..- SB S 3 «STERDAM De gro- gaanslag op de natuur het Himalaya-gebied Ingt het leven van de I miljoen mensen in de ■■gen en de 500 miljoen Voners van de vlakten J omheen in gevaar. In publikatie van de irgroep World Conser- lion Strategy spreekt ne Dankelman van een [logisch rampgebied, ervan zij zich afvraagt net nog gered kan wor- voornaamste oorzaken terke achteruitgang van de iur in de Himalaya-keten, zich uitstrekt over een van 2500 kilometer, zijn bevolkingsdruk, de d ontbossing en landbouwprak- tijken. Afslijting van het land en overstromingen zijn het ge volg. In het gehele 400 kilome ter brede gebied, dat zich voornamelijk in de landen Ne pal, China (Tibet), India en Pakistan bevindt, gaat jaarlijks 6 miljard ton vruchtbare grond verloren. Daarmee verdwijnen elk jaar voedingsstoffen ter waarde van zes miljoen ton mest. De waterhuishouding is ontre geld. De rivieren die in de Hi malaya ontspringen, krijgen een enorme slibafvoer te ver werken. Zo voert de Ganges gemiddeld 1544 ton sediment per vierkante kilometer stroomgebied af. Deze afvoer is 14 keer zo hoog als die van de Mississippi. Door de slibaf- zetting stijgen de rivierbeddin gen gemiddeld 15s centimeter De Himalaya, die soor erosie in een snel tempo afslijt. per jaar. Daardoor ontstaan ernstige overstromingen, wor den de rivieren onbevaarbaar en moeten industrieën hun ac tiviteit wegens watergebrek enkele maanden per jaar stil leggen. De grote havens van Calcutta en Dhaka slibben dicht, terwijl zich in de Baai van Bengalen een soort eiland met een oppervlakte van 50.000 vierkante kilometer vormt. Te natte rijst De waterontregeling heeft ook kwalijke gevolgen voor de landbouw benedenstrooms. Bij een derde van de geïrrigeerde oppervlakte rijstbouw in India komt het water een halve me ter hoger te staan dan de nieu we rijstsoorten kunnen ver dragen. In de droge perioden is de waterstand ongeveer 20 procent lager dan normaal. In Nepal is de situatie het ergst. De bevolking zal naar verwachting rond de eeuwwis seling gegroeid zijn tot 23 mil joen zielen. Deze toenemende bevolkingsdruk leidt tot ver dere ontbossing ten behoeve van de brandhoutvoorziening en het vrijmaken van land bouwgrond. Op het ogenblik gaat in dit land per jaar gemiddeld 400.000 hectare bos verloren. Enkele jaren geleden al was er nog maar 23 procent van het oorspronkelijke bos over. Vol gens het Departement van Bo dem- en Waterbeheer in Nepal gaat er van iedere hectare ont- boste grond per jaar 30 tot 75 ton aarde verloren. Het land verliest op die manier gemid deld 240 miljoen ton aarde per jaar. Als gevolg van plaatselijke ac ties van milieugroepen is er inmiddels een verbod op het voor commerciële doeleinden kappen van bossen die hoger liggen dan duizend meter of op hellingen steiler dan 30 graden. Voorts zijn er verschil lende programma's voor her bebossing. De vraag is echter of deze inspanningen voldoen de zijn om het tij te keren. ROTTERDAM De Dverslagactiviteiten in de Rotterdamse haven zijn in 1984 met 4,9 procent ge groeid tot ongeveer 245 miljoen ton. Grote „win naars" waren aardolie, ?rtsen, kolen en contai ners. Burgemeester Peper van Rotterdam heeft dat vandaag bekend gemaakt in een toespraak voor le den van de Havenvereni ging. Peper sprak van een zichtbaar en verheugend herstel, „omdat het uit zicht biedt op verbeterde economische omstandig heden". Uit de cijfers van het gemeen telijk havenbedrijf blijkt dat de aardoliestroom van en naar Rotterdam dit jaar met zes procent is toegenomen tot 80 miljoen ton. Volgens de Rot terdamse burgemeester wijst alles op een aantrekken van de raffinage-activiteiten in de Maasstad, die een gevolg zijn van een zeker algemeen her stel. Het aanzwellen van de stroom ruwe olie is voorts ver oorzaakt door de sluiting van tal van raffinaderijen elders in Europa. In de petro-chemische sector trad een volume-verlies op in de groep minerale olieproduk- ten. Dit houdt vermoedelijk verband met de hoge dollar koers en de grotere raffinage- -activiteiten in het Waterweg gebied. Volgens Peper hoeft Rotterdam zich over de toe komst van zijn petrochemische industrie echter geen zorgen te maken, gezien de miljardenin vesteringen van Shell en Esso. Staalindustrie De overslag van ijzererts nam het afgelopen jaar toe met 28 procent tot bijna 39 miljoen ton, hetgeen wijst op een dui delijk herstel bij de Westduitse staalindustrie. Vermoedelijk is het herwonnen vertrouwen in het Roergebied wel zo groot, dat men er ook tot hernieuwde voorraadvorming is overge gaan, aldus Peper. Een nog grotere procentuele volume-stijging gaf de over slag van steenkolen te zien: met ongeveer 30 procent tot ruim 14 miljoen ton. De cijfers zijn echter minder rooskleurig dan ze lijken, omdat de groei voor een groot deel een gevolg is van de mijnwerkersstaking in Engeland. Bij de groep overige massagoe deren (granen, graanvervan- gende producten en derivaten) leed de Rotterdamse haven een verlies van 9 pet. In de al gemene stukgoedsector van de Rotterdamse haven was spra ke van een groei van 9,7 pro cent. Het afgelopen jaar wer den bij de containerbedrijven in totaal 1,75 miljoen contai ners van alle maten behan deld. De sterke groei is vooral aan de uitgaande kant. het geen overeenkomt met de gro te toename van de Westeuro- pese export In het klassieke stukgoed, waar verhoudingsgewijs de meeste havenwerkers hun brood verdienen, was er over eenkomstig de verwachtingen sprake van een enige terug gang. Peper: „Het is niet an ders. De onophoudelijke suc cessen van de moderne ver schepingsmethoden eisen hun tol". In dit verband merkte hij op dat ook het stadsbestuur nog onlangs door de stakingen in het stukgoed heeft ervaren wat een proces van onvermij delijke teruggang in het con ventionele stukgoed betekent. Rotterdam maakt zich zorgen over het verloop van het her structureringsproces in de ha ven en dat niet alleen ruimte lijke maar ook ernstige werk gelegenheidsaspecten kent Peper hoopt in dit verband op een groei naar volwassen ar beidsverhoudingen tussen werkgevers en werknemers in de Rotterdamse haven. cht iNUARI Korner (55). Britse rockzan- gitarist. componist en producer, vader van de witte blues", llaus Mehnert (77), Westduitse alisl en geleerde. Rusland- en rjp T B-deskundige. "astler (81), Franse natuur- ,de vader van de laser- vo®n. -maa rjat Singh (33), voormalige India- tPckeyvedette. - Jugustin Souchy (91), Westduitse |ver, anarchist en pacifist. enKei U| Brandt (83), oprichter van vei- Paul Brandt in Amsterdam, prins Souvanna Phouma (83), iaal premier van Laos in de pe- 1951-1975. rrits Wiersma (89), meer dan 40 gangmaker van stayers, daar- ïon e beroepswielrenner. jgtrel^ary Zeldenrust-Noordanus (55), I tnf,htster en directrice van Instituut Psychologisch Marktonderzoek, ,a»l bekend geworden als NVSH- dgremtter (1962-1968). IjEvert Grifhorst (62), oud-sport- lige tl voorlichter KNVB. 6 >eepa'ad Haddad (47). Libanese ma- militie-commandant. Israëls be ding® ijkste bondgenoot in Libanon, rooks Atkinson (89), Amerikaan- eatercriticus. de m fay Croc (81). grondlegger en dent van hamburgerconcern moeil >nald's <£oshio Kodama (72). JaPanse po- ttir op tuCarl Sembach (75), directeur van >en e Westduitse circus Krone, dolli 'anteleimon Ponomarenko (81). lische oud-ambassadeur, o.a. in «land (1959-1961). Volfgang Staudte (77). Westduit- tn- en tv-regisseur, bekend door ie de Rat" (1955), „Die Mörder unter uns" en „Herrenpartie". ohnny Weissmuller (79), Ameri- oud-zwemkampioen (vrije vertolker van Tarzan in film of the Apes" (1932), trad tot In 12 Tarzan-films. 3 Wolffers (39), paardentral- j Gabellch (43). Amerikaan. 979 tot 1983 houder van wereld- (eidsrecord te land: 1001,667 km Joachim Agostinho 9: Joeri Andropov (69), Sowjet-leider, opvolger van de op 11 november 1982 overleden Brezjnjev; secretaris generaal van de communistische par tij en voorzitter van het presidium van de Opperste Sowjet. 12: Julio Cortèzar (69), één der be langrijkste Latijnsamerikaanse schrij vers. Argentijn, woonde sinds 1951 in Frankrijk. 12: Anna Manahan (82). beweerde Anastasia te zijn, de dochter van de Russische tsaar Nicolaas II. 15: Jan-Carel Jenniskens (25), hoc key-international (36 interlands). 15: Ethel Merman (75), Amerikaanse zangeres, bekend door musicals „Gipsy", „Call me Madam", en „An nie get your gun". 20: Michail Sjolochov (78), Sowjet- schrljver, Nobelprijs voor literatuur (1965), bekendste werk „De stille Don" (1928-1940), auteurschap hier van is evenwel omstreden. 22: David (12), Amerikaanse jongen zonder afweerstoffen tegen Infecties, leefde in „cocon", bijnaam „Bubble Boy". 24: Frans Halsema (44). cabaratier. zanger en acteur, in 1959 begonnen bij Lurelei-cabaret, trad op samen mót Gerard Cox. 25: Cor Nederveen (58). ruim 30 jaar schaatstrainer (o.a. van Kees Verkerk en Rudi Liebrechts). acteur, speelde vele malen privè-de- 5: Gerard Lebovici (51), Franse film producent en impresario (o.a. Yves Montand. Gèrard Depardieu, Catheri ne Deneuve en Romy Schneider). 5: Tito Gobbi (69), Italiaanse bariton, ensceneerde in 1975 „Falstaff" bij Opera Forum. 6: ds. Martin Niemöller (93), Duits protestants theoloog, tijdens het Der de Rijk op de voorgrond in de „be kennende Kirche", daarna voorzitter van de oecumenische raad van ker ken In West-Duitsland. 9: D.J. Lambooy (90), oud-hoofdre dacteur van het ANP (1946-1959). 10: drs. A. Schouten (42), oud-Twee de Kamerlid ARP (1971-1975), sinds 1979 directeur Economisch Technolo gisch Instituut voor Gelderland. 12: Uwe Johnson (49). Duitse auteur, „schrijver van de Duitse deling". 14: Aurello Peccei (75). Italiaan, grondlegger van de „Club van Rome": in 1977 studie „De grens van de groei". 15. dr. C.L. Walther Boer (Louis Boer) (92). oud-dirigent van de Koninklijke Militaire Kapel. 21: Bert van der Linden (75). toneel speler. 26: Koos van Gelder (75), oud-voet baller van VUC. 26: Achmed Sekou Touré (62), presi dent van Guinee sinds 1958. 31: Karl Rahner (80), Westduitse rooms-katholiek theoloog, pionier van nieuwe katholieke wereldvisie. JUNI APRIL MAART 3RUARI önnie Bierman (45), actrice, be- geworden als Blonde Greet In »Wat zien Ik" (1971). Garcia (64), zanger van we- „Guantanamera", met zijn „Los Paraguayos". vooral be- I In de jaren 60, woonde sinds l'n België. "les Sperber (79), romancier en ;f. ontving veel literaire prijzen 1 in 1983 Vredesprijs van de uitse boekhandel). "3 Guillen (91). Spaanse dlch- 1: Jackie Coogan (69), Amerikaanse filmster, werd vermaard door titelrol In Chaplin-film „The Kld" (1921). 2: mr. Frans Dony (82), antiekliefheb ber, ski-expert, schrijver, schilder en Hagenaar. 2: B. Hasselman (85), generaal, oud chef van de Generale Staf tevens be velhebber der Landstrijdkrachten. 3: prof. dr. Dirk Durrer (65), hoogle raar cardiologie en klinische fysiolo gie, beschouwd als de „godfather" van de Nederlandse cardiologie. 3: Hendrikje Roelofje (Riek) Lotge- ring-Hillebrand (92). verwierf grote bekendheid met kooklessen voor AVRO-radio. draagster van Verzets- herdenkingskruis. 5: Pierre Cochereau (59). Franse or ganist en componist, sinds 1955 or ganist van de Notre Dame. 5. William Powell (91). Amerikaanse 1: Marvin Gaye (44), Amerikaanse soul music-zanger: „Heard it through the grapevine'" 3: Jack Middelburg (31), motorcou reur, bijnaam: „Jumping Jack". 4: Oleg Antonov (79), Russische vlieg tuigontwerper. 5: Theo Koomen (54), sportverslagge ver: vooral radio en tv (schaatsen, wielrennen, voetballen). 5: Sir Arthur Travers Harrls (91). Brits commandant van de RAF-bombarde- menten op Duitsland (1942-1945) „vader van de tapijtbombardemen 7: Frank Church (59), sinds 1960 De mocratisch lid van de Amerikaanse senaat, al vroeg tegenstander van de oorlog in Vietnam. 7: Laurens ten Cate (61). journalist. ex-PvdA-politicus (Nieuw Links), gast- commentator VPRO-radio. 8: jhr. W.J.H.B. (Willem) Sandberg (86). oud-directeur Stedelijk Museum (1945-1963). 8: Pjotr Kapitsa (89), Russische fysi cus en Nobelprijswinnaar, „vader van de Russische H-bom". 11: Fritz Rotter (83), Oostenrijkse componist, tekstschrijver van schla gers en toneelschrijver (o.a. „Ich hab mlch so an dlch gewöhnt", „Ich klisse Ihre Hand Madame"). 13: Ralph Klrkpatrlck (72), Ameri kaanse claveclnist, muziekweten schapper en Scarlatti-deskundlge. 15: Tommy Cooper (62), Britse ko miek: quasi-onhandig, vaste attribuut rode fez. 16: Machito (pseudoniem van Frank Grillo) (72). jazzbandleider die de sal- samuziek uitvond. 17: Mark Clark (87). Amerikaanse ge neraal, leidde geallieerde invasie in Italië, „bevrijder van Rome". 19: Guus Oster (68). acteur, directeur van de Nederlandse Comedie (1950- 1971). directeur van Theater Carré (1973-1983) 25: Roland Penrose (83), Britse schil der van surrealistische collages, op richter Instituut van Moderne Kunst in Londen. 26: William Bill („Count") Basie (79). Amerikaanse jazz-pianist en bandlei der. „schepper van de swingmuziek". 28: Piet Kraak (63). was doelman in Nederlands voetbalelftal (33 maal). 30: prof. J.Th. Thijsse (91), grondleg ger en oud-directeur van het Water loopkundig Laboratorium in Delft. MEI 3: Plet van Aken (64), Vlaamse schrij ver (o.a. novelle „Klinkaart"), schreef vanuit sociale bewogenheid. 4: Diana Dors (52). Britse actrice, in de jaren '50 het Engelse sexsymbool. 8: Lila Wallace-Acheson (94). opricht ster van Reader's Digest in 1921. de France). 13: Joop Geesink (71). cineast: voor namelijk truc- en speelfilms met pop pen. geestelijke vader van Loeki de Leeuw. 13: ds. G. Forget (82). was hofpredi ker van koningin Wilhelmina. 14: Walter Rauff (77). ex-kolonel van de SS. bekend door „mobiele gaska mer". leefde sinds 1958 in Chili. 15: All Murtopo (59). generaal b.d., gedurende bijna 20 Jaar politieke sleutelfiguur In Indonesië. 16: Irwin Shaw (74). Amerikaanse to neel- en romanschrijver (o.a. „The Young Lions", „Rich man, poor 16: Wessel Couzljn (71), beeldhouwer, sinds 1977 directeur van Atelier '63. 20: Sir John Betjeman (77). Britse hofdichter, uitzonderlijk geliefd. 25: Piet Ketting (79), componist, kreeg In 1976 Willem Pijperprijs voor kamermuziek. 27: dr. A. van Blemen (70), ex-dlrec- teur arbeidsgemeenschap der Wood- brookers te Bentveld. 29: Eric Morecambe (58). Britse ko miek. partner van Ernie Wise. 31: mgr. Bruno Wustenberg (72). sinds 1979 apostolisch pronuntius In Nederland. 1: D.A.M. Binnendijk (81). dlchter-cri- ticus (o.a. bloemlezing „Dichters van deze tijd"). 7: Jarnail Singh Bhindranwale (38). In diase sikh-leider, predikte gewapend geweld tegen hindoe-meerderheid, omgekomen bij bestorming door le ger van Gouden Tempel. 9: Pim Hofdorp (72), Haagse schrij ver: o.a. 16 politieromans (pseudo niem van Wilhelm Gustave Kierdorff). 10: Thorvald Dudok van Heel (61). KRO-producent (o.a. „De klop op de deur", „Stadhuis op stelten"). 11: Enrico Berlinguer (62), Italiaanse politicus, leider van communistische partij, „architect" van Eurocommu- 12: J.M. Janssen (50), hoofdvlootaal- moezenier. 13: mr. Ynso Scholten (66). oud-mi nister van justitie (1963-1965) en oud staatssecretaris van OK en W (1959- 1963). 22: Joseph Losey (75). Amerikaanse film- en toneelregisseur (o.a. „The servant" en „Accident"). 25: Michel Foucault (57). Franse filo soof en historicus, radicaal maat schappij-criticus. 26: Carl Foreman (69). Amerikaanse filmproducent en scenarioschrijver (scenario's van o.a. „The bridge over the river Kwai" en „De kanonnen van Navarone"). 29: Henri Fabre (101). Fransman, ont werper van het watervliegtuig (1910). 30: Lillian Hellman (79), Amerikaanse toneelschrijfster, behandelde impopu laire onderwerpen (o.a. „The lltle foxes" en „Toys in the attlc"). JULI 3: Raoul Salan (85). Franse generaal, leider van opstand tegen De Gaulle (1961). oprichter van rechtse terreu rorganisatie OAS. 7: dr. D. Hannema (88). oud-directeur Museum Boymans van Beunlngen (1921-1945), privè-verzamellng In kasteel Het Nijenhuis bij Helno 7: Dame Flora Robson (82). Britse ac trice (o.a. in films „55 Days In Pe king" en ..Fire over England"). 8: BrassaI (pseudoniem van Gyula Halèsz) (84). Frans-Hongaarse foto graaf. volgens Henry Miller „het oog van Parijs" 8: Franz Fühmann (62). Oostdultse schrijver (o.a. „Der Sturz des En gels"). 11: Karei Mengelberg (81). dirigent en componist, neef van Willem, vader van Misja. 14: Ernest Tldyman (56), Amerikaanse auteur en fllmscrlptschrljver (o.a. „The French Connection"). 19: Geert Lubberhuizen (68), uitgever, oprichter van De Bezige Bij. 21: James F. Flxx (52), Amerikaan, geestelijke vader van Jogglng-sport. 21: Jan Cottaar (69), oud-spo^tjour nalist, radio-verslaggever (10 maal Tour de France) en tv-presentator („Sport in beeld"), directeur NOC 21: Han Wezelaar (82). beeldhouwer (o.a. Wibaut in Amsterdam). 22: Johnnie Boltinl (58). clown In cir cus Toni Boltinl (pseudoniem van Ak kerman). 24: dr. H.L.C. Jaffé (68). kunsthistori cus. publiceerde veel over kunststro ming De Stijl. James Mason 27: James Mason (75). Engelse ac teur. speelde In meer dan 80 lilms. vooral bekend In de jaren 40. In schurkenrollen. 27: Willie Mae Thornton (57). Ameri kaanse blueszangeres: „Big Mama", had grote invloed op o.a. Janis Joplin en Aretha Franklin. AUGUSTUS 2: mr. H.A.M.T. Kolfschoten (89), oud burgemeester van Den Haag. 3: Elly van Stekelenburg (83). actrice, ontving In 1961 de Albert van Dal- sumprijs. 5: Richard Burton (pseudoniem van Richard Walter Jenkins) (58). Britse filmacteur en toneelspeler, één van de beste Shakespeare-acteurs van deze eeuw. o.a. tweemaal getrouwd geweest met Elizabeth Taytor. maakte openbaar spektakel van zijn privèle- 15: J.B. Priestley (89). Engelse auteur, kroniekschrijver van de Engelse sa menleving. populair radiospreker 17: Jan Retèi (66). acteur en regis seur. speelde o.a. in „Herfst in Riga" en diverse Shakespeare-stukken 17: Hollie Roffey (baby). Brits, jongste harttransplantatlepatient ter wereld, geboren op 20 juli. leefde 19 dagen met hart van 3 dagen oud geworden Nederlandse baby. 25: Truman Capote (59). Amerikaanse schrijver: „Other voices, other rooms", „Breakfast at Tiffany's", „In cold blood". 28: Mohamed Nagulb (83), werd in 1953 Egyptes eerste president, In 1954 ten val gebracht. 29: Pierre Gemayel (78). Llbanons In vloedrijkste christelijke leider, oprich ter van Falangistische partij. SEPTEMBER 5: Adam Malik (67). oud-vtco-presi- dent van Indonesië (1977-1983), daarvoor 11 jaar minister van buiten landse zaken, revolutionair van het eerste uur. 7: Jan Verheyen (74). kunstcriticus Leidse 9: Yilmaz Guney (47). Turkse filmre gisseur „Yol" (in 1982 Gouden Palm in Cannes) 16: Louis Reard (87). Fransman, ont werper van de bikini. 24: Nelis van Vliet (77). oud-biljard- kampioen, de „Chopin van het groe ne laken". 24 T H. Bot (73), oud-minister, oud staatssecretaris en oud-ambassa deur. 26: Kees Noort (58), wethouder en loco-burgemeester van Rijnsburg. 27: Ellsworth Bunker (90). Amerikaan se diplomaat, was 7 |aar ambassa deur in Vietnam (1966-1973). 27. Paul Kapteyn (89), als socialist „Europeaan" vanaf het begin (1952). 29: Marnix Gljsen (pseudoniem van Jean-Albert Goris) (84). Vlaamse schrijver, groot romancier van de Ne derlandse literatuur, woonde van 1939 tot 1964 in de VS. OKTOBER 1: Jeanne van Schaik-Willing (88). 8: Walen Martsjenko (36). Russische dissident, veroordeeld wegens anti- Sowjet agitatie en propaganda. 14 Pieter Lagendijk (40). bioloog, be stuurslid en oud-campagneleider bij Greenpeace Nederland. 19: Jerzy Popleluszko (37), Poolse priester, hartstochtelijk pleitbezorger van verboden vakverbond Solidari teit. vermoord door leden van de vei ligheidsdienst. 20: Abu Nidal (pseudoniem van Sabri al Banna). Palestijnse leider, zag ge wapende strijd als enige uitweg. 21: Francois Truffaut (52). Franse filmregisseur, Nouvelle Vague-fllmer. maakte o.a. ..La nult Amóricaine" en „Le dernier métro". 24: Paul Adrian Dlrac (82). Britse No belprijswinnaar natuurkunde (1933). 25: Laurie Langenbach (37). schrijf ster. o.a. „Geheime Liefde 29: Ursula Bloom (91). Britse, 's we reld produktiefste romanschrijfster (560 boeken). 31: Indira Gandhi (66). Indiase pre mier. dochter van Pandit Nehroe. sinds 1959 actief in de Indiase poli tiek. vermoord door sikhs van haar lijfwacht. NOVEMBER 1: Marcel Moyse (95), fluitist. Frans man. woonde sinds Tweede Wereld oorlog in de VS 2: Emmy van Leersum (54), sieraden- ontwerpster. 11: Lucas van der Land (61), politico loog, bekend door „populaire" colle ges 11: Martin Luther King sr. (84), vader van de in 1968 vermoorde voorvech ter voor gelijke rechten voor de Ame rikaanse zwaden 13: jhr mr L de Brauw (59). oud-mi nister. oud-Tweede Kamerlid (DS'70). voorzitter van stuurgroep Brede Maatschappelijke Discussie over het energie beleid 13: Coby Riemersma (78). zangpeda goge. van 1945 tot 1975 verbonden Jhr. Do Brouw piantatie met bavianenhart op 26 ok tober. leidde tot hevige discussie 16 Leonard Rose (66), Amerikaanse cellist, vormde beroemd trio met vio list Isaac Stem en pianist Eugene la- tomm 25: Harry (Pa) Hoffman (89). nestor 28° H^ns^Speidrt* (S^^Zdu.tse ;d-generaal, NAVO. was chef-staf van veldmaar schalk Rommel en leider in verzet te gen Hitier DECEMBER 3: Ben Juffermans (36), Jongerenpas tor in Leiden op gruwelijke wijze ver moord. 4: J G J. Bosman (76). tot 1972 dlrec- r en voorzitter van de Nederlandse 7° Otto Dicke (66). tekenaar en illu strator. werkte samen met schrijver Cees Buddmgh 10: Frans J. Plug (73). t Binnenhof en de Leidse Courant 14 Vicente Alexandre (86). Spawtee dichter, kreeg m 1977 Nobelprijs voor literatuur 17: Tilly Porto-Bouwmeester (91). ac- 18: Feike Asms (72), organist, genoot Internationale bekendheid, maakte tientallen grammofoonplaten 18: Puck van Heel (80), was met 64 voetbalinterlands (1925-1938) jaren lang recordhouder van Oranje. 29 20: Dmitri Oestinov (76), minister van Defensie van de Sovjet-Unie en lid van Politburo 22: Carlos Mérida (93). Guatemaiaan- se schilder, grondlegger van de Mexi caanse muurkunst. 24: Peter Lawford. Amerikaans acteur In o.m de films De langste dag en Exodus, ex-echtgenoot van Patricia Kennedy, de rus van president John F. Kennedy 28: Sam Pechinpah (59). Amerikaans filmregtsaeur. maker van O.S. Straw Dogs en The Wild Bunch

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7