Gandhi slaat munt uit moord op zijn moeder Italianen: geen vergeving voor oorlogsmisdadiger Ontvoerde schoenfabrikant ongedeerd vrijgelaten te 1(! Arafat beschuldigt Syrië van moord op PLO-functionarr1 BUITENLAND Ceidóe Gouocwt MAANDAG 31 DECEMBER 1984 PAGINf—" (Kraam lift onder het puin bedolven 1 Ut kunnen hem dar txh niet leien Uilen uit moeten uedoen j Ui1 leun met leien die muur fcft TE LhAÏvej,Me" pSTE aans n he jngt [milj fgen wone omh ster Fahd Kawasmeh War/ pitster Psycl BI beh VS troepen gaan oefenen in Honduras TEGUCIGALPA Amerikaanse troe pen gaan in januari opnieuw oefenen in Honduras. Aan de oefeningen zullen on geveer 2.000 Amerikaanse en 4.000 Hon- durese militairen deelnemen. Een woordvoerder van het Hondurese leger meldde dat al een aantal Amerikaanse officieren in Honduras is aangekomen en dat de overige Amerikanen begin ja nuari zullen arriveren. De oefeningen zullen tot maart duren. Honduras is een trouwe bondgenoot van Washington, dat beweert dat de Sandinistische regering in het buurland Nicaragua en linkse ver zetsstrijders in El Salvador Amerikaanse belangen in Centraal-Amerika bedrei gen. Nog geen nieuw Surinaamse kabinet PARAMARIBO Bij de afronding van de formatie van' een nieuwe Suri naamse regering zijn problemen ont staan rond de verdeling van ministers posten en de reorganisatie van ministe ries. Het is daarom volgens goed inge lichte kringen in Paramaribo nog hoogst onzeker of het kabinet, dat op nieuw onder leiding zal staan van drs. Wim Udenhout, volgens plan vandaag kan worden beëdigd. Het „oude" kabinet-Udenhout heeft reeds per 31 december ontslag inge diend, maar in Paramaribo wordt er re kening mee gehouden dat slechts een aantal „zekere" ministers zal worden beëdigd. Oostenrijks oerbos voorlopig gered WENEN Eén van Europa's laatste oer bossen, aan de Donau ten oosten van We nen, is voorlopig van de ondergang gered. Het bos moest wijken voor de bouw van een waterkrachtcentrale, maar het rooien van de bomen is zaterdag voor onbepaalde tijd uitgesteld. Tegenstanders van het pro ject verhinderden al drie weken het voor bereidende werk voor de omstreden bouw. Zij zeggen dat de centrale niet nodig is en dat met het rooien van het „Auwald" een van de laatste oerbossen van Europa en een beroemd flora- en faunagebied verdwijnt. De socialistische kanselier Sinowatz besloot tot uitstel van het kappen van het woud, omdat de kwestie tot een scherp conflict in de regeringscoalitie dreigde uit te groeien. Basisprijs OPEC-olie voorlopig ongewijzigd GENEVE De OPEC- -ministers van olie heb ben zaterdagavond in Genève een voorlopig prijsakkoord bereikt, dat zij begin volgende maand in een nieuwe bijeen komst opnieuw zullen bespreken. De basisprijs blijft 29 dollar per vat, maar de verschillen in prijs voor de verschillen de kwaliteiten olie wor den iets verkleind. Meeste schendingen mensenrechten in Nicaragua WASHINGTON Het door de VS gesteunde ver zet in Nicaragua is verworden tot „de grootste schender van de mensenrechten" in Midden-Ame- rika. Dit heeft de Raad voor Aangelegenheden be treffende het Westelijk Halfrond bekendgemaakt. De in Washington gevestigde Raad is een organisa tie die onder meer tot doel heeft om de belangstel ling van de pers voor Latijns-Amerika uit te brei den. „Sinds 1981 hebben bijna 5.000 Nicaraguanen de dood gevonden als gevolg van de activiteiten van het verzet", aldus het rapport. De groep zei in het jaarlijkse rapport dat ook El Salvador en Guatemala nog een hoge plaats bezet ten op het lijstje van schenders van mensenrech ten. Argentinië daarentegen, aldus het rapport, heeft zich bij de landen geschaard, waar die rech ten worden nageleefd. Neo-nazi's infiltreren in Groenen BONN De afdeling West-Berlijn vanl Westduitse radicale partij der Groenen ha gisteren meegedeeld dat zij is geïnfiltreerd dj neo-nazi's, van wie er enkelen belangril functies bekleden. In een verklaring die na d vergadering werd uitgegeven, zeiden de Wd berlijnse Groenen dat bekende gezichten inrc neo-nazi-beweging onlangs bekleders van anj ten in hun partij waren geworden. De leiding van de afdeling heeft maatregel1 genomen om de betreffende personen van gezag te beroven, hun lidmaatschap opjfi schorten en voor hun uitstoting te ijveren, federale bestuur van de Groenenpartij in Bi juichte het besluit toe en maakte bekend j onlangs drie partijfunctionarissen in West-B lijn waren afgetreden vanwege neo-nazi-actii teit van enkele leden. Record-aantal Oostduitsers in 1984 naar Bondsrepubliek^ (Vervolg van de voorpagina) NEW DELHI De India se premier Rajiv Gandhi heeft twee maanden na de gewelddadige dood van zijn moeder Indira een verpletterende verkie zingsoverwinning behaald op een versplinterde op positie. De enorme over winning betekent dat In dia de komende jaren vrij wel een een-partijstaat zal zijn. De oorzaken van de overwin ning die de Congress (I)-partij van Gandhi ongeveer een twee derde meerderheid in het Lagerhuis van het parlement heeft opgeleverd, liggen voor de hand. De moord op Indira Gandhi heeft geleid tot een golf van sympathie voor haar zoon en opvolger Rajiv, wiens dynamiek, jeugd en onerva renheid (en daarmee onschuld aan de aan de Indiase politiek schier inherente corruptie) zijn populariteit ook snei deden groeien. Verder deden woede over de door sikhs uitgevoerde moord op Indira Gandhi en de dreiging van de sikhs jegens de eenheid van het land bij veel Indiërs de noodzaak door dringen van een verenigde stem op Congress en op de dy nastie van Gandhi. Rajiv Gandhi voerde een krachtige, emotionele en popu listische campagne waarin hij het beeld versterkte van de plichtsgetrouwe troonsopvol- ger die zijn persoonlijk leed verdrong om de zware taken van zijn vermoorde moeder over te kunnen nemen. Indi rect speelde hij in op de gevoe lens van woede en wraak die leven onder de honderden miljoenen hindoes in de groot ste democratie ter wereld. Hij sprak over de moord op zijn „onsterfelijke" moeder, zei dat India in gevaar was en dat al leen de Congress partij „staat tussen het land en de chaos". De meeste politieke waarne mers spraken van een steriele campagne, waarin de echte be langrijke onderwerpen wer den verzwegen. Gandhi ver kondigde geen opzienbarende inzichten en beloofde geen in grijpende veranderingen. Gandhi's belangrijkste belofte was dat hij het beleid van zijn moeder zou voortzetten. De oppositie veroordeelde de er fopvolging als zijnde ongepast in een democratisch land. Gandhi zelf zei daarentegen dat een dergelijke dynastie noodzakelijk is en het land dat eeuwenlang is geregeerd door maharajas en prinsen geloofde hem. Geheel in overeenstem ming met zijn „Mister Clea- n"-image beloofde Gandhi de corruptie te zullen uitroeien en een eerlijke politiek te zul len voeren. Velen voelden zich aangetrokken door zijn idealis- Jeugd Gandhi voerde campagne op het thema dat de eenheid van India zou worden bedreigd door krachten van binnen en buiten het land, waarbij de verwijzing naar het sikh-ext- remisme het duidelijkst was. Hij waarschuwde dat de oppo sitie, uiteenlopend van marxis ten tot rechtse hindoes, onpa triottisch en zelfs subversief was. De kiezers geloofden hem. Dat zijn jeugd en onerva renheid juist voor en niet te gen hem spraken, kan wellicht ook nog verklaard worden uit het feit dat drie kwart van het Indiase electoraat jonger is dan veertig jaar, terwijl juist de po pulistische argumenten goed aanslaan bij de analfabeten, 65 procent van het electoraat. Veel kiezers zeiden de voor malige piloot sympathiek te vinden, en gedesillusioneerd te zijn over de verdeeldheid van de oppositie die steeds dezelfde gezichten voor het voetlicht brengt, zonder dat er aan de ideeën iets verandert. Voor velen biedt de oppositie geen geloofwaardig alternatief. Keizerin Volgens Ram Jethmalani, de vice-voorzitter van de rechtse Hindoe Bharatia Janata Partij (BJP), is vooral het gebrek aan een duidelijke leiderfiguur met een charismatische per soonlijkheid debet aan de ver kiezingsnederlaag. „De men sen wilden weten wie premier zou worden als wij wonnen en daar hadden wij geen ant woord op", zegt hij. Met de dood van Indira Gandhi ver dween de krachtigste doelstel ling van de oppositie: de val van de keizerin. Ook tot geza menlijke beleidsvoorstellen kwamen zij niet. Gandhi sloeg winst uit die verdeeldheid, door erop te wijzen dat die verdeeldheid zou kunnen lei den tot verdeling van het land. Hij herinnerde de kiezers aan de periode van 1977 tot 1979 toen het land werd geregeerd door de Janata. Het was een Ceriode van bittere rivaliteit innen de regering en tanend vertrouwen van het volk in de landsregering. De Congres- s-partij heeft de kiezers tijdens de campagne voortdurend aan het debacle van de Janata-re- gering herinnerd. Smerig De oppositie heeft de campag ne van Gandhi betiteld als „smerig". De meest omstreden advertentie van Congress ver wees indirect naar de sikhs, met de kreet: "Zij steken een mes door het land". Indira Gandhi was tijdens de cam pagne overal zichtbaar en me nigeen vond haar als dode campagneleider effectiever dan als levende. Overal waar Rajiv verscheen, stond hij voor portretten van Indira. De par tij verspreidde bandopnamen van haar laatste toespraak, met de veelzeggende woorden: „Als ik vandaag sterf zal elke druppel van mijn bloed het lana versterken". Er werden Rijdend op hun olifanten in New Delhi vieren supporters van de Congress-I Partij uitbundig de verkiezingswinst. video's vertoond van haar ere- ten, waarop het met kogels matie en van een interview doorzeefde lichaam van Indira waarin zij Rajiv prees als een Gandhi te zien was. De bege- voorzichtig piloot bij wie de leidende tekst luidde: „Wilt u passagiers zich veilig konden stemmen op hen die de moor- voelen. In de door de oppositie denaars en hun buitenlandse bestuurde deelstaat Andhra meesters steunden of op hen Pradesh hingen aanplakbiljet- die streven naar eenheid?" BONN In 1984 heeft een record-aantal van bijna 40.000 duitsers naar de Bondsrepubliek kunnen emigreren, zo heeftj Westduitse bondskanselier, Helmut Kohl, in een gisteren g< bliceerde Nieuwjaarsboodschap bekendgemaakt. Dit was het gevolg van de onderhandelingen die Bonn heeft voerd met de Oostduitse regering, aldus Kohl. In 1983 krq slechts 7.700 Oostduitsers toestemming legaal naar het Westei vertrekken. Kohl zei niets over mededelingen van de Westdj se autoriteiten dat zeker 100.000 Oostduitsers een aanvraag bij Oostduitse officiële instanties hebben ingediend om het land; mogen verlaten. Geschat wordt dat enkele honderdduizend burgers in de DDR zouden willen emigreren maar daartoe g( officieel verzoek hebben ingediend. Oost-Duitsland telt 16,8 joen inwoners. id AMMAN De voorzitter van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO, Yasser Arafat, heeft Syrië gisteren beschuldigd van betrokkenheid bij de moord op Fahd Kawas meh, een lid van het uit voerend comité van de PLO. Kawasmeh werd zaterdagmid dag op weg naar zijn woning in de Jordaanse hoofdstad door twee mannen doodge schoten. Zij zouden nog voort vluchtig zijn. Het Franse pers bureau AFP kreeg zaterdag een anoniem telefoontje waar in de verantwoordelijkheid voor de aanslag werd opgeëist door de Palestijnse terroristen- organisatie Zwarte September. Kawasmeh zou zich schuldig hebben gemaakt aan „samen zwering tegen de revolutie ten behoeve van Arafat en koning Hoessein". Kawasmeh werd beschouwd als een gematigde figuur en een aanhanger van Arafat, die bittere tegenstajgrotï ondervindt van PLO-ledenl de harde lijn voorstaan j daarin worden gesteund T Syrië en Libië. Deze archieffoto toont de voormalige SS-majoor Walter Reder, zoals hij er In 1951 uitzag. Reder werd in dat jaar door het Mili taire Hof van Bologna veroordeeld tot levenslang cel wegens zijn verantwoordelijkheid voor het afslachten door de Nazi's van 1834 inwoners van Marzabotto. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Oorlogsmisdadi ger Walter Reder, één van de zeer weinigen die zich nog in gevangenschap be vinden, krijgt geen verge ving van de overlevenden en nabestaanden van zijn slachtoffers. Dit hebben de nabestaanden gisteren naar democratisch ge bruik in meerderheid be slist. Ze waren voor deze „stemming" uit heel Italië naar het dorpje Marzabot to bij Bologna gekomen. Marzabotto was in oktober 1944 het toneel van het ver schrikkelijkste bloedbad dat de SS in bezet Italië heeft aan gericht: 1830 vrouwen, kinde ren en ouden van dagen wer den destijds pp een afschuwe lijke manier omgebracht. De SS-eenheid stond onder lei ding van de Oostenrijkse ma joor Reder, toen 28 jaar oud. Levenslang Reder kreeg na de oorlog le venslang. In 1980, toen hij ei genlijk volgens de rgels van het Italiaanse recht vrijgelaten had moeten worden, gaf een Italiaans tribunaal hem onder druk van de publieke opinie nog eens vijf jaar „verzekerde bewaring". Op grond van dit vonnis mag Reder op 14 juli 1985 naar Oostenrijk terugke ren. Maar de Italiaanse rege ring vindt het nu al welletjes en wil hem direct laten gaan. Zes maanden dus voor zijn of ficiële in vrijheidstelling. Om de protesten die een dergelijk besluit bij het grote Italiaanse publiek zou losmaken te ont krachten, vroeg de Italiaanse regering de nabestaanden van „Marzabotto" om hun mening. De nabestaanden van het bloedbad van 1944 waren uit heel Italië naar Marzabotto op getrommeld. Hun aantal is in de loop der jaren geslonken tot tweehonderd. Met documenten moesten ze bewijzen directe verwanten van de vermoor den te zijn of zelf de moord partij te hebben overleefd. Plaats van de samenkomst was de raadszaal van de gemeente Marzabotto. Daar is het gister ochtend emotioneel aan toe ge- taan. Vele nabestaanden arstten in snikken uit toen ze opnieuw aan die verschrikke lijke dagen van oktober 1944 herinnerd werden. Bij de stemming bleken slechts vijf tig kinderen van de tweehon derd vóór vergeving. Een van hen was een vrouw die door Reders toedoen zeven familie leden had verloren. Het^is niet de eerste keer dat Marzabotto en Reder een ver geving voor zijn zonden wei gert. In 1967 hadden de nabe staanden ook over Reder ge stemd en ook toen moest hij met een overweldigend „nee" genoegen nemen. Maar verge leken met toen is er wel iets veranderd. Vooral Reder zelf heeft een andere houding aan genomen. Tot voor kort beriep de ex-SS-majoor zich altijd op het „Befehl ist Befehl", maar vorige week bleek, dat hij hierop is teruggekomen. In een brief aan de burge meester van Marzabotto schreef Reder oprecht spijt te hebben van zijn daden. Het Nazisme „een ideologie die in mijn verre jeugd de wereld vergiftigde" zegt hij nu vol ledig te hebben afgezworen. Ook smeekte hij de nabestaan den hem te vergeven. Reder schreef brieven van gelijke strekking aan de paus, aan de president van de republiek en alle ministers die een aandeel kunnen leveren in een even tueel besluit hem vervroegd vrij te laten. De mensen die de laatste jaren het vurigst voor Reders vrijla ting hebben gepleit, zijn de geestelijken die hem frequen teerden. Van de zijde van de kerk is er herhaaldelijk op ge wezen dat katholieken er niet aan kunnen ontkomen het leerstuk van de vergeving ook op het het geval-Reder toe te passen. De aartsbisschop van Bologna, waaronder Marzabot to valt, had de nabestaanden vorige week nog opgeroepen Reder te vergeven zoals goede katholieken betaamt. Maar ook deze oproep is dus vruch teloos gebleken. Duur Dat Reder van de belangheb benden geen vergeving krijgt, wil nog niet zeggen, dat hij die niet alsnog van de regering- -Craxi zal ontvangen. De rege ring heeft „Marzabotto" om een mening gevraagd, maar zal zelf beslissen. De Italiaanse regering kan Re der namelijk missen als kies pijn. De ziekelijke ex-SS-ma joor is de duurste gevangene van het land. In zijn eentje houdt hij de afgeschreven mi litaire gevangenis van Gaeta open, zoals de aanwezigheid van Rudolf Hess nog de enige bestaansreden van de Berlijnse Spandau-gevangenis vormt. Per dag is een tiental soldaten nodig voor de bewaking of lie ver de verzorging en de ver pleging van Walter Reder en dat kost de Italiaanse schatkist handenvol geld. De Italianen herdenken nooit de bloedbaden die door hun ei gen fascisme is aangericht, zo veel te meer gebeurt dat met de bloedbaden van de Duitse bezettingstroepen. Een pardon voor Reder, past daar volgens velen nog niet bij. Maar van andere kanten is ge wezen op de „typisch Italiaan se hypocrisie" in dit geval Re der. De bekende historicus en ex-partisanencommandant Bocca schrijft dat Walter Re der grote schuld heeft aan Marzabotto. „Maar hij was niet de enige. Aan de moordpartij hebben ook vele Italiaanse SS'ers meegedaan. En van hen is na de oorlog niet één ertoe veroordeeld Reder in de cel gezelschap te gaan houden, omdat regering en parlement destijds besloten amnestie te verlenen aan alle Italianen die de kant van de Duitsers had den gekozen". Peres verwachtl terugtrekking binnen enkelf^ maanden'' WASHINGTON De raëlische premier Shim. Peres heeft gisteren voi de Amerikaanse tv-maa schappij NBC verklaard i verwachten, dat Isr£C zich „binnen enkel^, maanden" kan terugtrekii ken uit zuid-Libanon. I Peres zei in eerste instaiy tie te hopen op onderhan, delingen met Libanon e» Syrië over de terugtre» kingsoperatie en de tor komstige beveiliging va^ de Israëlische noordgrei| tegen guerrillastrijders. I raël zou een eenzijdige I rugtrekking overwegeT als de ondérhandelingeii niets opleveren. Volgens Peres kan zwakke Israëlische econifj mie de kosten litaire aanwezigheid zuid-Libanon met moeig opbrengen. Hij schatte kosten van de bezettinl die in 1982 begon, op tuj sen een half miljoen q driekwart miljoen dolll per dag. SUSKE EN WiSKE AMORIS VAN AMORAS ~bfiher n hel1 lenever in het metselwerk S De alm hol heelt aih ook m de andere m ■—r-r-t.<rrn vmpreul De voe len :i/n un binnen helemaal uiteeretem Ik heb al piefd dal ih tint heb en een jleihl harakter en het n doormu dat deloren fered n en nu al ih/ede muuri nof aanuuien vaar de tuarle. ttadam de rtortelmaaien dronken toerde DEN HAAG Acht da gen na zijn ontvoering is de Nederlandse schoenfa brikant A. van Es (45) za terdagochtend vrijgelaten in Bolivia. Hij is onge deerd en zal waarschijn lijk vandaag al in Neder land terugkeren om enige tijd uit te rusten bij zijn gezin. Van Es, directeur van de Ba- ta-vestiging in Bolivia, werd niet ver van zijn woning in Cochabamba vrijgelaten na dat in elk geval een groot deel van het geëiste losgeld van 3.5 miljoen gulden zou zijn betaald. Bata, noch de Boliviaanse autoriteiten wil len meedelen hoeveel losgeld precies is betaald aan de ver moedelijk drie nog voort vluchtige ontvoerders. Volgens de Boliviaanse poli tie zijn de daders waarschijn lijk gewone criminelen. Van Es werd vorige week vrijdag met zijn huishoudster door drie onbekenden ge kleed in het uniform van de Bata-werknemers, in zijn ei gen auto ontvoerd. De 34-ja- rige huishoudster werd de dag daarop vermoord in de auto aangetroffen. De ont voerders gaven een termijn van vijf dagen om één mil joen dollar te betalen en dreigden een oor en een been van van Es te zullen amputeren als het bericht in de publiciteit zou komen. De termijn om te betalen liep woensdag jongstleden af en sindsdien werd voor zijn le ven gevreesd. Om inmenging van de politie te vermijden had het Bata-concern name lijk ontkend, dat zij met de ontvoerders aan het onder handelen was. Volgens het persbureau Reuters is voor de vrijlating van Van Es de helft van de geëiste losprijs, ongeveer 1,75 miljoen gulden betaald. Schoenfabrikant A. van Es.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6