GIN «Huiseigenaren in nood door te veel ontvangen premie Binnenland \n CeidaeSotnmtl MAANDAG 31 DECEMBER 1964 PAGINA S fiet-geheime stukken it kazerne gestolen RAVE Uit een Opleidingscentrum de Generaal de Bonskazerne in Gra- is zaterdagnacht een aantal docu- enten gestolen. De verantwoordelijk- •id voor deze diefstal is opgeëist door n anti-militaristische groepering. De jti-militaristen wilden informatie ver- ijgen over het functioneren van het - jidiecentrum, aldus een zegsman, vol- ns wie de cursisten bewust op hun pnnelijkheid worden aangesproken j>lgens een woordvoerder van Defen- zijn de meegenomen stukken niet heim of confidentieel. De verdwener ,ikken zijn eindverslagen van al in jul keheven werkgroepen die zich bezig felden met begeleiding van leerlingen Reisbureaus breken met ANWB RIJSWIJK De ANWB is met Hol- land International (HINT) overeen gekomen om wederzijds eikaars zo- merprogramma's te verkopen, maar andere grote reisorganisaties hebben daarentegen de samenwerking met de toeristenbond verbroken. Deze reisorganisaties zijn erop tegen dat de ANWB komend jaar zelf vliegrei zen op Spanje en Griekenland gaat aanbieden. Daartoe zal de ANWB, aldus een woordvoerder, half januari huis aan huis in het hele land in to taal 4,5 miljoen folders verspreiden. Belangstellenden kunnen dan recht streeks schriftelijk boeken zonder tussenkomst van een reisbureau. Goedkoper lenen bij Postgiro/RPS AMSTERDAM (ANP) De Postgiro/Rijkspostspaarbank ver laagt op 1 januari de rente op doorlopend krediet met 0,8 pro cent op jaarbasis. Ook de rente op Sersoonlijke leningen wordt met ,6 0,4 procent op jaarbasis ver laagd. De nieuwe rente bedraagt op 1 januari 1985 voor doorlo pend krediet 11,2 procent op jaar basis (per maand 0,89 procent, dit was 0,95 procent) en voor nieuw af te sluiten persoonlijke lenin gen afhankelijk van het te le nen bedrag 14,9 11,2 procent op jaarbasis (dit was 15,5 11,6 procent). Verdachten van diefstal bij politie aangehouden UTRECHT De Utrechtse politie heeft twee mannen uit Utrecht aan gehouden, die ervan worden ver dacht tijdens de Kerstdagen een kof fer met 26.000 gulden uit het hoofd bureau van politie te hebben gesto len. Ook vermoedt de politie dat zij schuldig zijn aan de diefstal van een schilderij, dat eerder deze maand in het hoofdbureau werd vermist. De mannen zijn niet werkzaam bij de politie. Hoe zij de koffer en het schil derij hebben kunnen stelen is nog onbekend. Het geld is nog niet te recht. Jongerencentrum bij concert gesloopt HENGELO Het interieur van een jongerencentrum in Hengelo is zaterdagnacht door bezoekers gesloopt. Dit gebeur de tijdens een punkconcert, dat als slotmanifestatie was bedoeld van de activiteiten in dit cen trum. Het centrum moet de acti viteiten stoppen omdat de ge meente de subsidie heeft inge trokken. De woede-uitbarsting onder de 150 tot 200 bezoekers over het besluit was zo groot, dat muren, plafonds, deuren en wc's het moesten ontgelden. „Je kunt zeggen dat er van de in richting niets meer over is", al dus de politie. Dordrecht vernoemt weg naar homo-voorvechter DORDRECHT De gemeente Dordrecht heeft als eerste ge meente in ons land een weg ver noemd naar een voorvechter van de homosexualiteit. Het Eerste- -Kamerlid mr. W.J. Geertsema van de WD heeft vlak voor het eind van het internationale ho mojaar het 'Jacob Schorer-pad' onthuld in een Dordtse nieuw bouwwijk. Jonkheer mr. Jacob Anton Schorer, die in 1957 op 91-jarige leeftijd overleed, is de grondlegger geweest van de ho mobeweging in Nederland. ERGAMBACHT De ge- eente Bergambacht heeft n beroep gedaan op de veede Kamer om te voorko en dat 32 gezinnen in nieu- premiewoningen in geld- (od raken. Deze gezinnen jbben duizenden guldens te iel aan premie op hun ■^uwbouwwoningen gekre- n en staatssecretaris Brokx £il dit geld terugvorderen. B i W van Bergambacht doen n beroep op de vaste kamer- mmissie voor volkshuisves- ig de staatssecretaris van dit kn te weerhouden, it een onderzoek van de fis- Ie inlichtingen en opspo- agsdienst (FIOD) is gebleken :t bij 32 van in totaal 60 wo ningen, gebouwd tussen 1979 en 1981, de zogenoemde stich- tingsgrens is overschreden. In die gevallen heeft de aanne mer meerwerk verricht: de huizen werden luxueuzer op geleverd dan de bedoeling was. De stichtingskosten van het huis overschreden daar door de premiegrens, zij het soms met enkele honderden guldens. De bewoners hebben niettemin die premie, die in enkele jaren kan oplopen tot tienduizenden guldens, ont vangen. De gemeente vreest, dat veel bewoners hun huis nu ge dwongen zullen moeten ver kopen. Doordat er veel huizen tegelijk in Bergambacht te koop zullen zijn, zal de prijs gedrukt worden. Doordat ech ter gemeentegarantie is ver leend op de verstrekte hypo theken, dreigt hierbij ook een financiële strop voor de ge meente. Het verschil tussen de resterende hypotheekschuld en de verkoopprijs van het huis zal namelijk als gevolg van de gemeentegarantie voor 50 procent door de gemeente en voor 50 procent door het Rijk betaald moeten worden. Pas later kan dit geld even tueel op de bewoners verhaald worden. Volgens de gemeente hebben de betrokken bewoners niet geweten dat door het meer werk de premiegrens werd overschreden. Uit de reacties die bij het gemeentebestuur zijn binnengekomen blijkt dat de overschrijdingen het gevolg zijn van de destijds gebrekkige informatie van het ministerie van volkshuisvesting en niet altijd geheel juiste informatie van de bouwmaatschappij. B en W stellen bovendien, dat de te veel betaalde premie aan het licht kwam toen de FIOD een onderzoek instelde naar het bouwbedrijf. De bewoners zou beloofd zijn, dat hun infor matie aan de FIOD alleen ge bruikt zou worden in het strafrechtelijk onderzoek naar het aannemersbedrijf. Mijnwerkerskinderen te gast Op verscheidene plaatsen in ons land zijn kinderen uit Britse mijnwerkersgezinnen te gast. De kin deren brengen hier hun vakantie door om wat te bekomen van de ontberingen thuis, waar de mijnwerkersgezinnen door de langdurige staking in bittere armoe verkeren. Hier een groepje kin deren bijeen in het centrum van Groningen. Miljoenen afgeperst door vergiftiging van voedsel ENSCHEDE In Enschede zijn op 20 december een 38-ja- rige man en een 28-jarige vrouw uit Duitsland aange houden. Zij hadden in enkele filialen van het Duitse levens- middelenbedrijf Coop fris drank en aroma vergiftigd met een licht insecten bestrijdings middel om 2.5 miljoen D-mark van het levensmiddelencon cern af te persen. Toen Coop bereid bleek in te gaan op de eis gaf het paar aan welk voedsel was vergiftigd en waar. De etenswaren werden daarop weggehaald uit de win kels. Het ging om voedsel van filialen in Duisburg en Ham burg. Waarom de man en de vrouw het levensmiddelenbe- drijf chanteerden is niet be kend. „We hebben de indruk dat het hen puur om het geld te doen was", aldus een woordvoerder van de Ensche- dese politie, die de zaak zater dag bekend maakte. Het paar eiste van Coop de 2.5 miljoen D-mark in Enschede over te dragen. Het paar kon in de Twentse stad worden aangehouden voordat de over dracht van het geld zou plaats vinden. Het paar bleek onge wapend. De rechter-commissaris bij de arrondissementsrechtbank in Almelo besloot het paar vol gens een versnelde procedure uit te leveren aan de Bondsre publiek. Op 24 december kon den de man en de vrouw aan de Westduitse politie worden overgedragen. opel oud A oelka[ N HAAG Morgen, op 1 januari 1985. wordt de belasting- worcèffing op een groot aantal punten gewijzigd De wijzigingen openfbben betrekking op onder meer de tarieven die door de loon- ^-wefministrat'es zu'len worden gehanteerd. Ze zijn nog niet van ^passing op de opgave inkomstenbelasting dat voor 1 april bij inspecties moet worden ingeleverd. tar'e* voor 1985 is als volgt tot stand gekomen: •ctievejle wettelijke inflatiecorrectie voor 1985 (2,4 pet) is volledig ir opejfSePast, igs oni^e eerste tariefschijf is ingekort met 330 gulden; n JJ.Ofhet tarief van de tweede schijf is met één procentpunt ver- shoi3^ tot 25 procent; 13 met in6an8 van 1 aPri' 1983 getroffen tijdelijke tariefmaat- gSel bliïft ook voor 1985 gelden. ey4"fljventarief in 1985 ^jBÈte kolom: belastingpercentage toe te passen op de belastbare rade uiV1' tweede kolom: opvolgende inkomensschijven; derde kolom: Dek- °Pv°lgende inkomensschijven; vierde kolom: belasting bij pianisj33* °Pv°lgende inkomensschijven. (Alle bedragen in guldens). - s - over de eerste over de volgende over de volgende over de volgende over de volgende over de volgende over de volgende over de volgende over de volgende gulden 7.200 14.319 12.594 19.911 25.558 28.575 105.496 9.334 16.534 30.853 43.447 63.358 88.916 117.491 222.987 1.493 3.293 7.875 13.164 23.517 39.107 58.252 132.099 aehorêt bedrag aan belasting wordt naar beneden afgerond op gehe- rtgezet 8u^ens- Bedragen van 133 gulden (1984: 129 gld) en minder «rden niet geheven. Coi alh iefgroepen loon- en inkomstenbelasting in 1985 iefgroep I ■leden] beginsel wordt iedereen ingedeeld in tariefgroep I. Ook X kan )rdt men voor de loonbelasting ingedeeld in tariefgroep I als ;n op de loonbelastingverklaring (de nieuwe naam voor werk- mersverklaring) de vragen met betrekking tot de tariefgroe- ideling niet heeft beantwoord (bijvoorbeeld omdat men de ge- 'ens liever niet aan de werkgever wil verstrekken). Bij de in- nstenbelasting kan men vervolgens (eventueel door het in- enen van een T-biljet) wel rekening laten houden met de juis- De belastingvrije som bedraagt 7.168 gulden. \riefgroep II -*tq) belastingvrije som bedraagt 10.752 gulden en geldt: V dials men ongehuwd is en Ibij de aanvang van het kalenderjaar 27 jaar of ouder is en 1* iurzaam voor zich alleen een huishouden voert en geen recht heeft op kinderbijslag of op vervangende buitenge- öne lastenaftrek. als men jongehuwd is en 'bij de aanvang van het kalenderjaar 27 jaar is ouf ouder en duurzaam een huishouding voert met uitsluitend eigen, aange- iwde of pleegkinderen die bij de aanvang van het kalenderjaar Na len jonger zijn dan 27 jaar en n hij Jf>een recht heeft op kinderbijslag of op vervangende buitenge- le, hr1® lastenaftrek. I afscb TTT ,r vaf,e,<?roeP 111 bus. f belastingvrije som bedraagt 14.336 gulden en geldt: men gehuwd is en de echtgenoot/echtgenote heeft in het geen inkomen; van(jAls nien ongehuwd is en duurzaam een huishouding voert een ongehuwde die: nk enfï bet kalenderjaar geen inkomen heeft en fbii de aanvang van het kalenderjaar 27 jaar of ouder is Als men ongehuwd is en duurzaam een huishouding voert fct een ongehuwde die: Sn het kalenderjaar geen inkomen heeft en Pij de aanvang van het kalenderjaar nog geen 27 jaar is, maar *8 j33r ouder en n'et grotendeels op kosten van zijn/haar Tiers wordt onderhouden. riefgroep IV S belastingvrije som bedraagt 12.903 gulden en geldt: (Als men: pngehuwd is en b. recht heeft op kinderbijslag of op de vervangende buitenge- wone-lastenaftrek en c duurzaam een huishouding voert met uitsluitend eigen, aange huwde of pleegkinderen die bij de aanvang van het kalenderjaar allen jonger zijn dan 27 jaar Als men: a. ongehuwd is en b. recht heeft op kinderbijslag of op vervangende buitengewone- -lastenaftrek en c. duurzaam voor zich alleen een huishouding voert. Arbeidstoeslag Men heeft recht op de arbeidstoeslag van 397 gulden als men betaalde werkzaamheden buiten het huishouden verricht. Men heeft ook recht op de arbeidstoeslag als men ziekengeld geniet. De toeslag is verwerkt in de witte en blauwe loonbelastingtabel len. Hierdoor wordt automatisch met de toeslag rekening gehou den en hoeft de toeslag niet te worden aangevraagd. Aanvullende arbeidstoeslag De aanvullende arbeidstoeslag (768 gulden) is een toeslag voor de kosten van kinderopvang. Men heeft recht hierop als aan deze drie voorwaarden is voldaan: a. men wordt ingedeeld in tariefgroep I; b. men heeft recht op de arbeidstoeslag; c. tot het huishouden behoort een eigen, aangehuwd of pleeg kind dat bij aanvang van het kalenderjaar jonger dan 12 jaar is. De ondernemer die wordt ingedeeld in tariefgroep III en wiens echtgenoot meewerkt in zijn onderneming komt evenals een tweeverdiener onder de gestelde voorwaarden voor deze toeslag in aanmerking en wel tot hetzelfde niveau als waarop tweever dieners gezamenlijk recht hebben (dus 2 maal 768 gulden is 1.536 gulden). Aanvullende alleenstaande-ouder-toeslag De aanvullende alleenstaande-ouder-toeslag wordt toegepast bij inkomen uit tegenwoordige arbeid en bij ziekengeld. Men heeft recht op deze toeslag als men voldoet aan de volgende voor waarden: a. men wordt ingedeeld in tariefgroep IV; b. men vervult betaalde werkzaamheden buiten het huishouden; c. tot het huishouden behoort een kind dat bij de aanvang van het kalenderjaar jonger dan 15 jaar is. Voor de jaren 1986 tot en met 1988 zullen andere leeftijden gelden; d. men heeft geen recht op kinderbijslag voor een kind tussen de 16 en 27 jaar dat het huishouden verzorgt. De aanvullende alleenstaande-ouder-toeslag bedraagt een vierde van het inkomen uit arbeid met een maximum van 4.333 gulden. Voetoverheveling Elke belastingplichtige heeft een belastingvrije som (voet). Dat is het deel van het inkomen waarover geen belasting hoeft te wor den betaald. Voetoverheveling houdt in, dat de belastingvrije voet die over blijft bij de huwelijkspartner of degene met wie men duurzaam een gezamenlijke huishouding voert, wordt opgeteld bij de eigen belastingvrije som. Voetoverheveling geldt zowel voor gehuw den als ongehuwden en kan alleen worden toegepast als: beide huwelijkspartners of huisgenoten inkomen hebben; het inkomen van een van beiden lager is dan diens belasting vrije voet. Voetoverheveling is niet mogelijk bij het heffen van de loonbe lasting. De voetoverheveling geoeurt bij de heffing van de in komstenbelasting. Vooruitlopend daarop kan de inspecteur reeds vanaf juli van het lopende jaar een voorlopige teruggaaf voetoverheveling verle nen. Het verzoek hiertoe moet worden gedaan bij de aangifte inkomstenbelasting over het voorafgaande kalenderiaar. Als men tot nu toe geen aangifte inkomstenbelasting deed, is voor de voorlopige teruggaaf vanaf maart 1985 een afzonderlijk aan vraagformulier verkrijgbaar. Overgangsregeling loonbelasting Voor zover degenen die loonbelasting moeten inhouden niet in staat zijn vóór de eerste betaling van het loon of de uitkering in 1985 de nieuwe belastinggegevens in hun administratie te ver werken, mogen zij de loonbelasting tot uiterlijk 1 april 1985 in houden naar de tariefgroep waarin de werknemer aan het einde van het jaar 1984 was ingedeeld. In dat geval wordt geen reke- Vrij koud DE BILT (KNMI) Het weer gaat zich wijzigen. Vanochtend was er eerst plaatselijk mist bij een temperatuur van 1 2 gra den onder het vriespunt. In de loop van de dag neemt de wind toe tot matig en aan de kust tot vrij krachtig uit het zuiden. Hoewel de afgelopen dagen de temperatuur ook overdag dichtbij het vriespunt bleef, wordt het door de toene mende wind kouder. ning gehouden met het recht op de aanvullende arbeidstoeslag of een gewijzigde aanvullende alleenstaande-ouder-toeslag. De overgangsregeling geeft de inhoudingsplichtigen ook de mo gelijkheid met toestemming van de inspecteur, op grond van ei gen gegevens, de werknemers voorlopig in te delen in de meest waarschijnlijke tariefgroep. Voor- of nadelen die uit de toepas sing van de overgangsregeling voortvloeien, moeten de inhou dingsplichtigen herstellen vóór 1 juli 1985. Als gevolg van de derde fase tweeverdieners moeten alle gehuwde werknemers en de werknemers die thans voor de aanvullende alleenstaande-ou der-toeslag in aanmerking komen een loonbelastingverklaring inleveren. Ook alleenstaanden van 27 tot 34 jaar kunnen een loonbelastingverklaring aanvragen en inleveren om hun recht op de alleenstaandentoeslag geldend te maken. Ongehuwde tweeverdieners met kinderen jonger dan twaalf jaar kunnen dat doen om hun recht op de aanvullende arbeidstoeslag (de fiscale tegemoetkoming voor kosten van kinderopvang) geldend te ma ken. Buitengewone lasten Ongehuwd samenwonenden kunnen voor de buitengewone las ten kiezen voor een zelfde behandeling als voor gehuwden geldt. Dit houdt in dat de door de ongehuwde belastingplichtige ten behoeve van ziin/haar partner betaalde buitengewone lasten (tezamen met de door die partner zelf betaalde buitengewone lasten) in aanmerking worden genomen bij de eerstgenoemde. Daarbij zal dan, indien het gehele jaar een gezamenlijke huis houding is gevoerd, een drempel gelden welke, evenals bij ge huwden, wordt gerelateerd aan het gezamenlijke bedrag van de onzuivere inkomens van beide partners. Uitgaven in verband met ziekte, invaliditeit, bevalling, adoptie, overlijden, arbeidsongeschiktheid en ouderdom: De kosten van ziekte, invaliditeit e.d. komen voor aftrek in aanmerking voor zover zij meer bedragen dan (tussen haakjes 1984): 12,2 procent (12,7) van het onzuivere inkomen, indien het onzuivere inkomen 48.369 gulden (47.983) of minder bedraagt; 4.450 gulden (4.650) vermeerderd met 3 procent van het onzui vere inkomen indien het onzuivere inkomen meer dan 48.369 gulden (47.938) doch niet meer dan 108.000 gulden (108.000) be draagt; 7.700 gulden (7.900) indien het onzuivere inkomen meer dan 108.000 gulden (108.000) bedraagt. Het bedrag waarmee de uitgaven de drempel overschrijden wordt verhoogd met een kwart, indien in de twee aan 1985 voorafgaande kalenderjaren aftrek voor ziektekosten en derge lijke werd genoten, of indien voor meer dan vier kinderen recht bestaat op een buitengewone-lastenaftrek wegens kosten van le vensonderhoud (voor het vaststellen van het aantal kinderen wordt een kind slechts eenmaal geteld). Als in de drie aan 1985 voorafgaande kalenderjaren aftrek werd genoten, wordt het be drag waarmee de uitgaven de drempel overschrijden verhoogd met een half. De verhoging kan niet meer bedragen dan 3 pro cent van het onzuivere inkomen met een maximum van 3.250 gulden (3.250). Als de belastingplichtige gedurende het hele kalenderjaar ge huwd is geweest, zonder duurzaam gescheiden van zijn echtge noot te hebben geleefd, geldt voor deze als inkomensmaatstaf voor de ziektekostendrempel het gezamenlijk bedrag van het onzuivere inkomen van de belastingplichtige en van zijn echtge noot (1984 gezamenlijk bedrag van net onzuivere inkomen van de belastingplichtige en dertig percent van het onzuivere inko men van zijn echtgenoot). Het bedrag voor extra uitgaven voor kleding en beddegoed die als uitgaven ter zake van ziekte en invaliditeit worden aan gemerkt, wordt 590 gulden (580). Indien wordt aangetoond dat de extra uitgaven meer bedragen dan 1.180 gulden (1.160) wordt het bedrag van 590 gulden verhoogd tot 1.475 (1.450). De vaste aftrek voor arbeidsongeschikten en ongehuwde be iaarden bedraagt 542 gulden (529); de vaste aftrek voor gehuwde bejaarden bedraagt 775 gulden (756). Lastenaftrek voor kinderen Belastingplichtigen die geen recht hebben op kinderbijslag kun nen onder bepaalde voorwaarden aanspraak maken op buiten gewone lastenaftrek voor kosten van levensonderhoud voor kinderen jonger dan 27 jaar. Als de kosten van levensonderhoud in belangrijke mate op de belastingplichtige drukken (d.w.z. ten minste 56 gulden per week bedragen), komen deze voor aftrek in aanmerking tot een bedrag van: a. 490 gld (520 gld) per kalenderkwartaal indien het kind jonger dan 6 jaar is; b. 575 gld (575 gld) per kalenderkwartaal indien het kind 6 jaar of ouder doch jonger dan 12 iaar is; c. 690 gld (660 gld) per kalenderkwartaal indien het kind 12 jaar of ouder doch jonger dan 18 iaar is, d. 575 gld (575 gld) per kalenderkwartaal indien het kind 18 jaar of ouder is. Het bedrag vermeld onder letter d. wordt verhoogd tot 1.150 gulden indien de kosten van levensonderhoud grotendeels (voor meer dan 50 procent) op de belastingplichtige drukken en tot 1.725 gulden indien deze kosten geheel (100 procent) of nage noeg geheel (90 procent of meer) op de belastingplichtige druk ken. Eén-oudergezinnen De kosten van gezinshulp in één-oudergezinnen met jonge kin deren komen voor aftrek in aanmerking voor zover zij meer be draden dan: 10 procent van het onzuivere inkumen indien het onzuivere inkomen 108.000 gulden of minder bedraagt; 10.800 gulden indien het onzuivere inkomen meer dan 108.000 gulden bedraagt. De aftrek bedraagt ten hoogste 32.400 gulden. Teruggaaf De grens voor teruggaaf op verzoek van ingehouden loonbelas ting (T-biljet) bedraagt 200 gulden (200). Voor teruggaaf van pre mies volksverzekeringen bedraagt de grens 133 gulden (129). Meewerk- en zelfstandigenaftrek Bij de bepaling van het inkomen van echtgenoten wordt in de situatie dat de een meewerkt in een onderneming van de ander niet langer een deel van de winst toegerekend aan de meewer kende echtgenoot, de zogenaamde meewerkwinst, maar wordt in plaats daarvan aan de echtgenoot voor wiens rekening de on derneming wordt gedreven een zogenaamde meewerkaftrek verleend. Bij de meewerkaftrek wordt een relatie gelegd tussen het aantal in de onderneming meegewerkte uren en ae hoogte van de winst uit onderneming. De meewerkaftrek bedraagt 5 procent van de winst indien de echtgenoot 1.750 of meer uren meewerkt; bij 1.225 tot 1.750 uren meewerken 3.5 procent van de winst, bij 875 tot 1.225 uren 2.5 procent en bii 525 tot 875 uren 1,5 procent van de winst, met dien verstande dat de meewerkaftrek nooit minder bedraagt dan 397 gulden. De echtgenoot wordt dus ter zake van het mee werken voortaan niet meer zelfstandig belast. Ongehuwden die gedurende meer dan zes maanden in het ka lenderjaar een gezamenlijke huishouding voeren en van wie de een buiten loondienst en niet als mede-ondernemer meewerkt in de onderneming van de partner, kunnen kiezen tussen de meewerkaftrek en een zelfstandige beloning. Voor de meewer kaftrek moeten ongehuwden een gezamenlijk verzoek bij de aangifte doen. Echtgenoten kunnen ook kiezen om ieder zelfstandig in de be lastingheffing te worden betrokken. Dat kan op gezamenlijk schriftelijk verzoek aan de inspecteur bij de aangifte. In zo'n ge val is het noodzakelijk dat een reële beloning voor de in de on derneming meewerkende echtgenoot is overeengekomen, welke overeenkomst schriftelijk moet zijn vastgelegd. De beloning moet minstens 150 percent van de algemene belastingvrije som. dus voor 1985 minstens 10.752 gulden bedragen. De zelfstandigenaftrek wordt voor het winsttraject van 30.000 gulden tot circa 70.000 gulden gelijkgetrokken met de aftrek voor winsten van minder dan 30.000 gulden. Bovendien wordt de zelfstandigenaftrek over de gehele linie verhoogd Dan ont staat na de inflatiecorrectie het volgende beeld. Zelfstandigen met een winst tot 69.640 gulden genieten een aftrek van 5.275 gulden. Bij winsten tussn 69.640 gulden en 81 940 gulden wordt ae aftrek afgebroken tot 3.175 gulden en wel met 525 gulden voor elk vol bedrag van 3.075 gulden waarmee de winst 69.640 gulden te boven gaat. Bij winsten van 81.940 gulden en meer bedraagt de aftrek 3.175 gulden De gehuwde vrouw die als deelgenoot (bij voorbeeld medefir mant) van haar man een onderneming drijft, kan zelf het recht op de zelfstandigenaftrek geldend maken, mits zij voldoet aan het urencriterium. De voor werkzaamheden beschikbare tijd moet dan gedurende het gehele kalenderjaar voor tenminste 1.225 uren in beslag worden genomen door het feitelijk drijven van de onderneming. Reiskostenregeling De bedragen van de reiskostenaftrek en de vrijgestelde vergoe dingen zijn als volgt: aftrekbedragvrijgest verg. 1985 1984 1985 1984 afstand meer dan niet meer dan 10 km 40 200 1.010 1.410 2.010 2610 3210 3370 200 990 1 360 1920 2.470 3020 3260 570 1.630 2010 2 730 3.440 4 150 4340 2.510 1170 3820 4.140 Deze aftrekbedragen gelden voor de inkomstenbelasting, voor de loonbelasting ziin deze bedragen 200 gulden lager, omdat in de tabellen loonbelasting reeds rekening is gehouden met een bedrag van 200 gulden. Aftrek lijfrentepremie Rente- en dividendvrijstelling De rentevrijstelling wordt in huwelijkssituaties 1.400 gulden in plaats van 700. „Gewone" dividenden worden in huweliikssitua- ties vrijgesteld tot een bedrag van 1000 gulden (dit bedrag kan worden gewijzigd in 2.000 gulden bij aanvaarding door het par lement van het voorstel, genoemd in de Miljoenennota 1985, om de bestaande dividendvrijstclling van 500 tot 1.000 gulden te verhogen) in plaats van 500 gulden. Voor dividenden van aange wezen participatiemaatschappijen wordt de vrijstelling in de hu welijkssituatie 2.000 gulden in plaats van 1.000 gulden Aanslaggrens inkomstenbelasting De aansl den (57 1

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5