Schuite jagers geen makkelijke jongens EMM-veiling evenaart omzet vorig jaar fieidaeSou/uwt IÏÏÏ Veel festiviteiten I" rond opening van „De Schuitejager1 Afscheid val; chauffeur buurtbus LEIDEN/REGIO MAANDAG 31 DECEMBER 1984 PAGINI lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDSCHENDAM - Met het geven van de naam „De Schuitejager" aan het nieuwe sociaal-culturele centrum voor ouderen aan de Vliet wordt een beroep geëerd, dat in Leidschen- dam enkele honderden ja ren is uitgeoefend. Schui tejagers waren de man nen, die met hun paard op het pad langs het water, het jaagpad, voor de voortgang van vracht- en trekschuiten zorgden. Aan de „Leidsche Dam", het centrum van de buurtschap pen Veur, Stompwijk, Oost veen, Meerweg en Wilsveen, was - altijd oponthoud. De oevers van de Vliet zijn daar in het begin van de veertiende eeuw met elkaar verbonden door een dam, die veel en veel later, in 1938, de naam van de gemeente werd, waarin de buurtschappen werden opge nomen. Landscheiding De dam was een gevolg van de indeling van het land in de waterschappen Delfland en Rijnland. Ze werden van el kaar gescheiden door een landscheiding, die nog steeds waarneembaar is. De dijk be gint bij de Oostduinlaan in Den Haag, loopt verder langs de Benoordenhoutseweg tot aan Marlot naar de Zijdeweg tot het café van Van der Vel de. Hier gaat de landscheiding door de polder naar Leid- schendam via de Looierslaan naar de overkant van de Vliet, de Kostverlorenweg vanwaar men aan het eind de scheiding makkelijk tot aan Zoetermeer kan volgen. Voor de schippers was de dam uitermate lastig. De overtoom of overhaal was een reusachtige constructie van zware eikehouten plan ken, die vanaf de bodem van de Vliet langzaam tegen de Dam opliepen. Op de planken grote rollen waarvan de assen in beugels waren vastgezet. De schepen werden met veel la waai via kettingen aan de windassen de helling opge trokken. Hiervoor moest uiter aard worden betaald maar niet voor ,,'t gene een mensch in zijn arm in éénen ganck op dragen mag". In de zestiende eeuw bouwde Delft verlaten op de plaats van de Dam. Dat waren houten schotten, 'n pri mitieve sluis, die opengedraaid konden worden om schepen te laten passeren. In 1648 werd de doorvaart nog eens ver groot en werd de situatie wat beter. De veerschuiten uit Lei den, Den Haag en Delft ge bruikten de verlaat niet omdat het schutten veel te lang duur de. De passagiers stapten daar op een andere boot over. Jagersbuurt Behalve aan handel en horeca gaven de schuiten een bestaan aan de schuitejagers. Ze woon den voor het merendeel in de omgeving van de Leidsekade en oudere Leidschendammers noemen het daar nog steeds de „Jagersbuurt". Hun woningen waren herkenbaar aan de smalle gang naast het huis, waarlangs de paarden konden worden afgevoerd naar de wei en de paardestal achter het huis. Ze moesten hard werken, achter het paard lopen naar Leiden of de andere kant op naar Delft en weer terug. Be kende schuitejagers waren Leen van Rijswijk, Chiel van Kuyk en „Piet de duivel". Volgens gemeente-archivaris J. D. de Kort was Koos Visser de laatste Leidschendamse schuitejager. De schuitejagers waren overigens geen gemak kelijke jongens. Het wachten op een schip werd meestal doorgebracht in één van de vele cafés en het was ook daar waar hun jaagloon soms weer in alcoholische dranken werd omgezet. Ruzies waren aan de orde van de dag en als een "V schip moest worden gesleept, werd er gedobbeld om wie zijn paard mocht inspannen. Van oneerlijke concurrentie moes ten ze niets hebben en daaron der verstonden ze ook de stoomsleepboten, die hun be staan kwamen bedreigen. Dan vergaten ze hun onderlinge twisten en keerden zich als één man tegen de sleepbootka pitein. £en jjsbreker, die ooit het „binnengat" van ijs pro beerde vrij te maken, werd met stenen bekogeld zodra ka pitein of stuurman zijn hoofd boven dek durfde te laten zien. Soms doken ze met het mes tussen de tanden in het water om het sleeptouw door te snijden. Na het „gevecht", kwamen ze dan uitblazen in bijvoorbeeld „Het Eiland", het bekendste café van Leidschen- dam op de plaats waar nu de Petrus- en Pauluskerk staat. De uitspanning was geheel door water omgeven en ook bekend bij beter gesitueerde Hagenaars, die hier kwamen. Stappentellers Het werkgebied van de schui tejagers, de Vliet, werd zoals waarschijnlijk bekend rond het jaar 50 na Chr. gegraven op bevel van de Romeinse veldheer Corbulo. Een door Albert Termote van hem ge maakt standbeeld staat in het centrum van Voorburg. De Romeinse veldheer Tacitus vertelt dat deze gracht 23.000 schreden lang was. De Romei nen hadden „stappentellers" in dienst die afstanden maten door stappen van een bepaalde lengte. De 23.000 schreden kloppen ongeveer met de af stand Maassluis-Leiden. De verlaat bij Leidschendam was van groot belang voor Delft en Leiden maar bracht grote schade toe aan handel en ver keer in Gouda en Dordrecht, omdat het verkeer te water daar verminderde. Toen de heren van de Rekenkamer in Den Haag en de „Secrete Raad" te Brussel geen beslis sing over het sluiten van de sluis wilden nemen werd het RAVE werk met zijn paard. De laatste schuitejager van Leidschendam, Koos Visser aan het recht in eigen hand genomen. De vroedschap van Gouda kwam bijeen om te „conclude ren en de te ordonneren hoe dat men deze nieuwigheyt vande spoeyen en verlaten of ende te niet zouden doen". In een gezamenlijke actie werden Schuitejager Leen van Rijswijk met zijn paard gefotografeerd in 1925 in de Leidscehndamse Venestraat. „alle voorszegde spoeyen aan stucken" geslagen, waarbij de daders door deze steden in be scherming werden genomen. De vernieling vond plaats in 1492 maar de Leidschendam mers hadden de overtoom met de rollen weer snel hersteld. 50.000 schepen De Vliet is door de toename van het gemotoriseerd verkeer op de weg, voor de handel van minder belang geworden. Hoe druk - en gezellig - het ooit bij de sluis is geweest, blijkt uit de cijfers. Toen bijna honderd jaar geleden, in 1887, de huidi ge sluis in gebruik werd geno men passeerden per jaar cirèa 50.000 schepen, gemiddeld 170 per dag, met een gezamenlijke inhoud van 1.8 miljoen ton. Zestien keer per dag arriveer de een schuit met passagiers, acht uit Leiden en acht uit Delft. Iedere schuit bracht vertier, handeldrijven door kopers die goederen kwamen afhalen en brengen, maar ook door personen die met de pas sagiers handel dreven, etens waar en drank, snuisterijen. Bovendien legden alle markt schuiten met hun koopwaar voor de veiling aan en dat al les in een tijd waarin bijna niemand haast had. De laatste vijftien, twintig jaar is de drukte op de Vliet vooral in de weekeinden, weer toege nomen door de pleziervaart en de watersport. De schuiteja gers zijn verdwenen, één „Schuitejager" is echter terug gekomen, een centrum waar ouderen zich kunnen verma ken met op de naar de Vliet gekeerde gevel een afbeelding van het oude beroep. Het ge meentebestuur van Leidschen dam gaat naast het gebouw een kleine passantenhaven aanleggen. Het is de bedoeling hiermee een aanzet te geven voor het herstel van de gezelli ge drukte op de Vliet en rond het oude centrum. Dat ook de middenstand in het oude dorp hiervan kan profiteren, hoort bij de opzet. Echte schuiteja gers zal men rond de sluis evenwel niet meer tegenko men. Nol Wesseling AAN LEIDSCHENDAMSE PLASPOELKA DE\\ i it e LEIDSCHENDAM Ter gelegenheid van de opeI ning van het sociaal-cultureel centrum voor oudeI ren „De Schuitejager" gelegen aan de Piaspoel kaf de langs de Vliet in Leidschendam worden tal vaFN H feestelijkheden georganiseerd. Het centrum worckling vrijdag 4 januari om 15.30 uur officieel geopenF>^en door wethouder J. A. W. Pohlkamp en oud-welf houder J. M. Kranenburg. Het gebouw wordt dan door de gemeente tevens overge dragen aan de Stichting Welzijn Ouderen Leidschendarr, ar (SWOL). Zaterdag 5 en zondag 6 januari is er respectievew lijk van 10.00 tot 15.00 uur en van 11.00 tot 13.00 uur operpePa huis. De Muziekvereniging Cecilia maakt zaterdags 10.00 uur een rondgang door het oude centrum, om 11.0("e uur geven de drumband en de showgirls samen een sho&ë® op het parkeerterrein voor „De Schuitejager" en om IJ.Jrf. j uur geeft Cecilia een concert vanaf de entresol in het gek bouw. Zondags is er tijdens het open huis pianospel dool. J. F. J. Jansen. Maandag 7 januari wordt een Welzijnsr^ markt gehouden, waarbij alle Leidschendamse instellingen! die zich met ouderenwerk bezig houden, informatie over hun werk geven. Het ensemble „Con Brio", bestaande ujP' mevrouw M. Schut, piano, A. v.d. Meerendonk en H. DekP ker, beiden viool en E. Grobben zorgen evenals de pianisT J. T. Rufer voor de muzikale sfeer. Verder is mevrouw Ar- ov dasser aanwezig voor informatie over haar toekomstige 0% yoga-lessen en Henk Veenendaal voor inlichtingen over bloemschikken. Dinsdag 8 januari worden vanaf 10.00 uur 0N volksdansdemonstraties gegeven door ouderengroepen on- ox der leiding van Bep Angenent en „Zurla" met mevrouw 0N Khoe. Verder is er een bridge-drive voor 80 deelnemers Woensdag 9 januari wordt een demonstratie gegeven op ov het nieuwe biljart en verder bingo gespeeld en oude en nieuwe volksmuziek door de groep „Kegelaar" ten gehore gebracht. Het feest wordt donderdag 10 januari voortgezei met schaken, dammen en klaverjas en het maken van een wandkleed voor het nieuwe gebouw, 's Middags treedt Con Brio weer op. De laatste dag van de feestweek, waarin allir Leidschendamse ouderen welkom zijn, vrijdag 11 januaril is er 's morgens bingo en samenzang en om 14.30 uur ee/r film over het Leidschendam van zo'n dertig jaar geleden] Wie tijdens de activiteitenweek vervoer nodig heeft, kaïP op vrijwilligers rekenen. Hiervoor kan men vanaf 2januaï P ri bellen naar „De Schuitejager" onder nummer 20.28.00.j? Wereldrecord zaalvoetbal gebroken ALPHEN A/D RIJN Het zaalvoetbalteam van Inter Credit is er zaterdag in ge slaagd een nieuw wereldre cord te behalen. De acht leden van het team (Riny en Paul van Elk, Kor Bosker, Willem Ringelenstein, Willem Hoog- endorp, Ben van Eyk, Wim Hoogendoorn en Peter van der Neut) hadden toen 40 uur ach ter elkaar gezaalvoetbald. Met hun wereldrecordpoging hebben zij de sportstichting voor gehandicapten Resa ge steund. De waarschijnlijke netto-opbrengst voor de stich ting bedraagt 9000 gulden. Hiermee kan Resa het tekort in haar begroting dichten. Veel belangstelling was er van de zijde van het publiek. Ruim 3000 toeschouwers zijn er ge weest. Auto's gesloopt NOORDWIJK De inzitten den van twee auto's hebben el- kaars auto's zaterdagavond in de Van de Mortelstraat be hoorlijk beschadigd. Deuren werden eruit gerukt en lam pen ingetrapt. De ruzie ont stond, doordat de auto's vlak achter elkaar reden, waarbij uiteindelijk de ene de andere raakte. De Haarlemse politie heeft later de inzittenden van de ene auto aangehouden, na dat de anderen in Noordwijk aangifte van vernieling had den gedaan. ROELOFARENDSVEEN Op de valreep evenaar de de Veense EMM bloe menveiling zaterdagmor gen haar recordomzet van vorig jaar van bijna 38 miljoen gulden. De ex portwaarde van de via EMM verhandelde bloe men bedroeg dit jaar zelfs 52 miljoen. Aan het bereiken van het re cord besteedde het veilingbe- stuur weinig aandacht. Het was alleen te merken aan een gratis kopje koffie met banket- staaf. Directeur J. van Zaal toonde zich zaterdag een te vreden man. Hij verklaarde, dat er in V.B.N-verband (Ver enigde Bloemenveilingen Ne derland) goede afspraken zijn gemaakt met de Kijnsburgse veiling Flora. Deze veiling heeft beloofd zich voortaan niet meer bezig te houden met het werven van EMM-kwe- kers. Overigens bereikte de Rijnsburgse veiling vorige week de recordomzet van 300 miljoen gulden. Directeur Van Zaal heeft goe de hoop, dat meer dan de helft van de 22 kwekers, die oor spronkelijk hun EMM-lid- maatschap hadden opgezegd, toch bij de Veense veiling blij ven. De bloemenprijzen blij ken er gemiddeld gelijk aan die van andere veilingen, het veilingpercentage is er even wel aanmerkelijk lager. Dat Van Zaal goede hoop voor de toekomst van EMM mag hebben, blijkt voorts uit de in vestering van meer dan een half miljoen gulden voor ver nieuwing van de daken van het gehele complex. Dit kar wei is vorige week aanbesteed. De werkzaamheden zullen on geveer drie maanden duren. Voorts wordt overwogen om de vloeren van het gebouwen complex van een nieuwe top laag te voorzien en gedeeltelijk te vernieuwen. Ook dit zal een forse investering vergen. Bo vendien wordt ae veilingklok volgend jaar technisch op in grijpende wijze aangepast. Deze aanpassingen hebben te maken met het aangeven van de keur- en sorteringscode. Bovendien zal de mogelijkheid worden geschapen om de exacte naam van elke soort ge veilde bloemen op de afdeel bonnen zichtbaar te maken. Directeur Van Zaal toonde zich bijzonder ingenomen met de groeiende belangstelling voor voorverpakte tulpen Tachtig procent van de bij EMM aangevoerde tulpen zijn tegenwoordijg in plastic folie verpakt. Hij noemde dit dan ook een topprodukt van Roe- lofarendsveen. De exposanten Leupe (I) en Groothoff (r). OUDE WETERING Onder grote belangstelling opende Christiaan Groothoff zaterdag middag een schilderijenten toonstelling in zijn potterie, genaamd De Boerderij, achter net pand Veerstraat 40 in Oude Wetering. Op de exposi tie zijn recente aquarellen van Groothoff zelf te zien, alsmede pentekeningen van zijn doch ter Ellis. Jan Leupe uit Leiden exposeert in 'De Boerderij' met aquarellen en doeken, die voornamelijk polderimpressies van Hoogmade en Alkemade- West (Rijpwetering, Oud Ade en De Kaag) tonen. Het geheel wordt gecompleteerd met het bekende witte aardewerk van de pottenbakkerij van de heer Groothoff. De expositie is elke dag geo pend tot en met vrijdag 4 janu ari van 14 tot 16 uur en 's a- vonds van 20 tot 22 uur. Op zaterdag 5 januari is de exposi tie te bezoeken vanaf 12 uur om daarna om 16 uur defini tief te sluiten. Iriefg bek onge bij d duur: iwde ZOETERWOUDE Na £n 1° cies 305 ritten waarin hij Peei? passagiers vervoerde, hrne Otto Rijsdijk vandaag afsc# genomen als chauffeur var?**& Zoeterwoudse buurtbus. dank voor zijn enthousiasts™5 r zet bracht het plaatserr"d< buurtbuscomité hem van<t?ls een bezoek en overhand!1 e^' hem een fraai geschenk enjrï.™ bloemenhulde. ^jsd tt eei Eenden met Ld. vuurwerk bekogel^1^ NOORDWIJK Een gf'<^g van zo'n tien jongeren vai® bel« tot 16 jaar oud is zaterdag <p's de politie aangehouden, zij eenden in de wiik B< brug met rotjes hadden geld. Vuurwerk dat zij no| zak hadden, werd in beslag nomen en daarna werderl weer op vrije voeten geslj De Noordwijkse politie dit weekend zeker vijftienl lefoontjes gehad van men die veel last hadden van I afsteken van vuurwerk. J mensen worden doodziek het spul, maar wii kunnen? weinig aan doen'aldus woordvoerder van de politl

Leidse Courant | 1984 | | pagina 4