ïlecordbezoek voor Lakenhal Meer aandacht voor slachtoffers van geweldmisdrijven E*Ê nt ALLERLEI(DS) Meer invloed bewoners op stads vernieuwing noodzakelijk Kroon akkoord met parkeergarage STEDELIJK MUSEUM TREKT MEER DAN 50.000 BEZOEKERS Spaanse architectuur op expositie Prinsenhof EIDEN CeidócSouAfmt MAANDAG 31 DECEMBER 1964 PAGINA 3 eidenaar ishandeld REIDEN Een 19-jarige Leidenaar is in de nacht van vrijdag op zaterdag in jiet Huigpark door een groep van onge veer vijftien jongeren ernstig mishan deld. De jongen werd naar het zieken- ■den hFuis overgebracht en daar werd gecon stateerd dat zijn kaak op drie plaatsen oorlOfyvas gebroken. De jongen fietste met dat elhjn vriendin door het Huigpark toen groot tanuit de groep jongeren snerende op- lajnerkingen tegen het meisje werden ge- ïter err aakl" j°ngen reageerde niet, maar °"ei tegen zijn vriendin dat zij door (noest rijden. Zelf werd hij van zijn [iets getrokken en gestompt en gesla- ;en. De politie heeft geen idee wie ver- ntwoordelijk is voor de mishandeling. LEIDEN /DEN HAAG De Kroon heeft de ingediende bewaren tegen de bouw van een parkeergarage op het Ir. Drfessenplein af gewezen. Tegenstanders van de garage wilden helemaal geen gara ge, anderen wilden juist meer dan de 350 parkeerolaatsen, die de gemeente daar in een eventuele parkeergarage wil toestaan. Ver der is het opengraven van de Uiterstegracht tot nader order uitge steld. Volgens de Kroon is dat op korte termijn niet haalbaar. De Leidse Universiteit mag het voormalige Elisabethziekenhuis aan de Hooigracht voortaan ook voor andere doeleinden zoals het in richten van kantoorruimte gebruiken dan alleen lesgeven, zoals nu het geval is. Een en ander vloeit voort uit het besluit van de Kroon over het bestemmingsplan Pancras-Oost. Zware kluis gestolen LEIDEN De politie is op zoek naar ge tuigen van de diefstal van een zware kluis, die op vrijdag 21 december werd ge pleegd vanuit een woning aan het Begoni adal in de Leidse Merenwijk. Vanuit een slaapkamer werd aan het eind van de avond een zware kluis met het formaat van een tafelmodel koelkast ont vreemd. De kluis bevatte geld en siera den. Volgens de politie moeten zeker twee of drie mannen de kluis hebben wegge haald. Mogelijk is een steekwagentje ge bruikt om het ding te vervoeren, maar daar zijn geen sporen vah aangetroffen. De kluis moet op de Vossemeerlaan in een auto zijn geladen. De inbrekers zijn de woning via een keukenraam binnengeko men. Getuigen kunnen zich melden bij de recherche van de Leidse politie, telefoon nummer 149961. Weinig overlast door vuurwerk LEIDEN Een 16-jarige Leidenaar is zondagmiddag in de Mors aangehou den, nadat hij zo'n veertig a vijftig rot jes tegelijkertijd op een schoolplein in de Mors had aangestoken. De ontplof fing die volgde, had geen vernielingen tot gevolg. De jongen kon door de toe vallig passerende politie worden aange houden. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Klachten over voortijdig afsteken van vuurwerk bereikten de politie nauwelijks. De politie en de ge meentereiniging zijn ook dit weekend weer met kerstbomen in de weer ge weest. Volgens een woordvoerder van de politie zijn zeker een paar honderd kerstbomen van straat gehaald. iter di ntrati REIDEN Op de aller- aatste museumdag [vandaag is het museum goals gebruikelijk op jnaandag gesloten heeft Stedelijk Museum de promiLakenhal gistermiddag de grooÖO.OOOste bezoeker van •okkeJ984 feestelijk binnenge- i zorghaald. Voor zover de di- Niet ifectie van het museum ;t zich kan herinneren, het niet eerder gebeurd, lat meer dan 50.000 men- :n binnen één jaar het useum aan de Oude Sin gel bezochten. „In het rerleden zal het ook wel ns zijn gebeurd, maar Ie laatste jaren zeker niet Het gemiddelde van ii&antal bezoekers ligt er- dagens rond de 35.000", al- op peidus adjunct-museumdirec teur mevrouw I. Moer man. iHet jaar 1979 was een topper °anet 40.000 belangstellenden, ialoojn 1980 kwam men tot ruim zwen35.000, een jaar later werden !e-Web'jna 39.000 kaartjes verkocht, In 1982 zakte het aantal bezoe kers plotseling naar bijna 32.000 en vorig jaar waren er ^e2ruim 34.000 bezoekers. Me vrouw Cherie Goevrie uit De Bilt tot een paar weken ge- leden woonde zij nog in Lei- jen, zij noemde de Lakenhal erl^afcistermiddag „mijn lievelings- K^hiuseum" werd gistermid dag gehuldigd als de 50.000ste •bezoeker. Zij kreeg het boek zijn leven zijn \erinneringen' door mevr. G. Sehwarz aangeboden. icoti- Volgens mevrouw Moerman vordt het record aantal bezoe kers van dit jaar met name jarej OUD-POLITIECOMMISSARIS W.M. VAN ANDEL VAN STICHTING MGM: die die veroorzaakt door de aantrek kingskracht van twee tentoon stellingen die dit jaar werden gehouden. „Die twee liepen grotendeels tegelijkertijd, be gin dit jaar. 'Leven in minia tuur' en 'Doorbraak in de mo derne kunst'. De eerste kreeg ook bekendheid onder de naam 'De Bavelaars'. Het was een expositie van kijkkastjes en dat vinden veel mensen blijkbaar erg leuk". Uiteinde lijk hadden aan het eind van het eerste kwartaal van 1984 al ruim 18.000 kunstliefheb bers de drempel van het mu seum overschreden. Ook de expositie 'Beelden bekijken', die dit najaar werd gehouden, sloeg aan. Vooral het educatie ve karakter van die expositie zorgde voor succes. Veel scho lieren bezochten geïnspi reerd door hun leerkrachten de Lakenhal en kwamen volgens mevrouw Moerman daarna vaak nog eens met fa milie terug. Het grote aantal bezoekers sluit goed aan bij wat de direc tie met het museum wil: de drempel verlagen en proberen de kunst minder elitair te ma ken. „Je ziet tegenwoordig hele gezinnen. Het gaat echt de goede kant op", aldus me vrouw Moerman. Financieel wordt het museum van dat extra bezoek overi gens niets wijzer: de inkom sten moeten aan de gemeente worden afgedragen. Daar te genover staat wel dat de ge meente de tekorten van het museum dekt. Jan Wolkers Voor 1985 heeft het Stedelijk Museum de Lakenhal onder meer de gebruikelijk expositie 'Leidse ateliers' op het pro gramma staan. Deze expositie gaat 26 januari van start en toont dit keer tekeningen en Mevrouw Cherie Goewie (rechts) uit de De Bilt kreeg gistermiddag als 50.000ste bezoeker van Stedelijk Museum de Lakenhal een boek over Rembrandt aangeboden. schilderijen van de Leidse kunstenaars Aad van Houwe- lingen, Fransje Krol en Rudolf Smeets. Hoogtepunt van 1985 moet een expositie worden van werk van schrijver en beeldend kunstenaar Jan Wolkers. Het man: „Ik weet nog niet precies gaat om een overzichtsten- wanneer de expositie wordt toonstelling van het werk van geopend, maar Wolkers wordt Wolkers, die in oktober van in oktober zestig jaar. We wil- start zal gaan en hoogstwaar- len in elk geval in die maand schijnlijk tot eind 1985 zal du- beginnen", ren. Adjunct-directeur Moer- De tentoonstelling zal onder meer tekeningen van de jon gere Wolkers bieden, uit de tijd dat hij nog in Oegstgeest woonde. Maar ook schilderijen en beelden zullen in het Stede lijk Museum de Lakenhal wor den geëxposeerd. .EIDEN/DEN HAAG Ir. H. 't Hart richtte in 967 de stichting „Medele ren met slachtoffers van leweldsmisdrijven" op, cortweg de stichting ilGM. Sindsdien is een (roeiend aantal vrijwilli- ;ers actief om het leed deze slachtoffers enigszins te verzachten. Dit gebeurt veelal in de ittentiesfeer. Er worden iloemen verstuurd of een >oekenbon of iets lekkers jegeven. Kinderen krij- |en speelgoed. Maar ook comt het voor dat de tichting een deel van de 'eleden schade vergoedt. Dver het algemeen betreft lit vaak brillen en gebit- De Leidse politie noemt hel werk van de stichting MGM een goede zaak en werkt ook samen met de twee Leidse contactpersonen van de stich ting. Deze contactpersonen zijn nu twee jaar actief in Leiden en omstreken. Naar aanleiding van berichten in de krant, maar ook door regelmatig overleg met de politie, want niet alles komt in de krant, wordt de stichting in contact gebracht met het slachtoffer. In Leiden is het zo dat de poli tie eerst contact opneemt met het slachtoffer. Het slachtoffer bepaalt zelf of hij of zij een be zoekje en een attentie van de stichting op prijs stelt. )oor het werk van de stich- ing is er de laatste jaren ook >ij de politie veel meer aan lacht gekomen voor de slacht- •ffers van geweldsmisdrijven, n de meeste grote steden leeft de politie inmiddels een iparte afdeling slachtofferhulp »op poten gezet. In Leiden is fker no® n'et zover- Wêl pro- tKe. beert men zoveel mogelijk tus- en de bedrijven door een P lachtoffer te helpen, maar aar' ien aparte dienst voor slach- ebben, is er len niet. „Misschien dat iets (V> lergelijks gerealiseerd kan morden als het nieuwe politie Hireau aan de Langegracht in ebruik genomen wordt", stelt |e Leidse politievoorlichter D «raveland. Snel „Het is zaak dat een contact persoon snel reageert. Dan is een bloemetje of een andere attentie het meest op zijn plaats. Bij slachtoffers van ze dendelicten sturen we meestal de attentie op. In die gevallen hebben de slachtoffers meestal niet zo'n behoefte aan praten. Weerloos men zich in de eerste plaats bezig houden met de daders. Het slachtoffer komt daarbij offers bezig", aldus Van An- del. De dertig vrijwillige contact personen van de stichting MGM bezochten het afgelopen i'aar 150 slachtoffers in het iele land. Dit blijkt uit het jaarverslag van de stichting. Het blijkt dat van die 150 ge vallen, er 55 ouder zijn dan 60 jaar. Van de 150 blijken er 90 vrouw te zijn en 130 slachtof fers vielen in de stad. Tien procent van de gevallen zijn zedenmisdrijven. In de maan den november, december en januari vallen over het alge meen de meeste slachtoffers. Van de 150 slachtoffers liepen er dit jaar 60 lichamelijk letsel op, 40 liepen én lichamelijk én materiële schade op. Conclu derend kah dus worden ge steld, dat oude vrouwen in de stad het meeste risico lopen, overvallen te worden. In bijna alle gevallen nemen we van te voren eerst telefo nisch contact op. Het komt na melijk regelmatig voor dat mensen in hun woning zijn mishandeld en zij hebben dan grote angst om de deur open te doen", aldus de heer W.M. van Andel, die met zijn vrouw zit ting heeft in het bestuur van de stichting. De heer Van An del is gepensioneerd politie functionaris. Hij was ruim 10 jaar voorlichter bij de Haagse politie en later werkte hij daar bij de afdeling kinder- en ze denpolitie. „Bij de politie moet' „Oudere vrouwen uit de stad worden dus het meest overval len. Zij zijn het meest weerloos en het meest breekbaar. Het komt vaak voor dat zo'n vrouw een heup, arm of been breekt en lange tijd in een zie kenhuis moet blijven, terwijl er in haar gestolen portemon nee niet meer dan enkele tien tjes zaten. Het gevolg is dat heel veel mensen de deur niet meer uit durven of zelfs de deur niet meer open durven te doen", aldus de heer Van An del. Volgens Van Andel is er sinds 1978 een toename te constate ren in het aantal geweldmis drijven. „Doordat er al zoveel gebeurt, merk je ook dat kran ten selectiever worden. Het moet nu al gauw heel erg zijn geweest, voordat er een be richtje in de krant komt. Ook is wel duidelijk dat de hele drugsproblematiek het aantal geweldsslachtoffers verhoogt. De geldnood is dan zo hoog, dat de drugsgebruiker zich al les veroorlooft om aan geld te komen". De heer Van Andel is een voorstander van meer politie op straat. Hij vindt dat daar een preventieve werking van uit gaat. Ook is hij niet altijd te spreken over de straffen die de daders later moeten onder gaan. „Een rechter weet vaak niet hoe erg zo'n slachtoffer er aan toe is. Behalve een con frontatie met de dader zou een rechter ook eens het slachtofer moeten zien. Ik denk dat er dan hele andere straffen zou den volgen", aldus Van Andel. De stichting staat erop zonder subsidie te blijven draaien. Nu is het zo dat alle onkosten voor bijvoorbeeld folders, brieven enz. worden betaald van de rente van een kapitaaltje, dat bij de oprichting werd ver gaard. Alle attenties worden betaald van donaties. „Subsi die zou ons alleen maar binden aan allerlei regels en ook zou iedereen zich er dan mee wil len bemoeien. Nu is het zo dat een slachtoffer wordt bezocht en een passende attentie gege ven wordt en dan worden daarna direct alle gegevens vernietigd. Dit om de privacy van de slachtoffers te waar borgen" Verantwoordelijkheid Behalve het geven van atten ties doet de stichting er ook van alles aan om mensen be wust te maken van hun ver- natuurlijk te gek zijn, dat bij voorbeeld een buschauffeur, die door voetbalsupporters in elkaar is geslagen en daarbij zijn bril verloor, niets vergoed zou krijgen van zijn werkge ver. In zo'n geval oefenen we wat pressie uit op zo'n werkge ver. Er was eens een congiërge van een school mishandeld. De schoolleiding had er niet bij stil gestaan die man zijn kapot te kleding en gebroken bril te vergoeden. In zo'n geval ma ken we de schoolleiding er op attent, dat dit toch wel het minste is, dat de werkgever kan vergoeden. Ziin er finan ciële problemen dan, zeggen we jullie betalen wat en wij betalen wat", aldus de heer Van Andel. Bij het geven van de attentie wordt vaak gekeken naar de wensen van de slachtoffers. Zo was er eens een vrouw, die zo graag telefoon naast haar zie kenhuisbed wilde hebben, maar de verzekering voorzag daar niet in. In zo'n geval be taalt de stichting die telefoon Ook heeft de stichting wel eens meebetaald aan een reis. Het slachtoffer had na het „ongeluk" namelijk maar één wens en dat was er een tijdje tussenuit. Een oude vrouw bij wie haar hele aow was afge pakt, kreeg van de stichting een deel vergoed, zodat ze ten minste enige tijd vooruit kon. Oud-politiecommissaris Van Andel is blij dat de politie korpsen in het land nu wat meer aandacht besteden aan de slachtoffers. „Zo zie ie maar weer waar een particulier ini tiatief toe kan leiden", aldus Van Andel. Wie meer wil weten van de stichting MGM of een donatie wil doen kan contact opnemen bij de stichting MGM, postbus 97664. 2509 GB Den Haag SYLVIA VAN LEEUWEN k Kantklossen Het dienstencentrum voor bejaard en werk wil in Janua ri '85 een cursus kantklossen van start doen gaan. Het cursusgeld bedraagt f 10,50 voor twaalf lessen. Belang stellende 65-plussers kunnen zich aanmelden bij bet bu reau van de stichting. Hooglandse Kerk gracht 32 tel. 123744. Breehuys In het Scholierencentrum 't Breehuys (Breestraat 19) wordt dinsdag 1 januari van 19-22 uur een nieuwjaarsreceptie ge houden. Woensdag 2 januari is een sportdag georganiseerd Om half twee wordt vanaf het Breehuys vertrokken naar de sporthal aan de Damlaan. Deelname is gratis. Frans Er zijn nog enkele plaatsen vrij bij de cursussen Frans (voor beginners en gevorderden) die door het Leids Volkshuis worden verzorgd. Inlichtingen bij bet tijde lijk onderkomen aan de Middelstegracht 5-7 of via tel. 65-plus Vanuit het Dienstencentrum Merenwijk worden voor 65- plussers cursussen aquarelleren georganiseerd. De eerste les start op dinsdag 8 januari om 14.O0 uur in het buurtcen trum 'Op Eigen Wieken' aan het Valkenpad 2. Inlichtingen via tel. 123744. LEIDEN/DEN HAAG Een goed georganiseerde en functionerende bewonersorganisatie is in de stadsver nieuwing noodzakelijk. Als bewoners wezenlijke in vloed willen hebben op de stadsvernieuwing in hun buurt en tegenwicht willen bieden aan aannemers, ar chitecten en gemeente zal ook aan de details alle mo gelijke aandacht besteed moet worden. Dat blijkt uit het rapport „Bouwen met bewoners" dat is opge steld door het zogeheten stadsvernieuwingsteam van de provin cie Zuid-Holland. Het team heeft bij negen bouwprojecten in stadsvernieuwingsgebieden in Leiden, Vlaardingen, Den Haag, Rotterdam en Bodegraven bekeken in hoeverre toekomstige be woners bij de voorbereiding en uitvoering van de projecten be trokken waren. In Leiden ging het om totaal 86 woningen, die zijn gebouwd bij de voormalige terreinen van de textielfabrie ken Zaalberg en Van Wijk aan de Uiterstegracht en de Veste- straat en om 75 woningen aan de Molenstraat in het Noorder kwartier. Volgens het rapport is nieuwbouw in stadsvernieuwingsgebie den voor grote groepen onbetaalbaar, wat met name wordt ver oorzaakt door hoge service- en energiekosten. Bij discussies over de huren zouden door bewonersorganisaties dus ook deze kosten betrokken moeten worden. De hoogte van dergelijke kosten zou zo vroeg mogelijk vastgelegd moeten worden. Er zou een maxi male prijs vastgelegd moeten worden om redelijke huren te ga randeren en ook zou in de gaten gehouden moeten worden wat de huur over een paar jaar zal zijn om onverwachte tegenvallers te voorkomen. Bewonersorgansaties zouden ervoor moeten zorgen dat leden niet halverwege afhaken. Onderlinge tegenstellingen en belan gen zouden daartoe van te voren op een rijtje gezet moeten wor den. Bewonersorganisaties zouden bij andere vergelijkbare orga nisaties ervaringen moeten opvragen om fouten zoveel mogelijk te voorkomen en in zoveel zelf initiatieven ondernemen. In het rapport wordt benadrukt dat er subsidieregelingen zijn voor bewonersorganisaties en dat vanaf 1 januari 1985 de ge meenten meer greep op die regelingen krijgen. Een gevolg kan dus zijn, dat gemeenten daar geld willen weghalen en besteden aan de uitvoering van projecten. Bewoners zouden zich zoveel mogelijk met de ontwerpen van nieuwe woningen moeten be moeien om hoge huren als gevolg van ingewikkelde plannen van architecten tegen te gaan. Tenslotte wordt erop gewezen dat bewonersorganisaties deskundigen te hulp kunnen roepen. Afwijkend De bevolkingssamenstelling in stadsvernieuwin, bieden wijkt veel alleenstaanden, buitenlanders en lagere inkomensgroepen Dit hangt nauw samen met de afwijkende samenstelling van de woningvoorraad: veel goedkope woningen, veel meergezinahui zen en veel particulier eigendom. Een en ander heeft tot gevolg dat er in stadsvernieuwingsgebieden een concentratie bestaat van huishoudens met een laag inkomen in een voorraad goedko pe woningen. Dit blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer is uitgevoerd en dat is vastgelegd in het rapport „Bewoners stads vernieuwingsgebieden". Door het relatief grote aantal goedkope huurwoningen in stads vernieuwingsgebieden is de gemiddelde huurauote (verhouding tussen huur en inkomen) lager dan het Nederlands gemiddelde en het reeds lage gemiddelde dat uit een eerdere studie over de vier grote steden naar voren kwam. DELFT In het stedelijk museum Het Prinsenhof te Delft is tot 4 maart volgend jaar een expositie ingericht van architec tuurtekeningen die studenten van de Technische Hogeschool voor Architectuur te Madrid hebben vervaardigd. De expositie „Dibujar Madrid" vindt plaats in het kader van het Nederlands- Spaans Cultureel Verdrag en kwam tot stand door samenwer king van diverse Spaanse en Nederlandse overheidsinstellingen „Dibujar Madrid", tekenen Madrid, werd voor het eerst tentoon gesteld in februari 1984 in het Spaanse Museum voor Heden- iaagse Kunst. Door middel van honderd geselecteerde tekenin- jen en aouarellen van studenten van de TH voor Architectuur te Madrid wordt een goed panoramisch overzicht geboden van de architectuur van Madrid. De tentoonstelling licht hiermee op geheel eigen wijze een stukje van de Spaanse cultuur toe, name- Ink de karakteristiek van het onbekende of minder bekende Madrid

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3