TAFEL Frère Roger Schutz: eenzaamheid diepste wond van deze tijd Kardinaal Sin weer naar China ficidóc Sowo/nfct 8TTÏ171 5 Wadend door een zee van goede voornemens naar de oever van 1985 ACHTERGROND CcidócSouoant LEI kerk wereld TAIZE-BUEENKOMST IN KEULEN TREKT 15.000 JONGEREN 1984 en verder MAANDAG 31 DECEMBER 1984 PAGINA Veel steun voor„Ongeboren Kind" De Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind maakt een sterke groei door en heeft nu een ledental van 32.000 bereikt. De organisatie is opgericht om zwangere vrou-» wen die in een noodsituatie verkeren een helpende hand te reiken en te voorkomen dat zij abortus laten plegen. In sa menhang hiermee houdt de vereniging zich ook bezig met voorlichtingsactiviteiten over de ontwikkeling van het leven. De VBOK, waarvan het landelijk dienstencentrum in Amers foort is gevestigd, telde in 1980 nog 10.000 leden. In april van dit jaar werd het 25.000e lid genoteerd. Een recente campag ne, waarbij belangstellenden persoonlijk werden benaderd, bracht het ledental op 32.000. „Evangelischen beter af onder marxisten" Evangelische christenen in Angola hebben tegenwoordig onder het marxistisch regiem meer zendingsvrijheid dan ze hadden ten tijde van het rooms-katholieke koloniale bewind van Por tugal. Dit zei William Franklin Graham III, zoon van evange list Billy Graham, dezer dagen op een bijeenkomst na terug keer uit Angola. De jonge Graham, hoofd van een hulpwerkor ganisatie: „De communisten laten de import van bijbels volle dig vrij. Dat was onder de Portugezen volstrekt onmogelijk". Het aantal evangelische zendelingen in Angola blijft klein. Volgens een schatting van Graham zijn het er ongeveer veer tig, die de 1200 evangelische gemeenten in het land assistentie verlenen. Wie het geluk naloopt, ontloopt de rust. Joods spreekwoord In aanwezigheid van voorgangers uit de rooms-katholieke en pro testantse kerken hebben zaterdag ruim 15.000 jon geren in het kader van de zevende Europese jonge renbijeenkomst in de. Dom van Keulen deelge nomen aan een bidstond onder leiding van Roger Schutz, prior van de oe cumenische gemeenschap in Taizé. Daarbij riep Schutz hen op verzoening en vertrouwen op aarde te scheppen. In een „brief uit de woestijn" die frère Roger heeft doen uitgaan, noemt hij eenzaam heid „de diepste wond van deze tijd". Hij verwijst naar het stuklopen van het gezins leven, de hoeksteen van de maatschappij. Vasthouden aan het huwelijk noemt hij een weerspiegeling van de trouw van Christus. De brief is door hem geschreven na een be zoek in het door droogte ge troffen Sahelgebied. Frère Roger stelt voor in 1985 Ethi opië en Mauretanië te helpen met een „operatie hoop". Verder heeft hij laten weten dat hij op 2 juli 1985 met een groep kinderen Perez de Cuellar, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, zal bezoeken. Schutz zal hem daarbij een oproep tot wereld wijde ontwapening alsmede een verzoek om een „wereld wijd gezag" in te stellen, over handigen. Dit laatste idee is gebaseeerd op de encycliek „Pacem in Terris" (vrede op aarde), die paus Johannes XXIII in 1963 heeft uitgege ven. De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Höffner, wees er tijdens de bijeenkomst op dat geloven niet buiten de kerk kan. „Wie zegt: .Jezus ja, kerk nee', heeft de boodschap van Christus niet begrepen," aldus Höffner. Eind 1985 organiseert Taizé een jongerenbijeenkomst in Madras (India). Dit zal een pelgrimage van vertrouwen Een blik in de Keulse Dom waar de jongeren deze dagen bijeenkomen. De deelnemers zijn af komstig uit ondermeer Oostenrijk. Engeland. Frankrijk. Italië. Polen. Spanje. Joegoslavië, West- Duitsland zelf en Nederland. op aarde worden, aldus Roger Paus Johannes Paulus II komst „moet het vertrouwen Schutz. Terzelfdertijd wordt heeft zijn verbondenheid met tussen de volkeren verdie- er in Taizé een Europese bij- de bijeenkomst in Keulen, die pen," aldus het telegram. De eenkomst gehouden voor jon- vijf dagen duurt, tot uitdruk- paus roept de jongeren verder geren die de reis naar Madras king gebracht in een tele- op „getuigen te zijn van de niet kunnen bekostigen. gram. De jongerenbijeen- vrede die God ons biedt". De Filipijnse kardinaal Sin. aartsbisschop van Manila, zal in mei opnieuw de Volksrepubliek China bezoeken. Hij zal dan de heropening van de basiliek van Sjanghai bijwonen. Sin, die dit najaar reeds in China was, heeft een uitnodiging aan vaard van de Chinese vereniging van patriottische Katholie ken te Sjanghai. Het Vaticaan erkent deze vereniging niet. Pogingen vanuit Rome om betere betrekkingen met de Chinese Katholieken aan te knopen, hebben tot nu toe geen resultaat gehad. In 1951 brak de Chinese regering met het Vaticaan. De nunti us werd het land uitgezet, missionarissen en priesters volgden hem of werden gearresteerd. De breuk werd volledig toen in 1952 het Vaticaan Taiwan erkende. In 1957 werd de Vereniging van Patriottische Katholieken opgericht, die overging tot de benoeming van eigen bisschop pen. Deze werden uiteraard niet door Rome erkend Tijdens de Culturele Revolutie werden talloze kerkgebouwen vernietigd, onder meer de basiliek te Sjanghai. De laatste ja ren zijn er tekenen van meer godsdienstvrijheid in China. Vooraanstaande kerkleiders als de Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, dr. Robert Runcie, en de scheidende secreta ris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Philip Pot ter, bezochten het land. De basiliek van Sjanghai is met steun van de regering in Peking gerestaureerd. Vijf Franciscanen gearresteerd Wegens ,,een illegaal religieus leven" zijn vorige maand vijf Franciscanen in Tsjechoslowakije veroor deeld. Drie van de vijf zijn sindsdien in voorwaarde lijke vrijheid gesteld. Dit heeft de generaal-overste, pater John Vaughn, in Rome bekend gemaakt. De regering van Tsjechoslowakije heeft de vervolging van de Franciscanen hen aldus pater Vaughn. Hij heeft zijn orde alsmede alle gfcfovigen opgeroepen protestbrieven naar president Husak te zenden. Verder overweegt de orde gebedsdiensten, geweldloze acties en hongerstakin gen te ondernemen. LEID1 in de het Ht Veer v Held. I De vraag of 1984 in de geschiedenisboeken zal worden geschreven als een opmerkelijk jaartal laat zich voorlojLas g nog niet beantwoorden. De historie leert immers, dat elfcijn v: gebeurtenis, op het moment zelf schijnbaar van groot ^anuit klein belang, zich pas na verloop van geruime tijd goed beoordelen. En dan nog kunnen zich nog weer veel later gir?^ te wijzigingen in de beoordeling voordoen. jnoest fiets g gen. D Deze wetenschap in het achterhoofd hoeft ons er echt,"""" niet van te weerhouden vandaag even stil te staan bij het hi_ afgelopen jaar. Een jaar, dat helaas nog niet de wereldvretK' I bracht. Ogenschijnlijk zelfs niet dichterbij, maar gelukkP ook niet verder weg, al wekt de vredesbeweging soms de ii| druk ons het tegenovergestelde te doen willen geloven. ITBT voorstanders van de afschrikkingspolitiek kunnen in elk gt B val op hun conto schrijven, dat hun harde opstelling er td B- heeft bijdragen, dat de grootmachten begin januari weer 01 B neutraal gebied om te tafel gaan zitten. En al wordt thanjL van beide kanten gewaarschuwd over het resultaat van dl gesprek niet al te optimistisch te zijn, vrij zeker is echter da, zolang er onderhandeld wordt, een rampzalige confrontrati|jEIE van beide supermachten achterwege blijft. Jaatst land. toals Nederland heeft een waardevolle bijdrage tot ontspanhet 5 ning geleverd door in eigen land een ingenieus compromiNako over de plaatsing van kruisraketten te bereiken. Een grooBO.OO' bijkomend voordeel daarvan was, dat ook politieke brokke4984 achterwege bleven, waardoor het kabinet-Lubbers zijn zorghaalc vuldig afgewogen bezuinigingsbeleid kon voortzetten. Niet iffectit de laatste plaats mede dank zij de oplevende wereldhandchet 2 zijn de eerste positieve resultaten van dat beleid reeds zichlis hel baar. De werkloosheid is iets afgenomen, het financieringstedat n kort idem, terwijl de rendementen en investeringen van he6en bedrijfsleven weer de goede kant opgaan. muse feel yerle ëens DE bezuinigingen brachten jammer genoeg ook scheur*'t](> la aan in onze sociale verzorgingsstaat, maar waren onmiskenpieer baar noodzakelijk om de wezenlijkste elementen daarvan iöantf de komende jaren te behouden. Het ziet er zelfs naar uit, dagens in en na 1985 de koopkracht van de laagste inkomens op peidus kan worden gehouden. teur man. Het economisch herstel opent hopelijk ook perspectief J' een Nederlands initiatief de vastgelopen Noord-Zuid-dialoo|jn 19; het gesprek tussen arme en rijke landen, weer aan te zwen35.00C gelen met als doel ook de levensstandaard in de Derde-Webijna reldlanden te verhogen. De recessie van de voorbije jare;*" dreigde onze zorg daarvoor te verminderen. De actie vocl^cfoc hongerend Afrika betekende gelukkig een opleving. Deziru|m dient nu een structureel vervolg te krijgen. vrouv Bilt - Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterda&lstèr tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw Kra^,usei wordt nog dezelfde avond nabezorgd. dag g Nieuwjaars stamppot perzikflip Voor twee personen hebt u nodig: 375 g zoute, diep vries, blik- of potsnijbo- nen, klein potje witte bo nen, 0,5 tot 1 kg aardappe len, 150 g rookworst, even tueel stukje ontbijtspek, 20 g margarine, zout, peper; 4 halve perziken uit blik of pot, 2 dl yoghurt, 2 dl gele vla (2 dl melk, 10 g cus tard, 12 g suiker), 1 lepel geschaafde en geroosterde amandelen. Kook de zoute snijbonen daags tevoren gaar in ruim water, in circa twintig minu ten. Giet het erg zoute kook water er af en zet de groente onder vers water. Ververs dat water nog een paar keer, zodat de erg zoute smaak kan wegtrekken. Zet desgewenst het spek op in drie centimeter water, leg er na een h^lf uur koken de aardappelen, eventueel diep vries-snijbonen en worst bij en laat de massa circa twin tig minuten koken, tot de aardappelen gaar zijn. Giet een deel van het kooknat in de schaal. Stamp de aardap pelen fijn, voeg zoute, blik- of potsnijbonen. witte bonen en zo nodig kooknat toe en warm de stamppot door. Doe er de margarine en naar smaak zout en peper bij. Snijd de perziken in stukjes en leg die in glazen met daarop de yoghurt en vla. Garneer de vla-flips met aman delsn ippers. j Menu tip voor woensdag: ge- hakt met spruiten en aardap pelen tweekleurenvla 20 Appelbeignets De benodigdheden zijn: 100 I g zelfrijzend bakmeel, iets zout, 1 ei, 1 dl melk, 4 ap pels, frituurolie of -vet, poedersuiker. Meng een dik beslag van bakmeel, zout, ei en melk, doop daar steeds een appel schijf in (aan de steel van een houten lepel gestoken) en bak die in warme frituur olie bruin en gaar. Strooi er kort voor het presenteren dik poedersuiker over. JEANNE Tegen het einde van het jaar, als de dagen grijze zoek plaat jes zijn geworden, krijgen de meeste Nederlanders opeens een acute aanval van goede voornemens. Deze even ge heimzinnige als hardnekkige ziekte, die onder invloed van het massale doemdenken zo zoetjesaan overwonnen leek te zijn, heeft ook in 1984 weer een groot aantal landgenoten tot slachtoffer gemaakt. Sin terklaas, die brekelijke oubol met zijn penetrante geur van heiligheid, was nog maar am per afgereisd met achterlating van wat restpartijen peperno ten en een reeks onbetaalde rekeningen, toen overal in ons vaderland vele volwasse nen op dreinende toon elkaar beloofden, dat ze schoon schip gingen maken en het nieuwe jaar met een al even schone lei wensten binnen te gaan. ,,Dat gedonder moet eens en voorgoed uit zijn", lichtten ze hun dramatische beslissingen nog eens ten overvloede toe, ,,het heeft in feite al te lang geduurd. Het is de hoogste tijd om tot actie over te gaan. Er wordt niet langer gelanter fant, maar stevig aangepakt. Er wordt voortaan ook niets meer uitgesteld, niets meer op de lange baan geschoven, niets ook met de mantel der liefde bedekt". „Deze jongen (en daarbij we zen ze vol walging op de jer rycan, die ze dank zij veelvul dig bier drinken en het nutti gen van vette spijzen onder hun bollend vest hebben kun nen installeren), „deze jongen, ik herhaal het, raakt geen zoute pinda, geen pretletter en geen wokkei meer aan Straks, op de verjaardag van tante Bets, zullen de aanwezi ge familieleden raar opkijken, als ze zien, dat uitgerekend neef Arend, die nooit maat heeft weten te houden, die schranste en zoop, dat het een lieve lust was, opeens niet meer taalt naar de schaal met nootjes en „mag ik voor deze ronde bedanken, tante" zal roepen, wanneer ze vraagt of ze iets voor hem in kan schenken. Misschien zal hij haar op dat moment hooguit verzoeken een glas boordevol fris, oerge zond bronwater uit Belgische bergspelonken te tappen. Want water zet niet aan En dat is nou net waar hij naar streeft. Tijdens de kerstdagen is hij nog even lelijk in de fout ge gaan en heeft hij in een vlaag van zwakte alle fondant- kransjes uit de boom gehaald. Maar toen hij de laatste ver snapering naar binnen had gepropt het leek er waar achtig op, of de duivel hem op de hielen zat had hij er alweer spijt van en heeft hij, met de engel, de os en de ezel 1111 XVT I 11 als getuigen, gezworen, dat hij Ellende geen zoetigheid meer zal aan raken. Een dag later is hij nog één keer bezweken, omdat de kerststaaf open en bloot op ta fel stond. Er was op dat mo ment niemand in de kamer. En dat zal de reden zijn ge weest, waarom hij zich niet kon beheersen. Hij wilde ei genlijk alleen weten, of bak ker Bollema deze keer even veel spijs in zijn staven had verwerkt als in voorgaande jaren. Want echt trek had hij niet eens. Zijn vrouw had la ter nog gevraagd, wie er aan het gebak had gezeten. En toen had hij het gelijk opge biecht. Recht voor z'n raap. „Dat heb ik gedaan, Ans. Maar het zal niet meer gebeu ren. Dat beloof ik je. Ik voel me sterker dan ooit tevoren. Zet dus maar rustig tien moorkoppen en zes mokka- punten voor mijn neus. Want ik zal ze toch niet aanraken. Ook een ons kersenbonbons en je weet als geen ander, hoe gek ik daar op ben kun je aan mij niet meer slij ten „Denk nou asjeblieft niet: die man van me is knap ziek; die reageert niet langer normaal. Want de zaak ligt anders. De zaak is, dat ik een heel nieuw leven begin. Arend heeft vast omlijnde plannen om binnen twee maanden op zijn minst dertig pond af te vallen. En wat Arend in zijn kop heeft dat heeft hij toevallig niet in zijn maag. Zo zit dat. Als het straks Jen te wordt past jouw Arend met het grootste ge mak in pakken maatje acht endertig. Dan kun je mijn klerenkast aan het Leger des Heils geven". Ofschoon hij het toch woord voor woord meende, zal hij daarna op Oudejaarsavond nogmaals bezwijken. Maar ja, wat wil je met zoveel ellende op de buis. En zoveel spre kers, die haarfijn uitleggen, dat de broekriem wederom vier gaatjes moet worden aan getrokken. Dan denk je al gauw: kom, laat ik dan nog maar één keer een bitterballe tje nemen; straks kan het mis schien niet meer. Hij kan het toch ook niet hel pen, dat uitgerekend op het moment, waarop een zorgelij ke econoom voorspelde, dat de inflatie Europa nog steeds in een wurggreep houdt, de huzarensalade op het dressoir voor het grijpen stond. Nou dan. Dat doet overigens aan de kwaliteit van zijn goede voornemens niets af. Die blij ven dan ook kaarsrecht over eind. Vrienden en bekenden zullen nog raar opkijken, als hij straks op het strand in Scheveningen uit zijn broek stapt en er een middeltje te voorschijn komt, waar een topmannequin terecht stin kend jaloers op kan zijn. Bonnetjes Uiteraard zijn er meer goede voornemens, die hij voor 1985 gemaakt heeft. Zo zal de in specteur van 's Rijks Belas tingen zeer verrast opkijken, wanneer hij straks Arends aangiftebiljet onder ogen krijgt. Vorig jaar leek het in derdaad nergens op. Dat geeft hij ruiterlijk toe. Wist hij veel. waar al die bonnetjes van zijn zakenlunches uithingen. Ach teraf bleek, dat de doos, waar in hij ze had gestopt, door zijn vrouw in de vuilnisbak was ou Lepiknm/^ gekieperd. Maar dat zal niet meer kunnen gebeuren. Want niet voor niets heeft hij giste ren twaalf prikkers gekocht, die nu op de vensterbank naast zijn bureau staan. Alle bonnen, die hij voortaan weet te bemachtigen, gaan nog de zelfde dag op een van die prikkers. Er is een prikker voor de benzinebonnen, de tweede is voor alle lunches, de derde voor de doktersreke ningen, de vierde voor kan toorbehoeften, op de vijfde gaan alle uitgaven, die hij bij de apotheek zal doen voor middeltjes tegen zijn hard nekkige gordelroos, hyper ventilatie, zwaarlijvigheid en chronische hoofdpijnen. En de zeven andere prikkers houdt hij in reserve. Want als je de belastingen serieus wilt ontduiken, kunnen er nooit genoeg posten zijn, die je als kosten van verwerving kunt opvoeren. Prik ik heb je. Geen letter Uiteraard, maar dat spreekt eigenlijk vanzelf, zal hij alle bibliotheekboeken, die al maanden onder zijn bed lig gen, subiet terugbrengen. Weliswaar heeft hij nog geen letter gelezen, maar mag hij asjeblieft even weten, wan neer dat had moeten gebeu ren? Na kaotoortijd soms, als hij bekaf thuis kwam en geen pap meer kon zeggenDe wil was er overduidelijk. Want je haalt geen boek over Griekse mythologie uit de bibliotheek, als je er geen belangstelling voor hebt. Maar zo'n achturi ge werkdag gaat een mens nu eenmaal niet in de koude kle ren zitten. Akkoord, er zijn ook week ends geweest. Maar wie had dan de auto moeten wassen, terwijl hij dat boek lasHet is maar een vraagje. Zijn zoon Ben somsDie ziet hem aan komen. Ook al zegt hij er ach teloos bij: „Je krijgt er vijf gulden voor", bereikt hij nog niks. Want die knul krijgt vijftig gulden zakgeld per maand en brengt zaterdags voor de buurtkruidenier de boodschappen rond. Die denkt terecht: smeer die vijf gulden maar in je haar. Goede moed Wat die cursus Frans betreft: daar wordt in januari serieus mee begonnen. Indertijd dat zal ook alweer zes jaar geleden zijnwat vliegt die tijd toch is hij er vol goede moed aan begonnen. Maar ja, hoe gaat dat. Je eet een keer te veel boerenkool, omdat ie vrouw het ook zo verrekt lek ker klaar maakt met al die uitgebakken kaantjes, en dan denk je: Frans kan wachten. Voordat je het weet ben je dan drie lessen achter en kun je aan je onregelmatige werk- woordjes geen touw meer vastknopen. Maar toevallig betekent uit stel voor hem nog geen afstel. Dan ken je Arend niet. Hij heeft er zelf ook danig de pest volgen en dat hij in de Voge zen met een potje bremzoute augurken terugkwam, terwijl zijn vrouw hem toch overdui delijk voor een stokbrood had weggestuurd. Dat zal hem dus geen tweede keer meer overkomen. Daar kun je vergif op innemen. Morgen gaat er gelijk een brief naar het Taleninstituut. En volgende week zit deze kleine jongen weer ouderwets in zijn kamer te blokken. Papa fume une pipe. Als ze dat maar goed begrijpen. Wat die auto betreft: die zal hij voortaan met grote regel maat in de garage laten staan. Hij is namelijk van plan va ker dan voorheen op de fiets naar kantoor te gaan. Goed voor hart en bloedvaten, zul len we maar denken. Onder weg de longen barstensvol zuigen met louter frisse lente bries. Een open oog voor wat leeft en groeit in bos en beemd. En dan op de zaak ge lijk met volle energie er te genaan, De collega 's zullen niet weten, wat ze meemaken. „Wat bezielt Arend Grote- gast?", zullen ze zich waar schijnlijk afvragen, „waarom gaat hij opeens niet meer zes keer per dag naar het toilet om een sigaretje te roken?". Hij zal er niet op reageren. Net doen of zijn neus bloedt. Ofschoon hij toch het afdoend antwoord klaar heeft. Hij heeft zich namelijk in het oude jaar ook voorgenomen niet meer te roken. Op Twee- pinghouder in Nice niet kon sfe pakje sigaretten door de toiletpot gespoeld en tegen zichzelf gezegd: „Niet langer ben je de slaaf van de nicoti- nebeul. Chief Whip op ieders 1 lip. Allemaal best. Maar niet op de mijne". Koekoek Wat is er met Arend aan de hand?", zal er voorzichtig in februari worden gevraagd, „hij is zo verdacht vrolijk. Zo energiek ook". Ja, haal je de koekoek. Mag hij even bar sten van levensvreugde, sinds hij de zoutjes en de rookwa ren heeft afgezworen. Mag hij een ander mens zijn gewor den, omdat hij toevallig wé. de moed heeft opgebracht orr. een Ander en Beter Mens te worden. Zijn vrouw heeft het eindelijk ook in de gaten gekregen. „Gunst Arend, wat bezielt je in vredesnaam?", vraagt ze bezorgd, nadat hij op een vrij dagavond met twintig bacca ra s en een vetplant is thuis gekomen, „het is nooit je ge woonte geweest bloemen mee te nemen". „Klopt", zal hij antwoorden, ,je hebt gelijk. Er zijn meer dingen, die ik tot nog toe heb nagelaten. Mea culpa. Mea maxima culpa. Maar dat gaat nu radicaal veranderen. Een nieuwe Arend Grotegast is opgestaan. En die heeft een streep onder zijn lamlendig verleden gezet". Zijn vrouw zal hem vertederd aankijken en denken: dat roept de lie verd al zolang ik hem ken. Vijfentwintig jaar maakt hij het ene goede voornemen na het andere. Maar geen mens die er iets van merkt. Groot vuil Vlak voor Pasen 1985 zal ze de stapel ongeopende envelop pen van het Taleninstituut discreet naast het groot- vuil op de stoep leggen. Twee we ken eerder heeft ze al zijn blauwe broek uitgelegd en de bovenste knoop op de sluiting vijf centimeter naar links ver legd. Van haar laatste huishoudgeld heeft ze die maand twee keer chrysanten gekocht. Want die blijven zo lang goed. „Bloe men kunnen nu wel beweren, dat ze van mensen houden", dacht ze nog, toen ze ze in de vaas zette, „maar Arend be antwoordt die liefde toch niet". Als ze hem 's avonds tegen elf uur voorzichtig wakker maakt en fluistert: „De televi sie is afgelopen, hoor", betrapt iacj1 ze zichzelf erop, dat ze waar achtig nog van hem houdt. Want een man om je heen, die goede voornemens maakt, is tot daar aan toe. Maar een doordrammer, die ze nog uitvoert ook, is een re- EO THURING )oor ing )ij d* lachl iffer leeft apart >p p, iat r beert

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2