É£eid&e6au*a/nt Scholen moeten het ontgelden 4 andhi roept op tot ationale eenheid Oliebol BON: VS sturen anti-terreurgroep naar NAVO-partners Uw krant steekt zich in 't nieuw Buschauffeurs 'ziek' na mishandeling Anti-rookwet IJsland strengste ter wereld VIER JONGENS IN DE CEL WEGENS MAKEN VAN BOMMEN Weerrecord Ria Visser Warm uiteinde '£eidoe(Somant Maandag 31 december 19S4, 76e jaargang no. 23080 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Westerners, behorende tot Sijthofj Pers. Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, lel.071 -122244. Voor abonnementen: lell)71-31X77.Giro ltOI03Banl:AlTir<>bank N V Laden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm. kleintjes 1U,4Jpermm. Losse nummers f 1,00. Half tot zwaar bewolkt en la ter op de dag van het noord westen uit mogelijk regen of sneeuw. Middagtemperatuur van nul tot plus 3 graden Wind uit zuidoost tot zuid. aan de kust toenemend tot vrij krachtig. Zon op: 08.48. onder. 16.36; hoog water Schev.: 10.22 en 22.43; laag water. 05.39 en 18.21. De Leidse Courant gaat 1985 verfrissend beginnen. De krant zal met ingang van het nieuwe jaar meer omvatten en overzichtelij ker zijn ingedeeld. Onder zoek heeft aangetoond, dat de lezer andere eisen is gaan stellen en de krant in het algemeen anders is gaan lezen. De belangstel- J ling voor de directe omge ving is toegenomen. Van daar dat uw krant met in gang van het nieuwe jaar het plaatselijk nieuws uit Leiden en omgeving een extra accent gaat geven. Het tweede deel van de krant zal voortaan vrijwel geheel gewijd zijn aan het gebeuren in uw directe woon-, werk- en leefom geving. Op zaterdag blijft het gehele tweede deel ui teraard ingeruimd voor de wekelijkse leesbiilage Fi nale. Op maandag blijft het tweede deel gewijd aan het sportieve gebeuren op nationaal, internatio naal en vooral ook op plaatselijk niveau. Rest ons iedereen te dan ken voor de medewerking in het afgelopen jubileum jaar. Van correspondenten en sportmedewerkers tot de bezorgers (juist zij) en uiteraard ook U, lezers van onze krant. Het jaar waarin de Leidse Courant het 75-jarig bestaan vierde, heeft aangetoond dat onze krant uw krant is gewor den. AMSTERDAM De vijfendertig chauffeurs van de nachtbussen in Amsterdam hebben vannacht rond half twee het werk neergelegd, nadat kort daarvoor een col lega door drie passagiers was mishandeld. Tot zes uur vanmorgen reden er geen bussen in de hoofdstad, omdat de chauffeurs zich collectief ziek hadden gemeld. De betrokken chauffeur was bij het eindpunt van zijn lijn door drie Amsterdammers geschopt en geslagen, om dat hij had geweigerd tussen twee haltes in te stoppen. De chauffeur moest in het ziekenhuis behandeld worden aan een gebroken neus en beschadigd oog. De drie daders konden kort na het voorval door de poli tie worden aangehouden op aanwijzing van een getuige. In overleg met de chauffeurs heeft het gemeentelijk ver voerbedrijf besloten de dienstregeling 's nachts te beper ken. Zevenhonderd gulden boete voor onbehoorlijk niezen JEFFERSON CITY Het democratische lid van het Huis van afgevaardigden van de Ameri kaanse staat Missouri, Fred Williams, heeft een wetsontwerp ingediend dat onbehoorlijk niezen in een restaurant strafbaar stelt met een boete van ten hoogste omgerekend zevenhonderd gul- „Er zijn misschien mensen die het idioot vin den aldus Williams, „maar er zijn vermoedelijk ook heel wat mensen met mijn ervaring die het een goed idee vinden. Er zijn restaurants ge weest waaruit ik heb moeten weglopen omdat ik dreigde over te geven". „Het is een gewone fat- soenswet", zegt de afgevaardigde. „Waarom zou een persoon het maal van alle anderen mogen bederven?". Het niezen achter de hand blijft in Missouri toegestaan. REYKJAVIK De rokers op IJsland kan het vanaf morgen geen seconde meer ontgaan dat hun verslaving slecht is voor hun gezondheid. Op 1 ja nuari wordt een nieuwe wet van kracht die fabri kanten van rookwaren verplicht overduidelijke waarschuwingen tegen het roken aan te brengen op de sigarettenpakjes. Behalve van een geschreven waarschuwing moe ten zij bepaalde plaatjes op het pakje afdrukken. Bijvoorbeeld een plaatje van aangetaste longen, van een patiënt in bed, van een zwangere vrouw, van een ziek hart- en vaat-stelsel of van een ont stoken keel en neus. Verder mogen tabakswaren vanaf 1 januari niet meer zichtbaar in winkels lig gen, is roken in openbare gebouwen en in het openbaar vervoer voortaan verboden en moeten restaurants rookvrije zones invoeren. DEN HAAG Door brandstichting en het roekeloos omspringen met vuurwerk zijn het afgelopen weekeinde verscheidene scholen in vlammen opgegaan. Za terdag brandde een kleuterschool in Utrecht af en ontstond brand in een peuterspeelzaal in Beilen. Gisteren gingen een vleugel van een la gere school in het Noordhollandse Venhui zen en een LOM-school in Hellevoetsluis in vlammen op. De schade beloopt vele honderd duizenden guldens. In alle gevallen was sprake van het in brand steken van kerstbomen of het naar binnen gooien van vuurwerk. In Venhuizen en Hellevoetsluis heeft de politie enkele jonge ren aangehouden. In Rotterdam zitten tot na Nieuwjaar vier jongeren in de cel die zijn aangehouden wegens het maken van zeer gevaarlijk vuurwerk. De po litie arresteerde na een serie huiszoekingen in Rotter dam-Zuid zes jongeren in de leeftijd van 12 tot 20 jaar. Twee van hen zijn naar huis gezonMkï. De politie had aanwl^igen dat de door hen vervaardigde projectie len tijdens de oudejaarsnacht gebruikt zouden worden te gen andere jeugdgroepen of tegen de politie. De zes jongens hebben be kend de afgelopen weken enkele tientallen zware ex- £losieve pijpbommen te heb- en gefabriceerd van iizer, plastic en pvc. Als grondstof werd kruit uit rotjes ge bruikt. Volgens een politie woordvoerder hadden de zelfgemaakte projectielen een levensgevaarlijke explo sieve kracht Ze zijn volgens hetzelfde principe vervaar digd als de projectielen die in het recente verleden zijn gebruikt door jeugdige voet balsupporters, waarbij ern stige ongelukken zijn ge beurd. De politie was tot een uitgebreid onderzoek over gegaan na klachten over wel erg zware knallen. „Later bleek dat de klagers gelijk hadden. Hier was geen spra ke meer van baldadigheid. De zaak dreigde uit de hand te lopen", aldus de zegsman van de politie. DEN HAAG Het afgelo pen weekeinde stond gro tendeels in het teken van de komende grote schaatstoer nooien. De damesselectie- ploeg heeft zich in het Zuid- duitse Inzeil geprepareerd en de heren werkten in Oslo een drielanden wed strijd af. Ria Visser verbeterde zater dag in Inzeil het Neder lands record op de 5000 me ter en bracht het op 7.48,73 minuten. Visser was al Ne derlands snelste vrouw op deze afstand sinds 4 maart 1983 toen zij, eveneens in de Zuidduitse plaats, een tijd van 7.51,73 minuten maak te. Tijdens de schaatsinterland in Oslo hebben de Neder landse allrounders de Noren een pijnlijk pak slaag gege ven. De marge, waarmee het gezelschap onder leiding van Hein Vergeer afstand nam, was zo ruim, dat de nederlaag van de sprinters ruimschooots werd gecom penseerd. Achter Vergeer, die drie af standen won, plaatste Hil- bert van der Duim zich voor de Europese titelstrijd, die over vier weken wordt gehouden. Het lijdt geen twijfel dat ook Frits Schalij aan die afvaardiging wordt toegevoegd. Ria Visser; record. Verder onder meer in Sporttribune: Jan Jongbloed: „Ajax had me moeten nemen" Triest optreden FC Den Haag Schaatsers geven Noren pak slaag Fraaie ouverture Leiden tijdens basketbalweek Verlies voor De Danaïden Steve Ovett: „Doping moet vrij" een in de politieke ge schiedenis van India onge kende meerderheid van 70 procent in het Lager huis van het parlement, de Lok Sabha. Hij heeft gezegd dat hij zijn man daat vooral zal gebruiken om een einde te maken aan het bloedige geweld iet een portret van zijn vermoorde moeder achter hem, wuift de idiase premier Rajiv Gandhi triomfantelijk naar aanhangers van Ijn Congress-I partij die een overweldigende verkiezingsoverwin- ing behaalde. tussen de verschillende religieuze groeperingen in India. Gandhi verklaarde gisteren dat zijn overwinning aantoont dat de invloed van de gods dienst op de politiek in India voorbij is daar mensen van verschillende godsdiensten hem kozen. Hij noemde zijn oproep tot nationale eenheid en zijn keuze voor een modern technologisch India de door slaggevende factoren voor zijn overwinning. Als een van zijn eerste taken noemde hij de be handeling van de eisen van Sikhs voor autonomie voor de deelstaat Punjab. Aan welke maatregelen hij daarbij denkt, zei hij niet. Gandhi krijgt in het parlement een absolute meerderheid van wellicht 400 zetels. Gisteren tegen de avond bezette de par tij van de premier al 396 La- gerhuiszetels. Toen waren de stemmen van vier kiesdistric ten nog niet geteld. Zijn Con gres (I) partij heeft de opposi tie vrijwel weggevaagd. In to taal krijgen de oppositiepartij en en enkele onafhankelijke kandidaten slechts 78 zetels. De beurskoersen in het land schoten omhoog op grond van de economische bloei en libe ralisering die velen onder zijn leiding verwachten. De verkiezingen betroffen 508 van de 544 zetels in het parle ment. De resterende zetels voor de roerige deelstaten Punjab en Assam blijven va cant tot ook daar verkiezingen mogelijk zijn. Gandhi's nieuwe kabinet, dat volgens de ver wachting vele nieuwkomers en technocraten zal bevatten, zal vanmiddag al worden beë digd. Pagina 6: Gandhi slaat munt uit moord op zijn moeder. NA VERLOF Jongen die Kerwin doodde spoorloos AMERSFOORT De 17-jari- ge Amsterdammer die de 15- jarige Antilliaanse jongen Ker win Duinmeijer doodde en die is veroordeeld tot verblijf in een rijksinrichting in Amers foort, is sinds 27 december spoorloos. Hij had zich afgelo pen vrijdag na het kerstverlof moeten melden. Kerwin Duin meijer werd op 21 augustus van het vorig jaar in Amster dam met messteken om het le ven gebracht. Dat gebeurde na een ruzie, waarbij de 17-jarige jongen discriminerende op merkingen over Kerwin's donkere huidskleur had ge maakt. Deze zaak heeft in Ne derland veel stof doen opwaai en. De rechtbank veroordeelde de jongen tot plaatsing in een rijksinrichting. Hij zal er in elk geval tot zijn 21e jaar moe ten olijven. Arrestatie op rand van huwelijksboot DESENZANO Een IUlisin. die zaterdag op het gemeente huis van het noordelijke De- senzano aan het Gardameer zijn ia woord wilde geven aan een Nederlandse, is op de ver denking van lidmaatschap van de maffia gearresteerd. Toen de 36-jarige Remo Capi- taneo zich in de echt wilde la ten verbinden met een 26-jari ge Amsterdamse kwam een groep politiemensen met ge trokken pistolen in actie. Zij zetten het bruidspaar en vrienden en familieleden te gen de muur, waarna zii Capi- taneo en vijf vrienden de handboeien aanlegden en hen meenamen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE KJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER nLMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Wat valt er op oudejaarsdag anders te eten dan appelflappen en oliebollen? Voor vandaag heeft de wekelijkse bijdrage van onze groenteman „Groentetips voor de consument" in onze land- en tuinbouwrubriek misschien niet zoveel zin. Zoveel te meer wellicht voor de dagen daarna, want dan kunnen we geen oliebol meer zien Een bant wel. Na één dag zonder dagblad morgen kijken we er alweer duidebjk naar uit /Os u nog geen abonnement hebt kijk dan de komende veertien dagen eerst eens gratis met al die andere abonnees We schrijven 29 december 1984: lekker picknicken in de zon met de nationale kerstboom op de achtergrond. De oostkust van de Verenigde Staten heeft de laatste dagen te maken met ongekend hoge temperaturen voor deze tijd van het jaar. Op het moment dat deze foto in Washington ge maakt werd, was het maar liefst 24 graden. (Door onze correspondent Aad Jongbloed) 1RUSSEL Het Ameri kaanse ministerie van bui- enlandse zaken heeft een Toep experts naar West- 'uropa gestuurd met de ipdracht een studie te ma ten van de recente aan lagen, die gepleegd zijn Op objecten van de NAVO en het Amerikaanse leger. De uitkomst van de studie zal bepalen of de Verenig de Staten de NAVO-part ners zullen voorstellen militairen in te zetten ter bestrijding van terreur-ac- ties. De Amerikaanse experts rich ten zich voornamelijk op de Franse terreurgroep Action Directe, de Westduitse Rote Armee Fraktion en de tot be gin oktober onbekende Cellu les Communistes Combattantes (CCC), die recentelijk in Bel gië aanslagen hebben gepleegd op het NAVO-olienet. De NA VO-partners hebben toestem ming gegeven voor een onder zoek door de Amerikanen. Het afgelopen weekeinde ziin in West-Duitsland diverse bomaanslagen uitgevoerd. Vannacht is in Bonn een aan slag gepleegd op de Franse ambassade. Daarbij ziin geen slachtoffers gevallen. Wel is er in de omgeving van het ge bouw een schade aangericht van ongeveer 100.000 gulden. Zaterdagnacht zijn twee aan slagen gepleegd op Ameri kaanse installaties in de West duitse steden Mannheim en Düsseldorf. De materiële scha de bedraagt volgens de eerste berichten ruim 350.000 gulden. Bij de aanslag in Mannheim werd, naar de politie meedeel de, een Amerikaanse zendin- stallatie zwaar beschadigd. De schade bedraagt ongeveer 300.000 gulden. In Dtlsseldorf explodeerde in een kazerne van de Amerikaanse strijd krachten een springlading waardoor brand ontstond. De brandweer kon het vuur in het gebouw op het terrein van het Britse Rijnleger echter snel blussen. Voor al deze aanslagen heeft zich nog niemand verantwoor delijk gesteld. Maar de politie slagen zitten. De afgelopen ziin maanden heeft de RAr al di verse malen de verantwoorde lijkheid opgeeist voor aansla gen op Amerikaanse doelen. i Da Lad» Count wil ik baal 14 dagn probarm Gratis «b gahaal m jbl jnnd maat. Antwoordnummer 998,2500 VD Dn Kng i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1