Triest optreden FC Den Haag in zaalvoetbal Indoor Soccer slaat aan E Weer belangrijke treffer Metgod Dramatische ontwikkeling rond aantal toeschouwers profvoetbal Zes ploegen al zeker van de tweede ronde SPORTTRIBUIME CcidaeSoiwcwit K Zaal voetbal in cijfers BARCELONANAZEGEOPREAL MADRID IN FAUTEUIL MAANDAG 31 DECEMBER 1984 PAGIN. DEN HAAG De Nederlandse eredivisie staat niet alleen in Euro pa waar het de vermindering van het aantal toeschouwers betreft. Slechts de Italiaanse competitie ver toont een uitzondering op de dalen de tendens, terwijl in Engeland een voorzichtig herstel optreedt nadat de league in zijn totaal de afgelopen jaren een verlies aan kijkers had ge leden dat in de miljoenen loopt. De situatie in Nederland is in de periode tot de winterstop dramatisch. Mede door dat Feyenoord-zonder-Cruyff minder trekt, bedraagt het verlies ten opzichte van het vorige seizoen ruim tien procent. In eerste helft van het seizoen kwamen 1.178.000 kijkers bij de wedstrijden in de eredivisie, in het vorige voetbaljaar waren dat er 135.000 meer. In de eerste divisie is er ook verlies, ondanks de stijgende be langstelling voor de Friese clubs SC Cam- buur en Heerenveen en voor Heracles. In Italië is alles anders. De nieuwe ster ren, Diego Maradona voorop, hebben het voetbal nog meer in de belangstelling ge bracht. Maradonaé club Napoli verkocht voor het begin van het seizoen bijna 70.000 jaarkaarten. AC Milan en Interna- zionale hebben kort voor de kerstdagen vergaderd met als agendapunt of het niet noodzakelijk zou zijn gezamenlijk te wer ken aan een groter stadion dan het oude San Siro. Gedacht wordt aan een accom modatie voor 120.000 of meer kijkers waardoor de oude records 'uit Hampden Park in Glasgow zouden kunnen worden benaderd. Hampden kwam voor de veilig heidsmaatregelen in het begin van de ja ren zestig werden verscherpt geregeld bo ven de 120.000, meest staande, toeschou wers. Ruim zestig jaar geleden werden er in Wembley (Londen) voor de bekerfinale tussen Bolton Wanderers en West Ham United 126.047 kijkers „gestampt", maar het nu al jaren geldende maximaal toege stane aantal ligt onder de 100.000. Voetbalgek Italië is voetbalgek. Er is dit seizoen nog geen competitieronde in de A-liga geweest met minder dan 300.000 toeschouwers, het gemiddelde per wedstrijd ligt omstreeks 40.000. Vier jaar geleden werd bij de eind ronde van het Europese kampioenschap in hetzelfde land een moyenne bereikt van bijna 25.000. In Italië komt het pu bliek voor de sterren, maar clubs, behalve Feyenoord dan, die verder moesten zon der grote vedetten zijn niet vanzelfspre kend verliezer. Barcelona zonder Marado na trekt beter. De winst ten opzichte van 1983 bedraagt tot nu toe bijna vijftien pro cent. De Spaanse herfstkampioen is door de bank genomen goed voor meer dan 90.000 kijkers. Bayern München, ook een nationale topper halverwege, verloor niet, ondanks het vertrek van Karl-Heinz Rummenigge. Maar de Bundesliga in zijn totaliteit levert in. In Frankrijk, dat in de zomermaanden bij het toernooi om het Europese kampioen schap veel volk in de stadions haalde (150.000 meer dan Italië vier jaar eerder), ligt het verlies aan belangstelling voor het competitievoetbal ook op ongeveer tien procent. „De toeschouwers zijn verza digd", meent Fernand Sastre, de oud- -voorzitter van de bond. „Men is te veel verwend door het nationale elftal. Boven dien wordt het land overvoerd met voet bal op televisie en het feit dat Platini in Italië speelt is natuurlijk ook slecht voor de penningmeesters". Denemarken, dat in Frankrijk bij het Eu ropese kampioenschap een opvallende rol speelde, verloor over het voltooide seizoen 1984 150.000 kijkers bij duels uit de hoog ste klasse. De nationale ploeg trekt de laatste jaren wel steeds een volle bak in het Sportpark van Kopenhagen, maar dat is ook vrijwel de enige gelegenheid die de Denen hebben hun internationals aan het werk te zien. De clubs profiteren in 1 geheel niet van het Europese succes. V een aantal reisorganisaties dat in wet einden geregeld voetbalreizen naar Ita of Engeland organiseert voor Deer voetbalsupporters, die de idolen naar buitenland volgen. Engeland profiteert licht van de terug van Liverpool. Nu de eerste divisie n meer wordt overheerst door één club de spanning aan de top is teruggekei komt er ook weer meer publiek. Mancl ter United, dat overigens nooit door supporters in de steek is gelaten, haalt hoogste gemiddelde, 42.000. De ani' clubs krijgen ook kleine beetjes meer, dat de afgelopen jaren de lijn in de gr; ken over de toeschouwersaantallen naar de vloer gericht was. DEN HAAG De uitslagen en stan den van de verschillende groepen in het zaalvoetbaltoernooi van de KNVB Rijnhal Arnhem: Go Ahead Eagles - NEC 8-7 (1-5) De Graafschap - Wageningen 14-14 (7-7) Vitesse - Helmond Sport 5-12 (3-7) Wageningen - Helmond Sport 9-9 (6-4) Vitesse - Go Ahead Eagles 10-11 (5-6) NEC - De Graafschap 7-8 (3-5) GA Eagles De Graafschap NEC Helmond Sport Wageningen Vitesse Eddie Har»mann: „Wie zich het ZOWEL BIJ SPELERS ALS PUBLIEK 4 4 0 0 8 38-32 4 2 115 47-43 4 2 0 2 4 43-37 4 112 3 46-50 4 0 2 2 2 39-44 4 1 0 3 2 35-42 Maaspoort Den Bosch: MVV - RKC 10-15 (6-7) Fortuna Sittard - Willem II 13-14 (8-3) Roda JC - NAC 9-5 (4-5) Willem II - RKC 9 - 12 (5-6) Fortuna Sittard - NAC 11-7 (1-5) Roda JC - MVV 6 - 4 (1-1) Stand RKC Roda JC Fortuna S. Willem II NAC MVV 4 2 0 2 4 10 3 4 0 0 4 8 49-38 6 35-30 4 46-43 4 43-43 2 32-40 0 35-46 Sporthallen Zuid Amsterdam: Haarlem - Telstar 12-19 (6-9) SVV - FC Utrecht 7-16 (2-7) Ajax - AZ 67 14-13 (7-6) Ajax - Haarlem 19 - 14 (8-5) Telstar - FC Utrecht 8 - 9 (1-4) AZ 67 - SVV 19-11 (6-1) Stand FC Utrecht A?67 Haarlem SVV 4 10 3 4 2 0 3 4 0 0 4 8 59-25 8 69-50 4 47-49 2 43-47 2 48-61 0 38-72 Merwehal Dordecht: Feyenoord - FC Den Haag 12-4 (3-1) Sparta - Excelsior 11-8 (4-0) DS '79 - RBC 16-7 (10-5) RBC - FC Den Haag 11-8 (5-4) Feyenoord - Excelsior 10-5 (5-4) Sparta - DS 79 13 - 3 (6-0) Sparta Feyenoord Excelsior DS'79 RBC Den Haag 4 2 0 2 4 4 112 3 4 10 3 2 4 0 0 4 0 54-20 49-28 38-35 41-51 28-55 22-43 DORDRECHT Voor FC Den Haag is er geen enkele eer meer te beha len in het Indoor-Soccer- toernooi. De Haagse for matie verloor zaterdag in Dordrecht met 12-4 van Feyenoord en gisteravond met 11-8 van RBC. Hier door staat de formatie van trainer Rob Baan, die gis teravond vanwege vakan tie werd vervangen door Piet de Zoete, puntloos onderaan in de Dordtse groep van de voorronde van het toernooi. Die troosteloze positie neemt FC Den Haag zeker niet ten onrechte in. Dat woensdag in de laatste wedstrijd punten worden behaald tegen DS'79, dat nog derde kan worden ten koste van Excelsior en als zo danig de volgende ronde kan worden ingeloot, lijkt uiterma te onwaarschijnlijk gezien de bezieling waarmee de Dordte- naren spelen. Coördinator Eddie Hartmann van FC Den Haag: „Wij moe spelletje zijn geschapen. Met Rontberg, Bouwens en Groe nendijk heb je het wat ons be treft wel gehad". Toch was het opmerkelijk, dat een technisch erkende speler als Dennis Valentijn na de eer ste dag niet meer van de partij was. Bovendien heerste in Haagse kringen hier en daar verbazing over het ontbreken van Raymond Rijntjes, een speler van het tweede elftal, die goed uit de voeten schijnt te kunnen in het zaalvoetbal. Hartmann: „De trainer heeft de selectie na de eerste wed strijd wat kleiner gemaakt en bij de afvallers behoorde Den nis. Wat Rijntjes betreft, is het zo, dat hij al geruime tijd suk kelt met een liesblessure en daarom niet mee kon doen". Plichtmatig Verder heeft FC Den Haag zich nauwelijks voorbereid op het toernooi waar toch behoor lijk wat geld viel te verdienen. Die maandagavond in Sport hal Oranjeplein kan achteraf helemaal niet meer serieus worden genomen, omdat de wijze, waarop bij het Indoor- Soccertoernooi werd gespeeld, in het geheel niet leek op die van de voorbereiding. Eigen lijk maakte FC Den Haag over het algemeen een plichtmatige indruk. Er straalde praktisch niets uit van de Haagse ploeg, die trouwens ook zeer weinig supporters trok. Hartmann meldt, dat de mogelijkheden zich beter voor te bereiden nauwelijks aanwezig waren. „Je hebt gewoon te maken met de wijze, waarop er bij FC Den Haag moet worden ge werkt. Wij hebben vrijwel uit sluitend te maken met semi- profs, of beter gezegd betaalde amateurs. De meesten krijgen bij ons het minimumloon, heb ben overdag hun werk, moes ten zich donderdag en vrijdag zich werkelijk rot haasten om op tijd in Dordrecht te komen, dan een wedstrijdje spelen en pas tegen elven thuis zijn. En dit alleen voor reiskosten, want een premie geven wij hier niet voor. Nee, hebben Feyenoord en Sparta het met hun full profs het anders. Die kunnen zich wel rustig voor bereiden". Feyenoord-FC Den Haag 12-4 (3-1): Purvis 0-1, Hoekstra 1-1, Been 2-1, Hoekstra 3-1; Steur 4-1, Brood 5-1 Tahamata 6-1, Stafleu 7-1 en 8-1 Been 9-1 en 10-1, Rontberg 10-2, Steur 11-2, Bouwens 11-3, Rontberg 11-4, Brard 12-4. Scheidsrechter: Van der Leek. Toeschowers: 1.200. RBC-FC Den Haag 11-8 (5-4): Bouw man 1-0 (strafschop). Van der Laan 2-0, Groenendijk 2-1 en 2-2, De Roode 2-3, Houtepen 3-3, Chris Mat- titahewean 3-4, Voets 4-4, Van der Laan 5-4; Bouwman 6-4, Deykers 7-4, Bouwens 7-5, Austermann 8-5, Dey kers 9-5, Austermann 10-5, Bouwens 10-6, Groenendijk 10-7 en 10-8, Aus termann 11-8. Scheidsrechter: Ban- net. Toeschouwers: 2.000. DORDRECHT Het Indoor-Soccer- toernooi blijkt te zijn aangeslagen bij het publiek. Er kan gerust worden gesteld, dat het publiek massaal naar de hallen in Leeuwarden, Amsterdam, Arnhem, Dordrecht en Den Bosch is getrokken. In Dordrecht was de Merwehal alleen de eerste dag geheel vol (veel te vol zelfs). De daarop volgende dagen was de be langstelling minder, al kon er toch steeds worden gesproken van goed be zette tribunes. De boarding was trouwens wel de grote attrac tie van het Indoor-Soccertoernooi. De spelers bleven hardnekkig weinig gebruik maken van deze extra „medespeler", maar het spel kende dank zij de boarding nauwelijks spelonderbre- kingen. Vermakelijk Coördinator Eddie Hartmann van FC Den Haag: „Ook na deze wedstrijden ben ik nog al tijd niet kapot van zaalvoetbal, maar ik moet eerlijk bekennen dat ik het zo voor een paar dagen wel vermakelijk vond. De eerste dag vond het leukste, daarna is het systeemvoetbal er ingeslopen. Het ishier gewoon duidelijk, dat de ploeg die zich het best voorbereidde het verst komt". Trainer Theo Vonk van Sparta is er heilig van overtuigd, dat de voorbereiding zijn ploeg veel voordeel heeft opgeleverd ten opzichte van de andere ploegen. „Iedereen weet wat hij moet doen. Wij behoeven de bal regelmatig maar één keer te raken om tot een doelpunt te komen Simon Tahamata is blij weer uitgebreid in de kijker te staan als actief voetballer. De Moluk- ker, die van af donderdag ook weer op het veld voor Feyenoord actief mag zijn, is echter min der in zijn sas over zijn eigen optreden. „Zoals ik zou willen spelen heb ik nog niet gedaan. Ik kan te weinig mijn draai vinden en de ruimte die ik krijg is te klein". Johan Steur daarente gen stralend: „Heerlijk, ik leef mij uit hier. Op het veld ben ik nauwelijks aan de bak geko men, maar kan ik wat laten zien en het lukt nog allemaal ook", aldus de Volendamse Feye- noorder. Te hard Karei Bouwens vond, dat er toch wel af en toe te hard werd gespeeld. In die mening stond de aanvaller van FC Den Haag overigens niet al-' leen. Telstar verscheen zaterdag vlak voor de wedstrijd tegen Haarlem in de Amsterdamse Sporthal Zuid uit protest zelfs in ijshockey-uit- rusting die door bemiddeling van oud-Ajacied en -international Sjakie Swart (gastspeler bij SVV) was geleend. Wensen waren er overigens nog te over. De één pleitte voor effectieve speeltijd zoals bij ijs hockey. De ander ziet de hoekschop liever ver vangen worden door „drie-corners-pinantie". Er klonken zelfs een origineel geluiden door: •dat de ploegen moesten bestaan uit diverse lij nen zoals bij ijshockey. Het zal allemaal wel bij de evaluatiebesprekingen bij de KNVB in Zeist aan de orde komen. Het publiek heeft in ieder geval al laten blijken met het fenomeen indoor soccer tevreden zijn en in tot dusver in groten getale naar de sporthallen getrokken. FRANS LEERMAKERS Frieslandhal Leeuwarden: FC Groningen - Heerenveen 15-7 (4-3) Cambuur - Heracles 7-14 (2-11) PEC Zwolle - Veendam 12-12 (6-5) PEC Zwolle - Heracles 10 - 10 (4-6) FC Groningen - SC Cambuur 15-9 (7-4) Heerenveen - SC Veendam 12 - 14 (5-7) Stand Heracles Groningen PEC Zwolle Veendam Cambuur Heerenveen 7 58-48 6 72-47 5 53-43 3 43-57 2 35-55 1 42-54 DEN HAAG Na de dit weekeinde gespeelde wedstrijden voor de eerste ronde van het toernooi om de KNVB zaalvoetbalbe ker zijn zes clubs zeker van kwalificatie voor de tweede ronde, die donder dag wordt gespeeld. Dat zijn FC Utrecht en Ajax (Amsterdamse groep), Sparta en Feyenoord (groep-Dordrecht), Go Ahead Eagles (Arnhemse groep) en RKC uit de groep-Den Bosch. In de Rijnhal komen De Graafschap en NEC nog voor plaatsing in aanmerking, in Den Bosch gaat het nog tussen Roda JC, Willem II en Fortu na Sittard en in Leeuwarden (waar zondag 2500 toeschou wers aanwezig waren in de Frieslandhal) zijn Heracles, FC Groningen en PEC/Zwolle kandidaat. De eerste twee clubs per groep gaan automa tisch over naar de tweede ron de, die door loting wordt aan gevuld met twee verenigingen, die als derde zijn geëindigd. De produktiefste clubs waren gisteren in de Sporthallen Zuid in Amsterdam aan het werk. Zowel Ajax (tegen Haarlem) als AZ'67 (tegen SVV) scoorden' negentien keer. Na vier wedstrijden heeft echter FC Groningen het hoogste aantal doelpunten gemaakt: 72. De verdediging van Sparta is met 20 treffers het minst gepasseerd. Overigens verloor AZ'67 zater dag nog maar net met 13-14 van Ajax. Aan het beslissende doelpunt van de Amsterdam mers ging een fout van de Alkmaarse gastspeler en zaal voetbalinternational Jaap Zwarthoed vooraf. NEC ver speelde zijn kansen zaterdag wel heel rigoreus tegen Go Ahead Eagles. Bij de rust ston den de Nijmegenaren nog met 5-1 voor en enkele minuten voor het einde was de voorde lige stand voor NEC nog altijd 7-3. Dank zij een enorm slotof- fensief persten de Deventena- ren er toch nog een zege van 8-7 uit. De laatste wedstrijden voor de eerste ronde worden woensdag gespeeld. Duel afgelast wegens te vee|U toeschouwers VARZIM Lijstaanv<* der Porto is gisteren in IJ] Portugese voetbalcompei tie niet in het veld geJL»i men, omdat scheidsreaeLt ter Mario Luis de wflü strijd afgelastte, nadat i had geconstateerd dat veel te veel toeschouwt ME in het stadion waren. yar kw Porto moest thuis spelen tejteri Portimonense, maar was dinoc de Portugese voetbalbond dwongen uit te wijken n Dai ander stadion. De eilupi accommodatie namelijk voor twee wedstrijden tot boden gebied verklaard misdragingen van de toeschfder leri het Porto koos het stadionn van Varzim, dat op veertig lometer ligt. De capaciteit Varzim is 24.000 toeschouw er waren echter 35.000 men binnengekomen en dat v< scheidsrechter Mario Luis veel. Omdat hij meende dat bij een bijzondere ontwik (va n HiipI prn? 'F® ling van het duel, ernsflt moeilijkheden konden wor verwacht, hield hij de ploe in de kleedkamers en gek het duel af. Sportprijsvragei DEN HAAG De gegevi var van de sportprijsvragen dit weekeinde zijn: suk LOTTO 52 der Winnende getallen: 5 - 19 -had - 27 - 28 - 39. Reservegetal: ren Deelnemers: 469.900 r0i Inleg: f. 2.391.519,- Prijzengeld: f. 1.212.856,— CIJFERSPEL 52 Winnend getal: 522722 TOTO 52 Winnende kolom: 1-3-1 2-2-1-1-1-1-2-3. Deelnemers: 36.945 Inleg: f. 142.099,- Prijzengeld: 67.497,— TOTO GELIJK 52 Winnende wedstrijden: 12 - - 18 - 23 - 28. Toegevoegd wedstrijd: 20. Deelnemers: 4.581 Inleg: f. 20.886,- Prijzengeld: f. 10.922,— WESTDUITSE LOTTO Winnende getallen: 7 - 13 - - 20 - 23 - 43. Reservegetal: Spel 77: 7942306 BELGISCHE LOTTO Winnende getallen: 5-12 - 21 - 24 - 33. Bijkomend r mer: 39 De twee winnaars van de ste prijs mogen ieder een drag van circa 1,25 milj^- gulden tegemoet zien. LONDEN John Metgod blijft belangrijke doelpun ten maken voor Notting ham Forest. Zaterdag werkte hij zeven minuten voor tijd in de thuiswed strijd tegen Aston Villa een achterstand van 1-2 weg. De gelijkmaker van de Amsterdammer kreeg nog een vervolg ook, want vier minuten voor het ein de bracht Davenport de overwinning binnen van af de strafschopstip. De overwinning bracht Forest op de vijfde plaats van de ranglijst achter Spurs, Ever- ton. Manchester United en Ar senal, die ook de drie punten binnen haalden en daarmee aantoonden dat de sterken minder moeite hebben met het overladen kerstprogramma. De overwinningen van Man chester United, na drie achter eenvolgende nederlagen bui ten Manchester en Arsenal, zes keer verlies op rij in de voorgaande uitwedstrijden, waren verrassend. De Mancu nians, die woensdag onderuit waren gegaan bij Stoke, ston den bij Chelsea al na vijf mi nuten achter en Arsenal moest met een door blessures geteis terde ploeg naar Newcastle United. Lijstaanvoerder Tottenham had in de thuiswedstrijd tegen Sunderland weer de beschik king over Glen Hoddle en de international maakte een op merkelijke rentree. Na acht minuten al scoorde hij uit een vrije trap van twintig meter. Sunderland, dat dit seizoen al twee keer van de Spurs had gewonnen en een keer gelijk gespeeld, behield de volgende tachtig minuten de kans om de nederlaag te ontlopen, maar in de laatste minuut zorgde Garth Crooks voor 2-0. Onbespeelbaar Voor de wedstrijd in Ipswich klaagde Everton-manager Ho ward Kendall dat het veld on bespeelbaar was en dat de wedstrijd diende te worden af gelast. Er werd echter ge speeld en Graham Sharp stel de zijn manager in het onge lijk. Hij scoorde twee keer na rust in een duel dat Everton zonder moeilijkheden door stond. Arsenal had weer een beroep gedaan op Charlie Nicholas en de 22-jarige invaller bleek zeer waardevol voor het elftal. Twee van de drie doelpunten in Newcastle kwamen op zijn naam. Manchester United John Metgod scoorde de gelijkmaker voor Nottingham Forest te gen Aston Villa, dat zelfs nog een nederlaag kreeg te slikken. stond bij Chelsea al na vijf mi- de rust hadden Hughes en Mo- nuten achter, maar nog voor ses de score een ander gezicht gegeven. Stapleton voegde er achttien minuten na rust nog een derde treffer aan toe. Chelsea miste tien minuten voor het einde de kans weer in de wedstrijd te komen. Kerry Dixon, topscorer in de eerste divisie, liet een strafschop on gebruikt. Peter Shilton speelde zaterdag zijn 700e wedstrijd in de lea gue. Het was niet de gelukkig ste voor de doelman van Sout hampton. De dag werd voor de jubilerende doelman letterlijk en figuurlijk verknald door Sunderlands Lee Chapman (twee treffers) en Imre Varadi. Phil Neal, die aan zijn 800e wedstrijd toe was, stapte met Liverpool wel winnend van het veld. De kampioenen van Engeland en Europa speelden weinig indrukwekkend tegen het nietige Luton Town, maar wonnen wel dank zij een tref fer van John Wark. Spanje Barcelona is op weg naar zijn eerste Spaanse voetbaltitel sinds 1974. In het bomvolle stadion Nou Camp (125.000 toeschouwers) versloeg Barce lona gisteren concurrent Real Madrid met 3-2. De voor sprong van de Catalanen op Real bedraagt nu zes punten. Barcelona was sterker in het emotionele duel. Tot rust bleef Real op gelijke hoogte met Barcelona, dat door Gerardo op 1-0 kwam. Vier minuten la ter maakte Sanchis gelijk. In de tweede helft liep Barcelona door Migueli en Esteban uit tot 3-1. Tien minuten voor het einde veranderde het beeld to taal. Victor, middenvelder van Barcelona, werd van het veld gestuurd en met elf tegen tien ging Real nog één keer voor wat feitelijk de laatste kans van dit seizoen was. Het slotof- fensief van de Koninklijke, die op eigen veld met 0-3 van de eeuwige favoriet had verlo ren, leverde in de laatste mi- spits Butragueno, 3-2. Frank McDougall 1 Schotland Dundee United zorgt voor de gulden van St. Mirren. De schokjes in de Schotse voetbal- rugkeer in Paisley competitie. Na de overwinning McDougall werd een ^trioi van vorige week bij Aberdeen, 1'*~ A1 Hij maakte voor Aberdi So \r. Vein VVJ1 IgC VV CCIV J -lUCCli, J Wr werd zaterdag Celtic in eigen beide doelpunten, de laai huis met 2-1 verslagen. Het zes minuten voor tijd, net was de eerste nederlaag van noeg voor een gelijkspel. w Celtic op Parkhead in twintig Dundee United werkte no maanden. De voorlaatste ne- Paul Sturrock en Rich.* derlaag van Celtic thuis staat Gough in de tweede helft ook op naam van Dundee Uni- voorsprong van Celtic (To zie ted. my Burns) weg. Rangers t Door het gelijke spel van het niet moeilijk met Dumb 've Aberdeen bij St. Mirren en de ton. Ferguson, McMinn. h sU nederlaag van Celtic werden chell en Cooper scoorden. sn

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12