,Ajax had me moeten nemen" Gemengd worstelen Temperatuur van min vijf graden deert Budd niet ~tcidóc6oiitcmt Everton vraagt fans uit Sittard weg te blijven Val zonder gevolgen EERSTE ONGELUK PARUS - DAKAR JAN JONGBLOED: J ZURICH Zola Budd, voor het eerst weer in een wedstrijd sinds de Spelen van Los Angeles, heeft giste ren de Oudejaars stratenloop van Zurich gewonnen. Na 8090 meter in 26 minuten 26,68 seconden had zij een paar meter voorsprong op de Zwitserse Cornelia Buer- ki. Elly van Hulst kwam als vijfde over de streep, 42 seconden na de achttien-jarige Zuidafrikaanse loopster met een Brits paspoort. Na bijna vijf maanden zonder wedstrijden bleek in Zurich de snelheid van Zola Budd onaangetast. De achttien-jarige Zuida frikaanse toonde tevens haar totaal onbekende omstandigheden aan te kunnen. In de Oudejaarsloop van Zurich lag de tempera tuur rond vijf graden onder het vriespunt en Budd zag voor het eerst van haar leven sneeuw. Het verhinderde haar niet van het startschot de kop van het veld te nemen en het tempo te bepalen. Slechts twee loopsters konden de strijd met haar aan. De Westduitse Charlotte Teske. vorig jaar voor de tweede keer winnaar in Zurich en de even eens in Zuid-Afrika geboren Zwitserse Cornelia Buerki. De drie loopsters, die ruim honderd meter voorsprong namen op het door Ellen Wessinghage en Elly van Hulst aangevoerde veld. vielen vrii kort voor de streep uit elkaar. Charlotte Teske kon op een 200 meter lange helling het tempo van de twee uit Zuid- -Afrika afkomstige aüetes niet meer volgen. In de sprint toonde Zola Budd zich iets sneller dan haar vriendin. Budd, tegen wier start in Zurich gedemonstreerd was door te genstanders van het Zuidafrikaanse apartheidsbeleid, vertelde na haar overwinning dat zij nog geen vast omlijnde toekomst plannen had ,,Ik heb nog geen beslissing genomen over mijn volgende wedstrijd. Ik zie het later wel". Nederlandse schaatsers bestolen OSLO Boekte de Nederlandse schaatsploeg dit weekeinde op het ijs aardige winst, in de hotelkamers werd stevig een verliet geïncasseerd Uit het hotel in Oslo werd ongeveer duizend gul den van het kernploeggeld van bondcoach Gemser gestolen. Van schaatsers werden jassen en schaatspakken ontvreemd. Te vens hadden de dieven het voorzien op paspoorten, waardoor het gisteren twijfelachtig was of de ploeg zonder vertraging op Oudejaarsdag huiswaarts kon keren. Zie verder elders in deze sportbijlage. KEULEN Tijdens de dernywedstrijd in de nacht van zaterdag op zondag in de zesdaagse van Keulen is de Liechtensteiner Ro man Hermann zwaar gevallen. Hermann werd overgebracht naar een plaatselijk ziekenhuis. Hoewel bij onderzoek bleek dat Hermann niets gebroken had, zal hij toch tenminste een dag in het ziekenhuis moeten blijven In een bocht slipte het voorwiel van de derny van gangmaker Dieter Durst over een olie- of watervlek weg. Durst en Her mann, die ook al tijdens de eerste dag bij een valpartij betrokken was, gingen daardoor onderuit Voor de renner waren de gevol- gen ernstiger dan voor zijn gangmaker, die er met een paar lauwe plekken vanaf kwam. £1984 MAANDAG 31 DECEMBER 1984PAGINA 11 injels technisch rccteur bij endracht Aalst ÜLST Leo Canjels, de rige week bij de Belgi- jie eerste-divisievereni- ng Mechelen ontslagen (derlandse voetbaltrai- r, heeft een nieuwe baan vonden. Per 2 januari g5 treedt Canjels in enst van de tweedeklas- r Eendracht Aalst als ehnisch-directeur. De Ne- £\rlander, die zaterdag een intract tekende dat loopt |t het einde van het voet- llseizoen, moet in Aalst |an samenwerken met de jiidige oefenmeester, Gil- jrt de Groote. II Ria Stalman mogelijk naar Studio Sport HILVERSUM Olympisch kampioene Ria Stalman overweegt een maatschappelijke carrière op te bouwen in de (sport-)journa listiek. De succesvolle Haagse discuswerp ster vertelde gistermiddag in het jaarover zicht van Studio Sportdat de deur naar een functie bij dat programma voor haar open staat en dat de keus aan haar is om daar binnen te stappen. Het schrijven voor een dagblad ziet Stalman ook wel zitten. Het zal niet direct het einde van haar loopbaan als atlete betekenen. „1985 is geen belangrijk at- letiekjaar, dus ik kan het me veroorloven", aldus Ria Stalman, wier sportieve motivatie na het behalen van goud in Los Angeles ook even is terug gelopen. „Ik heb de laatste ja ren erg hard getraind en mijn lichaam is aan rust toe". PARIJS De proloog van de zevende auto- en motor- 4 rallye Parijs - Dakar heeft gisteren het eerste ongeluk K opgeleverd. Bij de tijdproef over zeven kilometer in de i Parijse voorstad Cergy-Pontoise liep een tien-jarige jon- gen voor de wagen van Jean-Luc Therier (Fra). De jon- JÉ A gen moest met gebroken benen naar een ziekenhuis wor- JL. ^en overgebracht. LÉ&ï, Bij de vrachtwagens reed Jan de Rooy met zijn DAF i naar de tweede plaats achter de Westduitser Capito. De k| A tweede Nederlander, Roggeband, klasseerde zich als der- m tiende in de proef die bepalend is voor de startvolgorde Jgj op 3 januari in Algiers. Prinses Caroline van Monaco, die Mm I ÉS deelneemt om fondsen te werven voor Unicef, maakte Prinses Caroline van Monaco en haar echtgenoot Ste- bij de vrachtwagens de 36e tijd. De echte strijd begint op 1 januari in Versailles met de rit naar Sete. Vandaar gaan autos en motoren op de boot naar Algiers voor de tocht over 14.000 kilometer. fano Casiraghi nemen met hun teamgenoot Giancarlo Arcangioli de startpapieren voor Parijs-Dakar in ont vangst. LIVERPOOL Het bestuur van de Engelse eerste di visieclub Everton heeft de supporters dringend ver zocht niet naar Nederland te reizen voor de returnwed strijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Eu ropese beker voor bekerwinnaars tegen Fortuna S., die op 20 maart in Sittard wordt gespeeld. Everton zal geen kaartjes afnemen voor de uitwedstrijd. De club heeft reisorganisaties verzocht dezelfde politiek te vol gen. Jim Greenwood, de secretaris van de club uit Liverpool: ..On aangename ervaringen met Engelse voetbalsupporters in de af gelopen tijd hebben het belangrijker dan ooit gemaakt duidelijk te laten zien, dat wij alles doen om problemen met supporters te voorkomen." Britse voetbalfans deden enkele weken geleden hun „reputatie" weer eens eer aan toen supporters van het Schotse Celtic spelers van Rapid Wien aanvielen na afloop van de op last van de UEFA in Manchester overgespeelde wedstrijd tussen beide clubs. Everton heeft Fortuna S. gevraagd al het mogelijke te doen de 20.000 voor 20 maart beschikbare kaartjes in eigen land af te zetten en geen toegangsbewijzen te verkopen aan Britse reisorganisaties. bij Roda JC onbevredigend was en ik graag nog een keer wilde laten zien dat ik nog keepen kon. Bij Roda JC ver trok ik, omdat de club na mijn operatie aan een nekhernia het risico te groot vond om met me door te gaan. Alle be grip, maar eenmaal hersteld voelde ik me als vanouds. Eer lijk, ik had nooit verwacht die kans nog een keer te krijgen". Bij Go Ahead Eagles neemt Jan Jongbloed met een gerust hart afscheid, want hij heeft als veertiger aangetoond een topkeeper te zijn. En dat hem nu zoveel lof wordt toege zwaaid weet juist Jongbloed goed te relativeren, maar schenkt hem tevens veel ge noegen. Want hij voelt zich door het grote publiek nog al tijd een beetje miskend. Jan Jongbloed: „Ik beschouw mezelf als een topkeeper. In die 25 jaar heb ik uiteraard fouten gemaakt, maar nooit gefaald. Daarom erger ik me aan uitlatingen dat mijn aan wezigheid in de eredivisie meer zegt over de kwaliteit van het voetbal dan over mijn capaciteiten. Als Feyenoord met Johan Cruijff kampioen wordt krijgt hij alle eer. Waar om geldt die norm dan niet voor mij? Er ziin maar weinig voetballers die het als 44-jarige nog kunnen opbrengen om op eredivisieniveau te spelen. En als het niveau in Nederland echt zo laag is, waarom word ik dan gehaald? Dan kan een club het toch ook met een minder getalenteerde doelman af". Nooit topclub Het steekt Jan Jongbloed dat hij nooit bij een topclub onder de lat heeft gestaan. Met name Ajax neemt hij dat kwalijk. „Voorop gesteld: vroeger had ik te maken met een groot aantal goede keepers. Maar waarom Ajax altijd een doel man van buiten de stad aan trok, die in de meeste gevallen ook veel geld kostte, heb ik nooit begrepen. Ik woon nota bene in Amsterdam. Toen Ajax na het WK in 1974 uit eindelijk toch kwam hoefde ik niet meer. Ik was toen 34, dacht aan afbouwen en had geeh trek om voor een paar Jan Jongbloed: „Ik beschouw centen extra toen wel naar Ajax te gaan". Ernst Happel, de huidige trai ner van Hamburger SV en de man die Jongbloed tijdens het WK in Argentinië meemaakte als bondscoach, heeft ooit ge roepen dat een doelman gek moet zijn. Hoe zit dat met Jan Jongbloed? „Ik ben van alles, maar om de donder niet gek", reageert hij fel. „Ik zie dat an ders. Iedere doelman is binnen een team een eenling en in de meeste gevallen helemaal be zeten van het spelletje. Hij mezelf wél als topdoelman". heeft ook een ander karakter dan de andere spelers. Neem alleen al de verantwoording, die op zijn schouders rust. Ik kan bijvoorbeeld de premie verspelen als ik een fout maak. Ieder tegendoelpunt be schouw ik als een persoonlijke nederlaag. Ik kan ook geen 10 achterstand wegwerken. En bet vreet aan me als mijn medespelers daar niet in sla gen. Er zijn wedstrijden dat ik bij een achterstand weet dat het een verloren partij is. Dat voel je. En het komt helaas heel vaak uit". Kunnen slagen Als Jan Jongbloed volgend seizoen bij Ga Ahead Eagles in dienst treedt als tweede trai ner moet dat het begin zijn van loopbaan als oefenmeester in het betaalde voetbal. Al thans daar streeft hij naar. Bij Haarlem, waar Jan Jongbloed de interregionale jeugd onder zijn hoede had, heeft hij erva ren dat hij als oefenmeester moet kunnen slagen. Het eni ge, waar hij tegenop ziet is het volgen van de cursus betaald voetbal. Studeren, zo heeft hij tijdens de trainerscursussen (Jongbloed is Oefenmeester I) gemerkt, levert op bepaalde onderdelen nogal wat proble men op. „Vooral het op papier zetten van trainingen en het uitwerken van schema's gaat mij moeilijk af. Ik kan daaren tegen wel goed coachen. Op de training en in een wedstrijd zie ik precies wat er fout gaat. Over drie jaar start de nieuwe cursus betaald voetbal. Daar geef ik me voor op en dan zie ik wel verder. Daarom ook stop ik als actief speler. Om jp die cursus te worden toegela ten moet je een aantal jaren praktijkervaring hebben" In wezen heeft Jan Jongbloed geen andere keus dan werken in de voetballerij. Vanaf zijn 36e is hij full prof en tot die tijd heeft hij altijd gewerkt, maar zich nooit gespecialiseerd in een beroep. Ooit leek hij analist te worden, maar toen bij een test bleek dat hij rood- ?roen kleurenblind is ging dat eest niet door. „Op een gege ven moment heb ik het voet bal laten prevaleren boven een maatschappelijke carrière. Achteraf niet zo'n verstandige keus. Maar ja, op ionge leeftijd besef je dat niet. Ik ben nu dus aangewezen op de voetballerij. Ach, en dat zal best lukken. Ik voel me ook echt niet te groot om bij een amateurclub aan de slag te gaan. Mocht ik niet sla gen als trainer in het betaalde voetbal dan ga ik gewoon een zaterdag- en een zondagclub trainen. In Amsterdam kan ik zo bij verschillende verenigin gen aan de slag". 'in Jongbloed stopt aan het eind van dit seizoen defi- tief als actief speler. De 44-jarige doelman van Go •bead Eagles zegt zich nog niet te oud te voelen, maar jilgens hem wordt het tijd dat hij zich als trainer gaat lltplooien. Naast de herinneringen aan tal van hoogte- linten houdt Jan Jongbloed een record aan zijn loop- lian over. Hij is 25 jaar betaald voetballer, een unieke lore. Het leverde hem een vermelding in het Guin- liss Record Boek op. De doelman zelf vindt het vesti- l»n van dat record geen verdienste. Daarover en over 11 van andere zaken geeft Jan Jongbloed op de laatste Jig van 1984 nog eens zijn visie. I et de wel algemeen als topkeeper beschouwde Jan van Beve- i en Piet Schrijvers EVENTER „Dat re- prd. Ja, hoe gaat dat? nzelf. Ik heb er nooit gestreefd. Aan het lot van weer een goed tizoen was er geen reden het contract niet te ferlengen. Dus ging ik por. Zo ben ik aan die 25 Ur gekomen". b simpel als Jan Jongbloed bt stelt is het met zijn carriè- t natuurlijk niet gegaan. De ud-doelman van Oranje heeft Jel degelijk wat voor de sport bzij moeten zetten. Hij maakt bar geen ophef over, omdat bt voor hem altijd vanzelf- brekend was dat hij zuinig Jefde. „De laatste jaren niet :er zo fanatiek", zegt hij eer- c. „Maar vroeger wel. Pas op [ijn 31e zag ik voor het eerst bn mijn leven een café van Wen. Daar pluk ik nu de hichten van. Plus het feit dat altijd aandacht aan mijn li- Saam heb besteed. Ik werkte iel aan souplesse en reactie, a ik doe nog steeds geen gek- dingen. Ik zorg dat ik acht fir per dag slaap en gezond bt Op zijn tijd lust ik best pa ft, maar het is nooit de hoofd- altijd". allerbelangrijkste drijf- ier is echter het plezier, dat f aan het voetbal beleef. Dat pb je wel of niet en het is niet Ringend voor te schrijven, bderdaad, ik merk wel dege ls dat ik ouder word. Vroe- br kon ik gemakkelijk zonder prming-up een wedstrijd spe- ht Daar hoef ik nu niet meer pi te denken. En na elke training en wedstrijd herstel ik langzamer dan voorheen. Dat merk ik het sterkst als ik de volgende morgen uit bed stap". Dat Jan Jongbloed pas aan het eind van dit seizoen afscheid neemt verbaast hemzelf nog het meest. En zeker als doel man van Go Ahead Eagles, want hij had na zijn vertrek bij Roda JC niet meer gere kend op een contractaanbie ding. De terugkeer op het veld was bovenal opmerkelijk, om dat Jongbloed al een jaartje ac tief was als trainer bij Haar lem en daar aan het begin stond van een loopbaan als oe fenmeester. En nog wel in de buurt van zijn woonplaats Amsterdam. Jan Jongbloed wordt volgend jaar als tweede trainer in de technische staf van Go Ahead Eagles opgeno men (die afspraak heeft hij met het bestuur) en dat bete kent dus een vervolg van zijn trainerswerk, maar wel op een afstand van 100 kilometer van de hoofdstad. Waarom twee jaar geleden dan toch ingegaan op de aanbieding van Go Ahead Eagles? Vaak afgevraagd ,Dat heb ik mezelf ook zo vaak afgevraagd. Toen Henk Wul- lems mij belde was dat een complete verrassing. Heel im pulsief heb ik toen ja gezegd. Het ging ook allemaal zo snel. Op een vrijdagmorgen werd ik gevraagd en vóór twee uur 's middags moest ik antwoorden. Ik denk dat ik positief heb ge reageerd, omdat het afscheid w' 1 V-\$ - - gfö Brenda Maxey neemt als enige vrouw deel aan de Midwest worstelkampioenschapen in de Amerikaanse staat lowa. Hier verliest de dame van de heer Anthony Cerratto.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11