Rajiv Gandhi succesvoller dan moeder en grootvader n Een gouden tip, niet zoet maar zuur Doden na rellen in sloppenstad Zuid-Afrika Met Big Brother over Derde deel schadeclaim Bhopal voor advocaten BUITENLAND CeidócSouTatit Omdat de meeste mensen hun welbeha gen op Kerstmis bij voorkeur via de buik omleiden, worden er tijdens die twee da gen ongehoorde hoeveelheden voedsel en drank in maagputten gedumpt. Nau welijks zijn de knapperige broodjes met casselerib. rauwe ham en boeren-mèt achter de wangzakken gepropt of het is alweer de hoogste tijd voor de stol met extra spijs van de warme bakker, zijn overheerlijke nierbroodjes en de gerook te zalm van negentien vijftig per ons, waarbij de belletjes van de weduwe Cli- quot zo feestelijk op de tong tintelen. ..Per slot van rekening wordt het Kind maar één keer per jaar geboren zei pa in de gang, „dus laten we het er maar royaal van nemen Zelf gaf hij daarna het goede voorbeeld met een aanval op de boom, die in een mum van tijd twaalf kransjes moest prijsgeven en een ster van spekkies. „Nog iemand zin om een eind te wande len?", vroeg moeder 's middags hoopvol. Maar daar trapte niemand in. „Wil je ons soms weg hebben?", infor meerde Henk, die zojuist zijn tweede bonbon van de schaal had gepakt, omdat de eerste, gevuld met marsepein, hem toch niet zo goed bekomen was. Helemaal niet", verdedigde moeder zich dapper, „hoe kom je er bij. Ik dacht alleen: als jullie nou in het bos een half uurtje de benen strekken heb ik onder tussen de boel aan kant en is er bij jullie weer voldoende plek voor de gevulde ei eren en de zoute pinda's". „Voor jouw gevulde eieren is er altijd plaats in mijn herberg", riep pa zelfver zekerd. terwijl hij ritmisch op zijn bol lend vest trommelde. „Ik heb daarom een ander voorstel. Stientje. neem de mayonaisespuit maar vast ter hand. Want het feest van de geboorte, de Dies Natalis zogezegd, kan niet vroeg genoeg gevierd worden (Hij heeft indertijd met goed gevolg het gymnasium alpha door lopen. En dat is nog steeds te merken). Aldus geschiedde het in die dagen van het jaar 1984, dat gans een volk de lich tende Ster-spot volgde, die regelrecht leidde naar een omvangrijke indigestie, waar pa royaal zijn hoge hoed aan kon hangen. „Waar zijn de rennies?", wilde hij nog roepen. Maar hij ivas bang dat Brinkman hem daarvoor fors zou beboeten. En daarom plakte hij zijn mond nog net bij tijds af. Een handvol rennies is overigens het enige, waar hij nu nog naar verlangt. Want moeder heeft op een bijna onbe schaamde wijze uitgepakt tijdens het di ner op Eerste en Tweede Kerstdag. Daar had je met het grootste gemak een mid delgroot weeshuis mee kunnen voeden, vond iedereen. Dat begon gelijk op de 25e houd je even vast met de grove kippeleverpa- té uit de Allerhande. Je denkt toch niet, dat we ons in een periode van recessie, massaal inleveren en de buikriem aan trekken laten kennen. Nee. we zijn niet voor niets een volk van Geuzen. En de ware Geus zorgt juist in bittere tijden voor verrassingen. Geen huzarensalade dus deze keer. Geen tomatensoep met balletjes en een goud bruin gebraden konijnepoot. Dat is alle maal verleden tijd. Zulke spijzen kon je rustig op tafel zetten, toen er nog wel vaart was. Maar nu het er om gaat span nen, nu het menens dreigt te worden, hebben velen de kookboeken der grote chefkoks geraadpleegd. En daaruit vlooi den ze de ingrediënten voor een galge maal, dat de dreigende zondvloed waar dig is. Wat hapt er in je opperste ellende immers smakelijker weg dan een truffel uit de Périgord, een stukje gesauteerde ganzelever uit Grasse, een kippeborst uit Bresse en een kiwi uit een leeggestolen wingewest in Zuid-Amerika? Daar kan zelfs moeders eigen vermicellisoep niet aan tippen. Abrihozen Dat is ook de reden, waarom pa zich op „Graag twee ons zoete Californische abrikozen 24 december vlak voor sluitingstijd der winkels nog gezwind naar een delicates senzaak spoedde. Moeder had namelijk ontdekt, dat ze toch iets vergeten had. Hijgend dook hij rondom vier uur bij de toonbank op, waarachter de hartelijke uitbater reeds begonnen was met het kuisen van zijn snijmachine. „Wat mag het zijn?", vroeg hij. Waarop pa een spiekbriefje uit zijn duffel Opdiep te en daaruit citeerde: „Graag twee ons zoete Californische abrikozen". De verkoper keek hem aan en vroeg: „Hoor ik het goed. Zei u zoete Californi sche abrikozen?". Toen pa schuldbewust knikte begon de verkoper onbedaarlijk te lachen. Hij moest zich tenslotte vasthouden aan de weegschaal om zijn evenwicht niet te verliezen. „Zoete Californische abrikozen", bleef hij maar luid blatend herhalen, „is iat niet kostelijk. U bent zeker al de tachtig ste. die er naar vraagt. Allemaal De Tp gelezen. Allemaal het Var blad voor Thuis gekocht. En gedacht: kom la ter- we deze keer maar eens origir.eel uit de hoek komen en het menuutje maken met het varkenshaasje gevuld met abri kozen. Zo is het toch?". „Ik heb mijn vrouw inderdaad iets ho ren mompelen over een varkenshaasje", bekende pa. „Gevuld met zoete Californische abriko zen", vulde de verkoper gretig aar, „lek ker apart. Weer eens wat anders ian an ders, nietwaarEn daarvoor kijkje ui teraard in De Tip. Drie vijf en ne&ntig, dat kan de kop dus met kosten. Maai als ik u nu vertel, dat Californische abriko zen bij mijn weten niet zoet, maar zuir zijn, begint u toch spontaan aan de kwc '1 an d liteit van zo'n Tip te twijfelen. Da, jel^ denkt u algauw: zal mij benieuwen a erVai dat preitaartje met hazelnoten wel zo', j. gelukkige keus is. Ik mag immers aan nemen, dat het vootgêrecht ook uit d Tip komt? „Nee, dat heeft ze uit de Allerhande' zegt pa opgelucht, ,jdat wordt de grov kippele ver pa té „Ê>at is dus smullen geblazen veronder stelt de verkoper, die inmiddels is begon m nen met het afwegen van twee ons zoett Californische abrikozen. Die inderdaai zuur bleken te zijn Toen we dat tijdens het kerstdiner ont dekten, realiseerden we ons met ontroe )EN ring, dat in tienduizenden Nederlands, TOOt kamers hetzelfde gerecht op tafel stond e d Dank zij een gouden Tip was ons volk z< oed op Kerstmis heel even nagenoeg eensge £tre zind. Lerst, De drempel van 1985 is nog maar een paar stappen ver wijderd van deze dag in de cember, waarop het geluid van donderbusssen en gillen de keukenmeiden het weder om vruchteloos aangeheven „Stille nacht, heilige nacht" steeds brutaler overstemt. Het Kindje Jezus, made in Hongkong, dat deze keer on danks zijn open rugje gezon der leek dan ooit tevoren, talmt nog even in zijn kribbe van triplex. Maar de goede Sint Jozef heeft zijn kind in middels duidelijk te verstaan gegeven, dat het klokje van gehoorzaamheid onverbidde lijk doortikt. Het wordt tijd voor de Heilige Familie om, verpakt in de kranten van eind december, op te stijgen naar de zolder, waar zij ge drieën gewoontegetrouw tus sen afgedankt speelgoed en koffers met oude kleren hun opwachting in 1985 zullen verbeiden. Zullen de herders dan op nieuw van de partij zijn7 De lange, atletische figuur bij voorbeeld, die ik ooit heb ge kocht in een beeldenwinkel op de Rozengracht in Am sterdam. Sindsdien draagt hij zonder merkbare krachtsin spanning een lam op zijn schouders. Wat treffend is, omdat de liefde voor dieren een mens siert. Indertijd was bij de koop zijn naam niet in begrepen. Daarom hebben wij hem toen maar Kobus ge noemd naar een oom van moeders zijde, die sprekend op hem lijkt. Die twaalf maanden rust zal straks in elk geval de grijs aard goed doen, die voor de 34e maal naast de stal in ge peins op zijn stok leunt. Hij draagt een wijd vallende bruine pij, die hij tot aan zijn magere nek heeft dichtge knoopt. Verstandig. Want een kou heb je in deze on voorspelbare dagen zo te pakken. Naar zijn leeftijd moet ik ra den. Is hij de zeventig inmid dels gepasseerd? Of is de verf alleen maar van zijn wangen gebladderd, omdat het uit pakken der beelden niet al tijd zorgvuldig heeft plaats gevonden? Het kan ook best zijn, bedenk ik nu, dat hij volgend jaar niet eens meer in staat zal zijn zo'n lange reis te maken van de zolder naar de huis kamer. Eind november zal hij dan alsnog het besluit ne men onder de hanebalken achter te blijven in de sport pagina van maandag 17 de cember, die de overwinning meldt van PSV op AJax. Zullen de andere herders te gen die tijd wél op weg gaan naar de stal? Het is een vraag, die ik mijzelf de laat ste maanden herhaaldelijk heb gesteld. Wat logisch is. Want George Orwell heeft lang geleden voorspeld, dat onze samenleving in 1984 het beslissende keerpunt zou be reiken. In dat jaar, waar schuwde hij met angstaanja gende volzinnen, zou Brother het spinneweb van zijn totalitaire staat voltooid hebben en voortaan de men sen kunnen dwingen hun dagroutes te laten verlopen langs de door hem gesponnen draden. Het leek er waarachtig op, dat Orwell gelijk zou krijgen en dat wij nog voor het einde van 1984 met strenge hand geregeerd zouden worden door de Personal Computers, die onze vrije wil in softwa- re-programma's gevangen houden. In die bedrieglijke, milieuvriendelijke vermom ming heeft Big Brother zich inmiddels meester gemaakt van vele strategische posities, die voor hem een ideale uit gangspositie vormen voor zijn laatste coupe, waarin hij de mens voorgoed zal degra deren tot modum. Sintels Helaas. Ook de herders zul len die dans op de elektroni sche sintels moeten maken. En de dag is dan ook niet ver weg meer, waarop hun komst naar de stal via Teletekst wordt doorgegeven. Dit ech ter onder voorbehoud. Want de ontevredenheid bij de zelfstandige schapenhoeders neemt toe. De kans zit er dus in, dat hun bond met een korte werkonderbreking de reis met enkele dagen zal vertragen. Of Kobus zijn lam dan nog steeds op de schouders zal dragen is vooralsnog ondui delijk. Zeker is in elk geval, dat de Drie Koningen hun geschenken mirre, goud en wierook voortaan zelf moeten vervoeren. Want de Stichting „Lekker Dier" heeft onlangs in een kort ge ding de rechter kunnen over tuigen van het feit, dat het onverantwoord is zulke on draaglijke lasten op de bult van een kameel te stapelen. Of Jozef de bezoekers bij de ingang van de sttf zal ont vangen staat evene»ns te be zien. De dagen tuss.n Kerst mis en Nieuwjaar zip welis waar kort. Maar lang genoeg voor een timmerman tm met zwart klussen wat bij t> ver dienen voor de terugreisnaar Nazareth. Maria heeft rou- wens dringend een nieiwe wintermantel nodig. Zoling ze nog knielt in het stro vJt het niet eens zo op. Maar As je goed kijkt zie je tussen d» plooien duidelijk sleetse gips- plekken zichtbaar worden. Dit geldt trouwens ook voor de anderen, die samendrom men rondom de kribbe. Ze houden het vol. Maar vraag niet hoe. De meeste herders hebben duidelijk hun beste tijd gehad en vertonen op hun lichamen de sporen van verwondingen, die proviso risch met Bisonkit zijn ge heeld. De vachten van hun schapen zijn zo dun gewor den, dat er met de beste wil van de wereld geen goed ga ren meer uit gesponnen kan worden. En wat de koningen hebben aangetrokken voor deze fees telijke ontmoeting is ver be neden hun waardigheid. Zij moemen zichzelf nog steeds T>orl „koning". Maar het KNM |a^ vreest terecht, da: er dit jaa: .i:pT. geen vorst van enige beteke™ nis meer zal komen. naan poor eend Warme lucht peeft le dt ipen Is er onder zulke omstandig heden nog wel plaats vooi het mysterie van Kerstmis? Ik vraag het aan de os en aar de ezel, die blijven proberer met de warme lucht uit hur neusgaten het kind voor d« vriesdood te behoeden. Zi kijken mij aan. En in hur lodderogen zie ik tranen onmacht. iun blik maakt duidelijk - l vat mij te doen staat. Ik doof .U:iu( onzichtig de aatste kaars err ko?ster mijn velbehagen no; '*jf geruime tijd h het inktzwar ,u|je te (uister. Na ik niets meerf. kan ondersrheiden en d< aanuezigheio van het kim en zip ouders, van de her ders ei hun schapen, van d< os en Ie ezel en van de ko ningen alleen nog kan ver moeden derf ik te gelover dat alles bj het oude is geble Jenjaa ven en da er vrede op aard Nan is. fDpl Via KanéaJ Veertien zal Bigfcls 1 Brother nij morgen met na-rersie dere instructies uit die droomliiet helpen. Jijn o LJen k lan h •an tnaarn Ian d aterci nig. 1 Balh 1984 flphe Bedelaars gaan op eiland vak leren JAKARTA De regering van Jakarta gaat bedelaars en zwervers naar het eiland Ti- dung in de Baai van Jakarta sturen om daar opgeleid te worden. De bedelaars en zwer vers moeten daar een vak le ren voordat ze naar andere ei landen overgebracht worden. Er werd tot een eiland beslo ten om ontsnappingen te voor komen. Eerder werden de be delaars ondergebracht in een trainingscentrum in zuid-Ja karta. maar daar wisten velen te ontkomen. Akkoord banken met Argentinië definitief NEW YORK De komst die Argentinië begin deze maand heeft gesloten met een stuurgroep van het inter nationale bankwezen is door genoeg banken goedgekeurd om definitief te worden. Hiermee is voldaan aan een voorwaarde die het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) heeft gesteld voor het beschik baar stellen van een krediet van 1,42 miljard dollar. De stuurgroep had Argentinië op 2 december nieuwe lenin gen toegezegd tot een bedrag van 4,2 miljard dollar. Verder werd overeengekomen schul den van 16,5 miljard dollar die hadden moeten worden afge lost tussen 1982 en eind 1985 om te zetten in leningen met looptijden tot twaalf jaar. Het'IMF had als voorwaarde gesteld dat 90% van de 420 be trokken banken met deze af spraken akkoord zou gaan. Nu Argentinië kan rekenen op het krediet van het IMF zal het land nog dit jaar 850 mil joen dollar aan achterstallige rente betalen. De totale achterstand met ren tebetalingen aan de banken bedraagt 1,2 miljard dollar. De buitenlandse schuld van Ar gentinië beloopt omstreeks 45 miljard dollar. Ook Neder landse bedrijven, waaronder Boskalis, hebben nog geld van Argentinië tegoed. (Vervolg van voorpagina) NEW DELHI De over winning betekent de be vestiging van de 40-jarige Rajiv Gandhi als India's jongste premier. Hij volg de in oktober zijn moeder Indira op, die werd ver moord door twee Sikhs uit haar lijfwacht. De verkie zingen waren zijn „vuur doop". Daarbij heeft hij het beter gedaan dan In dira en zijn grootvader Nehroe, die er nimmer in slaagden meer dan de helft van de stemgerech tigde Indiërs achter zich te krijgen. De jonge regeringsleider heeft in de vier weken durende ver kiezingscampagne bijna alle delen van het land bezocht. In tegenstelling tot wat verwacht was, speelde hij daarbij niet in op het medeleven dat de moord op zijn moeder had ge wekt, maar presenteerde hij zich als de vertegenwoordiger van een nieuwe generatie, die zei van plan te zijn de bezem te halen door de maatschappij om deze te zuiveren van cor ruptie. Niettemin menen waarnemers dat de dood van Indira een be langrijke rol heeft gespeeld bij de keuze van de kiezers. Als andere factoren die in het voordeel van Rajiv Gandhi hebben gewerkt, worden ge noemd de verdeeldheid Van de oppositie en de benoeming van vele nieuwe gezichten op de kandidatenlijst van de Congres partij. In totaal hebben zo'n 200 van de 380 miljoen stemgerechtig de Indiërs aan de verkiezingen deelgenomen. Vooral op de eerste en tweede verkiezings dag (maandag en donderdag) kwam het tot een reeks ge welddadigheden waarbij 23 mensen het leven lieten. De definitieve resultaten zullen niet voor morgen bekend zijn. Diplomatieke dooi Peking - Moskou PEKING De Russische eer ste vice-premier Ivan Archi- pov en de Chinese vice-pre mier Yao Yilin hebben giste ren in Peking drie overeen komsten voor samenwerking ondertekend. In de documenten wordt opge roepen tot technologiche uit wisseling, samenwerking op wetenschappelijk gebied en de benoeming van een gezamen lijke commissie voor de bevor dering van de handel en de sa menwerking op andere gebie den. Bij het bezoek werd aangekon digd dat er in april nog een handelsovereenkomst wordt ondertekend. Die overeen komst zal vijf jaar gelden. Vol gens de overeenkomst zal de waarde van de handel tussen beide landen tussen 1986 en 1990 toenemen tot 6 miljard dollar (dit jaar 1,2 miljard). Archipov is de hoogste Russi sche functionaris die in 15 jaar naar Peking reisde. De betrek kingen tussen Moskou en Pe king waren zeker 25 jaar ge spannen als gevolg van strate- De eerste vice-premier van de Sovjet-Unie. Ivan Archipov, schudt hier de hand van vice-premier Yao Yilin van China. Het akkoord tussen Rusland en China is een feit. gische en ideologische me-l ningsverschillen. De Chinese leiders hebben Ar-1 chipov wel gezegd dat nog drie hindernissen de weg naar een werkelijk goede relatie blok keren. Dat zijn de opbouw van het Russische militaire appa raat aan de grens met China, de steun van Moskou aan de Vietnamese bezetting van Kampuchea en de bezetting van Afghanistan door Sovjet troepen. Sjtsjaranski in ziekenhuis JERUZALEM Anatoli Sjtsjaranski, de wegens „spio nage" tot 13 jaar werkkamp veroordeelde joodse dissident, is opgenomen in een zieken huis. De Sovjetautoriteiten hebben Sjtsjaranski's familie hiervan op de hoogte gesteld. Bijzonderheden over zijn toe stand zijn niet bekendge maakt. Dit heeft Sjtsjaranski's vrouw Avital, gisteren in Je ruzalem gemeld. Vorige maand werd bekend dat Sjtsja ranski was overgebracht naar een werkkamp. Sinds septem ber heeft zijn familie geen brieven meer van hem ont vangen. In zijn laatste brief klaagde hij over een slechte gezondheid. Avital is zeer be zorgd over het lot van haar man. „De vrees neemt toe dat hem wellicht iets ernstigs is overkomen, wat de autoritei ten proberen te verbergen". Zij voegde eraan toe dat hij problemen met zijn hart heeft. Strijd in Cambodja laait op NONG SAMET De strijd tussen Cambodjaanse verzets strijders en Vietnamese troe pen is weer opgelaaid. De Cambodjanen zouden bij po gingen het kamp Rithisen te heroveren 70-80 Vietnamezen hebben gedood of verwond. Ook hebben zijn een tank van Russische makelij vernietigd. De Cambodjanen vrezen ech ter dat hun hoofdkwartier in Ampil het volgende doelwit zal vormen voor een Vietna mees offensief. In Ampil werd gisteren al zwaar gevochten, aldus Thaise militaire kringen NEW YORK Voor de slachtoffers van de giframp in het Indi ase Bhopal is gisteren bij een rechtbank in New York een scha declaim van 80 miljard dollar 280 miljard) ingediend tegen het verantwoordelijke Amerikaanse bedrijf Union Carbide. De claim, uit naam van 22 slachtoffers, bestaat uit een schadeloos stelling wegens persoonlijk letsel van 30 miljard dollar en een vordering van 50 miljard dollar wegens materiële schade. Bij de ramp in Bhopal kwamen meer dan 2000 mensen om Deze men sen kwamen in contact met het uiterst giftige methyl-isocyanaat dat uit de fabriek lekte. Alle Indiase cliënten van de advocaat Lewis Feld hebben een standaardverklaring ondertekend waar door een derde deel van het toegekende schadebedrag als hono rarium aan de juridische adviseurs toekomt. De minister van ar beid van de deelstaat Madhya Pradesh is afgetreden in verband met de giframp. Hij zei dat hij de „morele verantwoordelijk heid" voor de ramp op zich nam. Inbraak Manfred Holland, woordvoerder van de Hamburgse Chaos Com puter Club, achter het toetsenbord van zijn huiscomputer. Dotr „in te breken" in de computer toonde zijn club onlangs aan da het systeem van een Hamburgse bank niet feilloos werkt. Daarbij werd 135.000 DM aan het saldo van de bank onttrokken. De club organiseerde gisteren in Hamburg een wereldcongres voor „computer-piraten". KAAPSTAD Bij botsingen tussen rivaliserende groepen in de zwarte woonwijk Crossroads bij Kaapstad zijn gisteren twee mensen omgekomen. Er was donderdaag ook al een dode geval len. 16 Zwarten werden gearresteerd, van wie er twee waren ge wond door rubber kogels die de politie gebruikte om de vech tenden te verspreiden. De politie gebruikte ook traangas. Tientallen mensen werden gewond bij de botsingen tussen twee stammengroepen die elkaar de macht over het enorme kamp be twisten. Het gaat vooral om arbeiders, maar ook om „illegalen". De meesten komen uit zwarte thuislanden De rellen zijn een gevolg van regeringsplannen om de ruim 50 000 bewoners tellende sloppenstad op te heffen en een groot deel van de inwoners naar de thuislanden te deporteren. Aangezien de meeste straten in het kamp waren gebarricadeerd trok de Zuidafrikaanse politie er te voet binnen om de elkaar met speren, messen, bijlen en stokken te lijf gaande groepen te scheider.. Hongersnooc dregt in Mozambique MAPU'O Mozambid vreest lat de hongersnc weer zaitoeslaan in de z lijke pnvincie Inhaml waar in 1983 tienduizeni boeren ht slachtoffer wen van langoirige ondervoedi De centrai en zuidelijke gionen vai de kustprovin hebben hetmeest geleden der de gevcgen van drie tereenvolgeide jaren droogte. Eriijn al slachtofl gevallen. VJgens schattin; kwamen in 1983 meer 100.000 menen om van honger in Mzambique. EG/VS Einde aan stadoorlog BRUSSEL De Europese meenschap ismet de Verei de Staten oveeengekomen de export vanstalen buizen pijpen naar deVS te beperl tot een maktaandeel 7,6%. Het voortel zal ter u keuring woren voorgel aan de Amerilaanse regeri j( „Wij hebben n»g een offici bevestiging var de VS nodi aldus een EGwoordvoerc Hij achtte het overigens waarschijnlijk (at nog veri zal worden ovrlegd over kwestie. r ieegl ran J ppei v Dost go [ie, r ben lat r )ers( Weer he\ige gevechter m Beiroet IAMASCUS/BEIRr,ET ei rond de Libanese ioofds li; B i roet zijn gisteren fdle a leieduels uitgevochtei tu: de Druzen, die tegn christelijke militie en let baiese leger strijden. Di I zenradio riep om dat hetlej Dnzische steden bonbardeerde. Het is nie kenl of er doden zijn ge1 Preident Assad van Sy presdent Gemayel van non hebben gisteren in mascjs hun tweedaags ovi over de crisis in Libanon ëindjd. Beidt leiders kwamen ove nieuve stappen te onde men om een eind te mi aan e Israëlische bezet van 2jid-Libanon en de deeldleid in het Libanese binet. Assad herhaalde de Syris eis da Israël zijn 17.000 r sterke troepenmacht uit L non teugtrekt, „zonder vi waardn te stellen die de ligheidin Libanon zou kun bedreign". ralle Iet 1 trafr am H dicht >rde 'eroo Dl ring. !rp &erl 1 let is «lapc ei at

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8