ECort geding tegen krakers Rapenburg 'efere oorzieningen busreizigers SStationsweg Leden akkoord met uitbreiding veiling Flora Nieuwe cursussen K&O in Merenwijk VERZORGING LANDSCHAP IN DE BOLLENSTREEK Bezwaren tegen landhuis Christina afgewezen Tjfi. mm - Alphenaren strijden om zaalvoetbalrecord 'agin, EIDEN CeicbeSowivnl ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 PAGINA 3 kerstbomen jacht oedt volop IIDEN Ook gisteren woedde de kerstbo- enjacht in Leiden volop. De politie en de ge- eentereiniging namen bijna 200 bomen in be- ig, die door jongeren bij elkaar waren gehaald tijdens de jaarwisseling of al eerder vreugde en te stoken. De bomen werden weggehaald de Appelstraat, de Van 't Hoffstraat, de Ge- stetstraat, de Sumatrastraat, de Pasteurstraat, 1 9 Uiterstegracht en bij de Hoflandbrug. De bo- n waren onder meer verstopt in kraakpan- i het ^n, woningen die leeg staan om te worden gere- iveerd en in poortjes. Brandjes waren er giste- niet. De politie kreeg gisteren maar drie ildingen van overlast door vuurwerk. Tegen imand werd proces opgemaakt wegens vroeg- dig afsteken van vuurwerk. I 4 Wel h iten gedood >vjet-le id met stemati^ LEIDEN De Leidse Volksuniversiteit gaat in sa menwerking met K&O in het nieuwe jaar een aantal cursussen organiseren in het gebouw „De Regenboog" bij het winkelcentrum De Kopermolen in de Meren- wijk. De cursussen beginnen op 21, 22, 23 en 24 januari. Het gaat om de volgende cursussen: bridgen, boerenschil- deren, schilderen, spaans, tekenen, schilderen voor kindseren, fotograferen en calligrafie. Op donderdag 10 januari kan men zich van half drie tot vier en van zeven tot half negen voor één van de cursussen in schrijven. De prijzen varieren van 65 tot 100 gulden. Er wordt in kleine groepen gewerkt om een optimaal resultaat te bewerkstelligen. Inschrijven is ook moge lijk op het bureau van K&O aan de Oude Vest 15. Nasleep demontage bom legt verkeer lam LEIDEN De Leidse wijk Transvaal onderging gis teren de nasleep van de 1000 pond zware Engelse vliegtuigbom, die aan de Morssingel lag. De bom werd op 19 december gedemonteerd. Om het aan grenzende Rijksmuseum voor Volkenkunde tegen een eventuele explosie te beschermen, werd in op dracht van het ministerie van WVC rond het mu seum een haag van op elkaar gestapelde scheepscon tainers geplaatst. De containers werden gisteren met een gigantische, tientallers meters hoge kraan weer weggehaald en over de sloot op de Morssingel gepar keerde vrachtwagens getakeld. Omdat het verkeer dat vanaf de Rijnzichtbrug kwam niet met behulp van borden was gewaarschuwd, waren opstoppingen bij de Morspoort gisteren zo nu en dan het gevolg. REGIO Voor de derde maal zal op zaterdag 19 januari in de Duin- en bollenstreek een landschapsverzorgende dag worden gehouden. Deze dag is bedoeld voor iedereen die iets meer wil weten van de natuur en het landschap in de eigen omgeving en die ook actief wil meewerken aan het behoud ervan. De dag wordt georgani seerd door de Stichting Na tuur- en Landschapsbeheer Zuid Holland en het Samen- werkings Orgaan Bollen streek. Op een drietal plaatsen in de streek zal onderhouds werk worden verricht onder de deskundige begeleiding van vrijwilligers en terreinbeheer ders. Op het landgoed Ooster geest te Warmond zal boson- derhoud worden verricht, zo als het uitdunnen van bossen i de linden. In Lisse kan men op het land goed Keukenhof aan de bak. alwaar de elzen en essen ge knot worden. In de Boerhaa- vetuin te Voorhout tenslotte worden de vruchtbomen ge snoeid en zal een historische lindenlaan opgeknapt worden. Het programma begint om ne gen uur uur en na een korte instructie wordt aan de klus begonnen. Met onderbrekin gen voor de koffie en lunch r gewerkt tot ongeveer ir. Ervaring met dit erkzaamheden is niet noodzakelijk. Men kan zich voor de Landschapsverzor- gingsdag opgeven bij het se cretariaat van het SOB, Post bus 87, 2160 AD Lisse. telefoon 02521-19110 toestel 227. 'OLITIE: VERNIELINGEN WORDEN NIET GEACCEPTEERD litairen ering EIDEN/DEN HAAG Ie krakers van het pand hpenburg 33 kunnen borlopig blijven zitten. ve Haagse officier van c stitie, mr. H. Klein Bre vier, heeft gistermorgen iweigerd de Leidse poli- i opdracht te geven tot ïtruiming van het pand ,/er te gaan. Volgens de ficier heeft de eigenaar in het pand onvoldoende igdeSinnen aantonen dat het in jamind °P korte termijn in kwes,;bruik zal worden geno- enlam -en' ^at zou neerkomen ontruimen voor nieuwe legstand, aldus de offi- ier. De eigenaar van het and, de Stichting Leidse udentenhuisvesting ïtiid i ^^0, heeft inmiddels •ter a nêekondigd dat een t d Si,r* ëec^ng tegen de kra- eleid Irs ingespannen zal »aarom0rden- Dat k°rt geding ■h >u binnen twee weken plaats moeten hebben. gebouw aan het Rapen- tot voor kort eigen de Leidse universi- ^it. Er was het laboratorium r tropische geneeskunde in jvestigd. Toen de universiteit nieuwbouw aan de Witte jlngel in gebruik nam, kwam het kapitale en monumentale pand net zoals overigens een aantal andere panden van de rijksuniversiteit aan het Rapenburg leeg te staan. De SLSH toonde onmiddellijk be langstelling voor het pand, omdat het grenst aan de eigen behuizing aan het Rapenburg 31. De SLSH is al langer op zoek naar uitbreiding van het huidige onderkomen en het leegkomen van het belenden de perceel werd onmiddellijk aangegrepen. Verkoop van het complex aan de SLSH bleef echter uit, om dat de universiteit onderhan delde over de afwikkeling van schade, die tijdens werkzaam heden aan de Doelengracht aan het pand is ontstaan. Het nu gekraakte pand loopt door tot aan de Doelengracht en het leggen van rioleringen en hei en hadden scheuren en be schadiging van de funderingen tot gevolg. De totale schade liep in de tonnen. Pas dit na jaar bleek de universiteit te vreden over de afwikkeling van de schade en kon tot ver koop van het complex worden overgegaan. Volgens een woordvoerder van de SLSH is pas in november de notariële acte van de verkoop gepas seerd. „En toen waren er al plannen in een vergevorderd stadium om de boel te gaan verbouwen.' We hebben niet de kans gekregen iets te verbouwen de Gezin De SLSH wilde de begane grond voor eigen gebruik in richten en in de rest van het gebouw zouden kleine wonin gen voor studenten gebouwd moeten worden. Woningen voor één- en tweepersoons huishoudens was een ander voorstel van de SLSH, maar beide werden door de gemeen te van de hand gewezen. De gemeente stemt er wel mee in dat de SLSH de begane grond zelf als kantoor gaat gebrui ken. Mede onder druk van de Pieters- en Academiewijk pro beert de gemeente echter de vestiging van al te veel stu denten in de wijk te voorko men. Het zou teveel overlast voor de rest van de wijk tot gevolg hebben. De bovenste verdiepingen van Rapenburg 33 zouden voor bewoning door gezinnen geschikt gemaakt moeten worden, aldus de ge meente. Bij de SLSH noemt men dat onzinnig: „Geen enkel gezin krijg je daarvoor". Volgens de SLSH bleef daarom maar één mogelijkheid over: het gehele pand verbouwen tot kantoren. „Wij kunnen er niets aan doen dat er geen woningen komen. Wij hebben ons best gedaan. Wij hebben 1.500 studenten op de wachtlijst en we doen niets liever dan ze huisvesten". De kraakactie wordt dan ook als „volstrekt niet op zijn plaats" van de hand gewezen. „Als ze niet willen dat het leeg staat, is het laatste wat ze moe ten doen het pand kraken. Dat vertraagt alleen maar onze bouwplannen". De SLSH had bij de gemeente al voor de kraakactie een bouwvergunning gevraagd. Het monumentale pand werd in de nacht van maandag op dinsdag in bezit genomen door een groep krakers, die volgens de politie ook betrokken wa ren bij eerdere kraakacties in Leiden. Volgens de krakers stond het pand al langdurig leeg en werd het door studen ten gebruikt, die echter alleen als kraakwacht fungeerden. Hun actie moet verbouwing tot kantoorruimte tegengaan. „We willen dat het juist voor bewoning geschikt wordt ge maakt", aldus één van de kra kers. „Daarnaast willen we er culturele activiteiten onplooi- en". Preciezer wil hij op die laatste plannen niet ingaan. „Daar is het nog te vroeg voor". De krakers zeggen zich niets te zullen aantrekken van de dreiging van een kort ge ding: „We blijven gewoon zit- Arrestaties Volgens een woordvoerder van de politie is de gebruikers van het pand inmiddels een stookverbod opgelegd. De poli tie zegt verder de manier waarop het pand wordt ge bruikt „nauwlettend" te zullen volgen. „Zo gauw er vernielin gen worden gepleegd, grijpen we in. We zullen niet aarzelen arrestaties te verrichten als van vernielingen sprake is". De woordvoerder zegt zich wel af te vragen waarom nu juist dit pand is gekraakt. „Er nu wonen lijkt me niet echt leuk". Ook bij de SLSH maakt men zich zorgen over de manier waarop de krakers met het pand zullen omgaan. „Het heeft niet alleen aan de bui tenkant maar ook van binnen monumentale waarde. Met be timmeringen en zo". De krakers wijzen in die richting af: „We zijn he lemaal niet van plan de boel te vernielen. Integendeel. Er gaan verhalen rond dat we een kachel naar binnen heb ben gedragen en dat we de be timmeringen daarin willen op stoken. Dat is echt volstrekte onzin. We willen het pand juist gaan gebruiken". 1 di) EIDEN Het aanzicht van libt Stationsweg is ingrijpend Iranderd nu de her en der rspreide bushaltes plaats K( bben gemaakt voor een cen- i. oo tal „buseiland". Het eiland is r/ptn idee van de Leidse afde- n de Eerste Nederland- Fietsers Bond (ENFB). Uit- u ngspunt van het buseiland x> is dat de op- en overstappen V »or de busreiziger niet alleen g tidelijker, maar ook makke lijker zou moeten zijn. Overstappen van de ene op de andere bus is nu in de meeste gevallen mogelijk zonder dat de reizigers drukke verkeers- banen behoeven over te ste ken. Het is slechts een kwestie van de één naar de andere kant van het eiland lopen. De verbinding met het Staton be staat uit één zebrapad (met halverwege een tweede busei- ue nieuwe halte pal voor het station. landje). In vergelijking met de oude situatie behoeven de ver schillende verkeersstromen el kaar nu minder vaak te krui de veiligheid van vooral voetgangers en fietsers aanmerkelijk is verbe terd. Voor blinden en slechtzienden is zowel op het eiland als de naastgelegen stoepen een blin- de-geleidestrook van speciale trottoirtegels aangebracht. Overdekt Het buseiland is evenwel nog niet af. De betrokken buson dernemingen en de gemeente zouden er graag nog een over dekte wachtgelegenheid voor de reizigers neerzetten. Boven dien zou de informatie over alle opstapmogelijkheden op één plaats moeten worden ge centraliseerd. Voor die twee zaken ontbreekt vooralsnog echter het geld. Het is wel de bedoeling dat deze in de toe komst nog gerealiseerd zullen worden. Ook even verder op de Sta tionsweg is de verkeerssituatie definitief veranderd. Het col lege van B en W heeft onlangs besloten geen verkeer stad-in toe te staan op de 2e Binnen vestgracht en de Steenstraat Deze verkeerssituatie is tot stand gekomen na enig gehar rewar tussen winkeliers en ge meentebestuur. Voor de automobilist lijkt het er allemaal niet duidelijker op zijn geworden. Het verbod om van de Morssingel komend, rechtsaf- de Stationsweg op te rijden, wordt massaal gene geerd, mede omdat duidelijke verkeersborden ontbreken WASSENAAR Het Wasse- naarse college van B en W heeft de twee bezwaarschrif ten tegen de bouw van een landhuis Eikenhorst voor prinses Christina op het land goed De Horsten, ongegrond verklaard. Alvorens nu een verklaring van geen bezwaar bij Gedeputeerde Staten aan te vragen, wordt een hoorzitting georganiseerd. Deze heeft plaats tijdens de commissiever gadering van openbare wer ken op 9 januari om half acht in het raadhuis. Het college stelt zich op het standpunt dat op de Horsten nog geen landhuis staat, aan gezien Ter Horst weliswaar op dat landgoed gevestigd onder de gemeente Voorscho ten valt. De Algemene Vereni ging voor Natuurbescherming maakte bovendien bezwaar te gen het verdwijnen van vijf hectaren natuurgebied. Vol gens het college is dat niet juist aangezien „slechts" 1,2 hecta ren wordt ingevuld met het landhuis, tuinen en oprijlanen. Rekenend dat het hier een ge bied van zes hectaren betreft, stelt het college dat nog 4,8 hectaren overblijft als natuur gebied. Het is nog niet bekend of de Vereniging voor Natuur bescherming en de tweede re clamant de heer J. van Gogh, naar de AROB-rechter stap pen om alsnog het bouwplan tegen te houden. INFORMATIEOVER FILMS MUZIEK THEATER RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGFNDA RIJNSBURG De bijna 400 leden van de veiling Flo ra hebben gisteravond ingestemd met het voorstel van het bestuur de Flora opnieuw uit te breiden. In de Kamphuizerpolder mag daarvoor alvast 25.000 vier kante meter grond bouwrijp worden gemaakt. Een en ander kost bijna 1,6 miljoen gulden. De Flora moet opnieuw worden uitgebreid ondanks het feit dat onlangs nog extra verdiepingsvloeren werden gerealiseerd en neerzetruimten werden aangelegd. De veiling zal nu in zuidelij ke richting worden uitgebreid. In de loop van 1985 hoopt het bestuur van de veiling met nadere voorstellen over de nieuw bouw te komen. De leden stelden de veilingprovisie gisteravond conform het voorstel van het bestuur voor volgend jaar op 5,7 procent. De liquiditeitsbijdrage wordt in 1985 0,08 procent. Dat is mogelijk, omdat de veiling een goed jaar achter de rug heeft. Vorige week werd de magische grens van 300 miljoen gulden overschreden en de omzet is inmiddels opgelopen tot 311 miljoen gulden. De omzet stijgt dit jaat met bijna 10 procent. A. van der Helm uit Nootdorp werd gisteravond in de Raad van Bijstand gekozen en D. Heijer in het bestuur van de Flora. Gasprijs Veilingvoorzitter W.A.J. van Nobelen sprak de hoop uit dat de gasprijs voor de tuinders in 1985 niet verder zal stijgen. „Dat hebben de kwekers nodig", aldus de voorzitter. De gasprijs zou aan de kolenprijs gekoppeld moeten worden. Van Nobelen zei verder dat het tuinbouwgebied Kloosterschuur in Rijnsburg goed begint te lopen. Steeds meer kwekers blijken er belangstelling voor te tonen. De problemen met de veiling EMM in Roelofarendsveen zijn volgens de voorzitter inmiddels uitgepraat. Nog vol goede moed was het team van Inter Credit gister middag op weg naar mogelijk een nieuw record. Hier wordt Jan Jongbloed de voet dwars gezet. ALPHEN AAN DEN RIJN Loco-bureemeester D van Leeuwen gaf gistermorgen om zeven uur net startsein voor een poging het wereldduurrecord zaalvoetbal in de Rijn- streekhallen te verbeteren. Een zaalvoetbalteam van Inter Credit wil proberen veertig uur op de been te blijven. Als hun poging lukt, wordt dat beloond met een vermelding in het Guinness Book of Records. Naast verbetering van het wereldrecord dat nu op 37 uur staat, voetballen de spelers van het team ook voor de gehandicaptensport. De baten zul len overhandigd worden aan de stichting Resa. De voetballers traden in de eerste wedstrijd aan tegen een team van gemeenteraadsleden De plaatselijke bestuurders werden daarbn met 31-2 verpletterd Een van de trainers was gistermiddag na al heel wat uurtjes voetbal bezorgd over de inzet van zijn spelers: „De jongens hebben een han dicap, ze willen alles winnen Dat kan ze opbreken, want een blessuren betekent dat de hele recordpoging moet wor den gestopt" Aan publieke belangstelling was geen gebrek gisteren. Bij de aftrap stonden al veertig mensen langs de lijn. Gistermiddag en -avond liep dat op tot zo n vijfhonderd. 105 teams Het team dat een gooi doet naar het wereldrecord, had geen gebrek aan tegenstanders. Toen bekend werd dat de poging werd ondernomen, stroomden de reacties binnen. Er meld den zich 105 teams waarvan er uiteindelijk 34 binnen de lij nen zullen kunnen komen Verder kreeg men steun van zaalvoetbalvereniging Jippy's Tweesprong uit Roelofarends veen die zelf in maart dit jaar 28 uur zaalvoetbalden Om de wedstrijden voor het publiek zo aantrekkelijk mogelijk te maken, hebben de organisatoren geprobeerd grote namen naar Alphen te halen Zo traden gistermiddag Sjaak Swart, Gerrie Muhren, Jan Jongbloed en Gerard van der Lem aan Wim Rijsbergen en Wim van Hanegem bleken op het laatste ent geblesseerd Vandaag spelen de Alphenaren tegen met bekende mensen van Veronica en de Tros.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3