Door alle evenementen liep de Liefste-Wens-Actie als een hartverwarmende rode draad Va lak voor Kerstmis kroop Amsterdamse Leidenaar Ton Ramaker in de huid van een clown. Een minuut of tien waren voor hem ingeruimd. Als Antonio, een baardige August, mdcht hij optreden in het Nationaal Nederlands Wintercircus van Martin Hanson en Charly Ross. Met een doldwaze act die de toeschouwers in de Leidse schouwburg aan het schateren had moeten brengen. En waarom was Ton Ramaker die ene middag Antonio alias August? Omdat zijn dochtertjes Femke en Sandra een tijd terug een briefje aan „de beste meneren van de Leidse Courant" hadden geschreven. En daar stond onder meer in: „Onze vader is een amateur clown en doet dit als hij vrij is. Nu zouden wij samen met papa in december op willen treden. Dan is het Wintercircus er in de schouwburg. Wij vinden papa een hele goeie clown en de mensen ook". De beste meneren van de courant meenden, dat hier een daad gesteld moest worden. Daarom stond vorige week Ton Ramaker enige tijd professioneel vermomd opde planken van een heus theater. Nog even en de Leidse Courant is niet jarig meer; maar wat was het een kostelijk feest Links:Laurens van Kampen bespeelt het orgel onder het bespiegelend oog van meester Jan Schmitz. Onder: Sytske Bruinsma, een dag lang stewardess. ik vind het wel vreemd, dat je nog geen vin geroefeningen moet doen. Enfin, zie hier een nog onrijpe vrucht met beloften voor de toe komst!" De mavo-krant Daarna werd de „Willibrord Courant" ge maakt. Een echt Noordwijks produkt van ,.40 jaar goed onderwijs". De wens van de Willi- brord-mavo in Noordwijk kostte de courante begeleiders van de Liefste-Wens-Actie de grootste moeite. Want daar was ,vóór alles en iedereen", de grootse en spraakzame eindre dactrice Margreet Zandbergen, lerares Engels en coördinatrice. Een „eindeloze vrouw", Margreet met haar jubileum, die van zes kran tenpagina's een omvangrijk naslagwerk wilde maken. Er moest geschrapt worden „bij het leven", maar het eindresultaat, begeleid door een tienkoppige schoolredactie, voerde tot louter geestdrift. Het werd een prima bijdrage aan de Liefste-Wens-Actie. Als een veldheer, ja als een vorst, reed Koos Driessen, verhuizer te Oegstgeest, samen met wachtmeester eerste klas Harry Mulder (uit Harderwijk, en vorige week ook in Rijswijk aanwezig, tot groot genoegen van z'n pupil Koos) een surveillancedienst in een onverval ste Porsche. Driebergen was de basis, met „overstekende kippen" Koos werd er be kleed met de waardigheid van een rijkspolitie man en hij deelde volop in de corrigerende activiteiten die van een politionele Porsche uitgaan. Koos Driessen had als surveillant z'n draai helemaal: niet van echt te onderschei den. Meneer Wurfbain, directeur van het Leids ste delijk museum De Lakenhal, kon uiteraard niet aanwezig zijn op de Liefste-Wens-slot- bijeenkomst. Je kunt je, als top-ambtenaar, even laten gaan bij je wensen, maar er zijn grenzen. Niettemin besloot de jury (bij de tweede ronde van een drankje en een hapje; Avontuur in Kent Toen was er dat zonnige, soms wat turbulente hoogtepunt in de hele actie: drie echtparen maakten de oversteek van het continent naar de Britse eilanden. Windkracht 11 in Het Ka naal. Diepe ellende alom, maar de enige die glorieus op de been bleef (hoewel juist hij het was geweest die vöör de tocht aan afhaken had gedacht, omdat hij niet van storm en zee houdt) was die statige man Cor van Tol, bij kans een „hereboer" uit Hoogmade. Terwijl de meeste opvarenden aan ontreddering ten prooi waren bleef Van Tol verkondigen, dat de natuur „toch zo machtig mooi" was. Maar ook zijn vrouw Mien beiden waren nog niet eerder de grens over geweest was een doorgewinterde zeevarende geworden. Hans en Til Schlenter uit Voorschoten genoten van af de eerste ogenblikken en Hans zal tot in lengte van dagen bij ons bekend staan als een niet te bedwingen fotograaf die het met Westerpers-fotograaf Milan Konvalinka vaak op een akkoordje gooide in een hechte sa menwerking. Steeds als Hans door zijn foto rolletjes heen was, zorgde Milan voor nieuwe voorraad. Lisette Scheffers uit Leiden, samen met haar man Ton, was de spil van het gezel schap dat door Kent, de glooiende, wonder schone „tuin van Engeland", trok. Zij immers had de wens te kennen gegeven één dagje door te brengen op een „romantisch land goed of kasteel". Welnu, haar stoutste ver wachtingen werden op Broome Park overtrof fen en de dag erop mocht zij zich op Leeds Castle bij Maidstone een ware „kasteelvrou- we" noemen. i Een heel lieve wens kwam er ook van de Die- renhulpdienst Leiden e.o., belichaamd in Car- la en Hans Raymaekers en assistent Niels Groot. Een wens die geruggesteund werd door de Luikse (werkloze) verpleegster Berna- dette Colasse. De Dierenhulpdienst is name lijk dringend aan een eigen dierenhospitaal toe en ook aan nog heel wat meer donateurs, want anders kunnen Hans en Carla dat hospi taal wel mooi vergeten. Dierenhulpdienst: „Je kunt er niet omheen". Wij, met die Liefste- Wens-Actie, trouwens ook niet. Wat een jeep! De voorlaatste gelukkigen waren Wil en Nel Aanhane uit Katwijk aan Zee. Samen met hun kinderen Mascha en Eddy crosten de Katwij- kers een hele dag door onbekende streken in een oersterke, massieve, superkrachtige jeep van het zuiverste p.k.-water; in een Cherokee Chief, beschikbaar gesteld door auto-impor teur HAI in Rijnsburg. Het was de wens ge weest van Nel, die geen nacht had overgesla gen zonder te dromen van een „toertje in een grote Amerikaanse Range Rover of een jeep. Als ik zo n machtige kar zie rijden kijk ik er naar tot hij uit het gezicht verdwenen is". En fin, glunderende Nel Aanhane bleef de ganse dag opgetogen: „Jippie, wat hartstikke goed hé!!?" Het was helemaal te dol En haar man Wil had het „ook erg mannelijk" gevonden. Straks nog de belevenissen van amateur clown Antonio en dan zit een meer dan ge slaagde en kostelijke actie rond het L.C.-jubi leum erop. Het begon allemaal met die expo sitie in de Leidse Waag, waar 15.000 bezoe kers (onder wie „vreselijk veel" scholieren) op af kwamen, in de ban van zoveel krantenle ven, terwijl buiten de zilverkleurige „diamant" bijdroeg aan de feestvreugde. Een aantal 75- jarigen kreeg een taart te verwerken, duizen den ballonnetjes vonden hun weg in oostelijke richting, tot in Oost-Duitsland toe Officieel werden de festiviteiten afgesloten met politie- muziek en een uitbundige receptie in de Waag op 28 september. En in heel wat huizen hangt het kunstwerk dat de struise Amsterdamse Mitou Hermus voor de jarige Leidse Courant maakte: een boeiende, geaquarelleerde im pressie die de voorpa gina van onze jubi- leumbljlage sierde. De Liefste-Wens-Actie moest toen nog op gang komen. Zo is een grote groep mensen gelukkig gemaakt. Ook als krant waren wij er gelukkig mee We von den het erg fijn. dat we dit allemaal hebben kunnen doen. Ook al dank zij de inzet van zovele anderen. Dit 75- jarig jubileum van de L.C. zal nog lang bij velen In het geheugen blijven TON PIETERS PAGINA 13 ja ja, ik weet het nog wel) een redelijk bedrag uit het Liefste-Wens-budget uit de trekken voor de restauratie van een schilderij van Flo- ris Verster, een beroemde Leidse schilder die zijn wortels had in de Haagsche School maar niet als zodanig aangemerkt wenste te wor den. In haar eindeloze wijsheid besloot de Liefste Wens-jury ook hier de dauw van haar welwillendheid te laten neerdalen. In dit geval op een doek. Een doek, dat voorstelt het por tret van Willem Scherjon, in leven èèn van Versters beste vrinden en een zakenrelatie te vens. Jammer, dat meneer Wurfbain niet bij de eindpret van de Liefste-Wens-Actie aanwe zig kon zijn. Maar Willem Scherjon komt straks weer pico bello en met een schoon ge wassen boordje voor de dag. Jurylid mevrouw Gardeniers ontvangt uit handen vanLC- chel- redacteur Buijteweg een ingelijst aandenken aan het jubileum. Aanhane bij hun droomaulo. En hij was meteen de laatste. De laatste deel nemer in een reeks avontuurlijke gebeurtenis sen die drie maanden lang vele gemoederen hebben beziggehouden onder die ene noe mer: Liefste-Wens-Actie. Het werd een ener verende aaneenschakeling van verwezenlijkte dromen. De verschillende uitvoeringen ervan liepen samen als een duidelijke rode draad door de feestviering van een jubilerende krant. Leidse Courant: 75 jaar nieuws! We en „men" hebben het geweten: zo'n feest komt voorlopig niet meer terug. Het was enorm, maar nu het nieuwe jaar voor de deur staat, zetten we er een punt achter. „Het is erg mooi geweest!", en iedereen die er bij betrok ken is geweest zegt dit uit de grond van zijn en haar hart. Een terugblik op een jubileum viering. Reünie als sluitstuk De vorige week werd in de ontvangstruimte van Sijthoff Pers in Rijswijk waar de edities van onze nog steeds jarige krant telkendage geboren worden als ze van de persen rollen een bijzonder gezellig aangeklede happe ning als sluitstuk van de activiteiten gehou den. Daar waren ze weer allemaal, maar nu met hun alledaagse gezicht; enkele tientallen mensen die van de Liefste-Wens-Actie een gebeurtenis van vlees en bloed hebben ge maakt. En in een minuscuul „poëzie-album" schreven ze stuk voor stuk een regeltje, waar in ze terug met beide benen op de grond hun dank betuigden „voor de vervulling van mijn droomwens". Sytske Bruinsma-de Kleijn, de Leidse huisvrouw die begin oktober de stoet van gelukkigen opende als èéndags- stewardess, schreef er nog bij: „Ook de aller beste wensen voor het komende jaar voor een ieder die bij de Leidse Courant werkt!" Sytske met wie wij van de L.C. een bijzon dere band behouden, net zo goed als met al die anderen startte met vlag en wimpel en met een verbazingwekkende vitaliteit de serie van te vervullen liefste wensen. Zij verbleef een dagje in de wolken en genoot. Als eerste was haar droomwens uitgekozen door een ze venkoppige ad-hoc-jury, waarin onder ande ren twee oud-ministers, thans leden van de Raad van State, mevrouw Til Gardeniers en mr. Eelco H. Toxopeus, Heineken-woordvoer- der R. G. H. Elfrink en Hazerswoudse Bettine Vriesekoop (die iedereen met haar batje van de tennistafel slaat) zitting hadden genomen. Ik herinner me nog die geanimeerde plenaire zitting van de jury in de Blauwe Kamer van restaurateur Herman Bos, die op het ogenblik bezig is zijn hotelbedrijf Nieuw Minerva van een kapitale extra verdieping en negen ka mers te voorzien. Bijna 300 verzoeken om vervulling moesten verwerkt worden. Voor waar geen geringe klus. Maar met ernst, doorspekt met luim, werden de kandidaten geschift. Men nam er de tijd voor. Totdat ras bestuurder Toxopeus de tijd in de gaten kreeg en op enige spoed begon aan te drin gen: „Heren, heren en mevrouw, nietwaar Til? we dienen nu wel spijkers met koppen te slaan!" Helaas kon Bettine wegens sportie ve verplichtingen elders niet op de slotzitting aanwezig zijn, maar „in de geest" sprak zij mee. Tegen etenstijd passeerde de laatste te honoreren wens de hoofden en harten van de juryleden, en meneer Toxopeus, als „natuur lijke" voorzitter, sprak: „Pang! waar is de hamer? je moet een keer de knoop kunnen doorhakken; aldus is besloten Die eerste spijker met kop dus, was onze ge legenheidsstewardess Sytske. En de week daarop was een stukje Leimuiden in een uithoek van die gemeente in last. Daar ging, ten huize van de familie Hoogeveen aan de Geerweg, op hartewens van de zich Lange- raarse voelende mevrouw C. Hoogeveen- Zandbergen, een witte Cemsto-tornado door de woning. Toen het echtpaar (even de rozen vergeten) van een dagje-uit terugkeerde, was de woning op en top ge-,,cleaned" en ge boend en in de was gezet. En alsof dat nog niet genoeg was. stond om zes uur een feest diner op tafel, als in een sprookje geserveerd door Nieuw-Minervachef Max Hoornweg en opdiener Edgar Islam. Het was een liefste wens die velen in beroering heeft gebracht. Bijna alle Liefste Wensers bijeen in de ontvangsthal van de krant. De ballonnen Hoogmade aan slag op een Kent. dineert in een MM» De week daarop verhieven zich bij Nieuwer- sluis, pardon, bij Nijenrode, vijf „dromers" in twee ballonnen in de pre-Gooise lucht. Het was op een zondag, die ik niet licht zal verge ten. In de auto, op weg naar het „oplaten", zat ik samen met Piet Schakenbos uit War mond aan meteorologie te doen. Piet, die een meegenomen boterhammetje verorberde en heel weinig nerveus was, zei: „Bij windkracht vijf kun je het wel vergeten". En het scheelde niet veel„ of Hans Zoet (ballonnoloog bij uit stek en radio-entertainer, met net twee uur „Liesje van Lodewijk van Beethoven" achter de rug en de kiezen; een week later had hij „onze" Sytske in zijn zaterdagse praatpro gramma „Hallo, hier Hilversum") had de vlucht afgezegd. Maar toch gingen vijf liefste wensen luchtig in vervulling. Piet Schakenbos, Marjolein Kolthoff-van den Hul, vader G. van den Hul, Diane de Grijs en Leonard Domhoff, ontvingen hun luchtdoop en werden op de kleigrond van het in diepe duisternis gehulde Zuidelijk Flevoland begoten met champagne en getooid met „wier" uit de polder, waarbij Hans Zoet een badinerend gedicht als doop- woorden uitsprak. Eind oktober maakte 13-jarige Peter Hoogen- boom uit de Veen een rit Rijnsburg-bijna Tsjechische grens, vice versa, inzijn droom- trailer, waarmee Rijnsburgse exporteur Gijs van der Vijver een paar keer in de week ladin gen bloemen over talloze Westduitse adres sen verspreidt. Op de reünie vorige week in Rijswijk, vertelde Peter me: „Ik lig er nog wei eens wakker van; wat was dat mooi allemaal. Ik heb nog nooit zo'n mooie truck gezien. GaafPeter die geïmponeerd werd door al „die Russische vrachtwagens aan de grens" weet alles van trucks, en hij zal ooit wellicht vrachtwagenchauffeur worden. Zo ziet hij z'n toekomst. Een paar dagen later hadden we de kostelijke ontmoeting van 11-jarig Leiderdorpertje Lau rens van Kampen met de romantische orga nist Jan Schmitz, die sinds de oliecrisis, een jaar of twaalf geleden, het orgel van de Leidse Hartebrugkerk onder zijn gretige vingers en voeten heeft. Schmitz gaf een uur college aan Laurens, die zowat alle registers te verwerken kreeg en daarna op de solotoer ging met een menuet van Buttstedt „Mooie barok, goed zo, da's niet mis", zei Jan nog, terwijl hij z'n handen door z'n haren haalde. „En nu tutti: alles eruit!'* Dat waren van die kreten op het orgelfront, waar ook Mozart en Scarlatti aan wezig waren. Jan Schmitz zei nog, en dat heeft Laurens ook in zich opgenomen: „Hij heeft aanleg, die knaap Flink studeren, en tellen vooral; anders hol je erover heen. Maar

Leidse Courant | 1984 | | pagina 31