„Helemaal alleen in je eentje" „Tvmoet je gebruiken als kraan: open zetten als je dorst hebt" AAD VAN DEN HEUVEL LOOPT WARM VOOR 24 UUR TV: LEONTIEN KLAAR VOORTV-SHOW I elevisiekijkend Nederland is dit jaar verblijd met het fenomeen middagtelevisie. De omroepen komen reeds om half vier 's middags in de ether en zenden dan door tot laat in de avond. De kinderen komen meestal eerst aan hun trekken en dan is het de beurt aan de volwassenen. De AVRO zegt het dan met sport, de KRO met nieuws in Middageditie, de TROS zet beurtelings Joop Landré in voor de 55-plussers en Marijke Amado voor wie maar kijken wil, Veronica houdt het op Tineke, de NCRV komt met het magazine Wissels en de VARA heeft „good old" Koos Postema van stal gehaald. Televisieman in hart en nieren en presentator van het KRO-middagprogramma Aad van den Heuvel heeft zo zijn eigen ideeën over de middagtelevisie en de toekomst van het medium. Hij wil er bij het scheiden van 1984 best wat meer over vertellen. Niet helemaal ontspannen, maar wel net zo innemend als op het beeldscherm, zit Aad van den Heuvel tegenover me aan de ronde, mat glazen Alles-is-anders-tafel. „Bezuinigingen binnen de omroep, hè", grapt hij even snel tussendoor. „Vroeger verdwenen dit soort dingen meteen na afloop van het programma op de schroothoop. Nu wordt zo'n tafel weer gebruikt". Zijn sigaretten liggen angstvallig binnen handbereik. Niet voor niets, blijkt al gauw, want de ene sigaret wordt met de an dere aangestoken. Maar wel pas, nadat vrien delijk aan de niet-rokende gesprekspartner gevraagd is of die er misschien bezwaar tegen heeft. Vlot pratend en gemakkelijk formulerend gaat hij in op het onderwerp, waaraan hij zijn hart heeft verpand: de televisie. Filosoferend over de toekomst van het beeldbuismedium heeft hij zijn woordje gauw klaar: „Het duurt niet lang meer en dan kunnen we in Nederland ook de hele dag tv kijken. En het kon wel eens eerder zo ver zijn dan we nu denken. In vloeden van buitenaf spelen daarbij een be langrijke rol, de satelliet-tv bijvoorbeeld. Zelf denk ik aan een termijn van een jaar of vijf. Veel langer zal het niet op zich laten wach ten". Van den Heuvel ziet het als een ontwikkeling die niet tegen te houden is. Zelf zou hij die ontwikkeling ook niet willen stoppen. Waar mee hij helemaal niet wil zeggen, dat het leuk, goed of verantwoord is, dat die televisie de hele dag aan staat. „Daar wil ik verder geen waarde-oordeel over uitspreken. Maar ik vind dat Nederlanders de televisie als iets nor maals moeten gaan zien. Het hoeft niet zo te zijn, dat je moet kijken, omdat er wat op tv is. Welnee, kijkers moeten de televisie gebruiken als een soort kraan. Als ze dorst hebben, dan zetten ze hem open". Aad van den Heuvel houdt het er op dat de televisie in de nabije toekomst een groot deel van de rol van de radio zal overnemen. „In de toekomst doen wij net als de Amerikanen. Dan zetten we 's ochtends als we opstaan de televisie aan in plaats van de radio. Daar ho ren en zien we dan het nieuws, krijgen we de filemeldingen en het weerbericht. De televisie krijgt dan de functie van behang. Hij staat aan, maar je luistert en kijkt uiteraard niet voortdurend, zoals we nu ook niet altijd naar de radio luisteren. Je pikt er uit wat van je ga ding is en voor de rest staat-ie gewoon te spelen". Stenen tijdperk „Radio is voor in de auto. En dat bedoel ik helemaal niet denigrerend. Elk medium heeft zijn eigen functie en radio is bijzonder waar devol als er plotseling iets gebeurt. Geen me dium is sneller dan radio als hef op actualiteit aankomt. En dan moeten ze me echt niet aan komen dat uitbreiding van televisiezendtijd het gezinsleven ontwricht. Dat vind ik berich ten uit het stenen tijdperk. Dat zeiden ze al toen wij net met tv begonnen. En ze zeggen het ook, nu de middag-tv erbij gekomen is. Kijkers moeten gewoon bewust gebruik ma ken van het medium. Kiezen wat ze wel en niet willen zien". Pas als de televisie de hele dag wat te bieden heeft kan er van een volwassen medium ge sproken worden, vindt Van den Heuvel. De middagtelevisie, die dit jaar aan kijkend Ne derland op een presenteerblaadje is aangebo den, brengt de beeldbuis hooguit in het pu berstadium. Een stapje op weg naar de vol wassenheid is gezet. Die middagtelevisie vindt in de bekende pre sentator een warm pleitbezorger. Ik confron teer hem met de uitspraak van één mijner col lega's. Die vindt het voor een kijkbuisfeno- meen als Aad van den Heuvel maar een de gradatie dat hij van de avond naar de middag is verhuisd. De populaire KRO'er wil er niet van horen. „Dat is een misverstand. Ik wilde vooral gezien de veelheid van praatprogram ma's gewoon stoppen met de Alles-is-anders- show. Natuurlijk is het heel leuk om voor heel veel kijkers te werken en de Alles-is-anders- show had zo'n twee tot drie miljoen kijkers. Maar het is ook heel leuk iets heel anders, iets heel nieuws te doen. Van kijkcijfers trek ik me trouwens toch niks aan. Ik neem er ken nis van. Met ons middagprogramma trekken we overigens nu al meer kijkers dan we had den verwacht. Wij gingen ervan uit dat we in het begin zo'n twee a drie procent zouden ha len. We zitten nu al op zes. Dat komt dus neer op 780.000 kijkers, want elk procent staat voor 130.000". „Toen bekend werd dat de middag er bij zou komen, heb ik meteen gezegd dat ik daarmee wat zou willen doen. Dat is uiteindelijk Mid dageditie geworden, een programma dat in haakt op het actuele nieuws. Juist zulke pro gramma's zijn belangrijke wapens tegen Sky Channel en hoe die satellieten verder ook mo gen heten. Een team van Achter het Nieuws is in Canada geweest. Dat land wordt over spoeld met Amerikaanse programma's. De Canadezen hebben nu in het hart van de avond een prachtig nieuwsprogramma gezet. Daarmee hebben ze het tegen al die Ameri kaanse concurrentie gered". In een gat Met Middageditie is Aad van den Heuvel, zo als hij het zelf noemt, in een gat gesprongen. „Programma's die zo direct inhaken op het nieuws zijn er eigenlijk niet meer. We kijken heel bewust wat het half-zes-journaal brengt. Daar hebben we ook contact mee. Dat loopt heel goed, zoals we ook met Brandpunt een innige samenwerking hebben om te voorko men dat we alletwee met hetzelfde onderwerp komen. Wat het journaal kort brengt, daar ha ken wij wat uitgebreider op in. Voorbeeldje: het journaal meldt het nieuws van de eerste hartoperatie en wij praten daarover uitgebrei der door met een deskundige. Zo werkt dat". Met andere woorden: de kranten, en dan vooral de avondbladen die op hetzelfde tijd stip in de bus rollen als Aad op de buis is, kunnen wel inpakken. Wat zij te melden heb ben, verwoorden Van den Heuvel en de zijnen immers al? Een verbaasde blik is het antwoord. „Wel nee", is zijn standpunt, „ik weet dat men bang is dat een programma als dit een zware concurrent voor de kranten is, maar ik denk dat dat niet het geval is. Het geschreven woord, het genuanceerd zwart-op-wit voor je zien van de dingen, dat blijft altijd". „Trouwens, in Amerika en ook in Engeland, waar dit soort programma's al veel langer draait, is nooit bewezen dat ze de nekslag voor de krant zijn. Ik zou haast zeggen, inte gendeel. Het kan hooguit zo zijn, dat de werk wijze van de kranten wat anders wordt. Meer diepte, meer achtergrond en wat minder di rect nieuws". Tijdstip Zijn idee over het belang van een nieuwsshow als Middageditie gaat zelfs zo ver dat hij er een groot voorstander van zou zijn als elke omroep met een dergelijk middagprogramma zou komen. „En dan allemaal op hetzelfde tijdstip, zodat iedere televisiekijker weet: het is vijf uur, nu moeten we kijken, want nu is er een nieuwsshow. Het tijdstip en het soort pro gramma zouden vast moeten liggen. Elke om roep vult zo'n programma dan natuurlijk wel op zijn eigen manier in". „Ik ben er trouwens helemaal een voorstan der van om de Nederlandse televisie horizon taal te programmeren. Dat zou betekenen, dat er elke dag op vaste tijdstippen bepaalde programma's zijn. Dan weet de Nederlander waar hij aan toe is. Dan is duidelijk dat er bij voorbeeld elke dag om twee uur iets voor de kinderen is, dat er om vier uur iets voor oude ren wordt gedaan, dat er om vijf uur een nieuwsshow is, om half zes het journaal en aansluitend om zeven uur een actualiteitenru briek die dieper op allerlei onderwerpen in gaat, om acht uur nieuws en om half negen bijvoorbeeld amusement. Samen met een nieuwsshow is horizontale programmering het wapen tegen de satelliet". „Met de veelheid aan praatshows op de Ne derlandse televisie is echter al eens gepro beerd die op één tijdstip te krijgen. Om elf uur 's avonds, geloof ik. Maar altijd zijn er één of twee omroepen die dwars liggen. En dat is hun goed recht natuurlijk. Dus wat die horizontale programmering betreft zie ik het er nog niet zo gauw van komen. Maar mocht er ooit een omroep bij komen, die voor infor matie, cultuur, amusement en wat dies meer zij elke dag vaste tijdstippen hanteert, dan wordt dat een zware concurrent. Niet dat ik daar bang voor ben, hoor. Ik vrees de concur renten niet, of het nou om satellieten of om abonneetelevisie gaat. Je moet gewoon goe de programma's brengen en dan red je het wel. Persoonlijk vind ik informatie, journalis tieke programma's, belangrijk. Met dergelijke programma's die in de eigen landstaal duide lijke informatie geven, kun je de concurrentie wel aan". Kleine zendgemachtigden Een belemmering in die concurrentiestrijd vindt Aad van den Heuvel evenwel Teleac, Fe- duco en meer van die kleine zendgemachtig den. „Alle omroepen worden genomen door Teleac en Feduco. Ineens valt er een gat. Na de middaguitzendingen van de omroepen ko men er ineens cursussen op het scherm. Dat is te gek. Kijk eens op de zondag. Dan heeft de Nederlandse televisie de kijker niets an ders te bieden dan Teleac-cursussen die slechts enkele duizenden cursisten trekken. Daar moeten al die andere miljoenen kijkers zich dan bij aanpassen. Afschuwelijk gewoon. Zulke programma's moet je verschuiven. Weghalen van cruciale tijdstippen. Wie zo'n cursus wil volgen, kijkt toch wel. Het beste zou het trouwens nog zijn als de cursisten ge woon een cassette thuisgestuurd kregen". Wat de nabije toekomst van de televisie be treft heeft Aad van den Heuvel het idee dat binnenkort de ochtend er bij komt. Uitzenden van zeven uur tot half tien. dan even pauze en dan vanaf half vier de rest van de uitzending. Op den duur wordt dat gat dan ook wel opge vuld. Op welke manier? Dat moeten we aan de programmamakers overlaten. „Want je moet voorzichtig zijn met wat de mensen wil len. Wat de mensen niet kennen, dat willen ze ook niet. Vraag of ze onbijt-tv willen en ze zeggen nee, omdat ze het niet kennen. Maak je ontbijt-tv, dan willen ze het ook, want dan zien ze wat het is".' NOLLY SPEIJERS Aad van dan HtuvaL „Saman mat aan niauwa- showit horizon tale program mering het wapen legenda aatal- Hat". Leontien Ceulemans: „Ik zal niet zeggen, dat ik op hete kolen zit, maar ik ben wel zeer ongeduldig naar hoe het In die kringen dan ook alleen maar wilde ver wachtingen, toen zij na een cameraproef te voorschijn kwam als de vrouw, die te begin nen op vrijdag 4 januari de NCRV-show „He lemaal alleen in je eentje" gezicht en stem gaat geven. En dit dan zes maal op een rij, maandelijks. Leontien: „Ik sta puur te popelen ermee te beginnen. Ik doe het samen met Frank Mas- meijer, hij de buitenspelen, ik het zaalwerk in 't Spant te Bussum. Frank mag gezien worden als een frisse wind in Hilversum, een verse verschijning, betaald voetballer in het C-Jeam van Go Ahead-Eagles, muzikant van aanleg, maar van beroep sportanimator met als vaste klanten de wisselende gasten van een Spaan se hotelketen, een vlotte vent dus en een ge zellige gangmaker". Vertrouwd met tv-werk kent Leontien ook de zwaarte ervan. Bij het begin moet je even heel diep adem halen. Dat doet zij in België, in Antwerpen. Dat blijft haar vaderstad. De bil jarter Ceulemans mag niet bogen op verwant schap met haar en de voetballer van FC Gent van die naam is ook geen familie, maar die hebben met wijlen mijn vader, de gitarist/ musicus Jan gemeen, dat zij hun leven ver sieren met artistiek vlechtwerk, een puntgave carambole, een carambolerend doelpunt en Jan met zo hoorbaar zijn vingers in de snaren, dat de toenmalige Amsterdamse Sleeswijkre- vue hem uit Antwerpen over liet komen. En Jan bleef daar hangen, ook al omdat hij zich verliefde op het mooiste meisje van die zang vereniging, die revue-onderneming, Hetty Ber ger. Dit leidde weer tot Leontien en die proeft met enige regelmaat aan die Antwerpse at mosfeer, die zij in de vorm van artistieke in slag van haar vader erfde. Als zij een schep verse lucht gaat halen in Antwerpen, kun je haar zien drentelen rond de Onze-Lieve-Vrouwekerk. vlak om de hoek van de St. Vincentiusstraat, waar zij op num mer 35 menig uurtje bij haar grootmoeder doorbracht. Daar logeerde zij, van daaruit verkende zij als kind Antwerpen, dat zij zegt op haar duimpje te kennen. Als zij er blinde lings rondzwerft, eindigt zij steevast op de Keiserlei. Dat heeft ook iets met haar neus vleugels van doen, want al weet zij de Hol landse keuken naar waarde te schatten, in Antwerpen geurt exquis de cuisine en dat is toch net een tikje meer dan zeg andijvie. Zij heeft daar verder geen familie meer, geen huisdeur om binnen te lopen, maar met wie zij daar aanspreekt klapt zij sappig Vlaams, en ^_eontien Ceulemans, dochter van een Belgische vader en een Nederlandse moeder, lijkt mentaal getekend door een mengvorm van Bourgondische speelsheid en Hollandse helderheid van kijk op de dingen. Bedachtzamen zouden bedenkingen op tafel kunnen leggen tegen een dergelijk „samenraapsel", maar bij de NCRV zien ze Leontien al langer dan vandaag „Bokkesprongen" maken en hebben ze haar als Jeugdjournaal-iste het jongvolk horen voorlichten. zij papt graag aan met Vlamingen, omdat die mensen hun levenslust neerleggen in hun taal, in elk woord. Dat proef je er uit. In Hilversum, een heel ander wereldje, ervaart Leontien dat vertrouwde ook. Vader verzeilde in het muzikantenwereldje daar in het kielzog van Harry de Groot, die nu ook weer de mu ziek in haar NCRV-show brengt en die voor haar sedert jaren door het leven gaat als „oom Harry", een klankrijke ruggesteun. Het loopt voor haar daar toch vol met ooms en tantes van het tweede garnituur, want haar moeder Hetty, later lid van de hoorspelkern, liep gewoon bij „Kleutertje luister" binnen om Leontien daar te stallen bij Lily Petersen of Herman Broekhuizen en als elfjarige kwam Leontien terecht bij KRO's „Wigwam", alle maal kinderprogramma's met als nevenfunc tie crèches voor Leontien. Dan liep daar ook nog tante Maddy (Maud) rond, bij wie zij op haar derde op balletles ging; lessen, die zij nu nog eens dunnetjes over doet om zo nodig in de Helemaal alleen-show ook dansend haar beste beentje voor te kunnen zetten. Leontien: „Dat helemaal alleen in je eentje klopt voor mij dus niet. Ik zit daar volop te midden van levenslange kennissen, nu al zo'n dertig jaar, want voor mijn leeftijd van twee ëndertig schaam ik mij niet. Jong genoeg toch, niet? Het is net of ik opnieuw thuis kom. Neem nou Dick van Bommel onder wiens hoe de die Helemaal alleen-show staat, met hem begon mijn moeder bij de radio. Ik zat trou wens ook bij Wim Quint van de KRO. Ook op mijn elfde jaar deed ik mijn eerste tv-presen- tatie, het kinderprogramma „Kajak", met Gerrit den Braber als mijn hulp in de huishou ding. In die tijd maakte ik mijn huiswerk in de kantines van deze of gene omroep Bij Bob Rooyens danste ik in „Moef Ga Ga van de AVRO. Ik ben ook Suske geweest naast Wis- ke, later ook een van de meiden in de KRO- musical Joop ter Heul, waar Nico Hiltrop mij en Trudy Labij opving. In de Vader/Zoon-strip van Peter van Straaten, bekend van Het Pa rool, later op tv, diende ik als het meisje, met wie de zoon (Gees Linnebank) altijd over- dwarse discussies voerde en die voor de va der (Guus Hermus) gold als een gaaf wezen tje". Maar eerst moest en wilde zij nog haar eigen weg gaan. Wat jaartjes geleden liep zij ge voelsmatig vast. In een jaar tijd overleden haar vader en moeder, terwijl haar relatie stuk liep. Mentaal muurvast, artistiek stuurloos zocht zij in een andere richting. Zij had dan wel balletles bij Scapino. meer om het figuur in vorm te houden en de geest fit. maar zij ging het toch zoeken in toneel. Juist in die da gen liep Guus Oster van het Amsterdamse to neel af, toen hem daar de tomaten om de oren vlogen. Guus begaf zich in de vrije pro- duktie en diepte uit de audities niet alleen Marja Habraken op. maar ook Leontien om inhoud te geven aan het spel „Harten vrouw". Tussen Ton Lensink en Maxim Hamel in trok zij in 160 voorstellingen door het hele land kijkvolk, dat er geen behoefte aan had goede tekst in tomaten te smoren. Leontien liep ook nog een tijdje toneelschool. Zij dacht daar methodieken mee te krijgen hoe dramatisch diepte te geven aan karakters. Maar ook op dat Amsterdamse instituut had nieuwlichterij ertoe geleid, dat opgaven werden verstrekt als ..stel je voor dat je een deurknop bent en beeld dat uit". Leontien zag er gelukkig de humor van in, maar toen zij „toneelmatig uit drukking moest geven aan de innerlijke ge voelens van een tafelkleedje" hield zij het voor gezien. Zij liet zich liever op sleeptouw nemen in „De vuile egoïst" tussen de groot heden Co van Dijk en Guus Hermus in met de première in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Zij is zich er achteraf overigens wel van be wust, dat zij in die jaren ook iets verloor van haar meisjesachtige dartelheid. Niet dat zij die nou per se kwijt wilde, nee, je kunt er in elke levenssituatie altijd iets mee doen. maar de vergevers van de mooie rollen zien te gemak kelijk aan een spring-in-'t-veld voorbij en dan gaat het betere toneelwerk wel in een grote boog aan je neus voorbij. Zij begon meer rijp heid uit te stralen en dat pakte goed uit in Rotterdam, waar zij in het RO-theater van Frans Marijnen de regie assisteerde in het ar tistiek opvangen van collega's. Die mensen daar moeten iets van de warmte ervaren heb ben, die Leontien uitstraalt, puttend uit een Bourgondische overvloed. Eigen kracht Leontien: „Bij de NCRV zochten ze iemand voor de Helemaal alleen-show. Geen mens daar dacht aan mij. Ik loop graag bij de NCRV binnen, want als je daar met een plan komt. zeggen ze nooit: „Stop het maar in de onder ste la van mijn bureau". Ik had een ideetje uitgewerkt voor een regionaal programma, maar zij zeiden op dat moment meer zorg te hebben voor een presentator voor hun nieuwe wintershow. Men had al meer dan veertig kandidaten voor een screentest. Daar wil ik dan wel graag aan meedoen, heb Ik gezegd Dat vonden ze goed. Ik kwam als beste uit de bus. Nu zijn er die zeggen dat ik goede vrien den heb bij de NCRV. Dat is zo, maar ik vind wel dat ik op eigen kracht die grote show heb gekregen Intussen beitelt en bouwt zij aan haar eigen presentatie. Er kan zoveel mis gaan „Maar", weet zij te vertellen, „op belangrijke levens momenten zit er altijd een schutsengeltje op mijn schouder". Alleen al haar naam is in staat verwachtingen te wekken De koning der dieren noemden de oude Romeinen al een leo Laat Leontien dan een leeuwinnetje zijn. de koningin van de show Sprongsgereed Leontien: „Ik zal niet zeggen, dat ik op hete kolen zit. maar ik ben wel zeer ongeduldig naar hoe het worden zal' TON OLIEMULLER r PAGINA 11

Leidse Courant | 1984 | | pagina 29