„Als herder moetje de hele kudde zien" „Als het God behaagt" ZATERDAG DECEMBER 1984 \^>lgend jaar komt paus Johannes Paulus II naar Nederland. Van Rome isdat anderhalf uur vliegen. Een reis van niksdus voor degrote reiziger. Alitalia, de Italiaanse luchtvaartmaatschappij en als zodanig de „official carrier" van het Vaticaan, heeft uitgerekend hoeveel kilometers de paus buiten Italië heeft afgelegd. Sinds 22 oktober 1978, de dag waarop hij zijn functie als „bruggenbouwer" aanvaardde: 215.242 kilometers 146.242 km met Alitalia en 69.000 km met de maatschappij van zijn gastland). De lotgevallen van een pauselijke handelsreiziger seurs waren verdeeld, maar de paus zette door en kuste in Canterbury Robert Runcie, aartsbisschop van de angli caanse kerk, een van de be langrijkste afscheidingsbewe gingen die Rome heeft ge kend. Om te voorkomen dat het katholieke en emotionele Argentinië het bezoek aan ,,de vijand" verkeerd zou uit leggen, vertrok de paus na terugkeer in Rome hals over kop weer naar Buenos Aires. De paus sprak er lang en in dringend met de (katholieke) Argentijnse dictator Gualtieri. maar de vrede kwam er niet door dichterbij. Zelden moet een paus zo geconfronteerd zijn met de betrekkelijkheid van zijn invloed op het we reldpolitieke toneel. De aard se macht van Gualtieri bleek overigens ook maar betrek kelijk. Want korte tijd later verdween hij achter de tra lies, als (oorlogs)misdadiger. In augustus bracht de paus een staatsbezoek aan San Marino, in Midden-ltalië. San Marino is 120 keer groter dan het Vaticaan, en heeft 20 keer meer inwoners. Maar brengt het nooit verder dan folklore en de postzegelveilin gen. De paus werkte het staatje dan ook op één zon dagochtend af, tussen de hoogmis en het Angelus. La ter dat jaar moest het Vati caan zowaar improviseren bij de planning van een pauselij ke reis. „Spanje" was al lang van tevoren besproken, en wel voor de tweede helft van oktober. Democratie en inge laste verkiezingen doorkruis ten die plannen. Het bezoek vond nu begin november plaats. ,,De paus werd in Spanje toegejuicht door mil joenen mensen", schreef de Osservatore Romano. Maar en dit stond er niet bij dat waren dan wel dezelfde mensen die een week ervoor tegen de aanbeveling van de bisschoppen in het land een socialistische regering hadden geschonken 1983 was een zeer druk jaar voor de vliegen de herder. Was er bij het publiek een zekere onverschilligheid ingetreden met betrekking tot al dat pauselijke gereis, de „bedevaart" naar Centraal-Amerika, in maart, mocht weer voor de nodige opwinding en aandacht zor gen. Het zou zijn moeilijkste en gevaarlijkste reis worden, zo schreven enige commentato ren die op de hoogte waren. In de bananen- en koffierepublieken werd de paus (en ook dit was een primeur) enkele keren door zijn gast heren beledigd, althans voor het hoofd gesto ten: in Guatemala, Nicaragua en El Salvador. In Managua werd hij overschreeuwd. In Salva dor kon hij zich niet aan de uitgestrekte hand onttrekken van de vermoedelijke moordenaar van aartsbisschop Romero. En in Guatemala moest hij zich de attenties laten aanleunen van een dictator die enkele dagen daarvoor een aantal „terroristen" had laten ombren gen, ondanks Vaticaanse gebeden. Een thuiswedstrijd mocht de paus twee maan den later spelen, in Polen, dat hij voor de tweede keer bezocht. Het bleek het Vaticaan erg veel moeite te kosten in de „overvolle" pauselijke agenda een plekje te vinden voor de gevallen maar nog immer populaire volks held Walesa. De ontmoeting vond uiteindelijk toch nog plaats, „buiten het officiële pro gramma", op de laatste dag. Maria Hemel vaart vierde de paus in Lourdes, een „restje" van het reisprogramma dat hij vanwege de aanslag had moeten laten staan. In septem ber herdacht hij in Wenen het feit dat het Westen („onder Poolse leiding") driehonderd jaar daarvoor het Avondland had kunnen red den van de islam. Na Oostenrijk blijft de paus geheel tegen zijn gewoonte in acht maanden thuis. Begin 1984 gaat hij pas weer op reis. nu naar het Verre Oosten, naar Zuid-Korea, papoea Nieuw-Gui- nea, de Solomon Eilanden en Thailand, lan den waar de katholieke kerk slechts een min derheid aangaat, maar wel een minderheid die groeit, zo verzekerde het Vaticaan. De reis was een groot spektakelstuk, schreven de kranten, en dat kwam door de bizarre folklore waaraan het deftige Vaticaanse reisgezel schap zich in die landen moest onderwerpen In Nieuw-Guinea kreeg de paus een echt lui- paardvel om zijn schouders, en moest hij zich een pijl en boog aangorden. De ex-acteur speelde het spel mee. met tact en ervaring. Het zeer christelijke Zwitserland daarna vorm de met Zuidoost-Azië een schril contrast. Maar het is niet met zekerheid te zeggen waar de paus zich nog het meest op zijn gemak voelde. De paus noemde Zwitserland een „dikwijls onverschillige, door materialisme be koorde, soms atheïstische wereld", maar kreeg daarvoor ook enige „vrijmoedige" op merkingen terug. Op 9 september vertrok de paus naar Canada, waar hij elf dagen zou blij ven Een Italiaanse krant schreef dat „Cana da" een generale repetitie was voor „Neder land", omdat beide landen geestelijk identiek Paus Paulus VI was de eerste paus die de Ita liaanse landsgrenzen overschreed, en daar voor koos hij het Heilige Land of Palestina (niet Israël, want dat bestaat voor het Vati caan niet), zes maanden na zijn verkiezing al, in januari 1964. In de veertien jaar die daarop volgden maakte hij nog acht buitenlandse rei zen: naar India (1964), New York (1965), Fati- ma en Istanboel (1967), Colombia (1968), Ge- nève en Oeganda (1969), en naar de Filippij nen (1970) waar hij op een haar na werd ver moord. De laatste jaren van zijn „ambtsperio de" was paus Paulus fysiek niet meer bij machte zich over grote afstanden te verplaat sen. Hij stierf uiteindelijk nog in Castelgandol- fo, op 30 km van het Vaticaan, in augustus 1978. De opvolger van Paulus VI, Johannes Paulus I, heeft de kans niet gehad om veel van de wereld(kerk) te zien. Hij overleed een maand na zijn benoeming. Had hij wat meer tijd tot zijn beschikking gehad, dan is het nog niet ze- ker dat hij veel zou hebben ge reisd. „Papa Lu- ciani" was daar voor gewoon het type niet. Hij voelde zich het meest op zijn gemak in de schaduw van zijn en klokketo- ren, zoals men in Italië zegt. Hij bracht het nog niet eens tot V* fo Karol Woityla of paus Johannes Paulus II is daar entegen altijd al een wereldbur ger geweest. De kardinalen moe ten dat geweten hebben toen ze hem na de dood van Albino Luci- ani in of op de stoel van Petrus lieten plaatsne men. Als bis schop en kardi naal had Woityla al het een en an der van de wereld gezien, gedreven door nieuwsgierigheid, door zijn behoefte zich over dingen te verbazen. De huidige paus is een echte filosoof, en in de filosofie, zo verklaarde hij op een van zijn laatste reizen (in èèn van de Romeinse parochies), is het noodzakelijk je te confronteren met de grenzen van je kennis, dingen te zien waarvan je nog geen kennis hebt. Deze filosofische drang naar het onbekende koppelt paus Johannes Paulus II aan het be sef van de noden van de kerk op dit ogenblik. Van al dat gereis steekt de reiziger zelf veel op, zijn gastheren ook. De „kudde" die zich over de hele aardbol heeft verspreid kan het eenvoudig niet meer stellen zonder de bezoe kende leider, zonder de herder die zich voor zijn volgelingen „tastbaar" maakt, die van tijd tot tijd zelf fysiek aanwezig is en zich infor meert over de plaatselijke problemen. De gro te massa's van Madrid, Sao Paolo, Kinsjasa of Manilla willen een leider die ze kunnen zien. kunnen toejuichen en eventueel aanraken. Paus Johannes Paulus II wil overal aanwezig zijn, zo niet in lichaam dan toch in geest. Zel den heeft een paus zo'n dicht net van bis schoppen („het leger van Woityla") over de wereldkerk uitgespannen als hij. Zelden is er door bisschoppen en kardinalen zo hevig tus sen Rome en de „provincie" gereisd als de laatste jaren. Daarbij blijft paus Woityla over tuigd van het belang van zijn persoonlijke in spectiereizen. „Ik ben herder van alle gelovi gen", zei hij onlangs, „en als herder moet je de hele kudde zien. Ik ga overal waar de kerk is". De huidige paus wordt dan ook de pastor of herder van de planeetparochie genoemd. Verschuiving Het is geen toeval dat de reislust van de op volger van Petrus samenvalt met een ver schuiving van de machtsverhoudingen binnen de wereldkerk. Italië en Europa houden op als spil te fungeren van de katholieke kerk, van de „Rooms"-katholieke kerk. Over goed vijf tig jaar zit de paus in Rome een kerk te be sturen waar zijn directe geografische omge ving nauwelijks nog voor te vinden is. De kerk is nu al bezig haar zwaartepunt te verleggen naar de Nieuwe Wereld. Wat dat voor conse quenties voor „Rome" zal hebben, in de toe komst, daar heeft niemand enig duidelijk idee van, ook het Vaticaan niet. Voorlopig zit er niets anders op dan dat de Curie en de paus de bereidheid aan de dag leggen veelvuldig op en neer te reizen tussen de graven van de apostelen en de goedgevulde graanschuren van de jonge kerk in Brazilië en daaromtrent Op dit moment (begin december) heeft de paus 24 reizen gemaakt buiten Italië. 45 bin nen Italië maar buiten Rome, en tientallen binnen Rome waarvan hij per slot van reke ning ook bisschop is. Gemiddeld reist hij vijf keer per jaar buiten Italië. In 1979, zijn eerste volle jaar als paus. bezocht hij Puebla in Mexico, waar hij de Latijnsamerikaanse bis schoppen maande slechts het evangelie te hanteren bij de aanpak van de sociale proble men. De paus bezocht zijn vaderland Polen, een nostalgische bedevaart, Ierland en de VS. Hier werd hij voor het eerst in het openbaar uitgedaagd vrouwen toe te laten tot alle be dieningen van de katholieke kerk. In novem ber '79 ging hij naar Turkije. De paus werd er killer en onverschilliger ontvangen (door het publiek) dan ooit het geval was geweest en zou zijn. In mei 1980 snelde hij in hoog tempo door zes Afrikaanse landen: Zaïre, Kongo, Kenia, Gha na, Opper-Volta en Ivoorkust, landen waar de kerk „klopt van jong leven en geestdriftige dynamiek". Een combinatie van inheemse cultuur en rooms evangelie mocht volgens de paus, maar met mate. Diezelfde maand be zocht hij Frankrijk, „de oudste dochter van de kerk", maar toen ook de natste, want deze pelgrimstocht verregende goeddeels. In de eerste week van juli ging hij naar Brazilië, voorwaar de dochter die de kerk het meeste kroost schenkt (110 miljoen zielen). De paus bleef er, als dank, dan ook langer (12 dagen) dan ooit. Later dat jaar was het de beurt aan West-Duitsland. Critici noemden deze reis „een overheidsspektakel van DM 20 miljoen", maar de paus werkte dit kostbare programma onverstoorbaar af. Hij bleek ook niet te ver storen toen zijn kerk in het openbaar scherp werd bekritiseerd door de onderhand legen darische Barbara Engl, in München. 1981 was een rampjaar voor de paus. Door de zware verwondingen die hij bij de aanslag op het St.-Pietersplein opliep (in mei) en door de zeer lange herstelperiode (tot oktober) moest hij drie, vier buitenlandse reizen laten schieten. Daarvoor, in februari, had hij nog een reis gemaakt naar de Filippijnen („in het voetspoor van Paulus VI") en naar Japan („naar de gedenktekens van de eerste slacht offers van een kernoorlog"). Maar na de aan slag kwam van reizen niets meer. De paus moest eerst weer op krachten komen. Pas in februari '82 was het weer zover: de paus trok Afrika in. Hij deed onder meer Ni geria, Benin en Gabon aan. „Het is me bij deze gelegenheid niet mogelijk andere uitno digingen te aanvaarden", verklaarde hij kort voor zijn vertrek. „Ik verontschuldig me ten aanzien van al diegenen die zo vriendelijk wa ren die uitnodigingen aan mij te richten. Dat zal voor een andere keer zijn, als het God be haagt". Het zag er inderdaad naar uit dat elk land de paus, hersteld van de aanslag, op vi site wilde hebben. Iedere bisschop, iedere kardinaal, in het Vaticaan „op rapportage", bracht een uitnodiging voor de paus mee. Maar de paus moest schiften, want die aan slag had hem geconfronteerd met de tijdelijk heid en de beperkingen van zijn lichamelijke vermogens. Op 13 mei 1982 dankte hij Maria in Fatima „mij uit het gevaar te hebben ge red". Overigens werd op die Portugese reis een tweede aanslag op zijn leven gepleegd, en verijdeld. Eind mei 1982 stond Groot-Brittannië op de agenda. Maar tussen Britten en Argentijnen brak een oorlog uit om de Falkland-eilanden. Kon de paus toen nog wel gaan? Zijn advi- Kritiek Iemand die zoals de paus veel reist, moet zijn zaakjes thuis wel goed geregeld hebben In het Vaticaan is dat vaak niet het geval In het begin lokte Johannes Paulus II met zijn uitste- digheid nogal wat kritiek uit. bij staf en Curie Het Vaticaan is organisatorisch zo opge bouwd dat als de paus van huis is, er geen belangrijke beslissing genomen kan worden Het raderwerk van het kerkelijk bestuur komt dan tot stilstand. Onder druk van zijn omge ving heeft de paus begin dit jaar zijn staatsse cretaris Casaroli gepromoveerd tot een soort vice-paus. maar slechts met betrekking tot de bestuurlijke kant van het Vaticaan. Kardinaal Casaroli mag sindsdien een circulaire mèèr uitvaardigen, of een handtekening mèèr zet ten. maar de echte problemen zijn niet opge lost. Een ander probleem dat de paus met zijn ge reis veroorzaakt (ook al is dat van latere zorg) is dat hij zodoende een zware hypotheek legt op zijn opvolgers. Na 69 dienstreizen in bir- nen- en buitenland is de kudde gewend ge raakt aan een zichtbare herder Een honkvas te figuur, opgesloten achter de Vaticaanse wallen, zou in Manilla en Rio niet meer geac cepteerd worden. Paus Jan Paul II is fysiek te gen de ontberingen van de moderne bede vaarten opgewassen. Jet-lags. klimaafswisse- lingen, slopende programma's: hij blijkt die allemaal nog aan te kunnen Maar normaal worden pausen niet geselecteerd op hun fy sieke weerstand en uithoudingsvermogen. De huidige paus is een „beer" van een vent, en dat kan van de meeste papabili en pretenden ten naar zijn opvolging niet bepaald gezegd worden Maar voorlopig heeft de werelJ nog te maken met de onvermoeibare Karol Woityla. de „apostolische handelsreizerde „vliegende herder", de „bisschop van de wereld" en hoe ze hem allemaal niet genoemd hebben De Benelux, waar hij dus volgend jaar op bezoek gaat. moet in elk geval \oor hem een peule- schil geacht worden Overigens, terwijl de voorbereidingen in Nederland al als koorts achtig mogen worden aangeduid, weet het Vaticaan officieel nog van niets Informaties over de pauselijke re's naar Holland zijn hier dan ook niet te krijgen De paus reist zoveel, zo krijg je dan te horen. En voordat het mei "85 is. moeten er nog belangrijkere reizen worden uitgevoerd (onder meer naar Zuid- Amerika, de zoveelste) De paus moet trou wens eerst nog bekend maken dat hi| (..Als God het behaagt") in Nederland en Belgie op bezoek gaat. en dit soort onthullingen is nooit eerder dan enkele weken voor de daad te ver wachten. Tot zover staat er wat het Vaticaan betreft nog niets vast... CEES MANDERS Volgend jaar „doet" de paus enkele nog niet be zochte landen in Zuid- Amerika, de Benelux, Zuidelijk Afrika en wel licht Joegoslavië. En dan wordt het moeilijk op de wereldkaart „christelijke" landen te vinden waar deze „vliegende her der" nog niet is geweest. Australië en Nieuw- -Zeeland blijven dan nog over, maar die zitten in de planning voor 1986. De paus wordt on dertussen net als alle andere stervelingen wel een dagje ouder (tijdens zijn bezoek aan Bel gië wordt hij 65), en het kan niet anders zijn of zijn reisvaardigheid zal daardoor moeten lijden. Hoe hij de laatste jaren het hoge tempo heeft kunnen volhouden, legt hij zelf uit: „Je moet er niet te veel aan denken. Gewoon doen". Slopend ritme Enkele (Duitse) journalisten hadden tijdens de laatste reis van de paus naar het Caribische gebied een zeker onbehagen bij de beman ning van het vliegtuig waargenomen. De paus en zijn reislust zouden de Alitalia-werknemers tot arbeidstijden nopen, waarin hun cao niet voorzag, zouden een zekere „paus-stress" veroorzaken. Een woordvoerder van Alitalia begrijpt niet hoe dergelijke berichten de we reld in komen. „Onze mensen hebben nooit geklaagd. Ze zijn juist maar al te vereerd als ze voor de paus mogen vliegen. Ze weten dat het hard werken is op die vluchten. Maar dat wordt goedgemaakt door die enkele minuten waarin ze de paus van dichtbij mogen erva ren, en soms door de paar woorden die ze met hem mogen wisselen. Elke keer weer blijkt dat voor de leden van de bemanning een bijzondere gebeurtenis te zijn". Op zijn reizen legt de paus niet alleen aan het vliegtuigpersoneel een slopend arbeidsritme op. Ook aan zijn eigen staf en niet te vergeten aan de vertegenwoordigers van pers, radio en tv, die hem op de voet volgen. Na een reis van gemiddelde duur en afstand komen ze al lemaal op het vliegveld Fiumicino bij Rome stuk voor stuk bekaf het vliegtuig uitrollen. Maar hoe vermoeiend deze pausreizen ook zijn, voor de journalisten die mee willen moet er telkens een wachtlijst worden aangelegd. Dit is niet zo verwonderlijk, want juist op deze door en door geprogrammeerde excursies blijken aan de paus enige woorden te kunnen worden ontlokt die niet cloor zijn tekstschrij vers zijn voorgebakken. Dat gaat zo. Enkele uren voor de landing op de thuisbasis Fiumicino komt de paus zijn speciale kabine uit, vóór in het vliegtuig. Voorafgegaan door voorlichters en veilig heidsmensen schrijdf hij de afdeling in waar de pers een plaats heeft gevonden. Tussen de journalisten breekt haast handgemeen uit om de gunstigste positie ten opzichte van de paus. De Vaticaanse voorlichter (tot voor kort pater Panciroli) wijst de gelukkige journalist aan die de paus een vraagje mag stellen. Een citaat, hoe en wat dan ook, uit de mond van de plaatsvervanger van Christus op aarde is ook voor het gros van de media (r.-k. of niet) nog de meest begeerde trofee die van een pausreis kan worden thuisgebracht. De paus laat zich nooit door die haag van microfoons en blocnotes meeslepen, en beperkt zich al tijd tot niemendalletjes en vaagheden waar mee iedereen is blij te maken. Dat het Vaticaan al die journalisten (meer dan honderd) „opcommandeert" om aan hen te verdienen, zoals wel eens wordt beweerd, kan Alitalia zelf ontzenuwen: „Het is niet zo dat het Vaticaan een toestel voor een pausreis chartert. Wij stellen een special flight in en het Vaticaan koopt daarvan een aantal plaatsen. De afspraak is ook dat het Vaticaan de jour nalisten selecteert die mee mogen. Deze jour nalisten moeten dan hun ticket bij onze agen ten kopen. Dat zijn inderdaad altijd eerste klastickets. Maar dat komt door de speciale vlucht". Overigens, hoe korter de-vlucht naar huis, hoe groter de kans dat de paus in het geheel niet uit zijn schuilplaats voor in het vliegtuig komt om zijn traditionele „perscon ferentie" te geven. Paus Johannes Paulus II reist en trekt alsof hij en zijn voorgangers nooit iets anders gedaan hebben. Toch is de traditie van de „wande lende paus" nog niet zo heel oud. Paus Jo hannes XXIII begon ermee in 1959. Maar hij zocht de bestemmingen van zijn reizen nog dicht bij huis, eerst in het bisdom Rome zelf. Later waagde hij zich ook daarbuiten. Als eer ste paus van de nieuwe tijd trok hij diep het land (Italië) in. Hoogtepunt van de reizen van Johannes XXIII was een bezoek aan Assisi, „dat hem geestelijk voorbereidde op het con cilie", zo schreef men later in zijn necrologie. Paus Paulus VI zijn: vijftig procent protestant, vijftig procent rooms-ka- tholiek, met katholie ken verdeeld in voor- uitstrevenden en be houdenden. Straks wordt het dus inte ressant de Canadese toespraken van de paus te vergelijken met de Nederlandse. Voor de 500e verjaardag van de komst van het evan gelie in de Amerika's tenslotte verplaatste de paus zich in oktober naar het eiland Hispanio- la, in de Caribische Zee. Daar werd destijds „de eerste mis opgedragen, het eerste kruis opgericht, en het eerste Ave Maria gezon gen", maar niet door de „Indianen" De Italiaanse reizen van de paus hebben een weinig spectaculair karakter (behalve dan die naar maffia-country Sicilië, eind 1982), maar worden toch door de Italianen als uiterst nut tig ervaren. De paus kent Italië nu van binnen en van buiten, en nieuwe reizen staan op het programma. Af en toe klinkt in de Italiaanse pers enig chagrijn door vanwege het feit dat de paus zich bij deze inlandse reizen altijd laat opwachten en begeleiden door dezelfde exclusieve club van lokale notabelen en digni tarissen. terwijl het „volk" genoegen moet ne men met enkele glimpen vanachter de brede rug van de veiligheidsdienst, op honderden meters afstand. Op deze Italiaanse reizen ont breekt het spontane element, het onvoorbe reide contact, met de gewone gelovigen van Calabrië, Milaan en Bari. „Zelfs om de com munie van de paus te kunnen ontvangen moet je aanbevelingen hebben", schreef de Messa- gero van Rome, uit Calabrië. eerder dit jaar Wie het kleine niet eert is het grote niet weerd. De grote reiziger Jan Paul II eert ook de allerkleinste reizen, die in zijn eigen Ro meinse diocees. De paus neemt deze bis schoppelijke verplichtingen zelfs heel serieus. Als hij in Rome is, brengt hij praktisch elke zondagmiddag een bezoek aan een Romeinse parochie. Zondagmiddag iets op touw zetten is moeilijk in Italië, want dan is het grootste deel van het volk ofwel lijfelijk, ofwel in ge dachten in het voetbalstadion. Toch trekt de paus in de parochies redelijke menigten. Hij heeft er tenminste nog niet over geklaagd. In de parochies gaat de paus zo te werk als in Brazilië of Thailand: hij draagt een mis op voor alle parochianen, en ontmoet vervolgens de verschillende groepen, artiesten, vakbon den, religieuzen, jongeren, zieken, de sport enzovoort. En voor elk gezelschap heeft hij een speciaal woord over. Dat zijn dan de eni ge gelegenheden waarbij men de paus voor de vuist weg kan horen spreken Het zijn na tuurlijk nooit grote of onfeilbare uitspraken, maar des te meer door zijn gehoor gewaar deerd omdat ze zo persoonlijk en doelgericht zijn. Rome bezit ruim 300 parochies en de paus heeft er al zo'n veertig afgewerkt Hij is vastbesloten door te gaan. tot het (bittere) eind. PAGINA 9

Leidse Courant | 1984 | | pagina 27