SPORT O^T TE KIJK OVERLEDEN GEEN PANIEK VERLAAT Dl REKT KALM MAAR SNEL DE ZAAL POLITIE ^^3 ZATERDAG DECEMBER 1984 Eind januari veranderde een feestelijke dag bij HMSH in een bijna-tra- gedie. De Haagse ama teurvoetbalclub had Ajax op visite voor een oefenwedstrijd, kreeg ook veel publiek op be zoek, maar zag de ont moeting voortijdig be ëindigd door het instor ten van een dug-out. Het bouwsel bleek niet berekend op het ge wicht van een tiental supporters, waardoor de bank van Ajax werd bedolven onder het in zakkende betonnen dak. Hassie van Wijk, de hulptrainer van Ajax, raakte het ernstigst ge wond. Hij moet een deel van een voet missen en is nog steeds niet aan de slag. Bommelding De Nederlandse sportwereld beleefde zijn eer ste bommelding-met-gevolgen. Tijdens de finale van het proftennistoernooi in Rotterdam werd de ontmoeting tussen Ivan Lendl en Jimmy Connors na de eerste set afgebroken. De onge veer tienduizend toeschouwers werd gesom meerd naar buiten te gaan om de bevoegde in states de gelegenheid te geven het sportpaleis te onderzoeken. Er werd niets gevonden, maar de eindstrijd werd niet uitgespeeld. Een planne tje om de afgebroken confrontatie op een ander tijdstip voort te zetten, liep op niets uit. Overi gens kreeg het Antwerpse sportpaleis tijdens het ECC-toernooi in o.ktober ook diverse bom meldingen binnen. Daar werd rustig doorge speeld; de enige explosieve situaties ontston den op de tennisbaan zelf. Gestopt Michels-Rijvers In de voetbalbond zorgde Rinus Michels voor de nodige opschudding. De voormalige trainer van onder andere Ajax en tijdelijk bondscoach van het Nederlands elftal, werd door de KNVB, onder druk van de amateursectie, binnengehaald als bondsmanager. Toen al, in mei, voorzag menig insider dat de dagen van bondscoach Kees Rijvers daardoor waren geteld. Kort na de met 2-1 verloren interland tegen Hon garije in Rotterdam, in het kader van de aanloop naar het WK in Mexico, pakte Rijvers op advies van de trainersvakbond zijn biezen en volgde Michels hem op. Ook onder Michels' leiding was Oranje niet succesvol. Het Nederlands elftal verloor ook in Wenen (met 1-0) van Oostenrijk. Boksgeschiedenis PAGINA 8 Dug-out HMSH Zola Budd Zola Budd zorgde wekenlang voor nieuws. De Zuidafri- kaanse, die voor het eerst van zich liet horen door barre voets de fraaiste tij den op de chrono meters te brengen, kreeg na de nodige tegenwerking een Brits paspoort. Daardoor mocht zij deelnemen aan de Olympische Spelen. Daar zorgde zij voor het voorlopig laat ste incident rond haar persoon door in botsing te komen met de Amerikaan se favoriete Mary Decker, die gebles seerd moest uitval len op de 3.000 me ter. Hetgeen een stortvloed van Ame rikaanse protesten opleverde. Inmid dels is Zola Budd terug in Zuid-Afrika. In de topvoetballerij nam een aantal bekende spe lers afscheid. Ruud Geels kondigde zijn terugtreden al in januari aan, later ge volgd door Johan Cruijff. De Amsterdammer zorgde er eerst nog voor, dat zijn laatste club, Feyenoord, zowel de landstitel als de beker in de wacht sleepte. Vervolgens wierp Cruijff zich op als belangenbehar tiger van het Nederlandse bedrijfsleven, dat stadions aan het Midden- en Verre Oosten wil slijten, en als adviseur van Roda JC, dat eerder zijn trainer Hans Eykenbroek de laan uit schopte. Daarmee was Ey kenbroek de eerste trainer die werd ontslagen. Eerder trof Thijs Libregts bijna hetzelfde lot, maar hij hield de eer aan zichzelf door naar het Griekse Aris Salo- niki te gaan. Ties Kruize besloot een punt te zetten achter zijn carrière als hockey-international. Rudy Koopmans en Alex Blanchard schreven boksgeschiedenis. Koop- mans nam na een perio de van bijna vijf jaar af scheid van de Europese titel in het halfzwaarge- wicht door een nederlaag tegen de Fransman Ri chard Caramanolis. Deze werd later in het jaar ont troond door Alex Blan chard, die vervolgens zijn titel met succes verdedig de tegen de Westduitser Manfred Jassmann. Waardoor de Europese titel, waarop Nederland al geruime tijd een abonne ment heeft, voorlopig nog even in ons bezit blijft Zwart geld Jef Jurion komt de dubieuze eer toe de aanstichter te zijn van de zwart-geldaffaire in het Belgische voetbal. Nadat bleek dat de oud-internatio nal en tegenwoordig horeca ondernemer in zijn boeken had geknoeid, rolde het bal letje verder. Onderzoeks rechter Bellemans pakte ver volgens Standard Luik bij de kladden, waarna deze club bijna zijn hele eerste team kwijtraakte door een schor sing. Daarvan werden onder meer Simon Tahamata (nu Feyenoord), Walter Meeuws (nu Ajax) en Jos Daerden (nu Roda JC) het slachtoffer. Dit drietal mag vanaf 1 januari weer in actie komen. Dan is de schorsing, waaraan Arie Haan overigens ontkwam, ten einde. Lottoballetje zoek Op 28 oktober was het een historische dag voor lottospelend Nederland. Lang na afloop van de trekking bleek dat er een balletje ontbrak in het re- servoir waaruit de zes winnende getallen moes ten komen. Dat leidde niet alleen tot geweldig veel ergernis bij zich j reeds als winnaar van de hoofdprijs beschouwende deelnemers, onder wie een Hagenaar, maar te vens tot de nodige con sternatie bij de illegale lotto. Ook in dat circuit, waar vele tonnen om gaan, moest worden overgegaan tot een nieu we trekking. Hetgeen eveneens tot woedende reacties leidde. Weer Lauda Niki Lauda vero verde na een on derbreking van ze ven jaar de we reldtitel in de for mule I. De Oos tenrijker, die in 1975 en 1977 al de beste coureur was, bekroonde daar mee zijn rentree in de autosport van een jaar eerder. Met ploeggenoot Alain Prost leverde Lauda een een zaam gevecht om de lucratieve we reldtitel en pas in de laatste race, in het Portugese Es- toril, viel de beslis sing. Lauda stuur de daar, mede dank zij de nodige uitvallers, solide naar de tweede plaats achter de winnende Prost, waardoor de titel met het historische verschil van slechts een half punt toeviel aan de Oostenrijker. Talenten Ton Cordes en Christiaan Feenstra ontpopten zich dit jaar als uitgesproken talenten. Cordes veroverde de wereldtitel wielrennen bij de junioren, Feenstra sleepte de Europese jeugdtitel bij de tennissers in de wacht. Twee opwekkende gebeurtenissen in een jaar, waarin anderen het danig lieten afweten. De Nederlandse wielrenners moesten internationaal een stapje terug, figureerden in de Tour de France, maar ho pen volgend jaar door een intensievere voorbereiding beter voor de dag te komen. De vaderlandse tennistop liet het, met uitzondering van een paar uitschieters van Marcella Mesker en Michiel Schapers, afweten. Mogelijk dat Cordes en Feenstra in de nabije toekomst kunnen helpen nog meer van het verloren gegane terrein terug te winnen. Spelen Amsterdam In maart bracht de commissie-Wagner advies uit over de kandida tuur van een Nederlandse stad voor de organisatie van de Olympi sche Spelen van 1992. Wagner c.s. hadden hun keus laten vallen op Amsterdam; mededinger Rotterdam werd opzij geschoven. Amster dam ging vervolgens aan de weg timmeren om ook internationaal steun te krijgen. Zo werd tijdens de Spelen in Los Angeles driftig reclame gemaakt. Staatssecretaris Joop van der Reijden speelde overigens een merkwaardige rol in het hele gebeuren. Hij stelde zich eerst achter de plannen van Amsterdam, liet vervolgens een afkeu rend geluid horen, maar besloot met de mededeling dat het Neder lands Olympisch Comité maar rustig moest doorgaan met de pogin gen het evenement in 1992 te verwerven. mei Joaquim Agostinho profwielrenner augustus Tigran Petrosjan oud-wereldkampioen schaken september Erik Jongbloed doelman amateurvoetbal januari Evert Grifhorst perschef KNVB april Jack Middelburg motorcoureur

Leidse Courant | 1984 | | pagina 26