KUNST 3ER 19f ZATERDAC DECEMBER 1984 PAGINA 7 Grammy's voor Jackson Zanger Michael Jackson mocht 28 februari acht Grammy's, de Oscar van de platenindustrie, in ontvangst nemen. Een recor daantal (hij kon er maar zes tegelijk vasthouden) waarmee hij Roger Millder, die er in 1965 „maar" zes kreeg, ruimschoots voorbij streefde. Basis voor zijn Grammy-regen was de plaat „Thriller". The day after... „The day after", de film over de gevolgen van een kernaanval, veroorzaak te in Amerika een golf van emoties. In Nederland, waar de film op 12 janu ari in première ging, waren de reacties minder nadrukkelijk, al zullen veel mensen door de film wel aan het denken zijn gezet. Beatles herleven Forse bedragen werden geboden toen 30 augustus in het Lon- dense veilinghuis Sotheby's souvenirs van de Beatles onder de hamer kwamen. Deze Beatle-herleving bereikte een hoog tepunt, toen een manuscript van John Lennon voor ruim 74.000 gulden van de hand ging. Zijn gitaar bracht 68.000 gul den op. Afscheid Conny Stuart Na een actief leven op het toneel narn Conny Stuart op 30 april op vrolijke wijze afscheid. Met de boot reisde zij naar het Westfriese Hoorn, waar zij haar laatste voorstelling gaf, van de musical „De dader heeft het gedaan"'. Laatste Toon Toon Hermans gaf 2 november in het Amsterdamse Carré de première van zijn laatste One-man- show. Na 25 jaar showwerk vond de cabaretier het meer dan welletjes; hij kreeg er gewoon genoeg van, al merkten de Hermans-fans daar niets van. In de lente van het volgend jaar treedt Hermans nog in Den Haag op en dan is het echt met zijn shows afgelopen. Alle tijd dan voor zijn andere hobby. Hij hoopt nog eens een groot schilder te worden. North Sea Jazz Het jaarlijkse North Sea Jazz Festival dat vrijdag 13 juli los barstte in en rond het Congresgebouw, leverde een groot aan tal bezoekers op uit binnen- en buitenland (Duitsland was weer goed vertegenwoordigd) en bracht tal van beroemde bollebo zen met bolle wangen, zoals Dizzie Gillespie, op de podia. Cleo Laine was een van de hoofdattracties die organisator Acket naar Den Haag wist te krijgen. Kraaykamp onderscheiden John Kraaykamp (midden) kreeg op 14 mei eerst bloemen, als voorschot, en op 7 juni in Gronin gen de onderscheiding die hij als komiek nauwelijks verwachtte: de Louis d'Or. de hoogste to neelprijs die Nederland te vergeven heeft. Kraaykamp kreeg de onderscheiding voor zijn vertol king van King Lear. Westerik verstilt Met vijftig schilderijen en negentig tekeningen, aquarellen en pren ten in het Haags Gemeentemuseum kreeg Co Westerik van 25 mei tot 13 augustus de tentoonstelling-bezoekers enige tijd stil Vooral zijn serie „Snijden aan gras", die ook gemompeld protest oplever de, maakte indruk. Richard Burton Ondanks zijn vijf huwe lijken, voor de laatste keer met de 36-jarige Sally Hays, zal de naam van Richard Burton voornamelijk verbon den blijven aan die van Elizabeth Taylor, met wie hij twee keer ge trouwd was. De filmac teur overleed 5 augus tus op 58-jarige leeftijd in Zwitserland aan de gevolgen van een her senbloeding. Johnny Weissmuller In Mexico overleed in de nacht van 20 op 21 januari op 79-jarige leeftijd Johnny Weiss muller, die met zijn Tar- zan-creatie onvergete lijk werd. De voormali ge acteur en zwem- kampioen speelde in 19 Tarzan-films waarbij „Me Tarzan, you Jane" een wereldomspannen de kreet werd. Joseph Losey De Amerikaanse film en toneelregisseur Jo seph Losey overleed 22 juni, 75 jaar oud, in Londen. In de jaren vijftig werd hij sterk be ïnvloed door Brecht. Na zijn vestiging in En geland in 1955 maakte hij zijn beste films, waaronder „The Go- between" die hem een Gouden Palm oplever de. Tommy Cooper De Britse komiek Tom my Cooper had vooral succes als de quasi on handige goochelaar wiens trucs steeds meesterlijk mislukten. Zijn lachwekkende vas te attribuut was een rode fez. Hij overleed 15 april in Londen, 62 jaar oud. Count Basie De Amerikaanse jazz pianist, componist en bandleider Count Basie stierf 26 april in Holly wood. Basie, die 79 jaar is geworden, wordt onder meer beschouwd als „de schepper van de swingmuziekHij maakte een ontelbaar aantal grammofoon-op namen, met vrijwel alle groten uit de jazz-we- reld. Willem Sandberg De beroemdste mu seumman van deze tijd. zo werd Willem Sand berg genoemd. De oud-directeur van het Stedelijk Museum, die 8 april in Amsterdam op 86-jarige leeftijd overleed, stond onder kunstenaars en kunst liefhebbers bekend als uiterst vooruitstrevend in zijn kijk op nieuwe kunst. Jan Retèl Acteur en regisseur Jan Retèl overleed op 20 augustus op 66-jarige leeftijd in Amsterdam. Retèl speelde bij het Masker, het Amster dams Toneel, de Haag se Comedie, het Pu- bliekstheater. Ensem ble en het Residentie- Toneel. Hij regisseerde voorts een groot aantal toneelprodukties. Frans Halsema In het artiestenvak werd cabaretier Frans Halsema beschouwd als een man die zijn ei gen weg zocht en vond. door de inzet waarmee hij werkte. Hij begon bij het Lure- lei-cabaret. waarna hij werkte met o.a Wim Kan en Gerard Cox. Hij overleed 24 februari op 44-jarige leeftijd aan le verkanker. Ronnie Bierman Actrice Ronnie Bierman die een sterke voorkeur had voor het neerzet ten van volkse typen, kreeg vooral bekend heid door haar optre den voor de tv. Ook in films, op het toneel en in de musical Foxtrot liet zij nadrukkelijk spel zien. Zij overleed 6 fe bruari. 45 jaar oud. aan een leverziekte. Elly van Stekelenburg In haar woonplaats Breu- kelen overleed 3 augustus op 83-jarige leeftijd de ac trice Elly van Stekelen burg Zij kreeg onder meer voor haar rol in „Lij men" in 1961 de Albert van Dalsumprijs

Leidse Courant | 1984 | | pagina 25