t BUITENLAND KIJK •-***-" Moord op pater Popieluszko De ontvoering en moord op de Poolse kapelaan Popieluszko door leden van de geheime dienst bracht de Polen opnieuw samen in de strijd tegen het regime van generaal Jaruzelski. De priester bleek op gruwelijke wijze om het leven te zijn gebracht, nadat eerder al op andere manieren was geprobeerd hem het zwijgen op te leggen. In een poging de schade te beperken, beloofde de Poolse regering dat de zaak tot op de bodem zou worden uitgezocht. De daders kunnen de doodstraf krijgen. Voorheen werd aan Poolse knokploegen die het tegenstanders van het regime lastig maakten, geen duimbreed in de weg gelegd. PAGINA 4 Hoop voor El Salvador Na meer dan vijf jaar burgeroorlog zette El Salvador een voorzichtige stap gezet op weg naar vrede. In de kerk van het plaatsje La Palma vond op 15 oktober de eerste ontmoe ting plaats tussen president Napoleon Duarte en de leiders van het verzet. Eind november is er, dank zij de bemiddeling van de katholieke kerk, een tweede gesprek geweest. Op de foto Napoleon Duarte, die eerder dit jaar tot president werd gekozen, na afloop van die historische eerste bijeenkomst, zwaaiend naar de meer dan 20.000 landgenoten die zich in La Palma hadden verzameld. Hun boodschap was duidelijk: na vijf jaar oorlog, die aan meer dan 50.000 mensen het le ven heeft gekost, willen we alleen maar vrede. Intussen du ren de gevechten tussen leger en guerrillastrijders voort. Amerikanen weg uit Beiroet De terugtrekking van de Amerikaanse mariniers in februari uit Beiroet betekende niet alleen het einde van de rol van de internationale vredesmacht in de Libanese hoofdstad, maar bewees ook voor de regering-Reagan op pijnlijke wijze dat haar Libanon-politiek op een fiasco was uitgelopen. De Ame rikaanse militaire aanwezigheid in Libanon stuitte op verzet van de door Syrië gesteunde linkse Libanese milities. Deze milities heroverden in februari West-Beiroet op het door de christenen gedomineerde Libanese leger. Strijd voor 35-urige werkweek Zeven weken lang lag de Duitse autoindustrie plat als gevolg van een hard nekkige staking voor de in voering van een 35-urige werkweek in de Duitse me taalindustrie. Doordat de toevoer van onderdelen stokte, kwam de produktie stil te liggen. Ook de meeste kranten werden in die periode door stakingen getroffen. Een moeizaam compromis werd tenslotte bereikt, dat inhield dat de werkweek in de metaalsec tor zou worden terugge bracht tot 38,5 uur. Maar de werknemers zullen dat wel gedeeltelijk uit eigen zak moeten betalen. On dertussen bleken de geza menlijke Duitse metaalin dustrieën een schade-post van vijftien miljard te heb ben opgelopen als gevolg van de stakingen. ZATERDAG: DECEMBER l^Al In de nacht van op 9 juli werd d< eeuwenoude ka thedraal van he i Engelse Yorl zwaar door bran< beschadigd, deel van het dal ging in vlammer op. De totak schade liep in d< miljoenen. Direc na de brand wer< begonnen met d« voorbereidingen voor het herste van de beroemde kerk. De oorzaal van de brand is nooit met zeker heid vastgesteld Vermoed wordt dat de bliksem is ingeslagen. Bewij zen daarvoor zijn echter niet gevon den. Catastrofe in Bhopal Méér dan 2.500 doden en tienduizenden mensen die voor de rest van hun leven getekend zijn. Dat is de trieste balans van de grootste milieuramp uit de geschiedenis, die op 3 decem ber de Indiase stad Bhopal trof. Uit een chemische fabriek ontsnapte zeker 4(X ton van het zeer giftige methyl-isocya- naat, dat zich snel over een deel van de stad verspreidde. De meeste dodelijke slachtoffers vielen onder de bejaarden en de kleine kinderen. Van de eigenaar van de fabriek, het Amerikaanse bedrijf Union Carbide, zijn inmiddels schade vergoedingen geëist tot een bedrag boven de 100 miljard gulden. De ramp in Bhopal vestigde opnieuw de aandacht op de gevaren van industrieën in steden in de Derde Wereld. Enkele weken eerder was bij de ontploffing van een gasop- slagplaats in Mexico-stad een complete woonwijk met de grond gelijk gemaakt. Daarbij vielen meer dan 500 doden en werden duizenden mensen dakloos. Mijnwerkersstaking Ruim negen en een halve maand duurt inmiddels de staking van meer dan 120.000 van de 190.000 Britse mijnwerkers en er zijn nog geen tekenen die er op wijzen, dat de staking snel voorbij zal zijn. De grote verliezers in het conflict zijn de ge zinnen van de stakende mijnwerkers, die ernstig in de pro blemen komen, en de Britse economie. De stakers hebben de afgelopen maanden veel van hun goodwill verspeeld door intimidatie van de werkwilligen. Bij de talrijke heftige vecht partijen met de politie zijn aan beide zijden vele tientallen gewonden gevallen. Er zijn ook al enkele doden te betreuren. Berlinguer overleden /Met de dood van de communisti sche partijleider Enrico Berlinguer verloor Italië in juni een van zijn bekendste politi ci. De 62-jarige leider van de grootste commu nistische partij in de westerse we reld werd tijdens een bijeenkomst voor de verkie zingen voor het Europees Parle ment getroffen door een beroer te. Na enkele da gen in coma te hebben gelegen overleed Berlin guer. De uitvaar plechtigheid in Rome was een nationale gebeur tenis waar hon derdduizenden Schandaal rond generaal De Duitse politiek werd dit jaar gedomi neerd door schandalen. Het nog voort woekerende Flick-schandaal, waarbij werd onthuld dat politici van alle partijen hadden geprofiteerd van giften van het Flick-concern, leidde reeds tot het aftre den van minister Graaf Otto Lambsdorff van economische zaken en van de voor zitter van de Westduitse Bondsdag, Rai- ner Barzel. Even geruchtmakend was de affaire rond generaal Kiessling, plaats vervangend opperbevelhebber van de NAVO, die op grond van vermeende ho- mosexuele contacten door minister Manfred Wörner van defensie vlak voor zijn pensionering werd gedwongen af te treden. De Duitse inlichtingendienst, die Wörner had ingeseind over de contac ten, bleek echter een blunder van for maat te hebben begaan door een dub belganger van de generaal voor Kiess ling aan te zien. De generaal werd daar op gerehabiliteerd, hetgeen bij zijn offi ciële afscheid door minister Wörner werd onderstreept met een stevige tianddruk. Golfoorlog Een onderzoekscommissie van de Verenigde Naties bezocht in maart het Iraanse front en stelde daar vast dat Irak chemische wapens had ingezet tegen Iraanse soldaten. Velen van hen werden onder begeleiding van veel publiciteit naar ziekenhuizen in West-Europa gebracht, waar werd vastge steld dat het om dezelfde chemische middelen ging als destijds gebruikt in Vietnam. Op zijn beurt beschuldigde Irak Iran ervan massaal kinderen te recruteren voor de strijd tegen Irak. De uitzichtloze oorlog tussen beide landen duurt nu al meer dan vier jaar. Het aantal slachtoffers en de mate riële schade is groot, vooral ook nadat Irak, in een poging de Iraanse eco nomie op de knieën te dwingen, er toe was overgegaan olietankers naar de Iraanse oliehaven op het Kharg-eiland te bombarderen. Maandenlang verscheen Sovjetleider Joeri Andropov niet in het openbaar, waardoor de geruchtenstroom over zijn gezondheid op gang kwam. Zijn overlijden kwam dan ook niet als een verrassing. Door leden van het politburo, on der wie de kort daarna benoemde nieuwe leider Tsjernen- ko, werd hij bijgezet in de muur van het Kremlin. Over de gezondheidstoestand van Tsjernenko deden eveneens sombere geruchten de ronde. Een groot deel van de zo mer liet hij zich niet zien en er werd al rekening gehouden met zijn overlijden. Tsjernenko wordt in elk geval be schouwd als een duidelijke tussenfiguur, die wel ceremo nieel de leiding heeft, maar in feite wordt gedomineerd door figuren op de achtergrond., Thatcher ontsnapt aan de dood Een aanslag door het Ierse Republikeinse Leger beroofde Groot-Brittannië vrijdag 12 oktober bijna van zijn regering. In het Grand Hotel in Brighton waar de top van de Britse Conservatieve partij voor de duur vati het congres zijn intrek had genomen, ontplofte om kwart over drie 's nachts een zware bom. Vijl mensen kwamen om het leven, terwijl velen verwondingen opliepen. Premier Thatcher bleef onge deerd. Enkele uren na de aanslag sprak zij het congres van haar partij toe alsof er niets wajj. gebeurd. Zij beloofde het Noordierse terrorisme nog harder te zullen aanpakken. De IRA reageer de tamelijk laconiek op de mislukte aanslag: ,,De volgende keer is het wel raak".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 22