BINNENLAND PAGINA 2 ZATERDAG DECEMBER 19fAG. Getrokken pistool Relletjes begin dit jaar tussen politie en Moluk se wijkbewoners in 'Capelle aan den IJssel, waar bij ME'ers ge noodzaakt waren het pistool te trekken. De con frontatie ont stond toen een aantal Molukse gezinnen wegens huurachterstand uit hun huis werd gezet. Hoewel zij later mochten te rugkeren, zijn de problemen tus sen de Molukse wijkraad en de plaatselijke wo ningbouwvereni ging nog steeds niet van de baan. Laatste pijler Het hefschip Ostrea zette half september de laatste pijler voor de stormvloedkering in de Oosterschelde op zijn plaats. In ruim een jaar tijd bracht dit speciaal gebouwde vaartuig 65 pijlers naar de drie stroomgeulen. Eind augus tus werd de eerste schuif geplaatst. Niet lang daarna werd het overbodige materieel geveild. Stop zure regen Actievoerders van Greenpeace beklommen begin april r een 110 meter hoge schoorsteen van de BP-raffinaderij in de Botlek uit protest tegen de zure regen. Zij wilden op v die manier maatregelen afdwingen. De BP-raffinaderij is f- een van de vele veroorzakers van zure regen. Ook in an- p dere landen voerde Greenpeace actie. c Hongerstaking De 49-jarige tuinder Jaap Meester uit Andijk beëindigde na 106 dagen zijn tweede hongersta king in zijn al tien jaar durende strijd tegen hem aange daan onrecht bij een ruilverkaveling. Ziekenbroeders on dersteunden de to taal verzwakte tuin der bij het verlaten van de caravan op het Binnenhof. Hij stopte met zijn in juni begonnen hon gerstaking nadat hem door het minis terie van landbouw een baan was aan geboden. Eind no vember liet hij we ten om gezond heidsredenen van de baan af te zien. Nobelprijswinnaar Onder de Nobelprijswinnaars bevond zich dit jaar een Nederlander, de oud-Hagenaar Simon van der Meer, die werd onderscheiden voor zijn werkzaamheden op het gebied van de natuurkunde. Van der Meer, die in de jaren vijftig aan de technische hogeschool in Delft studeerde, is werkzaam bij het CERN, het Europese instituut voor kernonderzoek in Genève. Hij legde daar de basis voor de ontwikkeling van steeds geavanceerdere deeltjesversnellers, die het mogelijk maken de mate rie in haar kleinste onderdelen te splitsen. Willem van Oranje In de Nieuwe Kerk in Delft werd 10 juli her dacht dat Willem van Oranje pre cies 400 jaar ge leden door Bal- thasar Gerards om het leven werd gebracht. Bij de herden king waren ver schillende leden van de koninklij ke familie en vertegenwoordi gers van het ka binet aanwezig. Op drie plaatsen in het land, o.a. in museum het Prinsenhof te Delft, werden tentoonstellin gen gehouden, gewijd aan de Vader des Va derlands, die grote belangstel ling trokken. Ontroerd nove gend besli over niet de k Een geëmotio neerde prinses Juliana nam op Koninginnedag uit handen van prins Bernhard het postuum aan koningin Wilhel- mina toegekende verzetsherden- kingskruis in ont vangst. Een kus bezegelde d^ plechtigheid, die ook kopingin Be atrix niet onbe roerd liet. Een acht man sterke ploeg vertrok eind juli van Schiphol naar Nepal voor het beklimmen van de Mount Everest. On deraan de trap Bart Vos die op 8 okober als eerste Neder lander 's werelds hoogste berg bedwong. Uiver Na maandenlange voorbereidingen werd begin dit jaar een reis gemaakt die vijftig jaar eerder heel Nederland al in ver voering had gebracht: die van de Uiver. De reis naar het Au stralische Melbourne, met een replica van de Uiver, werd on dernomen ter herinnering aan de in 1934 gehouden luchtra- ce Maidenhall-Melbourne, waarin de Uiver winnaar werd van de handicap-race. De eerste Uiver deed er enkele dagen over, de tweede, door pech achtervolgd, meer dan een maand. De vliegers Jan Plesman (midden) en Fred Schouten (rechts) en boordwerktuigkundige Bonne Pijpstra (links) wa ren daar overigens alleszins tevreden mee. Diepvriesbaby Begin juli kwam in het academisch ziekenhuis in Rotterdam de eerste Nederlandse diepvriesbaby ter wereld, die vol trots door een arts aan de toegestroomde fotografen werd getoond. De zwan gerschap kwam tot stand na inplantatie van een twee dagen ingevroren en weer ontdooid embryo. In het water Menig kampeer der zag deze zo mer zijn vakantie in het water val len. Ook in de oogsttijd viel de regen met bak ken naar bene den. Zware land bouwmachines konden daardoor nauwelijks wor den ingezet. Het gevolg was dat boeren en tuin ders vaak ge dwongen werden handkracht in te schakelen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 20