CcicUc 0ouocmt KIJK Hl :R 1984 j ZATERDAG 27 DECEMBER 1964 Gandhi gecremeerd Met zijn armen over el kaar kijkt Rajiv Gandhi, opvolger van de ver moorde premier Indira Gandhi, naar de lijkver branding van zijn moe der aan de oever van de rivier de Yamuna in de omgeving van New Del hi. Mevrouw Gandhi werd eind oktober door drie van haar sikh-lijf wachten doodgescho ten. De moord leidde tot woedende reacties van hindoes, die uit wraak enkele honderden sikhs doodden. De geweldda dige dood van mevrouw Gandhi heeft nog eens aangetoond hoezeer de Indiase regering reke ning moet houden met de belangen van min derheden. Rajiv Gandhi staat voor de moeilijke taak de eenheid van In dia te handhaven zon der dat de democratie in dat land geweld wordt aangedaan. Een tevreden ogende Ger de Keijzer poseert met zijn gezin op de rand van het ziekenhuis bed. Eind juni werd De Keijzer een landelijke bekendheid toen hij als eerste Nederlander in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam een ruilhart kreeg ingeplant. De operatie werd uitge voerd door een 25 man sterk team van het Dijk- zigt en het Academisch Ziekenhuis van Leiden. Nog geen vier weken la ter was hij zodanig her steld dat hij door z'n vrouw en twee dochters kon worden opgehaald. Olympische Spelen De Olympische Spelen bepaalden voor een groot deel het sportieve aanzien van 1984. Dat begon al met de boycot van een groot aantal Oostbloklanden, waar door Los Angeles ern stig devalueerde. Het werd inderdaad voor de neutrale kijker naar het televisiespektakel een vooral Amerikaans ge tint festijn, waar ook Nederland een graantje meepikte met gouden medailles voor surfer Stephan van den Berg, atlete Ria Stalman, de zwemsters Jolanda de Rover, Petra van Stave ren en het dameshoc keyteam. Op de foto Petra van Staveren na haar verrassende coup in het olympisch zwem bad. RSV: onderzoek naar menselijk falen gepompt in een bedrijf dat niet had moeten ontstaan, dat te lang op de been werd gehouden en tenslotte toch uiteenviel. De parlementaire en- Felevisiekijkend Nederland maakte dit jaar uitgebreid kennis met een on- quètecommissie verrichtte onder voorzitterschap van CDA-Kamerlid Van gehoord staaltje van menselijk falen: de RSV-affaire. Gedurende vele ja- Dijk een grondig onderzoek naar het wat, hoe en waarom en hoorde tien- 'en was door slecht management, falend overheidsingrijpen en onvol- tallen getuigen. Begin volgend jaar wordt het rapport van de commissie in doende parlementaire controle een miljardenbedrag aan overheidssteun de Kamer behandeld. Ook de steun van deze fanatieke aanhanger heeft er niet voor kun nen zorgen dat Walter Mondale in november zijn strijd om het Ameri kaanse presidentschap won van Ronald Reagan De zittende president behaalde op zijn tegenstander een historische overwinning door in alle staten op èèn na te winnen en mag dus tot 1988 In het Witte Huis bh|ven. Mon dale is na zijn verlies uit de politiek gestapt, zo dat de Democraten op zoek moeten naar een nieuwe politieke leider Kandidaten daarvoor zijn onder meer Geraldi- ne Ferraro. Mondale's kandidaat voor het vice- presidentschap. en se nator Gary Hart. die in het voorjaar de strijd om de Democratische nominatie verloor van Mondale

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19