CROUPIERS f Goed ogende robots achter facade van glitter en goud =PRÖFESSIfif1E[L CeidaeGouwmt ZATERDAG 29 DECEMBER 1984PAGINA 15 derd gulden richting fooienpot. „Merci pour les employés". Het stukje verdwijnt in de gleuf, volgende draai. Om het uur hebben ze een kwar tiertje rust. In smo king of avondjurk achter een boterham met kaas en een glas karnemelk. „Het heeft toch wel een bepaalde sfeer", zegt een meisje dat net met de intensieve op leiding is begonnen. „Zelfs een aap kun je dit vak leren", vertelt de ervaren croupier. Cursiste: Aparte spannende sfeer*" Ervaren croupier: „Zelfs een aap kan dit vak leren"" NNENLAND lt worden drukke n voor de Natio- :e Stichting Casino- *len (NSC). Wan- ter alles meezit left dit bedrijf, waar les in de meest let- tlijke zin van het cord om de pecunia taait, in 1990 acht isino's onder haar juden vleugels. 0ast de reeds be- aande gokpaleizen Scheveningen, indvoort en Val- •nburg, krijgen ook ptterdam (1985), tnsterdam (1986), ïeda (1987), Gronin- !n (1989) en Nijme- [n (1990) een legaal (derkomen voor de (legenheidsspelers 1 beroepsgokkers. lijkt alsof zij zich elke dag opmaken voor een groot gala-gebeu ren in de een of ande re ambassade. Dit al les tegen salarissen die er niet om liegen. Trek je die fagade echter weg dan open baart zich een bedrijf waar discipline hoog tij viert. Uiterst ge concentreerd en voor al emotieloos doen ze hun werk, goochelen met jetons (fiches), delen de kaarten en betalen uit. Een ge lukkige klant schuift een jeton van hon- et casino in Scheve- hgen zal, wanneer ptterdam open gaat, el even moeten slik- tn. Immers: 35 pro mt van de lieden die p in de badplaats in gokje wagen ko en uit de havenstad, aar niet te lang ge- ;urd, want met de pmst van de speel- itomaten in aparte imten hoopt de 3C dit euvel op te ssen. Nu werken er ig achthonderd ensen bij de stich- ig, in 1990 moeten it er zo'n tweedui- nd zijn. Niet minder in 75 procent hier in behoort tot het eltechnisch perso- eel: de croupiers, luschefs, tafel- en lalchefs. Een beroep at zich voor buiten anders hult in ne- len van geheimzin- gheid en glamour. :t zijn allemaal ed ogende persona- s met razendsnelle, föhnde kapsels, lokings, avondjur- in of tunieken. Het IHEVENINGEN Er wordt ingezet. De oupier aan de cilinder werpt een jeton naar n collega die aan de voet van de tafel zit. aar veel te hard. Als een frisbee zeilt het ikje over de nummers en ploft op de grond, orry, iets te enthousiast" lacht de jongeman, lag ik een zero met drie buren", vraagt ie- and. ...Pfff, zero met drie buren zei je hè?... croupier gaat in de weer met de jetons, aar legt ze niet allemaal op de juiste plaats, j wordt onmiddellijk gecorrigeerd. „Dat Det je nu zo langzamerhand wel weten" ijgt hij berispend te horen. inneer deze kneuterige idelingen tijdens een echt 1 zouden worden verricht, kan de desbetreffende soon op z'n minst een ike uitbrander verwach- i. Dergelijke zaken zijn do- ijk. Maar in het oplei- igscentrum van het 'Casino ïeveningen wordt het nog 1 door de vingers gezien, der leiding van instruc- ir Raymond van Oostveen coördinator John Foster is -k-tiental personen al enke- weken druk bezig om het onder de knie te krijgen, spelconversaties gebeuren J het Frans. Sommigen a«ten met behulp van de (rateau) de jetons op de nummers te werpen en eren zijn bezig hun vin- lugheid met de stukjes te beteren. Het gaat continu r: de fiches worden uitge- J (gefractioneerd) en in één keer bij elkaar akt. Zo te zien een zeer pele handeling, maar wie voor de eerste maal pro- rt heeft na de beweging n jeton in z'n hand. Alle "ten springen ze op. Er rdt wat gegrinnikt. „Je "t je pink erachter hou- en met duim en wijsvin- sturen", vertelt eeh cur- „en dan... rats... je hebt eng Scheveningen staat één de drie opleidingscentra de NSC rijk is. Alleen ?r al worden per jaar ze- ntig cursisten klaarge- >ornd om na een half jaar eerste voorzichtige schre den in het casino te mogen doen. Voor volgend jaar staan er al honderdvijftig cursisten in de startblokken. Zeker nu er meer casino's komen is het zaak om het aantal opleidingen te verho gen. De belangstelling voor de cursus is zeer groot. Maar van de acht aanmeldingen vallen er tijdens de eerste se lectie al zeven af. Want de eisen zijn zeer streng. En na dat in 1981 een 37-tal Sche- veningse croupiers op ver denking van fraude was ge pakt zijn deze eisen alleen maar strenger geworden. Be halve een middelbare school opleiding zijn verdere vereis ten: een goed concentratie vermogen, Tekenvaardig heid, discipline, de bereid heid tot onregelmatig wer ken, uitstekende gezondheid (vooral ogen en armen moe ten in tip-top conditie verke ren), dienstverlenende instel ling, representatie, team geest, zelfbeheersing, eerlijk heid en een onbesproken ge drag. „We hebben van onze fouten geleerd", vertelt woordvoerder R. Bergmans van de NSC. „Die frauderen de croupiers hebben gebruik gemaakt van de onwetend heid. Je moet niet vergeten dat het voor ons ook nog al lemaal nieuw was. Wij zijn blijkbaar tijdens de selectie in de eerste jaren nog niet streng genoeg geweest. De NSC neemt nu in eerste in stantie alleen nog Nederlan ders aan. Van buitenlanders is het namelijk heel moeilijk om hun antecedenten na te trekken. En er wordt meer gecontroleerd. Jetons kun- Instructeur Raymond van Oostveen controleert het „aligneren" van de jetons door cursiste Petra Koenders heel hard werken voor je geld. Het heeft totaal niets met glamour te maken. Hon derd procent concentratie. Punt uit". Discipline Jan Poorta (36) kan worden gezien als een ..oud-gedien de" Momenteel werkzaam als sous-chef behoort de Am sterdammer tot de eerste lichting. „Zes jaar is erg lang ja. en de eerste jaren heb ik er heel veel moeite mee ge had. Ik was als station-mana ger op Schiphol erg veel vrij heid gewend. Die heb je hier helemaal niet. Ik kon in de turbulente beginperiode niet tegen de discipline die hier heerst. Maar er was ook veel onvrede. De regels zijn in de loop der jaren aangepast en langzamerhand zwakte het spanningsveld af. Ik heb ook voor mijzelf een beslissing moeten nemen: of aanpassen Jan Poorta wil met horen van een makkelijk baantje waar je veel geld mee ver dient „Je bent helemaal op, na een dag of nacht werken. En je biologisch ritme raakt totaal van slag. Ik heb nogal eens last om in slaap te ko men. Daar komt nog eens bij dat je in een soort salarisfuik terecht komt. Wanneer je na zes jaar iets anders wilt gaan doen kom je ergens anders moeilijk aan de bak. Want in het gewone bedrijfsleven hebben ze niets aan een croupier, ook al heeft hij veel ervaring. En ze nemen je ze ker niet aan tegen het salans dat je hier verdient Zo kon een collega van mij in Zand- voort het werk niet meer aan en besloot weg te gaan. Onlangs hoorde ik dat hij weer terug is bij de stichting. Maar gelukkig is de NSC een jong en groeiend bedrijf. Er zijn veel promotiemogelijk heden. En daarin ben ik ze ker niet teleurgesteld. Want als je die vergrijzing aan de roulettetafels in het buiten land ziet...". Toch is een croupier als Hans Goudriaan (35) van mening dat je moet stoppen op het moment dat je met tegenzin naar je werk gaat Hans, die voorheen hotels opzette in Afrika, zit er nu vijf iaar. „Kijk. het werk op zich is niet moeilijk, zelfs een aap kun het het leren. Na een jaar ervaring heb je een goed speloverzicht. Maar elk uur is anders. Je zit met zeventig procent vaste gasten te spe len. Je leert de mensen ken nen en als het rustig is kun je rustig een praatje maken. Ze zoeken gezelligheid of willen hulp. vooral aan de tafels met een lage minimu- minzet komt dat voor. Zit je aan een tafel waar de gasten zwaar verliezen dan zul je voorzichtig moeten zijn. Maar aan een tafel met een gelukkig balletje heerst een ontspannen sfeer. Dat werkt ontspannend. Hier speelt echter ook ervaring een rol. Toen ik vijf jaar geleden be gon. transpireerde ik me wild De hark in m'n hand zwabberde van links naar rechts. Alsof ik het plafond zat te witten. En er zijn gas ten die het bloed onder je na gels vandaan kunnen halen. Maar je moet je niet uit je tent laten lokken Ze noe men mij hier niet voor niets „De Zingende Croupier". En als ik na het werk de deur van de dienstuitgang achter mij dichttrek, ben ik het ca sino vergeten...". LOEK MOOR Foto's: MILAN KONVALINKA WhKKI nAIM\tL-DI\ EU GEEFT DE GAST EEN IMDRUK MM VERTROUWEN CZIBT WET HOÉ GOED. MAAR ZIET M£TJL£OÏT 15 TECHtïlEK OKÉ: RESPECT VAH: rgAST^ (.LEIDING TRAINEN TOT DE TECHNIEK MECHANISCH WORDT (zomperoenkfn) i 1 1 11111 Foto boven: John Foster, coördinator van het opleidingscentrum in Scheveningen, geeft speluitleg. Foto onder: Aan de muren van het opleidingscentrum hangen ver schillende „geheugensteuntjes" voor de cursisten. Om het uur hebben de croupiers een kwartiertje pauze. Tijd voor een snelle boterham en een glas karnemelk of een kopje koffie. Op de bank Erik Groen- nou (links), Paula Heymans en Jan Poorta. nen ze niet meer in de zak ken laten glijden omdat die zijn dichtgenaaid. Vervelend is het misschien wel, maar we moeten de kansen op herhaling voorkomen. Een equipe werkt niet langer dan drie maanden met elkaar aan een tafel. Het moet een hecht team zijn, maar het mag nooit te hecht worden. En het speltechnisch perso neel moet elk jaar bij de poli tie een bewijs van goed ge drag halen". Salarissen Wie willen er croupier wor den? Ze komen uit alle gele dingen van de maatschappij met de meest uiteenlopende opleidingen: van mavo tot universiteit. Eén zaak heb ben ze wel gemeen en dat is de afschuw voor een kan toorbaan van negen tot vijf. Bovendien speelt het salaris natuurlijk ook mee. Het be roep van croupier behoort zeker niet tot de slechtst be taalde banen. Een leerling- croupier van 20 jaar gaat maandelijks met ongeveer 2.500 gulden (bruto) naar huis. En soms is dat enkele honderden guldens meer. Want al het personeel wordt betaald uit de fooienpot (tronc). Zo'n 25 procent wordt afgetrokken voor de vaste salarissen van niet- speltechnische medewerkers en de rest gaat via een be paald puntensysteem naar het speltechnisch personeel. De salarissen van croupiers kunnen oplopen tot ruim 5.500 gulden per maand, af hankelijk van de rang. In de loop der jaren is tijdens de selecties gebleken dat 95 procent van de kandidaten nog nooit een casino van bin nen heeft gezien. Maar na een opleiding van een half jaar, vijf dagen per week in clusief flinke pakken huis werk, kennen ze de tafels en spelen van binnen en buiten. Elk nummer moeten de croupiers blindelings kunnen vinden. Ook de naastliggen de nummers, systemen, va riaties en situaties kunnen de leerlingen opdreunen. Daar bij wordt, in tegenstelling tot de opleidingen die in de be ginjaren door de Oostenrij kers werden verzorgd, veel aandacht besteed aan de dienstverlening. „Ach", vertelt cursist René Grasmeijer uit Den Haag (23) terwijl hij de jetons door z'n vingers laat glijden, „met m'n havo had ik geen speci fieke beroepsopleiding. Een vriend van mij is al croupier en ik ben eens een keertje gaan kijken. De sfeer stond mij direct aan. Maar je merkt snel genoeg dat het niets met romantiek heeft te maken. Het salaris was niet primair de reden om dit werk te gaan doen. De serviceverle ning en omgang met mensen lijken mij ook erg leuk. Ik verwacht dat ik de druk wel aankan". Ook bij zijn mede- cursiste Pauline Vroom (22) komt het salaris op de twee de plaats. De Rotterdamse studente in de rechten houdt van wisselende werktijden en vindt bovendien dat een casino een bepaalde sfeer heeft. Emotieloos „Met die sfeer en gezellig heid heb je als croupier niets te maken, die is voor de gas ten", zegt Erik Groer.nou (28) uit Leiden. Erik werkt nu twee jaar als croupier. Met zijn MTS-diploma was hij aanvankelijk bestemd voor de techniek, maar is nu dagelijks met plastic jetons in de weer. „Je moet de hele dag je hoofd erbij houden. Dan mag het allemaal plastic zijn: het vertegenwoordigt wel een hoop geld. Je kunt ook geen emoties tonen. maar tegelijkertijd moet je beseffen dat de gasten die wel hebben. Mensen kunnen ook misbruik van je maken wanneer je je teveel met het spel inlaat. Sommige mensen maken er een spelletje van om het de croupier zo moei lijk mogelijk te maken. En na twee jaar ontstaan er nog steeds situaties die ik nooit heb meegemaakt". Het kan in Scheveningen ge beuren dat er op een zater dagavond zo'n drieduizend goklustigen in het casino rondschuifelen. Dan heeft het gokpaleis niets, maar dan ook helemaal niets te maken met een mondain avondje uit in een toch wat romantische ambiance. De ruimten heb ben meer weg van een wa renhuis dat zijn eerste uit verkoopochtend houdt. Men sen staan rijen dik om de ta fels en het wil nogal eens voorkomen dat de croupiers als het ware worden geplet Mogen de dames en heren spelleiders toch al geen emo ties tonen: op zo'n moment wordt de aanstellingseis „be heersing" pas echt op de proef gesteld. Iedereen schreeuwt door elkaar heen. er wordt ingezet, of nog net even weggehaald en de schijnbaar slapende tafelchef op z'n kinderstoel heeft ogen, te kort om alles in de gaten te houden. De croupiers zuchten en steunen. „Me neer, wilt u alstublieft niet constant op mijn schouders leunen en iets achteruit gaan staan. Het is hier al zo warm", ventileert de maestro van de roulette rustig. In wendig kookt hij wellicht, maar de man kan moeilijk als een wilde om zich heen gaan slaan. Erik Heyman: „Eigenlijk is het de kunst om 25-maal op een rustige wijze tegen ie mand te zeggen dat ie het verkeerd doet. Je behandelt de gasten zoals jij wilt wor den behandeld Je moet je koste wat het kost inhouden Als je die druk niet kunt verdragen ben je niet ge schikt voor dit beroep". Ook zijn Haagse collega Paula Heymans (27) is die mening toegedaan. Zij werkt nu een half jaar aan de tafels. Met haar havo. secretaresseoplei ding en VVV-informatrice- diploma op zak voelde ook zij zich aangetrokken tot dit beroep van geld en spelen Een bepaalde sfeer vindt zij het nog wel hebben, maar het is toch heel anders dan .zij zich had voorgesteld. „Het is gewoon dag-in-dag-uit

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15