Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Willem Spierdijk I CcidiGSoivtcuxt SPORT LEIDEN DOl twe< dooi Mer gro€ max sens zorg wed spee een te d de ceer delii den paal eind ta ir J RBC (Rol Spai voor na t aan avor door gelij ven. 1984 Ook in het nu bijna afgelopen jaar werd er in de Leidse regio gesport. Wij van Hutspo(r)t zijn ons ervan bewust met deze op merking geen nieuws te verkon digen. Maar: je moet toch ergens beginnen. En: hoe kan een vol strekt incompleet jaaroverzicht in Hutspo(r)tvorm nu beter wor den aangevangen dan met de mededeling dat er in de Leidse dreven ook in negentienhon- derdvierentachtig (in het ver- '.volg aan te duiden met de vier '■'pijfers 1, 9, 8 en 4) weer druk aan ■sport is gedaan? Nu dan. 1984 (2) Wij weten dat het ene jaar beter is dan het ander. Zo is dat met wijn, zo is dat ook met sportieve prestaties. ■Wij weten ook dat er al enige tijd geleden stemmen zijn opge gaan die beweren dat het met jiet sportleven in de Leidse regio 'fin 1984) „niet best" was gesteld. Wij houden ons echter verre van dat soort stellingen. Beperken ons tot de mededeling dat we toch ook in 1984 regelmatig heb ben genoten. Van Bettine Vriesekoop, bijvoor d-beeld. Indien deze rubrieksre dactie zou worden gevraagd de sportvrouw, sportman dan wel sportploeg binnen het versprei- dingsgebied van de Leidse Cou- trant te kiezen, wij zouden het beslist wel weten. Tin us dus. Eindelijk weer echt in de rug ge steund door Gerard Bakker wel familie) werd de Chinese we reldtop niet alleen benaderd, maar ook op één na versla gen. De sponsorende druivesuiker heeft wat ons betreft z'n nut nu al afdoende bewezen. 1984 (3) •Het feit dat Wij van Hutspo(r)t Bettine boven aan onze lijst heb ben gezet, impliceert dat deze zo begeerde plek niet door anderen kan worden bezet. Niet door El- 'mex, bijvoorbeeld. De Leidse basketbalclub, ooit onder de naam van Bona Stars opgestart, als BS Leiden en Mercasol in de marge verder gegaan en als Par ker successen boekend. Die club dus. Ondanks aansprekende plannen redde de vereniging die indertijd na een jaar zo suc cesvol werd gesaneerd het op nieuw niet. Uitgerekend in de Vijf Meihal pakte Den Bosch de zoveelste landstitel op rij. Tot groot verdriet van de Leidse E- side, die het overigens op zich wel kon waarderen dat bijna ge boren Leidenaar Mitchell Plaat uitgerekend in de Vijf Meihal en met de kampioensbeker in han den afscheid nam van het natio nale basketbalgebeuren. In diezelfde Leidse sporthal (ook regelmatig als 5-5-hal aangeduid) speelde ook het laatste deel van het „drama Fides Pacta" zich af. De ondanks alles zo verdienste lijk op het hoogste korfbalniveau debuterende fusieclub trad in het allesbeslissende duel met Ons Ei bernest niet in de sterkste opstel ling aan. Een aantal spelers had, ten koste van coach Gerard Bos, een grapje gemaakt en rechtlijni ge Bos nam dat niet. Patricia Gottmer, Wilma Neuteboom en Ronald van der Velden mochten niet meespelen. Het vrijwel di recte gevolg: verlies tegen de Ei bers (10-13) en degradatie. Het vorig zaalseizoen dus zo overtui gend het bos ingestuurde Fides doet nu weer hevige pogingen terug te komen. Zonder Bos, want die werd daar op zijn beurt ingestuurd, maar dit terzijde. 1985 Een nieuw jaar begint altijd met goede voornemens. In sportieve kringen worden die al snel ver taald in (nog) betere prestaties. Een nobel streven natuurlijk, maar als wijze raad voor 1985 én goed voornemen voor het nieu we jaar willen we graag een ci taat van Dick van der Maal mee geven. Van der Maal. onder an dere bestuurslid van de Landelij ke Belangenvereniging Ama teurvoetbal: „Een vereniging hoeft niet slecht te draaien als het eerste maar vierde klasse speelt... ALIV 'de l' deo aant, Op zestii van [ge 'S ter b bove noot ki k1 Vale Het duurde twintig jaar. Maar dankzij dit team mag DOSR zich dan toch weer derdeklasser noemen.. 1984 (7) ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 PAGINA 10 Unicum was ook in 1984 de meest succesvolle ten nisvereniging in de Leidse regio. Frans Grimbergen kreeg er dorst van... Zomersport tennis kende afgelo pen seizoen opnieuw in Unicum het vlaggeschip. Er werd al op niveau getennist aan de Haar lemmerweg, en er werden ook nog eens kampioenschappen ge boekt. Het feit dat Unicum één en de reserves van die club er niet in slaagden de promotie wedstrijden winnend te beslui ten, deed aan het sterke seizoen weinig af. Daarbij pakten de he ren van Unicum het landskam pioenschap nog maar eens. Be halve dat al enigszins bedaagde .herenteam van Unicum, deed ook de „Leidse" jeugd het opval- Bettine Vriesekoop bereikte de wereldtop. LC-sportvrouw van het jaar 1984... 1984 (4) Werd er dan niet gevoetbald, vo rig jaar? We horen het u, waarde lezer, lieve lezeres, denken. Ons antwoord: ja, er werd gevoet bald. En, even los van wat Hut- spo(r)teriaanse familiebanden, vooral in Rijnsburg werd dat heel aardig gedaan. Twaalf over winningen op rij, het was in de zaterdagse eerste klasse nog niet vertoond. Met Katwijkse Huug als gangmaker en Leidse Arie als stuurman, werd vervolgens een poging gewaagd ook het zater dagkampioenschap van Neder land te veroveren. Officieel luk te dat niet, officieus wel. Na de complete sessie met de drie zon dagse titelhouders mocht Rijns- burgse Boys (en niet IJsselmeer- vogels) zich in de strijd om de al gemene amateurtitel de best ge klasseerde zaterdagploeg noe men. KRV treurt na een treffer van Leiden. De Morsch-bewoners haalden de „grote KNVB" echter weer niet... camera" èn Mart Smeets hun landelijke bekendheid aan. De vooraf, niet eens ten onrechte sterk bekritiseerde, Leidse keu zeheer Freek Filippo kon zijn lol niet op, al meende hij wel dat het voor Nederland een „schan dalige" nederlaag was. En wat Brabantse Kees betreft: voor hem was het echt het begin van het absolute einde. Zich insi ders noemende betweters mogen dan beweren dat de thuisneder laag tegen de Hongaren door slaggevend was, zonder dat Lis- sese gebeuren was het nooit zo ver gekomen... Rechts: Mitchell Plaat veroverde met Den Bosch de landstitel basketbal. Het werd een passend afscheid in de Leidse Vijf Meihal... Landelijke bekendheid voor Arie van Dijk en Nico Oosterlee. Dankzij Mart Smeets en de Lissese camera... Werd er dan alleen maar in Rijnsburg gevoetbald? Opnieuw horen we gemor van onze ach terban. Neen dus, ook elders werd gespeeld, werden prestaties neergezet. In Roelofarendsveen, bijvoorbeeld. Twintig jaar nadat voor het laatst in de derde klasse was geacteerd, promoveerde „DOS" weer uit de vierde klasse. Een prestatie die er mocht zijn, zoals ook de kampioenschappen van UVS, ARC, de Voorschoten- se SV en het Alkemadese Alk- mania (de dames dan) en natuur lijk al die reserveteams er moch ten zijn. Ook Unitas Leiden veroverde nog een kampioenschap. Na 52 jaar trok Cor Sip de club uit de afdeling, waarna de club zonder Sip doorging, omdat de leden (ja wel, de leden...) het vreemd von den dat de penningmeester niet aan de centjes kon komen. Overigens was er op afdelingsni veau ook nogal wat te beleven, in het Leidse. VNA, Oranje Groen en Leidse Boys: na ander half jaar ploeteren van de diver se besturen zou het eindelijk zo ver komen, de lang verbeide fu sie („die doet de kade weer le ven was bijna daar. Afdelings administrateur Cor van Steijn onderhield reeds contacten met Gouda en Den Haag omdat er te weinig clubjes in de zondagse eerste klasse zouden overblijven, op het moment dat de leden van de drie Boshuizerkadeclubs be sloten dat er geen fusie zou ko men. Even later werd ook nog eens duidelijk dat „Leiden"geen inmenging van buitenaf wenste en was de cirkel gesloten. Er zou gewoon worden doorge modderd... ook nadrukkelijk aanwezig bij de afdaling. Van Belkum, die met Oranje het Olympisch debê- cle nog meemaakte, stoeide wat met een Veenendaalse bloembak en moest vervolgens een tijdje vanaf de kant toekijken. De Zijl/LGB kon het seizoen dus wel vergeten. Ook deze jaargang zal derhalve weer door AZC worden beheerst. Wat met Geurtsen lukte, zal ook met Góor wel gaan. Knap natuurlijk, alweer een kampioenschap:, maar wat wordt het eentonig... Zo'n landskampioenschap zit er voor Karma Lions nog niet in. De aan de Leidse Vondellaan ijs hockeyende leeuwen doen ech ter wel hun best zo snel mogelijk in de hoogste klasse te geraken. Positief dus, hoewel van het oor spronkelijke plan van vice-voor zitter Cees den Haan (een twee de divisieteam van A-junioren, eventueel aangevuld met wat oudere spelers) niet zoveel te recht is gekomen. Ruud Bakker (45 jaar), Wim Constant (38), Jan van der Horst (36), Theo Dietz (32): ze zullen ongetwijfeld wel eens A-junior zijn geweest. Maar kunnen daar hoe jeugdig van uiterlijk dan ook op dit mo ment toch niet meer voor door gaan... lend goed. Districtstrainer Peter Klein plukte, met de clubs, na tuurlijk, enige goed smakende vruchten; het doelgerichte, har de werken was niet voor niets geweest. Jan Siemerink en Kees Jan Schuilenburg: jeugdige ta lenten die landelijke bekendheid genieten. Terwijl ook de nationa le doorbraak van de tegenwoor dig in het Haagse acterende In- gel ise Driehuis niet ongemerkt voorbij ging. De finales van het Leidse Cou rant tenniscircuit kenden een minder sterke deelname dan de eerdere editie. Toch werd er op 2 september op tennispark Room burg geanimeerd om de prijzen gespeeld. Inge van der Loo, Ivar de Jong, Jacquelien Paauw, Jan Siemerink, Yvonne Hoogeveen en Harry van der Berg mogen zich een jaar titelhouder noe men. Cock van der Hulst is overigens nog altijd voorzitter van de Leid se wielervereniging Swift. Het zag er even naar uit dat Van der Hulst (al dan niet vrijwillig) de voorzittersstoel zou ruimen, maar hij redde het op karakter. Met 58-31 werd mede-kandidaat Cees Valentijn geklopt, waarmee de oprichting van een Leidse gastrennersveremging een feit werd. Rijnsburgse Boys kende een wel heel succesvol 1984. Hier wordt een van de vele treffers van Huug Aandewiel bejubeld... Fides Pacta hield het slechts een seizoen uit in de hoofdklasse. De inspanningen van Nico Pikaar ten spijt... De fusie tussen Leidse Boys, VNA en Oranje Groen vond toch geen doorgang. Gewoon maar „doormodderen" dus... Oh ja, de vereniging Leiden slaagde er in de zaterdagse afde ling (opnieuw) niet in de grote KNVB te bereiken. De gezonde basis om, in de nabije toekomst, wél blijvend te promoveren, ont breekt in de Morsch echter niet. 1984 (5) Ja maar, werd er dan niet echt gevoetbald, vorig jaar? Een op stand dreigt, we kunnen er echt niet meer om heen. Lisse. Het Ter Specke-complex van de FC aldaar. Leiden - Nederland 2-1. Rijvers had besloten dat Oranje voor het oefentreffen met Dene marken wel een keertje de „pro vincie" in kon gaan. Toch werd er niet in de Noordoostpolder, of in Eindhoven gespeeld, maar mocht een Leidse selectie in Lis- se als tegenstander fungeren. Dat moest kunnen. Het werd ook een schitterende voetbalavond. Nico Oosterlee en Arie van Dijk dan ken er, mede namens de nauwe lijks verdekt opgestelde „Lissese Ook De Zijl/LGB sloeg dit jaar aan het modderen. De vereni ging, die naar aanleiding van het in 1983 gepresteerde, nog werd uitgeroepen tot Leids sportclub van het jaar, zakte wel heel ver weg. En, zoals Stan van Belkum de Leidenaars voorging in de be klimming naar de top, zo was hij

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10