VS houden vast aan Star-Wars-programma m- n* Sokolov volgt Oestinov op Sharon vecht in New York voor reputatie van Israël ïhrikbewind in pelgisch bejaardenhuis ONDANKS KRITIEK BONDGENOTEN Udenhout bezorgd Iver niet-hervatting Intwikkelingshulp fxplosie in Tiflis maakt ientallen slachtoffers Oppositie wordt nooit gelegaliseerd CetdócSoiwmit MAANDAG 24 DECEMBER 1984 PAGINA 7 USSEt Op moederdag was het feest in het bejaardenhuis Carpe m in het Belgische Deurne. Toen werd er vijf pond vlees klaarge- jakt voor het diner van de tachtig bejaarde bewoners. Op andere Ten moesten ze het met brood doen. met glazige aardappelen of met fp, waar het personeel met regelmaat dode muizen uitviste. Wie ero- i klaagde ging naar kamer acht op de eerste verdieping die speciaal Vemd was voor demente of 'lastige' oudjes en moest er soms weken }ven. Meestal zaten in kamer acht een tiental bejaarden bijeen en ze »sten hun behoeften doen op één toiletstoel, die een keer per dag >egd werd. Het personeel durfde geen mond open te doen, omdat .•cteur Charles Wilten (64) en moeder-overste een waar schrikbe- d voerden. Pas het afgelopen weekeinde kwamen de verhalen los, lat de directeur gearresteerd was op verdenking van valsheid in Ichrifte. Een werkgroep uit het personeel zal deze week officieel te- I de directeur en moeder-overste een klacht indienen bij de recht- t in Antwerpen. Zoeken naar mijnwerkers gestaakt ORANGEVILLE Reddingsploe gen hebben gistermorgen na het vinden van nog zeven slachtoffers van een mijnbrand in Orangeville (Utah) het zoeken naar de resteren de zeven vermisten gestaakt. Men is ervan overtuigd dat de vermisten niet meer in leven zijn. Redding- ploegen hebben tot nu toe 20 slachtoffers van de mijnbrand in Orangeville geborgen. De brand brak woensdag uit terwijl mijnwer kers een poging deden het wereld record kolen delven te verbeteren. Union Carbide mag niet meer produceren in Bhopal NEW DELHI De premier van de Indische deel staat Madhya Pradesh, Arjun Singh, heeft geweigerd het Amerikaanse chemieconcern Union Carbide een nieuwe vergunning te geven voor de produktie van pesticiden in de stad Bhopal. Dit betekent dat de che mische fabriek in Bhopal volgend jaar niet kan gaan draaien. Begin december ontsnapte uit deze fabriek een wolk van het giftige Methyl-isocyanaat, die aan ongeveer 2500 mensen het leven kostte. Na de giframp heeft de fabriek alleen tijdelijk de produktie hervat voor het neutraliseren van het gif tige gas dat nog in de installaties aanwezig was. Ope ratie Vertrouwen, zoals de verwerkingsoperatie was gedoopt, duurde twee dagen langer dan was voorzien omdat er zich veel meer gif in de tanks bevond. Door de beslissing van de Indische autoriteiten komen achthonderd werknemers zonder baan te zitten. lintoff treedt als premier lalta LETTA De premier van "jta, Dom Mintoff, heeft za- Bagavond officieel zijn af- [len aangekondigd. Tot zijn iolger is benoemd zijn be- jermeling en voorzitter van socialistische partij, Carme- feonnici. I4 ontslag van Mintoff hij p sinds '71 aan de macht I al maanden verwacht in (band met de door Mintoff ketende schoolstrijd op het §nd. In feite heeft het con- met de sterke Maltese ■ns-katholieke kerk een i gemaakt aan het premier jap van Mintoff. Hij leed lipbreuk op het verzet van kerk tegen een besluit van ering dat op alle scho- 1 die van de kerk, gra- ionderwijs dient te worden pven. De kerk meent dat ze p dit niet kan veroorloven. Iitoff 'heeft het een groot 1 van zijn veertigjarige po ke loopbaan zwaar aan de c gehad met de kerk. Van tot 1968 werden hij en 1 socialistische partij in de gedaan. In '71 werd hij 'kozen als eerste minister, [geen hij sindsdien is gehie lde jaren zeventig maakte ïitoff veel werk van een Itrale buitenlandse politiek. Ivroegere Britse kroonkolo- 1 maakte hij in 1974 tot een lubliek. Hij knoopte nauwe Iden aan met China, 'Libië, Besië en Algerije en verwij de het NAVO-hoofdkwar- de Middelandse Zee het eiland. Zijn opleiding leg hij onder meer in Enge- i waar hij kennis maakte het socialisme. WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan en de Britse pre mier Thatcher hebben een gesloten front inzake het "star wars"-program willen tonen voor de ont moeting van de ministers Shultz en Gromyko begin volgend jaar in Genève. Maar in feite zijn de me ningsverschillen tussen Washington en zijn Euro pese partners overeind ge bleven, zo meenden giste ren waarnemers in Was hington na het vertrek van mevrouw Thatcher uit Washington. Thatcher heeft geprobeerd een middenpositie in te nemen door zich volledig akkoord te verklaren met uitvoering van het onderzoekprogram voor een defensiesysteem in de ruimte. Maar alvorens een dergelijk defensiesysteem daadwerkelijk in de ruimte wordt geïnstalleerd zouden President Reagan had kennelijk veel plezier toen hij zaterdag met zijn gast mevrouw Thatcher op het buitenverblijf Camp Da vid een ritje maakte in een electrisch aangedreven karretje. onderhandelingen met de Sov- indruk willen vermijden dat jet-Unie gevoerd moeten wor- Moskou een wig zou kunnen den. Thatcher heeft vooral de drijven tussen de Verenigde Staten en hun Europese bond genoten. Het Kremlin vreest dat Reagans "star wars" pro gram de Sovjetunie op giganti sche kosten zal kunnen jagen, als Moskou zich wil voorzien van een soortgelijk afweersys teem. Alleen al voor het on derzoek naar de mogelijkhe den van zo'n afweersysteem willen de Amerikanen 26 mil jard dollar uittrekken. De Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinberger zei dat Reagan niet bereid is af te zien van de ontwikkeling en vervolgens de eventuele stationering van dit afweersys teem in de ruimte. Daarmee ging hij in tegen speculaties dat Reagan het star wars-plan vooral zou willen gebruiken als wisselgeld in de onderhan delingen met de Sovjet-Unie. Reagan vindt wel dat dit plan ter discussie kan staan in de onderhandelingen met de Rus sen, maar hij wil het niet we- g-onderhandelen. "Het biedt teveel hoop. Het is het enige dat enige werkelijke hoop aan de wereld biedt, en dat zullen we niet opgeven". JRAMARIBO DEN HAAG De implicaties van standpunt van de Nederlandse regering over het lor de Surinaamse regering aanvaarde democratise- Igsplan zijn zeer ernstig. Dat heeft de Surinaamse pmier Udenhout verklaard tegenover het Surinaam- |dagblad „De Ware Tijd". Udenhout reageerde daar- op de verklaring van het ministerie van buiten- |dse zaken in Den Haag dat het Surinaamse demo- ptiseringsplan onvoldoende is en dat op basis ervan i ontwikkelingssamenwerking niet kan worden her- lenhout hield in zijn reactie de mogelijkheid open dat Den pg het democratiseringsvoorstel „verkeerd heeft gelezen". Jaar als men het wel goed heeft gelezen dan zijn de implicaties rtr ernstig", aldus Udenhout, die hier niet verder op in wilde in. Inmiddels heeft een deel van de werkgevers het militair tag laten weten niet deel te nemen in een te vormen nationale lemblée noch in de nieuwe regering die de per 1 januari aftre- tide regering-Udenhout 'moet vervangen. De vakbonden gin- ji wel akkoord. De assemblee moet 1 januari haar werk begin- jj*"*Njp- De militairen overheersen erin. Inmiddels is er ook een in- w7uut voor mensenrechten opgericht door de militairen. DSKOU Zeker 100 mensen zijn gedood of ernstig ge- k >nd toen een lekkage in een gasleiding een explosie ver- ^^riaakte jn een flatgebouw van acht verdiepingen in het HHitrum van de Russische stad Tiflis, zo heeft een journalist The Guardian van een ooggetuige vernomen. ^Hgelopen week bracht hij een bezoek aan de hoofdstad van HBBorgië, waar een ooggetuige hem had verteld dat de enor- ""fc explosie zich om 7 uur 's ochtends op 2 december voor- cd. De ooggetuige, die anoniem wilde blijven, zei dat het pouw eruit zag "alsof er met een gigantische bijl in het Idden op in was gehakt." De man vertelde dat hij reddings- jl erkers zeker 100 doden of ernstig gewonden had zien weg- lagen en dat er nog steeds lijken werden gevonden. Leden van het Politburo brengen de laatste eer aan Dmitri Oesti- nov. V.r.n.l. president Konstantin Tsjernenko, premier Nikolai Ti- chonov, Mikhail Gorbatsjov en minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko. MOSKOU De nieuwe Sovjetminister van defen sie, maarschalk Sergej So kolov, blijkt in tegenstel ling tot Oestinov een be roepsmilitair. Uit het feit dat hij reeds zaterdag werd benoemd maakt men op dat hij reeds lang als opvolger was aangewe zen van de donderdag overleden Oestinov. Wes terse militaire deskundi gen hadden gegokt op Grigori Romanov, lid van het Politburo, het leiden de orgaan in de Sovjet- Unie. De Sovjettop bewees zaterdag de laatste eer aan Oestinov. Oestinov was een burger en lid van het politburo toen hij in 1976 tot minister van defen sie werd benoemd. Hij werd zo een van de machtigste figuren binnen het politburo, het lei dende orgaan in de Sovjetunie. Dat kan van Sokolov niet ge zegd worden. Sokolov was een van de drie eerste-vice-minis- ters van defensie sinds 1967. Veel langer dan de andere twee, maarschalk Viktor Koe- likov (tevens opperbevelheb ber van de troepen van het Warschaupact) en maarschalk Sergej Achromejev. Volgens westerse diplomaten in Mos- Maarschalk Sokolov kou is de ster van Sokolov sindsdien niet verder gestegen. Het ontbrak hem aan een par tijachtergrond en daarom wordt niet verwacht dat hij zal proberen zijn positie te ver sterken. Hij toont geen ambi ties in die richting, zo werd gezegd. Volgens de zegslieden houdt dat vooral verband met zijn leeftijd. Sokolov is 73. Hij wordt beschouwd als een be schermeling van wijlen Leo nid Brezjnjev en als zodanig een lid van de oude garde, met aan het hoofd de huidige par tijleider en president Konstan tin Tsjernenko. W/A4* STÊVEWHAGEW ERÖ 2 (op ar m2 Izenh B. Dl 323a Zes doden bij aanslag in Druzendorp BEIROET De bomaanslag die vrijdag werd gepleegd in een door Druzen bewoond dorp ten oosten van Beiroet heeft aan zes mensen het le ven gekost. Aanvankelijk werd aangenomen dat er meer mensen waren overleden. Der tig personen raakten gewond, onder wie negentien kinderen. In het onder Syrisch toezicht staande dorp Ras Al-Metn ont- filofte vrijdag een explosieve ading in een auto. Het staat niet vast wie voor de aanslag verantwoordelijk is. TEL AVIV Wie denkt dat Israël alleen in Liba non bij oorlogshandelin gen is betrokken heeft het mis. Er ligt een tweede belangrijk front in het duizenden kilometer van Jeruzalem verwijderde New York. Daar vechten de staat Israël en het jood se volk een verbeten strijd tegen anti-semitische ele menten. Zo tenminste ziet „koning Arik Sharon" zijn proces tegen het Ameri kaanse weekblad Time. Maar de Israëlische rege ring vindt, dat Sharon al leen zichzelf vertegen woordigt. Het proces in New York heeft een hevi ge discussie opgeroepen aan het thuisfront, met als ingrediënten de eer en goede naam van Israël, het afwezigheidsverlof voor ministers, en een niet geringe onkostenvergoe- ding. Sharon vindt dat eigenlijk niet hij, maar de staat Israël Time had moeten aanklagen. Hij wijst erop dat premier Mena- chem Begin twee jaar geleden het gewraakte artikel publie kelijk hekelde. Maar de rege ring had duidelijk geen zin in het openbaar maken van ge heime documenten, en vrees de, naar nu blijkt terecht, dat in de loop van het proces al lerlei onverkwikkelijkheden uit de Libanese oorlog zouden worden opgerakeld. Kortom: dat het imago van Israël er niet beter op zou worden. Het verhaal waar het om gaat is indertijd geschreven door een Israëlische Time-mede- werker, David Halevy. Onder de kop „Het oordeel luidt schuldig" bevat het de aantij ging dat Sharon eind 1982 de Falangisten in Libanon heeft aangemoedigd wraak te ne men voor de moord op hun leider, Bashir Gemayef, met een aanval op Palestijnse kam pen. Volgens Halevy blijkt een en ander uit het verslag van een gesprek van Sharon met Falangistische leiders, vlak voor de bloedige gebeurtenis sen in de kampen Sabra en Chatila. Het verslag zou zijn te vinden in een geheime bijlage van het openbare rapport-Ka- hane, dat vorig jaar is uitge bracht over de Israëlische kant van de zaak. Halevy heeft het niet zelf gelezen, maar de in houd zou hem zijn meegedeeld door „betrouwbare militaire bronnen". De Israëlische regering is be reid rechter Kahane een ver klaring te laten afleggen, maar ze wil niet dat de advocaten van Sharon en Time het ge heime document bestuderen. De juridische medewerkers van Sharon klagen daarom dat de Israëlische regering weigert mee te werken aan de verde diging van één van haar eigen ministers. En de advocaten van Time klagen op hun beurt dat zij niet in staat worden ge steld Israëlische militairen en regeringsvertegenwoordigers onder ede te horen. Maar de regering verkeert in een moeilijk parket. De wet laat niet toe dat ze het betref fende document ter inzage geeft. Dat is extra pijnlijk om dat er redenen zijn aan te ne men. dat het stuk niet de pas sage bevat waarop Halevy zijn beschuldiging heeft gebaseerd. Opschorting Israël teruggekeerd, omdat het proces wegens de Kerstdagen is opgeschort. Verwacht wordt dat hij de komende week alles in het werk zal stellen om de Israëlische overheid te bewe gen zijn en Times' advocaten alsnog inzage te geven. Als hij zijn doel bereikt, kan hij op 2 januari met meer ver trouwen naar New York te rugvliegen. Want dat hij het proces zal winnen, staat lang niet vast. Zijn advocaten zul len moeten aantonen, dat het Time erom was te doen de eer en goede naam van de Israëli sche minister aan te tasten. En totnutoe heeft de verdediging voortdurend getracht aan te tonen, dat er van eer en goede naam al lang niet meer ge sproken kan worden in relatie tot de figuur van Sharon. Ti- me's juridische medewerkers rakelden het ene na het ande re schandaal uit de militaire carrière van de minister op. Ze konden daarbij te kust en te keur citeren uit de Sharon kri tisch gezinde Israëlische pers. De aanvallen van Sharons ad vocaten richtten zich op blun ders in het journalistieke ver leden van Halevy, in wie Time ten onrechte vertrouwen zou hebben gesteld. Al met al heeft Sharon nog steeds niet kunnen functione ren als minister van Handel en Industrie in het kabinet van premier Simon Peres. Zijn verblijf in Amerika kost de staat volgens berichten in de Israëlische pers zo'n 1000 dol lar per dag. Want het mag dan gaan om een privé-proces, Sharon is niet te beroerd zijn hotel- en verblijfkosten te de clareren ten laste van zijn de partement. Afgezien daarvan wordt zijn niet geringe salaris gewoon doorbetaald. „Arik, koning van Israël", zo als zijn bewonderaars hem graag noemen, heeft met zijn gevolg zijn intrek genomen in het luxueuze Park Lane Hotel, raison van 700 dollar per dag. Journalisten die daar in negatieve bewoordingen mel ding van maakten, zijn vol gens Sharon kleinburgerlijk in hun denken. Het gaat immers om een grote zaak en de kos ten voor de processen zelf zul len niet ten laste komen van de Israëlische belastingbeta lers, zo kondigde hij aan. Niet dat Sharon van plan is die zelf te betalen. Daarvoor is door een paar rijke Amerikanen al een fonds gesticht. En. over een fonds gesproken. Sharon weet ook al wat hij gaat doen met de vijftig miljoen dollar, die hij van Time heeft geëist. Verdelen onder het Israëlische volk misschien, dat immers zijn verblijfkosten betaalt? Nee, zegt Sharon, „iedere cent zal gaan naar de vorming van een anti-smaadfonds om de joodse volk en de staat Israël te beschermen tegen belaste ring door Time of andere pu- blikaties in de toekomst". Warme maaltijd Sharon's echtgenote Lily, die altijd meereist met haar Arik, lijkt wel wat verlegen met de situatie. Ze vertrouwde het dagblad Ma'ariv toe, dat ze, om de kosten te drukken, wel eens een warme maaltijd be reidt in het bij hun suite beho rende keukentje. De verslag gever van The Jerusalem Post, die de minister kwam inter viewen, stelde met eigen ogen vast dat Lily in de kamer kof fie maakte op een electrisch plaatje. Zo draagt ieder op zijn eigen wijze zijn steentje bij aan de verdediging van de staat Is raël. Kan een minister van Handel en Industrie zomaar maanden lang het land uit in een perio de van economische crisis? Een pijnlijke vraag tot premier Simon Peres. Er is geen sprake van dat hij Sharon uit het ka binet kan verwijderen, al wil hij dat zonder twijfel nog zo graag. Wie aan Sharon komt, komt aan de Likoed, en dat kan Peres zich niet veroorlo ven. Daarom doet hij er liever het zwijgen toe. Om irritatie met de Likoed te voorkomen, staat de premier niet toe dat er binnen net kabinet over de zaak Sharon wordt gesproken. Zijn afwezigheid uit Israël zit Sharon zelf niet bepaald dwars. „Het is een feit dat er nu al meer dan drie maanden geen minister van Binnen landse Zaken in Israël is", zegt hij in een interview met The Jerusalem Post. „Maakt ie mand zich daar druk over? Er zijn wel eens tijden geweest dat Israël het moest doen zon der minister van Landbouw, of een minister van Onderwijs, voor langer dan drie maanden. Maakten de mensen zich toen zorgen? Laten we dus asje blieft niet hypocriet doen". Wat gaat er gebeuren als Sha ron zijn zaak tegen Time ver liest? De geschiedenis laat zien dat de omstreden oud-generaal een meester in het verkopen van verlies als een daverende overwinning. De campagne lijkt al begonnen. „Israël heeft in de loop van het proces al behoorlijk terreinwinst ge boekt op het terrein van pu blic relations", pocht Sharon in een interview. „Israël heeft in jaren niet zoveel aandacht en publiciteit gehad als nu met dit proces, en dat is grote winst". Tot die publiciteit behoort ook een door Sharon zelf geschre ven artikel in The New York Times van 16 december. ..Sha ron, donder op, zeggen ze. Maar ik ga niet'luidt de wei nig subtiele kop De ex-gene raal schrijft in het stuk dat het veel moeilijker is in de Vere nigde Staten een proces we- fens smaad te winnen, dan in sraël. Maar hij blijft van me- ben hier gekomen", aldus Sha ron, „omdat dit het juiste fo rum was, hoeveel moeilijker het hier ook is bewijs te leve ren. Dit is de plaats waar Time zetelt, hier is de smaad gepu bliceerd. Ik ben een oude sol daat. Ik ga naar het front. Ik zoek de actie op. De actie is in New York Ik heb het hier naar mijn zin. Ik donder niet op". AD BLOEMENDAL Vader afwezig „Opnieuw „v tAO Kerstmis w zonder je vader" laat deze Argentijnse moeder weten die met haar kinderen dit weekeinde meeliep in een demon stratieve tocht waarin opnieuw opheldering werd verlangd over de vermisten in de smerige oorlog ten tijde van het generaais- bewind. JARUZELSKI: WARSCHAU De Poolse partijleider, generaal Wojciech Jaruzelski, heeft zaterdag aan het einde van een tweedaagse zitting van het centraal comité van de Poolse communistische partij verklaard dat de opposi tie in het land nooit zal wor den gelegaliseerd De Poolse machthebber heeft het cen traal comité ook ingelicht over het onderzoek naar de moord door veiligheidsbeambten op de priester Jerzy Popieluszko. De afgekondigde maatregelen betekenen volgens waarne mers dat de communistische partij haar controle over poli tie en veiligheidsdiensten ver sterkt. Binnen het ministerie van binnenlandse zaken zal een ..speciaal controle-orgaan" Uorden ingesteld

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7