naar Ruiten vernield CeidóeSomatit Rijnsburger besteelt overvaller Nader onderzoek Zoeterwoude liep uit voor kerstconcert Sint Jan in Schutterwei n -S*SIJTHOFF PERS taten i jaar Dtaal vier ijftigh frouw i ond lervai leling LEIDEN/ REGIO Spelend kind: kamer in brand ALPHEN AAN DEN RIJN De huiskamer van een woning aan de Hooftstraat is gisteren in brand geraakt nadat vol gens de politie een 13-jarig kind met een kaars had zitten spelen. Doordat de kamer was afgesloten bleef de schade beperkt tot die ruimte. De brandweer had het vuur snel bedwon gen. Het kind raakte niet gewond. Wel zijn diverse voorwerpen in de kamer gesmolten en is er veel rook- en waterschade op getreden. NOORDWIJK Op diverse plaat sen in Noordwijk zijn het afgelopen weekeinde winkelruiten vernield. Het eerste geval deed zich in de nacht van vrijdag op zaterdag voor aan de IJmuiderstraat. Omwonen den hebben wel gerinkel gehoord, maar niemand gezien. Een ruit van een leegstaande sportwinkel aan de Hoofdstraat sneuvelde in de nacht van zaterdag op zondag en gister avond moest ook een van de ramen van een daartegenover gelegen ijs- zaak eraan geloven. De politie heeft geen spoor of motief van de dader(s) kunnen vinden. RIJNSBURG Een gewapende overval op een 21-jarige Rijnsburgse bloemist is zaterdagavond mislukt, dankzij kor daat optreden van een familielid van de bloemist. Deze werd rond acht uur voor zijn woning in Rijnsburg onder bedreiging met een vuurwapen gedwongen de dagop brengst van zijn winkel af te geven. Een familielid griste op zijn beurt weer de plastic zak met het geld uit de handen van de overvaller. Deze schrok daar zo van, dat hij op de vlucht is geslagen. De overvaller droeg een bivakmuts en was daardoor onherkenbaar. De politie heeft na het gebeu ren in de bosjes langs de Vinken weg in Riinsburg een zwar te Yamaha-motorfiets gevonden, die bleek te zijn gestolen. Mensen die zaterdagavond omstreeks acht uur verdachte personen hebben gezien in de omgeving van de Noordwij- kerweg en Vinkenweg, worden verzocht contact op te ne men met de rijkspolitie in Rijnsburg, 01718-22634 of 29300. Verkeer anders bij Blokhuis Lisse LISSE Ter bescherming van voetgangers wordt binnenkort de verkeerssituatie bij het winkel centrum Blokhuis in Lisse veran derd. Het straatje dat het Meeren Houtplein met de Koninginne weg in Blokhuis verbindt, wordt gesloten voor alle verkeer met uitzondering van voetgangers en fietsers. Gebleken is namelijk, dat de voetgangers die in het winkelcentrum wandelon en deze verbindingsweg oversteken, meer en meer de kans lopen om ver gereden te worden. Overi gens zal bevoorradingsverkeer voor de winkels wel worden toe gestaan. MAANDAG 24 DECEMBER 1984 PAGfjNEI Rijnlands Lyceum in de weer voor Brazilië riiljoe ade b beeld in stand te houden. Met een glimlach constateert hij: „De krant bouwt dat image op en ik leef daarnaar, doe u een genoegen. Ik voorzie in uw behoefte. Er zijn kranten die daarop inspelen. Die bel len dan op en vragen gaat Staab vanavond nog iets doen. Ze zijn dan teleurge steld als er niets gebeurt". Staab, snel maar bedacht zaam formulerend over een van die keren dat hij wèl door het lint ging: „Zo'n uit val komt voort uit teleurstel ling. Zoals indertijd met de afslanking van de beroeps brandweer. Iedereen vond dat dat moest gebeuren en dan ben ik teleurgesteld als na besprekingen in commis sies èn met de fractievoorzit ters een verhaaltje wordt voorgelezen wat precies het zelfde was als dat in de com missies. Mijn kritiek daarop spitst zich dan toe in de op merking: „Zit nou niet naar die pers te lachen, maar kijkt u even naar mij". Dat komt dan even hard aan en dat vinden de kranten interes sant", aldus Staab. De frictie die een dergelijk optreden tot gevolg had, vond hij minder aangenaam, maar nam hij voor lief. „Je moet ergens ingrijpen, net als een leraar in een klas. Mijn leermeester Thomassen (oud burgemeester van Rotter dam) heeft eens gezegd dat als je moet kiezen tussen ru zie op korte termijn en een verziekte toestand op lange termijn, je beter voor het eer ste kan kiezen. Hoewel ik niet van ruzie hou en het ook hoogst vermoeiend vind, ik kan er 's avonds toch al niet van slapen: op de lange duur blijkt meestal wel dat je er verstandig aan gedaan hebt". Circusdirecteur Staab beschouwde het meest al zelf ook niet zozeer als ru zie, maar meer als een streng optreden, vanuit wat vader lijke gevoelens. Ook tegen de kwalificatie autoritair maakt hij desgevraagd geen be zwaar. Tenslotte is de burge meester een autoriteit. Staab: „Er zijn hele volksstammen, die vinden dat een autoriteit geen autoriteit meer mag zijn. Daar gaat in feite de dis cussie over. Maar laten we eerlijk zijn, er moet ergens iemand zijn die op zijn zachtst gezegd de boel coördi neert, die een beetje als ver keersagent optreedt. Een de mocratie zonder gezag is ten dode opgeschreven". Hij vergelijkt zijn werk als burgemeester wel eens met dat van een circusdirecteur. „Ik zeg wel eens, ik ben di recteur van een circus met zeven pistes - plotseling zie ie dan een van de optredende dieren over de rand heen- springen, die moet dan weer teruggeroepen worden, en als je dat niet snel doet eet ie een ander dier op en is er onrust in de tent. Je moet ze duide lijk maken dat er een leider is". Karei Staab had al een hele carrière achter de rug toen hij in 1971 de functie van burgemeester op zich nam.' Hij was directeur van het scheepvaartbedrijf Hudig en Pieters en als alles normaal was verlopen, had hij rond deze tijd in een dergelijke functie afscheid genomen. De scheepvaartwereld was in die jaren echter even woelig en onberekenbaar als de zee zelf. Fusies, faillissementen, of zoals Staab zegt: „Ik zat in een veranderende wereld". Het waren anderen die hem de politiek in haalden. Hij werd lid van de VVD, lid Van Provinciale Staten, waarnemend voorzitter van de VVD-afdeling Rotterdam en nog later fractieleider van de VVD-fractie in de Rotter damse gemeenteraad. „Op een gegeven moment wérd gezegd: Geertsema gaat weg, is dat niets voor jou. Ik heb niet gesolliciteerd, maar dat is in de molen gekomen, en dit is er uitgerold. Ik kende Wassenaar van Duinrell en Meijendel, had er ook veel vrienden en kennissen wo nen". Staab moest één van de mar kantste figuren binnen de vaderlandse politiek opvol gen. Maakte dat het niet moeilijker voor hem? Staab: „Geertsema is in zijn soort een hele markante man, maar zo lopen er hier nog honderd rond. Dat is type rend voor Wassenaar. Daar kwam nog bij dat ik hem, al lang voor ik burgemeester werd, goed kende. Zoals zo veel vraagstukken was het niet zozeer mijn probleem, maar dat van anderen, in mijn omgeving. Zij creëerden dat probleem". Onderscheid Problemen had Staab ook niet met het feit dat er talrij ke hoogwaardigheidsbekle ders binnen zijn gemeente grenzen wonen. Wie zich er op liet voorstaan, werd vriendelijk doch gedecideerd verwezen naar de ambtena ren. „Ik sta iedereen te woord en zeg altijd: gaat u maar naar die meneer toe, die behandelt dat, ik zal hem alvast zeggen dat u eraan komt. Er is geen sprake van dat ik of naar de ene, of naar de andere kant bevoordeel. Je kunt geen onderscheid maken", aldus Staab. Hij ver volgt: „Wat wel gebeurt, is dat er mensen zijn, die zich op grond van hun maat schappelijke positie aanmati gen op je stoel te zitten. Dat risico loop je in een gemeente als Wassenaar natuurlijk aan de lopende band. Maar een burger is een burger, en ik ben de burgemeester. Een man die dat heel goed zag, was Beel. Die kwam als een van de eerste zijn opwachting maken toen ik burgemeester was geworden om me te feli citeren. Hij zei: Luister, er is er maar één burgemeester, en dat ben jij. Daar heb ik me dus ook altijd aan gehou den". Met Staab'verlaat straks ook de burgemeester-oude-stijl het raadhuis De Paauw. Een man die strak de hand hield aan regels, het niet in zijn hoofd haalde mensen te tu toyeren en zorgvuldig af stand bewaarde. Een uitster vend ras. Over dat tutoyeren zegt hij nu: „In het begin van mijn ambtstermijn waren er enkelen, die mij tutoyeerden, mensen die ik nog van vroe ger kende. Ik heb toen ge zegd, zeg, het is niet dat ik je niet aardig vind, maar ik ga je niet tutoyeren". De functie van burgemeester vraagt dan ook om die af stand, zo vindt Staab. De bur gerij wil dat, en het is ook noodzakelijk, zo blijkt uit één van zijn anecdotes. „Ik was één dag burgemeester, toen stapt hier een vrouw binnen, ik kende haar niet, heel jovi aal, geeft me gelijk een zoen, en die wilde graag een hek plaatsen over de rooilijn. Ik wist nog van niks en zei: ach, dat zal wel goed zijn. Zoiets leer je in de loop van de. ja ren wel af". De specifieke aanpak die Staab al doende lerend ont wikkelde, wordt onder meer gekenmerkt door die keer, dat studenten in de tuin van minister Ruding hun tenten opzette. „We hebben toen een overvalwagen gestuurd en in plaats van dat we daarin die studenten meenamen lieten we Ruding en één van de studenten er in plaatsnemen. ZOETERWOUDE Nog nooit was het Zoeterwoudse Muziek centrum zo vol als gisteren tijdens het kerstconcert van de Sint Jans Fanfare. Meer dan 250 belangstellenden genoten van een wervelend optreden van de fanfare en de samenzang met het koor van de Sint Jans kerk. Zelfs de kerstman was aanwezig en hij had wel een heel bijzondere verrassing. Drie muzikanten werden verrast met een gloednieuwe bes-hoorn, een cadeautje met een waarde van 11.500 gulden. De drie hoorns, door de kerstman uitgereikt aan Dorien Verha gen, Edgar Roeleven en Henk van Noort, komen in de plaats van drie oude instrumenten die hoognodig aan vervanging toe waren. Het muzikale peil van de fanfare is de laatste jaren sterk gestegen en dat stelt andere eisen aan het instrumentarium. Het accent in de komende jaren ligt dan ook vooral op vervanging en uitbreiding van de instrumenten. Over enkele maanden hoopt men twee pauken (waarde 6500 gulden) te kunnen aan schaffen. De drie hoorns konden worden gekocht dankzij de op brengst van diverse acties en een subsidie van de gemeente. Het kerstsconcert was zondag van hoog gehalte. De inbreng van het koor verhoogde de kerstsfeer nog eens extra. Eigenwerk Rijnsaterwoude in raadhuis Op de plaats waar doorgaans be stemmingsplannen hangen, prij ken nu aquarellen, borduurwerk, poppen, schilderijen, brooddeeg figuren en modelschepen. Dat is het resultaat van een initiatief van de Culturele Commissie van Rijn saterwoude, die de ingezetenen vroeg eigen werk in te zenden voor deze ongewone expositie in het raadhuis. De respons was on verwacht groot, maar voor alles is een plaatsje gevonden. De belangstelling voor de exposi tie wordt buiten al gewekt door een doorlopende diapresentatie over Rijnsaterwoude, vanaf 15 jaar geleden tot thans. In de bo venzaal van het gemeentehuis worden demonstraties houtdraai- en gegeven door de heer A. Blaa- zer. De tentoonstelling is vandaag nog tot vier uur te bezoeken en voorts Tweede Kerstdag van 14 tot 16 uur, donderdag en vrijdag van 14 tot 16 en 17 tot 19 uur en zaterdag van 14 tot 16 uur. KATWIJK Klachten van een aantal inwoners van Schutterwei hebben ertoe geleid, dat er in opdracht van B en W van Katwijk een onder zoek wordt ingesteld naar problemen met de bouw, het milieu en in civieltechnisch opzicht. De Keuringsdienst van Waren doet bovendien een grond- en luchtonderzoek. Tot het onder zoek behoren onder meer luchtmetingen bin nenshuis en het nemen van grondmonsters bui ten. Dat laatste is aan het onderzoek toegevoegd omdat gedacht wordt aan een relatie tussen de klachten en de grondwaterstand, alsmede de lucht- en bodemgesteldheid. Naar verwachting zullen de resultaten van het totale onderzoek be gin volgend jaar bekend worden. SASSENHEIM Een rommelm. een fancy fair van het Rijnlands L; in Sassenheim hebben gisteren gulden bruto. Het geld is bestemi een leef- en leergemeenschap vo< deren van de krottenwijken van Lins en omgeving in Brazilië, meenschap is 20 jaar geleden opgj door de toenmalige bisschop Kooj Lins en wordt nu voortgezet dooi eveneens uit Hillegom afkomstige Els Koop. De ongeveer duizend le gen en 65 leerkrachten van de S; heimse school verkochten voor dal ject onder meer zelfgemaakte arti] etenswaren en kerststukjes. Ver dat er na aftrek van de kostenj 13.000 gulden over blijft. illegc drijf ii in morgi verwoe ingeval liet voo itie set leveer ind br uit do oorzaa in Hille issen d in korp: en Ben Op zaterdag 12 januari, 2 februari en 23 februari verschijnt deze krant jlEI met speciale pagina's over ZOMERVAKANTIE'85 Informatie over de adverteer- mogelijkheden op deze pagina's wordt u graag verstrekt door Piet van der Reyden, telefoon 071-122244. Burgemeester Staab: „Je moet ze duidelijk maken dat er een leider is". WASSENAAR Er zijn er, die opgelucht zullen ademhalen als hij de deur van het raadhuis De Paauw voor de laatste maal achter zich dicht trekt. Er zijn er ook die zijn humoristiche aan pak, zijn eigenzinnige op treden, zullen missen. Mr. Karei Staab (64), blijft tot aan zijn afscheid per 1 februari als burge meester van Wassenaar een omstreden figuur. Een man, die bij tijd en wijle het bloed van zijn raadsleden in de aderen liet borrelen. Die op de meest onverwachte momenten als voorzitter van de gemeenteraad woedend uitviel naar hen, die zich niet zouden houden aan de ge schreven en ongeschreven regels van de raadsvergade ringen. „Voor oppositie is hier geen plaats", zei hij eens tegen een raadslid, die' be zwaren uitte tegen een raads voorstel. En degene die tij dens zo'n schrobbering ver bijsterd richting publieke tri bune keek, werd tot de orde geroepen met de opmerking „Kijkt u nu niet naar de pers, kijkt u naar mij. U zit hier voor de raad en niet voor de pers, meneer". Zo waren er talrijke incidenten, altijd on verwacht en altijd even hef- tig. Aan de andere kant toonde Staab altijd zijn humor, zijn vermogen tot relativeren. Op momenten dat het er in de raad naar zijn mening wat al te hard aan toeging, greep hij in, als een kloek over haar hennen, of in zijn eigen op vatting -als een vader over zijn kinderen. Met enkele goed opgebouwde zinnen, vol humor, brak hij de spanning en zaagde daarmee meteen de poten onder de stoel van daan van die raadsleden die meenden eindelijk eens op het scherpst van de snede te kunnen debatteren. Bij Staab ging dat niet, want als hij er gens een hekel aan had, dan was het wel aan „parlementje spelen". Nuances Burgemeester Staab - klein, een strak gezicht boven een grijs kostuum - wenst tijdens een gesprek in zijn stemmig ingerichte werkkamer in raadhuis De Paauw toch wel wat nuanceringen bij het hierboven geschetste beeld aan te brengen. Het wordt volgens hem teveel bepaald door de vele krante-artike- len, die over zijn vaak om streden optredens in de raad zijn verschenen. „Als u kijkt naar de kranten dan ontstaat de indruk dat ik constant door het lint ging. De goede momenten die er aan de lo pende band zijn geweest staan niet in de krant", aldus de burgemeester. Hij heeft zelf overigens alles gedaan om dat negatieve in zitt Foto: MILAN KONVALIN I L'L land. Die spraken af dat een d gatie de volgende dag op ,°deli dings ministerie kon kor praten. Dat vonden we beste oplossing. Anders na.» je ze er weer uit slaan, da)1 va dan weer niet democrats hoewel ze wel wat van o|s vak plantsoenen vernield haddfouwe; Ik zeg altijd, demonstra e een horen op het Binnenhof". Lijf' dan, lachend: „Er zijn land. eens hele bussen gekomen hui: het oosten des lands, die 1 t bin: den demonstreren tegen net huisjesmelker, die hier wo nderf de. We lieten ze dan al heeR een eindje lopen en dan Lijf" gon het toevallig ook altij( van regenen. Maar dat was als e mijn schuld niet. Ik kan \eem. doen, maar dat toch niet" echt 1 tot Als op het eind van het sprek nog even die oplui ting van enkele Wassena A ders over zijn aanstaar vertrek ter sprake komt, r geert Staab quasi verbaasd geschokt. „Oh ja? Dan m ten ze zich maar eens koniL melden hier. Ik ken gd mensen hier in Wassena olg die met mij gebrouille<'EB zijn. Er zullen er ongetwijf :'"er rondlopen die hopen dat <'£de ander hen de mogelijkh aan biedt dat te te doen wat minder juist vind. Als ik e( maal weg ben, gebeurt l^nai misschien nog dat ze 's nac wakker worden en denk Ik wou dat Staab maar w s de terugkwam. Maar dan is 8 te te laat". !rinë jl KOOS VAN WE deze ERE ERE b« |in Ne *1 ond ten on Jnishai |erdar Rc •zoek licht V

Leidse Courant | 1984 | | pagina 4