Het kille oog van de meester L Bollenvak freewheelend oude jaar uit IN EN OM DE KAS LA GRANDE PARADE: Kerstflora in Hillegom CUNST /iLAND EN TUINBOUW CeidócSoivicmt MAANDAG 24 DECEMBER 1984 PAGINA 137 La Grande Parade. Een impo sante en wervelende slotron- de, waarin Edy de Wilde de paradepaarden van de moder ne schilderkunst na 1940 in hun beste kleed door de ver trekken van het Stedelijk Mu seum in Amsterdam laat dra ven - het wereldvermaarde centrum voor hedendaagse beeldende kunst, waar hij als directeur ruim 21 jaar de scepter zwaaide. Met deze mammoettentoonstelling neemt De Wilde afscheid van het op relatie tot het door hem in al die jaren gevoerde expo sitie- en verzamelbeleid geen verbazing wekt. Picasso, Matisse, Braque, Lé- ^ger, Mondriaan, Miró, De Kooning, Appel, Pollock, Ba- zaine - het zijn vooral de klas sieke meesters van de moder ne schilderkunst, die De Wil de opvoert in zijn slotpleidooi voor kwaliteit. Meer dan 250 schilderijen van 40 beroemd heden passeerden de strenge selectiecriteria, waaraan De Wilde en zijn stafleden Karei Schampers, Alexander van Grevenstein en Hendrik Driessen de werken onder wierpen alvorens tot de rij der groten te worden toegela- Stedelijk Museum, Amsterdam. La ger, Mondriaan en Appel. Tot 15 bekend, en La Grande Parade bevestigt die voorkeuren nog eens, zij het in een uniek con centraat van stralende hoog tepunten en anderssoortige topstukken, afhankelijk van de intenties en ambities van de makers. Van utopie naar autonomie, zo omschreef ik naar aanlei ding van de expositie „Twin tig jaar verzamelen/Aanwin sten Stedelijk Museum Am sterdam, 1963-1984", afgelo pen zomer in het Stedelijk, de beleidsovergang, die het mu seum onder het directoraat van De Wilde heeft doorge maakt. Voor zover de tot dan toe altijd wat raadselachtige, ongrijpbare museumdirecteur dat in een begeleidend inter view, opgenomen in de ten toonstellingscatalogus, toen nog niet duidelijk heeft ge maakt, doet hij dat nu expli ciet met zijn Grote Parade: „Deze tentoonstelling mist de grondslag van een kunsthisto risch, kunsttheoretisch of in tellectueel concept", zo liet hij zijn gehoor tijdens een per spresentatie weten. „Het is een afbakening van het do mein van de schilderkunst, met uitsluiting van alles wat niet via het oog begrepen kan worden. De expositie '60/'80 eindigde met het oppakken van de jonge schilderkunst; La Grande Parade is bedoeld om de jongeren een achter grond, een kader te bieden, met de grote schilderkunst van de 20e eeuw - het late werk van Picasso, Braque en Frautier. Het werk is afkom stig van schilders, die tot de grote persoonlijkheden van de kunst moeten worden gere kend. Persoonlijkheden met een schilderkunstige visie, een eigen kijk op de dingen. En dat is iets anders dan al leen maar olieverf op linnen. In La Grande Parade gaat het om de grenzen van de schil derkunst en om de grote pic turale poëzie, die ontstaat in de relaties tussen kleur, vorm, beweging, ruimte, licht". Al dus De Wilde. La Partiede Campagne van Fernand Léger, aan wiens werk de tentoonstellingstitel La Grande Parade in het Stedelijk Museum in Amsterdam werd ontleend. (ADVERTENTIE) RETOUR AUSTRALISCH BARRIERE RIF 12.50 P P 'n Spannend Avontuur in Ruimte en Tijdl 0MNIVERSUM DEN HAAG (naast Gemeentemuseum) Nu in Gedurende de Kerstvakantie elke dag geopend van 10-21 u UNIEK IN EUROPA Aanvang shows oP de hele uren. Gratis PlaatsbesPreken: bel 070-547400 Een boeiend uitstapje voor 't hele gezin! Beide Kerstdagen geopend van 10-21 uur Nieuwjaarsdag van 14-21 uur. HALVE MONDRIAAN Met de „grenzen van de schil derkunst" doelt De Wilde op het maximale bereik van een fysieke, zintuiglijke manier van schilderen: het schilderij als utdrukking van een schil derkunstige visie en niet als drager van een metafysische inhoud. Vertegenwoordigers van de conseptuele kunst of de meer associatieve schilders al Magritte werd de toegang tot de Parade ontzegd. In het Museumbulletin krijgt het werk van Piet Mondriaan dan ook een zuiver formele be schrijving mee en blijven zijn cosmologische denkbeelden - waarvan zijn schilderijen evenzeer de materialisatie zijn - doodleuk en geheel overeen komstig de uitgangspunten van De Wilde, onvermeld. „Alleen wat via het oog kan worden begrepen" - dat bete kent in dit geval dus maar de helft van Mondriaan. Wie zijn uitgangspunten zo beperkt houdt, uit persoonlij ke zowel als praktische over wegingen, moet hier en daar wat sjoemelen met betekenis sen, materiële begrenzingen en tijdlimieten. Het schilderij Nu dans le Bain van Pierre Bonnard stamt uit 1937, maar is desondanks de moderne schilderkunst na 1940 binnen- fesmokkeld. En werken van an Dibbets - met Appel, Constant en Hans van Hoek de enige Nederlander in dit internationale vertoon van meesterlijkheden - stellen met hun mengtechniek van olie verf en fotografie niet zozeer hun eigen presentie, alswel het ontbreken van andere, soortgelijke werken ter dis cussie. Bijvoorbeeld het werk van Fontana. DISCUSSIE De tentoonstelling '60/'80, ruim twee jaar geleden te zien in dezelfde museumvertrek- ken, beschreef de tumultueu ze ontwikkeling van de beel dende kunst in die periode, waarin juist de traditionele grenzen van de onderschei den kunstdisciplines in diver se richtingen werden over schreden en genegeerd. „We werden keer op keer overval len, verbaasd en aangevuurd door de uiteenlopende rich tingen, die de verbeelding was ingeslagen en ook door telkens nieuwe uitdrukkings middelen. De kunst reflec teerde de radicale verande ringen die zich in de samenle ving voltrokken op haar ei gen, non-conformistische wij ze. De tentoonstelling eindig de met de jonge kunst jaren Die bracht i taal andere mentaliteit aan de oppervlakte. De wil om de grenzen te overschrijden had plaats gemaakt voor het stre ven de grenzen te bepalen en criteria te vormen. De droom waarin de westerse kunst twee werelddelen zou omvat ten, bleek te zijn verdrongen door het bewustzijn van de ei gen culturele identiteit". Zo lichtte Edy de Wilde in zijn afscheidstoespraak de verandering (waarvan La Grande Parade mede de uit drukking wil zijn) toe die zich in nauwelijks vijf jaar tijd in de wereld van de beeldende kunst heeft voltrokken. Maar of die verandering ook bete kent dat de terugkeer naar de schilderkunst een min of meer definitieve bevestiging inhoudt van De Wilde's op vatting, dat de mogelijkheden van de pure schilderkunst on beperkt zijn, met andere woorden: dat elke uitbreiding van beeldmiddelen eigenlijk op een misverstand berust en vergeefse moeite is, lijkt mij eerder het gevolg van een misplaatst triomfalisme dan van de kunstzinnige werke lijkheid - hoezeer De Wilde op dit moment een deel van het gelijk ook aan zijn kant heeft. Dat is geen bijdrage le veren aan een fundamentele discussie over de betekenis van de klassiek-moderne en recente schilderkunst, maar het stellen van een limiet waarbinnen dat gesprek zou dienen plaats te vinden. Een bezwaar van deze prachtige en om meer dan één reden belangwekkende tentoonstel ling is de superieure, ietwat meewarige glimlach waarmee de verklaarde meesterwerken van de moderne schilderkunst aan de jonge kunstenaars worden voorgehouden. Dat valt moeilijk in overeenstem ming te brengen met de op rechte poging, een bijdrage te leveren tot een open discussie, maar lijkt mij veeleer een po ging om het inhoudelijke ge lijk van La Grande Parade bevestigd te zien. CONTRASTEN La Grande Parade is een smaakvol en overtuigend ex posé van de kwaliteiten van het afzonderlijke schilderij en verraadt een meesterlijk oog voor het detail. Twee voor het kunstwerk belangrijke, maar in de kunsthistorische pole miek van „ismen" en „stro mingen" ernstig verwaarloos de aspecten. „Elke kunsthisto ricus", zo merkt Hans Magnus Enzensberger in zijn boek „De stuurloze avant-garde" op, „mag zich het recht toe kennen, verschijnselen te bundelen en een bonte ver scheidenheid onder één naam samen te vatten, maar dan toch op voorwaarde, dat hij zijn hulpstellingen niet ver wisselt met de werkelijk heid". In dit geval de werke lijkheid van een late Braque, of een recentie Cucchi, want naast de klassieke modernen zijn ook de „meest markante persoonlijkheden" van de vol gende generaties opgenomen. Zo zal de persoonlijke keuze van De Wilde en diens mede werkers uiteindelijk benaderd moeten worden en op haar beurt zal een dergelijke bena dering weer leiae persoonlijke keuze ker. Bij de inrichting van La Grande Parade is ernaar ge streefd, elke kunstenaar waar mogelijk een eigen, besloten ruimte te geven, om aan de individuele kwaliteiten van het kunstwerk recht te doen. Die indeling biedt een verhel derend inzicht in de uiteenlo pende, vaak onverzoenlijke standpunten, die de meest ei genzinnige kunstenaars van ae verschillende generaties hebben ingenomen, en nog innemen. Naast een eigen ruimte is in de opeenvolging ervan met succes gezocht naar het aanbrengen van contras ten. Van de intieme, absorbe rende doeken van Mark Rothko wandelt de bezoeker i de kij- de agressieve, frontale expres sie van De Kooning tegemoet; van de sensuele, besloten filasticiteit van Frautier be- andt hij in de monochrome kathedralen van Barnett Newman; de zintuiglijke evenwichtskunst van Matisse wordt slechts door een halve wand gescheiden van de stati sche, vergeestelijkte dyna miek van Mondriaan. De con frontaties in La Grande Para de maken ook onvermoede relaties zichtbaar, zoals die tussen het werk van Giaco- metti en Francis Bacon. Van de late Braque zijn bijna-Ma- tisse-achtige stillevens te be wonderen, naast geheel van het cubisme bevrijde, expres sieve landschappen, die aan het eind van zijn leven maak te. En om nog een moment te rug te keren naar Bacon: In zijn schitterend opgehangen drieluik Three Studies for a Crucifiction beleeft La Gran de Parade wat mij betreft een van haar hoogtepunten in de schilderkunstige en poëtische verlossing van ons pijnlijke en ontroostbare bestaan, in ver gelijking waarmee de gekwel de omkeringen van Baselitz ineenschrompelen tot een on schadelijke truc. Zo zijn er naast verhelderende, intensi verende contrasten, ook min der positieve gewaarwordin gen mogelijk. KIL Want op deze tentoonstelling mag het oog van de meester dan gloriëren, het is tegelij kertijd ook een onverstoor baar, bijna kil oog dat hier ziin selectie weerspiegelt, waarom geen werk san Rothenberg, of i van drie werken Dibbets geen twee t naast twee doeken v Verhoef, miins inzi van de allerbeste en santste schilders die momenteel rijk is? Bij al dit vertoon van meesterschap, of vermeend meesterschap, mis ik een bezielde en gedurfde keuze, een zwak moment waarin de persoonlijke over tuiging van kwaliteit onvoor waardelijk kenbaar wordt ge maakt, wars van hoogtepun ten en topstukken, die door de kunstwereld hoog en breed als zodanig zijn erkend. Kort om, een bevrijdend gebaar als opening naar de toekomst. En niet, zoals nu de schijn wordt gewekt, dat toekomstige kunstenaars de canon van meesterwerken dienen voort te zetten. Van de tenstoonstelling is een catalogus beschikbaar. Prijs: 49,50. GODERT VAN COLMJON land ).- De jaarlijkse Kerstflora, die zoals vorige week gemeld, in het Hillegomse Treslong wordt gehouden is van een saaie vakten toonstelling in het Haarlemse Krelagehuis uitgegroeid tot een grote bloemenkerstshow. Behalve eeri groot assortiment van letterlijk allerlei bolbloemen zijn er nu veel meer bloemen te zien, die nu ook in dit jaargetijde in Nederland worden ge kweekt. De populaire kerstshow wordt elk jaar gehouden door de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur. Voor de bollenhandel en export een gunstig moment om eens goed te laten zien wat er aan verschillende variëtei ten is en... wat er nog komt. Op een dergelijke show zijn voor vakmensen de laatste nieuwtjes te zien. Want de bollenbroeier die van de beroemde Hollandse bloembol tenslotte een tulp maakt, wil dolgraag weten wat de belangrijke 'breeders' in huis hebben. Een aan tal van deze geheel nieuwe tulpen staat nog onder nummer. Ze zijn nog zo jong dat ze geen roepnaam hebben. Vallen de kwaliteiten van deze sóórten mee dan krijgen ze een n^am en worden in de catalogi opgenomen. Maar de prijs is dan nog vrij hoog. de Hollandse bloembollen kunnen in elke dag terecht (ook de kerstdagen) tot van 10.00 uur tot 17.30 uur. Ga een een Alle liefhebbers va Treslong te Hillegor en met 26 decembei paar uur genieten! 300 miljoen in Rijnsburg Bij de veiling Flora in Rijnsburg stromen de tulpen weer voor de veilingklokken. Het is een fascinerend gezicht deze enor me aanvoer van voorjaarsbloemen nu al voor kerst te zien. Geheel Europa en Amerikaanse steden genieten mee met de Hollandse bloemenweelde. Bij Flora, heeft men vrijdagmorgen 21 december de jaaromzet over 1984 van 300 miljoen gulden overschreden, een mijlpaal bij de Rijnsburgse veiling, waar men dit jaar weer een belang rijke groei van ruim 20 miljoen behaalde. Het is duidelijk dat een middelgrote veiling de kwekers en kopers goed aan spreekt. De strijd voor kwaliteitsbloemen wordt bij Flora met zeer moderne middelen gevoerd. En of u het gelooft of niet, de wereld heeft gebrek aan bloemen van superkwaliteit. Sluitkool wacht op vorst Voor sluitkool is het wachten op een echte winter. Tot dusver zijn de marktresultaten matig geweest. Toch hebben de prij zen niet helemaal in de goot gelegen, zoals twee seizoen terug. Vooral die voor de rode- en groenekool hebben zich redelijk kunnen handhaven. De vergelijking met het direkt vanaf het1 begin zeer goede seizoen 1983/84 valt echter wel sterk in het nadeel van het huidige uit. Verleden jaar was het aanbod van de meeste vollegrondsgroenten, waaronder ook sluitkool, klein en het prijspeil derhalve hoog, aldus Marktinfo van het Produktschap voor groenten en fruit. Meer dan de helft van de oogst ligt op dit moment nog in de koelhuizen. Zoals bekend, kan de situatie op de koolmarkt zich bij vorst van de ene op de andere dag dratisch wijzigen. Daarbij doet het er niet zozeer toe dat de voorraad wittekool begin december j.l. groter was dan vorig jaar. Zo groot als de voorraad begin december '82 was is hij nu echter ook weer niet. De hoeveelheid rodekool die ligt opgeslagen, wijkt niet veel af van die in voorgaande jaren. In West-Duitsland lijkt het beeld niet veel anders te zijn. Het bloembollenvak gaat freewheelend het oude jaar uit. Op een enkele heel hoge uitzondering na is al het plant- en rooi- werk achter de rug. Op de kleigebieden is men er ondanks zondvloedachti- ge regens toch nog in ge slaagd om alle lelies en het overgrote deel van de gladiolen uit de grond te krijgen. De tulpenproducenten hebben een jaar achter de rug waar voor ze onmiddellijk weer willen tekenen. Vooral de broeisoorten hebben van goe- bracht. De tuintulpen lagen wat minder voorspoedig in de race. Daar mag men zich toch wel over verbazen. De groei van de tulpenexport werd n.l. vooral gerealiseerd in de zgn. droogverkoop. Zouden de ex porteurs zich niet veel gele- Hyacinten gen laten liggen aan de speci fieke tuintulpen? Het heet dat de zgn. doosjespakkers zich maar liever richten op het grote en gemakkelijk te koop zijnde assortiment van Apel doorn, Golden Apeldoorn en Cyclamineus-narcissen liggen goed in de markt cutie. In plaats van te zakken, gingen de prijzen omhoog en werden de dikke maten van een aantal cultivars zelfs uit gesproken duur. Met de narcissen is ook alles volgens plan verlopen, al wa ren er natuurlijk wel soorten die men voor een habbekrats heeft moeten verkopen. Maar daar stonden er veel meer te genover die voor best geld Hoewel het er aanvankelijk naar uitzag, dat de hyacinten- kwekers door te grote uitbrei dingen in de problemen zou den geraken, zorgde een mati ge oogst voor uitstel van exe- van de hand gingen. Met de gladiolen is het de laatste maanden ook naar wens verlopen. Althans wat het prijzenverloop betreft. De kille weersomstandigheden hebben ertoe bijgedragen dat er geen uitbundige groei plaatsvond. Er is duidelijk een tekort aan dikke maten, maar daar staat tegenover dat de kleinere maten daar nu van profiteren. Met de lelies is het bepaald niet overal botertje tot de bo dem. Vooral het massasoort Enchantment is maar heel moeilijk te verkopen. Er gaan dan ook partijen voor spot prijzen van de hand. Wat be ter loopt het met het nieuwe re assortiment. Voorverkopen Inmiddels zijn de voorverko pen van tulpen, hyacinten en narcissen alweer in volle gang. Het betreft hier dus bol len die in juli gerooid moeten worden. Een groot aantal zgn. relatie- partijen van tulpen is al voor goede prijzen van de hand ge gaan. Deze weken spelen in de tulpenhandel een-belang rijke rol. Loopt het in de tweede helft van december goed met de bloemenprijzen, dan kan men prompt op een verhoogde activiteit van de broeiers in binnen- en buiten land rekenen. Bij de hyacinten is de zgn. beddenhandel voor een groot deel al achter de rug. De rose soorten zijn vrijwel op het zelfde niveau van dit jaar ge bleven. Maar de blauwe ras sen, die in 1984 vaak voor goud geld werden verkocht, moeten zich nu met wat min der tevreden stellen. Ook de nieuwe witte White Pearl een mutant uit de befaamde rose Pink Pearl staat wat lager genoteerd. Narcissen Wat de narcissen betreft zjn het vooral de gele trompet Golden Harvest en een aantal kleinbloemige rassen die goed in de markt liggen. De par mantige kleinbloemige Tête Tête, die zowel voor tuinbe- planting als voor potplant bij honderdduizenden wordt ge bruikt, komt in 1985 extra in the picture. De meeste potnar- cissen worden op contract ge teeld en zijn bestemd voor de grootwinkelbedrijven Met andere woorden: de bloemen handel krijgt nauwelijks kans er volop mee te werken Daarom is nu met steun van het PVS een project opgezet om vooral Tête Tête meer op de veiling te brengen. Voor dit doel zullen zo'n hon derdduizend potten met deze cyclamineus-narcis in de maanden januari, februari en maart op de veilingen in Rijnsburg en Aalsmeer te koop worden aangeboden. Men mikt op duizend potten per dag, terwijl het produkt zal worden gepresenteerd in een speciaal ontworpen hoes om het wat meer body te ge- Over kleinbloemige gesproken: het gaat niet met alle soorten even goed Het is bijvoorbeeld erg moeilijk om voor Minnow en Hawera een koper te vinden. Daarentegen is de vraag naar Jumblie wel weer goed Al met al: in het bollenvak is men redelijk tevreden over de huidige gang van zaken En als men dat hardop durft te zeggen, is er zeker sprake van een allervriendelijkst inko- Deze week verloopt nogal rommelig, omdat er voor zo wel telers als de handel twee dagen uitvallen. Hierdoor komt een vaste prijsvorming voor een aantal gewassen in het gedrang. Voor de kerstda gen wordt er vaak tegen hoge prijzen ingekocht en dit werkt na deze dagen door. Spruiten zullen de komende week goed betaalbaar zijn. De eerste soort fijne spruiten kos ten 1.80 per kilo en de eerste soort grove spruiten 1.60 Witlof is duurder geworden, bij klasse III is de prijsstijging het kleinst. Voor een kilo lof van klasse III moet men reke nen op een prijs van 3.50. De klasse I kost 7.10 per kilo. De Hollandse kasbloemkool is duur, de prijs ligt rond 8.- per stuk. Franse bloemkool is heel wat goedkoper en kost f 4.30 per stuk. De slaprijzen zijn nauwelijks veranderd, voor een grote krop sla van ongeveer 220 gram betaalt men 1 gulden per stuk. Een klein kropje van 130 gram is te koop voor 40 cent. Ijsberg sla is niet duur en kost f1.20 per stuk. Radijs is duurder ge worden en kost nu 1.80 per bosje. De Hollandse andijvie is goedkoper geworden. Het prijsverschil met de Franse en Italiaanse andijvie is nog klein. Hollandse andij- Fransej kost f2.60 per kilo, de 2.40 en de Italiaanse f2.20. Prei werd duurder en kost nu 1.90 per kilo. Knol selderij kost thans 2.25 per stuk, omdat de aanvoer van deze groentesoort kleiner wordt zal de prijs niet dalen. Kroten zijn ook duurder ge worden en kosten/1.- per kilo. Naast deze, toch wel alle maal duurdere soorten, zijn er ook wel goedkope groenten. Raapsteeltjes kosten 40 cent per bosje. Bleekselderij is te koop voor 1- per stuk. Voor rode en witte kool is men on geveer 60 cent per kilo kwijt. Voor koolrapen is men 50 cent per kilo kwijt Naast het aanbod van de Hollandse groenten is er een ruim aan bod van importgewassen. Zo kan men kiezen uit: snijbonen uit Spanje, zijn te koop voor f 7.80 per kilo. De vaste leve rancier van sperziebonen in de winter is Egypte. Deze boontjes kosten7.40 per kilo. De Canarische Eilanden leve ren tomaten voor 6.50 per kilo, komkommers voor 2 gul den per stuk, rode paprika's voor 10.30 per kilo, groene paprika's voor f5.60 per kilo en aubergines voor f 6.35 per kilo. Als men de kiloprijs van paprika's en aubergines door 4 deelt heeft men bij benade ring de prijs per stuk. Import- fruit is er ook te kust en te keur. Bovenaan staan de si naasappelen en mandarijnen. Bij de sinaasappelen zijn de Griekse navelsinaasappelen het goedkoopste en wel 1.70 per kilo. Voor de duurste, deze komen uit Spanje, be taalt men3.20 per kilo. Voor mandarijnen ligt de prijs tus sen f2.60 en 4.60 per kilo. Franse prei Een flinke ananas uit Ivoor kust is te koop voor een tien tje. Kiwi's kosten 1.60 per stuk. Er zijn ook importme loenen uit Brazilië te koop ken. zouden het kunnen pro- voor/ 5.- Der stuk. Zij die tus- beren met een kokosnoot. Ze sen de feestdagen door tijd zijn te koop voor 2 gulden per hebben om een noot te kra- stuk.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13