Fj grootscheepse verbouwing bij ïff atha staat voor de deur ter Cli RK hond zoekt: huis Wendy: een kwiek hondje ÏDEN/REGIO Ceidóc Souoant ZATERDAG 22 DECEMBER 1984 PAGINA 5 arUNA honderd jarige opleiding voor doven begon in leiden EK£Rkj "I 1 1 IORBURG In 1988 Itaat Effatha honderd r, maar voordat daar idacht aan kan worden :eed, moet eerst een itscheepse verbouwing itsvinden in het chris- tjk doveninstituut in rburg. Als de ministe- van onderwijs en van sgezondheid een beet- meewerken, kan vol- >d jaar worden begon- met het vernieuwen de speelplaats en de ^iw van een nieuwe beho-!Utersc^00^ keuken en n omA ritmiekzaal aan de rt vanèntsburghlaan. k het monumentale pand S moet geheel wor plus. gerenoveerd want, zoals Ltha's directeur K. Koenen [noemt: „Het is geheel uit- eefd. Voordat in 1981 de lep van 13 tot en met 18 jaar |r het Zoetermeerse Zalker- verhuisde, was het hier voort11 overbev°lkt. Nu is hier de is om alles opnieuw op te e vanlen". Hoeveel de renovatie jt. weet de heer Koenen gzul-f -naat-lIS overigens niet de eerste erzor-tr ^at wordt verbouwd aan huisvesting van Effatha l i ii: Wordt Geopend). Ten- atipn'r werc* 'n ^8 begonnen It vier dove kinderen in Iden, waarna het instituut ktop-ieicle' naar Dordrecht ver- enst) is(*e en uheindelijk in 1926 liden'r stekkie vond in de Voor- 'L--,e buitenplaatsen Hoeken - en Arentsburgh. Nu vol- in het Zoetermeerse com- in Voorburg in totaal kinderen en jongeren de van wie ongeveer de helft •n is. :teur Koenen: „Het doel e opleiding in Effatha is kinderen te leren com- :eren, zowel via de iktaal als gebaren. Voor in was het doel de doven te n^greren in de „horende" reld, maar van lieverlee a we tot de gedachte komen dat niet kan. Een dove kun iU eenmaal niet laten func- ren als een horende. Li- is zo moeilijk en ook spreken van een dove is or een horende vaak moei te verstaan". Op de zogeheten voorschool van Effatha leren de kinderen al op jonge leeftijd gebarentaal. nancipatie mmm enen noemt in dat verband internationale congres dat ^^jl886 in Milaan werd gehou- h. Daar werd met algemene [temming besloten dat een ke zich niet van gebaren Directeur K. Koenen: „Het mo numentale pand Hoekenburg moet geheel worden gereno veerd". mocht bedienen, maar gewoon moest kunnen praten. Pas een kleine honderd jaar later, in 1980 in Hamburg, kwamen de deskundigen terug op dat idee. Een dove moet het recht heb ben te communiceren op de manier zoals hij of zij dat wil. Koenen: „Omdat het vroeger zo moeilijk was doven te leren communicefen, konden zij ook bijna, niets leren. Zij waren niet ontwikkeld en kregen dus ook geen inspraak. Vanaf de jaren vijftig is daar een grote verandering ingekomen, kun nen do\fen steeds meer oplei dingen volgen en heeft de dove zich ook geëmancipeerd. Vandaar ook de nieuwe stand puntbepaling sinds „Ham burg", waar de doven zelf hun invloed op hebben gehad". Volgens de directeur, die zelf sinds 1956 aan Effatha is ver bonden, leek het voorheen on mogelijk doven iets anders,te leren dan (technische) hand vaardigheden. Maar nu zijn de mogelijkheden uitgebreid bij voorbeeld naar grafische tech nieken de computer kan nog een grote rol gaan spelen metaal- en houtbewerking, administratieve beroepen, de verzorgende en agrarische be roepen en chauffeursopleidin gen. In Zoetermeer kunnen doven onder meer ook de Mavo volgen. De doven krij gen daarmee de kans op de ar beidsmarkt te concurreren met horenden. Er gaat echter nogal wat voor af eer een dove op die arbeids markt staat. Wanneer ouders merken dat hun kind ernstig gehoorgestoord is, kan er thuis een hometrainster komen, een maatschappelijk werkster die enerzijds de ouders begeleidt in de weg die zij met hun kind moeten gaan en anderzijds het kind leert met gebaren zijn of haar wensen kenbaar te ma ken. Met diezelfde gebaren wordt aangesloten op de voor school (vgl. kleuterschool) op Effatha. Achterstand Vanaf hun derde levensjaar kunnen kinderen op Effatha terecht, ook intern, hoewel daar gezien de leeftijd, niet de voorkeur aan wordt gegeven. „Daarna begint het echte ge vecht met de tijd", aldus Koe nen. „Het geluk van het kind staat voorop en het moet ac cepteren dat het ernstig ge handicapt is, wanneer het de taal niet op het gehoor af kan leren. Maar dat neemt niet weg dat keihard gewerkt moet worden wil een dove als vol wassene meeconcurreren met de horenden. Horende kinde ren die een lagere beroepsop leiding (lbo) volgen gaan bij voorbeeld 26 uur per week naar school; doven zullen 30 soms 32 uur moeten volgen, wil de achterstand niet de groot worden". De lessen worden als het even kan in spreektaal gegeven, maar op Effatha wordt ook met gebaren gewerkt wanneer daarmee veel tijdverlies kan worden voorkomen. Rond het zesde jaar moet een dove in staat zijn alle Nederlandse klanken min of meer ver staanbaar over te brengen. Het hoeft dan nog geen automatis me te zijn en ook niet hele maal perfect. Want hoe intelli gent de dove ook is, het blijft verschrikkelijk moeilijk. taal. Omdat je oren er aan ge wend zijn weet je (gevoelsma tig) dat een zin als: „een aardi ge jongen" goed is. en „een aardige meisje" fout. Maar het al of niet gebruiken van die „e" op het einde is nauwelijks af te lezen via de lippen. Dat verandert ook niet wanneer de dove kan lezen. Taal moet na melijk een begrip worden; de structuur van de taal een auto matisme, gevoelsmatig toege past. Maar dan nog: hoe leg je bijvoorbeeld emotionele be grippen uit als plezier, verdriet of hartzeer. Kijk, ik kan met een beetje goeie wil best Tje- chisch lezen, maar de woorden zullen mij niets zeggen. Zo ligt dat ook in het geval van de dove". Wanneer een kind het lespro gramma tot en met twaalf jaar op het Voorburgse Effatha heeft doorlopen, kan hij of zij een vervolgopleiding gaan vol gen aan het Zalkerbos in Zoe termeer. In 1981 werd daar een een nieuw complex loka len en een internaat opgele verd omdat op Hoekenburg en Arentsburgh geen plaats meer was. Zoals boven vermeld kunnen de leerlingen daar di verse lbo-opleidingen doorlo pen maar ook de Mavo. In die periode praten de leerlingen al veel over het leven buiten de school. Veel jonge doven erva ren de stap van school naar de maatschappij (zo rond 18 jaar) als een enorme duikeling. Daarom worden al vaak uit stapjes gemaakt naar bedrijven en dergelijke. Sprinter Structuur Aan het eind van het gesprek benadrukt de heer Koenen nog eens extra dat ondanks het feit dat doofheid een ern stige handicap is en ondanks het feit dat doven in hun jeugd veel harder moeten werken dan horenden, zijn leerlingen niet zielig zijn. Behalve de do ven, moeten ook horenden de handicap kunnen accepteren. „Maar het is een handicap die deze jonge mensen echt niet belet om kattekwaad uit te ha len. Zeker weten dat zij ook wel eens zitten te klieren in de Sprinter. Er wordt hard ge werkt, maar er wordt ook heel plezier gemaakt en veel gela chen. De jonge dove moet zich tijdens de opleiding zo weten te profileren dat het dovenin stituut op een gegeven mo ment niet meer in zijn of haar leven past. De dove weet dan zijn eigen weg wel te vinden". JOOS PERSOON ie ÏTW A EIDEN Het is een triest j-2861 'erhaal: het relaas van Wen- ly. Wendy is een hondje van jaar oud en ze heeft in haar even niet veel geluk gehad, iij heeft al vier bazen gehad 'n steeds kwam ze weer in iet asiel. Niet omdat Wen'dy o'n vervelend hondje was, naar omdat er steeds iets met laar bazen aan de hand was. vaardoor zij niet meer voor Wendy konden zorgen. Een •aar weken geleden kwam Vendy weer in het asiel, n uili gr iaar laatste bazin raakte door deveii€n z'ekte gedeeltelijk ver- "imd en kon niet meer voor 'endy zorgen. Deze me- touw had Wendy twee jaar oop v ;eleden bij Beestenspul in de ulons. ïroenoordhallen gezien en 8 30 iet was direct liefde op het erste gezicht. Dat die bazin b R Vendy niet meer kan verzor- |en, gaat haar ook erg aan het lart Ze hoopt dat er weer een ardige wat oudere mevrouw I meneer zal zijn, die Wendy nat gezelschap wil houden. )mdat de hond al 9 jaar is, is isielbeheerder Wil Tiele een beetje bang dat Wendy geen lieuwe baas meer vindt. Ze komt namelijk niet zo goed over in haar hok. Ze heeft al een beetje een grijs snuitje en Wil is bang dat de meeste mensen toch liever een jonger ding willen. Maar Wendy is in haar gedragingen helemaal geen oua honaje. Ze is waaks, luistert goed. is heel erg lief. gezond, aanhankelijk en rus tig. Echt een schattig beestje. En typisch iets voor oudere mensen. De beide oudjes (hond en mens) kunnen el- Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbe zitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlo pende redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gul den) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zon dag en maandag gesloten. ings- luistert goed en vindt het fijn zo nu en dan aangehaald te worden. Een ideaal rustig hondje zonder allerlei ge bruiksaanwijzingen. Mis schien niet meer zo mooi, maar wel eentje met karakter. Echt een leuk gezelschaps- hondie voor een ouder ie mand of een ouder echtpaar. Het is niet dat Wendy niet te gen jongere mensen zou kun nen, dat Wil Tiele het een ty pisch hondie voor oudere mensen vindt. Nee. het is ge woon omdat Wendy zelf al een beetje op leeftijd is en lekker rustig is, dat ze goed gezelschap voor een ouder ie mand zou zijn. Maar dat bete kent niet dat ze daarom niet De negen jaar oude Wendy. kaar dan een beetje gezellig heid geven op de oude dag. Daarbij is een hond in huis een prima aanleiding voor ou dere mensen om de deur eens uit te komen, want Wendy moet natuurlijk uitgelaten worden. Wendy hoeft echt geen kilometers meer te lo pen. Een blokje rond is ge noeg. Daarbij is ze erg waaks Dus bij onraad geeft ze direct een sejntje, maar als het „goed volk" is dan is ze daar direct vriendjes mee. Wendy is dol op haar eigen mand en daar kruipt ze dan ook vaak in. Nu staat de mand in het asiel, maar die krijgt de nieuwe baas gewoon mee. Wendy I t tegen kinderen zou kunnen - Nee hoor, want Wendy wordt nu ook uitgelaten door de kinderen in de buurt en dat 1 gaat prima. Ook met andere honden en poezen heeft ze geen problemen. Misschien hele kleine kinderen kunnen een probleem zijn voor Wen dy, omdat die kinderen soms nogal ruw kunnen zijn en daar is Wendy niet meer te gen opgewassen. Poef Poef, het mooie bruine hondje van vorige keer, kreeg heel erg veel reakties, maar hij ging uiteindelijk naar een ge zin met jonge kinderen in Roelofarendsveen. Poef woont lekker landelijk en hii heeft flink de ruimte Veel mensen waren nogal teleurge steld dat Poef al zo snel on derdak was, maar ia er was nu eenmaal maar één Poef. Onder redactie van Ton Pieters. Laten we deze keer een ogen blik stilstaan bij ..de roman tiek van het oorlogsbedrijf", zoals die ons gepresenteerd wordt in het „Geïllustreerd Zondagsblad", eind 1914. Ik dacht altijd, dat de Duitsers er wat van konden, maar vlak die ouwe Fransen ook niet uit. Het gaat om een zekere Roger d'Harcourt (met zo'n naam zou je eigenlijk min stens majoor moeten zijn) die tot sergeant was bevorderd. „Dronken van vreugde had hij de grove mouw van zijn zware kapotjas uitgestoken, opdat de bevelhebber de gou den galons op de blauwe om slagen zou hechten. Maar met een schouderophalen had de bevelhebber gemompeld: „Helaas mijn zoon, wij zijn arm; de galons kunnen wij u thans niet geven". Zoo was hij dus sergeant zonder het te zijn, hij droeg de verantwoor delijkheid van den rang zon der er de eer van te genieten. Roger boog neerslachtig het hoofd, twee tranen parelden in zijn heldere, levendige oog- en De bevelhebber begreep wat er in zijn jeugdige ziel omging". De bevelhebber wilde de jon geling voor ontmoediging be hoeden en stelde hem aan het hoofd van tien manschappen om een dépêche aan de opper bevelhebber ter hand te stel len. De jeugdige krijgsman, zonder de galons weliswaar, allang blij natuurlijk. Onder weg passeerden zij een armoe dig dorpskerkje, waar een oude en armoedige priester de Mis las. Na de Mis zag de oude priester de lege mouwen van Roger en hij raadde diens smart. Om kort te gaan: het mooiste kazuifel werd tevoor schijn gehaald en Virginia, de huishoudster, tevens de zuster van de oude pastoor, knipte er galons van gouddraad uit en naaide ze op de mouwen van onze prille sergeant. Die nu inderdaad sergeant was. Nu kan de vijand komen: „Roger ducht hem niet, integendeel, bijna ongeduldig verlangt hij er naar zijn nieuwe galons in te wijden door den strijd". Welnu, Roger hoefde niet lang te wachten. Sidderend van vreugde ziet hij twee Duitse officieren naderen, legt aan en schiet ze dood. Vervolgens, terwijl hij op an dere vijanden met zijn sabel inhakt, waarbij „het maan licht honderden vonkjes uit zijn schitterende strepen schijnt te tooveren". Helaas, de jongeling wordt dodelijk getroffen: „Een bloedgolf ont vliedt zijn wonde, bepurpert de gouden galons van Roger in doodstrijd". Het is fraai. Ook Johan de Raadselredac teur kreeg de geest en onder hield zijn Beste Vriendjes en Vriendinnetjes over Maurits Veilchenstein, een Pool die met de Oostenrijkers tegen de Russen streed. Ook Maurits trof het slecht en viel in han den van kozakken. Maar Maupie was een slimmerd. Hij sprak de Russen in het Rus sisch aan (goeie zet) en vroeg hen om zoveel mogelijk ko gelgaten in zijn soldatenjas te schieten, voor het geval hij na de oorlog weer bij de Oosten rijkers zou terugkeren en dan niet voor een lafaard geschol den wenste te worden. Nou, die Russen vonden Maurits maar een leperd en gaven hem zijn zin. De knaap trok ook nog zijn wambuis uit en dat werd ook aan flarden ge schoten. Tot de Russen geen munitie meer hadden Ta bleau! De dappere Veilchen stein trok zijn geladen revol ver uit zijn hemd tevoorschijn en voerde twaalf gevangenen naar de Oostenrijkse voorpos ten. Tenslotte een borreltafelto- neeltie. „Gastheer tot zijn be diende: „Jan, het glas van me neer B. is leeg. schenk nog eens in". Jan: „Dat helpt niet, mijnheer, hij drinkt het toch dadelijk weer leeg!" KAARTENHUIZEN: „Een afdeeling Engelsche lanciers in een Fransch dorp, waar groote Duitsche granaten binnenvallen. De huizen vielen ineen als kaartenhuizen, zei een officier van het Engelsche expeditieleger in Noord-Frankrijk". De Engel sen waren altijd al gespecialiseerd in „expeditieleger*". VINCENTIANEN: „Twee gouden jubilarissen der St.Vincenti- us-vereeniging te Leiden: de heeren J.Driessen en G.Speet, die beiden hun gouden feest als Vincentianen vierden en van Z.H.den Paus het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice mochten ontvangen". BLUMELEIN: „Herstelde Duitsche soldaten, uit het hospitaal zingend terugkeerend naar het front. Niet minder dan 80 procent van de gewonde soldaten herstelt weer zoo dat ze naar het front kunnen terugkeeren. Er zijn dan ook onder de strijders soldaten die reeds drie- of viermaal als gewonde naar het vaderland zijn geweest!" Zo te zien zongen de lustige heren, maar wel uit de maat: „Auf der Heide blüht ein kleines Blümelein, pom pom pom, und das heiszt, pom pom pom...Eeerical"

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5