ietspad Katwi jk- Degstgeest hoog op jrovincialc lijst r"v-" „MaakDePaauwdependance van Het Loo Klein links boos over verzetten vergadering ten bate van PvdA (laarovers „aangesteld" «a-IDEN/REGIO CcidócSommxt ZATERDAG 22 DECEMBER 1984 PAGINA 3 11 hijnl alvoetbal met arta en Haarlem ORHOUT Sporthal De isbak in Voorhout is zon- het toneel van een groots ezet zaalvoetbaltoernooi, grote trekpleisters zijn s van Sparta en Haarlem "j getrokken, nemen het op tegen onder r organisator Bax-zeef- gebr; kkerij, Noorlander Bouw e All Stars uit Leiden. Het •nooi begint om elf uur met aftrap door wethouder B. Burgmemeester M.Th. de Wouw reikt om vijf de prijzen uit. Twee maanden cel voor oplichter LEIDEN/DEN HAAG Een 27-jarige Leide- naar, die voor ongeveer 25.000 gulden goede ren had gekocht zonder ervoor te betalen, is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De jongen was bij de rechtzitting zonder advo caat verschenen, omdat hij diens bijstand had geweigerd. Ook had hij bemoeienis van een psychiater of reclassering geweigerd. Toen de officier van de justitie tijdens de zitting de eis uitsprak van zes maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk, toonde de jon gen zich niet verbaasd. Hij is nu conform die eis veroordeeld. Boete voor aanrander NOORDWIJK/DEN HAAG De 19-jarige Noordwijker, die vorig iaar en begin dit jaar zeven vrouwen aanrandde is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een boete van 700 gulden en vijf maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De jongen had nooit een vrouw verkracht, maar daar in zeker twee gevallen een poging toe ondernomen. Steeds als de vrouwen verzet pleegden of gin gen gillen, verdween de dader. Bij zijn pogin gen drong de jongen de woning van een vrouw binnen. Hij greep de vrouw dan vast en zei dat hij met haar naar bed wilde. De jongen zou nu onder behandeling zijn van een psychiater. De officier van justitie nad tij dens de zitting vijf maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk geëist. 20.000 gulden voor mijnwerkers LEIDEN Op initiatief van de hulp- en informatiedienst van de SP is 20.000 gulden in gezameld voor steun aan de Britse mijnwerkers, die al sinds maart dit jaar in staking zijn. Ook de voedselhulp voor deze gezinnen gaat nog steeds door. In het kader van de ko mende kerstdagen is een spe ciale kerstaktie gestart cm de mijnwerkers en vooral hun kinderen een extra kerstca deautje te kunnen sturen. In Leiden zullen huis aan huis informatiefolders over deze aktie worden verspreid. Don Bosco haalt geld op voor Mali SASSENHEIM De Don Bosco Mavo uit Sassen- heim heeft de afgelopen negen dagen de benodigde 4829 gulden bij elkaar gehaald voor de aanleg van waterputten en waterleidingen in het dorp Kanga- ba te Mali. De watervoorziening is van levensbe lang voor de kinderkliniek ter plaatse. Het opge haalde geld wordt via de NOVIB naar Mali ge stuurd. In Kangaba werken al vijf Nederlanders voor de hulporganisatie. Er wordt in de vijf jaar geleden opgezette regionale kliniek hulp geboden aan zwangere vrouwen en ernstig ondervoede kinde ren. Ook vorig jaar hielden leerlingen leerkrach ten van de Don Bosco een kerstactie. Het ging toen om een project voor de straatkinderen van het eiland Dominica. Het geld werd verdiend met al lerlei klusjes zoals kerstkaarten verkopen, afwas sen en boodschappen doen. De directeur van de school met 385 leerlingen, J.M.J. Alkemade, zei zeer tevreden te zijn met het resultaat. Meisje gewond na voorrangsfout AARLANDERVEEN Een 13-jarige inwoonster van Aarlanderveen heeft gisteravond bij een aanrijding een hoofdwond opgelopen. Zij werd overge bracht naar het ziekenhuis Rijnoord in Alphen aan den Rijn. De aanrijding ge beurde Op de kruising Nieuwkoopse- weg-Dorpstraat. Het fietsende meisje verleende volgens de politie geen voor rang aan een auto, die werd bestuurd door een 40-jarige inwoner van Alphen aan den Rijn. BURGEMEESTER WASSENAAR WIL SNEL DUIDELIJKHEID WASSENAAR Burge meester mr. K. Staab van Wassenaar gaat zich er voor beijveren om het raadhuis De Paauw, als het eventueel leeg komt, weer in de staat te bren gen zoals die was ten tijde van de bewoning door Prins Frederik. Prins Fre derik, een broer van ko ning Willem III, resideer de van 1838 tot 1881 in het huidige raadhuis. Pas in 1924 werd het gebouw het gemeentehuis van Wasse naar. Volgens burgemeester Staab moet er voor De Paauw, nu er stemmen opgaan om het gehe le gemeentelijke apparaat in het gemeentekantoor aan de Johan de Wittstraat onder te brengen, zo snel mogelijk een andere bestemming komen. Gezien de banden die het pand heeft met het koningshuis, gaan zijn gedachten uit naar een soort museum, waarin on der meer voorwerpen en af beeldingen uit het Koninklijk Huis-archief worden onderge bracht. „Als je kijkt naar de overweldigende belangstelling voor paleis Het Loo na de res tauratie, zou je kunnen den ken aan een soort dependance daarvan. Dit pand is er gezien de staat waarin het verkeert en de historie bij uitstek ge schikt voor. Daarnaast zou je het nog steeds kunnen gebrui ken voor trouwerijen en ver gaderingen", aldus burgemees ter Staab in zijn werkkamer, ooit de woonkamer van Prins Frederik. De burgemeester, die persoon lijk grote belangstelling heet! voor de geschiedenis van het Koninklijk Huis en van Prins Frederik in het bijzonder, zou zich na zijn pensionering des gevraagd persoonlijk willen bezig houden met een dergelij ke bestemming. „Als men het mij vraagt, wil ik me daar raag voor inzetten", aldus taab, die per 1 februari offi cieel afscheid neemt als burge meester van Wassenaar. KILOMETER FIETSPAD ERBIJ IN ZUID-HOLLAND iet s helft van de ongeveer 100 mevrouw IJ. Gehner-Ellenber- iiderdorpse verkeersbriga- ger van Leiderdorp „aange- ers is gisteren officieel in op- steld". Op de foto overhandigt acht van burgemeester M.A. de wethouder (staand met bril in der Have door wethouder op) een van de brigadiers het (ADVERTENTIE) DANKBETUIGING aan de POLITIE en ALLEN die geholpen hebben, wegens de bescherming van onze panden en spullen, tijdens de demontage van de bom. BEDRIJVEN MORSWEG LEIDEN aanstellingsbewijs. In totaal telt Leiderdorp onge veer 100 van die verkeersbri- gadiers, ook wel klaar-over- moeders genoemd hoewel er één opa bij zit. Dertig anderen werden vrijdag al aangesteld en in de tweede week van ja nuari volgen de laatste twintig. De klaar-overs die gisteren of ficieel werden aangesteld, had den een instructiedag achter de rug die zich hoofdzakelijk afspeelde bij de zebra's op de Ericalaan en de Engelendaal. Deze oversteekplaatsen zijn berucht. Die op het Engelen- daal wordt daarom per keer „bemand" door twee briga diers. Voor de zes bewaakte oversteekplaatsen zijn even zoveel groepjes van 15 tot 20 brigadiers beschikbaar die in p* J stad- dat ontruimd moest worden in verband met de demontage HOnri-finUUnlfi VGrniGIIOQ van de Engelse vliegtuigbom. Twee agenten brachten de formu- wi iv vi iwt y lieren naar de Leidse vuilverbranding en gooiden ze In de ovens. De dozen bevatten tevens de computergegevens die werden ver strekt door de afdeling bevolking van de gemeente om een zo De Leidse politie heeft gistermorgen de enquête vernietigd, die volledig mogelijk beeld te krijgen van de bevolking van het ge werd gehouden onder de bewoners van het deel van de binnen- bied in de gevarenzone. Bestuur van bibliotheek Alkemade weg ALKEMADE Het bestuur van de Stichting Gemeen schappelijke Openbare Biblio theek Alkemade-Oost treedt per 31 december definitief af. Het bestuur heeft laten weten „Voet bij stuk" te houden. Bij de komende jaarwisseling zul len het totale boekenbestand van zevenduizend titels, het geld en alle administratieve bescheiden bij Burgemeester en Wethouders worden ingele verd. Het college had in een eerder stadium verklaard het ontslag van het bibliotheekbe- stuur te aanvaarden. Omdat het college van mening is dat de lezers niet de dupe mogen worden, zal het ge meentebestuur onder leiding van de heer F X. Lempers de boekenuitleen leiden Het bi- bliotheekbestuur blijft bij haar mening dat de nieuwbouw voor de bibliotheek wordt ach tergesteld bij dorpshuis De Al keburcht. „Alle aandacht wordt gericht op de toneelzaal en de vergaderzalen in de Al keburcht. Er is geen sprake meer van een beleid voor een goede bibliotheek. Het huidige budget is dermate beknot, dat we hooguit een grotere uit- leenpost van boeken mogen verwachten. Voor Roelofa- rendsveen en Oude Wetering is de kans om een goede bi bliotheek te krijgen verkeken. Dit is des te spijtiger. omdat het geen kwestie is van geld, maar van politieke keuze'al dus het binnenkort aftredende bibliotheekbestuur. best^IDEN De provincie id-Holland heeft een t|nvulling gemaakt op fietspadenplan van 77, dat voorziet in de nleg van nog eens ze- igsp< ntig kilometer vrijlig- nd fietspad door heel de ovincie. Het gaat in alle vallen om fietspaden êgi*s<;t een eigen tracé, wat le y 1 zeggen dat ze niet al- eweid langs rijks- en provin ces 'l-e wegen zullen lopen. eg van een fietspad ter Jrbinding van bestaande we- ke'! n langs de noordkant van ern\ Oegstgeesterkanaal tussen ,on<jet Industrieterren 't Heen in roviik en de woonwijk Haas- !in Oegstgeest krijgt op die silometer-lijst" de hoogste fiteit. Overigens wil dat niet zeggen dat dat pad inderdaad wordt aange- en wanneer dat dan moet aren. Hoe onzeker dat al- 'f Dl]haal nog is, blijkt wel uit het is »t dat van de in 1977 geplan- ?xpe 176 kilometer fietspad nog net aar 64 kilometer ook daad- ?1 z- rkelijk is gerealiseerd. Voor ar g H6r00^ dee^ za* realisering in de met „gewenst" aange- ena »rkte fietspaden afhangen Gei n de hoeveelheid geld die de iet\ jvincie hiervoor van het le i k krijgt. i. I ilgens gedeputeerde T.F.J. en nsen is bij de opstelling van t plan vooral gekeken naar verbetering van de fiets- (tes die veel worden ge- ikt door scholieren en voor gens de gedeputeerde, die zich daarbij baseert op gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, wordt zestig pro cent van al het fietsverkeer bepaald door scholieren. Vijf endertig procent komt voor rekening van fietsers die tus sen de woon- en de werkplaats pendelen en de overige vijf tien procent wordt gevormd door recreatieve fietsers. „Met name het schoolverkeer vraagt om goede en veilige f ietsverbindingen. Juist in deze winterse tijden kan je je voorstellen, dat er heel wat ouders zijn die 's middags en 's avonds opgelucht ademhalen als hun kinderen met de fiets weer veilig thuis zijn. Daar proberen wij als provincie dan ook voor te zorgen", aldus Jansen. De provincie legt jaarlijks zo'n 10 kilometer fietspad aan, waarvoor zo'n zeven miljoen gulden wordt uitgegeven. In veel gevallen gaat het om heel kleine stukjes, die een verbin ding vormen tussen al be staande fietspaden. Bij de nu gekozen trajecten voor het wensenlijstje werd onder meer gekeken naar het aantal men sen dat in die gebieden van de fiets gebruik maakt. Verder werd bekeken of jde routes voor de nieuwe fietspaden vol doen aan bestemmingsplan nen. „Als we dat niet hadden gedaan zou de uitvoering met een al op de tocht staan", aldus Jansen. Bij de herziening van het fiets padenplan van 1977 zijn enke le paden opnieuw bekeken. Een paar zijn van het plan af gevoerd, omdat de behoefte daaraan verminderd is of om dat uitvoering door andere plannen voor dat bepaalde ge bied in de weg staat. De overi ge paden zijn gewoon gehand haafd. Het nieuwe plan ligt vanaf 7 januari ter inzage in de lees zaal van het provinciehuis aan de Koningskade in Den Haag, op de secretarieën van alle ge meenten en in bibliotheken. Tussen 21 januari en 28 febru ari worden 13 informatie bijeenkomsten gehouden door heel de provincie. Daarna kan iedereen op de plannen inspre ken. Tot 12 april kunnen schriftelijke reacties worden gestuurd naar de provincie. Ok andere knelpunten in de streek staan op de nu aanpe- paste lijst. Na de al genoemde fietsverbinding Katwijk- Oegstgeest zijn dat in volgorde van urgentie het fietspad tus sen Hillegom en Bennebroek, langs de Rietveldse Wetering bij Alphen aan den Rijn, tus sen de Veenderdijk in Rijpwe- tering en het Westeinde in Roelofarendsveen, tussen de Sotaweg in Roelofarendsveen en de Noordveenweg in Nieu we Wetering, tussen de Geme- neweg en de Kerkvaart in Ha- zerswoude, tussen Oud Ade en Hoogmade, langs de Ringdijk van de Haarlemmermeer tot aan Hillegom en de Poelpolder in Lisse, de binnenduinrand tussen de Pan van Persijn bij Katwijk/Valkenburg en Rijks dorp in Wassenaar en tot slot een fietsroute langs de noord zijde van de Wijde Aa tussen Rijpwetering en Roelofarends veen. DeVreeze onthult Schuitejager denvergadering in aanwe zigheid van wethouder D. Tesselaar over het volks huisvestingsbeleid gedis cussieerd zou worden. Door de verschuiving hadden woensdag twee vergaderingen tegelijkertijd plaats, hetgeen tegen de afspraken is. Met name de kleine partijen wer den hiervan de dupe omdat zij niet over de mankracht be schikken om beide vergade ringen bij te wonen. Reden voor D'66, PSP en PPR om te veronderstellen dat het college kennelijk geen waarde hecht aan de inbreng van de kleine partijen. In schriftelijke vragen aan het college hebben de drie partijen verontwaardigd gereageerd op dit „nieuwe beleid" van het college. Zij vragen zich af of in de toekomst ook rekening ge houden gaat worden met par tijvergaderingen van de oppo sitie. De gang van zaken steekt naar hun mening schril af bij de af spraken die bij de behandeling van de begroting (vorige week) gemaakt zijn over het zorgvuldig bewaken van pro cedures en afspraken om alle partijen gelijk te behandelen. Een groot gedeelte van de be grotingsbehandeling werd door de oppositie besteed aan de wijze waarop die oppositie door het college werd behan deld. onderling overleg een soort dienstrooster samestellen. Bij sommige oversteekplaatsen komen ze mar twee keer op een dag in actie om dat in die omgeving veel kinderen op school overblijven. Overigens lijkt er net als bij het verkeers gedrag van de gemiddelde burger een beetje de klad te zitten in het aantal bewaakte oversteekplaatsen en het aan tal mensen dat zich beschik baar wil stellen voor dit soort werk. Vijftien jaar geleden tel de Leiderdorp elf oversteek plaatsen en 275 mensden die die wilden bewaken. Nu is het inwonertal verdubbeld, het aantal bewaakte oversteek plaatsen gehalveerd en zijn er maar 100 mensen die zich voor een veilige oversteek van de kinderen inzetten. LEIDEN Een bijeen komst van de PvdA wordt door het college van B en W belangrijker geacht dan een reeds vastgestelde commissievergadering. De vergadering van de com missie volkshuisvesting, die donderdag zou worden gehouden, werd verzet naar woensdag omdat die donderdag in de PvdA-le- Burgemeester W. F. de Vreeze van Leidschendam heeft gis termiddag een kunstwerk van Sybille Krosch onthuld, dat is aangebracht op de buitenmuur van het sociaal-cultureel cen trum voor ouderen „De Schui tejager" langs de Vliet in Leid schendam. Het kunstwerk is een geschenk van de Aanne mingsmaatschappij Panagro te Warmond en Bohemen Bouw bureau BV te Den Haag. Het is de gemeente toegezegd bij het slaan van de eerste paal voor het kantoor van het aan de overkant van de Vliet gelegen Nederlands Bureau voor Toe risme. In Leidschendam kwam vroeger het beroep van schui- tejagen, het met paarden trek ken van schepen vanaf het Jaagpad door de Vliet, veel voor. Sybille Krosch heeft een voorstelling van het beroep ge maakt. Het sociaal centrum zelf wordt vrijdag 4 januari om 15.30 uur officieel geopend door wethou der J.A. W. Pohlkamp en oud wethouder J. M. Kraneburg en daarna overgedragen aan de Stichting Welzijn Ouderen Leidschendam (SWOL). Zater dag 5 en zondag 6 januari is er respectievelijk van 10.00 tot 15.00 uur en van 11.00 tot 13 00 uur open huis. Maandag 7 januari wordt een Welzijns- markt gehouden waarbij alle Leidschendamse instellingen die zich met ouderenwerk be zig houden informatie over hun werk geven. Daarna volgen vijf dagen feest volop muziek, volksdansen, bridge-drive, de monstratie op het nieuwe bil jart. bingo en oude en nieuwe volksmuziek, schaken, dam men en klaverjas en het maken van een wandkleed voor het nieuwe gebouw i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3