TAFEL WAT IS ER VANDAAG OP TV? Het gaat de Kerk om „totale bevrijding" lïïïïil PAUSMIS IN BEEK WORDT HAPPENING P&O ACHTERGROND kerk en wereld Geschenk aan paus brieven DE KRANT. OMDATU NIET IEDERE DAG OPHET BINNENHOF KUNT ZIJN. VERHAGEN £eidóc Vrees voor Star Wars weer Jdi QeldóeQowuvnt ZATERDAG 22 DECEMBER 1984 PAGIlj IDI Scientologie mag niet in zaken Een rechtbank in Milnchen heeft de Scientologiebeweging verboden in geheel West-Duitsland en West-Berlijn zaken te doen. Hieronder vallen alle activiteiten waarvoor geld gevraagd wordt: therapeutische gesprekken, persoonlijk heidstesten, cursussen, fimvoorstellingen alsmede de ver koop van boeken. De Scientologen zijn van plan deze uitspraak tot bij het Constitutioneel Hof te Karlsruhe en het Europees Hof voor de rechten van de mens te Straatsburg aan te vechten. Eni ge tijd geleden werd de Scientologiebeweging het belasting voordeel (van kerkgenootschappen en humanitaire vereni gingen) om dezelfde redenen ontnomen. Ambtsverlaters: meer vrouwen dan mannen Meer vrouwen dan mannen stappen voortijdig uit het ambt. Tot die conclusie kwamen 45 vrouwelijke predikanten van de Presbyteriaanse Kerk in de VS op een conferentie over de problemen in het ambt. Veel vrouwen houden het daar niet lang vol. Ds. Mary Hansen zei dat ze van de twaalf vrouwelijke jaargenoten nog als enige in een gemeente stond. De meeste problemen heeft een vrouwelijke predikant met mannelijke medewer kers die geen gezag van een vrouw willen accepteren. „Juist de mensen die een vrouwelijke predikant zouden kunnen helpen, zijn de eersten om haar het leven zuur te maken", aldus ds. Hansen. Er zijn mensen die zelfs hun masker niet afleggen voor de God tot wie zij bidden. Peter Sirius Het gaat de Kerk om de totale bevrijding van de mens, maar haar bood schap mag niet worden beperkt tot het sociaal- -politieke domein alleen. Deze overtuiging uitte paus Johannes Paulus II gisteren in zijn jaarover zicht voor de kardinalen en medewerkers van de curie. Dit laatste lichaam zal verder worden „geïn ternationaliseerd", be loofde hij. In zijn tot traditie geworden overzicht benadrukte hij de bereidheid van de Rooms-Ka- tholieke Kerk met iedereen in gesprek te blijven. Nadruk kelijk zwaaide hij de congre gatie voor de geloofsleer lol toe voor het onvervaard op de bres staan voor het behoud van het ware geloof. De paus sprak zijn spijt uit over de „soms ontstellende" interpre taties die van de afgelopen najaar uitgekomen „Instructie inzake de bevrijdingstheolo gie" worden gegeven. Naar de paus verklaarde keert deze instructie zich in genen dele tegen de optie van de Kerk voor de armen maar bevestigt en verdiept zij die. Ze waarschuwt echter, zette de paus uiteen, tegen op illu sies gebouwde gevaarlijke be vrijdingsideologieën „die slechts tot nieuw en groter lij den en onderdrukking voe- Het gaat de Kerk om een to tale bevrijding van de mens die moet beginnen in het mensenhart. Daarbij is niet al leen bevrediging van materië le behoeften in het geding, maar ook bestrijding van geestelijke armoede, aldus de paus. De Kerk en haar bisschoppen zetten zich in om de waardig heid van de mens en diens rechten te bevorderen en diens hoop op onvervreemd bare sociale gerechtigheid te voeden, aldus de paus. Die op dracht vloeit niet voort uit de menswetenschappen, maar uit het Evangelie verklaarde Jo hannes Paulus II. Elkaar te gensprekende ideologieën ma ken zijns inziens de armen vaak tot „abstracte socio-poli- tieke of economische groothe den". Totalitaire regimes In dit verband wierp hij de vraag op of ook niet diegene arm is die is onderworpen aan een totalitair regime, dat hem de fundamentele vrijheden onthoudt „waarin zijn waarde als intelligente en verant woordelijke persoon tot uit drukking komt". Om die fy sieke en psychische bevrijding van de mens na te streven moet de Kerk de dialoog met de wereld blijven voortzetten, betoogde de paus. Hij legde de nadruk op die „oprechte en van respect getuigende dia loog met de huidige wereld als centraal en onaantastbaar element in het ethische be wustzijn van de mens". Vrijheid behouden Om die dialoog met goed re sultaat te kunnen voeren moet naar overtuiging van de paus de Kerk haar identiteit en vrijheid behouden en kan zij niet aan enig politiek sy steem worden gebonden of daartegen worden ingeruild. Wat de congregatie voor de geloofsleer betreft moet ieder „in het licht van de jongste gebeurtenissen toch wel over tuigd zijn geraakt van haar onvoorwaardelijk respect voor personen met wie zij in contact treedt", denkt de paus. Waarnemers brengen deze opmerking in verband met het gesprek, dat de congrega tie begin september heeft ge had met de Braziliaanse be vrijdingstheoloog Leonardo Boff. Johannes Paulus 2 zei woordelijk „Binnen de kerk is een oprechte en open dia loog noodzakelijk. Die moet echter worden gekenmerkt door het speuren naar wat juist en waar is en diént geen voet te geven aan gebruik van woorden of het aannemen van een houding die moeilijk in overeenstemming zijn te brengen met de waarachtige geest van de dialoog". I De kerstboom, eens een „heidens" symbool, is nu ook doorge drongen tot in het hart van de r.-k. wereld. Óp het Sint Pieters plein in Rome is een kolossale boom neergezet, een geschenk van de bewoners van Bavaria aan de paus. De diocesane commissie paus bezoek van het bisdom Roer mond rekent op de komst van 150.000 mensen bij de mis, die paus Johannes Paulus II op de ochtend van 14 mei 1985 zal opdragen op het vliegveld Beek. De toegangen tot het vliegveld lenen zich evenwel niet erg voor de opvang van dergelijke mensenmassa's, zo dat het aantal toegangen zal worden uitgebreid tot zeven of acht. In de nacht van maandag op dinsdag wordt het vliegveld al om 2 uur 's nachts vrijgege ven voor de aankomst van de eerste gelovigen. De commis sie, die onder voorzitterschap staat van hulpbisschop Caster mans, voert besprekingen met de NS en busondernemingen uit het hele land over de wijze waarop de aanvoer het best kan gebeuren. De commissie denkt dat dit alleen maar goed kan aflopen als de gelo vigen en masse gebruik ma ken van het openbaar ver voer. Veel jongeren willen een soort stertocht naar Beek or ganiseren. Daarom wordt na gegaan of ze daar kunnen kamperen en of er een nacht wake kan worden georgani seerd. Er zullen grote tenten worden opgesteld om de in de vroege ochtend de al aanwezi ge mensen te kunnen laten aanzitten aan een familie-ont bijt. Bijzondere maatregelen zijn in voorbereiding voor de ontvangst van zieken en ge handicapten. De misviering zelf zal worden opgeluisterd door een koor van ongeveer tweehonderd mensen dat Gregoriaanse ge zangen ten gehore brengt. Er hebben zich voorts tientallen koren uit Limburg en andere landsdelen aangemeld. Die zullen zich vóór en na de eu charistieviering laten horen. Die wachttijden zullen wor den bekort door het optreden van enkele duizenden leden van schuttersverenigingen en gilden. De commissie ver wacht dat er sprake zal zijn van een groot volksfeest. Een regisseur zal worden aange trokken om dit alles in goede banen te leiden. Groentebouillon kipperagout met sla en rijst mandarijnevla Voor twee personen hebt u nodig: j 0,75 liter water, zout, stuk je ui en wortel, peterselie, I foelie, tijm, laurierblad, 2 kippepoten, bekertje diep vries-soepgroenten; 2,5 dl kippebouillon, 100 gchampignons, 20 gbo- ter, 20 gbloem, gare kip, halve eierdooier, 2 lepels room, zout, peper, aroma; sla, 2 lepels azijn, zout, pe per, suiker, mosterd, 1 le pel olie, iets ui, peterselie, 1 hardgekookt ei; 250 gdroogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; 2 mandarijntjes, 2 lepels rum, 3 dl gele vla, 0,5 dl slagroom, 10 gbasterdsui- ker. Breng het water aan de kook met zout, ui. wortel, peterse lie, foelie, tijm en laurierblad en leg er de kip in. Trek de poten in een half uur gaar en haal het vlees van de botjes. Laat de botten nog een half uur trekken in het water mèt de kruiden. Zeef de bouillon, laat hem koud wor den en haal er het vet af. Kook de soepgroenten beet gaar in vier deciliter bouil lon; gebruik de overige bouillon voor de ragout. Kook de champignons vijf minuten in de bouillon. Smelt de boter, roer er de bloem door en vervolgens in gedeelten de bouillon. Laat de saus steeds aan de kook komen en roer haar glad voor er nieuw vocht bij gaat. Warm de kip en champig nons mee en voeg zout, peper of aroma toe. Meng in de schaal eierdooier en room en doe daar al roerende de hete ragout bii. Meng kleingesneden partjes mandarijn met rum, vla en de met basterdsuiker stijfge- slagen room. Garneer met een paar achtergehouden stukjes mandarijn. Menutip voor maandag: erw tensoep met roggebrood en spek - citroenrijst met vla. JEANNE Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Vuurwerk Op 31 december 1983 en op 1 januari 1984 werd er voor 30 miljoen gulden aan vuurwerk de lucht in geschoten. Als we nu eens met z'n allen 1985 in- knallen met de helft van dat bedrag en de andere helft (15 miljoen) opsturen naar honge rend Afrika. Wat zou dat een goede start zijn van het nieu we jaar. Alvast bedankt! Jos Orleans LEIDSCHENDAM Wijnen Als wijnhandelaar en vinoloog van de wijnacademie, las ik met interesse uw kerstmenu's en de daarbij geadviseerde wij nen door. De wijnen en het vakmanschap liggen mij na aan het hart. Helaas, als je dan leest, dat een eenvoudige wijn uit de supermarkt het net zo goed doet als „een gouden greep" uit de kelders van ge- renomeerde wijnkoperijen dan vind ik dit een vorm van, hoe noem ie datDiscrimina tie? Want in alle eerlijkheid verkopen ook de gerenomeer- RSV. Vandaar, dat er door de regering veel geld is gepompt in menige onderneming in de jaren zeventig. Helaas is er veel te weinig controle uitge oefend op het financiële be heer in de desbetreffende on dernemingen. Veel ernstiger is daarom het feit, dat in het ge val van RSV de verscheidene mis-managers er zelf aanzien lijke bedragen aan hebben overgehouden (gouden hand druk, declaraties), waardoor enige duizenden ontslagen werknemers het nu moeten doen met een sterk geredu ceerd inkomen. Bovendien moet de verdwenen twee mil jard gulden nu worden opge bracht door bezuiniging op de inkomens van vooral de mid dengroepen en de burgers met de laagste inkomens, waarvan velen zelfs hun gasrekening niet meer kunnen betalen. Het rechtsgevoel van ieder recht geaard Nederlander eist nu van de VVD-CDA-regering en van de Tweede Kamer een grote mate van genoegdoening in deze zaak. Aangezien de CDA in de afgelopen jaren zeer veel aan vertrouwen heeft ingeboet, heeft deze par tij nu een unieke kans er voor zorg te dragen, dat de mensen, die wezenlijk teveel aan de RSV-combi natie verdiend hebben, ieder een zo groot mo gelijk bedrag moet terugbeta len aan de Nederlandse Staat, uiteraard via gerechtelijke uit spraken. Deze eis van barm hartigheid is de CDA aan zijn Christen-zijn verplicht en is zelfs een kabinetscrisis waard. M. Weima, A.A. Breebaart OEGSTGEEST gere geklasseerde wijnen, Van Aarrlpnnp f2) eoedkobe eenvoudige tafelwii- 3Ti ^a^aenne (ZJ nen. Echter met dit dat de wijnen zeer sellectief gekozen worden. Er wordt uit sluitend op de kwaliteit van de betreffende wijnen gelet. Waarom wordt er bij een zo belangrijk wijnadvies, als dat van een kerstdiner, niet naar de vakhandel verwezen? Wat heeft de consument aan een leuke fles met 'n mooi etiketje op tafel? Als daarentegen de wijn niet smaakt? Daarin ge ven wij juist graag 'n goed ad vies en stemmen net af op de consument. Ook voor de een voudige tot zeer eenvoudige wijnen. Mevr. F. Baars-Opstal SCHEVENINGEN Van Aardenne Dat de heer Van Aardenne de Tweede Kamer opzettelijk verkeerd heeft ingelicht, is na tuurlijk een ernstige zaak. Maar hij verkeerde toen ken nelijk in een noodsituatie. Het regeringsbeleid was er inder tijd steeds op gericht zoveel mogelijk arbeidsplaatsen in stand te doen houden, ook bij De enquêtecommissie heeft herhaaldelijk benadrukt, dat er in het RSV-drama geen hoofschuldige is aan te wijzen. Het is, zoals bij alle schanda len, een complex van factoren geweest. Minister Van Aar denne is één van die factoren. Hij heeft de Tweede Kamer, dus de vertegenwoordiging van het Nederlandse volk, in formatie onthouden. Dat die Tweede Kamer tevens heeft zitten dutten, is een andere verhaal. Van Aardenne heeft inmiddels toegegeven dat hij niet correct heeft gehandeld, al heeft hij daar verschillende nuances in aangebracht. Met als gevolg dat alles bij het oude is gebleven. Wat voor conclusies kunnen daaruit worden getrokken? Ten eerste, dat politici zich in afnemende mate realiseren dat ze veertien miljoen Nederlan ders vertegenwoordigen. Ze maken van de politiek steeds meer een aangelegenheid die zich binnen de muren van het Binnenhof afspeelt. Het is een wereldje in een wereld gewor den. waarin vrijwel niemand zich meer realiseert wat er leeft onder de mensen die ze vertegenwoordigen. De politiek is verworden tot een spel waarin eigenbelang en partijbelang zo met elkaar zijn verweven en zo tot heilig ideaal zijn verklaard, dat al het andere ervoor moet wij ken. Ware hij een integere en serieus te nemen politicus, dan zou Van Aardenne de eer aan zichzelf hebben gehouden. Hij draagt (en droeg) als minister immers verantwoordelijkheid, zelfs voor dingen waar hij niet eens iets van weet. Die verant woordelijkheid heeft hij aan vaard (hij wordt er ook voor betaald) en aangezien hij geen minister is geworden met het pistool op de borst, moet hij daaruit consequenties trekken; ook als die eens een keer niet zo prettig zijn voor hemzelf of voor zijn partij c.q. regering. In het geval van het RSV-dra ma heeft Van Aardenne geen consequenties verbonden aan zijn verantwoordelijkheid. Hij is niet opgestapt (en ook niet weggestuurd door de Tweede Kamer, maar dat is opnieuw een ander verhaal). Waarom niet? Omdat belang van zijn partij er niet mee gediend zou zijn. (Dat hij ook bang is voor zijn carrière wordt niet hardop gezegd, maar dat kan iedereen zelf wel invullen). Die redenatie is natuurlijk flauwekul. De VVD had al een tik te pakken nadat fractie voorzitter Nijpels stiekum in de papieren van de enquête commissie heeft zitten neuzen (ook dat kan in de parlemen taire democratie blijkbaar al zonder enige sanctie). Nu Van Aardenne niet heeft gedaan wat hij had moeten doen, zal de VVD er nog ongeloofwaar diger op zijn geworden. En omdat het CDA met de VVD in de regering zit, raakt dat ook aan het CDA en de rege ring. VVD'er Joekes schijnt dat wel in te zien, maar hij is een roepende in de woestijn. Er zijn binnenkort geen ver kiezingen, maar recente en- 3uêtes hebben al aangetoond, at steeds meer Nederlanders zich in de armen van de PvdA storten. De schertsvertoning rond de boetedoening van Van Aardenne heeft nog eens pijn lijk laten zien, dat de minister, de VVD noch het CDA zich niet realiseren, dat hun inter pretatie van politiek geheel anders is dan van de mensen waarvoor ze althans pretende ren in de Kamer te zitten. Daarmee knagen ze aan de po ten van het hoogste goed dat we in Nederland hebben, de parlementaire democratie S. van Woerkom DEN HAAG Homofilie In deze krant van dinsdag jongstleden stond op pagina twee een hoofdredactioneel commentaar, waarin stond dat het CDA een stap vooruit heeft gemaakt door homifilie bespreekbaar te maken, en een ingezonden brief van een lezer over ongehuwd samen wonen. Bisschop Bomers van Haarlem heeft volgens de briefschrijver in de schriften gelezen dat pngehuwd samen wonen zondig is. Ik vraag mij af of deze alternatieve levens vorm reeds gedurende de tijd dat de profeten leefden be kend was. Briefschrijver wil ons bovendien doen geloven dat ongehuwd samenwonen immoreel is en dat dit er toe bijdraagt tot een steeds deca- denter, oneerlijker, geweldadi- ger en onveiliger maatschap pij. Meer adjectieven wilden blijkbaar niet uit zijn pen vloeien. J.S.J. Zwagerman RIJSWIJK Mgr. Simonis In Finale stond onlangs eén interview van redacteur Wil lem Scheer met aartsbisschop Simonis. Men krijgt de indruk dat de wijze van spreken en optreden van mgr. Simonis in Utrecht niet is veranderd, ver geleken met zijn bestuurspe riode in Rotterdam. Vatica- num II spreekt uitvoerig over de „sensus fidei" („Lumen gentium", nrs. 12 e.v.) als over „het vermogen van de gelovi gen dat hen in staat stelt om Gods machtige woorden en daden te ontwaren en te her kennen". Het is een goddelijke gave, verkregen bij net Doop sel, waardoor gelovige christe nen in het bezit komen van onfeilbare kennis. Indien de „sensus fidei", zoals het Conci lie heeft bepaald, een bron is van onmetelijke energie die wijsheid en kracht biedt voor het geloofsleven, dan blijkt mgr. Simonis in de praktijk aan deze kostbare gave van de gelovigen praktisch geen ruimte te bieden. De volwas sen gelovige is een intelligente en vrije mens. Dit eist van mgr. Simonis dat, wanneer hij optreedt als bisschop, hij de gelovigen behandelt als ver standelijke en vrije wezens. J.F. Jansen, LEIDSCHENDAM Tien Geboden Jarenlang hebben moderne „smaakmakers" geprobeerd de massa wijs te maken, dat de Tien Geboden min of meer zijn afgeschaft. Er heeft een uitverkoop plaatsgehad van waarden en normen. Nu de paus, mgr. Gijsen en andere trouwe katholieken zeggen: Gods geboden gelden voor alle tijden, staan Jan en alleman op zijn kop. Maar troost u, er is weinig nieuws onder de zon. De apostel Paulus schreef al: „Allen die vroom willen le ven, zullen vervolgd worden, terwijl deugnieten en charla tans van kwaad tot erger ko men, anderen misleidend en zichzelf. Blijf gij echter bij de leer die gij gelovig hebt aan vaard". J.A.A. Leechburch Auwers VOORBURG (ADVERTENTIES) CRUISEN? Vraag dan de nieuwe Cruisebrochure 1985 bij Uw reisbureau of bij H0YMAN& SCHUURMAN 020-24.16.77 personal jjj computer Nuookin Denfiaag! kantoorautomatisering bv Parkstraat 99, pb. 85939, 2508 CP Den Haag, 070-646925. Het bezoek van de soepel opererende Rus Mikhail batsjov, naar alle waarschijnlijkheid de opvolger van de li dige Sovjetleider Tsjernenko, aan Engeland heeft schijnt een opmerkelijke overeenstemming aan het licht gebrikkerij, tussen twee van de belangrijkste NAVO-landen, Frankjde All en Engeland en hun tegenstander, de Sovjet-Unie, op Fn001 punt van de anti-satellietwapens. Premier Thatcher heeftBu het gesprek met Gorbatsjov niet onder stoelen of bankeni schoven dat zij grote zorgen heeft over de militarisering l <je f de ruimte. Ook president Mitterrand sprak zich deze weelf die zin uit. Hij had het over de „overbewapening", daarif doelend op het strategische defensieplan van de Ann Kil kaanse president Reagan, ook wel aangeduid als het i warsplan. p. Deze zorgen over een nieuwe, zeer ingrijpende ronde inW "1 bewapeningswedloop zijn ongetwijfeld terecht. Gorbati J heeft met zijn innemende persoonlijkheid zeer goed op zorgen weten in te spelen. Het is uiteraard" een Russisch lang dat aan de uitvoering van de star-warsplan nen van Amerikaanse president een halt kan worden toegeroepen maart zullen de eerste proefnemingen op grotere schaal het testen van anti-satellietwapens beginnen. Een voerder van Gorbatsjov gaf in Londen te verstaan datj eerste zorg van de Russen bij het Geneefse overleg in janij is dat te voorkomen DAAROM hebben zij plotseling hun ijzige houding teël^ J over de Westeuropeanen laten vallen. In tegenstelling tot kele maanden terug, toen de Russen nog ontmanteling eis r. van de reeds geplaatste kruisraketten vóór elk nieuw ovi leg, zei Gorbatsjov dat er geen enkele voorwaarde vooi meer aan het overleg in Geneve van Russische kant best£lDEP Ongetwijfeld is dat veroorzaakt door de snelheid waarmeetid-Hc Amerikanen momenteel uitvoering geven aan hun stjnvulli warsplannen. In vergelijking met die plannen lijkt het dejt fit over de kruisraketten inderdaad een gepasseerd station, q77, d, al zou het alsnog uit de boot vallen van de Nederlanders inleg Belgen de sterkte van de Amerikaanse onderhandelingspcjntig tie in Genève natuurlijk niet bevorderen. jnd fi€ jvinc: De zorgen van de Engelsen en vooral ook van de Fransjva^er vloeien echter hier uit voort dat de plannen tot strategist* eei defensie een ruimteschild behelzen ten behoeve van de Vf* ze& enigde Staten waarmee in feite de ontkoppeling bewer *an* :ch >en J wordt tussen de Amerikaanse en Westeuropese defensies temen. Om die koppeling te verzekeren werd in 1979 ten tot plaatsing van de Amerikaanse kruisraketten. In fe zouden, wapneer de strategische defensie-plannen werkeli heid worden, de onafhankelijke Franse en Englese kerm pensystemen waardeloos worden, zo is de vrees in Lom en Parijs. ple w< laanle bindii lang Oegs ifk fc in C De Amerikaanse minister Weinberger heeft deze week probeerd de Westeuropese zorgen te ontzenuwen door te gen dat het strategische defensieplan ook voor West-Eui bedoeld is. Weinberger heeft dat op NAVO-vergaderingen! eerder gezegd, maar de Westeuropese bondgenoten hebbT^,^ daar tot nu toe weinig van gemerkt. Onbegrijpelijk is q dat niet. De Amerikanen zijn er niet erg happig op de expe 176^ k mentele star-wars-technologie nu al uit te wisselen met .Westeuropeanen. Het is voor de Amerikanen echter wel z: dat zij met hun bondgenoten op een lijn komen. Vandaar de zorg bij Weinberger, want indien het NAVO-bondgena I^e schap verdeeld is, heeft dat nu eenmaal gevolgen voor Gen n de h ve. Het offensief van Gorbatsjov tegen de anti-satelliet\ ivincii pens roept bij de Amerikanen herinneringen op aan de eindelijk afgeketste invoering van de neutronenbom. 1 ilgens herhaling daarvan willen zij kost wat kost voorkomen, staat dan ook nu nog heel wat meer op het spel. r kei ij) nsen plan verb Weinig sneeuw van betekenis DEN HAAG De winter sporters die dezer dagen mas-' saai naar de Alpenlanden rei zen, zullen hoog moeten blij ven klimmen om behoorlijk te kunnen skiën. Er valt hier en daar wel wat sneeuw, maar van neerslag van betekenis is feen sprake. Afdalingen tot in et dal zijn slechts beperkt mogelijk. In de wintersportge bieden dicht-bij-huis zijn er helemaal geen mogelijkheden. In de Harz en het Sauerland valt vandaag boven de 500 me ter wat sneeuw, die echter ge volgd wordt door regen, (g.m.} geen wintersportmogelijkhe den. Oostenrijk Abtenau (g.m.) Lermoos 05 - 30 Altenmarkt (g.m.) Leutasch 30 - <0 Badgastcin 35 - 60 Maria Alm 20 - 20 Brand 15 - 45 Mariapfarr 10 - 30 Brixen im Thale 15 - 45 Mayrhofen 05 - 60 Ehrwald 05 - 30 Mellau 50 - 60 Ellmaa 10 - 20 Naudere 10 - 50 Fieberbrunn 15 - 40 Pertisau 10 - 30 Filzmoos 15 25 Ramsau am Dachstein 15 - Fulpmes 05 - 50 Seefeld 15 - 25 Gaschum 20 - 50 Serfaus 25 - 50 Gerlos 35 - 50 Soelden 20 - 35 Ischgl 20 - 90 Soell 10 - 20 Kaprun 10 - 150 St. Anton 10 - 130 Kirchberg 15 - 35 St. Johann in Tirol 15 Kitzbuehel 25 - 40 Wagrain 15 - 30 Klein walsertal 30 - 50 Westendorf 05 - Koessen (g.m.) Wildschoenau 15 - 30 Kuehtai 50 - 90 Zeil Leoganij! 15 - 30 Zeil n See 15 - Adelboden 00 - 25 Haute Nendaz Crans Montana tot 60 Lenzerheidi Davos 00 - 70 Saas Fee 20 - 140 Breuil-Cervinia 60 - 150 cm. Courmaye - 150 Brunico/Kronplatz 35 - 40 Livigno Corvara 30 - 70 Val Gardena 30 - 6 Frankrijk Les Arcs 15 - 50 Morzine 00 - 50 Avoriaz 30 - 50 Chamonix 00 - 50 Tignes 10 - 250 Weerrapporten v 't Staat in de Leidse Courai heil iiderd ers is lacht in de

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2