1 Lolus is de trots van het Poolse Wadowice f KERSTMIS 1984 11 KERSTMIS 1984 ZATERDAG 22 DECEMBER lies binnen een straal van vijftig kilometer lijkt belangrijker dan Wadowice zelf. Krakow met de schitterende Wawelburcht en de Lakenhal op het marktplein dat een rijk verleden ademt; Oswiecim (Auschwitz), het deprimerende monument voor vier miljoen joodse, Poolse en andere slachtoffers van een mensonterende barbarij; Zywiec, dat vanwege het heldere bronwater terecht zijn naam heeft gegeven aan het beste Poolse bier. Wadowice, midden in de driehoek gesitueerd heeft ondanks zes eeuwen geschiedenis nooit furore gemaakt. Hooguit hebben de chocolawafels die nog steeds door dezelfde koekfabriek Op 18 mei 1920 schrijft de pastoor van de Mariakerk, de enige parochie in Wadowice, in het doopregister: „Natus: 18.V.1920 Carolus Josephus Wojtyla, rooms-katholiek, wettig kind; ouders: Wojtyla Carolus - vader, militair; moeder Kaczorowska Emilia, dochter van Fe- liks en Maria, geboren Szolc". En een maand later, op 20 juni, registreert dezelfde pastoor: Wojtyla Carolus gedoopt; peetouders: Jozef Kucmierczyk, winkelier, en Maria Wiadrows- ka". Dat Lolus, zoals de zoon van het echtpaar Wojtyla-Kaczorowska jaren lang genoemd werd, zijn geboorteplaats Wadowice ooit nog eens beroemd zou maken vermoedde nie mand. Nu, bijna 65 jaar later, is Karol Wojtyla er in elk geval de oorzaak van dat Wadowice zijn Galicische armoe schijnt te hebben afgelegd. Burgemeester Sylwester Blady constateert al thans met voldoening dat in zijn stadje de winkels beduidend beter bevoorraad zijn dan elders in de wijde omtrek, tot in Krakow toe. „Sinds 1978 krijgen we veel bezoekers uit binnen- en buitenland, soms tien, twintig bus sen tegelijk. We hebben er een speciale par keerplaats voor aangelegd. En die mensen moeten natuurlijk te eten hebben. Er zijn een nieuw abattoir en een nieuwe broodfabriek ge komen. En het gemeen tebestuur heeft zelfs toe stemming gegeven om een nieuwe kerk te bou wen, want al die mensen die ons komen bezoeken willen ook een mis bijwo nen en dat kan de oude parochiekerk niet alle maal verwerken". Inderdaad staat aan de rand van het zestiendui zend inwoners tellende Wadowice een houten kruis in de winter sneeuw, op de plek waar straks een nieuw kerkge bouw zal verrijzen. Nog opvallender is de enor me hoeveelheid bouw materiaal hout, ste nen en kabels die op het terrein ligt opgesla gen. „Het lijkt een won der, dat onze bouwpas toor er in geslaagd is in ons arme Polen zoveel materiaal bij elkaar te krijgen", zegt men in Wadowice. Is de communisti sche t— burgemeester Blady er trots op, dat een zoon van zijn stadje paus geworden is? „Na tuurlijk ben ik dat, even als iedere burger van Wadowice en alle Polen. Niet elk land kan zich een paus veroorloven". Inmiddels ligt er op het gemeentehuis een stapel brieven van burgers waarin gevraagd wordt een straat naar Karol Wojtyla te vernoemen. Burgemeester Blady: „Omdat we sinds enige tijd meer bevoegdheden hebben zal dit geen pro blemen vormen. Het hoeft niet meer allemaal via Warschau. Wan neer de meerderheid van de bevolking van Wadowice het wil komt er een Karol-Wojtyla- straat en eventueel ook een monument, maar daarover heb ik nog geen verzoeken ontvan gen. Trouwens, in feite hebben we al een mo nument, zijn geboortehuis dat nu een mu seum is". Onderpaus Zacher Het museum is ingericht volgens de aanwijzin gen van de wat eigenzinnige emeritus pastoor Zacher. Over hem gaat in Wadowice het ver haal, dat hij in 1979, toen de paus zijn ge boorteplaats bezocht, alle voorschriften van de toen voor de veiligheid van de paus ver antwoordelijke Vaticaanse bisschop Marcin- kius aan zijn l^ars lapte en de ontvangst op zijn eigen manier organiseerde. Tegen Mar- cinkius zou hij gezegd hebben: „Ik kende de paus al toen hij nog niet geboren was en ik weet wat het beste voor hem is". In Wadowi ce geldt hij als een soort onderpaus. Edward Zacher, vroeger prefect van het gym nasium en de pastoor die het grootste deel van de jongensjaren van Lolus, later Lolek en tenslotte Karol Wojtyla begeleidde, is nu al maanden lang ernstig ziek en betreurt het dat hij niemand meer kan rondleiden in wat hij als zijn levenswerk beschouwt: het Wojtyla-mu- seum. Van de ouderlijke woning heeft Ed ward Zacher niets overgelaten: alles is verdwenen ach ter grote fotowan- den waarop de le vensgang van baby Lolus tot paus Jan Pawel Drugi (II) staat af gebeeld. Slechts enkele voorwer pen herinneren nog aan vroeger: de .ski's waarmee hij als gymnasiast op vrije sneeuw- dagen door de bergen trok; een boekenkastje in de hoek van de kamer waar zijn wieg heeft ge- volgens een recept van voor de Eerste Wereldoorlog worden vervaardigd de naam Wadowice buiten de stads- en landsgrenzen gebracht. De lekkernij is overigens al jaren lang in Polen zelf een zeldzaamheid; als zoveel goede Poolse produkten zijn de wafels vooral bestemd voor de export. Wadowice: dat is hartje Galicië, het stuk Polen dat bij de eerste verdeling tussen Pruisen, Rusland en Oostenrijk in 1772 onder het gezag van de Habsburgers kwam. Daarmee had het hele gebied en dus ook Wadowice nog betrekkelijk geluk, want anders dan elders in het verdeelde land bleef het Pools hier de taal van de plaatselijke autoriteiten en ook op school en in de kerk had de volkstaal de voorrang boven het Duits. Wellicht is Hoek van de kamer waar Karoi Wojtyla geboren werd. Waar het boekenkastje staat stond vroeger zijn wieg. Links aan de muur een foto van zijn broer Edmund. dat ook de reden waarom juist in Galicië de liefde voor de Poolse taal en cultuur gedurende de 146 jaar van de deling en daarna tot op de huidige dag altijd zo sterk is gebleven. Misschien was het ook een compensatie voor de economische achterstand die het hele gebied had en die het ook bleef behouden. „Galicische armoe" is in Polen nog steeds een klassiek begrip. In november 1918, toen de as-mogendheden definitief verslagen waren en het Habsburgse rijk werd verknipt, kwam Galicië in de Poolse moederschoot terug. In Wadowice werden de barakken van de Oostenrijkse militairen overgenomen door het twaalfde regiment van het Poolse leger. Als assistent van de kwartiermeester fungeerde luitenant Karol Wojtyla die met zijn vrouw Emilia en tienerzoon Edmund zijn intrek had genomen in een kleine woning aan de Koscielna (Kerkstraat) nummer 7. pal achter de Mariaparochie. Wadowice zelf bleef vooralsnog zijn Galicische karakter behouden. De Markt, die sinds de Tweede Wereldoorlog uiteraard Plein van het Rode Leger heet, telde twee waterputten die de bevolking van drink-, kook- en waswater moesten voorzien, en werd gemarkeerd door een aantal winkeltjes en een eetgelegenheid. Wojtyla's klasgenoten weten van de paus geen kwaad Tijdens zijn bezoek asn Polen in 1979 bezocht Jan Pawel Drugi de doopkapel in de Mariakerk v Links pastoor Edward Zacher die de teugels zelf in handen nam. Ingang van het huis waarin de Wojtyla's een woninkje hadden. Op het bordje staat: „Geboortehuis van de heilige vader Jan Pawel II". staan; daar hangt ook een foto van zijn broer Edmund die op 27-jarige leeftijd overleed. Een bordje aan de ingang en een gedenk steen aan de pui completeren hetgeen pas toor Zacher met een weidse naam als mu seum en burgemeester Blady als monument aanduidt. Het eigenlijke monument voor Karol Wojtyla, de trots van het stadje, bevindt zich in de har ten van de inwoners van Wadowice. Bijvoor beeld van magister Rafal Tatka, voorzitter van de plaatselijke culturele kring. Hij noemt zijn schoolkameraad nu bij voorkeur „papiez", paus. „Als gymnasiast ik zat twee klassen boven hem heeft papiez altijd een enorme be langstelling voor de Poolse en met name voor de plaatselijke cultuur gehad. Hij schreef toen al gedichten, speelde toneel en regisseerde ook zelf. Die traditie zetten wij nu voort, met name in onze publikaties. De afgelopen drie jaar hebben wij ruim dertig boekjes en bro chures uitgegeven, over Wadowice, over onze geschiedenis, over de cultuur in dit gebied". Wie weet hoe schraperig zuinig de autoriteiten doorgaans zijn met papier en met drukfacili- teiten kan zich over zo'n stapel geschriften slechts verbazen. ..Visser Jan" Magister Tatka heeft ook enkele bundels met werk van plaatselijke dichters samengesteld. Papiez is daarin goed vertegenwoordigd. In een van zijn gedichten staat de regel: „Ja jes- tem rybak Jan" „Ik ben de visser Jan". Hij schreef dit in 1948. Zou Karol Wojtyla altijd al een bijzonder kind geweest zijn? Volgens de stellige overtuiging van Jozef Kwi- atek, een klasgenoot van papiez ook hij blijft hem hardnekkig zo noemen inder daad. „Hij was een fijne knul op wie je altijd kon rekenen. Met de beste wil van de wereld kan ik me niets slechts van hem herinneren". Of hij dan tenminste wel eens lastig was voor de leraren? „Natuurlijk haalden we wel eens wat uit in de klas, maar ik ken geen voorval waarbij ook hij betrokken was. Ik weet wel, dat we in de hogere klassen achter de meisjes aan zaten en dat we hem probeerden mee te ien houtenkruis geeft de plek aan waar Wadowice dank zij Karol Wojtyla een nieuwe kerk krijgt. krijgen. Maar hij trok zich dan altijd terug. Hij zocht zijn afleiding liever in sport. Op het grasveld achter het spoor hebben we menig partijtje gevoetbald: hij in het doel, ik als mid- voor tegen hem. Hij genoot ook zichtbaar van de militaire vooropleiding die wij in de hoog ste klassen van het gymnasium kregen. Hij hield van beweging". kunde te gaan stude ren. Voor de meesten van zijn klasgenoten was dit een verras sing, ook voor Jozef Kwiatek. „Natuurlijk wisten we dat hij een groot talent had om te schrijven en te ac teren, maar velen van ons hadden toch ge dacht dat hij priester wilde worden. Hij was erg vroom". Vroomheid was in het vooroorlogse Wado wice overigens even min een zeldzaam heid als nu; Karol Wojtyla kreeg het van huis mee zoals ook de tieners van nu die overdag de Maria kerk binnenlopen om een kwartiertje in ge bed verzonken neer te knielen. En dat Lo lus op de leeftijd van negen jaar, toen zijn moeder overleden was. samen met zijn vader en 23 jaar oude broer Edmund een bedevaart naar het naburige Kalwaria Zebrzydowska maakte was toen even normaal als nu. Jozef Kwiatek herinnert zich nog, dat de Woj- tytla's na de dood van Emilia elke middag in een eetgelegenheid tegenover hun woning de maaltijd gebruikten. Vader Wojtyla, die we gens zijn gezondheid vervroegd gepensio neerd werd, zorgde zelf voor het ontbijt en het avondbrood, hij deed de was en hield de woning schoon. Broer Edmund studeerde in Krakow medicijnen. Toen Lolek dertien jaar was verloor hij ook zijn broer. De pas afgestudeerde arts bezweek aan roodvonk waarmee een patiënt hem had aangestoken. Dat Karol Wojtyla uit eindelijk voor Pools en niet voor theologie koos stelde ook de toenmalige aartsbis schop van Krakow, Sapieha, teleur. Be gin mei 1938, enkele weken voordat de hoogste klas van het gymnasium zou af zwaaien. visiteerde hij Wadowice. Pas toor Edward Zacher had de jonge Wojtyla uitverkoren om een welkomsttoespraak te houden. Volgens de pastoor was het „een schitterende speech". Hij moest de aartsbisschop, die grote belang stelling toonde voor de jongeman, echter meedelen dat Karol Wojtyla niet van plan was naar een seminarie te gaan. Zes jaar later, in de laatste oorlogsjaren Lolek had zijn Poolse studie inmiddels toch voor een illegale priesteropleiding verwis seld werd het paleis van aartsbisschop Sa pieha in Krakow Ka rol Wojtyla's schuil plaats toen de Duitse bezetters op hem aasden. Toneelspeler Voor magister Rafal Tatka die overi gens Wadowicer cho colawafels presen teert. maar niet ver telt hoe hij er aan komt was het wel voor de hand liggend dat papiez in eerste instantie voor de Poolse taal en voor het toneel koos. „Wij hadden een geschie denisleraar Kotlarc- zyk die een zeer mo derne opvatting over theater had. Papiez was gefascineerd door zijn ideeën en zat uren lang bij hem thuis, pal tegenover het voormalige gymnasium, te discussiëren over hun gemeenschappelijke visie op het tekst theater. Uiteindelijk resulteerde dit in de op richting van een van de beste toneelgezel schappen die Polen ooit gehad heeft, het Te- atr Rapsodyczny onder leiding van Kotlarczyk. Papiez was een van zijn beste acteurs. Boven dien. in Wadowice stond het patriottisme al tijd hoog aangeschreven. Het omgaan met de taal speelde daarbij een grote rol. Waar schijnlijk heeft dat in eerste instantie bij pa piez ook de doorslag gegeven om voor het Pools en voor het toneel te kiezen. Hij steunt het werk van de culturele kring van Wadowice nog steeds; hij is er ook erelid van. Jozef Kwiatek, een van de zestien jongens uit de eindexamenklas van 43 abituriënten die nog in leven zijn, herinnert zich: „Eigenlijk wa ren we in onze klas allemaal goed met elkaar bevriend. Maar naast mij in de bank zat een jongen die later een bijzondere relatie met pa piez gekregen heeft: Jerzy Kruger Hij was van joodse afkomst. Zijn moeder en zijn zusje zijn ti|dens de oorlog in Auschwitz omgekomen. Zelf is hij met zijn vader via Rusland en Pales tina naar Engeland gevlucht. Daar is hij met een anglicaanse vrouw getrouwd en nu woont hij in Rome. Toen papiez al zijn klasgenoten in 1980 naar Rome heeft uitgenodigd heb ik hem voor het eerst weer ontmoet. Hij vertelde me dat hij geregeld bij papiez op bezoek komt. Ze zijn zeer goede vrienden". Met het bezoek aan Rome hebben de voor malige klasgenoten van Lolek in Wadowice zelf een geweldige beurt gemaakt. „Het was ook een belevenis. Eerst hebben we de mis bijgewoond die papiez in zijn huiskapel voor ons opdroeg en daar na hebben we samen gegeten en gedron ken geen wodka, maar wel rode en wit te wijn herinne ringen opgehaald en liedjes uit onze jeugd gezongen. Dat was vlak voordat hij naar Groot-Brittannie wil de reizen. We heb ben hem toen nog gezegd dat hij niet moest gaan. omdat de aanhangers van Paisley misschien een aanslag op hem zou den plegen. Maar hij zei telkens maar weer: dat is mijn op dracht. En er werd niet alleen maar Ocje Swiety (Heilige Vader) gezegd, maar ook gewoon Karol. Het was geweldig en hij heeft alles voor ons betaald, ook onze verdere reis naar Monta Cassino en naar Assisi". Patriot In de late lente van 1938 doet de klas van Karol Wojtyla eindexamen. Marian Bieniasz. eveneens een klasgenoot en momenteel als amb tenaar werkzaam in Wadowice. weet te vertellen: „Karol Woj tyla moest alleen maar mondeling exa men in het Duits af leggen, want voor de overige vakken had hij een vrijstelling ge kregen omdat hij zeer goed was. Het exa men verliep zonder problemen, hij had een talenknobbel. Op 27 mei hield hij als vertegenwoordiger van de hele klas een afscheidsspeech van „het oude hok". Hij was altijd al onze woordvoerder geweest' Op 1 oktober 1938 verliet Karol Wojtyla sa men met zijn vader Wadowice. Hij had zich in Krakow laten inschrijven bij de filologische fa culteit. Een levensperiode was voorbij. Precies veertig jaar later, op 16 oktober 1978, kwam de naam Wadowice in de wereldpers. Tot zeven uur 's avonds op die dag had geen mens ooit gehoord van dit plaatsje, waar de pas gekozen paus. nota bene een Pool. van daan bleek te komen. Toen Jan Pawel Drugi op 20 juni 1979 de verjaardag van zijn doop zijn geboorte plaats bezocht, zei hij: „Het is bekend, hoe veel de eerste jaren van een mensenleven, de kleutertijd en de jeugd, voor het menselijk in dividu en voor zijn karakter betekenen Met name die jaren zijn voor mij onverbrekelijk verbonden met Wadowice. met de plaats die in vroeger tijden de trotse wapenspreuk droeg: ..de koninklijke vrije stad Wadowice" De opgeknapte huizen op het marktplein, de barokke Mariakerk. de goed voorziene win kels doen het Galicische verleden bijna verge ten. Lolus. de verpersoonlijking van een stuk plaatselijk patriottisme, heeft zijn geboorte plaats uit de schaduw van de geschiedenis gehaald. Wadowice is hem er dankbaar voor. De Karol-Wojtylastraat komt er dus wel LEO VAN VLIJMEN Mariakerk op het Marktplein van Wadowice die een centrale rol in het

Leidse Courant | 1984 | | pagina 29