„En nu de A-lijst „Het kan in de tweede competitie helft echt alleen maar beter gaan" SCHEIDSRECHTER BETAALD VOETBAL KOOS VAN DER LEEK: Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Willem Spierdijk Probleempje Het feit dat de KNVB „even" een tripje heeft geor ganiseerd voor het Neder lands amateurteam (van 2 tot en met 10 januari, naar Irak), maar meer nog de wijze waarop de bond een en an der heeft geregeld zou er best wel eens de oorzaak van kunnen zijn dat er opnieuw probleempjes komen tussen Rijnsburgse Boys en de KNVB. De zaterdagclub, die nog niet zo lang geleden een kort geding tegen de bond aanspande om het bekerduel met PSV niet op een dins dag-, maar een zaterdag avond te laten plaatsvinden, lijkt in ieder geval in het ge heel niet gelukkig met de wijze waarop „Zeist" dit alles heeft gestuurd. Deze conclusie valt tenmin ste te trekken naar aanleid ding van hetgeen Gerard van Zuylen over de trip kwijt wil. De Rijnsburgse se cretaris vindt het „natuurlijk heel leuk" voor aanvoerder en laatste man Jack Manu- putty dat hij na drie weken Singapore nu met het ama- teurteam naar Irak kan af reizen. „En de club had ook Marcel van der Blom, Johan de Kroon en Huug Aande- wiel die trip natuurlijk niet misgund", zo stelt Van Zuy len direct. Een openheid die echter verdwijnt op het mo ment dat de handelwijze van de KNVB ter sprake komt. Op het moment dat de selec tiemethode en de planning van dergelijke tripjes aan de orde komt, stelt Van Zuylen daarover niet te willen pra ten. „Nu niet, tenminste. Ik heb al gezegd dat wij het leuk vinden dat Jack die trip kan maken. Daarom Hikt het ons beter ons te onthouden van commentaar totdat het amateurteam naar Irak is af gereisd". Op drie januari weten we dus meer... Probleempje (2) Die tweede reis van het ama- teurteam betekent overigens wel dat dè derby (tussen Quick Boys en Rijnsburgse Boys) opnieuw geen door gang zal vinden. Vroegen de Kijnsburgers tijdens de Sin- gapore-reis al uitstel aan, ook nu zal de KNVB weer het ven. Van Zuylen: „Nee hoor, we zijn niet bang voor Quick Boys, dat is het punt niet. Al leen zitten we nu eenmaal met het gegeven dat we onze aanvoerder en een van onze betere spelers missen. Waar door wij het logisch vinden dat we om uitstel verzoe ken". „Competi tievervalsing?", herhaalt Van Zuylen de in Katwijkse kringen regelma tig geuite kreet, Quick Boys kan daar misschien wel eens gelijk in hebben. Maar voor zo ver ik kan bezien is dat dan toch niet de schuld van Rijnsburgse Boys". Zoals Wij van Hutspo(r)t hierboven al stelden: op drie januari weten we meer... Sleutels Het jaarlijkse Leidato-diner, vooral ter animering van de drie leden tellende sport- prijs-jury in het leven geroe pen, is weer achter de rug. En, om maar met de deur in huis te vallen: dat immer vrolijke etentje kende dit maal een aanzienlijk minder vrolijk verloop. De reden daarvoor kan het Zoetemelk... best worden omschreven met het woord „tweeledig". Ener zijds was daar Leidato-voor- zitter Jan van Zijp, ander zijds (het spijt ons ait te moe ten mededelen) ivas daar het jurerende gedeelte van deze rubrieksredactie. We zullen beiden in volgorde van op komst behandelen. Het begon dus allemaal met Jan van Zijp. De tafel-voor zitter vroeg zich, nog voor de soep in de Leiderdorpse Houtkamp was geserveerd, al af of dat hele Leidato Sportprijs-gedoe „nog wel zin had". De voorman van de Leidato had de indruk dat er in de vijftien jaar van het be staan van de Zilveren Sleu tels vanuit de Leidse sport wereld maar weinig tot geen respons was gekomen. En dat, terwijl de Leidato Sport- prijs toch onder meer was in gesteld ter stimulering van diezelfde Leidse sport. We gaan in ieder geval nog vijf jaar door", beëindigde Van Zijp z'n toespraak. Dan zullen wij verder zien..." Sleutels (2) vormde voor het mee-eten* gedeelte van Hutspo(r)t de reden onmiddellijk te reage ren. „De Leidato", zo luidde ongeveer de strekking van het rubrieksbetoog, „behoeft zich geen zorgen te maken over de toekomst, de kans dat er over vijf jaar nog Zil veren Sleutels worden uitge reikt lijkt ons in ieder geval uiterst klein". Zoals bij elke stelling het geval dient te zijn, onderbouwde Hutspo(r)t vervolgens natuurlijk de sombere toekomstblik. Een aantal van de hoofdprijswin naars van de afgelopen veer tien jaar passeerde derhalve de revue. Maar dan wel die winnaars die na de uitrei king van de Sleutels in diepe dalen terecht waren geko uisi men, want zo zijn wij natuui om lijk ook wel. Met de nog irn [mme mer goed schakende Joh leijn van der Wiel (toch t weevoi *)Srr dig winnaar) viel de stellig, niet te bewijzen. Met de wieier veren igiÊ Swift (waar zijn de nieuwÊÊH** Zoeten, Karstens' en Zoe&^T melken?), de rugbycItK? DIOK (net niet gedegrqtj. deerd) en de poloërs van DfL 9 Zijl/LGB (ze stoeien no^ar] slechts met bloembakken^^, dus wel... ieuw Aitph f|W. Sleutels (3) Na nog even te hebben gt 00,0 moreerd dat er nu al club rieT en sporters zijn die de jur n verzoeken de beker met zif - veren sleutels aan hen voor- ei bij te laten gaan, zakten Wij van Hutspofijt tevreden te rug in de stoel. nuai Zoals ook Leidato s eersti j Nl man Jan van Zijp. naarmat y/ de avond vorderde steeds te ,n vredener achterover koi orde gaan leunen. Want niemanc -rst werkelijk niemand van he raag; aanwezige, zeer respectabel mer: gezelschap bleek het met d u zienswijze van Hutspo(r\ eens. De Leidatoprijs, door een ieder, vol vuur, i toogd, leefde wel. De Leidatoprijs moet nie nog vijf jaar, maar tot ii rt lengte van jaren worden uil m gereikt. idgi En dat vinden Wij van Hut spo(r)t dus ook. ordt Met of zonder het tegen i hij woordig bijbehorende en en t traatje van duizend guldei too* de nu weer op vrijdag 11 ja nds] nuari, tijdens de nieuwjaarstbru receptie van de Leidse Di c ree tie Sport en Recreatie, uiirm£ te reiken Zilveren Sleutel vormen nog altijd een zee J gewild object. Echt waar, Jan... SPORT Ceidóc Soman t ZATERDAG 22 DECEMBER. 1984 PAGINA LEYTHON-COACH JOHN GROEN GELOOFT NIET IN DEGRADATIE: LEIDEN Het gaat John Groen te ver te stellen dat de positie van Leython er door de nederlaag tegen Spirit „aanzienlijk min der" op is geworden. Het in de tweede divisie uitko mende keurkorps van de Leiderdorpse volleybal vereniging mag dan na het verlies van afgelopen weekeinde op de laatste Elek van de ranglijst zijn eland, trainer/coach Groen houdt het er op dat zijn ploeg er door de ver loren partij tegen Spirit „niet beter" op geworden is. „Bij winst hadden we bijna in de middenmoot gestaan", weet Groen, „nu staan we onderaan. Maar dat neemt niet weg dat Leython ook nu nog door een overwinning een heel eind kan stijgen....". Dat zijn formatie uitgerekend tegen het zwakke Spirit ver zuimde de degradatiezone te verlaten, heeft Groen nauwe lijks verrast. „De ploeg speelt Sterk tegen sterke ploegen, maar zwak tegen zwakke. Dat is al jaren zo. Dus wat dat be treft kwam de nederlaag niet echt als een verrassing. Hoe dat komt? Een kwestie van in stelling, van mentaliteit. De spelers voelen zich al snel een beetje superieur aan een te- genstander, nemen het dan veel te gemakkelijk op". Genieten... Met alle gevolgen van dien. Groen: „De service loopt niet meer. de stop is slecht, de con centratie ver te zoeken. Ik ha mer er tijdens trainingen ook steeds weer op dat juist tegen zwakkere ploegen met 150 procent inzet moet worden ge speeld. Het moet niet zo zijn dat spelers vijf minuten nadat er een mooie bal is geslagen nog staan na te genieten" „De ploeg valt", vervolgt Groen, „op dat soort momen- •n ook eigenlijk niet te coa chen. Je wijst de jongens op een fout, waarna er onmiddel lijk drie andere fouten worden verzonnen. Afgelopen week einde tegen Spirit ook. Er was één jongen bij de tegenpartij die die bal alle kanten opsloeg. Dat zag ik. dat zagen de jon- fens. En toch presteerde het lok het steeds maar weer om met de spelverdeler mee om hoog tc gaan. Nou, met dat soort knullige fouten vraag je niet alleen om nederlagen, maar maak je een coach dus ook gek" Toen Groen begin dit seizoen met zijn formatie de competi tie binnenstapte, dacht hij be slist niet aan de mogelijkheid van een laatste plaats Het compleet naar Leython ver huisde team had in de seizoe nen ervoor toen nog onder TV let oor LEIDEN Op 4 iuni 1983 kreeg Koos van der Leek het telefoontje, „waar hij al jaren op zat te wach ten". De Leidse voetbal scheidsrechter zou het daarop volgende seizoen op de zogenaamde „over- gangslijst" geplaatst wor den en een kans krijgen zich te bewijzen in het be taalde voetbal. Op 8 mei 1984 ontving Van der Leek een tweede belang rijke telefonische medede ling; de Leidenaar had z'n proefjaar succesvol afge sloten en mocht zich nu twee jaar gaan ophouden, in de eerste divisie van het betaalde voetbal. Koos van der Leek somt de be langrijkste data in zijn scheidsrechterscarriëre even gemakkelijk op als een ander z'n trouwdag en verjaardag van vrouw en kinderen: „Je bent er zo lang mee bezig ge weest, hebt er zoveel voor gedaan, dat het echt feest was toen dat eerste tele foontje binnenkwam". Van der Leek begon al op ne gentienjarige leeftijd met flui ten; eerst nog in combinatie met voetbal (bij Lugdunum, ZLC en VWS), maar al na drie jaar werd de aandacht volledig op de arbitrage gericht: „Ik zag het voetballen niét meer zitten en het fluiten trok. Daarbij bestond het risico voor blessures, dat je op zaterdag een schop zou krijgen en zon dag af moest schrijven als scheidsrechter. Dat gaat na tuurlijk niet, men moet op een scheidsrechter kunnen reke nen". Sneller De carrière van de verkoper bij technisch handelsbureau Sjartec bewoog zich al snel in een opgaande lijn en na vijf jaar in de afdeling werd de Leidenaar overgeheveld naar de KNVB. Na vijf jaar onder de hoede van de grote bond te Koos van der Leek: „Altijd serieus met de scheidsrechterij bezig geweest..." hebben gefloten, kwam hij in „groep I" terecht, het hoogst haalbare voor een scheidsrech ter bij het amateurvoetbal. Dat betekende het leiden van wed strijden in de hoofd-, eerste en tweede klasse. Van der Leek bivakkeerde acht jaar in dat toch al selecte amateurge zelschap: „Er werd steeds te gen mij gezegd: jouw tijd komt nog wel. Ik wilde natuurlijk sneller klimmen. Dat is lo gisch, dat wil je in de maat schappij ook. Ik ben steeds af geremd. misschien wel terecht. Het kan natuurlijk verkeerd uitpakken, wanneer ie te snel op hoog niveau gaat fluiten. Je gaat misschien een paar keer op je gezicht en je zou kunnen stoppen. Ik ben altijd serieus met de scheidsrechterij bezig geweest en wist, dat ik een keer de kans zou krijgen". Die kans kwam dus in 1983, toen hij met tien andere scheidsrechters op de over- gangslijst terecht kwam Van der Leek kreeg een jaar lang de kans zich te bewijzen in de competitie van de reserve-elf tallen van de betaalde clubs en kreeg ook twee wedstrijden in de eerste divisie toegewezen: „In de eerste plaats had ik nooit aan het avontuur kun nen beginnen zonder mede werking van m'n werkgever. Ik moest namelijk op zaterdag vrij krijgen. M'n baas stond er niet voor honderd, maar voor driehonderd procent achter. Ik krijg ook alle medewerking, wanneer ik bijvoorbeeld voor de maandelijkse conditietrai ningen naar Zeist moet". Promotie Met scheidsrechter Luinge was Koos van der Leek de enige scheidsrechter van het tiental dat aan het betaalde voetbal mocht ruiken, die ook door stootte naar de prof-regionen en zo in de voetsporen trad van de andere Leidenaar, die het tot het betaalde voetbal bracht, Wim Schalks. Die pro motie was mede gebaseerd op goede beoordelingen tijdens de wedstrijden tussen RBC en FC Twente en Telstar en Veen- dam. Het eerste duel scoorde de Leidenaar een 7'/: op een schaal, die tot acht loopt en de tweede wedstrijd boekte hij de maximale score. Van der Leek: „Het is niet zo, dat die beoordelingen doorslaggevend zijn. Maar als je er met een vijfje van af komt, kan je het wel vergeten". Het volgende doel is nu het bereiken van de A-lijst, het geen ook een optreden in de eredivisie betekent. Lukt het Van der Leek niet op die lijst terecht te komen aan het eind van volgend seizoen, dan zal hij moeten terugkeren naar de amateurs. Dat is niet de bedoe ling, want de Leidenaar heeft het in het betaald voetbal naar z'n zin: „In de eerste plaats is het weer wat anders. Je komt bij andere clubs. Daarnaast is de entourage anders. In de week voor de wedstrijd word je door de thuis spelende vere niging opgebeld hoe je naar het stadion denkt te komen. Als je met je auto het parkeer terrein op gaat. doe je dat trou wens op eigen risico. Zo werd de auto van scheidsrechter Van der Laar vorig jaar nog flink verbouwd." Ook is de belangstelling voor de duels in het betaalde voet bal groter. Afgelopen week einde leidde Van der Leek de topper in de eerste divisie tus sen Heracles en RBC, waarin de Almelose vereniging de pe- riodetitel kon veroveren. Koos van der Leek: „Er heerste een geweldige sfeer. Zevenduizend toeschouwers op de tribunes met ratels, die door Heracles waren uitgedeeld. Schitterend. Het maakt mij trouwens niet uit of er belangen op het spel staan. Ik fluit net als alle an dere wedstrijden. Het was wel een spannende wedstrijd in Almelo, maar geen goeie. Dat hoorde ik achteraf; tijdens het spel heb ik niet in de gaten of er nu goed of slecht wordt ge speeld' Schoolmeester De Leidenaar had inmiddels ook de eerste contacten met de landelijke pers: „Hennie Rüc- kert zei tijdens „Langs de lijn": Van der Leek fluit als een schoolmeester. Dat is na tuurlijk een mening van één man. Ik denk. dat mijn fluiten zich in ieder geval kenmerkt door het feit, dat ik steeds veel bij de bal ben. Ik heb dan ook een goede conditie, loop één of twee keer in de week twintig kilometer. Dat zou ik overi gens ook doen als ik geen scheidsrechter was, ik vind lo pen gewoon leuk". Ook De Te legraaf ventileerde inmiddels zijn mening over de Leidse ar biter: „Van der Leek is een soort walrusfiguur met een snor zo groot als de penalty stip....". WILLEM SPIERDIJK John Groen: „Er wordt hard gewerkt en er is kwaliteit genoeg voor de tweede divisie" de naam LUSV heel aardig meegedraaid. Daarbij verliep de voorberei ding op de nieuwe jaargang voorspoedig. John Groen: „We speelden een paar sterke par tijen tegen eerste divisieploe- gen en ook in de eerste compe titiewedstrijden werd zeker niet slecht gespeeld. Het is al leen jammer dat we ondanks ons toch redelijke spel nauwe lijks punten pakten. Daardoor ging de ploeg steeds ver- krampter spelen, verdween het zelfvertrouwen meer en meer. Waardoor je uiteindelijk inderdaad op zo'n laatste plaats kan belanden" Onnodig Een positie die mede werd be reikt door een aantal onnodige nederlagen. Met name de ver- liespartijen tegen Spirit en Madjoe werden door Groen als „volstrekt onnodig" ervaren. „Maar behalve dat soort ne derlagen. heeft Leython dit seizoen ook een paar keer echt pech gehad. Wat dat betreft Kan het in de tweede competi tiehelft echt alleen maar beter gaan". John Groen „Ik heb als speler en als coach alleen nog maar voor promotie ge speeld, nooit tegen degradatie" gelooft ook in een veel be tere tweede helft. „Er wordt hard gewerkt op de trainin gen, er is kwaliteit genoeg om in de tweede divisie mee te komen Nee. het wil er bij mij niet fn dat deze ploeg degra deert. Het is alleen zaak dat het vertrouwen in eigen kun nen gaat terugkomen, dat de ploeg ophoudt aan zichzelf te twijfelen en vooral, dat het team wat constanter gaat pres teren". 't Gegeven dat LUSV dit seizoen in gestopte Frans Klumper en geblesseerde Wil lem Spierdijk twee spelverde lers is kwijtgeraakt, speelt vol gens Groen wel een rol in het mindere presteren. „Die jon gens hadden wel de ervaring op dit niveau, de spelers die nu voor die taak staan niet. Maar een doorslaggevende fac tor. ik denk van niet. Daar voor is er ook in het begin van dit seizoen nog te goed ge speeld". Dit seizoen heeft Groen niet alleen Leython, maar ook LUSV nog als trainer onder zijn hoede. Een combinatie die door hem „tijdrovend", maar niet onmogelijk wordt ge noemd. Hetgeen overigens geen garantie is dat Groen de combinatie met nog een jaar zal prolongeren, al bestaat de kans wel degelijk dat hij voor nog een seizoen zal bijtekenen In dat geval zullen er echter nogal wat zaken moeten ver anderen Matig Ook al omdat pas vlak voor het seizoen duidelijk werd dat de LUSV-heren en bloc (in een fusievorm, dus met be houd van de plaats in de twee de divisie) naar Leython zou den overstappen, moet Groen nu regelmatig in uiterst matige omstandigheden werken. „O maandag bijvoorbeeld, zit i met twee teams in een kleine zaal. Leuk natuurlijk voor Leython 2, maar niet zo ge slaagd voor het eerste. Ik doel maar, echt optrekken aan die tegenstander doet het team zich niet". Ook de donderdag se training is niet alles, stelt Groen. „Zo hebben we de laat ste maand drie keer niet kun nen trainen. De zaal waar wc normaal in trainen, werd in in februari weer te wachten. Prettig is anders". Daarbij ziet Groen het „thuis spelen" als een fors nadeel voor zijn ploeg. „Die jongens zijn allemaal gewend aan een grote speelzaal met een ruime uitloop. Aan de Universitaire Sporthal dus. Nu, in Op Dreef kan je een redelijke uitloop vergeten, moet je je vooral met serveren enorm inhouden. En dat kost ons echt punten. We merkten het bij DAC uit. Die ploeg speelt wel op een groot veld en werd door ons achter elkaar de zaal uit g< veerd..." En besluitend: „Of ik blijf als de zaken organisatorisch beter ziin geregeld? Ik weet het nog niet Wat ik wel weet is dat dit soort dingen gewoon moeten worden geregeld. Anders kan er door niemand echt presta tiegericht worden gewerkt..."

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14