{omanov tandidaat- volger Saigon, eens opwindend, nu een ingetogen stad Kleine problemen bij verkiezingen in India: Amok makende olifanten en stembusdieven lts )estinov, pure technocraat net veel onderscheidingen WEERZIEN MET ZUID-VIETNAM gin; jitenland CcidöcGoivumt ZATERDAG 22 DECEMBER 1984 PAGINA 11 nde d 7 Treemde ogels staan <^pndidaat 4716! 20.00 lostbut 14.00, 13. *BYLl 1.45. v.i RhineiF JEAC 630637 in dwer 18.45 .Indira Gandhi's oi boorteplaats treedt voor komende verkiezingen 24, 27 en 28 december onverslaanbare nitabh Bachchan in het Deze 42-jarige, ïlaire filmacteur (de betaalde van India) is vriend en iooikameraad van >mier Rajiv Gandhi. Hij liet de enige vreemde 9like/." In de deelstaat ld"*tar Pradesh (150 og Ijoen inwoners) zijn [a\tyele lieden kandidaat bekend staan als za toire misdadigers. Een n hen is de vriend en -en -trouweling van de OA du we van Indira's IQ ongelukte zoon, ijay, en geldt als een fyvetenloos bendeleider. Bombay prijkt de naam de beruchte Ijonairsmokkelaar Ajji MEjstón op het stembiljet, heeft korte tijd in de rangenis gezeten, maar t nu te zijn „bekeerd" In de straten van het oude gedeelte van New Delhi maakt een met vlaggen getooide olifant reclame voor de Congres Partij. NEW DELHI Tijdens de verkiezingen van 1981 kwam in de Zuidindiase deelstaat Kerala plotseling een wilde olifant uit de wildernis het verkiezingsterrein opstormen. In de chaos die volgde werd de stembus ontvreemd. Amok makende olifanten en stem busdieven: dat zijn nog maar de kleinste problemen waar de organisatoren van de komende algemene verkiezingen in In dia mee zitten. Het grootste probleem is alleen al de om vang van de verkiezingen: De stembusstrijd van 24, 25 en 27 december voor het Indiase parlement wordt de grootste in de wereldgeschiedenis. Het Indiase electoraat wordt gevormd door 379 van de 730 miljoen inwoners van het land. De ervaring leert dat minstens de helft van hen stemmen gaat. Van de in totaal 467.000 stembureaus zullen er vele komen te staan in woestij nen. palmgaarden, en op meer dan 4.500 meter hoogte in het Himalayagebergte. Bijna drie miljoen mensen onder wie de duizenden die de biljetten uit 1,5 miljoen stembussen met de hand moeten tellen zul len in de weer zijn om de ver kiezingen mogelijk te maken. De kiezers variëren van gedis tingeerde inwoners van New Delhi en Bombay met een uni versitaire opleiding, tot leden van primitieve stammen in het noordoosten van India die op hun tocht naar de stembus door tijgers en andere wilde dieren worden bespied. Onaanraakbaren Sommige stembureaus zijn uit sluitend bestemd voor de laag ste kaste van India de Ha- rijans of „onaanraakbaren" om intimidatie door leden van hogere kastes te voorkomen. Een kolonie van lepralijders in West-Bengalen krijgt ook een eigen stembureau. „Maar de verkiezingen zullen soepel verlopen", zo beloofde de vice- -voorzitter van de verkiezings commissie Rama Krishan in een interview. Krishan: „India kan putten uit een ervaring van zeven alge mene verkiezingen sinds het in 1947 onafhankelijk werd van Groot-Brittannie. De ver kiezingscommissie, die kort na de onafhankelijkheid werd in gesteld, geniet een reputatie waar sommige andere rege ringsinstellingen jaloers op kunnen zijn en functioneert volgens regels die nog door de Britten zijn vastgelegd. Ons streven is er al die jaren op ge richt geweest het stemmen zo eenvoudig mogelijk te ma- Analfabetisme Aangezien voor het uitbren gen van een stem geen ont wikkelingsgraad is vereist en het analfabetisme in India meer dan zestig procent be draagt (in sommige deelstaten zelfs tachtig), staan op de kies- biljetten slechts de namen van de kandidaten vermeld met hun symbolen of de symbolen van hun partij. De kiezers zet ten eenvoudigweg een stempel naast het symbool van hun keuze. De symbolen moeten opval lend en visueel aantrekkelijk zijn. In een bepaald kiesdis trict van de deelstaat Tamil Nadoe bijvoorbeeld moet een kiezer, die niet kan lezen maar toch op verantwoorde wijze zijn stem wil uitbrengen, een keuze maken tussen maar liefst 84 symbolen. Populaire symbolen zijn fietsen of trei nen (als teken van vooruit gang), leeuwen en olifanten (symbolen van kracht), en ploeg en os (als vrienden van de boer). Krishan zei dat voor het ver kiezingsproces ongeveer twee duizend ton papier nodig is. In 1983 werd voor alle zekerheid vast extra papier uit Scandina vië ingevoerd. Een tweede probleem vormt de veiligheid, vooral in de armste, dichtstbevolkte en meest gewelddadige Indiase deelstaten als Oettar Pradesh en Bihar in het noorden. Oet tar Pradesh, dat 120 miljoen inwoners heeft, is van plan 100.000 veldwachters, 100.000 man politie en 24.000 vrijwilli gers in te zetten om „stembus- diefstal", verkiezingszwendel en geweld te voorkomen. Bij voorgaande verkiezingen is het wel voorgekomen dat kan didaten plaatselijke bendes in de arm namen om een stembu reau vlak voor de opening te bezetten, de aanwezige func tionarissen te bedreigen of weg te jagen, en vervolgens de stembussen vol te stouwen met vervalste biljetten. Een kenner van de Indiase verkiezingen wees erop dat de gangbare straf voor het stelen van een stembus tijdens de verkiezin gen van 1980 bestond uit een boete van 500 tot 650 gulden per dag. Voor een „ordeversto- Ineesneeuwd Tijdens de verkiezingen van 1980 vielen twintig doden en tientallen gewonden. Maar ge zien de enorme omvang van de verkiezingen mogen het ge weld en de oneerlijke praktij ken toch kleinschalig en geïso leerd worden genoemd Dit keer zullen meer dan 5 300 kandidaten in het veld treden voor de strijd om 514 parle mentszetels Behalve in de deelstaten Assam en Punjab, die te kampen hebben met po litieke troebelen, zal in alle In diase deelstaten gestemd woor den, al wacht het ingesneeuw de Ladakh met stemmen tot de zomer. Behalve in afgelegen en dun bevolkte gebieden, zal nie mand in India meer dan twee kilometer hoeven lopen om bij een stembureau te komen Daar staan dan met het „hand boek der verkiezingswetten" gewapende functionarissen klaar om instructies te geven en de rechter wijsvinger van de stemmer# in onafwasbare inkt te dopen ter voorkoming van dubbel kiezen. DENIS GRAY 21.30 21.30 21.30 i6 0o'ervolS van voorpagina) endOSKOU Voor de be- "afenis van maarschalk ioudei>estinov is een begrafe- «kommissie samenge- eld onder voorzitter- 'thoni hap van het lid van het terve» lirtmro Grigori Roma- ac v. Romanov is een van mensen die genoemd '{iel orden als mogelijke op- ilger van Oestinov. Hij als niet-militair, binnen it politburo verantwoor- >lijk voor de defensie-in- istrie en heeft als oud- artijleider van Lenin- ad, een centrum van wapenproduktie, ervaring met defensiezaken. Tot zijn ontslag drie maanden geleden als eerste vice-minis ter van defensie en opperbe velhebber van de Sovjetstrijd krachten gold maarschalk Ni- kolaj Ogarkov als de meest waarschijnlijke opvolger van Oestinov.' Volgens sommigen maakt Ogarkov, die niet ver dween maar een andere hoge militaire functie kreeg, nog steeds een kans. Indien de voorkeur wordt gegeven aan een beroepsmilitair, maakt maarschalk Sergej Sokolov (73) echter de grootste kans. Sokolov heeft Oestinov de af gelopen maanden regelmatig vervangen tijdens belangrijke gebeurtenissen. Sokolov kan bogen op meer dan 40 jaar er varing in de strijdkrachten van de Sovjet-Unie. Andere namen die worden genoemd zijn maarschalk Viktor Koeli- kov (opperbevelhebber van de troepen van het Warschau pact), maarschalk Sergej Arc- hromejev (eerste vice-minister van defensie en opperbevel hebber van de Sovjetstrijd krachten) en generaal Vasili Petrov (opperbevelhebber van de landstrijdkrachten van de Sovjetunie). De enige niet-mi litair, naast Romanov, die eni ge kans maakt is volgens waarnemers Lev Zajkov (par tijleider van Leningrad). ppèlï OSKOU De eergiste- °P 76-jarige leeftijd erleden Sovjetrussische inister van defensie, aarschalk Dimitri Oesti- romp- iv, heeft een lange -car- 9.00 (re jn het defensie-appa- at achter de rug, die m tot een van de mach- [ste en een van de meest decoreerde leiders van i° totKremlin maakte. OREN er Be lhoren stinov, die sinds het begin n zijn loopbaan onder Stalin de jaren dertig een groot litiek overlevingsvermogen eft gedemonstreerd, gold als a pure technocraat. Hij werd 1908 geboren in Samara eral) en begon zijn loopbaan eenvoudige arbeiders ach- de draaibank. Door de ge- rceerde industrialisatie en de 's: or Stalin doorgevoerde zui- ringen, kon hij een bliksem- rrière maken. Hij werd in- nieur, deed onderzoek en srd 1935 benoemd tot fa- ieksdirecteur. In 1941 werd na de Duitse inval, aange- ld als volkscommissaris or defensie (een soort minis ter), in welke functie hij lei ding gaf aan de evacuatie van de wapenindustrie tot achter de Oeral en het in hoog tempo opvoeren van de wapenpro duktie. Hij was na Lev Trotski de tweede niet-militair die aan het hoofd van het ministerie van defensie van de Sovjet- Unie kwam te staan. Hoewel hij pas in 1976 minis ter van defensie werd, had hij Qp dat terein al lange tijd grote invloed. Sinds het overlijden van Brezjnev werd hij, met name op grond van zijn lange ervaring, beschouwd als het samenbindend element in het politburo, die het evenwicht wist te bewaren tussen de el kaar bevechtende facties en belangengroepen. Bovendien had hij, meer dan de overige leden van het politburo, prak tische ervaring in het besturen van de zware industrie, het coördineren van de defensie inspanningen en de verdere uitbouw van de ruimtevaart- industrie. Vanwege zijn gerin gere politieke ervaring en zijn slechte gezondheid werd hij in 1982 en begin dit jaar echter niet als een serieuze kansheb ber beschouwd voor de opvol ging van Brezjnev en Andro pov. In de afgelopen vijfentwintig jaar heeft Oestinov een sleu telrol gespeeld in de ontwik keling van de nucleaire macht van de Sovjet-Unie en later bij het opbouwen van het ruimte vaartprogram. Onder zijn ver antwoordelijkheid maakte Joeri Gagarin in 1961 als eer ste mens een omwenteling rond de aarde in de Vostok-1. Aan dat wapenfeit heeft Oesti nov zijn onderscheiding tot „Held van de socialistische ar beid" te danken. Oestinov be hoorde tot de meeste gedeco reerde leiders in het Kremlin. Op zijn borst prijken verschei dene onderscheidingstekenen van de orde van Lenin, de hoogste civiele onderscheiding in de Sovjet-Unie. In zijn lange loopbaan heeft Oestinov nooit echt in de schijnwerpers gestaan. Hij bleef, althans voor het oog van het publiek, wat op de achter grond en verscheen maar wei nig in het openbaar. Over zijn jïrive-leven is vrijwel niets be- George Esper, in 1974/'75 de laatste chef van het bureau van Associated Press in de voormalige Zuidvietnamese hoofdstad Saigon, keerde bijna tien jaar na de Noordvietna- mese overwinning terug naar wat nu Ho Chi Minh stad heet. HO CHI MINH STAD De rode vlammen van de strijd die eens de nachte lijke hemel verlichtten, zijn verdwenen en ver vangen door de gedempte boordlichten van schepen en pramen op de rivier. Saigon, de hoofdstad van het oude Vietnam, heet nu Ho Chi Minh stad, naar de beroemde revolutionaire leider wiens volgelingen tien jaar geleden de beide Vietnams onder commu nistisch bewind verenig den. De geluiden en beelden van de oorlog ziin verdwenen. Meer dan 3.000 nachten heb ik in Vietnam doorgebracht, en vrij wel geen ervan bracht me een nachtrust, die niet verstoord werd door het gedreun van ar tillerie, raketten en mortieren of schietpartijen en misselijk makende explosies van bom aanslagen. Mijn eerste nacht na terugkeer is vredig. Ik lig niet wakker in afwachting van de volgende aanval met de gedachte dat deze keer misschien een 122-millimeter raket in mijn appartement zal inslaan. Het gezoem van fietsen en gesnor van brommers heeft de gillen de sirenes van door de stad scheurende ziekenwagens, het gonzen van helikopters en het gedreun van verre bombarde menten vervangen. Ingetogen De opwinding, het avontuur en het gemakkelijke leventje in het Saigon van die dagen bestaan al Tang niet meer. Het leven is sober vandaag de dag. De drie miljoen inwoners tel lende stad is ingetogen, gere serveerd. voorzichtig; de stra ten zijn donker 's nachts en de cafe's worden slechts door kaarsen verlicht, ook al is er geen avondklok. Slechts weinig herinnert aan de aanwezigheid van de drie miljoen Amerikaanse troepen in Vietnam. De beruchte Mi mi-bar en andere gelegenhe den aan Tu Do- en Nguyen Thiep straat zijn veranderd in cafetaria's of winkels voor lak- waren, fotobenodigdheden, bij- Duizenden mensen verdrongen elkaar op 29 april 1974 op het terrein van de Amerikaanse ambas sade, om een plaatsje te bemachtigen aan boord van de laatste Amerikaanse helikopters die Ame rikanen en bevriende Zuidvietnamezen uit Saigon evacueerden. i A*:r: r 7*1 *0 W/M Sr&JEWHA6EW outerien en soevenirs. De zan geressen die er plachten op te treden, Vietnamese vrouwen die Amerikaanse hits vals na zongen, zijn er niet meer. Nu klinkt soms een droevige Viet namese ballade. In eenvoudig restaurant speelt een violist de „Fascination" wals. De meest blijvende en in het oog vallende Amerikaanse er fenis vormen de zogenaamde Ameraziatische kinderen, ge boren uit Amerikaanse vaders en Vietnamese moeders, en achtergelaten tussen de puin hopen van de Amerikaanse in menging. De vaak bruin- of blondharige halfbloedkinde ren zijn inmiddels uitgegroeid tot teenagers en zien er zelfs in hun bedelaarskleren knap uit, terwijl ze voor een paar dong zakjes pinda's proberen te ver kopen of bedelen om shampoo en andere Amerikaanse luxe- -artikelen. Slapen doen ze op straat Vroegere ambassade Het prikkeldraad en de zand zakken waar het in het oude Saigon van wemelde, de vroe gere drukte van de militaire centra en hotels vol Ameri kaanse burgers en GI's: alles is weg. Op de luchthaven Tan Son Nhut liggen de wrakken van Amerikaanse transport vliegtuigen waarmee soms de lichamen van gesneuvelde GI's naar huis werden ver voerd. Onderdelen zijn er af gesloopt om andere toestellen te repareren. De stalen hek ken van de vroegere Ameri kaanse ambassade in de Thong Nhut straat zijn vergrendeld, en het gebouw staat leeg op een afdeling van de Vietname se veiligheidsdienst na. De muren zijn afgebladderd, het terrein is met gras overwoe kerd en bezaaid met rommel. Ik sta er slechts omringd door enkele nieuwsgierige kinde ren, en bedenk hoe lang het geleden lijkt dat ik hier dui zenden mensen elkaar in doodsangst en paniek zag ver dringen om over het hek te komen en aan boord van de Amerikaanse helikopters, die de laatste Amerikanen uit Vietnam evacueerden. Ameri kaanse mariniers en burgers sloegen hen met geweerkolven terug. Als ik in een park op het Lam Son plein een ogenblik stil sta, zie ilc weer uitgeputte Zuid vietnamese soldaten .terugko men van hun laatste gevechts- posten om hun wapens op een hoop te gooien bij de overgave van 30 april 1975 Ik keer te rug naar de plaats waar een Saigonese politie-officier zich zelf doodschoot, terwijl ik hem interviewde temidden van de paniek en de chaos. Terwijl ik op de plaats sta waar hij dode lijk gewond neerviel, word ik plotseling tot de werkelijkheid teruggeroepen door gelach van kleine jongetjes die „hello, hel lo" roepen en willen dat ik een foto van hen neem. Dit is een nieuwe Vietnamese generatie. Zij waren op die historische dag in 1975 nog niet eens gebo- Geen herinnering Ik haast me naar het vroegere AP-bureau in de Nguyen Hue straat, de „Bloemenstraat", zo als ik dat honderden keren eerder heb gedaan. Nu is het echter om redenen van senti ment. Ik ben buiten adem als ik de vier trappen heb beste gen. De lift neeft het nooit goed gedaan, ook niet in vroe ger dagen. Instinctief ga ik meteen naar kamer 422 Binnengekomen tref ik een stuk of zes mannen en vrou wen aan het werk in wat een foto-atelier is geworden. De ruimte is armetierig. Een ge broken lamp is provisorisch aan elkaar geplakt Behalve een groot aanplakbord waarop we eens de oorlogsopdrachten vastprikten, herinnert niets meer aan de elf iaar die AP in dit kantoor doorbracht. In het nabijgelegen Continen tal Palace hotel, in de Saigon- dagen favoriete verblijfplaats van de journalisten, logeren nu Vietnamezen. Het terras aan de straatzijde, bii ingewij den bekend als het „Continen taal plat", waar men zich ver poosde onder het gezoem van grote vertilatoren, is ook ver anderd. Het is niet langer een verblijfplaats van prostituées, pooiers, verminkte bedelaars en andere wrakstukken van de oorlog Onder het nieuwe bewind lij ken zij allemaal te zijn ver dwenen, en het terras gaat 's avonds om acht uur dicht. In het oude Saigon ging de avondklok om twaalf uur 's nachts in, soms eerder Maar tot de laatste minuut wa ren de straten vol met mensen en lawaai van verkeer. In het nieuwe Ho Chi Minh stad ziin tegen tien uur 's avonds ae straten verlaten, de neonlich ten uit en de winkels gesloten; dan beginnen de lange stille nachten, zonder oorlog buiten de deur GEORGE ESPER Veel blanke Zuidafrikanen voor dialoog met ANC JOHANNESBURG Een aanzienlijk percentage van de blanken in Zuid-Afrika is voorstander van een dialoog tussen de Zuidafrikaanse rege ring en de verboden verzetsor ganisatie, het African National Congress Dat blijkt uit een opiniepeiling van de onder zoeksraad voor mensweten schappen in Johannesburg. Voor- en tegenstanders van een dialoog waren bijna even sterk: elk ongeveer 43 procent og r het ANC zou afwiizen Uit de opiniepeiling bleek overigens ook dat dat de overgrote meer derheid van de blanken tegen een zwart meerderheidsoe- wind is. Slechts 3,3 procent vond dat aanvaardbaar. EG machteloos tegen slachten kangoeroes DEN HAAG De Europese Commissie is niet bij machte iets te doen aan de manier waarop in Australië kangoe roes worden geslacht De Ge meenschap kan zich niet in de binnenlandse aangelegenhe den van andere landen men gen. Dat heeft de commissie, het „dagelijks bestuur" van de Gemeenschap, geantwoord aan leden van het Europees Parle ment, die vragen hadden ge steld naar aaneleiding van een televisie-uitzending, waarin te zien was dat kangoeroes wor den geslacht door ze de hals af te snijden. Omdat vlees en huid ook naar de Europese Gemeenschap worden uitge voerd het vlees is ten dele bestemd voor menselijke con sumptie was gevraagd of het akkoord tussen de Ge meenschap en Australië kan worden gebruikt om een min der barbaarse manier van slachten af te dwingen. Vrijheid gloort na 24 jaar gevangenschap BATON ROUGE Een Ame rikaanse moordenaar die de laatste 24 jaar in de gevangenis heeft gezeten, waarvan 11 in een dodencel, zal mogelijk bin nenkort zijn vrijheid kunnen herkrijgen dank zij zijn voor beeldig gedrag en talent als Eurnalist. De uit vier leden istaande „Parole Board" (een soort reclasseringsraad) van Lousiana, de staat waar Wil- bert Rideau gevangen zit, heeft eenstemmig besloten dat Rideau lang genoeg gevangen heeft gezeten. Rideau was om wat omhanden te hebben in de gevangenis een krantje begon nen, dat met 2.000 exemplaren twee keer per maana uit kwam. In de acht iaar van zijn bestaan is het blad zeven keer onderscheiden Rideau was ter dood veroordeeld wegens het wurgen van iemand en het verwonden van twee andere personen tijdens een roofover val. Later werd zijn straf om gezet in levenslang. Libië gul voor UNECO SANAA Libië zal een mil joen dollar aan extra contribu tie overmaken aan de UNES CO ter compensatie van het fi nanciële verlies dat de organi satie lijdt door het vertrek van de Verenigde Staten Was hington droeg jaarlijks 45 mil joen dollar bij aan UNESCO. Libië heeft de 44 lidstaten van de Organisatie van de Islamiti sche Conferentie (ICO) opge roepen eveneens hun steun aan de UNESCO te betuigen door extra geld over te maken Chinees leger moet zuiniger PEKING De Chinese strijd krachten (PLA) moeten het voortaan zuinig aan doen. door hun eisen voedsel te verbou wen. hun eigen faciliteiten (havens, vliegvelden, kazer nes, magazijnen en ziekenhui zen) open te stellen voor civiel gebruik en bijstand te verle nen aan plaatselijke bouwpro jecten. Ook moeten de fabrie ken van het leger hun moder ne uitrusting en personeel in zetten voor civiele produktie Het PLA is met 4.2 miljoen militairen de grootste strijd macht ter wereld Vorige maand viel de officiële Chine se pers linkse facties ui het le ger aan vanwege hun „ex treem-linkse ideeen" Zij zou den daardoor hervormingen blokkeren

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11